Jan 312003
 

Friday, January 31
Albert Lea 63, Winona/Winona Cotter 6
Apple Valley 46, Eden Prarie 9
Canby 38, Paynesville 22
Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 50, Brooklyn Center 22
Minneota 36, Adrian 20
Mora 57, Pine City 11
New York Mills 53, Pequot Lakes/Pine River-Backus 16
Redwood Valley 51, Ellsworth/Hills Beaver Creek/Luverne 28
Rosemount 44, Burnsville 23
Champlin Park Triangular
Blaine 40, Champlin Park 25
St. Francis 54, Champlin Park 16
Foley Triangular
Foley 44, Little Falls 18
Foley 28, Elk River 26
Elk River 57, Little Falls 14
Great River Conference Tournament
1. Aitkin 255
2. Mille Lacs 210
3. Braham 178
4. Hinckley-Finlayson 121.5
5. Rush City 117
6. Ogilvie 68
Lac qui Parle Valley Triangular
Lac qui Parle Valley 47, Ortonville 26
Dawson Boyd 42, Ortonville 30
Dawson-Boyd 49, Lac qui Parle Valley 15
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Minnetonka 50, Minneapolis Henry 18
Minnetonka 56, St. Paul Central 20
New London-Spicer Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 166.5
2. Benson 133
3. Atwater-Cosmos-Grove City 125
4. New London-Spicer 114.5
5. Eden Valley-Watkins 112
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 86
North Branch Triangular
North Branch 48, Princeton 12
North Branch 63, Virginia Area 15
Princeton 60, Virginia Area 15
St. Cloud Apollo Triangular
Holdingford 52, Melrose 27
St. Cloud Apollo 61, Holdingford 18
St. Cloud Apollo 62, Melrose 10
St. Peter Triangular
BOLD 57, St. James 8
BOLD 56, St. Peter 18
St. James 57, St. Peter 16
Totino Grace Triangular
Totino-Grace 63, St. Paul Johnson 3
Totino-Grace 62, Robbinsdale Cooper 11
Robbinsdale Cooper 45, St. Paul Johnson 31
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
Long Prairie-Grey Eagle 37, River Valley 36
River Valley 47, Tracy-Milroy-Balaton 9
Wright County Conference Tournament
1. Dassel-Cokato 191
2. Litchfield 185
3. Becker 167
4. Waconia 165
5. Watertown-Mayer 125
6. Glencoe-Silver Lake 100.5
7. Annandale-Maple Lake 88
8. Delano 80


Thursday, January 30
Anoka 33, Coon Rapids 29
Austin Area 36, Grand Meadow 29
Benilde-St. Margaret’s 60, Columbia Heights 12
Bertha-Hewitt/Verndale 68, Browerville/Eagle Valley 6
Breckenridge 45, Lake Park-Audubon 36
Buffalo 42, Spring Lake Park 34
Cambridge-Isanti 52, Irondale 14
Centennial 33, Totino-Grace 27
Chaska 39, Bloomington Kennedy 35
Chatfield 37, Southland 37 (tie)
Crookston 47, East Grand Forks 22
Dover-Eyota 48, St. Charles 30
Eden Valley-Watkins 43, Kimball 34
Elk River 54, Maple Grove 16
Fillmore Central 53, Rushford-Peterson 24
Foley 51, Big Lake 16
Forest Lake 47, White Bear Lake 24
Goodhue 31, Wabasha-Kellogg 30
Greenbush-Middle River/Badger 78, Red Lake County Central 6
Hastings 34, Stillwater 30
Henry Sibley 58, Mahtomedi 12
Hibbing 46, Deer River/Northland 27
Janesville-Waldorf-Pemberton 48, Alden-Conger 21
Kasson-Mantorville 47, Byron 25
Kenyon-Wanamingo 33, Triton 33
Lake City 55, Zumbrota-Mazeppa 18
Lakeville 44, Chisago Lakes 27
Lakeville 54, Bloomington Jefferson 21
LeCenter 39, LeSueur-Henderson/Cleveland 29
MACCRAY 56, Renville County West 16
Mankato East 57, Rochester John Marshall/Lourdes 21
Minneapolis Roosevelt 51, Minneapolis Southwest 28
Minneapolis South 39, Minneapolis Washburn 39 (tie)
Minnetonka 37, Robbinsdale Cooper 24
Moorhead 39, Pelican Rapids 21
Owatonna 57, Mankato East 18
Parkers Prairie 42, Osakis 37
Perham 48, Dilworth-Glyndon-Felton 24
Pine Island 33, Cannon Falls 30
Plainview/Elgin-Millville 51, Lewiston-Altura 21
Richfield/Edina 45, St. Thomas Academy 30
Rochester Mayo 53, Faribault 12
Scott West 47, Burnsville 22
Sibley East 35, Norwood-Young America 25
Simley 78, North St. Paul 3
Southland 37, Chatfield 37
St. Francis 60, Monticello 20
St. Michael-Albertville 32, Milaca 24
St. Paul Como Park 70, St. Paul Humboldt 10
St. Paul Harding 35, St. Paul Central 24
Stewartville 55, Hayfield 19
Tartan 56, South St. Paul 17
Triton 33, Kenyon-Wanamingo 33 (tie)
Wabasso 39, Yellow Medicine East 23
Wadena-Deer Creek 50, Staples-Motley 21
Wayzata 77, Hopkins/Blake 6
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 63, Luverne Area 12
Woodbury 63, Park of Cottage Grove 18
Bagley/Fosston Traingular
Thief River Falls 33, Detroit Lakes 32
Thief River Falls 54, Bagley/Fosston 24
Detroit Lakes 49, Bagley/Fosston 14
Bemidji Traingular
Bemidji 30, Fergus Falls 22
Brainerd 34, Fergus Falls 26
Bemidji 48, Brainerd 15
Maple River Triangular
Blue Earth Area 30, Nicollet 29
Blue Earth Area 34, Maple River 25
Nicollet 42, Maple River 23
Melrose Triangular
Montevideo 41, Melrose 27
Melrose 59, Swanville/Upsala 12
Montevideo 70, Swanville/Upsala 12
Minneapolis Edison Quad
Maple Grove 64, Park Center 6
Osseo 48, Minneapolis Edison 19
Northfield Triangular
Shakopee 54, Northfield 16
Shakopee 61, Eagan 14
Orono Triangular
Mound-Westonka 64, Orono 15
Mound-Westonka 63, Fridley 16
Orono 51, Fridley 25
Sauk Centre Triangular
Minnewaska 44, Sauk Centre 13
Minnewaska 64, Alexandria 3
Sauk Centre 36, Alexandria 25
Waseca Triangular
Medford 37, Blooming Prairie 36
Waseca 49, Medford 24
Waseca 61, Blooming Prairie 3


Tuesday, January 28
Aitkin 47, Mille Lacs 23
Alexandria 34, Rocori 33
Becker 51, Delano 21
Bemidji 60, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 6
Breckenridge 48, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley 21
Glencoe-Silver Lake 41, Annandale/Maple Lake 29
Grand Rapids 38, Deer River/Northland 30
Greenbush-Middle River/Badger 64, Bagley/Fosston 10
LeSueur-Henderson/Cleveland 38, St. Peter 32
Long Prairie-Grey Eagle 33, Pierz 33
Menahga/Sebeka 45, Mahnomen/Waubun 27
New Ulm 60, Fairmont 18
New York Mills 65, Park Rapids 9
North Branch 42, Braham 27
Pelican Rapids 47, Ottertail Central 22
Perham 42, Detroit Lakes 13
Royalton 43, Hinckley-Finlayson 30
Sauk Centre 35, New London-Spicer 33
Sibley East 55, Gibbon-Fairfax-Winthrop 10
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 76, Marshall 6
Mounds View 39, Spring Lake Park 33
Spring Lake Park 36, Roseville 21
Spring Lake Park 48, St. Paul Johnson 28
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 38, Eden Valley-Watkins 33
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Eden Valley-Watkins 36, Belgrade-Brooten-Elrosa 36
LeCenter Triangular
River Valley 33, LeCenter 30
River Valley 62, Minneapolis North 9
La Crescent Quad
La Crescent 57, Rushford-Peterson 9
Rushford-Peterson 43, Lewiston-Altura 39
Winona/Winona Cotter 43, Rushford-Peterson 34
Monticello Triangular
Fergus Falls 55, Monticello 16
Fergus Falls 34, St. Cloud Tech 33
St. Cloud Tech 46, Monticello 21
Northwest Quadrangular at Warren
Thief River Falls 40, Crookston 29
Thief River Falls 78, Warren-Alvarado-Oslo 4
Thief River Falls 66, Red Lake County Central 9
Pipestone Area Quad
Minneota 70, Lac qui Parle Valley 4
Minneota 56, Pipestone Area 19
Minneota 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Sauk RapidsTriangular
Willmar 72, Sauk Rapids 0
Albany 53, Sauk Rapids 15
Wheaton Triangular
Wheaton-Herman/Norcross 66, Ortonville 17
Wheaton-Herman/Norcross 69, Morris Area/Hancock 12


Monday, January 27
Big Lake 43, Holdingford 30
Big Lake 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Caledonia/Houston/Spring Grove 58, DeSoto (WI) 20
Luck (WI) 52, Pine City 10
Menahga/Sebeka 64, Osakis 12
Mound Westonka 47, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 20
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28, Wabasha-Kellogg 26
Nicollet 43, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 29
Owatonna 50, Hastings 12
Rush City 56, Trinity at River Ridge 21
St. Paul Central 58, Mahtomedi 21
Waconia/Mayer Lutheran 41, Norwood Young America 25


Saturday, January 25
BOLD Quad
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Madelia/Truman 26
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Austin Pacelli/Lyle/Austin 16
BOLD 48, Madelia/Truman 9
BOLD 66, Austin Pacelli/Lyle/Austin 7
BOLD 74, Bertha-Hewitt/Verndale 6
Madelia/Truman 41, Austin Pacelli/Lyle/Austin 31
Chaska Triangular
Glencoe-Silver Lake 43, Chaska 31
Goodhue 45, Glencoe-Silver Lake 16
Goodhue 51, Chaska 16
Cooper Invitational
1. Cooper 245.5
2. Burnsville 229.5
3. Stewartville JV 124.5
4. Mahtomedi 95
5. Park Center 79
6. Minneapolis South 77
7. Ogilvie 60
8. Minneapolis North 47
Bloomington Kennedy Dave Arens Classic
First Round
Owatonna 79, Armstrong 0
Blaine 37, Bloomington Kennedy 31
Hastings 61, Champlin Park 15
Lake City 54, Eagan 20
First Round Wrestle-backs
Bloomington Kennedy 54, Armstrong 28
Champlin Park 40, Eagan 20
Second Round
Owatonna 48, Blaine 16
Hastings 33, Lake City 31
1st: Owatonna 50, Hastings 12
3rd: Lake City 52, Blaine 18
5th: Bloomington Kennedy 38, Champlin Park 19
7th: Eagan 49, Armstrong 9
Detroit Lakes Tournament
Pool A
Theif River Falls 41, Moorhead 30
Wheaton Herman Norcroos 53, Moorhead 15
Wheaton Herman Norcros 43, Thief River Falls 27
Pool B
Fergus Falls 38 Little Falls 28
Detroit Lakes 51, Little Falls 24
Fergus Falls 41, Detroit Lakes 25
1st: Fergus Falls 41, Wheaton Herman Norcros 19
3rd: Detroit Lakes 35, Thief River Falls 35 (Tie)
5th: Little Falls 45, Moorhead 30
Don Bosco Tournament
Apple Valley 58, Turkey Valley (Ia.) 12
Apple Valley 70, Vinton Shellsburg 9
Apple Valley 55, North Linn 15
Apple Valley 56, Don Bosco 9
Apple Valley 68, Edgewood 6
Eden Prairie Invitational
1. Eden Prairie 211
2. Wayzata 165
3. Mankato West 150.5
4. Willmar 144
5. Tartan 144
6. Somerset, Wis 138.5
7. Faribault 122
8. Hopkins/Blake 25
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Hibbing 233.5
2. Aitkin with 175.5
3. Roseau 169.5
4. Grand Rapids 169
5. Virginia Area 126
6. Walker 86
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 63
Hayfield Tournament
1. Albert Lea 186.5
2. Stewartville 166.5
3. GMLOK 159
4. United South Central 132.5
5. Blooming Prairie 125.5
6. Blue Earth 110.5
7. Waterville Elysian Morristown 106
8. Southland 101
9. Hayfield 68
10. Lewiston Altura 54
11. Rushford Peterson 51.5
12. Saint Charles 29
Kasson Mantorville Bob Swalla Dual Meet Tournament
1st: Plainview/Elgin-Millville 36, Rochester Mayo 32
3rd: Waseca 37, Adrian 24
Consolation Braket #1 Champs: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28, Wabasha-Kellogg 26
Consolation Bracket #2 Champs: Kasson-Mantorville 51, Dover Eyota 20
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Plum Creek Tournament
1st: Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 219.5
2nd: Minneota 206.5
3rd: Redwood Valley 130.5
4th: Yellow Medicine East 115.5
5th: Dawson-Boyd 88.5
6th: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 87.5
7th: Fulda-Murray County Central 74.5
8th: Pipestone Area 73
9th: MACCRAY 71
10th: Tracy-Milroy-Balaton 58
11th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 53.5
Rochester Century Invitational
1. Cannon Falls 214
2. LeSueur-Henderson 177
3. Rochester Century 175
4. Fairmont 138
5. Andover 57
Rosemount Irish Duals
Rosemount 43, Northfield 23
Rosemount 51, LaCrescent 20
Rosemount 58, Richfield/Edina 18
LaCrescent 42, Northfield 30
LaCrescent 67, Richfield/Edina 5
Northfield 55, Richfield/Edina 18
Ryan Davis Duals – Urbadale (IA)
Simley 45, DM Lincoln 18
Simley 54, Knoxville (IA) 21
Simley 54, Waukee (IA) 2
Simley 55, Harlan (IA) 21
Simley 64, Urbandale (IA) 3
Scott West Tournament
First round
Dassel-Cokato 50, Farmington 18
Scott West 78, Minneapolis Henry 0
Second round
Dassel-Cokato 37, Medford 26
Scott West 58, Farmington 8
Third round
Medford 66, Minneapolis Henry 15
Scott West 38, Dassel-Cokato 15
Fourth round
Dassel-Cokato 58, Minneapolis Henry 6
Medford 36, Farmington 34
Fifth round
Farmington 52, Minneapolis Henry 13
Scott West 59, Medford 13
Saint Thomas Academy Dual Tournament
1st: Park of Cottage Grove 5-0
2nd: South St. Paul 4-1
3rd: DeLaSalle 3-2
4th: St. Paul Highland Park 2-3
5th: Saint Thomas Academy 1-4
6th: St. Paul Harding 0-5
Park of Cottage Grove 54, St. Paul Harding 25
Park of Cottage Grove 51,DeLaSalle 25
De La Salle 35, St. Paul Harding 32
Park of Cottage Grove 43, St. Paul Highland Park 33
De La Salle 37, St. Paul Highland Park 35
St. Paul Highland Park 39, St. Paul Harding 28
South Saint Paul 50, DeLaSalle 22
South Saint Paul 39, St. Paul Highland Park 27
South Saint Paul 54, St. Paul Harding 28
Park of Cottage Grove 40, South Saint Paul 29
Saint Thomas Academy 42, St. Paul Harding 36
South Saint Paul 53, Saint Thomas Academy 19
De La Salle 48, Saint Thomas Academy 27
St. Paul Highland Park 54, Saint Thomas Academy 21
Park of Cottage Grove 57, Saint Thomas Academy 19
West Central Conference Inter-Conference Championship
Minnewaska Area 36, Paynesville 31
White Bear Lake Duals
First round
Centennial 48, Winona 18
Coon Rapids 40, White Bear Lake 21
Pine Island 45, St. Cloud Tech 27
Forest Lake 57, St. Paul Johnson 15
Second round
Centennial 36, Coon Rapids 30
Forest Lake 34, Pine Island 30
White Bear Lake 51, Winona 21
St. Cloud Tech 39, St. Paul Johnson 2
1st: Centennial 45, Forest Lake 22
3rd: Coon Rapids 35, Pine Island 25
5th: White Bear Lake 40, St. Cloud Tech 28
7th: St. Paul Johnson 33, Winona 27


Friday, January 24
Anoka 35, Elk River 24
Belgrade-Brooten-Elrosa 40, Osakis 29
Belle Plaine 42, Sibley East 19
BOLD 38, Canby 17
Caledonia/Houston/Spring Grove 54, Chatfield 18
Cambridge-Isanti 53, Buffalo 11
Centennial 64, Irondale 6
Eden Prairie 43, Burnsville 14
Goodhue 57, St. Charles 13
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53, Atwater-Cosmos-Grove City 21
New Prague 54, Montgomery-Lonsdale 21
Norwood-Young America 52, Montgomery Lonsdale 21
Owatonna 68, Faribault 4
Redwood Valley 38, Pipestone Area 33
Southland 44, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Spring Lake Park 52, Monticello 20
St. Michael-Albertville 53, North Branch 9
St. Peter 35, Le Center 34
Totino-Grace 46, St. Francis 19
Alexandria Duals
Foley 57, Alexandria 12
Alexandria 39, St. Cloud Apollo 27
Foley 43, St. Cloud Apollo 16
Foley 35, Wadena-Deer Creek 25
Wadena-Deer Creek 54, St. Cloud Apollo 15
Big Lake Triangular
Milaca 59, Big Lake 13
Milaca 68, Pine City 9
Big Lake 58, Pine City 23
Columbia Heights Triangular
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 47, St. Croix Lutheran 21
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 49, Columbia Heights 21
St. Croix Lutheran 41, Columbia Heights 36
at Fertile
Greenbush-Middle River/Badger 58, Parkers Prairie 14
Greenbush-Middle River/Badger 46, Fertile-Beltrami 18
Heart of Lakes Conference Tournament
1. Frazee-Vergas 257.5
2. Perham 173
3. Barnesville 157
4. West Central Area 129.5
5. Dilworth-Glyndon-Felton 118
6. Pelican Rapids 100.5
7. Breckenridge 75
8. Lake Park-Audubon 61.5
Holdingford Triangular
Eden Valley-Watkins 59, Holdingford 27
Sauk Rapids 48, Holdingford 34
Eden Valley-Watkins 58, Sauk Rapids 23
Mound-Westonka Triangular
De La Salle 39, Howard Lake-Waverly-Winsted 37
Mound-Westonka 42, Howard Lake-Waverly-Winsted 36
Mound-Westonka 58, De La Salle 12
Mankato East Triangular
Kenyon-Wanamingo 34, Mankato East 34
Waterville-Elysian-Morristown 41, Kenyon-Wanamingo 28
Orono/Minnetonka Invitational
Teams: Brooklyn Center, Cretin-Derham Hall, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, Orono, Roseville, St. Paul Humboldt
Pierz Quad
Litchfield 39, Pierz 25
Litchfield 45, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 19
Litchfield 59, Braham 13
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 50, Braham 30
Pierz 43, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 18
Pierz 53, Braham 19
Royalton Quad
Kimball 39, Royalton 32
Kimball 42, Rush City 22
Kimball 71, Rockford 12
at Sibley East (Arlington)
Scott West 42, Sibley East 19
Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, Sibley East 26
Sibley East 54, Martin Co. West 18
Sibley East 38, River Valley 29
West Central North Tournament
1. Paynesville 191.5
2. Long Prairie-Grey Eagle 167
3. Sauk Centre 148.5
4. Albany 94
5. Melrose 53
West Central South Tournament
1. Minnewaska 245.5
2. New London-Spicer 206
3. Benson 143.5
4. Morris 140
5. Montevideo 120
6. Lac qui Parle Valley 101


Thursday, January 23
Albert Lea 53, Austin Pacelli/Lyle/Austin 14
Barnesville 39, Moorhead 18
Becker 55, Annandale/Maple Lake 12
Blooming Prairie 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Cannon Falls 43, Lake City 34
Coon Rapids 38, Blaine 26
Cretin-Derham Hall 72, St. Paul Arlington 12
Crookston 51, Bagley/Fosston 22
Detroit Lakes 59, Park Rapids 14
Eden Valley-Watkins 60, Rockford 16
Forest Lake 43, Stillwater Area 27
Frazee 72, Pelican Rapids 0
Hastings 53, Roseville 12
Hibbing 33, Bemidji 30
Hutchinson 51, Prior Lake 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial 46, St. Clair 19
Lakeville 42, Bloomington Kennedy 24
Mahnomen/Waubun 51, East Grand Forks 18
Mankato West 33, New Ulm 28
Maple River 42, Martin County West 27
Menahga/Sebeka 46, Pequot Lakes/Pine River-Backus 18
Mille Lacs 53, Hinckley-Finlayson 15
Minneapolis Roosevelt 42, Minneapolis Patrick Henry 37
Minneota 60, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 19
Minnetonka 60, Robbinsdale Armstrong 21
New Prague 49, Northfield 15
New Prague 54, Montgomery-Lonsdale 21
Pine Island 55, Triton 18
Princeton 40, Mora 28
Rocori 41, Little Falls 29
Rush City 51, Ogilvie 16
Shakopee 43, Farmington 24
Simley 75, St. Thomas Academy 6
South St. Paul 36, Richfield/Edina 34
St. Cloud Tech 39, Willmar 26
Saint James 37, Blue Earth Area 28
St. Paul Como Park 43, St. Paul Central 21
St. Paul Highland Park 42, St. Paul Humboldt 33
St. Paul Johnson 74, St.Paul Arlington 0
Stewartville 48, Byron 18
Tartan 71, Mahtomedi 3
Trinity at River Ridge 47, Minneapolis Washburn 26
Trinity at River Ridge 48, Lester Prairie/Holy Trinity 27
United South Central 76, Mankato Loyola 6
Wabasso 57, Renville County West 9
Wheaton-Herman/Norcross 48, West Central Area 28
White Bear Lake 44, Woodbury 18
Zumbrota-Mazeppa 39, Hayfield 37
at Dell Rapids, SD
Pipestone Area 63, McCook Central, SD 10
Pipestone Area 39, Dell Rapids, SD 29
Hopkins/Blake Triangular
Champlin Park 32, Robbinsdale Cooper 32, tie
Champlin Park 56, Hopkins/Blake 20
Kasson-Mantorville Triangular
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 58, Kenyon-Wanamingo 12
Kasson-Mantorville 34, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 31
Kasson-Mantorville 48, Kenyon-Wanamingo 16
Litchfield Triangular
Litchfield 40, Glencoe Silver Lake 31
Litchfield 68, Atwater-Cosmos-Grove City 3
Minneapolis Edison Triangular
Chisago Lakes 61, Minneapolis South 12
Minneapolis Edison 59, Minneapolis South 15
Minneapolis Edison 47, Chisago Lakes 26
Nicollet Triangular
Madelia-Truman 37, LeSueur-Henderson/Cleveland 25
Madelia-Truman 48, Nicollet 28
Nicollet 34, LeSueur-Henderson/Cleveland 33
St. Francis Triangular
Eastview 35, Elk River 22
Eastview 38, St. Francis 20
Elk River 43, St. Francis 27
Watertown-Mayer Triangular
Dassel-Cokato 45, Gibbon-Fairfax-Winthrop 22
Dassel-Cokato 46, Watertown-Mayer 16
Watertown-Mayer 52, Gibbon-Fairfax-Winthrop 13
at Windom
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 69, Fulda-Murray County Central 10
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 57, Jackson County Central 19


Tuesday, January 21
Adrian 46, Fulda/Murray County Central 22
Becker 74, Sauk Rapids 9
Greenbush-Middle River/Badger 47, Roseau 9
Braham 37, Hinckley-Finlayson 36
Brainerd 70, Sartell-Saint Stephen 9
Caledonia/Houston/Spring Grove 41, Decorah (IA) 26
Dilworth-Glyndon-Felton 37, Pelican Rapids 33
Estherville (IA) 47, Martin County West 21
Mille Lacs 40, Royalton 27
Menahga/Sebeka 46, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 33
Mora 63, Ogilvie 12
New York Mills 78, Osakis 0
Staples-Motley 49, Breckenridge 18
Thief River Falls 38, Crooskston 35
United South Central 43, St. Peter 18
Waseca 40, New Ulm 25
Watertown-Mayer 56, Orono 7
Yellow Medicine East 36, MACCRAY 27
Aitkin Triangular
Aitkin 34, Little Falls 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 28, Aitkin 25
Bemidji Triangular
Bemidji 43, Bertha-Hewitt/Verndale 15
Bemidji 65, Alexandria 9
Bertha-Hewitt/Verndale 43, Alexandria 22
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Mound-Westonka 56, Benilde-St. Margaret’s 15
Maple Grove 35, Mound Westonka 24
Maple Grove 44, Benilde-St. Margaret’s 33
Faribault Triangular
Faribault 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
New Prague 56, Faribault 16
New Prague 75, Janesville-Waldorf-Pemberton 10
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 30, United South Central 29
Madelia/Truman 54, St. Peter 21
Melrose Triangular
Big Lake 60, Melrose 12
Rockford 38, Melrose 27
Big Lake 58, Rockford 18
Annandale/Maple Lake Triangular
Rocori 36, Annandale/Maple Lake 31
Paynesville 51, Rocori 14
Paynesvill 47, Annandale/Maple Lake 18
Sibley East Triangular
LeSueur-Henderson/Cleveland 58, Marshall 18
Sibley East 48, LeSueur-Henderson/Cleveland 16
Sibley East 60, Marshall 20
Triangular
Mahnomen/Waubun 56, May Port (ND) 15
Mahnomen/Waubun 78, Warren-Alvarado-Oslo 6
May Port (ND) 60, Warren-Alvarado-Oslo 15


Monday, January 20
New London-Spicer 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
St. Clair 76, Alden-Conger 3
St. Clair 35, Nicollet 31


Saturday, January 18
Wadena-Deer Creek 32, New York Mills 28
212 Conference Tournament
1. BOLD 272
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 202
3. Atwater-Cosmos-Grove City 143
4. Yellow Medicine East 138.5
5. Tracy-Milroy-Balaton 101
6. MACCRAY 100
7. Renville County West 75.5
9th Grade League Team State Tournament
7th: St. Francis 45, Hastings 39
5th: BOLD 43, Frazee 24
3rd: Scott West 43, Milaca 28
1st: Albert Lea 31, Owatonna 31 (Co-Champions)
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji 200
2. Greenbush-Middle River/Badger 170.5
3. St. Cloud Tech 148.5
4. Deer River/Northland 132.5
5. Roseau 121
6. Little Falls 108
7. Fertile-Beltrami 97.5
8. Aitkin 85.5
9. Blackduck/Cass Lake-Bena 81.5
10. Nashwauk-Keewatin/Greenway 48
Cambridge-Isanti Duals
First round
Cambridge-Isanti 59, Princeton 12
Anoka 52, St. Cloud Apollo 24
Second round
Princeton 45, St. Cloud Apollo 20
Woodbury 34, Anoka 30
Third round
Anoka 47, Princeton 22
Cambridge-Isanti 57, Woodbury 9
Fourth round
Cambridge-Isanti 55, St. Cloud Apollo 12
Woodbury 37, Princeton 34
Fifth round
Cambridge-Isanti 49, Anoka 11
St. Cloud Apollo 42, Woodbury 35
Champion: Cambridge-Isanti
Second place: Woodbury
Frazee Invitational
Round 1
Frazee 66, Moorhead 11
Pierz 70, Minneapolis Edison 8
Round 2
Frazee 67, Minneapolis Edison 19
Pierz 55, Moorhead 21
Round 3
Frazee 52, Pierz 9
Minneapolis Edison 38, Moorhead 36
Janesville-Waldorf-Pemberton Quad
St. James 71, Mankato Loyola 3
St. James 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 16
Kasson-Mantorville 42, St. James 28
Lake Park-Audubon Tournament
1. Menahga/Sebeka 201.5
2. Barnesville 194
3. Fergus Falls 191
4. Mahnomen/Waubun 139
5. Dilworth-Glyndon-Felton 115
6. Pelican Rapids 113
7. Bagley/Fosston 104
8. Lake Park-Audubon 93
9. Warren-Alvarado-Oslo 27
Eastview Lightning Invitational
First round
Paynesville 57, Winona 13
Coon Rapids 49, Northfield 17
Eastview 49, Faribault 13
Dassel-Cokato 48, Prior Lake 25
Championship Second round
Coon Rapids 37, Paynesville 31
Eastview 31, Dassel-Cokato 27
Consolation
Northfield 50, Winona 12
Faribault 54, Prior Lake 27
Consolation
Northfield 46, Faribault 25
Winona 40, Prior Lake 27
Third round
1st: Eastview 31, Coon Rapids 28
3rd: Dassel-Cokato 40, Paynesville 20
Milbank (SD) Tourament
Canby 37, Watertown (SD) 26
Canby 39, Milbank (SD) 17
Canby 56, Madison (SD) 10
Canby 47, Sioux Falls Roosevlt 22
Minnehaha Academy Knighthawk Tournament
1st: Sibley East 201
2nd: Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 179
3rd: Mongomery-Lonsdale 161
4th: Braham 158.5
5th: Kenyon-Wanamingo 136
6th: Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 115.5
7th: Rockford 73
8th: Brooklyn Center 68.5
9th: Trinity 68
Owatonna Tournament
First round
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30, St. Paul Johnson 30
Rochester Century 34, Glenwood City, Wis. 28
Rosemount 54, Minneapolis Roosevelt 27
Triton 38, Le Center 29
Second round
Blue Earth 66, Glenwood City, Wis. 7
Hutchinson 46, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34
Owatonna 48, Triton 25
Rosemount 37, Adrian 25
Third round
Adrian 72, Minneapolis Roosevelt 4
Blue Earth 54, Rochester Century 19
Owatonna 40, Le Center 30
St. Paul Johnson 32, Hutchinson 32
First round P.M.
Hutchinson 39, Adrian 26
Owatonna 49, Blue Earth 15
Rosemount 51, St. Paul Johnson 22
Triton 57, Rochester Century 20
Second round P.M.
Adrian 69, Rochester Century 6
Hutchinson 39, Triton 36
Owatonna 58, St. Paul Johnson 12
Rosemount 54, Blue Earth 3
Pool A third place
Blue Earth 48, St. Paul Johnson 27
Pool A championship
Owatonna 56, Rosemount 9
Pool B third place
Adrian 52, Triton 18
Pool B championship
Hutchinson 41, Rochester Century 30
Park Center Duals
First round
Buffalo 68, Fridley 6
Centennial 40, Roseville 24
Chaska 60, Champlin Park 21
Cooper 58, Park Center 21
Eden Prairie 45, New Ulm 21
Elk River 35, Osceola (Wis.) 26
Goodhue 48, Irondale 21
Hibbing 53, Spring Lake Park 12
Maple Grove 67, Minneapolis Southwest 3
Mounds View 42, Burnsville 40
Simley 51, Shakopee 16
St. Francis 45, Tartan 33
Totino-Grace 39, Stillwater 16
Wayzata 39, Mankato West 29
Second round
Blaine 54, Mounds View 22
Buffalo 42, Chaska 32
Centennial 35, Goodhue 26
Champlin Park 41, Fridley 28
Cooper 32, Maple Grove 28
Hibbing 35, Eden Prairie 29
Osceola (Wis.) 32, Stillwater 24
Roseville 39, Irondale 27
Shakopee 35, Mankato West 35 (Shakopee wins on criteria)
Simley 59, Wayzata 9
Spring Lake Park 37, New Ulm 36
St. Francis 43, Grand Rapids 27
Tartan 73, Minneapolis Southwest 3
Totino-Grace 48, Elk River 12
Third round
Blaine 65, Buffalo 18
Centennial 33, Hibbing 30
Mounds View 38, Chaska 34
Burnsville 42, Champlin Park 33
Spring Lake Park 40, Roseville
Shakopee 39, Osseola 32
Goodhue 41, Eden Prairie 29
Simley 41, Totino 22
New Ulm 34, Irondale 28
Mankato West 39, Stillwater 25
Tartan 62, Park Center 16
St. Francis 36, Cooper 29
Maple Grove 38, Shakopee 36
1st: Simley 37, Centennial 25
3rd: Totino-Grace 32, Hibbing 26
5th: Goodhue 31, Elk River 27
7th: Eden Prairie 37, Wayzata 24
Plainview/Elgin-Millville Tournament
1. Plainview/Elgin-Millville 211.5
2. Wabasha-Kellogg 188
3. Southland 133.5
4. Byron 128.5
5. Henry Sibley 122.5
6. Osseo 122.5
7. Chatfield 70
8. Lewiston-Altura 69.5
9. Fillmore Central 64.5
St. Croix Falls (WI) Invitational
1st: Brainerd 173.0
2nd: Hudson, WI 163.5
3rd: Boyceville, WI 157.5
4th: Amery, WI 139.0
5th: Chetek/Prairie Farm, WI 130.5
6th: Cameron, WI 120.5
7th: Luck, WI 118.0
8th: St. Croix Falls, WI 105.5
9th: Clear Lake 90.0
10th: Chisago Lakes 10: 87.5
11th: Hinckley-Finlayson 75.5
12th: Unity 71.0
Staples Motley Tournament
Minnewaska Area 38, Sauk Centre 20
Minnewaska Area 50, Staples-Motley 18
Minnewaska Area 56, Pequot Lakes/Pine River/Backus 13
Perham 66, Alexandria 5
Perham 55, Pequot Lakes/Pine River/Backus 14
Perham 53, Morris Area 14
Long Prairie-Grey Eagle 38, Staples-Motley 27
Long Prairie-Grey Eagle 39, Ottertail Central 37
Long Prairie-Grey Eagle 43, Alexandria 22
Sauk Centre 41, Alexandria 28
Sauk Centre 37, Staples-Motley 32
Staples-Motley 42, Ottertail Central 21
Staples-Motley 32, Morris Area 32
Morris 34, Pequot Lakes/Pine River/Backus 31
Ottertail Central 37, Pequot Lakes/Pine River/Backus 25
Stewartville Tournament
1. Scott West 203
2. Caledonia/Houston/Spring Grove 182.5
3. Stewartville 177
4. Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 162
5. Rochester Mayo 159
6. Dover-Eyota 95
7. Hayfield 76
8. Zumbrota-Mazeppa 49
South St. Paul Tournament
1. Cannon Falls 267
2. North Branch 214.5
3. Mankato East 183.5
4. Mound Westonka 155.5
5. South St. Paul 117
5. Benilde-St. Margaret’s 117
7. Eagan 107
8. St. Paul Central 104
9. St. Paul Harding 94
10. North St. Paul 62
11. Ogilvie 44
12. Andover 36.5
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake Tournament
1. Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 202.0
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 150.0
3. Norwood-Young America 117.0
4. Redwood Valley 93.0
5. Martin County West 89.5
6. River Valley 78.5
7. Marshall 47.0
8. Buffalo Lake-Hector 18.0


Friday, January 17
Blooming Prairie 34, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34, tie
Chisago Lakes 45, Big Lake 31
Coon Rapids 74, Park Center 3
Eastview 51, Bloomington Kennedy 18
Holdingford 48, Ogilvie 18
Hutchinson 36, Shakopee 31
Milaca 37, Pierz 22
Medford 70, Alden-Conger 12
New Prague 43, Farmington 25
Pipestone Area 54, Jackson County Central 18
Rocori 37, Albany 32
Rush City 37, Hinckley-Finlayson 22
St. Charles 48, Lewiston-Altura 30
Waconia 60, Mound Westonka 10
Willmar 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 10
Meadow Creek/Rivers Christian 57, De La Salle 24
Meadow Creek/Rivers Christian 34, Maple Grove 32
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 51, Orono 21
Dassel-Cokato Triangular
St. Michael-Albertville 34, Dassel-Cokato 24
Litchfield 36, St. Michael-Albertville 27
Litchfield 39, Dassel-Cokato 15
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Kimball 66, Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Watertown-Mayer 64, Howard Lake-Waverly-Winsted 7
Watertown-Mayer 46, Kimball 18
Lake Park-Audubon Tournament
1. Menahga/Sebeka 201.5
2. Barnesville 194
3. Fergus Falls 191
4. Mahnomen/Waubun 139.5
5. Dilworth-Glyndon-Felton 115
6. Pelican Rapids 113
7. Fosston-Bagley 104
8. Lake Park-Audubon 93
9. Warren-Alvarado-Oslo 22
Lakeville Quad
Lakeville 44, Woodbury 18
Lakeville 64, Richfield/Edina 4
Lakeville 44, Eagan 24
Eagan 34, Richfield/Edina 27
Woodbury 48, Eagan 15
Triangular
Brooklyn Center 43, Minneapolis North 29
Cretin-Derham Hall 42, Brooklyn Center 38
Cretin-Derham Hall 61, Minneapolis North 15


Thursday, January 16
Aitkin 49, Braham 19
Albert Lea 49, Mankato East 24
Anoka 35, Blaine 25
Apple Valley 55, Burnsville 3
Becker 33, Waconia 25
Bemidji 49, Grand Rapids 17
Bloomington Jefferson 41, Chaska 35
Breckenridge 45, Browerville/Eagle Valley 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Southland 18
Cambridge-Isanti 53, Monticello 16
Canby 33, Wabasso 20
Cannon Falls 51, Kenyon-Wanamingo 22
Centennial 57, St. Francis 16
Coon Rapids 45, Maple Grove 21
Detroit Lakes 33, Staples-Motley 28
East Grand Forks 46, Bagley/Fosston 33
Eden Valley-Watkins 60, Howard Lake-Waverly 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Hastings 66, Park of Cottage Grove 6
Henry Sibley 71, St. Thomas Academy 12
Kasson-Mantorville 32, Lake City 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial 35, Madelia/Truman 30
LeSueur-Henderson/Cleveland 37, Waterville-Elysian-Morristown 36
Maple River 78, Elmore Academy 3
Menahga-Sebeka 38, Bertha-Hewitt/Verndale 29
Milaca 54, North Branch 18
Minneapolis Roosevelt 45, Minneapolis North 30
Minneapolis South 48, Minneapolis Patrick Henry 30
Minneapolis Washburn 52, Minneapolis Southwest 28
Minnewaska Area 52, Benson 18
New London-Spicer 43, Lac Qui Parle Valley 21
Nicollet 44, Martin County West 27
Parkers Prairie 46, Ottertail Central 30
Pine Island 53, Byron 10
Robbinsdale Armstrong 48, Hopkins/Blake 26
Rochester Mayo 43, Mankato West 7
Roseau 72, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 9
Rosemount 36, Eden Prairie 19
South St. Paul 54, North St. Paul 17
Spring Lake Park 33, Irondale 31
St. Cloud Tech 36, Brainerd 23
St. Michael-Albertville 63, Mora 10
St. Paul Como Park 33, St. Paul Harding 29
Stewartville 52, Zumbrota-Mazeppa 18
Tartan 61, Richfield 9
Totino-Grace 62, Buffalo 11
Triton 43, Hayfield 33
Wabasha-Kellogg 54, Dover-Eyota 13
Wadena-Deer Creek 69, Park Rapids 7
Watertown-Mayer 44, Annandale-Maple Lake 15
Wayzata 51, Robbinsdale Cooper 26
White Bear Lake 32, Stillwater 28
Winona/Winona Cotter 44, Rochester Century 40
Woodbury 37, Mounds View 36
Buffalo Lake-Hector Triangular
Dawson-Boyd 72, Buffalo Lake-Hector 3
Dawson-Boyd 63, Renville County West 9
Delano Triangular
Glencoe-Silver Lake 44, Delano 30
Glencoe-silver Lake 43, Orono 21
Delano 36, Orono 28
Elk River Triangular
Elk River 46, Osseo 3
Osseo 53, Sauk Rapids 18
Foley Triangular
Foley 69, Pine City 10
Foley 44, North Branch 20
Hibbing Triangular
Hibbing 60, Virginia 18
Nashwauk-Keewatin 43, Virginia 36
Hibbing 66, Nashwauk-Keewatin 12
Montgomery-Lonsdale Triangular
LeCenter 44, Montgomery-Lonsdale 27
Montgomery-Lonsdale 60, Lester Prairie/Holy Trinity 17
LeCenter 34, Lester Prairie/Holy Trinity 30
Triangular
Trinity at River Ridge 51, St. Croix Lutheran 24
Trinity at River Ridge 53, Fridley 21
St. Croix Lutheran 61, Fridley 24


Tuesday, January 14
Albany 42, Eden Valley-Watkins 30
Atwater-Cosmos-Grove City 37, MACCRAY 28
Blackduck/Cass Lake-Bena 45, Deer River 24
BOLD 51, Wabasso 10
Brainerd 32, Alexandria 26
Crookston 51, Park Rapids 21
Dassel-Cokato 52, Kimball 20
Fergus Falls 46, Pelican Rapids 16
Fertile-Beltrami 36, Dilworth-Glyndon-Felton 34
Frazee 49, Perham 15
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 79, Alden-Conger 0
Holdingford 51, Sartell-Saint Stephen 15
Kenyon-Wanamingo 31, Zumbrota-Mazeppa 29
Little Falls 46, St. Cloud Apollo 28
Marshall 44, Ellsworth/Hills Beaver Creek/Luverne 36
Medford 40, St. Clair 28
Menahga/Sebeka 46, Parkers Prairie 24
Milaca 50, Mora 20
Minneota 44, Yellow Medicine East 21
Moorhead 36, Lake Park-Audubon 32
Morris/Hancock 54, Montevideo 24
New Prague 43, Cannon Falls 27
New Ulm 58, St. Peter 15
New York Mills 53, Browerville/Eagle Valley 15
Owatonna 67, Winona/Winona Cotter 3
Princeton 44, Big Lake 28
Rochester Mayo 65, Rochester John Marshall/Lourdes 4
Sibley East 37, Madelia/Truman 23
Spring Lake Park 39, North Branch 30
St. Cloud Tech 48, Sauk Rapids 31
Waseca 59, Fairmont 16
Wheaton/Herman-Norcross 38, Bertha-Hewitt/Verndale 32
Zumbrota-Mazeppa 29, Kenyon-Wanamingo 31
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley Triangular
Lac qui Parle Valley 58, Osakis 18
Lac qui Parle Valley 38, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 33
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley 47, Osakis 33
Lester Prairie Quad
Brooklyn Center 45, Lester Prairie 32
Gibbon-Fairfax-Winthrop 42, Brooklyn Center 31
Gibbon-Fairfax-Winthrop 61, Lester Prairie 12
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 44, Gibbon-Fairfax-Winthrop 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 52, Brooklyn Center 24
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 58, Lester Prairie 17
Mankato Loyola Tri
Maple River 61, Buffalo Lake-Hector 15
Maple River 56, Mankato Loyola 14
Mankato Loyola 34, Buffalo Lake-Hector 30
Minneapolis Washburn Quad.
Columbia Heights 48, St. Paul Humboldt 24
Minneapolis Washburn 48, Columbia Heights 30
Minneapolis Washburn 66, St. Paul Humboldt 18
North St. Paul 37, Columbia Heights 33
North St. Paul 42, St. Paul Humboldt 24
North St. Paul 63, Minneapolis Washburn 15
at Minnetonka
Minnetonka 51, Cretin-Derham Hall 22
Minnetonka 72, Park Center 3
Park Center 46, Cretin-Derham Hall 33
Monticello Triangular
Annandale/Maple Lake 48, Monticello 16
Mound Westonka 42, Monticello 28
Annandale/Maple Lake 39, Mound Westonka 22
New London-Spicer Triangular
New London-Spicer 39, Norwood-Young America 24
Glencoe-Silver Lake 34, New London-Spicer 24
Glencoe-Silver Lake 43, Norwood-Young America 22
Triangular
Pierz 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 9
Pierz 69, Howard Lake-Waverly-Winsted 6


Monday, January 13
Northfield 42, Faribault 15
River Valley 43, Fulda/Murray County Central 33
United South Central Triangular at Wells
United South Central 48, Waterville-Elysian- Morristown 18
United South Central 52, Martin County West 18
Waterville-Elysian-Morristown 36, Martin County West 32

Saturday, January 11
Anoka Invitational
1. Anoka 205
2. White Bear Lake 178.5
3. Alexandria 159
4. River Falls (Wis.) 146.5
5. Cumberland (Wis.) 143.5
6. Henry Sibley 113
7. Winona 96
8. Armstrong 38.5
Bismarck (ND) Rotary Tournament
1. Frazee 210.5
2. Rapid City Stevens (S.D.) 173
3. West Fargo (N.D.) 165
4. Napoleon (N.D.) 160.5
5. Dickinson (N.D.) 155.5
6. Bismarck/Minot (N.D.) 131
7. Beulah (N.D.) 113.5
8. Bismarck Century (N.D.) 112
9. Jamestown (N.D.) 91
Charles City (IA) Duals
Apple Valley 69, Charles City (Iowa) 10
Apple Valley 45, Emmetsburg (Iowa) 11
Apple Valley 53, Iowa City (Iowa) 12
Apple Valley 42, Oskaloosa (Iowa) 18
Chaska Tournament
1. Chaska 238.5
2. Richfield/Edina 178
3. Rochester John Marshall/Lourdes 167
4. Park Center 154
5. St. Croix Lutheran 134
6. DeLaSalle 131.5
7. St. Thomas Academy 106.5
8. Minneapolis Henry 69
Deuel Co. (SD) Team Tournament
Championship
Dawson-Boyd 56, Flandreau (SD) 24
1st Round
Dawson-Boyd 36, Sisseton (SD) 35
2nd Round
Dawson-Boyd 41, Redfield (SD) 33
3rd Round
Dawson-Boyd 76, Milbank JV(SD) 6
Eagan Tournament
Eagan 38, St. Paul Harding 25
Eagan 43, St. Paul Highland Park 15
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 50, Montgomery-Lonsdale 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 11
Janesville-Waldorf-Pemberton 43, Cretin-Derham Hall 26
Minneapolis Southwest 46, St. Paul Highland Park 28
St. Paul Harding 36, Minneapolis Southwest 30
1st: Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 51, Eagan 8
3rd: Montgomery-Lonsdale 54, St. Paul Harding 26
5th: Janesville-Waldorf-Pemberton 61, Minneapolis Southwest 21
7th: Cretin-Derham Hall 52, St. Paul Highland Park 30
Hinckley-Finlayson Tournament
1. Pierz 252
2. Hinckley-Finlayson 156
3. Minnehaha Academy/Lutheran (Bloomington) 154.5
4. Rush City 152.5
5. Chisago Lakes 144
6. Trinity School 129
7. Pine City 87
8. Granite City Baptist 34
Kimball Tournament
Atwater-Cosmos-Grove City 36, Kimball 26
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Eden Valley-Watkins 36
St. James 36, Atwater-Cosmos-Grove City 29
La Crescent Team Invitational
Quarterfinals
La Crescent, Barron 30
Hayfield 45, Dover-Eyota 28
Pine Island 36, St. Francis 33
Wabasha-Kellogg 38, Lakeville 30
Semifinals
La Crescent 36, Hayfield 35
Pine Island 49, Wabasha-Kellogg 19
Consolation Semifinals
Barron 42, Dover-Eyota 33
St. Francis 36, Lakeville 19
7th: Lakeville 53, Dover-Eyota 17
5th: St. Francis 51, Barron 23
3rd: Wabasha-Kellogg 48, Hayfield 23
1st: Pine Island 58, La Crescent 15
Lake City Tournament
1. Plainview/Elgin-Millville 225.5
2. Caledonia/Houston/Spring Grove 187.5
3. Lake City 184.5
4. Medford 163
5. Kasson-Mantorville 149
6. Chatfield 83
7. St. Charles 58
8. South St. Paul 55
Minnewaska Tournament
1st Round
Litchfield 52, Bertha-Hewitt/Verndale 16
Long Prairie-Grey Eagle 60, Pelican Rapids 15
Wheaton-Herman-Norcross 37, Kerkhoven-Murdock-Sunberg 27
Minnewaska 66, West Central Area 3
Semifinals
Litchfield 40, Long Prairie-Grey Eagle 30
Minnewaska Area 51, Wheaton-Herman-Norcross 8
Consolation Semifinal
Bertha-Hewitt/Verndale 50, Pelican Rapids 15
Kerkhoven-Murdock-Sunberg 34, West Central Area 23
7th: Bertha-Hewitt/Verndale 37, West Central Area 6
5th: Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49, Pelican Rapids 22
3rd: Wheaton/Herman-Norcross 34, Long Prairie-Grey Eagle 29
1st: Minnewaska 33, Litchfield 31
Monticello Tournament
1. St. Michael-Albertville 235
2. Foley 222.5
3. Farmington 144
4. Rocori 128
5. Buffalo 123.5
6. Monticello 107
7. Fairmont 106
8. Prior Lake 61
North Branch Tournament
1. Wayzata 204.5
2. Willmar 204
3. Menomonie (Wis.) 170
4. Apple Valley JV 164.5
5. North Branch 155.5
6. Andover 51
7. Columbia Heights 39
8. Mahtomedi 20
Osakis Tournament
Round 1
Albany 61, Osakis 15
Annandale/Maple Lake 65, Melrose 9
Coon Rapids 73, Holdingford 5
Walker-Hackensack-Ackeley/Nevis 37, Browerville/Eagle Valley 36
Round 2
Albany 36, Annandale/Maple Lake 24
Coon Rapids 67, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 6
Holdingford 39, Browerville/Eagle Valley 37
Melrose 51, Osakis 27
7th: Browerville/Eagle Valley 40, Osakis 27
5th: Holdingford 37, Melrose 36
3rd: Annandale/Maple Lake 41, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 15
1st: Coon Rapids 47, Albany 15
Paul Bengtson Invitation
1. LeCenter 200.5
2. Minnetonka 197
3. Princeton 196
4. Montevideo 162.5
5. St. Paul Como Park 87.5
6. Orono 83
7. Hopkins/Blake 71
8. Minneapolis South 60
Paynesville Tournament
1. Scott West 226.5
2. Dassel-Cokato 185.5
3. Minneota 150
4. Forest Lake 146
5. Deer River 130
6. Paynesville 122
7. Park Rapids 54
8. Sartell-Saint Stephen 42
Parkers Prairie Invitational
1st: Barnesville 184
2nd: Benson 176
3rd: Parkers Prairie 162.5
4th: Foley 140
5th: Ortonville 130
6th: Royalton 117
7th: Breckenridge 73
8th: Crosby-Ironton 34
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
1st: Albert Lea 27, Cambridge-Isanti 22
3rd: Hutchinson 33, Elk River Area 25
5th: Hastings 34, Brainerd 22
7th: St. Cloud Tech 57, St. Cloud Apollo 24
Round 1
Cambridge-Isanti 57, St. Cloud Apollo 9
Hutchinson 36, Hastings 25
Elk River Area 40, St. Cloud Tech 28
Albert Lea 44, St. Brainerd 14
Round 2
Albert Lea 34, Elk River Area 19
Cambridge-Isanti 55, Hutchinson 19
Brainerd 38, St. Cloud Tech 33
Hastings 48, St. Cloud Apollo 27
Stillwater Tournament
First round
Milaca 38, Stillwater 31
New Prague 56, Tartan 15
Rosemount 33, Goodhue 25
Simley 84, St. Paul Arlington 0
Semifinals
New Prague 36, Rosemount 29
Simley 46, Milaca 15
Consolation seminfinals
Goodhue 50, Tartan 17
Stillwater 78, St. Paul Arlington 0
7th: Tartan 72, St. Paul Arlington 4
5th: Goodhue 34, Stillwater 30
3rd: Milaca 34, Rosemount 29
1st: Simley 49, New Prague 16
United South Central Invitational
1. United South Central 213.0
2. Lake Crystal-Wellcome-Memorial 208.0
3. Madelia-Truman 184.0
4. Waterville-Elysian-Morristown 134.5
5. Maple River 118.5
6. Red Rock Central 113.5
7. Mankato Loyola 45.5
8. Alden-Conger 33.0
Verne Gagne Invitational
Round 1
Delano 47, Bloomington Jefferson 24
Glencoe-Silver Lake 44, Maple Grove 26
Irondale 37, Mound Westonka 33
Nicollet 54, Fridley 21
Round 2
Glencoe-Silver Lake 49, Delano 27
Maple Grove 48, Bloomington Jefferson 26
Mound Westonka 60, Fridley 18
Nicollet 37, Irondale 37 (tie)
7th: Bloomington Jefferson 56, Fridley 18
5th: Mound Westonka 48, Maple Grove 23
3rd: Irondale 48, Delano 27
1st: Glencoe-Silver Lake 48, Nicollet 16
Wabasso Quad
Windom 40, New Ulm 34
Wabasso 44, New Ulm 17
New Ulm 48, Tracy-Milroy 16


Friday, January 10
Bagley/Fosston 37, Lake Park-Audubon 30
Bemidji 40, Staples-Motley 26
Burnsville 46, Eagan 16
Caledonia/Houston/Spring Grove 68, Rushford-Peterson 7
Cambridge-Isanti 48, St. Francis 19
Centennial 47, Spring Lake Park 17
Chatfield 39, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 32
Eastview 46, Lakeville 13
Fertiler-Beltrami 40, Roseau 20
Glencoe-Silver Lake 45, Watertown-Mayer 26
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 45, Southland 26
Hibbing 42, Thief River Falls 29
LeSueur-Henderson/Cleveland 40, Montgomery-Lonsdale 36
Mankato West 40, Faribault 27
Mound Westonka 50, Brooklyn Center 18
New Ulm 33, Duluth Area 23
Pipestone Area 57, Marshall 20
Plainview/Elgin-Millville 50, St. Charles 18
Redwood Valley 45, Jackson County Central 29
Totino Grace 58, Monticello 0
Wabasha-Kellogg 52, Lewiston-Altura 18
Becker Invitational
1. Becker 225
2. Mille Lacs Area 193
3. New York Mills 189
4. Meadow Creek/Rivers Christian Academy 124
5. Big Lake 121
6. Braham 118
7. St. Cloud Apollo 100
8. Howard Lake-Waverly-Winsted 32
Fairmont Triangular
River Valley 38, Fairmont 30
River Valley 42, St. Peter 31
St. Peter 39, Fairmont 39 (tie)
Hayfield Triangular
Kasson-Mantorville 43, Hayfield 23
Kasson-Mantorville 48, Waterville-Elysian-Morristown 21
Waterville-Elysian-Morristown 45, Hayfield 37
Mahnohmen-Waubun Duals
1. Wadena-Deer Creek
2. Greenbush-Middle River-Badger
3. Blackduck-Cass Lake-Bena
4. Menagha-Sebeka
5. Crookston
6. Mahnohmen-Waubun
7. Frazee JV
8. Red Lake County Central
First round
Wadena-Deer Creek 59, Frazee JV 17
Badger-Greenbush-Middle River 75, Red Lake County Central 3
Blackduck-Cass Lake-Bena 45, Mahnohmen-Waubun 24
Menagha-Sebeka 59, Crookston 9
Second round
Wadena-Deer Creek 52, Blackduck-Cass Lake-Bena 16
Badger-Greenbush-Middle River 42, Menagha-Sebeka 30
Mahnohmen-Waubun 33, Frazee JV 29
Crookston 58, Red Lake County Central 18
Third round
Wadena-Deer Creek 39, Badger-Greenbush-Middle River 26
Frazee JV 67, Red Lake County Central 12
Blackduck-Cass Lake-Bena 37, Menagha-Sebeka 32
Mahnohmen-Waubun 39, Crookston 39
Triangular
Buffalo 35, Mounds View 30
Irondale 49, Mounds View 24
Irondale 40, Buffalo 28


Thursday, January 9
Aitkin 46, Rush City 19
Albert Lea 39, Rochester Mayo 18
Anoka 57, Champlin Park 7
Becker 37, Litchfield 14
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Pequot Lakes/Pine River-Backus 28
Brainerd 52, Little Falls 14
Byron 37, Triton 34
Cannon Falls, 49 Zumbrota-Mazeppa 25
Chisago Lakes 53, Pine City 22
Fergus Falls 39, Barnesville 20
Foley 51, Princeton 12
Forest Lake 69, Park of Cottage Grove 9
Hastings 55, Mounds View 18
Henry Sibley 51, Richfield/Edina 21
Kimball 63, Lester Prairie 15
Minneapolis Edison 75, Minneapolis Patrick Henry 6
Minneapolis Roosevelt 43, Minneapolis Washburn 23
Minneapolis South 51, Minneapolis North 22
Minneota 62, Renville County West 6
Montevideo 43, Lac qui Parle Valley 27
Mora 49, Hinckley-Finlayson 19
New London-Spicer 38, Benson 32
New York Mills 43, Menahga-Sebeka 21
North St. Paul 42, St. Thomas Academy 39
Osseo 39, Maple Grove 23
Paynesville 45, Albany 24
Pine Island 54, Kenyon Wanamingo 18
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46, Fulda/Murray County Central 28
Rosemount 42, Bloomington Kennedy 22
Royalton 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 32
Sauk Rapids 54, Sartell 25
Simley 58, Tartan 7
South St. Paul 64, Mahtomedi 18
St. Paul Johnson 42, St. Paul Como Park 24
Stillwater 43, Woodbury 26
Thief River Falls 36, Fertile-Beltrami 29
United South Central 77, Alden-Conger 0
Wayzata 75, Robbinsdale Armstrong 6
Willmar 51, Alexandria 18
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 42, Nicollet 29
Blooming Prairie 64, Mankato Loyola 7
Nicollet 51, Mankato Loyola 18
Eastview Triangular
Apple Valley 53, Eastview 12
Apple Valley 54, Chaska 6
Eastview 53, Chaska 12
at Janesville
BOLD 49, Medford 16
Medford 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 22
Minnetonka Triangular
Brooklyn Center 54, Hopkins/Blake 24
Minnetonka 57, Brooklyn Center 21
Minnetonka 70, Hopkins/Blake 12
New Prague Triangular
New Prague 36, Hutchinson 29
Scott West 36, New Prague 22
Scott West 57, Hutchinson 14
Pierz Triangular
Pierz 78, Holdingford 0
Holdingford 50, Rockford 24
Pierz 72, Rockford 4
Rocori Triangular
Dassel-Cokato 43, Rocori 23
Rocori 36, St. Cloud Apollo 28
Dassel-Cokato 54, St. Cloud Apollo 13
Triangular
Perham 66 Breckenridge 12
Perham 58 Pelican Rapids 21
Pelican Rapids 38 Breckenridge 30


Tuesday, January 7
Barnesville 43, Dilworth Glydon-Felton 14
BOLD 30, Minneota 29
Brainerd 39, Aitkin 25
Cambridge-Isanti 55, Chisago Lakes 17
Fergus Falls 43, West Central 24
Fertile-Beltrami 52, Moorhead 15
Greenbush-Middle River/Badger 67, Crookston 9
Lake Crystal-Wellcome Memorial 43, Nicollet 22
Litchfield 38, Waconia 24
Mankato West 61, Rochester Century 7
Mahnomen/Waubun 53, Bagley/Fosston 27
Minnewaska Area 44, Morris Area/Hancock 19
Mora 44, Braham 31
Norwood Young America 31, LeSueur-Henderson/Cleveland 22
Perham 64, Park Rapids 13
Sauk Centre 32, Albany 18
St. James 32, Sibley East 30
Staples-Motley 47, Pelican Rapids 23
Wadena-Deer Creek 45, Bertha-Hewitt-Verndale 19
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 47, Pipestone Area 20
Yellow Medicine East 50, Benson 28
Adrian Triangular
Adrian 37, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 57, Jackson County Central 10
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 36, New London-Spicer 31
Annandale/Maple Lake 28, Dassell-Cokato 26
Dassel-Cokato 45, New London-Spicer 21
Big Lake Triangular
Big Lake 45, Royalton 32
Big Lake 66, Sartell 18
Royalton 55, Sartell 17
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 36, Redwood Valley 31
Madelia/Truman 46, Maple River 28
Redwood Valley 39, Maple River 37
Meadow Creek Triangular
Meadow Creek/Rivers Christian 51, Eden Valley-Watkins 26
Mille Lacs 58, Eden Valley-Watkins 21
Mille Lacs 52, Meadow Creek/Rivers Christian 21
Totino Grace Triangular
Totino Grace 44, Spring Lake Park 17
Totino Grace 52, Osseo 12
Spring Lake Park 34, Osseo 33
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 58, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 15
Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 51, Lester Prairie 16
Watertown-Mayer 73, Lester Prairie 3


Monday, January 6
Gibbon-Fairfax-Winthrop 39, Fairmont 38
Roseau 37, Thief River Falls 33
St. James 32, Madelia-Truman 30
Wabasso 66, Fulda/Murray County Central 5


Saturday, January 4
Forest Lake 43, Wabasha-Kellogg 31
The Clash – National High School Duals at Rochester
1st: Glenbard North, IL
2nd: Apple Valley, MN
3rd: Vacaville, CA
4th: Wasatch, UT
5th: Owatonna, MN
Benson Braves Classic Tournament
1. Minneota 214.5
2. Minnewaska 207.5
3. Sauk Centre 161.0
4. Benson 137.0
5. Redwood Valley 109.0
6. Chokio-Alberta-Clinton/Graceville 93.0
7. Marshall 82.0
8. Lac Qui Parle Valley 70.0
Brooklyn Center Tournament
1st: Watertown-Mayer 291
2nd: Minnetonka 218.5
3rd: Minnehaha Academy/Lutheran High 138
4th: Brooklyn Center 124
5th: Minneapolis Washburn 122
6th: St. Paul Central 116
7th: Minneapolis Patrick Henry 37
Buffalo Invitational
First round
Eden Prairie 57, JV All-Stars 12
Buffalo 45, Big Lake 23
Foley 74, Armstrong 6
Alexandria 61, Ellsworth (WI) 6
Second round
Buffalo 69, JV All-Stars 6
Foley 71, Ellsworth 12
Eden Prairie 66, Big Lake 10
Alexandria 59, Armstrong 9
Third round
Armstrong 51, Ellsworth 30
Foley 54, Alexandria 13
Eden Prairie 52, Buffalo 14
JV All-Stars 40, Big Lake 38
7th: Ellsworth 48, JV All-Stars 30
5th: Big Lake 55, Armstrong 21
3rd: Alexandria 46, Buffalo 27
1st: Foley 32, Eden Prairie 25
Burnsville Jaycee Invitational
1st: Eastview 217
2nd: Hastings 210
3rd: Burnsville 173.5
4th: Byron 159.5
5th: Austin 132
6th: Eagan 66
7th: Richfield/Edina 63
8th: St. Paul Como Park 56
9th: St. Thomas Academy 28
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational
1st: Cambridge-Isanti 194.5
2nd: Bemidji 188
3rd: Elk River 182
4th: Brainerd 138.5
5th: Blaine 113
6th: St. Paul Johnson 108.5
7th: Grand Rapids 79
8th: Champlin Park 61
Cannon Falls Tournament
1st: Shakopee 227.0
2nd: Cannon Falls 223.5
3rd: Southland 157.5
4th: Woodbury 155.5
5th: Gibbon-Fairfax-Winthrop 154.5
6th: Benilde-St. Margaret 129.0
7th: Rochester Century 91.0
8th: Orono 83.0
9th: Rushford Peterson 74.0
10th: St. Croix Luthern 60.5
11th: Mankato-Loyola 37.0
12th: Elmore 26.0
Columbia Heights Invitational
1. Coon Rapids 263
2. St. Francis 226
3. Osseo 207.5
4. DeLaSalle 98.5
5. Fridley 86
6. St. Paul Harding 79
7. Columbia Heights 61
8. Andover 40
Farmington Tiger Classic Duals
Pool A
Scott West 37, Northfield 29
Northfield 51, Bloomington Kennedy 24
Scott West 45, Bloomington Kennedy 9
Pool B
Faribault 43, Henry Sibley 31
Blue Earth Area 30, Faribault 29
Blue Earth Area 39, Henry Sibley 31
Pool C
Paynesville 67, Jackson County Central 6
St. Michael-Albertville 78, Jackson County Central 6
Paynesville 32, St. Michael-Albertville 28
Pool D
Goodhue 33, Farmington 30
Farmington 66, Rochester John Marshall 11
Goodhue 67, Rochester John Marshall 7
Championship Pool
Scott West 44, Goodhue 16
Paynesville 54, Blue Earth Area 13
3rd: Goodhue 51, Blue Earth Area 20
1st: Scott West 29, Paynesville 28
5th Place Pool
Farmington 49, Northfield 24
St. Michael-Albertville 36, Faribault 27
7th: Northfield 28, Faribault 28
5th: St. Michael-Albertville 52, Farmington 20
Consolation Pool
Bloomington Kennedy 40, Henry Sibley 33
Rochester John Marshall 42, Jackson County Central 25
11th: Henry Sibley 51, Jackson County Central 30
9th: Bloomington Kennedy 63, Rochester John Marshall 6
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland Tournament
1st: Medford 147
2nd: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 125
3rd: Triton 111
4th: Alden-Conger 24
Hibbing Duals
First round
Chisago Lakes 47, Greenway/Nashwauk-Keewatin 31
Crookston 57, Park Center 18
Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 41, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 30
Second round
Hibbing 68, Park Center 7
St. Paul Highland Park 48, Chisago Lakes 29
White Bear Lake 48, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 19
Third round
Greenway/Nashwauk-Keewatin 45, St. Paul Highland Park 36
Hibbing 59, Crookston 12
White Bear Lake 57, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 19
Fourth round
Chisago Lakes 59, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 16
Greenway/Nashwauk-Keewatin 39, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 36
White Bear Lake 53, St. Paul Highland Park 12
Fifth round
Chisago Lakes 57, Park Center 15
Crookston 45, Greenway/Nashwauk-Keewatin 26
Hibbing 54, St. Paul Highland Park 13
Sixth round
Crookston 45, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 29
Hibbing 48, White Bear Lake 21
Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 60, Park Center 19
Hillsboro (ND) Triangular
Badger/Greenbush-Middle River 55, Hillsboro (ND) 21
Badger/Greenbush-Middle River 60, Oakes (ND) 9
Hillsboro (ND) 36, Oakes (ND) 34
Hudson (WI) Tournament
First round
Boyceville (WI) 46, Hudson (WI) 21
Hutchinson 42, Stillwater JV 25
Plainview/Elgin-Millville 33, Stanley-Boyd (WI) 25
Stillwater 44, Amery (WI) 20
Second round
Boyceville (WI) 40, Stillwater 23
Hudson (WI) 48, Amery (WI) 25
Hutchinson 36, Stanley-Boyd (WI) 32
Plainview/Elgin-Millville 75, Stillwater JV 4
Third round
Boyceville (WI) 48, Amery (WI) 21
Plainview/Elgin-Millville 44, Hutchinson 35
Stanley-Boyd 66, Stillwater JV 15
Stillwater 49, Hudson (WI) 23
7th: Stillwater JV 34, Amery (WI) 29
5th: Stanley-Boyd (WI) 46, Hudson (WI) 30
3rd: Hutchinson 40, Stillwater 34
1st: Plainview/Elgin-Millville 34, Boyceville (WI) 32
Le Center Tournament
1. Waseca 173.5
2. New Prague 155
3. Mankato East 127
4. Le Center 121
5. LeSueur-Henderson/Cleveland 92
6. Kenyon-Wanamingo 81
7. Janesville-Waldorf-Pemberton 53
8. Hopkins/Blake 29
Little Falls Flyer Invitational
1. Litchfield 245.5
2. Wadena-Deer Creek 199.5
3. Pierz 145.0
4. Fergus Falls 144.0
5. Little Falls 139.5
6. Detroit Lakes 105.0
7. Sauk Rapids 46.0
8. Crosby-Ironton 26.5
Montgomery Lonsdale Redbird Invitational
1st: Lakeville 223
2nd: Lake Crystal-Wellcome Memorial 182
3rd: St. Clair 161.5
4th: Blooming Prairie 153.5
5th: Montgomery Lonsdale 135.5
6th: Martin County West 101.5
7th: Maple River 98
8th: Cretin Durham Hall 69
9th: Howard Lake Waverly Winsted 43
Mora Tournament
1. Waconia-Mayer Lutheran 227.0
2. Albany 165.5
3. Annadale-Maple Lake 161.0
4. Mora 144.0
5. St. Cloud Apollo 127.0
6. Hinckley-Finlayson 98.0
7. Pine City 81.0
8. Sartell 45.5
Norwood-Young America Central Invitational
1. Norwood Young America 206.5
2. St. Peter 140
3. Waterville-Elysian-Morristown 140
4. New Prague JV 138
5. Colorado Springs Christian (Colo.) 118.5
6. Trinity (Bloomington) 112
7. Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 81
Ogilvie Invitational
1. Mille Lacs Raiders 255.0
2. Robbinsdale Cooper 205.0
3. South St. Paul 162.0
4. Litchfield Junior Varsity 157.0
5. Rush City 96.0
6. Ogilvie 87.5
7. Minnespolis South 86.0
8. Minneapolis North 63.5
9. St. Paul Humbolt 43.0
Perham Duals
1st: Long Prairie-Grey Eagle 38, Perham 32
3rd: Barnesville 35, New London-Spicer 32
5th: Aiktin 40, Morris Area 33
Pool Matches
Perham 52, Aitkin 17
New London-Spicer 43, Aitkin 28
Long Prairie-Grey Eagle 37, Morris Area 33
Barnesville 38, Morris Area 30
Long Prairie-Grey Eagle 35, Barnesville 31
Perham 40, New London-Spicer 28
Pine to Prairie Tournament
1. New York Mills 229.5
2. Menahga-Sebeka 194.5
3. Thief River Falls 160.0
4. Fertile-Beltrami 154.5
5. Staples-Motley 112.5
6. Dilworth-Glyndon-Felton 96.5
7. Lake Park-Audubon 95.0
8. Fosston-Bagley 89.0
9. East Grand Forks 81.5
10. Red Lake County Central 53.0
Royalton Invitational
1. Princeton 247
2. Braham 167
3. Royalton 153
4. Browerville/Eagle Valley 137.5
5. Holdingford 103
6. Granite City Baptist 80
7. Upsala/Swanville 23
Tartan High “Clash of the Titan’s” Tournament
1st: Rosemount 251.5
2nd: Irondale 175.0
3rd: St. Cloud Tech 145.0
4th: Tartan 134.0
5th: Chaska 131.5
6th: North Branch 120.0
7th: Roseville 117.0
8th: Maple Grove 111.0
Yellow Medicine East Dam Site Tournament
1. Canby (C) 205
2. Wabasso (W) 190
3. Yellow Medicine East (YME) 121
4. Dawson/Boyd (DB) 110
5. Pipestone-Jasper (PJ) 87
6. Tracy-Milroy-Balaton (TMB) 52.5
7. Renville County West (RCW) 31


Friday, January 3
Albert Lea 45, Faribault 17
Benilde-St. Margaret’s 51, Orono 27
Benson 39, Lac qui Parle Valley 36
Bloomington Kennedy 39, Bloomington Jefferson 26
Cannon Falls 37, Hayfield 36
Deer River/Northland 51, Fosston/Bagley 27
Eastview 46, Burnsville 20
Frazee 57, Detroit Lakes 9
Hastings 35, Farmington 31
Kasson-Mantorville 52, Triton 11
Lake City 44, Byron 23
Pine Island 30, Stewartville 27
Rosemount 32, Lakeville 26
St. Francis 42, Irondale 24
St. Michael-Albertville 44, Foley 10
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Becker 226.5
2. BOLD 225.5
3. Atwater-Cosmos-Grove City 107.0
4. West Central Area 81.0
5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 63.0
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 56.5
7. Ottertail Central 40.0
8. Melrose 30.0
Elk River Triangular
Buffalo 46, Monticello 23
Elk River 51, Monticello 13
Elk River 55, Buffalo 12
Monticello Triangular
Elk River 51, Monticello 13
Buffalo 46, Monticello 23
Elk River 55, Buffalo 12
Mound-Westonka Triangular
Delano 51, Columbia Heights 15
Mound-Westonka 46, Delano 23
Mound-Westonka 63, Columbia Heights 15
Osakis Triangular
Osakis 57, Upsala/Swanville 12
Wheaton/Herman-Norcross 70, Osakis 12
Wheaton/Herman-Norcross 84, Upsala/Swanville 0
Rockford Rocket Invitational
1. Kimball 216.5
2. Sibley East 185
3. Park of Cottage Grove 140.5
4. Eden Valley-Watkins 135
5. Trinity of Bloomington 110
6. Rockford 88.5
7. Buffalo-Lake Hector 84
8. St. Thomas Academy 28

Thursday, January 2
 Apple Valley 30, Simley 29
Badger/Greenbush-Middle River 33, Bemidji 30
Blaine 70, Park Center 3
Dawson-Boyd 61, MACCRAY 7
Dilworth-Glyndon-Felton 53, Breckenridge 24
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34, Medford 31
Osseo 42, Champlin Park 26
Pequot Lakes/Pine River-Backus 32, Park Rapids Area 28
Princeton 47, Chisago Lakes 22
Roseau 41, Cavalier (ND) 30
United South Central 37, Blue Earth Area 28
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 49, Redwood Valley 30
Chaska Triangular
Eden Prairie 30, Shakopee 27
Eden Prairie 46, Chaska 23
Shakopee 56, Chaska 9
Pierz Quad
Pierz 38, Mille Lacs 33
Pierz 43, Mora 28
Mille Lacs 53, Mora 22
Mora 57, Holdingford 21
Mille Lacs 70, Holdingford 5
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Canby 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 57, Renville County West 21
Canby 66, Renville County West 10
River Valley Triangular
New Ulm 32, Madelia-Truman 31
Madelia-Truman 34, River Valley 30
New Ulm 36, River Valley 33

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.