Jul 202011
 

July 20-22 at the FargoDome in Fargo, ND

The Guillotine Coverage Page

Cadet Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

Cadet Freestyle Results for Minnesota

Final Top Ten Team Scores:

1. Illinois 70
2. Pennsylvania 60
3. Minnesota 42
4. Oklahoma 41
5. Missouri 40
6. New Jersey 34
7. Iowa 32
8. California 31
9. Ohio 28
10. Oregon 24

Cadet-91 – Kyle Nordstrom
Match #1 Miguel Silva (Illinois) over Kyle Nordstrom (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #2 Kyle Nordstrom (Minnesota) over JB Gierlich (California) Dec 7-1,6-3
Match #3 Andrew North (New York) over Kyle Nordstrom (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-91 – Gannon Volk – 1st Place
Match #1 Gannon Volk (Minnesota) over Gage Branson (Ohio) Dec 2-0,7-0
Match #2 Gannon Volk (Minnesota) over Gage Currier (Montana) Fall 1:00
Match #3 Gannon Volk (Minnesota) over Kaid Brock (Oklahoma) Dec 1-3,5-3,3-1
Match #4 Gannon Volk (Minnesota) over Nicholas Koch (Illinois) Fall 1:23
Match #5 Gannon Volk (Minnesota) over Carlos Fuentez (Illinois) TF 7-0,8-0
Match #6 Isaac Jimenez (Texas) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 3-4,2-1,3-1
Match #7 Gannon Volk (Minnesota) received a bye.
Match #8 Isaac Jimenez (Texas) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 4-3,1-2,1-3
Match #9 Gannon Volk (Minnesota) over Kaid Brock (Oklahoma) Dec 1-3,5-3,3-1
Championship: Match #10 Gannon Volk (Minnesota) over Miguel Silva (Illinois) Fall 1:53

Cadet-98 – Maolu Woiwor
Match #1 Ke-shawn Hayes (Missouri) over Maolu Woiwor (Minnesota) TF 7-0,7-0
Match #2 Maolu Woiwor (Minnesota) over Joe Mondragon (Utah) Fall 2-0,1:27
Match #3 Maolu Woiwor (Minnesota) received a bye.
Match #4 Maolu Woiwor (Minnesota) over Bryson Beard (Washington) Fall 1:26
Match #5 Stevan Micic (Indiana) over Maolu Woiwor (Minnesota) Fall 6-0,1:03

Cadet-98 – David Flynn
Match #1 Cole Karem (Pennsylvania) over David Flynn (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #2 David Flynn (Minnesota) over Alex Wimbish (Arizona) Dec 3-2,7-0
Match #3 Steve Simpson (Maryland) over David Flynn (Minnesota) Dec 2-8,7-0,8-5

Cadet-98 – Aaron Dick
Match #1 Jacob Cottey (Indiana) over Aaron Dick (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Tyrone Klump (Pennsylvania) over Aaron Dick (Minnesota) TF 7-1,6-0

Cadet-105 – Tommy Thorn – 1st Place
Match #1 Tommy Thorn (Minnesota) over JT Stancil (Colorado) TF 6-0,6-0
Match #2 Tommy Thorn (Minnesota) over Kyle Pfeifle (South Dakota) TF 7-0,7-0
Match #3 Tommy Thorn (Minnesota) over Landon Bailey (Montana) Dec 5-3,8-2
Match #4 Tommy Thorn (Minnesota) over Domenic Forys (Pennsylvania) Dec 5-4,7-2
Match #5 Tommy Thorn (Minnesota) over Cody Karstetter (Oklahoma) Dec 2-0,6-0
Match #6 Tommy Thorn (Minnesota) over Joseph Velliquette (Missouri) TF 6-0,6-0
Match #7 Tommy Thorn (Minnesota) over Jaydin Clayton (Missouri) TF 8-0,7-0
Match #8 Tommy Thorn (Minnesota) over Jaydin Clayton (Missouri) TF 8-0,7-0
Match #9 Tommy Thorn (Minnesota) received a bye.
Match #10 Tommy Thorn (Minnesota) over Zac Hall (Michigan) Fall 0-1,7-0,0:38
Championship: Match #11 Tommy Thorn (Minnesota) over Ronnie Bresser (Oregon) Dec 7-0,0-0,3-1

Cadet-105 – Reid Lyden
Match #1 Reid Lyden (Minnesota) over Kyson Levin (Utah) TF 7-7,6-0
Match #2 Reid Lyden (Minnesota) over Glenn Robertson (Washington) Dec 3-1,1-0
Match #3 Zac Hall (Michigan) over Reid Lyden (Minnesota) TF 7-0,7-0
Match #4 Reid Lyden (Minnesota) received a bye.
Match #5 Jaydin Clayton (Missouri) over Reid Lyden (Minnesota) Dec 5-3,7-0

Cadet-105 – Jacob Nehk
Match #1 Tommy Walton (North Dakota) over Jacob Nehk (Minnesota) 6-0,ID
Match #2 Craig DeLaCruz (New Jersey) over Jacob Nehk (Minnesota) ID

Cadet-105 – Isaac Wangen
Match #1 Javier Jimenez (California) over Isaac Wangen (Minnesota) TF 8-0,7-0
Match #2 Cody Karstetter (Oklahoma) over Isaac Wangen (Minnesota) Fall 1:15

Cadet-105 – Zach Siegle
Match #1 Zach Siegle (Minnesota) over Brian Guerrero (California) Dec 2-0,2-0
Match #2 Zach Siegle (Minnesota) over Logan Boese (North Dakota) TF 7-0,6-0
Match #3 Zach Siegle (Minnesota) over Dylan Schulte (Montana) Fall 3-2,1:03
Match #4 Fredy Stroker (Pennsylvania) over Zach Siegle (Minnesota) Dec 2-0,2-0
Match #5 Darian Cruz (Pennsylvania) over Zach Siegle (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-112 – Seth Gross – 1st Place
Match #1 Seth Gross (Minnesota) over Dylan Realbuto (New York) TF 7-0,6-0
Match #2 Seth Gross (Minnesota) over Treylan Kobayashi (Hawaii) TF 8-2,6-0
Match #3 Seth Gross (Minnesota) over Dean Parker (California) Fall 1:33
Match #4 Seth Gross (Minnesota) over Josh Newberg (Washington) TF 7-0,7-1
Match #5 Seth Gross (Minnesota) over Christopher Cos (Colorado) Fall 0:25
Match #6 Joseph McKenna (New Jersey) over Seth Gross (Minnesota) Dec 7-1,1-2,6-1
Match #7 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Match #8 Seth Gross (Minnesota) over Josh Alber (Illinois) Dec 0-2,2-0,1-1
Match #9 Seth Gross (Minnesota) over Barlow McGhee (Illinois) Dec 1-2,3-3,5-0
Match #10 Joseph McKenna (New Jersey) over Seth Gross (Minnesota) Dec 7-1,1-2,6-1
Match #11 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Championship: Match #12 Seth Gross (Minnesota) over Andrew Crone (Wisconsin) Dec 5-2,6-2

Cadet-112 – Jackson Schauer
Match #1 Dalton George (West Virginia) over Jackson Schauer (Minnesota) Fall 0:15
Match #2 Anthony Petrone (Florida) over Jackson Schauer (Minnesota) TF 6-0,8-0

Cadet-112 – Kyle Gliva – 6th Place
Match #1 Kyle Gliva (Minnesota) over Sam Schussler (Washington) Fall 9-1,0:45
Match #2 Kyle Gliva (Minnesota) over Dominic Naso (Illinois) Dec 5-1,7-0
Match #3 Kyle Gliva (Minnesota) over Jack Mutchnik (Maryland) Dec 3-0,3-0
Match #4 Kyle Gliva (Minnesota) over Cole Walter (Pennsylvania) Dec 3-1,6-0
Match #5 Kyle Gliva (Minnesota) over Zech Bresser (Oregon) Dec 3-1,4-2
Match #6 Andrew Crone (Wisconsin) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 0-2,2-1,5-3
Match #7 Kyle Gliva (Minnesota) over Anthony Petrone (Florida) Dec 1-0,3-1
Match #8 Kyle Gliva (Minnesota) over Brandon James (Indiana) Dec 0-4,5-2,2-1
Match #9 Andrew Crone (Wisconsin) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 0-2,2-1,5-3
Match #10 Sebastian Pique (Illinois) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 4-0,0-1,1-1
Match #11 Kyle Gliva (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Joseph McKenna (New Jersey) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 8-0,1-0

Cadet-112 – Bryce Rippentrop
Match #1 Andrew Crone (Wisconsin) over Bryce Rippentrop (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #2 Bryce Rippentrop (Minnesota) over Gali Khikmatulin (New York) Fall 2-8,0:54
Match #3 Brandon James (Indiana) over Bryce Rippentrop (Minnesota) Fall 0:17

Cadet-112 – Kyle Benjamin
Match #1 Anthony Boccasini (New York) over Kyle Benjamin (Minnesota) Fall 5-0,0:20
Match #2 Joe Ghione (New Jersey) over Kyle Benjamin (Minnesota) Dec 6-0,4-1

Cadet-119 – Luke Rowh
Match #1 Luke Rowh (Minnesota) over Ryan Travelletti (Oklahoma) TF 7-0,7-0
Match #2 Luke Rowh (Minnesota) over Trevor Schermer (Louisiana) ID
Match #3 Luke Rowh (Minnesota) received a bye.
Match #4 Joshua Parrett (Ohio) over Luke Rowh (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #5 Colton Schilling (Oregon) over Luke Rowh (Minnesota) Fall 1:03

Cadet-119 – Luke Zilverberg
Match #1 Luke Zilverberg (Minnesota) over Kasey Klapprodt (South Dakota) Fall 6-0,0:49
Match #2 Luke Zilverberg (Minnesota) over Josh Bostic (Ohio) Fall 0:23
Match #3 Luke Zilverberg (Minnesota) over Billy Ward (New Jersey) Dec 5-4,6-0
Match #4 Luke Zilverberg (Minnesota) over Justin Acuff (Oregon) Dec 7-0,3-1
Match #5 Gary Wayne Harding (Oklahoma) over Luke Zilverberg (Minnesota) Dec 1-0,2-0
Match #6 PJ Klee (California) over Luke Zilverberg (Minnesota) Dec 5-3,4-3

Cadet-119 – Ben Brancale
Match #1 Ben Brancale (Minnesota) over Will Steltzlen (Oklahoma) Fall 0-7,5-3,1:10
Match #2 Ben Brancale (Minnesota) over Alex Rich (Oregon) Dec 6-0,6-3
Match #3 James Flint (Florida) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 3-2,1-0
Match #4 Nicholas Gil (Illinois) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 3-0,3-0

Cadet-119 – Tone Fuenffinger
Match #1 Izaak Tobin (Oregon) over Tone Fuenffinger (Minnesota) TF 10-3,7-0
Match #2 Cole Weaver (Michigan) over Tone Fuenffinger (Minnesota) TF 7-0,6-0

Cadet-119 – Cole Sladek – 6th Place
Match #1 Cole Sladek (Minnesota) over Alijah Jeffery (Iowa) Dec 2-0,6-0
Match #2 Cole Sladek (Minnesota) over Tanner Crissler (North Dakota) TF 6-0,6-0
Match #3 Cole Sladek (Minnesota) over Zach Smith (Wisconsin) TF 10-4,7-0
Match #4 Cole Sladek (Minnesota) over Daniel Lewis (Missouri) TF 6-0,7-1
Match #5 Cole Sladek (Minnesota) over Nicholas Gil (Illinois) Dec 5-2,3-2
Match #6 Cole Sladek (Minnesota) received a bye.
Match #7 Cole Sladek (Minnesota) over Sam Gross (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #8 Cole Weaver (Michigan) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 2-2,1-3,1-0
Match #9 Cole Weaver (Michigan) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 2-2,1-3,1-0
Match #10 Aaron Pico (California) over Cole Sladek (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #11 Cole Sladek (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Tate Robinson (Tennessee) over Cole Sladek (Minnesota) Fall 5-6,0:42

Cadet-125 – Lincoln Mallinger
Match #1 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Jared Suppes (Kansas) Dec 6-0,5-2
Match #2 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Patrick Rashed (Iowa) Dec 3-0,4-0
Match #3 Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Lincoln Mallinger (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #4 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Chris Weiler (Pennsylvania) Dec 1-3,2-1,6-3
Match #5 Brandon Bruner (Tennessee) over Lincoln Mallinger (Minnesota) Dec 2-1,1-0

Cadet-125 – Roman Wundrow
Match #1 Aaron Cisneros (Colorado) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 1:53
Match #2 Austin Ward (Indiana) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 6-2,0:42

Cadet-125 – Brett Stolarzyk
Match #1 Dennis Gustafson (Virginia) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 6-8,2-1,5-0
Match #2 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Mitch Sellers (Oklahoma) Fall 6-0,1:25
Match #3 Hunter Sutton (Maryland) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 0-6,2-0,4-0

Cadet-125 – Mark Voss
Match #1 Mark Voss (Minnesota) over Austin Phillips (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #2 Mark Voss (Minnesota) over Jon Jay Chavez (California) Dec 4-0,3-1
Match #3 Blaine Invernon (Idaho) over Mark Voss (Minnesota) Dec 4-0,3-0
Match #4 Mark Voss (Minnesota) over Levi Moss (Indiana) Dec 1-0,3-1
Match #5 Nick Anderson (New Jersey) over Mark Voss (Minnesota) Dec 1-4,1-1,4-3

Cadet-125 – Tanner Mills
Match #1 Tanner Mills (Minnesota) over Matthew Leshinger (New York) Fall 3-0,1:43
Match #2 Tanner Mills (Minnesota) over Mitchell Snyder (California) TF 6-0,7-0
Match #3 Edgar Bright (Ohio) over Tanner Mills (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #4 Luke Wolfenberger (Oklahoma) over Tanner Mills (Minnesota) Dec 5-3,7-2

Cadet-130 – Mason Brownlee
Match #1 Mason Brownlee (Minnesota) over Benito Gutierrez (Colorado) Dec 6-0,3-0
Match #2 Mason Brownlee (Minnesota) over Justin Street (Virginia) Dec 2-1,7-0
Match #3 Brogan Humphrey (Kansas) over Mason Brownlee (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #4 Justin Staudenamyer (Pennsylvania) over Mason Brownlee (Minnesota) Dec 7-1,5-2

Cadet-130 – Nikolaus Borchert
Match #1 Ian Evans (Pennsylvania) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #2 Walker Damewood (Oregon) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 4-0,3-0

Cadet-130 – Alexi Bode
Match #1 Austin Schoen (Illinois) over Alexi Bode (Minnesota) Fall 7-0,0:39
Match #2 Jordan Rivera (Florida) over Alexi Bode (Minnesota) Dec 6-2,5-1

Cadet-130 – Mack Short
Match #1 Mack Short (Minnesota) over Anders Jensen-Freiberg (Arizona) Fall 1:39
Match #2 Johnny Pellegrino (Illinois) over Mack Short (Minnesota) Dec 4-3,3-0
Match #3 Chris Wilkes (Missouri) over Mack Short (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-135 – Andrew Fogarty
Match #1 Markus Scheidel (Ohio) over Andrew Fogarty (Minnesota) Dec 4-3,5-3
Match #2 Andrew Fogarty (Minnesota) over Andrew DeHart (Oregon) Fall 3-0,1:05
Match #3 Andrew Fogarty (Minnesota) over Brandon Baker (Missouri) Dec 6-1,2-0
Match #4 Kaden Lindley (Utah) over Andrew Fogarty (Minnesota) Dec 4-2,6-0

Cadet-135 – Mason Moreno
Match #1 Mason Moreno (Minnesota) over Tucker Black (Iowa) TF 6-0,7-0
Match #2 Grant LaMont (Utah) over Mason Moreno (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #3 Mason Moreno (Minnesota) over Chas Peterson (Oregon) Fall 0:27
Match #4 Kevin Cooper (Kentucky) over Mason Moreno (Minnesota) Fall 1:42

Cadet-135 – Chris Pfarr
Match #1 Robert Kim (Hawaii) over Chris Pfarr (Minnesota) Fall 2-2,6-0,0:41
Match #2 Austin Marvel (Colorado) over Chris Pfarr (Minnesota) Fall 5-0,1:32

Cadet-140 – Coltan Laganiere
Match #1 Coltan Laganiere (Minnesota) over Tony Palumbo (Pennsylvania) Dec 3-1,2-1
Match #2 Coltan Laganiere (Minnesota) over Isaac Bast (Ohio) Dec 3-0,2-1
Match #3 Coltan Laganiere (Minnesota) over Colton Jackson (Florida) TF 8-0,7-0
Match #4 Alex Smith (Colorado) over Coltan Laganiere (Minnesota) Dec 2-2,3-3,3-0
Match #5 Coltan Laganiere (Minnesota) over Wyatt Passentino (Oregon) Dec 8-0,0-5,2-1
Match #6 Kenny Martin (Nebraska) over Coltan Laganiere (Minnesota) Fall 1:07

Cadet-140 – Sam Begin
Match #1 Ryan Harris (Ohio) over Sam Begin (Minnesota) Dec 5-0,6-0
Match #2 Tre` Marler (Indiana) over Sam Begin (Minnesota) Dec 6-0,4-2

Cadet-140 – Parker Jackson
Match #1 Eli Garcia (Ohio) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 5-3,4-4
Match #2 Parker Jackson (Minnesota) over Tristan Sommer (Florida) Dec 3-0,5-2
Match #3 Nikko Villarreal (California) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 7-0,3-0

Cadet-140 – TJ Ohara
Match #1 TJ Ohara (Minnesota) over Timonthy Keblesh (Ohio) Dec 2-4,6-3,6-0
Match #2 TJ Ohara (Minnesota) over Sean Lynch (Illinois) Dec 8-4,4-4,6-0
Match #3 TJ Ohara (Minnesota) over Fox Baldwin (Florida) Dec 4-3,5-5,4-4
Match #4 Matthew Moody (Georgia) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 3-2,4-0
Match #5 Peter Nagy (Iowa) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 1-0,5-0

Cadet-145 – Paden Moore
Match #1 Paden Moore (Minnesota) over Terry Mason (Nevada) Dec 2-1,3-0
Match #2 Dylan Milonas (New Jersey) over Paden Moore (Minnesota) Fall 0:25
Match #3 Chandler Rogers (Washington) over Paden Moore (Minnesota) Fall 1:12

Cadet-145 – Jake Deutchlander
Match #1 Jake Deutchlander (Minnesota) over Kiante Davis (Oregon) Fall 0:22
Match #2 Jake Deutchlander (Minnesota) over Sky Walker (Texas) Dec 2-0,0-1,1-0
Match #3 Garrett Hammond (Pennsylvania) over Jake Deutchlander (Minnesota) Fall 1:30
Match #4 Jake Deutchlander (Minnesota) over Jordan Dieringer (Wisconsin) Dec 8-0,0-6,6-2
Match #5 Heath Coles (Pennsylvania) over Jake Deutchlander (Minnesota) Dec 6-0,2-0

Cadet-145 – Dan Marquette
Match #1 Dan Marquette (Minnesota) over Alex Martin (Louisiana) Fall 4-4,1-3,1:22
Match #2 Toby Hague (New Jersey) over Dan Marquette (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #3 Dan Marquette (Minnesota) over Jared Cicchetti (Texas) Fall 1:36
Match #4 Peter Renda (Pennsylvania) over Dan Marquette (Minnesota) TF 7-0,7-0

Cadet-152 – Austin Boniface
Match #1 Hunter White (Florida) over Austin Boniface (Minnesota) Dec 3-3,4-5,3-2
Match #2 Tyler McLean (Washington) over Austin Boniface (Minnesota) Dec 9-1,4-2

Cadet-152 – Carter Focht
Match #1 Tyler Grimaldi (New York) over Carter Focht (Minnesota) Dec 5-1,5-0
Match #2 Austin Wilson (Montana) over Carter Focht (Minnesota) TF 8-1,6-0

Cadet-152 – Mitch Lange
Match #1 Josh Llopez (Maryland) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #2 Mitch Lange (Minnesota) over Benjamin Loya (Wyoming) TF 7-0,6-0
Match #3 Mitch Lange (Minnesota) over Austin Pettinato (Illinois) TF 7-0,9-2
Match #4 Jared Johnson (Kansas) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 1-5,4-1,6-3

Cadet-160 – Austin Maanum
Match #1 Adam Drain (Iowa) over Austin Maanum (Minnesota) Dec 4-2,3-3
Match #2 Austin Maanum (Minnesota) over Eric Harper (Washington) TF 5-0,6-0
Match #3 Joseph Cortese (Illinois) over Austin Maanum (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-160 – Andy Rachuy
Match #1 Louis Cosce (California) over Andy Rachuy (Minnesota) Fall 1:21
Match #2 Andy Rachuy (Minnesota) over Anthony Gardner (Kansas) Dec 3-0,3-1
Match #3 Andy Rachuy (Minnesota) over Trey Miller (Florida) Dec 6-0,6-1
Match #4 Elliott Antler (Connecticut) over Andy Rachuy (Minnesota) Dec 5-2,2-1

Cadet-160 – Danny Vitale – 6th Place
Match #1 Danny Vitale (Minnesota) over Brandon Gilligan (Illinois) Dec 2-0,1-0
Match #2 Danny Vitale (Minnesota) over Colin Navickas (California) Dec 0-3,1-1,2-0
Match #3 Clark Doyle (Iowa) over Danny Vitale (Minnesota) Fall 1:03
Match #4 Danny Vitale (Minnesota) over Jordan Lara (New Mexico) Dec 3-9,3-3,6-2
Match #5 Danny Vitale (Minnesota) over Brice Inbody (Oklahoma) Dec 3-2,3-0
Match #6 Danny Vitale (Minnesota) over Louis Cosce (California) Dec 1-0,4-0
Match #7 Kyle Bateman (Oregon) over Danny Vitale (Minnesota) Dec 6-0,4-1
5th Place: Match #8 Adam Drain (Iowa) over Danny Vitale (Minnesota) Dec 6-0,5-2

Cadet-171 – Will Balow
Match #1 Will Balow (Minnesota) over Isaiah Zimmer (New York) TF 7-0,6-0
Match #2 Will Balow (Minnesota) over Reid Shipley (Oregon) Dec 1-0,2-1
Match #3 Raymond O`Donnell (Pennsylvania) over Will Balow (Minnesota) Dec 3-1,3-1
Match #4 Will Balow (Minnesota) over Trevor Smith (California) Dec 0-3,1-0,2-1
Match #5 Will Balow (Minnesota) over Nick Favale (Illinois) Fall 6-1,0:57
Match #6 Parker Vonegidy (North Carolina) over Will Balow (Minnesota) Dec 2-0,1-0

Cadet-171 – Jake Briggs
Match #1 Troy Seymour (New York) over Jake Briggs (Minnesota) Fall 1:22
Match #2 Christian Vazquez (Florida) over Jake Briggs (Minnesota) Dec 2-0,4-2

Cadet-171 – Tommy Longendyke
Match #1 Troy Hembury (Pennsylvania) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 5-1,6-1
Match #2 Tommy Longendyke (Minnesota) over Chase Kraklio (Iowa) Fall 6-0,1:10
Match #3 Nick Corba (Ohio) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 2-1,3-2

Cadet-171 – Codie Lafromboise – 8th Place
Match #1 Codie Lafromboise (Minnesota) over Marcus Johnson (Pennsylvania) Dec 2-9,7-6,7-0
Match #2 Codie Lafromboise (Minnesota) over Zachary Martinez (Virginia) Dec 3-2,4-2
Match #3 Codie Lafromboise (Minnesota) over Nick Harper (Missouri) Fall 6-0,1:02
Match #4 Codie Lafromboise (Minnesota) over Mason Kumashiro (California) Fall 0:26
Match #5 Dalton Johnson (Nevada) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 0-7,3-3,8-5
Match #6 Codie Lafromboise (Minnesota) received a bye.
Match #7 Ricky Robertson (Illinois) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 1-1,6-0
7th Place: Match #8 Immanual Barber (California) over Codie Lafromboise (Minnesota) Fall 1:02

Cadet-189 – Will Van Sant
Match #1 John Loflin (Colorado) over Will Van Sant (Minnesota) Dec 3-0,1-0
Match #2 Daniel Hawkins (Maryland) over Will Van Sant (Minnesota) Dec 4-0,2-0

Cadet-189 – Sam Minske
Match #1 Mitch Sliga (Indiana) over Sam Minske (Minnesota) Fall 0:51
Match #2 Sam Minske (Minnesota) over Mathew Welch (Montana) Fall 5-1,0:48
Match #3 Corey Damiana (New Jersey) over Sam Minske (Minnesota) Dec 5-4,2-6,3-1

Cadet-215 – Nathan Preston
Match #1 Nathan Preston (Minnesota) over Terrion Jones (Illinois) Fall 6-0,0:52
Match #2 Nathan Preston (Minnesota) over Miracle Tausaga (California) TF 6-0,7-0
Match #3 Nathan Rotert (South Dakota) over Nathan Preston (Minnesota) Dec 8-3,4-0
Match #4 Christian Jenco (New Jersey) over Nathan Preston (Minnesota) Fall 3-1,7-6,1:42

Cadet-215 – Jordan Stevens
Match #1 Jordan Stevens (Minnesota) over Andres Rodriquez (Idaho) Fall 6-0,0:40
Match #2 Reggie Williams (New York) over Jordan Stevens (Minnesota) TF 6-0,8-2
Match #3 Austin Edison (Wisconsin) over Jordan Stevens (Minnesota) Dec 3-2,0-6,3-1

Cadet-215 – Tommy Peterson
Match #1 Tommy Peterson (Minnesota) over David Henry (Oregon) Dec 0-1,4-1,6-2
Match #2 Tommy Peterson (Minnesota) over Reed Ambrosius (Wisconsin) Fall 7-0,1:42
Match #3 J`den Cox (Missouri) over Tommy Peterson (Minnesota) Dec 3-0,5-0
Match #4 Tommy Peterson (Minnesota) over Ryan Maas (Iowa) Dec 6-0,2-1
Match #5 Kyle Snyder (Maryland) over Tommy Peterson (Minnesota) Dec 4-1,6-0

Cadet-285 – Jerrad Nieland
Match #1 Tate Dulany (Virginia) over Jerrad Nieland (Minnesota) Dec 1-0,5-2
Match #2 Jerrad Nieland (Minnesota) over Garrett Poorman (Pennsylvania) Fall 0:40
Match #3 Jake Scanlan (Iowa) over Jerrad Nieland (Minnesota) Dec 3-0,2-0

Cadet-285 – Sam Stoll – 1st Place
Match #1 Sam Stoll (Minnesota) over Zach Wood (Michigan) Fall 1:21
Match #2 Sam Stoll (Minnesota) over Rhett Hoy (North Carolina) Fall 0:13
Match #3 Sam Stoll (Minnesota) over Shaquille Williams (New York) Fall 0:22
Match #4 Sam Stoll (Minnesota) over Jacob Semple (Missouri) Dec 1-0,7-2
Match #5 Sam Stoll (Minnesota) received a bye.
Match #6 Sam Stoll (Minnesota) over Michael Johnson (Illinois) Dec 2-0,3-0
Match #7 Sam Stoll (Minnesota) over Wesley Bernard (Indiana) Dec 2-0,6-0
Championship: Match #8 Sam Stoll (Minnesota) over Chet Spears (Oregon) Dec 4-3,4-2

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner