Jul 212011
 

July 21-23 at the FargoDome in Fargo, ND

The Guillotine Coverage Page

Junior Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

Junior Freestyle Results for Minnesota

Final Top Ten Team Scores:

1. Illinois 93
2. Iowa 55
3. Wisconsin 32
4. Ohio 30
5. California 29
6t. Michigan 27
6t. Minnesota 27
8. Florida 26
9. Virginia 24
10. New York 22

 

Junior-98 – Trent Piepenburg – 7th Place
Match #1 Trent Piepenburg (Minnesota) over Alex White (Florida) Dec 2-3,1-0,6-0
Match #2 Drew Romero (Colorado) over Trent Piepenburg (Minnesota) Dec 5-0,3-0
Match #3 Tommy Pawelski (Illinois) over Trent Piepenburg (Minnesota) Dec 4-0,6-0
7th Place: Match #4 Trent Piepenburg (Minnesota) over Chris Trillo (Texas) TF 7-0,6-0

Junior-105 – Gabe Foltz – DNP
Match #1 Gabe Foltz (Minnesota) over Justin Scott (Missouri) Dec 0-3,3-1,3-2
Match #2 Gabe Foltz (Minnesota) over Martin Rodriguez (Michigan) Dec 2-6,2-0,4-0
Match #3 Johnson Mai (California) over Gabe Foltz (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #4 Javier Vieyra (Kansas) over Gabe Foltz (Minnesota) Dec 1-1,4-2

Junior-105 – Erik Olson – DNP
Match #1 Erik Olson (Minnesota) over Deondre Wilson (Indiana) Dec 4-3,2-1
Match #2 Lucas Malmberg (New York) over Erik Olson (Minnesota) Dec 0-6,3-3,6-0
Match #3 Jonathon Johnson (South Carolina) over Erik Olson (Minnesota) Dec 4-0,6-0

Junior-105 – Jarred Oftedahl – 7th Place
Match #1 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Grant Boggs (Montana) Fall 6-10,0:54
Match #2 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Aaron Beckman (Missouri) Fall 1:27
Match #3 Javier Vieyra (Kansas) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Dec 5-0,6-2
Match #4 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Christian Carbajal (Hawaii) Fall 0:23
Match #5 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Jan Rosenberg (New Jersey) Fall 3-6,0:35
Match #6 Johnson Mai (California) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Dec 4-0,4-0
7th Place: Match #7 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Adam Burchett (Washington) Fall 0:27

Junior-119 – Tyler Jenson – DNP
Match #1 Tyler Jenson (Minnesota) over Josh Plotske (California) Dec 6-0,7-4
Match #2 Evan Silver (Maryland) over Tyler Jenson (Minnesota) Fall 0:37
Match #3 Tyler Jenson (Minnesota) received a bye.
Match #4 Nyama Godwin (Pennsylvania) over Tyler Jenson (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-119 – Isaac Novacek – DNP
Match #1 Jace Johnson (Idaho) over Isaac Novacek (Minnesota) Dec 0-1,2-2,6-4
Match #2 Max Rogers (New Jersey) over Isaac Novacek (Minnesota) Fall 7-0,1:35

Junior-125 – Roman Wundrow – DNP
Match #1 Benny Rager (Pennsylvania) over Roman Wundrow (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #2 Nathan Kraisser (Maryland) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 6-0,1:20

Junior-125 – Juan Torres – DNP
Match #1 Hunter Weber (Wisconsin) over Juan Torres (Minnesota) Dec 7-3,6-0
Match #2 Juan Torres (Minnesota) over Dominic Buono (Arizona) Dec 6-4,6-0
Match #3 Richard Lewis (New Jersey) over Juan Torres (Minnesota) Dec 1-0,0-4,1-0

Junior-125 – Sam Brancale – DNP
Match #1 Sam Brancale (Minnesota) over Zach Lyall (Pennsylvania) Fall 7-0,0:23
Match #2 Sam Brancale (Minnesota) over Raymond Evans (Idaho) Fall 1:23
Match #3 Sam Brancale (Minnesota) over Jesse Holton (New York) Fall 1:51
Match #4 Sam Brancale (Minnesota) over Jarod Maynes (Washington) Dec 6-0,4-0
Match #5 Sam Brancale (Minnesota) over Eric Friedman (Maryland) Dec 1-0,1-2,9-2
Match #6 Caleb Richardson (New Jersey) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 1-0,5-1
Match #7 Sam Brancale (Minnesota) over Robbie Mathers (Arizona) Dec 0-6,5-1,7-4
Match #8 Rossi Bruno (Florida) over Sam Brancale (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-125 – Henry Wolfbauer – DNP
Match #1 Aspen Kmiec (Kansas) over Henry Wolfbauer (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Joey Dance (Virginia) over Henry Wolfbauer (Minnesota) Fall 6-0,0:54

Junior-130 – Branden Schorr – DNP
Match #1 Val Rauser (Utah) over Branden Schorr (Minnesota) Fall 10-3,0:10
Match #2 Anthony Sakaoka (California) over Branden Schorr (Minnesota) Dec 4-1,7-0

Junior-130 – Austin Walz – DNP
Match #1 Peter Russo (Oregon) over Austin Walz (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #2 Austin Roper (Missouri) over Austin Walz (Minnesota) Fall 8-0,0:23

Junior-130 – Tanner Trembley – DNP
Match #1 Tanner Trembley (Minnesota) over Abraham Hernandez (Utah) Dec 4-1,7-0
Match #2 Tanner Trembley (Minnesota) over Devin Reynolds (Oregon) Dec 1-1,6-0
Match #3 Jared McKinley (Indiana) over Tanner Trembley (Minnesota) Dec 4-0,2-0
Match #4 Kevin Norstrem (Florida) over Tanner Trembley (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-130 – Ben Henle – DNP
Match #1 Roarke Langer (Wisconsin) over Ben Henle (Minnesota) Dec 2-0,3-3
Match #2 Ben Henle (Minnesota) over Jay Stine (Wyoming) Dec 1-0,1-1,3-2
Match #3 Pat Hutton (Maryland) over Ben Henle (Minnesota) Dec 5-2,3-3

Junior-130 – Eliot Jurries – DNP
Match #1 Eliot Jurries (Minnesota) over Tucker MacGregor (Connecticut) Dec 1-0,1-0
Match #2 Eliot Jurries (Minnesota) over Jimmy Carpenter (Missouri) Dec 2-0,4-0
Match #3 Eliot Jurries (Minnesota) over James McCord (Maryland) Dec 4-0,2-0
Match #4 Eliot Jurries (Minnesota) over Brigg Butler (Utah) Dec 2-0,3-0
Match #5 Jacob Velarde (Washington) over Eliot Jurries (Minnesota) Dec 4-1,6-0
Match #6 Brian Crutchmer (Oklahoma) over Eliot Jurries (Minnesota) Dec 8-2,4-2

Junior-130 – Mitch Bengtson – DNP
Match #1 Mitch Bengtson (Minnesota) over Cole Mendenhall (Montana) Dec 0-2,1-0,4-1
Match #2 Mitch Bengtson (Minnesota) over Petey Martinez (Texas) TF 6-0,6-0
Match #3 Mitch Bengtson (Minnesota) over Robert Ruiz (Connecticut) Dec 3-0,6-0
Match #4 Kyle Larson (Iowa) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 3-1,1-0
Match #5 Mitch Bengtson (Minnesota) over Devon Jackson (Indiana) Dec 2-5,2-2,6-0
Match #6 Mitch Bengtson (Minnesota) over Leroy Barnes (Missouri) Dec 3-3,4-2
Match #7 Jared McKinley (Indiana) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 7-0,3-1

Junior-135 – Ben Morgan – DNP
Match #1 Ben Morgan (Minnesota) over Landon Eck (Alaska) TF 6-0,6-0
Match #2 Ben Morgan (Minnesota) over Travis Barroquillo (Indiana) TF 7-0,7-0
Match #3 Connor Ryan (Iowa) over Ben Morgan (Minnesota) Dec 2-1,1-0
Match #4 Ben Morgan (Minnesota) over Zach Carter (Ohio) TF 7-0,7-0
Match #5 Quinton Murphy (New York) over Ben Morgan (Minnesota) Fall 7-0,0:23

Junior-135 – Garret Garness – DNP
Match #1 Mike Labry (Ohio) over Garret Garness (Minnesota) Dec 2-1,6-0
Match #2 Garret Garness (Minnesota) over Sam Chalkley (Iowa) Dec 0-1,5-0,1-1
Match #3 Steven Rodrigues (New York) over Garret Garness (Minnesota) Dec 2-0,5-0

Junior-135 – Matt Kelliher – 4th Place
Match #1 Matt Kelliher (Minnesota) over Cody Albarado (Alabama) Fall 0:41
Match #2 Matt Kelliher (Minnesota) over Allen Cornelius (New York) Dec 7-0,3-2
Match #3 Matt Kelliher (Minnesota) over Adam Pain (California) Fall 0:49
Match #4 Matt Kelliher (Minnesota) over Andrew Napieraj (Michigan) Dec 2-1,6-2
Match #5 Ty Davis (Ohio) over Matt Kelliher (Minnesota) Dec 4-1,7-0
Match #6 Matt Kelliher (Minnesota) over Connor Clarke (Oregon) Fall 8-0,1:25
Match #7 Matt Kelliher (Minnesota) over John Meeks (Iowa) Dec 4-2,2-1
Match #8 Matt Kelliher (Minnesota) over Tyler Goodwin (Maryland) Dec 2-1,4-3
Match #9 Matt Kelliher (Minnesota) received a bye.
Match #10 Ty Davis (Ohio) over Matt Kelliher (Minnesota) Dec 4-1,7-0
Match #11 Matt Kelliher (Minnesota) over John Meeks (Iowa) Dec 4-2,2-1
3rd Place: Match #12 Quinton Murphy (New York) over Matt Kelliher (Minnesota) TF 7-0,2-5,9-3

Junior-135 – Zach Stepan – DNP
Match #1 Zach Stepan (Minnesota) over Chase Call (Idaho) Fall 0-1,2-0,1:46
Match #2 John Meeks (Iowa) over Zach Stepan (Minnesota) Dec 3-0,4-0
Match #3 Zach Stepan (Minnesota) over Jullian Purdy (California) Dec 3-3,4-1
Match #4 Tyler Goodwin (Maryland) over Zach Stepan (Minnesota) TF 7-0,10-2

Junior-140 – Mike Jarnot – DNP
Match #1 Ryan Slaugh (Wyoming) over Mike Jarnot (Minnesota) Dec 5-4,4-2
Match #2 Jeremiah Lutz (Georgia) over Mike Jarnot (Minnesota) Fall 7-0,0:57

Junior-140 – Jake Short – 2nd Place
Match #1 Jake Short (Minnesota) over Brian Sergi (California) Fall 3-0,1:49
Match #2 Jake Short (Minnesota) over Jacob Spadoni (Washington) TF 6-0,6-0
Match #3 Jake Short (Minnesota) over Mitch Newhouse (Ohio) Dec 3-1,3-1
Match #4 Jake Short (Minnesota) over Colin Dolata (Wisconsin) Fall 6-0,0:49
Match #5 Jake Short (Minnesota) over Ty Lydic (Pennsylvania) TF 6-0,6-0
Match #6 Jake Short (Minnesota) over Angelo Silvestro (Illinois) Dec 1-0,2-0
Match #7 Jake Short (Minnesota) over Kaleb Baker (Tennessee) TF 7-0,7-0
Match #8 Jake Short (Minnesota) received a bye.
Match #9 Jake Short (Minnesota) over Casey George (Idaho) Dec 3-0,1-1,1-0
Match #10 Jake Short (Minnesota) over Angelo Silvestro (Illinois) Dec 1-0,2-0
Championship: Match #11 Jason Tsirtsis (Indiana) over Jake Short (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-140 – Jonathan Dill – DNP
Match #1 Jim Spangler (Illinois) over Jonathan Dill (Minnesota) Dec 1-3,4-1,6-0
Match #2 Jonathan Dill (Minnesota) over Dan Vantassel (Nevada) Fall 4-0,0:46
Match #3 Matt Cimato (Pennsylvania) over Jonathan Dill (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-140 – Brett Peterson – DNP
Match #1 Brett Peterson (Minnesota) over Colton Marshall (Utah) Fall 1-3,6-0,0:26
Match #2 CJ Cobb (New Jersey) over Brett Peterson (Minnesota) Dec 6-0,2-0
Match #3 Luis Flores (Wyoming) over Brett Peterson (Minnesota) Dec 6-0,6-4

Junior-140 – Hayden Zillmer – DNP
Match #1 Hayden Zillmer (Minnesota) over Tevin Lasky (Oklahoma) TF 6-0,6-0
Match #2 Hayden Zillmer (Minnesota) over Cody Ross (Florida) Dec 1-1,1-0
Match #3 Hayden Zillmer (Minnesota) over Keenan Hagerty (Missouri) Dec 1-0,2-1
Match #4 Hayden Zillmer (Minnesota) over Kevin Moylan (Illinois) Dec 1-0,1-0
Match #5 Natrelle Deminson (California) over Hayden Zillmer (Minnesota) Dec 4-0,1-0
Match #6 Hayden Zillmer (Minnesota) over Joe Schumacher (North Dakota) Dec 1-0,1-0
Match #7 Matt Cimato (Pennsylvania) over Hayden Zillmer (Minnesota) Dec 3-1,1-0

Junior-140 – Dillon Smith – DNP
Match #1 Jeremy Golding (Washington) over Dillon Smith (Minnesota) Dec 2-0,6-0
Match #2 Travis Smith (Wisconsin) over Dillon Smith (Minnesota) Dec 4-0,4-0

Junior-145 – Broc Bartylla – DNP
Match #1 Mike Divito (New Jersey) over Broc Bartylla (Minnesota) Dec 7-2,8-0
Match #2 Broc Bartylla (Minnesota) over Brenden Hall (Illinois) Dec 3-1,1-7,2-2
Match #3 Blake Roulo (Virginia) over Broc Bartylla (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-145 – Colton Doty – DNP
Match #1 Colton Doty (Minnesota) over Camilo Rodriguez (New York) Fall 1-4,1:36
Match #2 Gabriel Moreno (Iowa) over Colton Doty (Minnesota) Fall 6-0,1:00
Match #3 Gabriel Turetsky (Massachusetts) over Colton Doty (Minnesota) Dec 1-3,2-0,5-2

Junior-145 – Garret Hoffner – DNP
Match #1 Garret Hoffner (Minnesota) over TJ Miller (New Jersey) Dec 4-1,5-3
Match #2 Cohl Fulk (Pennsylvania) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 2-0,5-1
Match #3 Lee Arias (Wyoming) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 5-7,5-4,6-4

Junior-145 – Brandon Kingsley – 4th Place
Match #1 Brandon Kingsley (Minnesota) over Adam Hendrickson (California) Fall 1:16
Match #2 Brandon Kingsley (Minnesota) over Devin Bera (Wisconsin) Fall 7-0,0:15
Match #3 Brandon Kingsley (Minnesota) over Grant Steen (Washington) TF 6-0,7-0
Match #4 Brandon Kingsley (Minnesota) over Eric Hoffman (Maryland) TF 6-0,6-0
Match #5 Brandon Kingsley (Minnesota) over Jacob Falk (Utah) Fall 0:50
Match #6 Brandon Kingsley (Minnesota) over Tony Parks (Iowa) Dec 6-0,6-3
Match #7 Brandon Kingsley (Minnesota) over Mark Pinero (Louisiana) Fall 0:34
Match #8 Brian Murphy (Illinois) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 1-0,1-1
Match #9 Brandon Kingsley (Minnesota) over Gabriel Moreno (Iowa) Dec 1-1,7-2
Match #10 Brian Murphy (Illinois) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 0-1,1-1
Match #11 Brandon Kingsley (Minnesota) received a bye.
3rd Place: Match #12 Jake Sueflohn (Wisconsin) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 7-1,4-3

Junior-145 – Zach Friederich – DNP
Match #1 Peter Galli (Maryland) over Zach Friederich (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #2 Zach Friederich (Minnesota) over Dakota Mauzay (Washington) Fall 0:51
Match #3 Ryne Cokeley (Kansas) over Zach Friederich (Minnesota) Dec 3-1,6-0

Junior-152 – Nick Wanzek – DNP
Match #1 Nick Wanzek (Minnesota) over Dominic Sipe (Texas) Fall 6-0,1:05
Match #2 Nick Wanzek (Minnesota) over Rodrigo Santos (Nevada) Fall 7-0,0:31
Match #3 Nick Wanzek (Minnesota) over Joey Kubica (Illinois) Dec 4-0,4-0
Match #4 Nick Wanzek (Minnesota) over Chase White (Nebraska) Dec 1-1,3-0
Match #5 Duke Pickett (Virginia) over Nick Wanzek (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #6 Nick Wanzek (Minnesota) over Russ Parsons (New Jersey) Dec 5-4,3-0
Match #7 Coleman Hammond (California) over Nick Wanzek (Minnesota) Dec 3-1,1-0

Junior-152 – Ben Cousins – DNP
Match #1 Ben Cousins (Minnesota) over Reed Burgener (Wyoming) TF 6-0,5-0
Match #2 Cougar Babin (Texas) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 5-1,4-3
Match #3 Coleman Hammond (California) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 3-1,4-1

Junior-152 – Jordan Rothers – DNP
Match #1 Jordan Rothers (Minnesota) over Brenden Andreasen (Arizona) Fall 6-0,0:52
Match #2 Jordan Rothers (Minnesota) received a bye.
Match #3 Jordan Rothers (Minnesota) over Robert Elam (West Virginia) TF 8-2,7-0
Match #4 Jordan Rothers (Minnesota) over Mason Bender (South Dakota) Dec 7-0,3-2
Match #5 Jordan Rothers (Minnesota) over Stefan Weidemann (California) Fall 0-1,3-2,0:46
Match #6 Nick Becker (Wisconsin) over Jordan Rothers (Minnesota) Dec 2-0,7-3
Match #7 Jordan Rothers (Minnesota) over T J Fox (Ohio) Fall 1:35
Match #8 Edwin Cooper (Illinois) over Jordan Rothers (Minnesota) Fall 6-0,0:23

Junior-152 – Gabe Fogarty – DNP
Match #1 Gabe Fogarty (Minnesota) over Shay Christiansen (Montana) Fall 0:34
Match #2 Gabe Fogarty (Minnesota) over Tyler Simpson (Kansas) TF 6-0,7-0
Match #3 T J Fox (Ohio) over Gabe Fogarty (Minnesota) Dec 8-1,1-0
Match #4 Gabe Fogarty (Minnesota) over Beau Vrancken (New Jersey) 0-6,3-2,ID
Match #5 Austin Dewey (Idaho) over Gabe Fogarty (Minnesota) Fall 1-2,6-5,1:38

Junior-152 – Daniel Woiwor – DNP
Match #1 Daniel Woiwor (Minnesota) over Chris Dowdy (New Jersey) Dec 2-0,7-0
Match #2 Daniel Woiwor (Minnesota) over John Austin Jones (Alabama) Dec 3-0,6-0
Match #3 Daniel Woiwor (Minnesota) over Kyle Ash (Oklahoma) Dec 3-3,2-0
Match #4 Clark Glass (Florida) over Daniel Woiwor (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-160 – Micah Barnes – 7th Place
Match #1 Micah Barnes (Minnesota) over Michael Cloud (Montana) TF 6-0,6-0
Match #2 Micah Barnes (Minnesota) over Nathan Johnston (Wyoming) Fall 0:44
Match #3 Micah Barnes (Minnesota) over Matthew Gray (Wisconsin) Dec 6-0,4-0
Match #4 Micah Barnes (Minnesota) over Max Kreiger (Iowa) Dec 2-1,1-0
Match #5 Micah Barnes (Minnesota) over James Wilson (California) Dec 1-1,1-0,1-0
Match #6 Micah Barnes (Minnesota) over Austin Wilson (Nebraska) Dec 1-0,2-0
Match #7 Mark Martin (Ohio) over Micah Barnes (Minnesota) Dec 0-1,2-0,2-0
Match #8 Zac Skates (Oklahoma) over Micah Barnes (Minnesota) Dec 0-2,2-2,2-0
7th Place: Match #9 Micah Barnes (Minnesota) over Dylan Reel (Illinois) Fall 1:52

Junior-160 – Luke Schmit – DNP
Match #1 Michael Nord (North Dakota) over Luke Schmit (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Luke Schmit (Minnesota) over Taylor Becker (Oregon) Dec 4-5,1-0,1-0
Match #3 Alex Dieringer (Wisconsin) over Luke Schmit (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-160 – Darick Vancura – DNP
Match #1 Darick Vancura (Minnesota) over Jason Grimes (Georgia) Dec 1-6,6-1,1-0
Match #2 Darick Vancura (Minnesota) over JJ Francis (Florida) TF 6-0,7-0
Match #3 Dillon Reid (California) over Darick Vancura (Minnesota) Fall 0:12
Match #4 Jackson Fox (Wisconsin) over Darick Vancura (Minnesota) Fall 0:29

Junior-160 – Steven Keogh – 5th Place
Match #1 Steven Keogh (Minnesota) over Brett Brigman (Maryland) TF 8-0,6-0
Match #2 Steven Keogh (Minnesota) over Nick Georgan (Illinois) Fall 3-0,0:32
Match #3 Steven Keogh (Minnesota) received a bye.
Match #4 Steven Keogh (Minnesota) over Lorenzo Thomas (Pennsylvania) Dec 5-0,0-4,1-1
Match #5 Steven Keogh (Minnesota) over Jackson Fox (Wisconsin) TF 6-0,7-0
Match #6 Steven Keogh (Minnesota) over Reece Lefever (Indiana) Dec 1-0,6-0
Match #7 Steven Keogh (Minnesota) over Dillon Reid (California) Fall 1:47
Match #8 Alex Meyer (Iowa) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 5-5,2-6,3-1
Match #9 Alex Dieringer (Wisconsin) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 0-7,3-0,3-0
Match #10 Alex Meyer (Iowa) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 5-5,6-2,1-3
Match #11 Steven Keogh (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Steven Keogh (Minnesota) over Spartacus Chino (Illinois) Dec 8-2,5-0

Junior-160 – Ben Sullivan – DNP
Match #1 Ben Sullivan (Minnesota) over Chase Fuson (Washington) Dec 4-2,7-0
Match #2 Ben Sullivan (Minnesota) over Andy Walton (North Dakota) TF 7-0,6-0
Match #3 Ben Sullivan (Minnesota) over Cameron VanCamp (Indiana) TF 8-1,6-0
Match #4 Spartacus Chino (Illinois) over Ben Sullivan (Minnesota) Dec 3-1,5-0
Match #5 Jordan Wohlfert (Michigan) over Ben Sullivan (Minnesota) Dec 2-5,6-1,6-0

Junior-171 – Clayton Jennison – DNP
Match #1 Clayton Jennison (Minnesota) over Ross Taylor (Utah) Fall 1-1,1:41
Match #2 Brandon Griffin (Oregon) over Clayton Jennison (Minnesota) Dec 7-0,7-5
Match #3 Cody Caldwell (Iowa) over Clayton Jennison (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-171 – Miles Hammerlund – DNP
Match #1 Joe Rimel (Maryland) over Miles Hammerlund (Minnesota) Dec 6-0,6-2
Match #2 Jacob Morrissey (Wisconsin) over Miles Hammerlund (Minnesota) Fall 0:41

Junior-171 – Corbin Farrell – DNP
Match #1 Brooks Climmons (Georgia) over Corbin Farrell (Minnesota) TF 7-1,6-0
Match #2 Colin Hedash (Pennsylvania) over Corbin Farrell (Minnesota) Dec 4-0,4-5,2-0

Junior-171 – Ricky Briggs – DNP
Match #1 Ricky Briggs (Minnesota) over Orion Cosce (California) Dec 2-0,3-2
Match #2 Ricky Briggs (Minnesota) over Sheldon Rhoden (Connecticut) Dec 5-1,6-4
Match #3 Cody Pych (Illinois) over Ricky Briggs (Minnesota) Dec 6-0,6-1
Match #4 Kyle Crutchmer (Oklahoma) over Ricky Briggs (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-171 – Kyle Begin – DNP
Match #1 Tommy Kimbrell (Ohio) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 2-9,6-0,3-2
Match #2 Kyle Begin (Minnesota) over Joey Dondero (Idaho) Dec 6-0,6-1
Match #3 Pat Downey (Florida) over Kyle Begin (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-189 – Jake Waste – DNP
Match #1 Jake Waste (Minnesota) over Ian Early (Indiana) TF 6-0,8-1
Match #2 Jake Waste (Minnesota) over Devin Smith (Virginia) Fall 5-1,1:35
Match #3 Jake Waste (Minnesota) over Brandon Larson (North Dakota) Fall 7-0,0:21
Match #4 Jake Waste (Minnesota) over Derek Thomas (Utah) Dec 5-3,3-0
Match #5 Jake Waste (Minnesota) over Frank Mattiace (New Jersey) Dec 1-0,1-0
Match #6 Ben Stroh (Montana) over Jake Waste (Minnesota) Dec 4-4,2-3,6-0
Match #7 Jahwon Akui (Illinois) over Jake Waste (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-189 – Broc Berge – DNP
Match #1 Broc Berge (Minnesota) over Mickey Pelfrey (Iowa) Dec 4-0,1-0
Match #2 Timothy Dudley (South Carolina) over Broc Berge (Minnesota) Dec 2-1,5-0
Match #3 Broc Berge (Minnesota) over Paul Alessandrini (New York) Dec 2-0,2-0
Match #4 Devin Peterson (Wisconsin) over Broc Berge (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-189 – Mitchell Eull – DNP
Match #1 Taylor McGiffen (Illinois) over Mitchell Eull (Minnesota) Dec 4-0,6-0
Match #2 Nolan Boyd (Oklahoma) over Mitchell Eull (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-215 – Nicholas Edling – DNP
Match #1 Turner Young (Oregon) over Nicholas Edling (Minnesota) Dec 4-1,3-3
Match #2 Taylor Hellman (North Dakota) over Nicholas Edling (Minnesota) Dec 3-0,2-1

Junior-215 – Michael Kroells – DNP
Match #1 Josh Marchok (Illinois) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-3,8-0
Match #2 Michael Kroells (Minnesota) over Skyler Carroll (Montana) TF 6-0,6-0
Match #3 Michael Kroells (Minnesota) over Alex Bambic (Arizona) TF 7-0,6-0
Match #4 Morgan McIntosh (California) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-0,6-0

Junior-215 – Tony Reurink – DNP
Match #1 Brad Johnson (Illinois) over Tony Reurink (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Tony Reurink (Minnesota) over Elijah Thompson (Texas) Dec 1-1,5-1
Match #3 Tyler Smith (California) over Tony Reurink (Minnesota) Dec 4-0,1-6,2-1

Junior-285 – Tanner Lowe – DNP
Match #1 Austin Marsden (Illinois) over Tanner Lowe (Minnesota) TF 7-0,9-2
Match #2 Tanner Lowe (Minnesota) over Michael-Bodean Bates (Hawaii) Fall 7-0,0:23
Match #3 Travis Morgan (Oklahoma) over Tanner Lowe (Minnesota) Dec 1-0,3-0

Junior-285 – Matt Kadrlik
Match #1 Matt Kadrlik (Minnesota) over Nick Nusekabel (Ohio) Dec 3-0,2-1
Match #2 Alex Henry (Virginia) over Matt Kadrlik (Minnesota) Dec 7-3,4-1
Match #3 Gaylen Edmo (Idaho) over Matt Kadrlik (Minnesota) Dec 5-0,1-0

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.