Nov 132011
 

Harold Nichols Cyclone Open Brackets/Results at trackwrestling.com

125
1st: Cory Finch (Iowa State) won by pin over Cruse Aarhus (Northern Iowa) (Pin 1:41)
3rd: Aspen Kmiec (Midland) won by pin over Jacob Colon (Iowa Central) (Pin 2:21)
5th: Levi Rayburn (Lindenwood-Belleville) won by decision over Antione White (Iowa Central) (Dec 9-7)

133
1st: Shayden Terukina (Iowa State) won by decision over Ryan Jauch (Northern Iowa) (Dec 9-7)
3rd: Collin Crume (Wisconsin Parkside) won by pin over Travis Evans (Grand View) (Pin 4:49)

141
1st: Frank Cagnina (Iowa Central) won by pin over Matt Nelson (St., Cloud) (Pin 2:51)
3rd: Jay Hildreth (St., Cloud) won by decision over Adam Perrin (Northern Iowa) (Dec 7-4)
5th: Seth Noble (Northern Iowa) won by decision over Jared Kust (St., Cloud) (Dec 8-4)

149
1st: Edwin Cooper (Iowa Central) won by pin over Eric Burgey (William Penn) (Pin 5:56)
3rd: Terrel Wilbourn (Iowa Central) won by decision over Josh Howk (St., Cloud) (Dec 11-9)
5th: Clay Welter (Northern Iowa) won by decision over Jovan Scott (Iowa Western ) (Dec 3-2)

157
1st: David Bonin (Northern Iowa) won by decision over Quinten Haynes (Unattached) (Dec 7-2)
3rd: Clint Poster (St., Cloud) won by decision over Chad Lowman (Grand View) (Dec 7-4)
5th: Mike Moreno (Unattached) won by pin over Jarrett Jensen (Northern Iowa) (Pin 0:28)

165
1st: Andrew Sorenson (Iowa State) won by tech fall over Riley Banach (Northern Iowa) (TF 18-1)
3rd: Taylor Berger (Northern Iowa) won by decision over Rashad Moss (Waldorf) (Dec 3-2)

174
1st: Luke Rynish (Wisconsin Parkside) won by major decision over Michael England (Iowa State) (Maj 13-4)
3rd: Cody Caldwell (Northern Iowa) won by decision over Kurt Salmen (St., Cloud) (Dec 8-6)
5th: Ty Knowler (Grand View) won by decision over Douglas Gelbach (Northern Iowa) (Dec 4-0)

184
1st: Ryan Loder (Northern Iowa) won by decision over Derek Skala (St., Cloud) (Dec 4-1)
3rd: Kody Kersten (Midland) won by pin over Trey Griffin (St., Cloud) (Pin 1:49)
5th: Cory Brester (Nebraska Lincoln) won by pin over Tyler Pullin (Grand View) (Pin 5:55)

197
1st: Richard Shafer (Iowa State) won by pin over Kolton Kersten (Iowa Central) (Pin 0:42)
3rd: Lucas Munkelwitz (St., Cloud) won by decision over Davion Willis (Wisconsin Parkside) (Dec 6-3)
5th: Blaize Cabell (Northern Iowa) won by decision over Karl Spain (Unattached) (Dec 7-5)

285
1st: Matthew Gibson (Iowa State) won by decision over Jake Kahnke (St., Cloud) (Dec 5-0)
3rd: Blayne Beale (Northern Iowa) won by decision over James Malechek (Wisconsin Parkside) (Dec 10-4)
5th: Tyler Swope (Iowa State) won by injury default over Donny Longendyke (Nebraska Lincoln) (Inj.)

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.