Nov 012011
 

The Minnesota Storm won the Greco-Roman team title at the Sunkist Kids International Open on October 29th in Mesa, Arizona.

 Minnesota Storm Greco-Roman Team

Front (L-R): Minnesota Storm Coach Dan Chandler, Paul Tellgren 4th. Back: Jake Kettler 4th, Travis Rutt 4th, Andrew Bisek 2nd, Niko Bogojevic DNP,CP Schlatter 1st, Coach Jim Richardson. Not pictured: Mike Fuenffinger DNP, Jordan Holm 2nd, Nick Severson DNP.

Dan Chandler and JJ Johnson

Minnesota Storm Coach Dan Chandler receives the first place trophy from Sunkist Kids Coach JJ Johnson.

Photos courtesy of Jim Richardson

Senior Greco-Roman Results
Team Score
1. Minnesota Storm 28.0
2. Army 26.0
3. Sunkist Kids 24.0
4. Japan 23.0
5. NYAC 14.0
6. ReadyRP National 4.0
7. YES Wrestling 4.0
8. Marines 3.0

Event Results
Greco-Roman – 55 KG / 121.25 lbs
1st Place – Hayanobu Shimizu (Japan) won by decision over Jermaine Hodge (Army) (Dec 1-0,1-0)
3rd Place – Jesse Thielke (Sunkist Kids Wrestling Club) won by decision over Paul Tellgren (Minnesota Storm) (Dec 1-0,2-0)

Greco-Roman – 60 KG / 132.25 lbs
1st Place – Ellis Coleman (NYAC) won by decision over Joe Betterman (Sunkist Kids Wrestling Club) (Dec 2-0,4-0)
3rd Place – Kazuma Kuramoto (Japan) won by decision over Takashi Sasaki (Japan) (Dec 7-0,3-0)

Greco-Roman – 66 KG / 145.5 lbs
1st Place – Cp Schlatter (Minnesota Storm) won by decision over Faruk Sahin (Army) (Dec 3-0,4-1)
3rd Place – RaVaughn Perkins (ReadyRP National) won by decision over Pat Smith (Minnesota Storm) (Dec 3-0,0-1,1-0)

Greco-Roman – 74 KG / 163 lbs
1st Place – Justin Lester (Army) won by decision over Andrew Bisek (Minnesota Storm) (Dec 1-0,0-1,1-0)
3rd Place – Naoto Kasai (Japan) won by decision over Aaron Briggs (NYAC) (Dec 3-0,1-0)

Greco-Roman – 84 KG / 185 lbs
1st Place – Ryo Ito (Japan) won by decision over Jordan Holm (Minnesota Storm) (Dec 3-1,0-1,1-0)
3rd Place – Aaron Sieracki (Army) won by decision over Travis Rutt (Minnesota Storm) (Dec 0-1,1-0,2-0)

Greco-Roman – 96 KG / 211.5 lbs
1st Place – Rc Johnson (Sunkist Kids Wrestling Club) won by decision over Robby Smith (NYAC) (Dec 2-1,1-0)
3rd Place – Caylor Williams (YES Wrestling) won by decision over Moises Hernandez (marines) (Dec 1-0,2-1)

Greco-Roman – 120 KG / 264.5 lbs
1st Place – Dremiel Byers (Army) won by decision over Brandon Rupp (Sunkist Kids Wrestling Club) (Dec 0-1,1-0,1-0)
3rd Place – Peter Kowalczuk (Sunkist Kids Wrestling Club) won by decision over Jake Kettler (Minnesota Storm) (Dec 4-0,1-0)

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner