Feb 262012
 

February 26, 2012 at St. Cloud, MN

1. St. Cloud State 164.0
2. Upper Iowa University 155.5
3. Augustana 129.5
4. University Wisconsin Parkside 110.5
5. Mary 70.0
6. Indianapolis 68.0
7. Maryville University 62.0
8. Minnesota State University, Moorhead 55.0
9. Minnesota State University, Mankato 52.5
10. Newman University 51.0
11. Northern State University 46.0
12. Southwest Minnesota State 44.0

Notes:
Super Region Coach of 2011-2012: Steve Costanzo St. Cloud State University
Outstanding Wrestler of 2011-2012: Tad Merritt St. Cloud State University 165 Pounds
Outstanding Freshman of 2011-2012: Josh Kieffer Indianapolis 125 Pounds

Brackets/Results at trackwrestling.com

125 Pounds
Championship
Corey Ullmer (MOOR) Dec. Joshua Kieffer (INDY) 2-0
Third Place
Cody Lensing (AUG) Tech. Fall Cody Paulus (UIU) 5:20
True Fourth: David Demo (MANK) Dec. Cody Paulis (UIU) 4-3
Fifth Place
David Demo (MANK) Dec. Eric Forde (SCSU) 7-2

133 Pounds
Championship
Trevor Franklin (UIU) Dec. Jason Jeremiason (AUG) 5-0
Third Place
Andy Pokorny (SCSU) Maj. Dec. Justin Reinsma (SMSU) 15-6
Fifth Place
Terrel McKinney (MU) Fall Zach Vann (NU) 2:59

141 Pounds
Championship
Trevor Johnson (UM) Dec. Chism Fink (AUG) 3-1 OT
Third Place
Tyler Galloway (MU) Dec. Mitch Arnold (NU) 3-2
Fifth Place
Jay Hildreth (SCSU) Dec. Drew Lexvold (MANK) 10-7

149 Pounds
Championship
Nate Herda (AUG) Dec. Jacob Horn (SCSU) 3-2
Third Place
Steven Sandelfer (INDY) Dec. John Hagerty (MU) 12-3
Fifth Place
Jordan Rinken (UIU) Dec. Mike Migawa (UWP) 4-2

157 Pounds
Championship
Dillon Bera (UWP) Dec. Winston Robbins (UIU) 9-6
Third Place
Jacob Bennett (MOOR) Dec. Bryce Givens (INDY) 3-2
Fifth Place
Collin Engelhardt (UM) Default Tel Todd (MANK)

165 Pounds
Championship
Tad Merritt (SCSU) Dec. Brett Sorensen (MU) 15-4
Third Place
Taylor Nagel (UM) Dec. Cody Quinn (MANK) 9-5
Fifth Place
Jeff Weiss (INDY) Dec. Matt Morris (AUG) 3-2

174 Pounds
Championship
Luke Rynish (UWP) Dec. Shamus O’Grady (SCSU) 10-8
Third Place
Carl Serk (AUG) Dec. Wade Gobin (UIU) 6-1
Fifth Place
Brendan Eichmann (MANK) Dec. Trent Sovde (MOOR) 4-2

184 Pounds
Championship
Matt Gille (UWP) Maj. Dec. Mitch Schultz (UIU) 14-4
Third Place
Derek Skala (SCSU) Dec. Jayd Docken (AUG) 7-2
Fifth Place
Tyler Haskenbank (NU) Default Chad Gibson (NSU)

197 Pounds
Championship
Matthew Baker (MU) Dec. Luke Munkelwitz (SCSU) 8-2
Third Place
Sean Derry (AUG) Dec. Steven Cooksley (NU) 5-2
Fifth Place
Carl Broghammer (UIU) Maj. Dec. Martin Hagen (SMSU) 11-2

285 Pounds
Championship
Matthew Meuleners (NSU) Maj. Dec. James Malachek (UWP) 9-1
Third Place
Jake Kahnke (SCSU) Dec. Zach Rosol (UIU) 3-2
Fifth Place
Brian Rodas (SMSU) Dec. Martin Patron (UM) 8-6

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner