Mar 302012
 

Minnesota wrestlers Larry Bomstad (Atwater-Cosmos-Grove City) and Nathan Rose (Sibley East) each won titles in the Sophomore Division at the NHSCA National Championships on March 30th in Virginia Beach, Virginia.

Bomstad won the 145 pound title with a 7-3 decision over Corey Rasheed of New York in the finals. Rose defeated Cory Damiana of New Jersey 9-4 in the 195 pound championship match. Rose won a Freshman Division NHSCA National title last season.

Also placing in the top-eight for Team Minnesota in the Sophomore Division was Jordan Theede (Lewiston-Altura/Rushford-Peterson) – fifth place at 145 pounds and Maverick Whitcomb (Atwater-Cosmos-Grove City) – third place at 170 pounds.

Jordan Rothers (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) placed third at 160 pounds and Jarred Nieland (Saint Cloud Tech) placed seventh at heavyweight in the Junior Division

Freshman Division placers for Team Minnesota were Dillon Card (Bertha-Hewitt/Verndale) who was third at 182 pounds and Brady Beier (Mora) who was fifth at 220 pounds.

The Senior Division, which includes 18 Minnesota wrestlers, began on March 30th and will conclude on April 1st.

Results and more information

Team Minnesota Wrestlers:

Freshman Division
126 – Jason Meyer – Sibley East – Did Not Place (DNP)
138 – Evan Jakes – Mankato West – DNP
170 – Eric Podvin – Mora – DNP
182 – Dillon Card – Bertha-Hewitt/Verndale – 3rd Place
220 – Brady Beier – Mora – 5th Place

Sophomore Division
126 – Dylan Herman – United South Central – DNP
132 – Hunter Retzlaff – Saint Peter – DNP
138 – Dakota Finck – Bertha-Hewitt/Verndale – DNP
145 – Jordan Theede – Lewiston-Altura/Rushford-Peterson – 5th Place
145 – Larry Bomstad – Atwater-Cosmos-Grove City – 1st Place
152 – Nick Bennett – Bertha-Hewitt/Verndale – DNP
170 – Maverick Whitcomb – Atwater-Cosmos-Grove City – 3rd Place
170 – Colton Carlson – United South Central – DNP
182 – Andy Bounds – Bertha-Hewitt/Verndale – DNP
195 – Nathan Rose – Sibley East – 1st Place

Junior Division
113 – Sam Waln – Wadena-Deer Creek – DNP
113 – Shane Novak – New York Mills – DNP
113 – Zack Kuhns – Maple River – DNP
120 – Jaydon Grommersch – Nicollet – DNP
126 – Trent Butcher – Chaska – DNP
126 – Zak Walters – Maple River – DNP
132 – Devon Felten – Austin – DNP
132 – Gus McCarthy – Border West – DNP
138 – Ken Kastenbauer – Mora – DNP
145 – Bruce Lemon – Frazee – DNP
152 – Nick Stafford – Border West – DNP
160 – Aaron Bates – Sibley East – DNP
160 – Codie LaFromboise – Mora – DNP
160 – Jordan Rothers – Kerkhoven-Murdock-Sunburg – 3rd Place
160 – Will Noll – Centennial – DNP
182 – Tyler Jakes – Mankato West – DNP
182 – Noah Pesola – New York Mills – DNP
195 – Tyler Schlosser – Parkers Prarie – DNP
195 – Chris Zimmer – Walker-Hackensack-Akeley/Nevis – DNP
220 – Tony Reurink – Wadena-Deer Creek – DNP
285 – Jarred Nieland – Saint Cloud Tech – 7th Place

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner