Jul 202012
 

July 18-20 at the FargoDome in Fargo, ND

Team Minnesota places 4th with two champions

The Guillotine Cadet and Junior National Championships Coverage Page

Cadet Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

USA Wrestling Cadet Freestyle National Championships 2012

Cadet Freestyle Results for Minnesota:

Top Ten Teams
1. Pennsylvania (52 wrestlers) 66 pts
2. Illinois (70) 57
3. Michigan (25) 39
4. Minnesota (48) 38
5. New Jersey (24) 38
6. Ohio (65) 36
7. California (52) 35
8. Oklahoma (33) 34
9. Indiana (32) 32
10. Missouri (31) 26

8 All-Americans, 2 Champions, 3 Finalists

Cadet-88 – Victor Gliva – DNP
Match #1 Louie Hayes (Illinois) over Victor Gliva (Minnesota) Dec 4-1,7-2
Match #2 Victor Gliva (Minnesota) over Randon Miranda (California) Fall 1-0,1:54
Match #3 Jeremy Nygard (Washington) over Victor Gliva (Minnesota) Dec 1-0,3-0

Cadet-94 – Paul Fitterer – DNP
Match #1 Paul Fitterer (Minnesota) over Adam Whitesell (Maryland) Dec 2-0,1-0
Match #2 Danny Vega (Arizona) over Paul Fitterer (Minnesota) Dec 4-0,4-0
Match #3 Jon Gabriel (Pennsylvania) over Paul Fitterer (Minnesota) Dec 6-0,5-0

Cadet-94 – Skylar Hieronimus – DNP
Match #1 Skylar Hieronimus (Minnesota) over Bridger Carpenter (Idaho) Fall 0:45
Match #2 Clayton Stillwagon (Montana) over Skylar Hieronimus (Minnesota) Dec 8-1,7-3
Match #3 Skylar Hieronimus (Minnesota) over Chris Cuccolo (New York) Dec 2-1,6-0
Match #4 Skylar Hieronimus (Minnesota) over Blake Glogouski (Indiana) Dec 5-0,7-0
Match #5 Hunter Marko (Wisconsin) over Skylar Hieronimus (Minnesota) Fall 1:08

Cadet-100 – Austin Anderly – DNP
Match #1 Logan Eaton (California) over Austin Anderly (Minnesota) Dec 4-2,3-1
Match #2 Austin Anderly (Minnesota) over Chris Donnelly (New York) Dec 4-1,9-5
Match #3 Braxton Ocana (Utah) over Austin Anderly (Minnesota) Dec 7-0,3-1

Cadet-106 – Mitchell McKee – DNP
Match #1 Mitchell McKee (Minnesota) over Austin Smith (Maryland) TF 6-0,6-0
Match #2 Mitchell McKee (Minnesota) over Dallin Denton (Utah) Dec 3-4,7-3,7-4
Match #3 Mitchell McKee (Minnesota) over JT Ayers (Oregon) Dec 4-3,7-1
Match #4 Sean DeShazer (Kansas) over Mitchell McKee (Minnesota) Dec 5-3,5-0
Match #5 Mitchell McKee (Minnesota) over Drew Coffey (Ohio) Fall 1:25
Match #6 Scott Parker (Pennsylvania) over Mitchell McKee (Minnesota) Dec 3-0,7-0

Cadet-106 – David Flynn – DNP
Match #1 David Flynn (Minnesota) over Walker Christensen (Wisconsin) Dec 6-0,5-3
Match #2 Austin Assad (Ohio) over David Flynn (Minnesota) Dec 6-0,7-3
Match #3 Brian Rossi (Illinois) over David Flynn (Minnesota) Dec 6-0,3-3

Cadet-106 – Taylor Venz – DNP
Match #1 Ethan Koan (Missouri) over Taylor Venz (Minnesota) Dec 4-1,7-0
Match #2 Taylor Venz (Minnesota) over Matt Langraff (Florida) Dec 7-1,5-4
Match #3 Taylor Venz (Minnesota) over Griffin Schermer (Indiana) Dec 1-1,1-0,6-0
Match #4 Juaquin Olivas (Arizona) over Taylor Venz (Minnesota) Dec 2-1,10-1

Cadet-106 – Cameron Sykora – DNP
Match #1 Cameron Sykora (Minnesota) over Frankie Bruno (Florida) Dec 6-0,5-1
Match #2 Cameron Sykora (Minnesota) over Landon Memmott (Utah) TF 6-0,6-0
Match #3 Cameron Sykora (Minnesota) over Camden Bertucci (Michigan) TF 6-0,6-0
Match #4 Cameron Sykora (Minnesota) over Patrick Augustyn (Illinois) Dec 2-0,3-2
Match #5 Kaid Brock (Oklahoma) over Cameron Sykora (Minnesota) Dec 5-0,6-0

Cadet-106 – Brad Osatiuk – DNP
Match #1 Nico Colunga (California) over Brad Osatiuk (Minnesota) Dec 7-2,6-0
Match #2 Brad Osatiuk (Minnesota) over Austin Boles (Texas) Dec 1-7,4-0,1-0
Match #3 Ac Headlee (Pennsylvania) over Brad Osatiuk (Minnesota) Dec 2-0,8-0

Cadet-106 – Tanner Rutt – DNP
Match #1 Hunter Roberts (Texas) over Tanner Rutt (Minnesota) Fall 6-0,0:43
Match #2 Aslan Kilic (Georgia) over Tanner Rutt (Minnesota) Fall 1:39

Cadet-106 – Samuel Bennyhoff – DNP
Match #1 Ke-Shawn Hayes (Missouri) over Samuel Bennyhoff (Minnesota) TF 8-0,6-0
Match #2 Samuel Bennyhoff (Minnesota) over Alex Wimbish (Arizona) Dec 2-2,8-5,6-0
Match #3 JD Gregory (Virginia) over Samuel Bennyhoff (Minnesota) Fall 1:46

Cadet-113 – Ty Johnson – DNP
Match #1 Cameron Kelly (Ohio) over Ty Johnson (Minnesota) Dec 6-0,4-2
Match #2 Daniel Ruiz (California) over Ty Johnson (Minnesota) Dec 3-0,6-0

Cadet-113 – Kyle Nordstrom – DNP
Match #1 Joey Bloom (Illinois) over Kyle Nordstrom (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Brennan Baccay (Oregon) over Kyle Nordstrom (Minnesota) Dec 7-1,4-8,4-0

Cadet-120 – Orion Hinchley – DNP
Match #1 Jesse Stricklin (Michigan) over Orion Hinchley (Minnesota) Fall 0:35
Match #2 Ryan Schuman (South Dakota) over Orion Hinchley (Minnesota) TF 7-0,7-0

Cadet-120 – Jarod Jukowski – DNP
Match #1 Chase Brennan (Missouri) over Jarod Jukowski (Minnesota) Dec 4-3,4-0
Match #2 Anthony Wokasch (Arizona) over Jarod Jukowski (Minnesota) Dec 1-0,6-2

Cadet-120 – Louie Sanders – DNP
Match #1 Louie Sanders (Minnesota) over Michael Klee (California) Dec 7-0,3-2
Match #2 Kian Clemens (Kansas) over Louie Sanders (Minnesota) Dec 2-2,4-2
Match #3 Christian Marquez (Oregon) over Louie Sanders (Minnesota) Dec 7-5,8-2

Cadet-120 – Quinten Berres – DNP
Match #1 Quinten Berres (Minnesota) over Jonah Ribera (Texas) Dec 5-0,6-3
Match #2 David McFadden (New Jersey) over Quinten Berres (Minnesota) Dec 3-1,1-1
Match #3 Quinten Berres (Minnesota) over Dan Martoccio (Pennsylvania) Fall 4-0,0:34
Match #4 Jordan Shearer (North Dakota) over Quinten Berres (Minnesota) Dec 6-0,5-1

Cadet-126 – Donnie Leuer – DNP
Match #1 Donnie Leuer (Minnesota) over Erik Loepp (North Dakota) Dec 9-2,2-1
Match #2 Josh Bird (Wisconsin) over Donnie Leuer (Minnesota) Dec 5-3,9-0
Match #3 Patricio Lugo (Florida) over Donnie Leuer (Minnesota) Dec 5-1,7-0

Cadet-126 – Seth Gross’s place is 1st
Match #1 Seth Gross (Minnesota) over Hunter Starner (Virginia) Dec 2-1,6-0
Match #2 Seth Gross (Minnesota) over Kellen VanCamp (Indiana) Fall 7-0,0:15
Match #3 Seth Gross (Minnesota) over Maleek Williams (Florida) Fall 0:20
Match #4 Seth Gross (Minnesota) over Keegan Moore (Oklahoma) Dec 2-0,7-1
Match #5 Seth Gross (Minnesota) over Ty Buckiso (Pennsylvania) TF 6-0,6-0
Match #6 Seth Gross (Minnesota) over Nicholas Gil (Illinois) Dec 1-1,0-2,6-0
Match #7 Seth Gross (Minnesota) over Logan Massa (Michigan) Dec 8-4,5-4
Match #8 Seth Gross (Minnesota) over Richard Screptock (Ohio) Dec 3-2,3-1
Match #9 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Match #10 Seth Gross (Minnesota) over Richard Screptock (Ohio) Dec 2-3,1-3
Match #11 Seth Gross (Minnesota) over Logan Massa (Michigan) Dec 8-4,5-4
1st Place: Match #12 Seth Gross (Minnesota) over Cole Weaver (Michigan) Dec 0-2,4-4,4-3

Cadet-126 – Ben Brancale’s place is 8th
Match #1 Ben Brancale (Minnesota) over Billy Grothe (Oklahoma) Dec 3-0,6-0
Match #2 Ben Brancale (Minnesota) over Josh Calhoun (Florida) Dec 4-0,6-0
Match #3 Ben Brancale (Minnesota) over William “Max“ Pickett (Virginia) Dec 1-1,3-1
Match #4 Ben Brancale (Minnesota) over Sean Fausz (Kentucky) Fall 1:34
Match #5 Ian Brown (Pennsylvania) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 2-1,4-0
Match #6 Ben Brancale (Minnesota) over Cole Walter (Pennsylvania) Dec 4-1,0-1,1-0
Match #7 Ben Brancale (Minnesota) over Rafael Hererra (California) Dec 2-0,8-0
Match #8 Fredy Stroker (Iowa) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 3-2,1-4,1-0
7th Place: Match #9 Nicholas Gil (Illinois) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 4-4,3-0,7-6

Cadet-126 – James Berg – DNP
Match #1 Ty Buckiso (Pennsylvania) over James Berg (Minnesota) Dec 2-0,4-0
Match #2 James Berg (Minnesota) over Peter Cunningham (California) Fall 0:27
Match #3 Nicholas Gil (Illinois) over James Berg (Minnesota) TF 7-0,6-0

Cadet-126 – James Pleski – DNP
Match #1 Jacob Donato (California) over James Pleski (Minnesota) TF 9-2,1-2,7-0
Match #2 James Pleski (Minnesota) over Don Cavitt (Illinois) Fall 1:59
Match #3 Richard Screptock (Ohio) over James Pleski (Minnesota) Fall 3-2,0:41

Cadet-132 – Jacob Johnson – DNP
Match #1 Pizzino Hunter (Ohio) over Jacob Johnson (Minnesota) Dec 2-0,3-1
Match #2 Shantay Humphrey (California) over Jacob Johnson (Minnesota) Dec 3-0,0-1,3-3

Cadet-132 – Jackson Schauer – DNP
Match #1 Logan Mudd (Missouri) over Jackson Schauer (Minnesota) Dec 6-1,2-1
Match #2 Dmitry Callas (Maryland) over Jackson Schauer (Minnesota) Dec 3-0,2-0

Cadet-132 – Preston Flaherty – DNP
Match #1 Cody LeCount (Indiana) over Preston Flaherty (Minnesota) Fall 1:02
Match #2 Nick Reenan (Texas) over Preston Flaherty (Minnesota) TF 7-0,7-0

Cadet-132 – Jordan Biehn – DNP
Match #1 Kasey Klapprodt (South Dakota) over Jordan Biehn (Minnesota) Dec 1-0,1-5,1-1
Match #2 Jose Champagne (Indiana) over Jordan Biehn (Minnesota) Fall 6-0,1:09

Cadet-132 – Mark Voss – DNP
Match #1 Mark Voss (Minnesota) over Zachary Carson (Ohio) TF 6-0,1-3,8-0
Match #2 Mark Voss (Minnesota) over William Anderson (Georgia) TF 6-0,6-0
Match #3 Mark Voss (Minnesota) over Thomas Beishke (New Jersey) TF 6-0,6-0
Match #4 Mark Voss (Minnesota) over Sam Ward (New York) Dec 4-0,6-0
Match #5 Mark Voss (Minnesota) over James Palys (Pennsylvania) Dec 7-0,1-0
Match #6 Michael Olsen (Kansas) over Mark Voss (Minnesota) Dec 1-1,2-0
Match #7 Josh Maruca (Pennsylvania) over Mark Voss (Minnesota) Fall 1-0,1:46

Cadet-138 – Dayton Racer – DNP
Match #1 Dayton Racer (Minnesota) over Jay Oakes (New York) TF 6-0,7-0
Match #2 Dayton Racer (Minnesota) over Zehlin Storr (Michigan) Dec 1-1,1-0,4-0
Match #3 Ronnie Gentile (New Jersey) over Dayton Racer (Minnesota) Dec 6-0,2-2
Match #4 Dayton Racer (Minnesota) over Charlie Perella (Maryland) Fall 1:49
Match #5 Dayton Racer (Minnesota) over Chris Garcia (Illinois) Dec 5-3,4-0
Match #6 Dayton Racer (Minnesota) over Isaac Bertallato (California) TF 6-5,7-1
Match #7 Josh Shields (Pennsylvania) over Dayton Racer (Minnesota) Dec 1-0,4-1

Cadet-138 – Ben Marx – DNP
Match #1 Ross Siegenthaler (Wisconsin) over Ben Marx (Minnesota) Dec 6-5,4-3
Match #2 Will Sumner (California) over Ben Marx (Minnesota) Fall 0:52

Cadet-138 – Nikolaus Borchert – DNP
Match #1 Joseph Nelson (Wisconsin) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 5-0,3-0
Match #2 Isaac Bertallato (California) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 3-0,4-0

Cadet-138 – Dakota Rosholt – DNP
Match #1 Peter Nieto (New Mexico) over Dakota Rosholt (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Taylor Owens (Idaho) over Dakota Rosholt (Minnesota) Fall 7-0,0:15

Cadet-138 – Justin May – DNP
Match #1 Blake Silvis (Ohio) over Justin May (Minnesota) Dec 7-2,4-1
Match #2 Miguel Barreras (New Mexico) over Justin May (Minnesota) Dec 5-3,3-1

Cadet-145 – Mack Short’s place is 7th
Match #1 Mack Short (Minnesota) over Kenny Raymes (Idaho) Dec 4-3,6-5
Match #2 Mack Short (Minnesota) over Elijah Dahl (Iowa) TF 6-0,7-3
Match #3 Mack Short (Minnesota) over Andrew Millsap (Kansas) Dec 8-0,0-1,3-2
Match #4 Mack Short (Minnesota) over Joey Mammolenti (Indiana) Dec 6-0,1-0
Match #5 Nicholas Villarreal (California) over Mack Short (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #6 Mack Short (Minnesota) over Kyle Kaminski (Ohio) Dec 1-4,5-1,6-4
Match #7 Zach Kelly (Pennsylvania) over Mack Short (Minnesota) Dec 9-3,2-0
7th Place: Match #8 Mack Short (Minnesota) over Alec Wyatt (Colorado) Fall 7-0,2-4,1:08

Cadet-145 – Mason Manville’s place is 2nd
Match #1 Mason Manville (Minnesota) over Cameron Braden (Wyoming) TF 6-0,6-0
Match #2 Mason Manville (Minnesota) over Nathan Cheek (Pennsylvania) TF 6-0,7-0
Match #3 Mason Manville (Minnesota) over Preston Smidt (Missouri) Fall 0:18
Match #4 Mason Manville (Minnesota) over Nicholis Vines (New York) Fall 6-0,0:24
Match #5 Mason Manville (Minnesota) over Pierre Gaud (Arizona) TF 7-0,6-0
Match #6 Mason Manville (Minnesota) received a bye.
Match #7 Mason Manville (Minnesota) over Weston Dobler (North Dakota) TF 7-0,7-0
Match #8 Mason Manville (Minnesota) over John Leal (California) Dec 1-0,5-2
Match #9 Mason Manville (Minnesota) over Jacobe Smith (Oklahoma) TF 6-0,6-0
Match #10 Mason Manville (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #11 Fox Baldwin (Florida) over Mason Manville (Minnesota) Dec 0-3,5-1,5-3

Cadet-145 – Parker Jackson – DNP
Match #1 Parker Jackson (Minnesota) over Luke Fortuna (Illinois) Dec 1-0,1-1
Match #2 Parker Jackson (Minnesota) over Jordan Perino (Montana) Fall 7-0,0:24
Match #3 Matt Mirth (Pennsylvania) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 2-0,3-1
Match #4 John Leal (California) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 8-0,3-2

Cadet-145 – Brandon Jackson – DNP
Match #1 Zach Walton (Arizona) over Brandon Jackson (Minnesota) Dec 6-0,3-2
Match #2 Chase Straw (Iowa) over Brandon Jackson (Minnesota) TF 8-0,6-0

Cadet-152 – Andrew Fogerty – DNP
Match #1 Andrew Fogerty (Minnesota) over Dylan Lydy (Indiana) Dec 1-0,6-0
Match #2 Andrew Fogerty (Minnesota) over CJ McKinnis (Oregon) TF 6-0,6-0
Match #3 Andrew Fogerty (Minnesota) received a bye.
Match #4 Andrew Fogerty (Minnesota) over Tony Palumbo (Pennsylvania) Dec 1-0,4-0
Match #5 Andrew Fogerty (Minnesota) over Ricky Regas (Texas) Dec 5-1,3-0
Match #6 Mark Hall (Michigan) over Andrew Fogerty (Minnesota) Dec 5-1,3-0
Match #7 Josef Johnson (New Jersey) over Andrew Fogerty (Minnesota) Dec 3-1,2-3,2-2

Cadet-160 – Daniel Marquette – DNP
Match #1 Tyler McNutt (Missouri) over Daniel Marquette (Minnesota) TF 6-0,3-5,6-0
Match #2 Daniel Marquette (Minnesota) over Jimmy Suhayda (Ohio) Dec 6-0,5-0
Match #3 Daniel Marquette (Minnesota) over Mattew Allen (Virginia) Fall 0:57
Match #4 Daniel Marquette (Minnesota) over Mark Penyacsek (California) Dec 9-1,0-4,3-2
Match #5 Daniel Marquette (Minnesota) over Dru Worker (Illinois) Dec 3-1,2-3,1-0
Match #6 Daniel Marquette (Minnesota) received a bye.
Match #7 Kimball Bastian (Utah) over Daniel Marquette (Minnesota) Dec 6-0,5-2

Cadet-160 – Jackson Graham’s place is 7th
Match #1 Drew Doak (Pennsylvania) over Jackson Graham (Minnesota) Dec 2-0,2-1
Match #2 Jackson Graham (Minnesota) over Andrew Scott (Michigan) Dec 7-0,3-1
Match #3 Jackson Graham (Minnesota) over Saul Ortiz (Kansas) Dec 3-2,3-2
Match #4 Jackson Graham (Minnesota) over Charley Popp (Illinois) Fall 0:42
Match #5 Jackson Graham (Minnesota) over Matt Penyacsek (California) Fall 3-1,0:46
Match #6 Jackson Graham (Minnesota) received a bye.
Match #7 Bo Nickal (Texas) over Jackson Graham (Minnesota) Dec 8-3,6-3
7th Place: Match #8 Jackson Graham (Minnesota) over Jacen Petersen (Montana) ID

Cadet-160 – Luke Kelvington – DNP
Match #1 Luke Kelvington (Minnesota) over Ryan Blake (Iowa) Dec 6-0,2-1
Match #2 Brandon Morgan (Oregon) over Luke Kelvington (Minnesota) Dec 1-1,4-0
Match #3 Jeryl Denton (Kansas) over Luke Kelvington (Minnesota) Fall 5-0,0:59

Cadet-160 – TJ Ohara’s place is 3rd
Match #1 TJ Ohara (Minnesota) over Derell Hinkle (Illinois) Dec 6-1,9-1
Match #2 TJ Ohara (Minnesota) over Benjamin Loya (Wyoming) Fall 6-0,0:16
Match #3 TJ Ohara (Minnesota) over David-Brian Whisler (Ohio) Dec 3-3,4-1,1-0
Match #4 TJ Ohara (Minnesota) over JD Rogers (Georgia) Dec 4-2,6-0
Match #5 Kimball Bastian (Utah) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 0-3,1-0,4-2
Match #6 TJ Ohara (Minnesota) over Gage Stallworth (Oklahoma) Dec 1-4,2-2,5-1
Match #7 TJ Ohara (Minnesota) over Jacen Petersen (Montana) ID
Match #8 TJ Ohara (Minnesota) received a bye.
Match #9 TJ Ohara (Minnesota) over Gage Stallworth (Oklahoma) Dec 1-4,2-2,5-1
Match #10 Kimball Bastian (Utah) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 0-3,1-0,4-2
3rd Place: Match #11 TJ Ohara (Minnesota) over Drew Doak (Pennsylvania) Dec 1-0,3-0

Cadet-170 – Issac Florell – DNP
Match #1 Issac Florell (Minnesota) over Reece Baldwin (Idaho) Dec 5-2,4-3
Match #2 Issac Florell (Minnesota) over Keith Schmidt (Illinois) Dec 4-0,2-1
Match #3 Robert Steveson (Indiana) over Issac Florell (Minnesota) Dec 4-1,6-4
Match #4 Issac Florell (Minnesota) received a bye.
Match #5 Dontae Mcgee (Florida) over Issac Florell (Minnesota) Dec 7-6,9-4

Cadet-170 – Daniel Vitale’s place is 5th
Match #1 Daniel Vitale (Minnesota) over Logan Barr (Virginia) Dec 7-1,3-0
Match #2 Daniel Vitale (Minnesota) over Jack Buell (New York) Dec 1-0,3-0
Match #3 Daniel Vitale (Minnesota) over Ryan Barron (Maryland) Dec 1-0,1-0
Match #4 Daniel Vitale (Minnesota) over Jordan Hassan (Illinois) Dec 3-1,1-0
Match #5 Daniel Vitale (Minnesota) over James Malone (Indiana) TF 5-2,7-2
Match #6 Daniel Vitale (Minnesota) over Nicholas DiNapoli (New Jersey) Dec 3-0,0-1,5-0
Match #7 Ryan Christensen (Washington) over Daniel Vitale (Minnesota) Fall 1:35
Match #8 Daniel Vitale (Minnesota) received a bye.
Match #9 Angus Arthur (Michigan) over Daniel Vitale (Minnesota) Fall 1:59
Match #10 Ryan Christensen (Washington) over Daniel Vitale (Minnesota) Fall 1:35
5th Place: Match #11 Daniel Vitale (Minnesota) over Jared Langley (Kansas) Dec 0-2,1-0,3-1

Cadet-182 – Jake Briggs – DNP
Match #1 Jake Briggs (Minnesota) over Abraham Pishevar (Maryland) Dec 4-0,5-1
Match #2 Samuel Colbray (Oregon) over Jake Briggs (Minnesota) Fall 1:03
Match #3 Jake Briggs (Minnesota) over Jered Escribano (Massachusetts) Dec 7-1,4-0
Match #4 Jake Briggs (Minnesota) over Michael Rogers (Pennsylvania) Dec 2-0,5-2
Match #5 Chip Ness (Georgia) over Jake Briggs (Minnesota) TF 6-0,9-3

Cadet-195 – Lance Benick’s place is 1st
Match #1 Lance Benick (Minnesota) over Tim Grote (Illinois) TF 6-0,7-0
Match #2 Lance Benick (Minnesota) over Clayton Hartwell (California) Fall 0:21
Match #3 Lance Benick (Minnesota) over Tyler Stevenson (Utah) Fall 7-0,0:20
Match #4 Lance Benick (Minnesota) received a bye.
Match #5 Lance Benick (Minnesota) over Matthew Olauson (Maryland) TF 9-3,7-0
Match #6 Lance Benick (Minnesota) over Robert Enmon (Florida) Fall 0:40
Match #7 Lance Benick (Minnesota) over BJ Hurst (South Carolina) TF 7-0,7-0
Match #8 Lance Benick (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #9 Lance Benick (Minnesota) over Landon Pelham (Michigan) TF 7-0,6-0

Cadet-220 – Adam Treptau – DNP
Match #1 Adam Treptau (Minnesota) over Shane Coombs (Colorado) Fall 6-0,0:46
Match #2 Parker Knapp (Ohio) over Adam Treptau (Minnesota) Dec 0-6,2-1,2-1
Match #3 Kyler Childers (Oklahoma) over Adam Treptau (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Cadet-285 – Luis Pinto – DNP
Match #1 Luis Pinto (Minnesota) over Antonio James (Illinois) Dec 6-0,1-0
Match #2 Luis Pinto (Minnesota) over Jason Zook (Kansas) Dec 3-0,3-1
Match #3 Luis Pinto (Minnesota) over Sam Phillips (Oklahoma) Fall 3-0,1:33
Match #4 Jake Gunning (Pennsylvania) over Luis Pinto (Minnesota) Dec 0-1,3-0,4-2
Match #5 Billy Miller (Ohio) over Luis Pinto (Minnesota) Dec 2-1,6-0

Cadet-285 – Bryce Seljan – DNP
Match #1 Nicky Allegretti (Illinois) over Bryce Seljan (Minnesota) Dec 3-0,1-0
Match #2 Jake Marnin (Iowa) over Bryce Seljan (Minnesota) Dec 0-1,1-0,1-0

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner