Jul 162012
 

July 15-16 at the FargoDome in Fargo, ND

Team Minnesota wins team title!

The Guillotine Cadet and Junior National Championships Coverage Page

Cadet Greco-Roman Brackets/Results on TrackWrestling.com

USA Wrestling Cadet Greco-Roman National Championships 2012

Cadet Greco-Roman Results for Minnesota:

Top Ten Team Scores
1. Minnesota (48 wrestlers) 60 pts
2. Illinois (59) 57
3. Pennsylvania (42) 47
4. Wisconsin (25) 38
5. Missouri (21) 35
6. Utah (23) UT 34
7. Washington (34) WA 32
8. California (43) CA 30
9. Oregon (30) OR 26
10. Michigan (21) MI 22

Cadet-94 – Austin Anderly – DNP
Match #1 Joseph Grass (West Virginia) over Austin Anderly (Minnesota) Dec 6-1,7-3
Match #2 Austin Anderly (Minnesota) over Matt Amy (Pennsylvania) Fall 1:21
Match #3 Joey Prata (Virginia) over Austin Anderly (Minnesota) Dec 3-1,1-0

Cadet-94 – Paul Fitterer’s place is 3rd
Match #1 Paul Fitterer (Minnesota) over Taz Schmitt (Alabama) Fall 7-0,0:28
Match #2 Paul Fitterer (Minnesota) over Chris Cuccolo (New York) Dec 3-0,3-0
Match #3 Paul Fitterer (Minnesota) over Jacob Gardiner (California) Dec 1-0,6-0
Match #4 Paul Fitterer (Minnesota) over Adam Whitesell (Maryland) Dec 1-0,4-0
Match #5 Paul Fitterer (Minnesota) over Gage Branson (Ohio) Dec 3-0,4-1
Match #6 Paul Fitterer (Minnesota) received a bye.
Match #7 Paul Fitterer (Minnesota) over Chris Cuccolo (New York) Dec 3-0,3-0
Match #8 Jon Gabriel (Pennsylvania) over Paul Fitterer (Minnesota) Dec 2-0,0-2,1-1
3rd Place: Match #9 Paul Fitterer (Minnesota) over Joey Prata (Virginia) Dec 1-0,2-0

Cadet-100 – Jaxon Sommers – DNP
Match #1 Camden Bertucci (Michigan) over Jaxon Sommers (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #2 Jaxon Sommers (Minnesota) over Patrick Spray (Wisconsin) Dec 1-0,0-1,1-0
Match #3 Collin Glorioso (Pennsylvania) over Jaxon Sommers (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-100 – Mitchell McKee’s place is 1st
Match #1 Mitchell McKee (Minnesota) over Stanton Finley (Missouri) Fall 0:46
Match #2 Mitchell McKee (Minnesota) over Nick Walker (Florida) Fall 8-0,0:33
Match #3 Mitchell McKee (Minnesota) over Brock Wilson (Pennsylvania) TF 7-0,6-0
Match #4 Mitchell McKee (Minnesota) over Trent Olson (Wyoming) Fall 1:15
Match #5 Mitchell McKee (Minnesota) over Michael Murphy (Tennessee) Fall 1-5,4-0,1:54
Match #6 Mitchell McKee (Minnesota) over Josiah Seaton (Kansas) Dec 3-0,2-0
Match #7 Mitchell McKee (Minnesota) over Josiah Seaton (Kansas) Dec 3-0,2-0
Match #8 Mitchell McKee (Minnesota) over DeVaghn Sapien (Idaho) Dec 9-3,3-1
Match #9 Mitchell McKee (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #10 Mitchell McKee (Minnesota) over Kyle Bierdumpfel (New Jersey) Dec 1-0,2-1

Cadet-106 – Brad Osatiuk – DNP
Match #1 Morgan Saucedo (California) over Brad Osatiuk (Minnesota) Dec 2-0,0-2,6-0
Match #2 Sage Coy (Indiana) over Brad Osatiuk (Minnesota) Fall 0-1,4-2,1:16

Cadet-106 – Tanner Rutt – DNP
Match #1 Joseph Fine (Oregon) over Tanner Rutt (Minnesota) Dec 1-0,3-0
Match #2 Perez Perez (California) over Tanner Rutt (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-106 – Blane Tschida’s place is 3rd
Match #1 Blane Tschida (Minnesota) over Vinchinzo Castle (Wyoming) Fall 6-0,0:29
Match #2 Blane Tschida (Minnesota) over Taylor Nein (North Dakota) TF 6-0,7-0
Match #3 Blane Tschida (Minnesota) over Frankie Marinez (Colorado) TF 7-0,7-0
Match #4 Blane Tschida (Minnesota) over Dallin Denton (Utah) Dec 4-3,5-0
Match #5 Blane Tschida (Minnesota) received a bye.
Match #6 Blane Tschida (Minnesota) over Doug Newcomb (Kansas) Fall 1:20
Match #7 Vincenzo Joseph (Pennsylvania) over Blane Tschida (Minnesota) Fall 1:15
Match #8 Vincenzo Joseph (Pennsylvania) over Blane Tschida (Minnesota) Fall 1:15
Match #9 Blane Tschida (Minnesota) over Perez Perez (California) Dec 1-0,1-0
Match #10 Blane Tschida (Minnesota) received a bye.
3rd Place: Match #11 Blane Tschida (Minnesota) over Doyle Trout (Nebraska) Dec 2-0,3-2

Cadet-113 – Levi Marsh – DNP
Match #1 Levi Marsh (Minnesota) over Raul Nevarez (Idaho) Fall 0-2,0:33
Match #2 Levi Marsh (Minnesota) over Lukas Erickson (Utah) Dec 3-1,4-4
Match #3 Mike McDaniel (California) over Levi Marsh (Minnesota) Fall 5-0,1:34
Match #4 Colton Ullman (Ohio) over Levi Marsh (Minnesota) Fall 0-7,1:29

Cadet-113 – Jacob Nehk – DNP
Match #1 Jacob Nehk (Minnesota) over Cristian Pena (Idaho) Fall 1:35
Match #2 Jacob Nehk (Minnesota) received a bye.
Match #3 Jacob Nehk (Minnesota) over Dalton Rice (Utah) Fall 4-10,0:58
Match #4 Kegan Calkins (Illinois) over Jacob Nehk (Minnesota) 7-0,ID
Match #5 Craig DeLaCruz (New Jersey) over Jacob Nehk (Minnesota) ID

Cadet-113 – Ty Johnson – DNP
Match #1 Ty Johnson (Minnesota) over Jake Drew (Illinois) Dec 1-0,8-1
Match #2 Ty Johnson (Minnesota) over Nicholas “Isaiah“ Foster (Virginia) Fall 0:25
Match #3 Austin Day (Florida) over Ty Johnson (Minnesota) Dec 6-0,3-0
Match #4 Ty Johnson (Minnesota) received a bye.
Match #5 Ty Johnson (Minnesota) over Ben Hornickle (Wisconsin) Dec 6-4,4-3
Match #6 Anthony Cefolo (New Jersey) over Ty Johnson (Minnesota) Dec 1-1,3-2,5-0

Cadet-113 – Maolu Woiwor – DNP
Match #1 Maolu Woiwor (Minnesota) over Cody Karstetter (Oklahoma) Dec 3-0,0-8,4-2
Match #2 Joshua Temple (Nevada) over Maolu Woiwor (Minnesota) Dec 6-0,6-4
Match #3 Maolu Woiwor (Minnesota) over Matthew Morris (New York) Dec 2-0,3-1
Match #4 Drake Foster (Idaho) over Maolu Woiwor (Minnesota) Fall 1:57

Cadet-120 – Tyler Funk – DNP
Match #1 Zack Bendick (New York) over Tyler Funk (Minnesota) Dec 0-1,6-0,1-1
Match #2 Vincent Turk (Illinois) over Tyler Funk (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-120 – Louie Sanders – DNP
Match #1 Louie Sanders (Minnesota) over Cayne Cymbaluk (North Dakota) TF 6-0,6-0
Match #2 Louie Sanders (Minnesota) over Cody Walrath (Wisconsin) Fall 1-1,0:42
Match #3 Rico Montoya (New Mexico) over Louie Sanders (Minnesota) Dec 6-4,4-0
Match #4 Zech Bresser (Oregon) over Louie Sanders (Minnesota) TF 7-0,7-0

Cadet-120 – Russell Caldwell – DNP
Match #1 Russell Caldwell (Minnesota) over Robert Shirley (Wyoming) TF 6-0,6-1
Match #2 Russell Caldwell (Minnesota) over David Kim (Utah) Dec 6-0,4-1
Match #3 Matthew Iwicki (Washington) over Russell Caldwell (Minnesota) Dec 3-0,7-0
Match #4 Joe Velliquette (Missouri) over Russell Caldwell (Minnesota) Dec 4-0,2-0

Cadet-120 – Griffin Parriott’s place is 8th
Match #1 Griffin Parriott (Minnesota) over Sheldon Davis (Nevada) TF 8-0,6-0
Match #2 Griffin Parriott (Minnesota) received a bye.
Match #3 Griffin Parriott (Minnesota) over Levi Smith (Illinois) TF 6-0,7-0
Match #4 Griffin Parriott (Minnesota) over Kent Lane (Pennsylvania) Dec 2-0,3-1
Match #5 Griffin Parriott (Minnesota) over Jake Stong (South Carolina) Dec 4-4,1-0,3-2
Match #6 Matthew Floresca (Washington) over Griffin Parriott (Minnesota) Dec 0-2,6-0,1-0
Match #7 Griffin Parriott (Minnesota) over Zech Bresser (Oregon) Dec 1-0,2-1
Match #8 Jonathan Marmolejo (Illinois) over Griffin Parriott (Minnesota) Dec 3-0,2-1
7th Place: Match #9 Matthew Iwicki (Washington) over Griffin Parriott (Minnesota) Dec 3-0,2-0

Cadet-126 – Travis Ostby – DNP
Match #1 Anthony Chavez (Washington) over Travis Ostby (Minnesota) Fall 0:42
Match #2 Scott Arneson (Wisconsin) over Travis Ostby (Minnesota) Dec 1-1,6-0

Cadet-126 – Carson Brolsma – DNP
Match #1 Conner Noonan (Oregon) over Carson Brolsma (Minnesota) Fall 0:31
Match #2 Carson Brolsma (Minnesota) over Alejandro Enciso (Washington) Dec 4-0,5-0
Match #3 Carson Brolsma (Minnesota) over Chase McElhany (Colorado) Dec 6-0,3-1
Match #4 Tommy Fretwell (Florida) over Carson Brolsma (Minnesota) Dec 0-1,1-0,3-0

Cadet-126 – Ben Brancale – DNP
Match #1 Ben Brancale (Minnesota) over Keegan Shaw (Iowa) TF 6-0,7-0
Match #2 Ben Brancale (Minnesota) over Dalton Hawkins (Maryland) Dec 2-0,1-0
Match #3 Ben Brancale (Minnesota) over Rafael Hererra (California) Dec 4-3,4-1
Match #4 Ben Brancale (Minnesota) received a bye.
Match #5 Ben Brancale (Minnesota) over Devin House (Colorado) Fall 1-0,0-3,1:26
Match #6 Ben Brancale (Minnesota) over Pernevlon Sheppard (Illinois) TF 6-0,6-0
Match #7 Larry Early (Illinois) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 5-0,3-3
Match #8 Cole Walter (Pennsylvania) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 1-0,2-0

Cadet-126 – James Berg – DNP
Match #1 James Berg (Minnesota) over Trevor Kurtz (Washington) Dec 5-0,3-0
Match #2 James Berg (Minnesota) over Kaleb Winebarger (Oregon) TF 6-0,6-0
Match #3 Cole Walter (Pennsylvania) over James Berg (Minnesota) Dec 5-0,7-0
Match #4 James Berg (Minnesota) over Evan Toth (Michigan) Dec 8-0,5-0
Match #5 Seth Gross (Minnesota) over James Berg (Minnesota) Dec 1-0,6-0

Cadet-126 – Seth Gross’s place is 2nd
Match #1 Seth Gross (Minnesota) over William “Max“ Pickett (Virginia) TF 6-0,7-0
Match #2 Seth Gross (Minnesota) over Ryan Bradshaw (Wyoming) TF 7-1,7-0
Match #3 Seth Gross (Minnesota) over Jake Bell (Texas) Fall 6-0,0:28
Match #4 Seth Gross (Minnesota) over Andrew Hoskins (Ohio) Dec 9-0,3-1
Match #5 Seth Gross (Minnesota) over James Berg (Minnesota) Dec 1-0,6-0
Match #6 Seth Gross (Minnesota) over Cole Walter (Pennsylvania) Fall 1:48
Match #7 Seth Gross (Minnesota) over Jacob Rubio (Texas) Dec 4-1,3-0
Match #8 Seth Gross (Minnesota) over Larry Early (Illinois) Fall 1-0,1:21
Match #9 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Match #10 Seth Gross (Minnesota) over Jacob Rubio (Texas) Dec 4-1,3-0
Match #11 Seth Gross (Minnesota) over Cole Walter (Pennsylvania) Fall 1:48
1st Place: Match #12 Cole Weaver (Michigan) over Seth Gross (Minnesota) Dec 3-0,5-0

Cadet-126 – Luke Rowh’s place is 3rd
Match #1 Luke Rowh (Minnesota) over Andy Duran (California) Dec 2-0,1-0
Match #2 Luke Rowh (Minnesota) over Jack Mutchnik (Maryland) Dec 3-0,1-0
Match #3 Luke Rowh (Minnesota) over Ian Brown (Pennsylvania) Dec 0-2,1-0,5-1
Match #4 Luke Rowh (Minnesota) over Sean Fausz (Kentucky) Dec 1-0,2-1
Match #5 Luke Rowh (Minnesota) received a bye.
Match #6 Luke Rowh (Minnesota) over Conner Noonan (Oregon) Dec 2-0,5-0
Match #7 Luke Rowh (Minnesota) over Ryan Heiden (Oklahoma) Dec 2-1,1-0
Match #8 Cole Weaver (Michigan) over Luke Rowh (Minnesota) Dec 3-0,1-0
Match #9 Luke Rowh (Minnesota) received a bye.
Match #10 Luke Rowh (Minnesota) over Ryan Heiden (Oklahoma) Dec 2-1,1-0
3rd Place: Match #11 Luke Rowh (Minnesota) over Jacob Rubio (Texas) Dec 0-1,1-0,3-0

Cadet-126 – Spencer Schrupp – DNP
Match #1 Patricio Lugo (Florida) over Spencer Schrupp (Minnesota) Dec 6-0,2-0
Match #2 Tyler Haskin (Georgia) over Spencer Schrupp (Minnesota) Dec 4-0,1-0

Cadet-132 – Jackson Schauer – DNP
Match #1 Jackson Schauer (Minnesota) over Zack Wright (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #2 Garrett Grimshaw (Iowa) over Jackson Schauer (Minnesota) Dec 1-0,4-0
Match #3 Matthew Miller (Michigan) over Jackson Schauer (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-132 – Grant Bolduan – DNP
Match #1 Grant Bolduan (Minnesota) received a bye.
Match #2 Jose Champagne (Indiana) over Grant Bolduan (Minnesota) Dec 3-1,2-2
Match #3 Jesse Porter (New York) over Grant Bolduan (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-132 – Jacob Johnson – DNP
Match #1 Sam Ward (New York) over Jacob Johnson (Minnesota) Dec 1-0,6-0
Match #2 Jacob Johnson (Minnesota) over Jonah Williams (Iowa) Dec 7-0,3-1
Match #3 Joseph Hayek (Nebraska) over Jacob Johnson (Minnesota) Fall 1:26

Cadet-138 – Nikolaus Borchert – DNP
Match #1 Chris Weiler (Pennsylvania) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #2 Nikolaus Borchert (Minnesota) over Alec Donovan (New Jersey) Dec 1-0,3-0
Match #3 Nikolaus Borchert (Minnesota) over Charlie Perella (Maryland) Dec 5-0,1-0
Match #4 Brock Wingbermuehle (Missouri) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 3-0,1-0

Cadet-138 – Grant Ascheman – DNP
Match #1 Mario Leveille (Illinois) over Grant Ascheman (Minnesota) Dec 2-0,6-0
Match #2 Warren Cain (Georgia) over Grant Ascheman (Minnesota) Dec 2-0,5-0

Cadet-138 – Dayton Racer’s place is 7th
Match #1 Dayton Racer (Minnesota) over Isaac Bertallato (California) Fall 6-0,0:32
Match #2 Dayton Racer (Minnesota) over London Thomas (Nevada) Dec 3-0,1-0
Match #3 Dayton Racer (Minnesota) over Mitchell Hertel (Wisconsin) Dec 7-0,2-0
Match #4 Dayton Racer (Minnesota) over Zehlin Storr (Michigan) Dec 2-1,3-0
Match #5 Dayton Racer (Minnesota) over Taylor Owens (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #6 JonJay Chavez (California) over Dayton Racer (Minnesota) Dec 1-0,7-0
Match #7 Joey Gunther (Illinois) over Dayton Racer (Minnesota) Dec 2-0,1-0
7th Place: Match #8 Dayton Racer (Minnesota) over Andrew Millsap (Kansas) Dec 1-2,2-0,2-0

Cadet-138 – Preston Flaherty – DNP
Match #1 Joey Quintana (Colorado) over Preston Flaherty (Minnesota) Dec 0-3,6-0,4-0
Match #2 Ramon Rodriguez (Texas) over Preston Flaherty (Minnesota) Fall 8-0,1:39

Cadet-145 – Brandon Jackson – DNP
Match #1 Kyle Kragnes (North Dakota) over Brandon Jackson (Minnesota) Dec 1-0,1-0
Match #2 Evan Morgan (Ohio) over Brandon Jackson (Minnesota) Fall 8-0,1:04

Cadet-145 – Mason Manville’s place is 1st
Match #1 Mason Manville (Minnesota) over Nick Andrews (Illinois) TF 7-0,7-0
Match #2 Mason Manville (Minnesota) over Conner Small (Washington) TF 6-0,6-0
Match #3 Mason Manville (Minnesota) over Mark Bozzo (Michigan) TF 7-0,6-0
Match #4 Mason Manville (Minnesota) over Jonathan Viruet (Massachusetts) TF 6-0,7-0
Match #5 Mason Manville (Minnesota) over Jacobe Smith (Oklahoma) TF 6-0,6-0
Match #6 Mason Manville (Minnesota) received a bye.
Match #7 Mason Manville (Minnesota) over Jacob Armstrong (Utah) Dec 1-0,7-0
Match #8 Mason Manville (Minnesota) over Colby Winnett (Oregon) Dec 3-0,6-0
Match #9 Mason Manville (Minnesota) over Jacob Armstrong (Utah) Dec 0-1,0-7
Match #10 Mason Manville (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #11 Mason Manville (Minnesota) over Dustin Williams (Kansas) Dec 2-0,1-0

Cadet-145 – Parker Jackson – DNP
Match #1 Parker Jackson (Minnesota) over Nathaniel Palmer (New York) Dec 1-0,1-0
Match #2 Parker Jackson (Minnesota) over Kaleb Faul (Louisiana) Dec 4-0,5-0
Match #3 Parker Jackson (Minnesota) over Cody Kiourkas (Washington) Dec 0-5,1-0,1-1
Match #4 Parker Jackson (Minnesota) over Casey Seltrecht (Wisconsin) Dec 1-1,0-1,1-0
Match #5 Colby Winnett (Oregon) over Parker Jackson (Minnesota) Fall 1:23
Match #6 Weston Dobler (North Dakota) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 1-0,5-0

Cadet-152 – Sam Begin – DNP
Match #1 Sam Begin (Minnesota) over Dominic Vitale (Pennsylvania) Dec 3-7,5-0,6-0
Match #2 Christian Smith (California) over Sam Begin (Minnesota) Dec 3-0,4-3
Match #3 Bo Nickal (Texas) over Sam Begin (Minnesota) Fall 0:59

Cadet-152 – Michael Bothwell – DNP
Match #1 Kenon Bowling (Ohio) over Michael Bothwell (Minnesota) Dec 5-0,1-1
Match #2 Ricky Regas (Texas) over Michael Bothwell (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-152 – Zach Carlson’s place is 6th
Match #1 Zach Carlson (Minnesota) over Patrick Jessen (Virginia) Fall 1-4,1:20
Match #2 Zach Carlson (Minnesota) over Tucker Ksiazek (Iowa) Fall 2-0,1:41
Match #3 Zach Carlson (Minnesota) over Brent Peterson (Texas) Fall 1:34
Match #4 Zach Carlson (Minnesota) over J.P. Newton (Ohio) Dec 0-7,6-4,3-0
Match #5 Zach Carlson (Minnesota) over Nick Weldon (Alabama) Fall 0-4,1:07
Match #6 Zach Carlson (Minnesota) received a bye.
Match #7 Keiffer Taylor (Utah) over Zach Carlson (Minnesota) Dec 6-0,8-4
Match #8 Keiffer Taylor (Utah) over Zach Carlson (Minnesota) Dec 6-0,8-4
Match #9 Travis Hettinga (Wisconsin) over Zach Carlson (Minnesota) Dec 7-0,1-0
Match #10 Zach Carlson (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #11 Chris Almony (Maryland) over Zach Carlson (Minnesota) Fall 0:14

Cadet-160 – Jacob Mages – DNP
Match #1 Jacob Mages (Minnesota) over Jake Green (Texas) Fall 0:34
Match #2 Zachary Prinz (Illinois) over Jacob Mages (Minnesota) Fall 0:26
Match #3 Aaron Wu (California) over Jacob Mages (Minnesota) Dec 3-0,3-0

Cadet-160 – Luke Kelvington’s place is 5th
Match #1 Luke Kelvington (Minnesota) over Josue Moreno (Maryland) Dec 3-1,4-1
Match #2 Luke Kelvington (Minnesota) over Dru Worker (Illinois) Dec 1-3,1-0,2-0
Match #3 Luke Kelvington (Minnesota) over Kaden Campbell (Utah) Fall 1:15
Match #4 Luke Kelvington (Minnesota) over Josef Johnson (New Jersey) Dec 1-0,0-3,3-1
Match #5 Mason Reinhardt (Wisconsin) over Luke Kelvington (Minnesota) Dec 1-1,1-1,1-0
Match #6 Luke Kelvington (Minnesota) received a bye.
Match #7 Nick Fiegner (California) over Luke Kelvington (Minnesota) Fall 4-0,0:20
Match #8 Mason Reinhardt (Wisconsin) over Luke Kelvington (Minnesota) Dec 1-1,1-1,1-0
Match #9 Luke Kelvington (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #10 Luke Kelvington (Minnesota) over Tyler McNutt (Missouri) Dec 0-1,2-0,2-0

Cadet-160 – Ari Harnitz – DNP
Match #1 Mattew Allen (Virginia) over Ari Harnitz (Minnesota) Fall 5-0,1:55
Match #2 Ari Harnitz (Minnesota) over Zach Sims (Oklahoma) Fall 0:43
Match #3 Josh Craig (Texas) over Ari Harnitz (Minnesota) Fall 1:47

Cadet-160 – Daniel Marquette – DNP
Match #1 Corey Hazel (Pennsylvania) over Daniel Marquette (Minnesota) Dec 0-4,4-2,1-0
Match #2 Daniel Marquette (Minnesota) over Derell Hinkle (Illinois) Fall 0-2,0:50
Match #3 Daniel Marquette (Minnesota) over Justin Altice (Virginia) Dec 5-0,6-0
Match #4 Daniel Marquette (Minnesota) over Brandon Wells (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #5 Billy Duffert (Wisconsin) over Daniel Marquette (Minnesota) Dec 2-0,0-3,1-0

Cadet-170 – Tyler Berdahl – DNP
Match #1 Tyler Berdahl (Minnesota) over Elijah Preisser (Iowa) Fall 6-0,1:37
Match #2 Tyler Berdahl (Minnesota) over Cody McMahon (California) Fall 6-0,0:25
Match #3 Tyler Berdahl (Minnesota) over Cody Stevenson (Utah) Fall 7-0,0:16
Match #4 Chandler Rogers (Washington) over Tyler Berdahl (Minnesota) Dec 7-0,1-0
Match #5 Dontae Mcgee (Florida) over Tyler Berdahl (Minnesota) Dec 5-0,0-7,2-0

Cadet-170 – Daniel Vitale – DNP
Match #1 Tyler Wildmo (Michigan) over Daniel Vitale (Minnesota) Fall 12-3,2-2,1:40
Match #2 Daniel Vitale (Minnesota) over Kevin McClure (Alabama) Dec 3-0,1-0
Match #3 Nathan Marek (Oklahoma) over Daniel Vitale (Minnesota) Dec 4-1,1-0

Cadet-170 – Issac Florell – DNP
Match #1 Issac Florell (Minnesota) over Casey Beaver (Iowa) Dec 5-2,5-2
Match #2 Issac Florell (Minnesota) over Jacob Wood (New York) Dec 3-1,6-0
Match #3 Dylan Wisman (Virginia) over Issac Florell (Minnesota) Dec 4-0,4-1
Match #4 Issac Florell (Minnesota) over Derek Dragon (Pennsylvania) Fall 6-0,0:50
Match #5 Terrell Fields (Pennsylvania) over Issac Florell (Minnesota) Dec 4-3,4-1

Cadet-182 – Wyatt Richardson’s place is 8th
Match #1 Wyatt Richardson (Minnesota) over Jered Escribano (Massachusetts) Dec 1-0,0-5,1-0
Match #2 Wyatt Richardson (Minnesota) over Brandon Kuttler (Ohio) Dec 1-1,3-0,7-3
Match #3 Wyatt Richardson (Minnesota) over Dalton Stracner (Illinois) Dec 0-4,3-1,3-0
Match #4 Wyatt Richardson (Minnesota) received a bye.
Match #5 Tevis Bartlett (Wyoming) over Wyatt Richardson (Minnesota) Dec 3-1,5-0
Match #6 Justan Rivera (Georgia) over Wyatt Richardson (Minnesota) Dec 3-0,1-0
8th Place: Match #7 Benjamin Honis (New York) over Wyatt Richardson (Minnesota) Dec 1-0,2-0

Cadet-195 – Lance Benick’s place is 1st
Match #1 Lance Benick (Minnesota) over BJ Hurst (South Carolina) Fall 1:24
Match #2 Lance Benick (Minnesota) received a bye.
Match #3 Lance Benick (Minnesota) over Cameron Porter (Pennsylvania) Fall 0:12
Match #4 Lance Benick (Minnesota) over Jovon Reyes (Pennsylvania) Dec 2-0,1-0
Match #5 Lance Benick (Minnesota) over Matthew Olauson (Maryland) Dec 8-0,3-2
Match #6 Lance Benick (Minnesota) over Kyle Anderegg (Oregon) TF 6-0,6-0
Match #7 Lance Benick (Minnesota) over Jovon Reyes (Pennsylvania) Dec 0-2,0-1
Match #8 Lance Benick (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #9 Lance Benick (Minnesota) over Landon Pellham (Michigan) Fall 0:40

Cadet-220 – Myron Weege Iii – DNP
Match #1 Myron Weege Iii (Minnesota) over Andres Rodriguez (Idaho) Dec 2-0,1-0
Match #2 Myron Weege Iii (Minnesota) over Dalton Campbell (Alabama) Dec 4-8,5-1,7-3
Match #3 Thomas Baker (Ohio) over Myron Weege Iii (Minnesota) Dec 1-0,4-1
Match #4 Terrion Jones (Illinois) over Myron Weege Iii (Minnesota) Dec 5-0,4-1

Cadet-285 – Bryce Seljan – DNP
Match #1 Tanner Farmer (Illinois) over Bryce Seljan (Minnesota) Dec 6-0,2-0
Match #2 Zach Wood (Michigan) over Bryce Seljan (Minnesota) Dec 3-0,0-2,1-0

Cadet-285 – Luis Pinto – DNP
Match #1 Luis Pinto (Minnesota) over Wyatt Spears (Oregon) Dec 2-7,3-1,7-5
Match #2 Jake Marnin (Iowa) over Luis Pinto (Minnesota) Dec 2-0,1-0
Match #3 Chris McDermand (Illinois) over Luis Pinto (Minnesota) Dec 2-0,1-0

Cadet-285 – Jack Ziemer – DNP
Match #1 Robert Barrios (California) over Jack Ziemer (Minnesota) Fall 1:07
Match #2 Jeremy Boswell (Georgia) over Jack Ziemer (Minnesota) Fall 1:23

 

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner