Jul 212012
 

July 19-21 at the FargoDome in Fargo, ND

Team Minnesota places 3rd with 1 champ at Junior Freestyle Championships

The Guillotine Cadet and Junior National Championships Coverage Page

Junior Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

USA Wrestling Junior Freestyle National Championships 2012

Junior Freestyle Results for Minnesota:

Top Ten Teams
1. Illinois (58 wrestlers) 63 pts
2. Iowa (49) 51
3. Minnesota (53) 48
4. Pennsylvania (49) 40
5. Michigan (26) 26
6. New York (41) 26
7. Missouri (40) 24
8. California (58) 23
9. Ohio (48) 22
10. New Jersey (26) 21

9 All-Americans, 1 Champion, 4 Finalists

Updated July 21, 2012 – 12:15 pm

Junior-106 – Gannon Volk – DNP
Match #1 Gannon Volk (Minnesota) over Aaron Redus (North Carolina) TF 7-1,6-0
Match #2 Gannon Volk (Minnesota) received a bye.
Match #3 Gannon Volk (Minnesota) over Theodhor Marko (Illinois) Dec 7-0,5-1
Match #4 Ethan Lizak (Pennsylvania) over Gannon Volk (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #5 Casey Cobb (Idaho) over Gannon Volk (Minnesota) TF 7-1,7-0

Junior-106 – Aaron Dick – DNP
Match #1 Nkosi Moody (Illinois) over Aaron Dick (Minnesota) Dec 6-0,3-1
Match #2 Derek Jensen (Utah) over Aaron Dick (Minnesota) Dec 7-2,1-2,5-1

Junior-106 – Skyler Petry – DNP
Match #1 Skyler Petry (Minnesota) over Nick Tarvin (North Carolina) Fall 0:52
Match #2 Paul Mascarenas (New Mexico) over Skyler Petry (Minnesota) Dec 0-1,3-2,3-0
Match #3 Skyler Petry (Minnesota) over Anthony Garza (Colorado) Fall 0:40
Match #4 Kaz Onoo (Iowa) over Skyler Petry (Minnesota) Dec 4-0,2-1

Junior-113 – Tommy Thorn’s place is 1st
Match #1 Tommy Thorn (Minnesota) over Sal Corrao (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #2 Tommy Thorn (Minnesota) over Mitchell Goldbach (North Carolina) Dec 3-0,7-0
Match #3 Tommy Thorn (Minnesota) over Kyndall Rutz (Colorado) Dec 6-0,3-1
Match #4 Tommy Thorn (Minnesota) over Joe Mondragon (Utah) TF 6-0,6-0
Match #5 Tommy Thorn (Minnesota) over Ernest Willis (Iowa) Dec 2-0,4-1
Match #6 Tommy Thorn (Minnesota) over Johnson Mai (California) Dec 2-0,3-0
Match #7 Tommy Thorn (Minnesota) over Aaron Assad (Ohio) Dec 1-0,2-0
Match #8 Tommy Thorn (Minnesota) received a bye.
Match #9 Tommy Thorn (Minnesota) over Adam Burchett (Washington) Dec 4-0,6-0
Match #10 Tommy Thorn (Minnesota) over Ronnie Bresser III (Oregon) Dec 1-1,3-0
1st Place: Match #11 Tommy Thorn (Minnesota) over Adrian Cordova (Colorado) Dec 2-0,6-0

Junior-113 – Trent Piepenberg – DNP
Match #1 Will Kelly (Virginia) over Trent Piepenberg (Minnesota) Dec 1-0,4-1
Match #2 Trent Piepenberg (Minnesota) over Kevin Kinyua (Pennsylvania) Dec 2-1,2-4,2-2
Match #3 Adrian Cordova (Colorado) over Trent Piepenberg (Minnesota) TF 6-0,9-0

Junior-113 – Jarred Oftedahl – DNP
Match #1 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Taylor Ticknor (Michigan) Fall 0:58
Match #2 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Cheick Ndiaye (New York) Fall 1:16
Match #3 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Dallin Denton (Utah) Fall 0:50
Match #4 Devan Richter (Missouri) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Fall 1:35
Match #5 Alijah Jeffrey (Iowa) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Dec 2-0,4-0

Junior-120 – Nate Thomas – DNP
Match #1 Nate Thomas (Minnesota) over Jonathan Johnson (South Carolina) Dec 6-0,4-1
Match #2 Nate Thomas (Minnesota) over Brice Gorsline (Nevada) TF 7-0,6-0
Match #3 Nate Thomas (Minnesota) over Matt Findlay (Utah) Dec 4-1,6-0
Match #4 Dylan Lucas (Florida) over Nate Thomas (Minnesota) Fall 5-1,4-4,0:48
Match #5 Nathan Tomasello (Ohio) over Nate Thomas (Minnesota) Fall 7-0,1:03

Junior-120 – James Goman – DNP
Match #1 Nelson Baker (Illinois) over James Goman (Minnesota) Dec 9-2,5-3
Match #2 James Goman (Minnesota) over Alex Bray (North Carolina) Dec 3-4,4-1,1-1
Match #3 Jordan Maynard (New York) over James Goman (Minnesota) Dec 3-0,5-1

Junior-120 – Kyle Gliva – DNP
Match #1 Kyle Gliva (Minnesota) over Jonah Eide (Iowa) Dec 1-0,2-0
Match #2 Kyle Gliva (Minnesota) over Wyatt Scribner (Washington) Dec 3-0,2-0
Match #3 Kyle Gliva (Minnesota) over Devin Porter (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #4 Kyle Gliva (Minnesota) over Mason Sauceda (California) Fall 3-3,0:31
Match #5 Dylan Peters (Iowa) over Kyle Gliva (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #6 Alex Velez (Florida) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 3-3,1-2,6-4

Junior-120 – Reid Lyden – DNP
Match #1 Drake Swarm (Iowa) over Reid Lyden (Minnesota) Dec 3-3,7-1
Match #2 Byron Smith (Tennessee) over Reid Lyden (Minnesota) Dec 5-3,2-0

Junior-120 – Jesse Johnson – DNP
Match #1 William Koll (New York) over Jesse Johnson (Minnesota) Dec 6-0,5-3
Match #2 Bryce Meredith (Wyoming) over Jesse Johnson (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-126 – Jack O`Brien – DNP
Match #1 Mike Magaldo (New Jersey) over Jack O`Brien (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #2 Victor Trujillo (California) over Jack O`Brien (Minnesota) TF 8-0,6-0

Junior-126 – Tone Fuenffinger – DNP
Match #1 Michael Cook (Idaho) over Tone Fuenffinger (Minnesota) Dec 5-1,4-3
Match #2 Tone Fuenffinger (Minnesota) over Christopher Ogg (Wyoming) TF 7-0,7-0
Match #3 Zack Nelson (Ohio) over Tone Fuenffinger (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-132 – Sam Brancale’s place is 5th
Match #1 Sam Brancale (Minnesota) over Parker Folliard (Oregon) Fall 7-0,0:33
Match #2 Sam Brancale (Minnesota) over Brian Crutchmer (Oklahoma) ID
Match #3 Sam Brancale (Minnesota) over Colton McCrystal (Iowa) Dec 8-0,4-4,2-2
Match #4 Sam Brancale (Minnesota) over Trent Nicholson (California) Dec 4-3,6-0
Match #5 Zane Richards (Illinois) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 3-1,5-0
Match #6 Sam Brancale (Minnesota) over Daniel Lewis (Missouri) Dec 8-2,3-2
Match #7 Sam Brancale (Minnesota) over Mike Labry (Ohio) Dec 1-0,7-4
Match #8 Sam Brancale (Minnesota) over Max Hvolbek (California) Dec 1-0,6-0
Match #9 Robbie Mathers (Arizona) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 1-0,7-2
5th Place: Match #10 Sam Brancale (Minnesota) over Jared McKinley (Indiana) Dec 4-0,4-2

Junior-132 – Ben Morgan – DNP
Match #1 Ben Morgan (Minnesota) over Joey Davey (Wisconsin) Fall 0:33
Match #2 Ben Morgan (Minnesota) over Layton Perry (Nevada) TF 6-0,8-1
Match #3 Ali Naser (California) over Ben Morgan (Minnesota) Dec 7-0,1-6,5-0
Match #4 George Fisher (Illinois) over Ben Morgan (Minnesota) Dec 1-0,4-2

Junior-132 – Brett Stolarzyk – DNP
Match #1 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Justin Williams (Georgia) TF 6-0,6-0
Match #2 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Luke Wolfenberger (Oklahoma) Dec 3-3,6-0
Match #3 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Jared Ewart (Utah) Dec 5-4,9-1
Match #4 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Blaine Invernon (Idaho) Fall 0-8,1:53
Match #5 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Logan Ryan (Iowa) Dec 3-1,3-3,7-2
Match #6 Tate Robinson (Missouri) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 8-2,5-3
Match #7 Zain Retherford (Pennsylvania) over Brett Stolarzyk (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-132 – Cole Sladek – DNP
Match #1 Gabriel Grahek (Wisconsin) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 1-2,1-0,2-1
Match #2 Cole Sladek (Minnesota) over Christopher Cos (Colorado) Dec 5-2,6-0
Match #3 James Krisckhe (Missouri) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 6-2,2-1

Junior-132 – Mitchell Lexvold – DNP
Match #1 Mitchell Lexvold (Minnesota) over Augustus Kortemeier (Texas) Fall 2-10,0:39
Match #2 Mitchell Lexvold (Minnesota) over Jayce Carr (Kentucky) TF 6-0,6-0
Match #3 Jonce Blaylock (Oklahoma) over Mitchell Lexvold (Minnesota) Dec 5-0,4-1
Match #4 Jared McKinley (Indiana) over Mitchell Lexvold (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-132 – Taner Trembley – DNP
Match #1 Taner Trembley (Minnesota) over Keaton Randall (Oklahoma) Dec 6-1,6-0
Match #2 Zach Synon (Illinois) over Taner Trembley (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #3 Taner Trembley (Minnesota) over Austin Schermer (Louisiana) Fall 3-1,1:30
Match #4 Kamaal Abdush Shakur (Georgia) over Taner Trembley (Minnesota) Dec 5-2,6-2

Junior-138 – Mitch Bengtson – DNP
Match #1 Mitch Bengtson (Minnesota) over Tomaz Gonzalez (Idaho) Dec 3-0,3-0
Match #2 Anthony Ashnault (New Jersey) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 1-0,4-1
Match #3 Mitch Bengtson (Minnesota) over Cullen Cummings (Illinois) Dec 5-2,3-1
Match #4 Mitch Bengtson (Minnesota) received a bye.
Match #5 Jacob Velarde (Washington) over Mitch Bengtson (Minnesota) ID

Junior-138 – Lincoln Mallinger – DNP
Match #1 PJ Klee (California) over Lincoln Mallinger (Minnesota) Dec 7-0,0-1,4-2
Match #2 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Kyle Wilson (Kansas) Dec 4-4,5-2
Match #3 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Brandon Lontz (Pennsylvania) Dec 1-0,3-1
Match #4 Lincoln Mallinger (Minnesota) over London Thomas (Nevada) Dec 1-2,4-0,2-2
Match #5 Walker Damewood (Oregon) over Lincoln Mallinger (Minnesota) Dec 4-0,3-0

Junior-138 – Coltan Laganiere – DNP
Match #1 Coltan Laganiere (Minnesota) over Tanner Riekena (Idaho) TF 7-0,7-0
Match #2 Tyson Dippery (Pennsylvania) over Coltan Laganiere (Minnesota) Dec 6-0,2-1
Match #3 Coltan Laganiere (Minnesota) over Steven Mason (Arizona) Dec 6-0,3-0
Match #4 Coltan Laganiere (Minnesota) over Malik Amine (Michigan) Dec 5-2,5-2
Match #5 Neal Molloy (Indiana) over Coltan Laganiere (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-138 – Luke Zilverberg – DNP
Match #1 Bryce Brill (Illinois) over Luke Zilverberg (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Luke Zilverberg (Minnesota) over Cody Haugen (North Dakota) Dec 4-0,7-1
Match #3 Luke Zilverberg (Minnesota) over Billy Waldeck (West Virginia) Fall 0:52
Match #4 Neal Molloy (Indiana) over Luke Zilverberg (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-138 – Eliot Jurries – DNP
Match #1 Eliot Jurries (Minnesota) over Cooper Gardner (Arizona) Dec 4-0,6-0
Match #2 Nick Naglic (Pennsylvania) over Eliot Jurries (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #3 Colin Heffernan (Ohio) over Eliot Jurries (Minnesota) TF 9-2,6-0

Junior-145 – Zach Jaeger – DNP
Match #1 Gabe Moreno (Iowa) over Zach Jaeger (Minnesota) Fall 0:29
Match #2 Zach Jaeger (Minnesota) over Napoleon Augustin (Virginia) Fall 6-0,1:13
Match #3 Pablo Moreno (Arizona) over Zach Jaeger (Minnesota) Dec 1-5,5-1,7-3

Junior-145 – Mitchell Hartwig
Match #1 Logan Thomsen (Iowa) over Mitchell Hartwig (Minnesota) Dec 6-0,4-1
Match #2 Matt Cimato (Pennsylvania) over Mitchell Hartwig (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-145 – Wayne Voss – DNP
Match #1 Joel Northrup (Iowa) over Wayne Voss (Minnesota) Dec 4-1,1-1,3-0
Match #2 Wayne Voss (Minnesota) over Christopher Bloch (South Carolina) TF 6-0,6-0
Match #3 Rodney Shepard (North Carolina) over Wayne Voss (Minnesota) Fall 7-1,1:59

Junior-145 – Jake Short’s place is 3rd
Match #1 Jake Short (Minnesota) over Nick Stager (Colorado) Fall 7-0,1:38
Match #2 Jake Short (Minnesota) over Max Smith (Maryland) TF 7-0,7-0
Match #3 Jake Short (Minnesota) over John Cimmerman (Indiana) TF 6-0,7-0
Match #4 Jake Short (Minnesota) over Alexander Aniciete (Nevada) Dec 6-0,1-5,3-3
Match #5 Jake Short (Minnesota) over Michael Cuthbertson (Missouri) Dec 6-0,4-1
Match #6 Jake Short (Minnesota) over Gabe Moreno (Iowa) Dec 1-0,7-0
Match #7 Jake Short (Minnesota) over Brian Murphy (Illinois) Dec 4-0,3-0
Match #8 Anthony Collica (Ohio) over Jake Short (Minnesota) Fall 1-1,1:25
Match #9 Jake Short (Minnesota) over Dylan Milonas (New Jersey) Dec 4-1,2-1
Match #10 Anthony Collica (Ohio) over Jake Short (Minnesota) Fall 1-1,1:25
3rd Place: Match #11 Jake Short (Minnesota) over Jack Bass (Texas) Dec 4-0,6-0

Junior-145 – Branden Schorr – DNP
Match #1 John Orta (California) over Branden Schorr (Minnesota) Dec 5-1,7-0
Match #2 Lucas Somera (Washington) over Branden Schorr (Minnesota) Fall 1:09

Junior-152 – Ben Cousins – DNP
Match #1 Ben Cousins (Minnesota) over Josh Wooten (Michigan) Dec 7-0,2-0
Match #2 Ben Cousins (Minnesota) over Kyle Driscoll (Oklahoma) ID
Match #3 Ben Cousins (Minnesota) over Joey Abatte (California) Dec 1-0,3-0
Match #4 Brennan Johnson (Missouri) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 1-1,0-1,1-1
Match #5 Ty Lydic (Pennsylvania) over Ben Cousins (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-152 – Orrin Holmbeck – DNP
Match #1 Jarod Donar (Wisconsin) over Orrin Holmbeck (Minnesota) TF 8-0,7-1
Match #2 Jacob Anderson (Nebraska) over Orrin Holmbeck (Minnesota) Dec 6-0,5-2

Junior-152 – Bruce Lemon – DNP
Match #1 Bruce Lemon (Minnesota) over Zach Dawson (California) Dec 5-3,6-4
Match #2 Oliver Pierce (Texas) over Bruce Lemon (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #3 Russ Parsons (New Jersey) over Bruce Lemon (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-152 – Tim Ostby – DNP
Match #1 Tim Ostby (Minnesota) over John Hoover (Washington) TF 8-3,7-0
Match #2 Tim Ostby (Minnesota) over Barrett Olson (Arkansas) Fall 7-0,0:43
Match #3 Tim Ostby (Minnesota) over Beau Vrancken (New Jersey) Fall 0-7,7-1,0:28
Match #4 Tim Ostby (Minnesota) over Rashid Khaldoon (Texas) TF 7-1,7-1
Match #5 Greg Hegarty (Missouri) over Tim Ostby (Minnesota) Dec 6-0,7-3
Match #6 Seth Liegel (Wisconsin) over Tim Ostby (Minnesota) Dec 4-0,1-0

Junior-152 – Austin Boniface – DNP
Match #1 Austin Boniface (Minnesota) over Quentin Spruill (North Carolina) Fall 1:32
Match #2 Austin Boniface (Minnesota) over Jace Nordyke (Colorado) TF 6-0,12-8
Match #3 Austin Boniface (Minnesota) over Josh Hirth (Illinois) Fall 6-0,0:46
Match #4 Keilan Torres (Oklahoma) over Austin Boniface (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #5 Eric Hoffman (Maryland) over Austin Boniface (Minnesota) Dec 6-0,5-4

Junior-160 – Jordon Rothers – DNP
Match #1 Jordon Rothers (Minnesota) over Austin Neibarger (Indiana) Dec 0-4,4-4,6-0
Match #2 Bryce Pappas (Maryland) over Jordon Rothers (Minnesota) Dec 7-2,3-0
Match #3 Isaiah Martinez (California) over Jordon Rothers (Minnesota) TF 6-0,8-0

Junior-160 – Kyle Begin – DNP
Match #1 Kyle Begin (Minnesota) over Izack Wilson (Oklahoma) Fall 9-3,1:52
Match #2 Cody Law (Pennsylvania) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 3-0,1-6,1-0
Match #3 Jacob Haydock (Florida) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 6-2,1-0

Junior-160 – Christopher Pfarr – DNP
Match #1 Tyler Grimaldi (New York) over Christopher Pfarr (Minnesota) Dec 7-2,5-0
Match #2 Corey Ray (Florida) over Christopher Pfarr (Minnesota) Dec 5-0,0-1,7-0

Junior-160 – Nick Wanzek’s place is 2nd
Match #1 Nick Wanzek (Minnesota) over Kris McFarlane (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #2 Nick Wanzek (Minnesota) over Daquon Wilson (South Carolina) TF 7-0,6-0
Match #3 Nick Wanzek (Minnesota) over Derek White (Oklahoma) Dec 1-0,6-0
Match #4 Nick Wanzek (Minnesota) over Kirk Johnson (Indiana) Fall 6-0,1:58
Match #5 Nick Wanzek (Minnesota) over Archie Colgan (Colorado) Dec 3-1,6-0
Match #6 Nick Wanzek (Minnesota) over Chris Lattner (Missouri) Dec 3-0,2-0
Match #7 Nick Wanzek (Minnesota) over Matt Gray (Wisconsin) Dec 2-1,7-1
Match #8 Nick Wanzek (Minnesota) received a bye.
Match #9 Nick Wanzek (Minnesota) over Tyler Grimaldi (New York) Dec 2-1,6-0
Match #10 Nick Wanzek (Minnesota) over Matt Gray (Wisconsin) Dec 2-1,7-1
Match #11 Nick Wanzek (Minnesota) received a bye.
1st Place: Match #12 Isaiah Martinez (California) over Nick Wanzek (Minnesota) Dec 4-3,0-6,3-2

Junior-170 – Codie Lafromboise – DNP
Match #1 Codie Lafromboise (Minnesota) over Brandon Gilligan (Illinois) Dec 3-3,3-0,5-2
Match #2 Codie Lafromboise (Minnesota) over Nick Karis (Washington) Fall 1:42
Match #3 Sean Mappes (Indiana) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 4-3,7-0
Match #4 Codie Lafromboise (Minnesota) over Tanner Blank (California) Fall 1:19
Match #5 Nick Corba (Ohio) over Codie Lafromboise (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-170 – Micah Barnes’s place is 2nd
Match #1 Micah Barnes (Minnesota) over Jason Grimes (Georgia) Dec 2-0,4-1
Match #2 Micah Barnes (Minnesota) over Trace Engelkes (Illinois) Dec 6-0,4-1
Match #3 Micah Barnes (Minnesota) over Tommy Kimbrell (Ohio) Dec 1-1,3-3,2-0
Match #4 Micah Barnes (Minnesota) over Alex Meyer (Iowa) Dec 2-6,1-1,1-0
Match #5 Micah Barnes (Minnesota) over Zach Epperly (Virginia) Dec 4-0,3-1
Match #6 Micah Barnes (Minnesota) over Harlan Kistler (California) Dec 6-0,3-2
Match #7 Micah Barnes (Minnesota) over Brett Harner (Pennsylvania) Dec 3-2,5-1
Match #8 Micah Barnes (Minnesota) over Geordan Speiller (Florida) Dec 1-0,3-2
Match #9 Micah Barnes (Minnesota) received a bye.
Match #10 Micah Barnes (Minnesota) over Zach Epperly (Virginia) Dec 4-0,3-1
1st Place: Match #11 Kyle Crutchmer (Oklahoma) over Micah Barnes (Minnesota) Dec 1-0,6-0

Junior-170 – Trey Hable’s place is 8th
Match #1 Trey Hable (Minnesota) over William Holder (Maryland) Fall 1:13
Match #2 Trey Hable (Minnesota) over Bradley Christensen (California) Fall 1:35
Match #3 Trey Hable (Minnesota) over Cameron Carlson (Illinois) TF 7-0,7-0
Match #4 Trey Hable (Minnesota) over Jacob Morrissey (Wisconsin) Fall 5-2,1:50
Match #5 Trey Hable (Minnesota) over Cruz Del Angel (Washington) Dec 5-0,3-0
Match #6 Parker VonEgidy (North Carolina) over Trey Hable (Minnesota) Dec 0-1,4-1,5-0
Match #7 Zach Epperly (Virginia) over Trey Hable (Minnesota) Fall 0:11
7th Place: Match #8 Dylan Reel (Illinois) over Trey Hable (Minnesota) Dec 4-1,5-2

Junior-170 – Brett Pfarr’s place is 5th
Match #1 Brett Pfarr (Minnesota) over Justin Mann (Missouri) TF 6-0,6-0
Match #2 Lukas Basham (California) over Brett Pfarr (Minnesota) Fall 0:41
Match #3 Brett Pfarr (Minnesota) over Jacob Stilling (Wisconsin) Dec 3-2,8-1
Match #4 Brett Pfarr (Minnesota) over Anthony Thomas (Washington) TF 7-0,6-0
Match #5 Brett Pfarr (Minnesota) over Travis Berridge (Florida) TF 3-4,10-3,6-0
Match #6 Brett Pfarr (Minnesota) over Riley Lefever (Indiana) Dec 10-3,2-1
Match #7 Brett Pfarr (Minnesota) over Dylan Reel (Illinois) Dec 1-2,5-1,5-1
Match #8 Kyle Crutchmer (Oklahoma) over Brett Pfarr (Minnesota) Dec 5-3,2-1
5th Place: Match #9 Brett Pfarr (Minnesota) over Geordan Speiller (Florida) Dec 1-2,2-2,6-0

Junior-170 – Darick Vancura – DNP
Match #1 Jared Johnson (Kansas) over Darick Vancura (Minnesota) Fall 6-2,1:07
Match #2 J.J Filipek (Missouri) over Darick Vancura (Minnesota) Dec 3-0,7-2

Junior-182 – Benjamin Tinkham – DNP
Match #1 Cory Daniel (Maryland) over Benjamin Tinkham (Minnesota) Fall 6-0,1:46
Match #2 Christopher Loew (New York) over Benjamin Tinkham (Minnesota) TF 9-0,6-0

Junior-182 – Miles Hammerlund – DNP
Match #1 Justin Sternweis (Wisconsin) over Miles Hammerlund (Minnesota) Dec 2-0,1-1
Match #2 Miles Hammerlund (Minnesota) over Rory Bonner (New Jersey) Dec 2-0,1-1
Match #3 Miles Hammerlund (Minnesota) over Jonathan Wixon (Utah) Dec 4-2,7-5
Match #4 Miles Hammerlund (Minnesota) over Austin Ogburn (Georgia) Dec 3-0,2-0
Match #5 Kevin Beazley (Michigan) over Miles Hammerlund (Minnesota) Fall 0:28

Junior-182 – Carter Focht – DNP
Match #1 Jordan Davis (Tennessee) over Carter Focht (Minnesota) Dec 1-0,2-0
Match #2 Thomas Murray (New York) over Carter Focht (Minnesota) Dec 4-2,4-0

Junior-195 – Mitch Robinson – DNP
Match #1 Reggie Williams (New York) over Mitch Robinson (Minnesota) Dec 7-5,2-1
Match #2 Alex Bambic (Arizona) over Mitch Robinson (Minnesota) Dec 7-2,5-3

Junior-195 – Broc Berge’s place is 2nd
Match #1 Broc Berge (Minnesota) over Joshua Koukal (Washington) Dec 5-2,6-0
Match #2 Broc Berge (Minnesota) over Payne Hayden (Michigan) Dec 2-3,7-0,1-0
Match #3 Broc Berge (Minnesota) over Brendan Kammerdeiner (Virginia) Dec 4-0,3-0
Match #4 Broc Berge (Minnesota) over Ryan Solomon (Pennsylvania) Dec 0-1,1-0,1-0
Match #5 Broc Berge (Minnesota) over Jake Hart (Pennsylvania) Dec 2-1,2-0
Match #6 Broc Berge (Minnesota) over Alex Bambic (Arizona) Dec 1-0,1-0
Match #7 Broc Berge (Minnesota) received a bye.
Match #8 Broc Berge (Minnesota) over Ryan Solomon (Pennsylvania) Dec 0-1,1-0,1-0
Match #9 Broc Berge (Minnesota) over Willie Miklus (Iowa) Dec 1-0,1-2,6-1
1st Place: Match #10 Sam Brooks (Illinois) over Broc Berge (Minnesota) Fall 3-1,0:32

Junior-195 – Tommy Petersen – DNP
Match #1 Tommy Petersen (Minnesota) over Finn Higgins (Oklahoma) Dec 2-0,4-0
Match #2 Tommy Petersen (Minnesota) over Cole Briegel (Colorado) Dec 4-1,5-2
Match #3 Sam Brooks (Illinois) over Tommy Petersen (Minnesota) Dec 4-2,6-0
Match #4 Tommy Petersen (Minnesota) over Ray O`Donnell (Pennsylvania) Dec 4-0,2-1
Match #5 Colt Castlebury (Kansas) over Tommy Petersen (Minnesota) Dec 1-0,2-0

Junior-220 – Tony Reurink – DNP
Match #1 Brian Moran (Michigan) over Tony Reurink (Minnesota) TF 7-0,7-1
Match #2 Dawson Peck (Pennsylvania) over Tony Reurink (Minnesota) Fall 6-3,1:38

Junior-220 – Nathan Preston – DNP
Match #1 Nathan Preston (Minnesota) over Joe Flores (Utah) TF 5-0,7-0
Match #2 Daniel Gaffey (Iowa) over Nathan Preston (Minnesota) Fall 1:13
Match #3 Jacob Burton (Ohio) over Nathan Preston (Minnesota) Dec 6-8,0-1,2-0

Junior-285 – Andrew Gustafson – DNP
Match #1 Andrew Gustafson (Minnesota) over DJ Doolin (Wyoming) Dec 4-0,1-4,2-1
Match #2 Alex Ashley (Georgia) over Andrew Gustafson (Minnesota) TF 6-0,8-1
Match #3 Jake Scanlan (Iowa) over Andrew Gustafson (Minnesota) Dec 4-0,3-0

Junior-285 – Michael Kroells’s place is 5th
Match #1 Michael Kroells (Minnesota) over Caleb King (Kansas) Dec 3-0,5-0
Match #2 Michael Kroells (Minnesota) over Joe Scanlan (Iowa) Fall 0:45
Match #3 Adam Coon (Michigan) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-3,2-0,2-0
Match #4 Michael Kroells (Minnesota) over Andrew Lutterloh (Virginia) Dec 1-0,7-0
Match #5 Michael Kroells (Minnesota) received a bye.
Match #6 Michael Kroells (Minnesota) over Mick Dougharity (Oregon) Fall 0-6,2-0,1:17
Match #7 Brooks Black (Pennsylvania) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 1-3,2-0,1-0
Match #8 Adam Coon (Michigan) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-3,2-0,2-0
Match #9 Michael Kroells (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #10 Michael Kroells (Minnesota) over Josh Marchok (Illinois) Dec 1-2,1-0,6-0

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.