Jul 172012
 

July 16-17 at the FargoDome in Fargo, ND

Team Minnesota places 4th

The Guillotine Cadet and Junior National Championships Coverage Page

Junior Greco-Roman Brackets/Results on TrackWrestling.com

Junior Greco-Roman

Junior Greco-Roman Results for Minnesota:

Top Ten Team Scores
1. Illinois (62 wrestlers) 86 pts
t2. Iowa, IA (30) 40
t2. Pennsylvania (26) 40
4. Minnesota (38) 37
5. Wisconsin (27) 31
6. California (50) 30
7. New York (35) 27
8. Maryland (29) 25
9. Florida (20) 20
10. Kansas (25) 19

Junior-106 – Trent Piepenberg
Match #1 Kael Knowlen (North Dakota) over Trent Piepenberg (Minnesota) Dec 1-2,1-1,1-0
Match #2 Derek Jensen (Utah) over Trent Piepenberg (Minnesota) Dec 2-0,0-1,2-0

Junior-106 – Gannon Volk’s place is 8th
Match #1 Gannon Volk (Minnesota) over Jordan McClintick (Wyoming) Fall 0:31
Match #2 Gannon Volk (Minnesota) over Joe Cisneros (California) Dec 1-0,1-1
Match #3 Gannon Volk (Minnesota) over Casey Cobb (Idaho) Dec 1-2,3-0,1-0
Match #4 Gannon Volk (Minnesota) over Jeff Morrow (Illinois) Dec 2-1,3-2
Match #5 Bill Prochniewski (Wisconsin) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 0-2,2-0,4-0
Match #6 Nkosi Moody (Illinois) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 4-0,1-0
7th Place: Match #7 Kyle Kelly (New York) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 2-1,4-0

Junior-113 – Gabe Foltz
Match #1 Gabe Foltz (Minnesota) over Jordan Pingrey (Wyoming) Dec 3-0,3-0
Match #2 Immanuel Henderson (Georgia) over Gabe Foltz (Minnesota) Dec 3-2,2-0
Match #3 Johnson Mai (California) over Gabe Foltz (Minnesota) Dec 4-0,6-0

Junior-113 – Jarred Oftedahl’s place is 1st
Match #1 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Collin Aitcheson (Washington) Fall 0:51
Match #2 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Ky Webb (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #3 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Mitchell Rogaliner (Michigan) Dec 0-2,1-0,1-0
Match #4 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Jordan Laster (Illinois) Dec 4-3,2-1
Match #5 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Adam Burchett (Washington) Fall 1-0,0:43
Match #6 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Hunter Kelley (Georgia) Fall 1:12
Match #7 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Jordan Wigger (South Carolina) Fall 1:02
1st Place: Match #8 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Javier Vieyra (Kansas) Dec 1-2,1-0,1-0

Junior-120 – Reid Lyden
Match #1 Reid Lyden (Minnesota) over Thomas Tawata (Hawaii) Dec 6-2,3-2
Match #2 Thierno Diallo (Maryland) over Reid Lyden (Minnesota) Fall 7-0,0:50
Match #3 Ramon Trujillo (Colorado) over Reid Lyden (Minnesota) Dec 2-0,5-1

Junior-120 – Matt Neu
Match #1 Nelson Baker (Illinois) over Matt Neu (Minnesota) Fall 1:02
Match #2 Luis Gurule (Colorado) over Matt Neu (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-126 – Grant Dullinger
Match #1 Grant Dullinger (Minnesota) over Grant Jongerius (Kansas) Fall 0:50
Match #2 Colton Schilling (Oregon) over Grant Dullinger (Minnesota) TF 6-3,7-1
Match #3 Grant Dullinger (Minnesota) over Justin Williams (Georgia) Fall 1:11
Match #4 Joey Palmer (Washington) over Grant Dullinger (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-126 – Tone Fuenffinger
Match #1 Taylor Hall (California) over Tone Fuenffinger (Minnesota) Dec 7-1,2-3,3-2
Match #2 Zack Nelson (Ohio) over Tone Fuenffinger (Minnesota) Dec 6-3,6-0

Junior-132 – Sam Brancale’s place is 5th
Match #1 Sam Brancale (Minnesota) over James Ronca (New York) Dec 5-0,6-0
Match #2 Sam Brancale (Minnesota) over William Gregory (Massachusetts) TF 6-0,7-0
Match #3 Sam Brancale (Minnesota) over Augustus Kortemeier (Texas) Dec 6-5,7-0
Match #4 Sam Brancale (Minnesota) over Garrett Schmelling (Wisconsin) TF 7-0,6-0
Match #5 Sam Brancale (Minnesota) over Elijah Davis (California) Dec 7-1,2-1
Match #6 Sammy Jones (Louisiana) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #7 Sam Brancale (Minnesota) over Jake O`Mara (Illinois) Dec 6-3,1-0
Match #8 Sam Brancale (Minnesota) received a bye.
Match #9 Sam Brancale (Minnesota) over Tyson Dippery (Pennsylvania) Dec 1-3,4-0,2-0
Match #10 Sammy Jones (Louisiana) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #11 Sam Brancale (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Sam Brancale (Minnesota) over Peter Russo (Oregon) Dec 3-0,7-0

Junior-132 – Brett Stolarzyk
Match #1 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Jared Ewart (Utah) Dec 4-1,4-0
Match #2 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Michael Gussarson (Illinois) Dec 1-0,4-0
Match #3 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Austin Schermer (Louisiana) Dec 6-0,2-1
Match #4 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Christopher Cos (Colorado) Dec 3-0,4-0
Match #5 Zane Richards (Illinois) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 4-0,7-0
Match #6 Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Brett Stolarzyk (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-132 – Roman Wundrow
Match #1 Jessy Williams (New York) over Roman Wundrow (Minnesota) TF 7-0,7-0
Match #2 Roman Wundrow (Minnesota) over Lane Blakeley (Wyoming) Fall 0:51
Match #3 Travis Quarterman (Texas) over Roman Wundrow (Minnesota) Dec 3-0,1-0

Junior-132 – Mitchell Lexvold
Match #1 Mitchell Lexvold (Minnesota) over Jacob Strohman (Massachusetts) Fall 0:56
Match #2 Gabriel Grahek (Wisconsin) over Mitchell Lexvold (Minnesota) Dec 2-1,7-0
Match #3 Mitchell Lexvold (Minnesota) over Jay Stine (Wyoming) TF 11-2,6-0
Match #4 Mitchell Lexvold (Minnesota) over Neil Roff (Ohio) Dec 2-0,0-2,7-1
Match #5 Kamaal Abdush Shakur (Georgia) over Mitchell Lexvold (Minnesota) Dec 1-0,0-1,4-0

Junior-138 – Mitch Bengtson’s place is 2nd
Match #1 Mitch Bengtson (Minnesota) over Felipe Jose Luis (Florida) Dec 5-0,3-0
Match #2 Mitch Bengtson (Minnesota) over Jeff Held (Missouri) Fall 7-0,1:18
Match #3 Mitch Bengtson (Minnesota) over H. John Morrell (Illinois) Dec 1-0,7-0
Match #4 Mitch Bengtson (Minnesota) over Sahid Kargbo (Virginia) Dec 3-0,3-0
Match #5 Mitch Bengtson (Minnesota) over Cole Graves (Maryland) Fall 0:55
Match #6 Mitch Bengtson (Minnesota) over Rocco Borg (Michigan) Fall 1:39
Match #7 Jacob Velarde (Washington) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 1-2,2-0,5-0
Match #8 Mitch Bengtson (Minnesota) over Colt Cotten (Pennsylvania) Dec 3-0,4-1
Match #9 Mitch Bengtson (Minnesota) over Sahid Kargbo (Virginia) Dec 3-0,3-0
1st Place: Match #10 Hayden Tuma (Idaho) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 1-0,0-2,2-0

Junior-138 – Deven Donais
Match #1 Daniel Clark (Colorado) over Deven Donais (Minnesota) Dec 0-1,3-1,2-0
Match #2 Malik Amine (Michigan) over Deven Donais (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-145 – Grant Nehring
Match #1 Grant Nehring (Minnesota) over Austin Schoen (Illinois) Fall 0:58
Match #2 Kevin Cooper (Kentucky) over Grant Nehring (Minnesota) Dec 4-8,3-0,7-0
Match #3 Grant Nehring (Minnesota) over Aaron Blaine (Washington) TF 7-2,12-6
Match #4 Alexander Aniciete (Nevada) over Grant Nehring (Minnesota) Dec 2-0,6-0

Junior-145 – Wayne Voss
Match #1 Wayne Voss (Minnesota) over Colin Strickland (Iowa) Fall 1-0,0:49
Match #2 Alex Abono (California) over Wayne Voss (Minnesota) TF 7-0,9-0
Match #3 Jesse Carlisle (Utah) over Wayne Voss (Minnesota) Fall 5-0,0:22

Junior-145 – Garret Hoffner
Match #1 Jack Bass (Texas) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 2-0,2-0
Match #2 Garret Hoffner (Minnesota) over Pablo Moreno (Arizona) Dec 2-0,6-0
Match #3 Alex Mossing (Ohio) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 4-0,1-0

Junior-152 – Josh Halicke’s place is 4th
Match #1 Josh Halicke (Minnesota) over Charles Price (Arkansas) Dec 8-0,1-0
Match #2 Josh Halicke (Minnesota) over Jace Nordyke (Colorado) TF 7-0,6-0
Match #3 Josh Halicke (Minnesota) over Heath Coles (Pennsylvania) Dec 6-0,4-0
Match #4 Mason Wright (Illinois) over Josh Halicke (Minnesota) Dec 1-0,2-1
Match #5 Josh Halicke (Minnesota) over Rashid Khaldoon (Texas) Dec 0-2,1-1,4-3
Match #6 Josh Halicke (Minnesota) over Calvin Ochs (Kansas) Dec 3-0,1-0
Match #7 Josh Halicke (Minnesota) over Tim Ostby (Minnesota) Dec 2-1,7-0
Match #8 Oliver Pierce (Texas) over Josh Halicke (Minnesota) Dec 2-0,0-4,7-0
Match #9 Josh Halicke (Minnesota) received a bye.
Match #10 Josh Halicke (Minnesota) over Calvin Ochs (Kansas) Dec 3-0,1-0
3rd Place: Match #11 Yoanse Mejia (Florida) over Josh Halicke (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-152 – Chase Monger
Match #1 Dalton Tielens (Wisconsin) over Chase Monger (Minnesota) Dec 0-2,6-1,5-4
Match #2 Rashid Khaldoon (Texas) over Chase Monger (Minnesota) Fall 1-3,3-0,0:53

Junior-152 – Orrin Holmbeck
Match #1 Tyler White (Oregon) over Orrin Holmbeck (Minnesota) Dec 3-2,7-0
Match #2 Joey Abbate (California) over Orrin Holmbeck (Minnesota) Dec 1-0,0-1,1-0

Junior-152 – Tim Ostby
Match #1 Tim Ostby (Minnesota) over Joe Kendrick (Maryland) Dec 3-0,1-2,7-0
Match #2 Tim Ostby (Minnesota) over Zane Braun (North Dakota) Dec 7-0,5-0
Match #3 Tim Ostby (Minnesota) over Justin McRee (Virginia) Dec 4-3,6-0
Match #4 Oliver Pierce (Texas) over Tim Ostby (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #5 Tim Ostby (Minnesota) over Nick Gravina (New Jersey) Dec 2-1,4-0
Match #6 Tim Ostby (Minnesota) over Mason Wright (Illinois) Dec 4-3,3-0
Match #7 Josh Halicke (Minnesota) over Tim Ostby (Minnesota) Dec 2-1,7-0

Junior-152 – Jake Deutschlander
Match #1 Jake Deutschlander (Minnesota) over Andrew Smith (California) Dec 5-0,1-0
Match #2 T.J. Fox (Ohio) over Jake Deutschlander (Minnesota) TF 7-0,0-3,6-0
Match #3 Jake Deutschlander (Minnesota) over Austin Boyd (Iowa) Dec 6-0,1-0
Match #4 Aaron Engle (Missouri) over Jake Deutschlander (Minnesota) Dec 5-3,6-0

Junior-152 – Ben Cousins
Match #1 Ben Cousins (Minnesota) over Adam Stein (North Dakota) Dec 3-0,1-0
Match #2 Ben Cousins (Minnesota) over Talon Paul (Illinois) Dec 4-0,1-6,1-0
Match #3 Jordan Lara (New Mexico) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 0-1,1-0,1-0
Match #4 Ben Cousins (Minnesota) over Andrew Hempstead (Kansas) Dec 1-1,2-0
Match #5 Ben Cousins (Minnesota) over Aaron Engle (Missouri) Dec 1-0,0-1,1-0
Match #6 Yoanse Mejia (Florida) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-160 – Kyle Begin
Match #1 Kyle Begin (Minnesota) over Izack Wilson (Oklahoma) Fall 1:44
Match #2 Kyle Begin (Minnesota) over Dominic Sipe (Texas) TF 7-0,6-0
Match #3 Geordan Speiller (Florida) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 5-0,1-1
Match #4 Kyle Begin (Minnesota) over Dalton Witte (Iowa) Fall 9-3,0:33
Match #5 Nick Becker (Wisconsin) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-160 – Luke Schmit
Match #1 Josh Llopez (Maryland) over Luke Schmit (Minnesota) Dec 1-0,6-0
Match #2 Jared Johnson (Kansas) over Luke Schmit (Minnesota) TF 1-2,6-0,6-0

Junior-160 – Brett Peterson
Match #1 Brett Peterson (Minnesota) over Danny Shepherd (Utah) Dec 2-0,2-2,4-0
Match #2 Isaiah Martinez (California) over Brett Peterson (Minnesota) TF 8-0,7-0
Match #3 Gavin Grater (Kansas) over Brett Peterson (Minnesota) Fall 0-2,0:34

Junior-160 – Jordon Rothers
Match #1 Jordon Rothers (Minnesota) over Payton Vermeesch (Arizona) Dec 0-7,5-4,1-1
Match #2 Jordon Rothers (Minnesota) over Ahmed Alasmar (Kansas) Fall 6-0,0:15
Match #3 Jordon Rothers (Minnesota) over Christian Giovannie (California) Dec 5-1,6-0
Match #4 Jordon Rothers (Minnesota) over Chris Lattner (Missouri) Dec 10-7,2-0
Match #5 Kirk Johnson (Indiana) over Jordon Rothers (Minnesota) Fall 0-1,1-0,1:59
Match #6 Jordon Rothers (Minnesota) over Cody Pych (Illinois) Dec 0-2,1-0,2-2
Match #7 Matt Gray (Wisconsin) over Jordon Rothers (Minnesota) Dec 2-1,5-3

Junior-160 – Mitch Lange
Match #1 Kyle Bateman (Oregon) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 3-2,6-4
Match #2 Mitch Lange (Minnesota) over Trevor Engle (Missouri) Dec 1-0,2-0
Match #3 Mitch Lange (Minnesota) over Tre Sims (Illinois) Dec 7-0,3-1
Match #4 Trace Engelkes (Illinois) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 3-0,6-0

Junior-170 – Brett Pfarr’s place is 3rd
Match #1 Brett Pfarr (Minnesota) over Cade Armstrong (Idaho) Fall 7-0,1:17
Match #2 Brett Pfarr (Minnesota) over Brett Stein (Virginia) Dec 3-1,7-1
Match #3 Brett Pfarr (Minnesota) over Tyler Patrick (Maryland) Dec 7-0,5-0
Match #4 Brett Pfarr (Minnesota) over Tyler Chay (Oregon) TF 7-0,6-0
Match #5 Brett Pfarr (Minnesota) over Jason Grimes (Georgia) Dec 0-3,2-0,1-0
Match #6 Brett Pfarr (Minnesota) over Joe Ariola (Illinois) Dec 1-0,3-1
Match #7 Justin Koethe (Iowa) over Brett Pfarr (Minnesota) Dec 2-0,3-0
Match #8 Brett Pfarr (Minnesota) received a bye.
Match #9 Brett Pfarr (Minnesota) over Carson Powell (Iowa) Dec 2-0,3-0
Match #10 Justin Koethe (Iowa) over Brett Pfarr (Minnesota) Dec 2-0,3-0
3rd Place: Match #11 Brett Pfarr (Minnesota) over Richard Robertson (Illinois) Dec 1-0,2-0

Junior-170 – Tommy Longendyke
Match #1 Tommy Longendyke (Minnesota) over Dominic Rigous (Pennsylvania) TF 6-0,7-0
Match #2 Tommy Longendyke (Minnesota) over William Holder (Maryland) TF 7-0,7-0
Match #3 Chaeden Grace-reyes (Hawaii) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 5-4,1-0
Match #4 Tommy Longendyke (Minnesota) over Anthony Thomas (Washington) Dec 3-2,5-0
Match #5 Tommy Longendyke (Minnesota) received a bye.
Match #6 Richard Robertson (Illinois) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 1-0,3-0

Junior-182 – Codie Lafromboise
Match #1 Codie Lafromboise (Minnesota) over Tanner Orndorff (Washington) TF 6-0,6-0
Match #2 Sam Brooks (Illinois) over Codie Lafromboise (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #3 Matt Seabold (Iowa) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 1-1,3-1

Junior-182 – Miles Hammerlund
Match #1 Nolan Boyd (Oklahoma) over Miles Hammerlund (Minnesota) Dec 2-0,6-0
Match #2 Rory Bonner (New Jersey) over Miles Hammerlund (Minnesota) Dec 2-0,5-3

Junior-195 – Mitch Robinson
Match #1 Reggie Williams (New York) over Mitch Robinson (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #2 Chase Barber (Idaho) over Mitch Robinson (Minnesota) Dec 8-2,3-3

Junior-220 – Tony Reurink
Match #1 Andrew Singer (California) over Tony Reurink (Minnesota) Dec 1-3,2-0,4-1
Match #2 Tony Reurink (Minnesota) over TJ Satterfield (Tennessee) Dec 0-5,2-0,2-0
Match #3 Mikel Baker (Oklahoma) over Tony Reurink (Minnesota) Dec 1-1,1-0

Junior-220 – Trae Story
Match #1 Trae Story (Minnesota) over Tate Dulany (Virginia) Dec 1-0,4-1
Match #2 Trae Story (Minnesota) over Antonio Pelusi (Pennsylvania) Dec 1-0,0-4,4-2
Match #3 Trae Story (Minnesota) over Thomas Howell (Illinois) Dec 7-0,2-1
Match #4 J`Den Cox (Missouri) over Trae Story (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #5 Brandon Rivera (Illinois) over Trae Story (Minnesota) Dec 1-0,5-1

Junior-220 – Nathan Preston
Match #1 Michael Swider (Illinois) over Nathan Preston (Minnesota) Dec 1-0,2-0
Match #2 Daniel Gaffey (Iowa) over Nathan Preston (Minnesota) Fall 1:22

Junior-285 – Sam Stoll’s place is 3rd
Match #1 Sam Stoll (Minnesota) over Elliott Taylor (California) Fall 1:03
Match #2 Sam Stoll (Minnesota) over Terrence Cheeks (New York) Fall 0:28
Match #3 Sam Stoll (Minnesota) over Cole Whitford (Illinois) Dec 5-0,1-0
Match #4 Adam Coon (Michigan) over Sam Stoll (Minnesota) Dec 0-1,3-1,4-0
Match #5 Sam Stoll (Minnesota) over Mick Dougharity (Oregon) Fall 1:47
Match #6 Sam Stoll (Minnesota) over Jacob Semple (Missouri) Fall 0:24
Match #7 Adam Coon (Michigan) over Sam Stoll (Minnesota) Dec 0-1,3-1,4-0
Match #8 Sam Stoll (Minnesota) received a bye.
Match #9 Sam Stoll (Minnesota) over Evan McGee (Oklahoma) Dec 4-0,1-0
3rd Place: Match #10 Sam Stoll (Minnesota) over Joe Scanlan (Iowa) TF 8-1,6-0

Junior-285 – Andrew Gustafson
Match #1 Ed Torres (Washington) over Andrew Gustafson (Minnesota) Dec 0-1,1-0,2-0
Match #2 Andrew Gustafson (Minnesota) received a bye.
Match #3 Aaron Rafalko (Kansas) over Andrew Gustafson (Minnesota) Dec 1-0,8-0

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.