Feb 022013
 

Park Region Conference Tournament
1. New York Mills 197.5
2. United North Central 194.0
3. Osakis 139.5
4. Royalton/Upsala 136.0
5. Bertha-Hewitt/Verndale 109.0
6. Ottertail Central 94.0
7. Browerville 78.0
8. West Central Area/Ashby/Evansville 68.0
9. Prairie Valley 63.0
10. Long Prairie-Grey Eagle 58.0

Brackets

Notes:

  • Park Region Conference Coach of the 2012-2013: Kris Koll Menagha-Sebeka Warriors
  • Park Region Wrestler of the 2012-2013 Season: Shane Novak New York Mills 120 Pounds
  • Park Region Conference Tourney Fall Award: Mitch Lange Royalton/Upsala 12th Grade (3 Falls 1:58)
  • Spirit Award: Menagha-Sebeka Warriors Cheerleaders
  • Special Note: Special Congratulations to Shane Novak on winning his 5th Park Region Conference Championship
  • Winning his third Park Region Conference Championship was Mitch Lange 11th Grade Royalton/Upsala 160 Pounds
Park Region Conference Tournament 2013

Championship
106 Pounds
Brendon Coyer (OSK) Dec. Noah Becker (BROW) 4-2
Third Place
Anthony Kern (BHV) Dec. James Holen (OTC) 6-0
Fifth Place
Michael Petron (R/U) Dec. Toby Hintzman (UNC) 6-4 OT

113 Pounds
Championship
Trenton Coyer (OS) Dec. Sam Naddy (OTC) 6-3
Third Place
Joe Jensen (R/U) Dec. Nicholas Middendorf (LPGE) 3-2
Fifth Place
Taylor Thompson (NYM) Dec. Austin Bacon (UNC) 7-2

120 Pounds
Championship
Shane Novak (NYM) Maj. Dec. Miguel Ambriz (LPGE) 11-1
Third Place
Ryan Engfer (OSK) Dec. Tommy Tellers (UNC) 3-1
Fifth Place
Justin Gordon (BHV) Tech. Fall Wyatt Odegaard (WCA) 3:00

126 Pounds
Championship
Jake Malone (UNC) Fall Austin Haman (NYM) 1:21
Third Place
Marshall Willis (BHV) Dec. Dylan Schwartz (OTC) 5-4
Fifth Place
David Ambriz (LPGE) Dec. Tom Leesberg (PV) 8-2

132 Pounds
Championship
Adam Sutlief (BROW) Dec. Tyler Ehnert (NYM) 3-0
Third Place
Coy Thorson (OTC) Dec. Brady Moulzolf (R/U) 6-4
Fifth Place
Creg Donabauer (LPGE) Fall Cade LaCoe (UNC) 2:15

138 Pounds
Championship
Max Pajari (UNC) Dec. Brad Kroll (R/U) 10-6
Third Place
Andrew Perala (NYM) Dec. Kyle Mickelson (WCA) 1-0
Fifth Place
Jackson Wollenburg (BROW) Maj. Dec. Aaron Kugler (OTC) 12-0

145 Pounds
Championship
Royal Crow (WCA) Default Tyler Hegna (R/U)
Third Place
Sam Tellers (UNC) Fall Taylor Ericksrud (NYM) 1:26
Fifth Place
Jordan Statema (BROW) Maj. Dec. Andrew Cihlar (BHV) 11-2

152 Pounds
Championship
Kacee Skoog (NYM) Dec. Austin Rollag (OSK) 5-2
Third Place
Mike Johnson (UNC) Dec. Shawn Urbanski (R/U) 1-0
Fifth Place
Braeden Long (WCA)

160 Pounds
Championship
Mitch Lange (R/U) Fall Gunner Flynn (NYM) :27
Third Place
Darius Erlandson (OTC) Dec. Nick Bennett (BHV) 7-4
Fifth Place
Tyler Eckman (UNC) Fall Blake Amundson (WCA) 2:13

170 Pounds
Dylan Huttunen (UNC) Dec. Austin Butler (BROW) 8-6 OT
Third Place
Brandon Spanswick (OSK) Default Josh McKeown (PV)
Fifth Place
Sam Erckenbrack (NYM) Dec. Soshiro Tachibana (OTC) 6-3

182 Pounds
Dillon Card (BHV) Dec. Noah Pesola (NYM) 7-2
Third Place
Tristan Palmer (UNC) Dec. Nils Hagen (OSK) 7-3
Fifth Place
Matt Schultz (LPGE) Fall Trenton Teklamp (WCA) :48

195 Pounds
Tyler Patron (NYM) Dec. Tony Gadacz (R/U) 3-2
Third Place
Hunter Fick (WCA) Dec. Tanner Bacon (UNC) 4-2
Fifth Place
Mitch Sunder (OSK) Aaron Bengston (OTC) Fall Mitch Sunder (OSK) 2:43

220 Pounds
Tyler Schlosser (PV) Dec. Taylor Carlson (UNC) 4-3
Third Place
Garrett Scherr (OSK) Dec. Cory Wensmann (R/U) 6-4
Fifth Place
Dalton Baker (BHV) Fall Cole Grabow (NYM) 1:57

285 Pounds
Logan Nibbe (PV) Dec. Hunter Truax (BHV) 7-5
Third Place
Max Carlson (NYM) Dec. Peter Hagen (OSK) 2-1 OT
Fifth Place
Kody Kunerth (LPGE) Fall Landon Oshie (UNC) :31

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.