Nov 232013
 

Joe Parisi Open results. Saturday, November 23, 2013 at Saint Charles, MO.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold Division (Open) – 125
1st Place – Thomas Gilman of Iowa
2nd Place – Edward Klimara of Oklahoma State University
3rd Place – Austin Miller of Oklahoma State University
4th Place – Barlow McGhee of Missouri
5th Place – Zach Synon of Missouri
6th Place – Marcos Rios-Tamayo of Lindenwood University
1st: Thomas Gilman (Iowa) won by decision over Edward Klimara (Oklahoma State University) (Dec 5-2)
3rd: Austin Miller (Oklahoma State University) won by decision over Barlow McGhee (Missouri) (Dec 3-2)
5th: Zach Synon (Missouri) won by fall over Marcos Rios-Tamayo (Lindenwood University) (Fall 0:56)

Gold Division (Open) – 133
1st Place – Jonathon Morrison of Oklahoma State University
2nd Place – Brenden Murphy of McKendree University
3rd Place – Eric Wilson of Missouri
4th Place – Levi Wolfensperger of University Of Northern Iowa
5th Place – Cole Baumgartner of Missouri
6th Place – Patrick Myers of Southern Illinios Edwardsville
1st: Jonathon Morrison (Oklahoma State University) won by decision over Brenden Murphy (McKendree University) (Dec 5-0)
3rd: Eric Wilson (Missouri) won by tech fall over Levi Wolfensperger (University Of Northern Iowa) (TF 19-2)
5th: Cole Baumgartner (Missouri) won by injury default over Patrick Myers (Southern Illinios Edwardsville) (Inj. 0:00)

Gold Division (Open) – 141
1st Place – Lavion Mayes of Missouri
2nd Place – Anthony Collica of Oklahoma State University
3rd Place – Topher Carton of Iowa
4th Place – Tony DeAngelo of Missouri
5th Place – Ethan Owens of Iowa
6th Place – Walter Garrison of Oklahoma State University
1st: Lavion Mayes (Missouri) won by fall over Anthony Collica (Oklahoma State University) (Fall 6:47)
3rd: Topher Carton (Iowa) won by decision over Tony DeAngelo (Missouri) (Dec 10-6)
5th: Ethan Owens (Iowa) won by injury default over Walter Garrison (Oklahoma State University) (Inj. 0:00)

Gold Division (Open) – 149
1st Place – Drake Houdashelt of Missouri
2nd Place – Joshua Kindig of Oklahoma State University
3rd Place – Brody Grothus of Iowa
4th Place – Tyler Patten of University Of Northern Iowa
5th Place – Kyle Williams of McKendree University
6th Place – Connor Ryan of Iowa
1st: Drake Houdashelt (Missouri) won by major decision over Joshua Kindig (Oklahoma State University) (Maj 10-2)
3rd: Brody Grothus (Iowa) won by decision over Tyler Patten (University Of Northern Iowa) (Dec 10-3)
5th: Kyle Williams (McKendree University) won by decision over Connor Ryan (Iowa) (Dec 5-0)

Gold Division (Open) – 157
1st Place – Alex Dieringer of Oklahoma State University
2nd Place – Joseph LaVallee of Missouri
3rd Place – Zach Witte of University Of Northern Iowa
4th Place – Josh Ballard of McKendree University
5th Place – Bobby Williams of Ouachita Baptist University
6th Place – Francisco Ruiz of McKendree University
1st: Alex Dieringer (Oklahoma State University) won by decision over Joseph LaVallee (Missouri) (Dec 7-4)
3rd: Zach Witte (University Of Northern Iowa) won by decision over Josh Ballard (McKendree University) (Dec 9-7)
5th: Bobby Williams (Ouachita Baptist University) won by decision over Francisco Ruiz (McKendree University) (Dec 5-0)

Gold Division (Open) – 165
1st Place – Tyler Caldwell of Oklahoma State University
2nd Place – Zach Toal of Missouri
3rd Place – Jordan Gagliano of Missouri
4th Place – Dimitri Willis of Maryville University
5th Place – Curt Maas of University Of Northern Iowa
6th Place – Jordon Ward of Bethany College
1st: Tyler Caldwell (Oklahoma State University) won by decision over Zach Toal (Missouri) (Dec 2-0)
3rd: Jordan Gagliano (Missouri) won by major decision over Dimitri Willis (Maryville University) (Maj 11-0)
5th: Curt Maas (University Of Northern Iowa) won by decision over Jordon Ward (Bethany College ) (Dec 3-2)

Gold Division (Open) – 174
1st Place – Chris Perry of Oklahoma State University
2nd Place – Mike England of Missouri
3rd Place – Jake Residori of Southern Illinios Edwardsville
4th Place – Quinten Patterson of Oklahoma State University
5th Place – Tyler Prazma of Missouri
6th Place – Luis Alba of McKendree University
1st: Chris Perry (Oklahoma State University) won by decision over Mike England (Missouri) (Dec 3-2)
3rd: Jake Residori (Southern Illinios Edwardsville) won by decision over Quinten Patterson (Oklahoma State University) (Dec 6-4)
5th: Tyler Prazma (Missouri) won by fall over Luis Alba (McKendree University) (Fall 2:00)

Gold Division (Open) – 184
1st Place – Dallas Smith of Ouachita Baptist University
2nd Place – Sam Brooks of Iowa
3rd Place – Kyle Crutchmer of Oklahoma State University
4th Place – Nolan Boyd of Oklahoma State University
5th Place – Jordan Rogers of Oklahoma State University
6th Place – John Eblen of Missouri
1st: Dallas Smith (Ouachita Baptist University) won by decision over Sam Brooks (Iowa) (Dec 2-1)
3rd: Kyle Crutchmer (Oklahoma State University) won by decision over Nolan Boyd (Oklahoma State University) (Dec 3-2)
5th: Jordan Rogers (Oklahoma State University) won by medical forfeit over John Eblen (Missouri) (MFF)

Gold Division (Open) – 197
1st Place – J`Den Cox of Missouri
2nd Place – Blake Rosholt of Oklahoma State University
3rd Place – Willie Miklus of Missouri
4th Place – Stephen Loosbrock of Benedictine College
5th Place – Josh Manu of Missouri Valley College
6th Place – Darnell Bortz of Oklahoma State University
1st: J`Den Cox (Missouri) won by decision over Blake Rosholt (Oklahoma State University) (Dec 7-3)
3rd: Willie Miklus (Missouri) won by tech fall over Stephen Loosbrock (Benedictine College) (TF 15-0)
5th: Josh Manu (Missouri Valley College) won by major decision over Darnell Bortz (Oklahoma State University) (Maj 12-4)

Gold Division (Open) – 285
1st Place – Austin Marsden of Oklahoma State University
2nd Place – Donnell Walker of Maryville University
3rd Place – Devon Mellon of Missouri
4th Place – David Devine of Southern Illinios Edwardsville
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Coltyn Pease of McKendree University
6th Place – Ross Janney of McKendree University
1st: Austin Marsden (Oklahoma State University) won by decision over Donnell Walker (Maryville University) (Dec 3-2)
3rd: Devon Mellon (Missouri) won by medical forfeit over David Devine (Southern Illinios Edwardsville) (MFF)
5th: Coltyn Pease (McKendree University) and Ross Janney (McKendree University) (DFF)

Black Division (Fresh & Soph) – 125
1st Place – Phillip Laux of Iowa
2nd Place – Cody Hummer of Missouri
3rd Place – Da`Wayne Robertson of Ellsworth Community College
4th Place – Jaret Singh of Maryville University
5th Place – Brandon Walz of Waubansee Community College
6th Place – Ryan Sherry of Neosho
1st: Phillip Laux (Iowa) won by decision over Cody Hummer (Missouri) (Dec 5-1)
3rd: Da`Wayne Robertson (Ellsworth Community College) won by major decision over Jaret Singh (Maryville University) (Maj 17-4)
5th: Brandon Walz (Waubansee Community College ) won by forfeit over Ryan Sherry (Neosho ) (FF)

Black Division (Fresh & Soph) – 133
1st Place – Ryan Diehl of Liberty University
2nd Place – Nathan Rodriguez of Ouachita Baptist University
3rd Place – Lemuel Johnson of Neosho
4th Place – Josh Ailey of Northeastern Oklahoma A&M College
5th Place – Tim O`Connor of Northeastern Oklahoma A&M College
6th Place – Darren Wynn of McKendree University
1st: Ryan Diehl (Liberty University) won by decision over Nathan Rodriguez (Ouachita Baptist University) (Dec 7-4)
3rd: Lemuel Johnson (Neosho ) won by tech fall over Josh Ailey (Northeastern Oklahoma A&M College) (TF 18-3)
5th: Tim O`Connor (Northeastern Oklahoma A&M College) won by decision over Darren Wynn (McKendree University) (Dec 8-7)

Black Division (Fresh & Soph) – 141
1st Place – James Krischke of Missouri
2nd Place – Colton Orlando of Lindenwood University
3rd Place – Kevin Kinney of Lindenwood University
4th Place – Michael Williams of Northeastern Oklahoma A&M College
5th Place – Trevor Feagans of Southern Illinios Edwardsville
6th Place – Daniel Rivera of Missouri Valley College
1st: James Krischke (Missouri) won by fall over Colton Orlando (Lindenwood University) (Fall 5:16)
3rd: Kevin Kinney (Lindenwood University) won by fall over Michael Williams (Northeastern Oklahoma A&M College) (Fall 6:30)
5th: Trevor Feagans (Southern Illinios Edwardsville) won by fall over Daniel Rivera (Missouri Valley College) (Fall 3:13)

Black Division (Fresh & Soph) – 149
1st Place – Blake Pepper of Missouri
2nd Place – Karsten Van Velsor of Southern Illinios Edwardsville
3rd Place – Ryan Hall of University Of Northern Iowa
4th Place – Mitchell Hartwig of Minnesota State Mankato
5th Place – Russell Coleman of Southern Illinios Edwardsville
6th Place – Tyler Sonnabend of Hannibal LaGrange
1st: Blake Pepper (Missouri) won by decision over Karsten Van Velsor (Southern Illinios Edwardsville) (Dec 9-7)
3rd: Ryan Hall (University Of Northern Iowa) won by decision over Mitchell Hartwig (Minnesota State Mankato) (Dec 6-4)
5th: Russell Coleman (Southern Illinios Edwardsville) won by disqualification over Tyler Sonnabend (Hannibal LaGrange) (DQ)

Black Division (Fresh & Soph) – 157
1st Place – Matt Lemanowicz of Missouri
2nd Place – Logan Thomsen of Iowa
3rd Place – Adam Cooling of Minnesota State Mankato
4th Place – Zack Dobbins of Northeastern Oklahoma A&M College
5th Place – Bryce Andrews of Minnesota State Mankato
6th Place – James Townsend of Hannibal LaGrange
1st: Matt Lemanowicz (Missouri) won by decision over Logan Thomsen (Iowa) (Dec 7-5)
3rd: Adam Cooling (Minnesota State Mankato) won by major decision over Zack Dobbins (Northeastern Oklahoma A&M College) (Maj 20-8)
5th: Bryce Andrews (Minnesota State Mankato) won by decision over James Townsend (Hannibal LaGrange) (Dec 6-1)

Black Division (Fresh & Soph) – 165
1st Place – David Frazier of Lincoln College
2nd Place – Travis Lang of Maryville University
3rd Place – Casey Powell of Northeastern Oklahoma A&M College
4th Place – O`shea Smith-Traylor of Neosho
5th Place – Jacob Andrews of Ouachita Baptist University
6th Place – Morgan Fitzgerald of Lindenwood University
1st: David Frazier (Lincoln College) won by decision over Travis Lang (Maryville University) (Dec 7-4)
3rd: Casey Powell (Northeastern Oklahoma A&M College) won by fall over O`shea Smith-Traylor (Neosho ) (Fall 5:48)
5th: Jacob Andrews (Ouachita Baptist University) won by decision over Morgan Fitzgerald (Lindenwood University) (Dec 3-1)

Black Division (Fresh & Soph) – 174
1st Place – Parker Von Egidy of Missouri
2nd Place – Darick Vancura of Minnesota State Mankato
3rd Place – Nick Boone of Missouri
4th Place – Payne Hatter of Northeastern Oklahoma A&M College
5th Place – Zach Eaton of Bethany College
6th Place – Kenard Washington of Ellsworth Community College
1st: Parker Von Egidy (Missouri) won by decision over Darick Vancura (Minnesota State Mankato) (Dec 5-3)
3rd: Nick Boone (Missouri) won by decision over Payne Hatter (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 5-4)
5th: Zach Eaton (Bethany College ) won by forfeit over Kenard Washington (Ellsworth Community College) (FF)

Black Division (Fresh & Soph) – 184
1st Place – Matt Hurford of Ellsworth Community College
2nd Place – Bruce `Bj` Toal of Missouri
3rd Place – Caleb Cotter of Northeastern Oklahoma A&M College
4th Place – Scott VanDeLoo of Minnesota State Mankato
5th Place – Tyler White of Labette Community College
6th Place – Brett Bader of Missouri Valley College
1st: Matt Hurford (Ellsworth Community College) won by decision over Bruce `Bj` Toal (Missouri) (Dec 3-2)
3rd: Caleb Cotter (Northeastern Oklahoma A&M College) won by fall over Scott VanDeLoo (Minnesota State Mankato) (Fall 4:31)
5th: Tyler White (Labette Community College) won by forfeit over Brett Bader (Missouri Valley College) (FF)

Black Division (Fresh & Soph) – 197
1st Place – Dillon Archer of Neosho
2nd Place – Ian Early of Lincoln College
3rd Place – O`Dell Lee of Ouachita Baptist University
4th Place – Tyler Berg of Missouri
5th Place – Broc Berge of Iowa
6th Place – Kevin Roper of Lincoln College
1st: Dillon Archer (Neosho ) won by fall over Ian Early (Lincoln College) (Fall 1:57)
3rd: O`Dell Lee (Ouachita Baptist University) won by fall over Tyler Berg (Missouri) (Fall 6:35)
5th: Broc Berge (Iowa) won by forfeit over Kevin Roper (Lincoln College) (FF)

Black Division (Fresh & Soph) – 285
1st Place – Gabi Musallam of Missouri Valley College
2nd Place – Evan McGee of Northeastern Oklahoma A&M College
3rd Place – Jacoby Brown of Northeastern Oklahoma A&M College
4th Place – Brian Duncan of Wentworth Military Academy
5th Place – Mike Wright of Hannibal LaGrange
6th Place – Sharod Wilson of Ellsworth Community College
1st: Gabi Musallam (Missouri Valley College) won by decision over Evan McGee (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 10-4)
3rd: Jacoby Brown (Northeastern Oklahoma A&M College) won by decision over Brian Duncan (Wentworth Military Academy) (Dec 7-3)
5th: Mike Wright (Hannibal LaGrange) won by forfeit over Sharod Wilson (Ellsworth Community College) (FF)

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.