The Guillotine Events Calendar

 
Send events/links/schedules to events@theguillotine.com

Archived Events Calendar - Events going back one year

The Guillotine Open Tournament Calendar

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.
Jan 27 Tue Adrian, Luverne at Fairmont/Martin County West
HS Event •
Jan 27 Tue Aitkin at Royalton/Upsala
HS Event •
Jan 27 Tue Albany, Ottertail County Central at Sauk Centre/Melrose
HS Event •
Jan 27 Tue Alexandria, Little Falls at Bemidji
HS Event •
Jan 27 Tue Austin, St. Peter, Waseca at Mankato East
HS Event •
Jan 27 Tue Badger/Greenbush-Middle River, West Marshall at Red Lake County Central
HS Event •
Jan 27 Tue BOLD at New London-Spicer
HS Event •
Jan 27 Tue Border West at Barnesville
HS Event •
Jan 27 Tue Buffalo, Eden Prairie, Richfield at Minneapolis Southwest
HS Event •
Jan 27 Tue Crookston at Fertile-Beltrami
HS Event •
Jan 27 Tue Eden Valley-Watkins, Watertown-Mayer at Howard Lake-Waverly-Winsted
HS Event •
Jan 27 Tue Edina, St. James at Sibley East
HS Event •
Jan 27 Tue Fergus Falls at Sartell-St. Stephen
HS Event •
Jan 27 Tue Fillmore Central at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
HS Event •
Jan 27 Tue Grand Forks Red River, Roseau at Thief River Falls
HS Event •
Jan 27 Tue Holdingford, Osakis at Paynesville
HS Event •
Jan 27 Tue Jackson County Central, Windom/Mountain Lake at Blue Earth
HS Event •
Jan 27 Tue Madelia/Truman, St. Clair at New Ulm
HS Event •
Jan 27 Tue Minnewaska at Ortonville
HS Event •
Jan 27 Tue Park Rapids, Wadena-Deer Creek at Crosby-Ironton
HS Event •
Jan 27 Tue Pequot Lakes/Pine River-Backus at Grand Rapids
HS Event •
Jan 27 Tue Pipestone at Tracy-Milroy-Balaton
HS Event •
Jan 27 Tue Redwood Valley, River Valley at Wabasso/Red Rock Central
HS Event •
Jan 27 Tue Rockford at Belgrade-Brooten-Elrosa
HS Event •
Jan 27 Tue Rush City/Braham, Sauk Rapids, Zimmerman at Mora
HS Event •
Jan 27 Tue St. Cloud Apollo at Annandale/Maple Lake
HS Event •
Jan 27 Tue United North Central at Prairie Valley
HS Event •
Jan 27 Tue Virginia at Hibbing
HS Event •
Jan 27 Tue West Central at LPGE-Browerville
HS Event •
Jan 28 Wed Concordia at Dickinson State
College Event • Dickinson, ND • 7:00 PM •
Jan 28 Wed Ridgewater at Saint John's
viewCollege Event • Collegeville, MN • 7 pm •
Jan 28 Wed Rochester at Minnesota West
College Event • Worthington, MN • 7:00 pm •
Jan 28 Wed Southwest Minnesota State at Northern State
viewCollege Event • Aberdeen, S.D. • 7 pm •
Jan 28 Wed Rockford at Minneapolis Washburn
HS Event •
Jan 29 Thu MSU-Mankato at Augustana
viewCollege Event • Sioux Falls, S.D. • 7 pm •
Jan 29 Thu Aitkin, Paynesville at Pierz
HS Event •
Jan 29 Thu Albert Lea at Austin
HS Event •
Jan 29 Thu Andover at Centennial
HS Event •
Jan 29 Thu Atwater-Cosmos-Grove City, Canby at Kerkhoven-Murdock-Sunburg
HS Event •
Jan 29 Thu Barnesville at Moorhead
HS Event •
Jan 29 Thu Benson, Wabasso/Red Rock Central at Minneota
HS Event •
Jan 29 Thu Big Lake at Cambridge-Isanti
HS Event •
Jan 29 Thu Border West at MAHACA
HS Event •
Jan 29 Thu Brainerd at Alexandria
HS Event •
Jan 29 Thu Breckenridge, Minnewaska, at West Central
HS Event •
Jan 29 Thu Buffalo, Hopkins, Mound-Westonka at Wayzata
HS Event •
Jan 29 Thu Byron, Triton at Hayfield
HS Event •
Jan 29 Thu Caledonia at LaCrescent
HS Event •
Jan 29 Thu Cannon Falls at Kenyon-Wanamingo
HS Event •
Jan 29 Thu Chaska/Chanhassen, Glencoe-Lester Prairie, Hutchinson at Watertown-Mayer
HS Event •
Jan 29 Thu Cloquet at Ogilvie
HS Event •
Jan 29 Thu Columbia Heights, Orono at Brooklyn Center
HS Event •
Jan 29 Thu Dassel-Cokato, Eden Valley-Watkins at Litchfield
HS Event •
Jan 29 Thu DB/LQPV/M United, Quad County at Fulda/Murray County Central
HS Event •
Jan 29 Thu Detroit Lakes, Thief River Falls at Fosston/Bagley
HS Event •
Jan 29 Thu East Grand Forks at Crookston
HS Event •
Jan 29 Thu Elk River, St. Michael-Albertville at Totino Grace
HS Event •
Jan 29 Thu Farmington at Eagan
HS Event •
Jan 29 Thu Fergus Falls at Perham
HS Event •
Jan 29 Thu Fertile-Beltrami at Mahnomen/Waubun
HS Event •
Jan 29 Thu Fillmore Central, St. Charles at Dover-Eyota
HS Event •
Jan 29 Thu Forest Lake at Stillwater
HS Event •
Jan 29 Thu Frazee at Central Cass
HS Event •
Jan 29 Thu Fridley, Holdingford at Spectrum
HS Event •
Jan 29 Thu GMLOKS, Wabasha-Kellogg at Plainview-Elgin-Millville
HS Event •
Jan 29 Thu Grafton at West Marshall
HS Event •
Jan 29 Thu Hastings, Minneapolis North at South St. Paul
HS Event •
Jan 29 Thu Hibbing at Deer River
HS Event •
Jan 29 Thu Lakeville North at Prior Lake
HS Event •
Jan 29 Thu Lakeville South at Rosemount
HS Event •
Jan 29 Thu Little Falls at Becker
HS Event •
Jan 29 Thu Mahtomedi at Simley
HS Event •
Jan 29 Thu Mankato East at Northfield
HS Event •
Jan 29 Thu Maple Grove at Park Center
HS Event •
Jan 29 Thu Marshall, Pipestone at Luverne
HS Event •
Jan 29 Thu Minneapolis Patrick Henry at Minneapolis South
HS Event •
Jan 29 Thu Minnehaha Academy/DeLaSalle St. Croix Lutheran at Trinity School at River Ridge
HS Event •
Jan 29 Thu Minnetonka at Eden Prairie
HS Event •
Jan 29 Thu Mora at Foley
HS Event •
Jan 29 Thu Mounds View at Woodbury
HS Event •
Jan 29 Thu New Prague at Scott West
HS Event •
Jan 29 Thu North St. Paul at Henry Sibley
HS Event •
Jan 29 Thu Ottertail County Central at New York Mills
HS Event •
Jan 29 Thu Pine Island, Stewartville at Kasson-Mantorville
HS Event •
Jan 29 Thu Richfield at Robbinsdale Cooper
HS Event •
Jan 29 Thu River Valley Worthington at Redwood Valley
HS Event •
Jan 29 Thu Robbinsdale Armstrong at Osseo
HS Event •
Jan 29 Thu Rochester John Marshall at Winona
HS Event •
Jan 29 Thu Rochester Mayo at Mankato West
HS Event •
Jan 29 Thu Royalton/Upsala at Belgrade-Brooten-Elrosa
HS Event •
Jan 29 Thu Rush City/Braham at Mille Lacs
HS Event •
Jan 29 Thu Sauk Centre/Melrose at St. Cloud Tech
HS Event •
Jan 29 Thu Sauk Rapids at Rocori
HS Event •
Jan 29 Thu Shakopee at Apple Valley
viewHS Event •
Jan 29 Thu Spring Lake Park at Irondale
HS Event •
Jan 29 Thu St. Paul Central at St. Paul Como Park
HS Event •
Jan 29 Thu St. Paul Humboldt at St. Paul Harding
HS Event •
Jan 29 Thu St. Paul Johnson at St. Paul Highland Park
HS Event •
Jan 29 Thu St. Thomas Academy at Tartan
HS Event •
Jan 29 Thu United North Central at Osakis
HS Event •
Jan 29 Thu Windom/Mountain Lake at Jackson County Central
HS Event •
Jan 30 Fri Iowa at Minnesota
viewviewCollege Event • Williams Arena -Minneapolis, MN • 6 pm • Date Tentative •
Jan 30 Fri MSU-Moorhead vs. Simon Fraser Univ.
College Event • San Francisco, CA • 4:30 pm •
Jan 30 Fri North Dakota State at Air Force
College Event • Colorado Springs, CO • 8 pm •
Jan 30 Fri South Dakota State at Wyoming
College Event • Laramie, Wyo. •
Jan 30 Fri St. Olaf at Augsburg
viewCollege Event • Minneapolis, MN • 7 pm •
Jan 30 Fri U-Mary at St. Cloud State
viewCollege Event • St. Cloud, MN • 7:00 pm •
Jan 30 Fri Upper Iowa at Southwest Minnesota State
viewCollege Event • Marshall, MN • 7 pm •
Jan 30 Fri Albany, Sartell-St. Stephen at Becker
HS Event •
Jan 30 Fri Blaine at Champlin Park
HS Event •
Jan 30 Fri Blue Earth at St. James
HS Event •
Jan 30 Fri BOLD at Tracy-Milroy-Balaton
HS Event •
Jan 30 Fri Border West at Pelican Rapids
HS Event •
Jan 30 Fri Chaska/Chanhassen at Benilde-St. Margaret's
HS Event •
Jan 30 Fri Cloquet, Hibbing, Pine City/Hinckley at Mora
HS Event •
Jan 30 Fri Coon Rapids at Anoka
HS Event •
Jan 30 Fri Eastview, Henry Sibley at Park
HS Event •
Jan 30 Fri Foley at Milaca
HS Event •
Jan 30 Fri Hutchinson at Glencoe-Lester Prairie
HS Event •
Jan 30 Fri Lakeville North Tournament
HS Event • Teams: Albert Lea, Lakeville North, Lakeville South, Minneapolis South, NRHEG, Owatonna, Stewartville, Woodbury
Jan 30 Fri LeSueur-Henderson at New Ulm
HS Event •
Jan 30 Fri Mississippi 8 Conference at St. Francis
HS Event • Teams: Big Lake, Buffalo, Cambridge-Isanti, Chisago Lakes, Monticello, North Branch, Princeton, Rogers, St. Francis, St. Michael-Albertville
Jan 30 Fri Northfield, Minneapolis Southwest, St. Paul Harding at Robbinsdale Armstrong
HS Event •
Jan 30 Fri Norwood-Young America, St. Peter at Lake Crystal-Wellcome Memorial
HS Event •
Jan 30 Fri Osseo, Tartan at White Bear Lake
HS Event •
Jan 30 Fri Robbinsdale Cooper, Rocori at Mound-Westonka
HS Event •
Jan 30 Fri Rochester Century at Faribault
HS Event •
Jan 30 Fri Walker-Hackensack-Akeley Tournament
HS Event • Teams: Barnesville, Blackduck/Cass Lake, Crosby-Ironton, Deer River, East Grand Forks, Fosston/Bagley, Nashwauk-Keewatin, Staples-Motley, Virginia, Walker-Hackensack-Akeley
Jan 30 Fri Willmar at Fergus Falls
HS Event •
Jan 30 Fri Winona at Menomonie
HS Event •
Jan 30 Fri Zumbrota-Mazeppa at Lake City
HS Event •
Jan 30 Fri Adrian Kids Classic Wrestling Tournament
Youth Open • Adrian HS •
Jan 30 Fri JWP Youth Wrestling Tournament
Youth Open • JWP HS - Janesville •
Jan 30 Fri Park Rapids Headwaters Open Wrestling Tournament
Youth Open • Park Rapids Century School •
Jan 30 Fri St. Ansgar Booster Club Youth Wrestling Tournament
Youth Open • St. Ansgar (IA) HS •
Jan 31 Sat MCAC Tournament
College Event • Grand Rapids, MN • 9:00 AM • Teams: Rochester CTC CTC, Itasca, Ridgewater, Minnesota West, Northland CTC and others
Jan 31 Sat Minot State at St. Cloud State
viewCollege Event • St. Cloud, MN • 2:00 pm •
Jan 31 Sat SF State California Collegiate Open
College Event • San Francisco, CA • 11 am • Teams: MSU-Moorhead and others
Jan 31 Sat U-Mary at Saint John's
viewCollege Event • Collegeville, MN • 2 pm •
Jan 31 Sat Adrian at Woodbury Central
HS Event •
Jan 31 Sat Alexandria Tournament
HS Event • Teams: Albany, Alexandria, Frazee, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Minnewaska, Moorhead, New London-Spicer, Rocori, St. Cloud Apollo, Wadena-Deer Creek
Jan 31 Sat Anoka Tournament
HS Event • Teams: Anoka, Bemidji, Big Lake, Forest Lake, Hastings, Kimball, Prior Lake, St. Francis Willmar
Jan 31 Sat Blaine Tournament
HS Event • Teams: Andover, Blaine, Coon Rapids, Eden Prairie, Elk River, Irondale, Milaca, Rosemount
Jan 31 Sat Canby Tournament
HS Event • Teams: Blue Earth, Canby, Dassel-Cokato, Lakeville South, Minneota, Sibley East
Jan 31 Sat Cannon Falls Tournament
HS Event • Teams: Cannon Falls, Hopkins, Kenyon-Wanamingo, Plainview-Elgin-Millville, Rochester John Marshall, Tri-City United
Jan 31 Sat Fairmont/Martin County West Tournament
HS Event • Teams: Fairmont/Martin County West, Madelia/Truman, Pipestone, United South Central, Worthington
Jan 31 Sat Lake City, Rochester Century, Winona at Wabasha-Kellogg
HS Event •
Jan 31 Sat Larimore Tournament
HS Event • Teams: Bismarck Legacy, Devils Lake, Fargo South, Grafton, Grand Forks Central, Grand Forks Red River, Badger/Greenbush-Middle River, Larimore, Mayville-Portland, Pembina County North
Jan 31 Sat Mankato East Tournament
HS Event • Teams: Austin, East Ridge, LeSueur-Henderson, Mankato East, Mankato West, Maple River, Marshall, Watertown-Mayer
Jan 31 Sat North St. Paul, St. Paul Central, Spring Lake Park at Roseville
HS Event •
Jan 31 Sat Northwest Tournament at Fertile-Beltrami
HS Event • Teams: Crookston, Fertile-Beltrami, Mahnomen/Waubun, Pelican Rapids, Red Lake County Central, Roseau, Thief River Falls, United Clay Becker, West Marshall
Jan 31 Sat Orono Tournament
HS Event • Teams: Benilde-St. Margaret's, Brooklyn Center, Delano, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Mound-Westonka, New Prague, Orono, St. Thomas Academy
Jan 31 Sat Park Region Conference Tournament at Ottertail County Central
HS Event • Teams: Bertha-Hewitt/Verndale, LPGE-Browerville/Browerville, New York Mills, Osakis, Ottertail County Central, Prairie Valley, Royalton/Upsala, United North Central, West Central
Jan 31 Sat Pine Island Tournament
HS Event • Teams: Burnsville, Caledonia, Fillmore Central, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Medford, Pine Island, Rochester Mayo, Waseca, Zimmerman
Jan 31 Sat Robbinsdale Armstrong Tournament
HS Event • Teams: Robbinsdale Armstrong, Eastview, Faribault, Fridley, Goodhue, Mahtomedi, Maple Grove, Minneapolis Southwest, Mounds View, South St. Paul, Spectrum, Totino Grace, White Bear Lake, Woodbury
Jan 31 Sat Robbinsdale Cooper, Edina, Washington Technology at Cretin-Derham Hall
HS Event •
Jan 31 Sat Tomah Tournament
HS Event • Teams: GMLOKS, Tomah0
Jan 31 Sat WEM/JWP Tournament
HS Event • Teams: Chatfield. Dover-Eyota, Jackson County Central, St. Charles, St. Clair, Triton, WEM/JWP
Jan 31 Sat Wisconsin Dells Tournament
HS Event • Teams: GMLOKS, Wisconsin Dells
Jan 31 Sat Blackduck Youth Team Tournament
Youth Open • Blackduck HS •
Jan 31 Sat Clash of the Junior Titans
Youth Open • Tartan HS - Oakdale •
Jan 31 Sat Corey Goodnature Memorial Tournament
Youth Open • Albert Lea HS •
Jan 31 Sat Detroit Lakes Open
Youth Open • Detroit Lakes HS •
Jan 31 Sat Flyer Open Individual Wrestling Tournament
Youth Open • Little Falls HS •
Jan 31 Sat Glencoe-Silver Lake Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Glencoe-Silver Lake HS •
Jan 31 Sat Kilowatt Open Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Yellow Medicine East HS •
Jan 31 Sat Pequot Lakes Team Tournament
Youth Open • Pequot Lakes HS •
Jan 31 Sat Pine City Youth Wrestling Jaycee Qualifier
Youth Open • Pine City HS •
Jan 31 Sat Shakopee Mat Club MN/USA Folkstyle State Qualifier
Youth Open • Shakopee HS •
Jan 31 Sat Superior Wrestling Club Youth Open Tournament
Youth Open • Superior (WI) Middle School •
Jan 31 Sat Walker Wolves Tournament
Youth Open • Walker-Hackensack-Akeley HS •
Feb 1 Sun North Dakota State at Wyoming
College Event • Laramie, WY • 1 pm •
Feb 1 Sun South Dakota State at Air Force
College Event • Colorado Springs, Colo. •
Feb 1 Sun Alexandria's Little Ole Tournament
Youth Open • Alexandria Area HS •
Feb 1 Sun Big Lake Swarm Open
Youth Open • Big Lake HS •
Feb 1 Sun Blaine Youth MN/USA Folkstyle Qualifier
Youth Open • Blaine HS •
Feb 1 Sun Brainerd Kids Open Wrestling Tournament
Youth Open • Forest View Middle School - Baxter •
Feb 1 Sun Kimball Classic Wrestling Tournament
Youth Open • Kimball Area HS •
Feb 1 Sun Madelia Super Sunday Open
Youth Open • Madelia HS •
Feb 1 Sun Marshall-Lakeview Youth Team Duals
Youth Open • Marshall HS •
Feb 1 Sun Mat Rats Wrestling Club Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Cannon Falls HS •
Feb 1 Sun PeeWee Hunger Games & Rumble in the Arena
Youth Open • City HS - Iowa City, IA •
Feb 1 Sun Wells Jaycees USC Youth Team Wrestling Tournament
Youth Open • USC High School - Wells, MN •
Feb 2 Mon Waseca at Medford
HS Event •
Feb 3 Tue Adrian, Marshall at Tracy-Milroy-Balaton
HS Event •
Feb 3 Tue Aitkin, Nashwauk-Keewatin at Ogilvie
HS Event •
Feb 3 Tue Albany at LPGE-Browerville
HS Event •
Feb 3 Tue Belgrade-Brooten-Elrosa at Sauk Centre/Melrose
HS Event •
Feb 3 Tue Bertha-Hewitt/Verndale, Border West at Breckenridge
HS Event •
Feb 3 Tue Blackduck/Cass Lake at Grand Rapids
HS Event •
Feb 3 Tue Brainerd, Mora at Little Falls
HS Event •
Feb 3 Tue Chatfield at Zumbrota-Mazeppa
HS Event •
Feb 3 Tue Dilworth-Glyndon-Felton at Mahnomen/Waubun
HS Event •
Feb 3 Tue Dover-Eyota at Caledonia
HS Event •
Feb 3 Tue Fairmont/Martin County West, Madelia/Truman, St. Clair at Lake Crystal-Wellcome Memorial
HS Event •
Feb 3 Tue Fergus Falls at St. Cloud Apollo
HS Event •
Feb 3 Tue Fertile-Beltrami at Roseau
HS Event •
Feb 3 Tue Frazee at Detroit Lakes
HS Event •
Feb 3 Tue Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Tri-City United at Annandale/Maple Lake
HS Event •
Feb 3 Tue LeSueur-Henderson, River Valley at St. James
HS Event •
Feb 3 Tue Mille Lacs at Deer River
HS Event •
Feb 3 Tue Minnewaska, Royalton/Upsala at Eden Valley-Watkins
HS Event •
Feb 3 Tue Moorhead at Fargo Davies
HS Event •
Feb 3 Tue Onalaska at LaCrescent
HS Event •
Feb 3 Tue Paynesville at Wabasso/Red Rock Cental
HS Event •
Feb 3 Tue Pierz at LPGE-Browerville
HS Event •
Feb 3 Tue Quad County at Canby
HS Event •
Feb 3 Tue Rush City/Braham at Cloquet
HS Event •
Feb 3 Tue Scott West at Dassel-Cokato
HS Event •
Feb 3 Tue Sibley East at Jackson County Central
HS Event •
Feb 3 Tue United North Central at Ottertail County Central
HS Event •
Feb 3 Tue Wadena-Deer Creek, Walker-Hackensack-Akeley at New York Mills
HS Event •
Feb 3 Tue West Central at MAHACA
HS Event •
Feb 4 Wed Minnesota West at Northland
College Event • Thief River Falls, MN • 7:00 pm •
Feb 4 Wed Minnehaha Academy/DeLaSalle, St. Paul Highland Park, St. Thomas Academy at Minneapolis Southwest
HS Event •
Feb 5 Thu MSU-Moorhead at St. Cloud State
viewCollege Event • St. Cloud, MN • 7 pm •
Feb 5 Thu Ridgewater at Rochester
College Event • Rochester, MN • 7 pm •
Feb 5 Thu Upper Iowa at MSU-Mankato
viewCollege Event • Mankato, MN • 7:00 pm •
Feb 5 Thu Wartburg at Augsburg
viewCollege Event • Minneapolis, MN • 7 pm •
Feb 5 Thu Albert Lea at Rochester Mayo
HS Event •
Feb 5 Thu Anoka at Champlin Park
HS Event •
Feb 5 Thu Apple Valley at Burnsville
HS Event •
Feb 5 Thu Atwater-Cosmos-Grove City at Pierz
HS Event •
Feb 5 Thu Austin at Mankato West
HS Event •
Feb 5 Thu Badger/Greenbush-Middle River at Thief River Falls
HS Event •
Feb 5 Thu Barnesville, Staples-Motley at Wadena-Deer Creek
HS Event •
Feb 5 Thu Becker at Princeton
HS Event •
Feb 5 Thu Bemidji at Pequot Lakes/Pine River-Backus
HS Event •
Feb 5 Thu Blaine at Coon Rapids
HS Event •
Feb 5 Thu Bloomington Kennedy at Richfield
HS Event •
Feb 5 Thu Brooklyn Center, East Ridge at St. Croix Lutheran
HS Event •
Feb 5 Thu Byron, Zumbrota-Mazeppa at Stewartville
HS Event •
Feb 5 Thu Centennial at Chisago Lakes
HS Event •
Feb 5 Thu Chaska/Chanhassen at Robbinsdale Cooper
HS Event •
Feb 5 Thu Cretin-Derham Hall, Northfield at Stillwater
HS Event •
Feb 5 Thu Crookston at Dilworth-Glyndon-Felton
HS Event •
Feb 5 Thu Delano at Buffalo
HS Event •
Feb 5 Thu Dell Rapids, McCook Central at Adrian
HS Event •
Feb 5 Thu Eagan, Wayzata at Shakopee
HS Event •
Feb 5 Thu Eastview at Lakeville North
HS Event •
Feb 5 Thu Faribault at Owatonna
HS Event •
Feb 5 Thu Fergus Falls at Sauk Rapids
HS Event •
Feb 5 Thu Fertile-Beltrami at Red Lake County Central
HS Event •
Feb 5 Thu Forest Lake at Mounds View
HS Event •
Feb 5 Thu Fosston/Bagley at Park Rapids
HS Event •
Feb 5 Thu Frazee at Blackduck/Cass Lake
HS Event •
Feb 5 Thu Goodhue, St. Clair at Triton
HS Event •
Feb 5 Thu Hayfield, Kasson-Mantorville at Cannon Falls
HS Event •
Feb 5 Thu Henry Sibley at South St. Paul
HS Event •
Feb 5 Thu Holdingford at Rockford
HS Event •
Feb 5 Thu Irondale, Rogers at Park Center
HS Event •
Feb 5 Thu Kenyon-Wanamingo, Lake City at Pine Island
HS Event •
Feb 5 Thu Litchfield, Zimmerman at Big Lake
HS Event •
Feb 5 Thu Mankato East at Rochester John Marshall
HS Event •
Feb 5 Thu Maple Grove, Mound-Westonka at Spring Lake Park
HS Event •
Feb 5 Thu Marshall at New Ulm
HS Event •
Feb 5 Thu Medford at Maple River
HS Event •
Feb 5 Thu Milaca at Jackson County Central
HS Event •
Feb 5 Thu Minneota, Quad County at Pipestone
HS Event •
Feb 5 Thu New London-Spicer at Paynesville
HS Event •
Feb 5 Thu North St. Paul at St. Thomas Academy
HS Event •
Feb 5 Thu NRHEG at Blooming Prairie
HS Event •
Feb 5 Thu Plainview-Elgin-Millville, United South Central at WEM/JWP
HS Event •
Feb 5 Thu Proctor at Crosby-Ironton
HS Event •
Feb 5 Thu Rosemount at Farmington
HS Event •
Feb 5 Thu Roseville at Park
HS Event •
Feb 5 Thu St. Cloud Apollo at Rocori
HS Event •
Feb 5 Thu St. Cloud Tech at Brainerd
HS Event •
Feb 5 Thu St. Michael-Albertville at Waconia
HS Event •
Feb 5 Thu St. Paul Humboldt, St. Agnes at Edina
HS Event •
Feb 5 Thu Tartan at Mahtomedi
HS Event •
Feb 5 Thu Totino Grace at Robbinsdale Armstrong
HS Event •
Feb 5 Thu United Clay Becker at Walker-Hackensack-Akeley
HS Event •
Feb 5 Thu Wabasso/Red Rock Central at BOLD
HS Event •
Feb 5 Thu Willmar at Sartell-St. Stephen
HS Event •
Feb 5 Thu Winona at Rochester Century
HS Event •
Feb 5 Thu Woodbury at White Bear Lake
HS Event •
Feb 6 Fri Minnesota at Ohio State
viewviewCollege Event • Columbus, OH • 6:00 pm •
Feb 6 Fri Southwest Minnesota State at Minot State
viewCollege Event • Minot, N.D. • 7 pm •
Feb 6 Fri Utah Valley at South Dakota State
College Event • Brookings, SD • 7:00 pm •
Feb 6 Fri Albany Tournament
HS Event • Teams: Albany, Becker, BOLD, Kimball, Mora, Osakis, St. Cloud Apollo
Feb 6 Fri Alexandria at Sauk Rapids
HS Event •
Feb 6 Fri Annandale/Maple Lake, Little Falls at Zimmerman
HS Event •
Feb 6 Fri Bemidji, Moorhead at St. Cloud Tech
HS Event •
Feb 6 Fri Burnsville at Park
HS Event •
Feb 6 Fri Cambridge-Isanti at Blaine
HS Event •
Feb 6 Fri Chatfield, LaCrescent at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
HS Event •
Feb 6 Fri Deer River, Nashwauk-Keewatin at Virginia
HS Event •
Feb 6 Fri Dover-Eyota at GMLOKS
HS Event •
Feb 6 Fri Elk River at Andover
HS Event •
Feb 6 Fri Fergus Falls, Roseau, Sauk Centre/Melrose at Pequot Lakes/Pine River
HS Event •
Feb 6 Fri Foley at Coon Rapids
HS Event •
Feb 6 Fri Glencoe-Lester Prairie at Canby
HS Event •
Feb 6 Fri Great River Conference at Cloquet
HS Event • Teams: Aitkin, Cloquet, Mille Lacs, Ogilvie, Pine City/Hinckley, Rush City/Braham
Feb 6 Fri Litchfield, Norwood-Young America at Howard Lake-Waverly
HS Event •
Feb 6 Fri Mound-Westonka Tournament
HS Event • Teams: Buffalo, Eastview, Monticello, Mound-Westonka, Orono, St. Paul Como Park, Waconia
Feb 6 Fri Owatonna at Kasson-Mantorville
HS Event •
Feb 6 Fri Prior Lake at Lakeville South
HS Event •
Feb 6 Fri Simley at Hastings
HS Event •
Feb 6 Fri Wabasha-Kellogg at Fillmore Central
HS Event •
Feb 6 Fri Watertown-Mayer, Minneapolis Roosevelt at New Prague
HS Event •
Feb 6 Fri Bobcat Wrestling Open Tournament
Youth Open • Red Rock Central HS - Lamberton •
Feb 6 Fri Breckenridge Tough Guy Wrestling Tournament
Youth Open • Breckenridge HS •
Feb 6 Fri Dassel Cokato Open
Youth Open • Dassel-Cokato HS •
Feb 6 Fri NRHEG Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Ellendale Elementary School •
Feb 6 Fri Ottertail Central Bulldog PreK-6th Elementary Wrestling Tournament - Underwood
Youth Open • Underwood HS •
Feb 6 Fri UNC Warrior Weekend Tournament
Youth Open • Menahga Elementary School •
Feb 7 Sat Augustana at Minot State
viewCollege Event • Minot, N.D. • 7 pm •
Feb 7 Sat Saint John's North Country Open
College Event • Collegeville, MN • 9 am • Teams: St. John's, Concordia, Augsburg, Ridgewater, UM-Duluth and others
Feb 7 Sat Southwest Minnesota State at U-Mary
College Event • Bismarck, ND • 2 pm •
Feb 7 Sat Utah Valley at North Dakota State
viewCollege Event • Fargo, ND • 7 pm •
Feb 7 Sat UW-Eau Claire Don Parker Open
College Event • Eau Claire, WI • 9 am • Teams: St. Olaf and others
Feb 7 Sat Big South Conference at Jackson County Central
HS Event • Teams: Blue Earth, Fairmont/Martin County West, Jackson County Central, Luverne, Marshall, New Ulm, Pipestone, Redwood Valley, St. James, St. Peter, Waseca, Windom/Mountain Lake, Worthington
Feb 7 Sat MAHACA Tournament
HS Event • Teams: Benson, Breckenridge, Fosston/Bagley, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, MAHACA, Ortonville, Pelican Rapids, West Central
Feb 7 Sat Minnetonka Tournament
HS Event • Teams: Mankato West, Minneapolis South, Minnetonka, Park Center
Feb 7 Sat St. Paul Conference at St. Paul Harding
HS Event • Teams: St. Paul Central, St. Paul Como Park, St. Paul Harding, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, St. Paul Johnson, St. Paul Washington
Feb 7 Sat Tri-Metro Tournament at Brooklyn Center
HS Event • Teams: Brooklyn Center, Columbia Heights, Fridley, Minnehaha Academy/DeLaSalle, St. Agnes, St. Croix Lutheran, Spectrum, Trinity School at River Ridge
Feb 7 Sat Barnesville Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Barnesville HS •
Feb 7 Sat Benilde-St. Margaret's Red Knights Battle Royale
Youth Open • Benilde-St. Margaret's HS •
Feb 7 Sat Blooming Prairie Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Blooming Prairie HS •
Feb 7 Sat Chatfield Youth Individual Wrestling Tournament
Youth Open • Chatfield HS •
Feb 7 Sat Clash of the Titans
Youth Open • Nashwauk HS •
Feb 7 Sat Cougar Youth Open
Youth Open • Lakeville South HS •
Feb 7 Sat Crookston Wrestling Club Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Crookston HS •
Feb 7 Sat Foley Youth K-6 Duals
Youth Open • Foley HS •
Feb 7 Sat HLWW Open
Youth Open • HLWW HS - Howard Lake •
Feb 7 Sat Lake Crystal (LCWM) Open Wrestling Tournament
Youth Open • LCWM HS - Lake Crystal •
Feb 7 Sat Lewiston-Altura Tough Bird Open
Youth Open • Lewiston-Altura HS •
Feb 7 Sat North Shore Youth Open Tournament
Youth Open • Proctor HS •
Feb 7 Sat Saint Charles Youth Wrestling Team Tournament
Youth Open • St. Charles HS •
Feb 7 Sat UNC Warrior Weekend Youth Duals
Youth Open • Menahga Elementary School •
Feb 7 Sat Wadena-Deer Creek Youth Wrestling Tournament
Youth Open • WDC Middle/HS - Wadena •
Feb 7-8 Sat-Sun Gopher State Nationals- Midwest Wrestling Tour
Youth Open • Monticello HS - Monticello, MN •
Feb 8 Sun Augustana at U-Mary
College Event • Bismarck, ND • 2 pm •
Feb 8 Sun Minnesota at Maryland
viewviewCollege Event • College Park, MD • 12:00 pm •
Feb 8 Sun ACGC Youth Wrestling Tournament
Youth Open • ACGC HS - Grove City •
Feb 8 Sun Albany Jaycees Regional Qualifier Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Albany HS •
Feb 8 Sun Battle at the Blugold Youth Wrestling Tournament
Youth Open • University of Wisconsin-Eau Claire •
Feb 8 Sun Bemidji Youth Tournament
Youth Open • Bemidji HS •
Feb 8 Sun Benson K-3 Team Wrestling Tournament
Youth Open • Benson HS •
Feb 8 Sun Foley Youth Open
Youth Open • Foley HS •
Feb 8 Sun Grizzly Youth Team Wrestling Tournament
Youth Open • JWP HS - Janesville •
Feb 8 Sun Lake City Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Lake City HS •
Feb 8 Sun Mankato East Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Mankato East HS •
Feb 8 Sun North Branch Sunrise River Rumble
Youth Open • North Branch HS •
Feb 8 Sun North Shore Classic
Youth Open • Proctor HS •
Feb 8 Sun Owen Fitzgerald Memorial Jr. Wrestling Tournament
Youth Open • Houston HS •
Feb 8 Sun Prescott Border Battle
Youth Open • Prescott HS •
Feb 8 Sun River Falls Youth Folkstyle Super Wrestling Tournament
Youth Open • River Falls HS •
Feb 9 Mon Fosston/Bagley at Red Lake County Central
HS Event •
Feb 10 Tue The Guillotine Volume 44 Issue 5 Deadline
Feb 10 Tue Crookston at Roseau
HS Event •
Feb 10 Tue Sartell-St. Stephen at St. Cloud Apollo
HS Event •
Feb 10 Tue Section 3AA Team Tournament
HS Event • TBD •
Feb 10 Tue Section 6A Team Tournament
HS Event • 4 Top Seeds •
Feb 10 Tue Section 7AA Team Tournament
HS Event • Grand Rapids and Mora •
Feb 11 Wed Jamestown at MSU-Moorhead
College Event • Moorhead, MN • 7 pm •
Feb 11 Wed Section 3AAA Team Tournament
HS Event • High Seed •
Feb 11 Wed Section 6AAA Team Tournament
HS Event • High Seeds •
Feb 12 Thu Augsburg at UW-La Crosse
College Event • La Crosse, Wis. • 7 pm •
Feb 12 Thu MSU-Moorhead at Minot State
viewCollege Event • Minot, ND • 7 pm •
Feb 12 Thu Northern State at MSU-Mankato
viewCollege Event • Mankato, MN • 7:00 pm •
Feb 12 Thu Upper Iowa at Augustana
viewCollege Event • Sioux Falls, S.D. • 7 pm •
Feb 12 Thu Section 1A Team Tournament
HS Event • High Seeds •
Feb 12 Thu Section 1AA Team Tournament
HS Event • High Seeds •
Feb 12 Thu Section 1AAA Team Tournament
HS Event • High Seeds •
Feb 12 Thu Section 2A Team Tournament
HS Event • Top 4 Seeds •
Feb 12 Thu Section 2AA Team Tournament
HS Event • 4 Top Seeds •
Feb 12 Thu Section 2AAA Team Tournament
HS Event • 4 Top Seeds •
Feb 12 Thu Section 3A Team Tournament
HS Event • 4 Top Seeds •
Feb 12 Thu Section 4A Team Tournament
HS Event • 4 Top Seeds •
Feb 12 Thu Section 6AA Team Tournament
HS Event • High Seed •
Feb 12 Thu Section 7AAA Team Tournament
HS Event • High Seed •
Feb 13 Fri Concordia at Saint John's
viewCollege Event • Collegeville, MN • 7:00 PM •
Feb 13 Fri St. Cloud State at Southwest Minnesota State
viewCollege Event • Marshall, MN • 7 pm •
Feb 13 Fri Section 3AAA Team Tournament
HS Event • Eastview HS •
Feb 13 Fri Section 5A Team Tournament
HS Event • Eden Valley-Watkins HS •
Feb 13 Fri Section 6A Team Tournament
HS Event • Staples-Motley HS •
Feb 13 Fri Section 6AA Team Tournament
HS Event • Zimmerman HS •
Feb 13 Fri Section 7A Team Tournament
HS Event • Royalton HS •
Feb 13 Fri Section 7AA Team Tournament
HS Event • Rush City •
Feb 13 Fri Section 7AAA Team Tournament
HS Event • Elk River •
Feb 13 Fri Big Stone Lake Area Elementary Wrestling Tournament
Youth Open • Ortonville HS •
Feb 13 Fri FCLMC Wolves Wrestling Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Fillmore Central HS •
Feb 13 Fri Rumble at the Ralph Team Tournament
Youth Open • Ralph Engelstad Arena - Thief River Falls •
Feb 13 Fri Walnut Grove Loggers Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Westbrook Walnut Grove Elementary School •
Feb 14 Sat MSU-Moorhead at Southwest Minnesota State
viewCollege Event • Marshall, MN • 3 pm •
Feb 14 Sat Stanford at South Dakota State
College Event • Brookings, SD •
Feb 14 Sat Section 1A Team Tournament
HS Event • Mayo CC - Rochester •
Feb 14 Sat Section 1AA Team Tournament
HS Event • Mayo CC - Rochester •
Feb 14 Sat Section 1AAA Team Tournament
HS Event • Mayo CC - Rochester •
Feb 14 Sat Section 2A Team Tournament
HS Event • United South Central •
Feb 14 Sat Section 2AA Team Tournament
HS Event • Mankato East HS •
Feb 14 Sat Section 2AAA Team Tournament
HS Event • Lakeville South HS •
Feb 14 Sat Section 3A Team Tournament
HS Event • Redwood Falls •
Feb 14 Sat Section 3AA Team Tournament
HS Event • Redwood Falls •
Feb 14 Sat Section 4A Team Tournament
HS Event • Le-Sueur-Henderson •
Feb 14 Sat Section 4AA Team Tournament
HS Event • St. Thomas Academy HS •
Feb 14 Sat Section 4AAA Team Tournament
HS Event • Woodbury HS •
Feb 14 Sat Section 5AA Team Tournament
HS Event • Benilde-St. Margaret s HS •
Feb 14 Sat Section 5AAA Team Tournament
HS Event • Rogers HS •
Feb 14 Sat Section 6AAA Team Tournament
HS Event • Minnetonka HS •
Feb 14 Sat Section 8A Team Tournament
HS Event • REA - Thief River Falls •
Feb 14 Sat Section 8AA Team Tournament
HS Event • REA - Thief River Falls •
Feb 14 Sat Section 8AAA Team Tournament
HS Event • St. Cloud Tech HS •
Feb 14 Sat Crosby Ironton Rangers Youth Wrestling Tournament PreK 6th
Youth Open • Crosby-Ironton HS •
Feb 14 Sat Grand Rapids Thunderhawks Jaycees Regional Qualifier
Youth Open • Grand Rapids Middle School •
Feb 14 Sat Maple Lake Open
Youth Open • Maple Lake HS •
Feb 14 Sat Royalton Kids Wrestling Tournament
Youth Open • Royalton HS •
Feb 14 Sat Rumble on the Rum
Youth Open • Princeton HS •
Feb 15 Sun 2015 NJCAA North Central District Qualifier
College Event • Worthington, MN • Teams: Rochester CTC CTC, Itasca, Minnesota West, Ridgewater, Northland CTC, and others
Feb 15 Sun 2015 NWCA Division I National Duals
viewCollege Event • Fargo, ND • Teams: Minnesota, North Dakota State and others
Feb 15 Sun St. Cloud State at Upper Iowa
viewCollege Event • Fayette, IA • 2:00 pm •
Feb 15 Sun ANML Lightning Duals
Youth Open • Maple Lake HS •
Feb 15 Sun Braham Warriors Youth Wrestling Open
Youth Open • Braham HS •
Feb 15 Sun Byron Bears Wrestling Challenge 8
Youth Open • Byron HS •
Feb 15 Sun Cloquet-Esko Wrestling 8 Team Tournament
Youth Open • Cloquet HS •
Feb 15 Sun Cob Open Wrestling Tournament
Youth Open • Fertile-Beltrami HS •
Feb 15 Sun Fairmont/Martin County West Red Bull Open
Youth Open • Fairmont HS •
Feb 15 Sun HERD Championships
Youth Open • Hillsboro (ND) Events Center •
Feb 15 Sun MWO Youth Open
Youth Open • Mound-Westonka HS •
Feb 15 Sun Osceola Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Osceola (WI) HS •
Feb 15 Sun Park Wrestling Folkstyle Open
Youth Open • Park HS - Cottage Grove •
Feb 15 Sun Prairie Valley Elementary Wrestling Tournament
Youth Open • Eagle Valley Elementary School - Clarissa •
Feb 15 Sun Tournament of Champions
Youth Open • STMA HS - St. Michael •
Feb 15 Sun Youth Panther Team Dual Tournament
Youth Open • Tracy HS •
Feb 17 Tue Luther at St. Olaf
College Event • Northfield, MN • 7 pm •
Feb 19 Thu Southwest Minnesota State at Concordia
viewCollege Event • Moorhead, MN • 7:00 PM •
Feb 20 Fri Augsburg at UW-Stevens Point
College Event • Stevens Point, Wis. • 7 pm •
Feb 20 Fri MSU-Moorhead at U-Mary
College Event • Bismarck, ND • 7 pm •
Feb 20 Fri St. Cloud State at Augustana
viewCollege Event • Sioux Falls, S.D. • 7 pm •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 1A Individual Tournament
HS Event • Mayo Civic Center - Rochester •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 1AA Individual Tournament
HS Event • Mayo Civic Center - Rochester •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 1AAA Individual Tournament
HS Event • Mayo Civic Center - Rochester •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 2A Individual Tournament
HS Event • Blue Earth HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 2AA Individual Tournament
HS Event • Delano •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 2AAA Individual Tournament
HS Event • Bloomington Kennedy •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 3A Individual Tournament
HS Event • Windom •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 3AA Individual Tournament
HS Event • Dawson •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 3AAA Individual Tournament
HS Event • Apple Valley HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 4A Individual Tournament
HS Event • St. James HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 4AA Individual Tournament
HS Event • Minnehaha Academy/DeLaSalle •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 4AAA Individual Tournament
HS Event • North St. Paul •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 5A Individual Tournament
HS Event • Kimball HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 5AA Individual Tournament
HS Event • Orono •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 5AAA Individual Tournament
HS Event • Osseo •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 6A Individual Tournament
HS Event • Wheaton HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 6AA Individual Tournament
HS Event • Dassel-Cokato •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 6AAA Individual Tournament
HS Event • Wayzata •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 7A Individual Tournament
HS Event • Pierz HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 7AA Individual Tournament
HS Event • Virginia •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 7AAA Individual Tournament
HS Event • Cambridge-Isanti •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 8A Individual Tournament
HS Event • Dilworth-Glyndon-Felton HS •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 8AA Individual Tournament
HS Event • Perham •
Feb 20-21 Fri-Sat Section 8AAA Individual Tournament
HS Event • Alexandria •
Feb 20 Fri The Guillotine Volume 44 Issue 5 Publication
Feb 21 Sat Waseca Wrestling All-Trophy Tournament
Youth Open • Waseca HS •
Feb 22 Sun 2015 NWCA Division I National Duals
viewCollege Event • Iowa City, IA • Teams: Minnesota and others
Feb 22 Sun North Dakota State at South Dakota State
College Event • Brookings, SD • 2:00 pm •
Feb 22 Sun Buccaneer Individual Tournament
Youth Open • Blue Earth Area HS •
Feb 22 Sun Cambridge Open
Youth Open • Cambridge-Isanti HS •
Feb 22 Sun Elk River Wrestling Tournament
Youth Open • Elk River HS •
Feb 22 Sun Hutchinson Open
Youth Open • Hutchinson HS •
Feb 22 Sun Lil' Raider Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Lake Park HS •
Feb 22 Sun Marshall Junior Wrestling Open
Youth Open • Marshall HS •
Feb 22 Sun Owatonna MN/USA Wrestling Tournament
Youth Open • Owatonna HS •
Feb 22 Sun Sartell Youth Open
Youth Open • St. John's University •
Feb 22 Sun Waseca Youth K-3rd Grade Team Clash
Youth Open • Waseca HS •
Feb 22 Sun Wheaton Open
Youth Open • Wheaton HS •
Feb 26-28 Thu-Sat 2015 MSHSL State Tournament
HS Event • St. Paul, MN - Xcel Energy Center •
Feb 27-28 Fri-Sat 2015 NJCAA National Championships
College Event • Des Moines, IA • Teams: Minnesota West, Itasca, Ridgewater, Northland CTC, and others
Feb 28 Sat 2015 NCAA Division III Regional Championships
viewCollege Event • Minneapolis, MN • Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf, and others
Feb 28 Sat 2015 NCWA Great Plains Conference Championships
College Event • Wayne, NE • Teams: Winona, UM-Duluth, Rochester CTC CTC and others
Feb 28-1 Sat-Sun 2015 NCAA Division II Northern Regional Qualifier
College Event • Mankato, MN • Teams: Augustana, MSU-Mankato, MSU-Moorhead, Southwest Minnesota State, St. Cloud State, and others
Mar 1 Sun Rolling Thunder Wrestling Open/Team Tournament
Youth Open • New Ulm HS •
Mar 1 Sun Waseca Wrestling Tourney
Youth Open • Waseca HS •
Mar 1 Sun Youth Panther Team Dual Tournament
Youth Open • Tracy HS •
Mar 6-8 Fri-Sun MN/USA Wrestling Kids & Cadets State Folkstyle Tournament
RCTC - Rochester •
Mar 6 Fri Benson Braves Kid Wrestling Tournament
Youth Open • Benson HS • NYWA Region 4 District •
Mar 6 Fri Delano Youth Wrestling Open
Youth Open • Delano HS • NYWA Region 3 District •
Mar 6 Fri Foley Open NYWA District Qualifier
Youth Open • Foley HS • NYWA Region 4 District •
Mar 6 Fri Hayfield Highflyers Individual NYWA District Qualifier
Youth Open • Hayfield HS • NYWA Region 1 District •
Mar 6 Fri Minneota NYWA Individual District Tournament
Youth Open • Minneota, MN • NYWA Region 2 District •
Mar 6 Fri Perham Elementary Wrestling Tournament
Youth Open • Prairie Wind Middle School - Perham •
Mar 6 Fri Plainview-Elgin-Millville Wrestling Tournament
Youth Open • PEM HS - Plainview • NYWA Region 1 District •
Mar 7 Sat 2015 NCAA Division I West Regional Championships
College Event • Fargo, ND • Teams: South Dakota State, North Dakota State and others
Mar 7-8 Sat-Sun 2015 Big Ten Championships
viewviewCollege Event • Ohio State - Columbus, OH • Teams: Illinois, Indiana, Iowa, Maryland, Michigan, Michigan State, Minnesota, Nebraska, Northwestern, Ohio State, Penn State, Purdue, Rutgers, Wisconsin
Mar 7 Sat BBE NYWA District Qualifier
Youth Open • Belgrade HS • NYWA Region 4 District •
Mar 7 Sat Becker Open
Youth Open • Becker, MN • NYWA Region 3 District •
Mar 7 Sat Deer River Open
Youth Open • Deer River HS • NYWA Region 5 District •
Mar 7 Sat Greenbush Gator Elementary Tournament
Youth Open • GBMR School - Greenbush • NYWA Region 5 District •
Mar 7 Sat Holdingford Youth Open Jaycees Qualifier
Youth Open • Holdingford HS •
Mar 7 Sat Iron Range Championship
Youth Open • Coleraine HS •
Mar 7 Sat Mille Lacs Raider Elementary Open
Youth Open • Isle HS •
Mar 7 Sat River Valley Wrestling NYWA District Qualifier
Youth Open • Springfield HS • NYWA Region 2 District •
Mar 7 Sat Staples Motley K-12 Cardinal Classic
Youth Open • Staples Motley HS •
Mar 7 Sat Tartan Youth Tournament
Youth Open • Tartan HS - Oakdale • NYWA Region 3 District •
Mar 7 Sat Wahpeton Top Dog All-Trophy Youth Tournament
Youth Open • Wahpeton HS •
Mar 8 Sun Ogilvie Youth Wrestling Open
Youth Open • Ogilvie HS •
Mar 8 Sun Roseau Ramblers Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Roseau HS •
Mar 10 Tue The Guillotine Volume 44 Issue 6 Deadline
Mar 12-14 Thu-Sat 2015 NCWA National Championships
College Event • Allen, TX • 10:00 AM • Teams: Winona, UM-Duluth, and others
Mar 13-14 Fri-Sat 2015 NCAA Division II National Championships
College Event • St. Louis, MO • Teams: Augustana, MSU-Mankato, MSU-Moorhead, Southwest Minnesota State, St. Cloud State and others
Mar 13-14 Fri-Sat 2015 NCAA Division III National Championships
College Event • Hershey, PA • Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf and others
Mar 13 Fri Adrian NYWA District Qualifier
Youth Open • Adrian HS • NYWA Region 2 District •
Mar 13 Fri Albert Lea Open NYWA District Qualifer
Youth Open • Albert Lea HS • NYWA Region 2 District •
Mar 13 Fri Austin Open
Youth Open • Austin, MN • NYWA Region 1 District •
Mar 13 Fri Cougar Open Elementary Wrestling Tournament
Youth Open • Mahnomen HS •
Mar 13 Fri Warren Jaycee Elementary Wrestling Tournament
Youth Open • Warren-Alvarado-Oslo HS •
Mar 14 Sat Big Cat Open Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Lincoln HS - Thief River Falls •
Mar 14 Sat Caledonia Wrestling Club Warrior Open
Youth Open • Caledonia HS •
Mar 14 Sat Cloquet Area Individual and Team Tournament
Youth Open • Cloquet HS •
Mar 14 Sat Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Lester Prairie HS • NYWA Region 3 District •
Mar 14 Sat Milaca Wolves Open
Youth Open • Milaca HS •
Mar 14 Sat Pelican Rapids Open
Youth Open • Pelican Rapids HS • NYWA Region 5 District •
Mar 14 Sat Pierz NYWA Team Regional Qualifier
Youth Open • Pierz HS • NYWA Region 4 •
Mar 14 Sat Stewartville Tiger Open
Youth Open • Stewartville HS • NYWA Region 1 District •
Mar 14 Sat Tim and Bryce Breuer Memorial All Trophy Jaycees Tournament
Youth Open • Goodhue HS •
Mar 14 Sat Tracy NYWA Team Regional Qualifier
Youth Open • Prairie Pavilion - Tracy • NYWA Region 2 •
Mar 15 Sun Eyota NYWA Team Regional Qualifier
Youth Open • Dover-Eyota HS • NYWA Region 1 •
Mar 15 Sun Lakes Area Mat Rats Tournament
Youth Open • Pine River Backus HS • NYWA Region 5 District •
Mar 15 Sun Pierz NYWA Individual District Qualifier
Youth Open • Pierz HS • NYWA Region 4 District •
Mar 19-21 Thu-Sat 2015 NCAA Division I National Championships
College Event • St. Louis, MO • Teams: Minnesota, North Dakota State, South Dakota State and others
Mar 20 Fri The Guillotine Volume 44 Issue 6 Publication
Mar 20-21 Fri-Sat NYWA Individual Region Five
Youth Open • Bemidji HS • NYWA Region 5 •
Mar 20-21 Fri-Sat NYWA Individual Region Four
Youth Open • New London-Spicer HS • NYWA Region 4 •
Mar 20-21 Fri-Sat NYWA Individual Region One
Youth Open • Byron HS • NYWA Region 1 •
Mar 21 Sat Aitkin Open Wrestling Tournament
Youth Open • Aitkin HS •
Mar 21 Sat Albany Jaycees State Youth Wrestling Tournament
Youth Open • Albany HS •
Mar 21 Sat NYWA Individual Region Three
Youth Open • Lakeville North HS • NYWA Region 3 •
Mar 21 Sat NYWA Individual Region Two
Youth Open • Windom Area HS • NYWA Region 2 •
Mar 22 Sun Fosston NYWA Team Regional Qualifier
Youth Open • Fosston HS • NYWA Region 5 •
Mar 26-29 Thu-Sun 2015 NYWA State Tournament
Youth Open • Mayo Civic Center - Rochester • NYWA State •
Mar 28 Sat Grand Rapids Thunderhawks Minnesota Jaycees State Championship
Youth Open • Grand Rapids Middle School •
Apr 4 Sat Ottertail Central Bulldog PreK-6th Elementary Wrestling Tournament - Battle Lake
Youth Open • Battle Lake HS •
Apr 7 Tue The Guillotine Volume 44 Issue 7 Deadline
Apr 12 Sun Top of the Nation Championship
Youth Open • Internationals Falls HS •
Apr 17 Fri The Guillotine Volume 44 Issue 7 Publication
Apr 25 Sat Norsky Open
Youth Open • Luther College - Decorah, IA •
May 5 Tue The Guillotine Volume 44 Issue 8 Deadline
May 15 Fri The Guillotine Volume 44 Issue 8 Publication
Jun 2 Tue The Guillotine Volume 44 Issue 9 Deadline
Jun 12 Fri The Guillotine Volume 44 Issue 9 Publication
Sep 8-13 Tue-Sun 2015 World Championships
Club Event • Las Vegas, NV •
Feb 26-29 Fri-Mon 2016 NCAA Division II Northern Regional Qualifier
College Event • Sioux Falls, SD • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State, and others
Mar 11-12 Fri-Sat 2016 NCAA Division II National Championships
College Event • Sioux Falls, SD • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State and others
Mar 11-12 Fri-Sat 2016 NCAA Division III National Championships
College Event • Cedar Rapids, IA • Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf and others
Mar 17-19 Thu-Sat 2016 NCAA Division I National Championships
College Event • New York City, NY • Teams: Minnesota, North Dakota State, South Dakota State and others
Feb 24-27 Fri-Mon 2017 NCAA Division II Northern Regional Qualifier
College Event • Moorhead, MN • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State, and others
Mar 10-11 Fri-Sat 2017 NCAA Division II National Championships
College Event • Birmingham, AL • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State and others
Mar 10-11 Fri-Sat 2017 NCAA Division III National Championships
College Event • LaCrosse, WI • Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf and others
Mar 16-18 Thu-Sat 2017 NCAA Division I National Championships
College Event • St. Louis, MO • Teams: Minnesota, North Dakota State, South Dakota State and others
Feb 23-26 Fri-Mon 2018 NCAA Division II Northern Regional Qualifier
College Event • St. Cloud, MN • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State, and others
Mar 9-10 Fri-Sat 2018 NCAA Division II National Championships
College Event • Cedar Rapids, IA • Teams: Augustana, Mankato, Moorhead, Southwest MN State, St. Cloud State and others
Mar 9-10 Fri-Sat 2018 NCAA Division III National Championships
College Event • Cleveland, OH • Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf and others
Mar 15-17 Thu-Sat 2018 NCAA Division I National Championships
College Event • Cleveland, OH • Teams: Minnesota, North Dakota State, South Dakota State and others
© 2015 The Guillotine Site Meter It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.