Minnesota High School Wrestling Teams – Class A

 

Send team web site links and updates to info@theguillotine.com

Adrian – Section 3A
Red Rock Conference – Coach: Gregg Nelson – MSHSL Page
Co-op: Adrian, Ellsworth
Aitkin – Section 7A
Great River Conference – Coach: Kevin Lamke – MSHSL Page
Atwater-Cosmos-Grove City – Section 5A
West Central Conference – Coach: Mike Amsden – MSHSL Page
Badger/Greenbush-Middle River – Section 8A
North Star Conference – Coach: Todd Bergeron – MSHSL Page
Co-op: Greenbush-Middle River, Badger
Barnesville – Section 6A
Heart O Lakes Conference – Coach: Art Meyer – MSHSL Page
Belgrade-Brooten-Elrosa – Section 5A
Central Minnesota Conference – Coach: Brian Friedrichs – MSHSL Page
Benson – Section 3A
West Central Conference – Coach: Randy Weber – MSHSL Page
Bertha-Hewitt/Verndale – Section 6A
Park Region Conference – Coach: Steve Techam and Lee Truax – MSHSL Page
Co-op: Bertha-Hewitt, Verndale
Blackduck/Cass Lake-Bena – Section 7A
Northland Conference – Coach: Jay Reiplinger – MSHSL Page
Co-op: Blackduck, Cass Lake-Bena
Blooming Prairie – Section 2A
Gopher Conference – Coach: Chad Gimbel – MSHSL Page
Blue Earth Area – Section 2A
South Central Conference – Coach: Randy Wirtjes – MSHSL Page
BOLD – Section 3A
West Central Conference – Coach: David Williams – MSHSL Page
Border West – Section 6A
Conference – Not Available Conference – Coach: Paul Frisch – MSHSL Page
Co-op: Wheaton, Herman-Norcross, Clinton-Graceville-Beardsley
Breckenridge/Campbell-Tintah – Section 6A
Heart O Lakes Conference – Coach: Pat Vold – MSHSL Page
Co-op: Breckenridge, Campbell-Tintah
Browerville – Section 5A
Park Region Conference – Coach: Jamison Wagner – MSHSL Page
Canby – Section 3A
Camden Conference – Coach: Scott Snobl – MSHSL Page
Chatfield – Section 1A
Three Rivers Conference – Coach: Joel Viss – MSHSL Page
Crookston – Section 8A
North Star Conference – Coach: Chad Hitchen – MSHSL Page
Crosby-Ironton – Section 7A
Midstate Conference – Coach: Brian Wood – MSHSL Page
Deer River – Section 7A
Mat King Conference – Coach: Steve Berg – MSHSL Page
Dilworth-Glyndon-Felton – Section 8A
Heart O Lakes Conference – Coach: Davey Kosen – MSHSL Page
Dover-Eyota – Section 1A
Three Rivers Conference – Coach: Curt Olson – MSHSL Page
Eden Valley-Watkins – Section 5A
Central Minnesota Conference – Coach: Jeff Forcier and Dan Berg – MSHSL Page
Fertile-Beltrami – Section 8A
Pine To Prairie Conference – Coach: Tim Olson – MSHSL Page
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton – Section 1A
Three Rivers Conference – Coach: Jim Love – MSHSL Page
Co-op: Fillmore Central, Lanesboro, Mabel-Canton
Fond du Lac Ojibwe – Section 7A
Conference – Not Available Conference – Coach: TBD – MSHSL Page
Frazee – Section 8A
Heart O Lakes Conference – Coach: John Barlund – MSHSL Page
Goodhue – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Josh Grant – MSHSL Page
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland – Section 2A
Three Rivers Conference – Coach: Bill Simpkins – MSHSL Page
Co-op: Grand Meadow, Kingsland, LeRoy-Ostrander
Hayfield – Section 2A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Brad Heydt – MSHSL Page
Holdingford – Section 7A
Central Minnesota Conference – Coach: Jeremiah Kramer – MSHSL Page
Howard Lake-Waverly-Winsted – Section 5A
Central Minnesota Conference – Coach: Jeff Granrud – MSHSL Page
Jackson County Central – Section 2A
Southwest Conference – Coach: Randy Baker – MSHSL Page
Kenyon-Wanamingo – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Matt Ryan – MSHSL Page
Kerkhoven-Murdock-Sunburg – Section 3A
Camden Conference – Coach: Wes Haglund – MSHSL Page
Kimball Area – Section 5A
Central Minnesota Conference – Coach: Mike Schindler – MSHSL Page
Lake City – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Lonnie West – MSHSL Page
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area – Section 4A
Valley Conference – Coach: Andre Harnitz – MSHSL Page
Co-op: Nicollet, Lake Crystal-Wellcome Memorial
LeSueur-Henderson – Section 4A
Minnesota River Conference – Coach: Scott Wilson – MSHSL Page
Long Prairie-Grey Eagle – Section 5A
Park Region Conference – Coach: Ryan Bothun – MSHSL Page
Madelia/Truman/Martin Luther – Section 4A
Valley Conference – Coach: Darren Gifferson – MSHSL Page
Co-op: Madelia,Truman, Martin Luther
Mahnomen/Waubun – Section 8A
Pine To Prairie Conference – Coach: Brent Hoffner – MSHSL Page
Co-op: Mahnomen, Waubun
Maple River – Section 2A
Valley Conference – Coach: Dan Robbins – MSHSL Page
Medford – Section 2A
Gopher Conference – Coach: Dennis Whitman – MSHSL Page
Mille Lacs – Section 7A
Great River Conference – Coach: Brady Hermel – MSHSL Page
Co-op: Isle, Onamia
Minneapolis North – Section 4A
Minneapolis City Conference – Coach: Brandon McAfee – MSHSL Page
Minneota – Section 3A
Camden Conference – Coach: Joel Skillings – MSHSL Page
Minnewaska Area – Section 5A
West Central Conference – Coach: Wes Tessman – MSHSL Page
Nashwauk-Keewatin/Greenway – Section 7A
Mat King Conference – Coach: Russ Smith – MSHSL Page
Co-op: Nashwauk-Keewatin, Greenway
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva – Section 2A
Gopher Conference – Coach: Shawn Larson – MSHSL Page
New York Mills – Section 6A
Park Region Conference – Coach: Eric Niemi – MSHSL Page
North Woods – Section 7A
Conference – Not Available Conference – Coach: TBD – MSHSL Page
Norwood Young America – Section 4A
Minnesota River Conference – Coach: Darrin Fox – MSHSL Page
Ogilvie – Section 7A
Great River Conference – Coach: Adam Halvorson – MSHSL Page
Ortonville – Section 3A
Camden Conference – Coach: Joe Eustice – MSHSL Page
Osakis – Section 5A
Park Region Conference – Coach: Joey Andreason – MSHSL Page
Paladin Academy – Section 4A
Conference – Not Available Conference – Coach: TBD – MSHSL Page
Park Rapids Area – Section 8A
Midstate Conference – Coach: Matt Clark – MSHSL Page
Paynesville Area – Section 5A
West Central Conference – Coach: Tim Roberg – MSHSL Page
Pelican Rapids – Section 6A
Heart O Lakes Conference – Coach: Harold Holt – MSHSL Page
Pierz – Section 7A
Central Minnesota Conference – Coach: Mark Jensen – MSHSL Page
Pine Island – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Dwight Gingerich – MSHSL Page
Pipestone Area – Section 3A
Southwest Conference – Coach: Brian Bos – MSHSL Page
Prairie Valley – Section 6A
Park Region Conference – Coach: Billy Wagner – MSHSL Page
Co-op: Parkers Prairie, Eagle Valley
Red Lake County Central – Section 8A
Conference – Not Available Conference – Coach: Aaron Nelson – MSHSL Page
River Valley – Section 4A
Valley Conference – Coach: Todd Bertram – MSHSL Page
Co-op: Sleepy Eye, Springfield
Royalton/Upsala – Section 7A
Park Region Conference – Coach: Kevin Presler – MSHSL Page
Co-op: Royalton, Upsala
Saint Agnes – Section 4A
Tri-Metro Conference – Coach: Brent Odenbrett – MSHSL Page
Co-op: Saint Agnes, Nova Classical Academy
Saint Charles – Section 1A
Three Rivers Conference – Coach: Mike Mathison – MSHSL Page
Saint Clair/Mankato Loyola – Section 2A
Valley Conference – Coach: Brandon Greiner – MSHSL Page
Co-op: Saint Clair, Mankato Loyola
Saint James Area – Section 4A
South Central Conference – Coach: Les Siem – MSHSL Page
Co-op: Butterfield-Odin, Saint James
Sibley East – Section 4A
Minnesota River Conference – Coach: Chad Johnson – MSHSL Page
Southland – Section 2A
Three Rivers Conference – Coach: William Feuchtenberger – MSHSL Page
Spectrum – Section 4A
Tri-Metro Conference – Coach: Sean Ryther – MSHSL Page
Staples-Motley – Section 6A
Midstate Conference – Coach: Dave Anglin – MSHSL Page
Trinity at River Ridge – Section 4A
Tri-Metro Conference – Coach: Pat Murphy – MSHSL Page
Triton – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Shane Van Beek – MSHSL Page
United North Central – Section 8A
Park Region Conference – Coach: Jacob Oyster – MSHSL Page
Co-op: Menahga, Sebeka
United South Central – Section 2A
Gopher Conference – Coach: Marcus Eytcheson – MSHSL Page
Wabasha-Kellogg – Section 1A
Three Rivers Conference – Coach: Ron Sanders – MSHSL Page
Wabasso/Red Rock Central – Section 3A
Red Rock Conference – Coach: Gary Hindt and Brett Bartholomaus – MSHSL Page
Co-op: Wabasso, Red Rock Central
Wadena-Deer Creek – Section 6A
Midstate Conference – Coach: Norm Gallant – MSHSL Page
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis – Section 8A
Northland Conference – Coach: Colby Marich – MSHSL Page
Co-op: Walker-Hackensack-Akeley, Nevis
West Central Area/Ashby/Evansville – Section 6A
Park Region Conference – Coach: Brandon Gruchow – MSHSL Page
Co-op: West Central Area, Ashby, Evansville
West Marshall – Section 8A
Conference – Not Available Conference – Coach: Bill Potucek – MSHSL Page
Co-op: Stephen-Argyle Central, Warren-Alvarado-Oslo
Windom/Mountain Lake – Section 3A
Southwest Conference – Coach: Nick Kulseth and Travis Elg – MSHSL Page
Co-op: Windom Area, Mountain Lake
Zumbrota-Mazeppa – Section 1A
Hiawatha Valley League Conference – Coach: Link Steffen – MSHSL Page
© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.