Minnesota High School Wrestling Teams – Class AAA

 

Send team web site links and updates to info@theguillotine.com

Alexandria – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Tom Ellison – MSHSL Page

Andover – Section 7AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Robby Kriesel – MSHSL Page

Anoka – Section 7AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Todd Springer – MSHSL Page

Apple Valley – Section 3AAA
South Suburban Conference – Coach: Dalen Wasmund – MSHSL Page

Austin/Austin Pacelli – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Jer Osgood – MSHSL Page
Co-op: Austin, Austin Pacelli

Bemidji – Section 8AAA
Mat King Conference – Coach: Rance Bahr – MSHSL Page

Blaine – Section 7AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Josh Prokosch – MSHSL Page

Bloomington Jefferson – Section 2AAA
South Suburban Conference – Coach: Charles Vavrosky – MSHSL Page
Co-op: Bloomington Kennedy, Bloomington Jefferson (regular season)

Bloomington Kennedy – Section 2AAA
South Suburban Conference – Coach: Charles Vavrosky – MSHSL Page
Co-op: Bloomington Kennedy, Bloomington Jefferson (regular season)

Brainerd/Pillager – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Mike Boran and Jim Kath – MSHSL Page
Co-op: Brainerd, Pillager

Buffalo – Section 6AAA
Mississippi 8 Conference – Coach: Jason Maurer – MSHSL Page
Co-op: Buffalo, West Lutheran

Burnsville – Section 3AAA
South Suburban Conference – Coach: Sam Sand – MSHSL Page

Cambridge-Isanti – Section 7AAA
Mississippi 8 Conference – Coach: Neil Jennissen – MSHSL Page

Centennial – Section 5AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: John Bergeland – MSHSL Page

Champlin Park – Section 5AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Bill Maresh – MSHSL Page

Chanhassen – Section 2AAA
Missota Conference – Coach: Jeff Higgins – MSHSL Page
Co-op: Chaska, Chanhassen (regular season)

Coon Rapids – Section 7AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Bob Adams – MSHSL Page

Cretin-Derham Hall – Section 4AAA
Suburban East Conference – Coach: Dan Willaert – MSHSL Page

Eagan – Section 3AAA
South Suburban Conference – Coach: Chad Gage – MSHSL Page

East Ridge – Section 3AAA
Suburban East Conference – Coach: Wayne Otto – MSHSL Page

Eastview – Section 3AAA
South Suburban Conference – Coach: Kurt Habeck – MSHSL Page

Eden Prairie – Section 2AAA
Lake Conference – Coach: Scot Davis – MSHSL Page

Edina – Section 2AAA
Lake Conference – Coach: Josh Burhans – MSHSL Page
Co-op: Richfield, Edina (regular season)

Elk River – Section 7AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Paul Nelson – MSHSL Page

Farmington – Section 1AAA
Missota Conference – Coach: Chad Olson – MSHSL Page

Forest Lake – Section 7AAA
Suburban East Conference – Coach: Joe Kunshier – MSHSL Page

Hastings – Section 1AAA
Suburban East Conference – Coach: Josh McLay – MSHSL Page

Henry Sibley – Section 3AAA
Classic Suburban Conference – Coach: Prentice Smith – MSHSL Page

Hopkins – Section 6AAA
Lake Conference – Coach: Marcus LeVesseur – MSHSL Page

Irondale – Section 5AAA
North Suburban Conference – Coach: Ben Kissling – MSHSL Page

Lakeville North – Section 2AAA
South Suburban Conference – Coach: Paul Donner – MSHSL Page

Lakeville South – Section 2AAA
South Suburban Conference – Coach: Wade Chapman – MSHSL Page

Little Falls – Section 8AAA
Granite Ridge Conference – Coach: Mike Hendrickson – MSHSL Page

Maple Grove – Section 5AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Troy Seubert – MSHSL Page

Minneapolis South – Section 6AAA
Minneapolis City Conference – Coach: Drew Gau – MSHSL Page
Co-op: Minneapolis South, Minnesota Transitions Charter

Minneapolis Southwest – Section 3AAA
Minneapolis City Conference – Coach: Paul Porter – MSHSL Page

Minnetonka – Section 6AAA
Lake Conference – Coach: Josh Frie – MSHSL Page

Moorhead – Section 8AAA
Conference – Not Available Conference – Coach: Skip Toops – MSHSL Page

Mound-Westonka – Section 6AAA
Wright County Conference – Coach: Todd Munsterteiger – MSHSL Page
Co-op: Mound-Westonka, Holy Family Catholic, Southwest Christian

Mounds View – Section 5AAA
Suburban East Conference – Coach: Dan Engebretson – MSHSL Page

North – Section 4AAA
Classic Suburban Conference – Coach: Denver Moeller – MSHSL Page

Northfield – Section 1AAA
Missota Conference – Coach: Mark Woitalla – MSHSL Page
Co-op: Northfield, Arcadia Charter School

Osseo – Section 5AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Alan Wiley – MSHSL Page
Co-op: Osseo, Maranatha Christian Acad.

Owatonna – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Cliff Casteel – MSHSL Page

Park – Section 3AAA
Suburban East Conference – Coach: Jim LaBrosse – MSHSL Page

Park Center – Section 5AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Shane Pribyl – MSHSL Page

Prior Lake – Section 2AAA
South Suburban Conference – Coach: Joe Block – MSHSL Page

Robbinsdale Armstrong – Section 6AAA
Northwest Suburban Conference – Coach: Bill McCloskey – MSHSL Page

Robbinsdale Cooper – Section 6AAA
North Suburban Conference – Coach: Erik Rogness – MSHSL Page

Rochester Century – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Steve Larsen – MSHSL Page

Rochester John Marshall – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Brian Parlin – MSHSL Page
Co-op: Rochester John Marshall, Rochester Lourdes

Rochester Mayo – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Art Trimble – MSHSL Page

Rocori – Section 6AAA
Central Lakes Conference – Coach: Jeron Lieser – MSHSL Page

Rogers – Section 5AAA
Mississippi 8 Conference – Coach: Chris Donnay – MSHSL Page

Rosemount – Section 3AAA
South Suburban Conference – Coach: Brett Larson – MSHSL Page

Roseville Area – Section 4AAA
Suburban East Conference – Coach: Mike Holmes – MSHSL Page

Saint Cloud Apollo – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Tim Bengtson – MSHSL Page
Co-op: St. Cloud Apollo, St. Cloud Cathedral, St. Cloud Christian

Saint Cloud Tech – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Bob Boeck – MSHSL Page
Co-op: St. Cloud Tech, Granite City Baptist Academy

Saint Francis – Section 7AAA
Mississippi 8 Conference – Coach: Mike Phillips – MSHSL Page

Saint Michael-Albertville – Section 7AAA
Mississippi 8 Conference – Coach: Dan Lefebvre – MSHSL Page

Saint Paul Central – Section 4AAA
Saint Paul City Conference – Coach: Wardell Warren – MSHSL Page

Saint Paul Harding – Section 4AAA
Saint Paul City Conference – Coach: Otto Kraus – MSHSL Page

Sartell-Saint Stephen – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Cody Olson – MSHSL Page

Sauk Rapids-Rice – Section 8AAA
Central Lakes Conference – Coach: Ken Bemboom – MSHSL Page

Shakopee – Section 2AAA
Missota Conference – Coach: Mark Neu – MSHSL Page

Spring Lake Park/Saint Anthony – Section 5AAA
North Suburban Conference – Coach: Jacob Roberts – MSHSL Page
Co-op: Spring Lake Park, Saint Anthony Villlage

Stillwater Area – Section 4AAA
Suburban East Conference – Coach: Rich Keller – MSHSL Page

Tartan – Section 4AAA
Classic Suburban Conference – Coach: Dan Recchio – MSHSL Page

Wayzata – Section 6AAA
Lake Conference – Coach: Tim Hartung – MSHSL Page

White Bear Lake Area – Section 4AAA
Suburban East Conference – Coach: Craig Nasvik – MSHSL Page

Willmar – Section 6AAA
Central Lakes Conference – Coach: Ed Oehlers and Justin Brown – MSHSL Page

Winona – Section 1AAA
Big 9 Conference – Coach: Matt Drazkowski – MSHSL Page
Co-op: Winona, Cotter

Woodbury – Section 4AAA
Suburban East Conference – Coach: Justin Smith – MSHSL Page
© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.