Minnesota HS State Champions – 1937-present

 

2013
Class A
106 – Austin Anderly, LeSueur-Henderson, 10th (38-4)
113 – Cameron Sykora, Border West, 10th (37-0)
120 – Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 10th (36-4)
126 – Quinten Berres, Kimball Area, 10th (39-1)
132 – Eliot Jurries, Jackson County Central, 12th (44-4)
138 – Taner Trembley, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12th (41-2)
145 – Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City, 11th (48-0)
152 – Garret Hoffner, Mahnomen/Waubun, 12th (45-0)
160 – Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 12th (44-0)
170 – Darick Vancura, Jackson County Central, 12th (46-2)
182 – Will Balow, Lake City, 11th (27-2)
195 – Nathan Rose, Sibley East, 11th (45-0)
220 – Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City, 11th (42-6)
285 – Lance Briard, River Valley, 12th (37-0)
Class AA
106 – Tucker Sjomeling, Delano, 8th (36-8)
113 – Jarred Oftedahl, Benilde-Saint Margaret’s, 12th (45-1)
120 – Anthony Luft, Worthington/Round Lake-Brewster, 11th (38-1)
126 – Nate Thomas, Kasson-Mantorville, 12th (46-3)
132 – Kyle Gliva, Simley, 12th (45-4)
138 – Coltan Laganiere, Kasson-Mantorville, 12th (42-4)
145 – Mitchell Hartwig, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, 12th (42-2)
152 – Jake Short, Simley, 12th (48-0)
160 – Brady Ayers, WEM/JWP, 12th (37-6)
170 – Nick Wanzek, Simley, 12th (48-0)
182 – Jamison Evans, Grand Rapids, 12th (40-0)
195 – Lance Benick, Totino-Grace, 10th (43-1)
220 – Clay Broze, Cannon Falls/Randolph, 11th (46-1)
285 – Sam Stoll, Kasson-Mantorville, 11th (49-0)
Class AAA
106 – Taylor Venz, Farmington, 9th (43-2)
113 – Maolu Woiwor, Apple Valley, 10th (44-5)
120 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 11th (47-1)
126 – Dustin Weinmann, Irondale, 12th (42-2)
132 – Seth Gross, Apple Valley, 11th (25-2)
138 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 12th (44-0)
145 – Dayton Racer, Apple Valley, 10th (32-1)
152 – Mark Hall, Apple Valley, 9th (48-1)
160 – Daniel Woiwor, Apple Valley, 12th (46-3)
170 – Jordan Joseph, Saint Michael-Albertville, 10th (42-6)
182 – David Johnson, Apple Valley, 12th (28-1)
195 – Tommy Petersen, Lakeville South, 12th (38-1)
220 – Paul Cheney, Apple Valley, 11th (43-6)
285 – Colin Fisher, Eagan, 12th (40-2)


2012
Class A
106 – Cameron Sykora, Border West, 9th (45-1)
113 – Shane Novak, New York Mills, 11th (42-1)
120 – Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (46-1)
126 – Oakley McLain, Kenyon-Wanamingo, 12th (42-4)
132 – Taner Trembley, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 11th (43-2)
138 – Jacob Anderson, River Valley, 12th (37-2)
145 – Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 11th (41-2)
152 – Curt Maas, Medford, 12th (43-1)
160 – Darick Vancura, Jackson County Central, 11th (47-1)
170 – Cooper Moore, Jackson County Central, 12th (49-0)
182 – Brett Pfarr, LeSueur-Henderson, 12th (42-1)
195 – Nathan Rose, Sibley East, 10th (45-0)
220 – Josh VanOverbeke, Minneota, 12th (44-1)
285 – Dominick Platow, Paynesville Area, 12th (40-5)
Class AA
106 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 7th (44-1)
113 – Kyle Gliva, Simley, 11th (31-2)
120 – Ty Griffin, Rockford, 10th (36-3)
126 – Juan Torres, Simley, 11th (33-8)
132 – Joey Munos, South Saint Paul, 12th (45-0)
138 – Coltan Laganiere, Kasson-Mantorville, 11th (48-2)
145 – Jake Short, Simley, 11th (47-1)
152 – Nick Wanzek, Simley, 11th (45-4)
160 – John Redepenning, Rockford, 12th (40-3)
170 – Micah Barnes, Simley, 12th (47-0)
182 – Lance Benick, Totino-Grace, 9th (34-3)
195 – Broc Berge, Kasson-Mantorville, 11th (48-0)
220 – Joe Schiller, Totino-Grace, 11th (33-11)
285 – Michael Kroells, Scott West, 12th (48-0)
Class AAA
106 – Maolu Woiwor, Apple Valley, 9th (44-6)
113 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 10th (47-1)
120 – Seth Gross, Apple Valley, 10th (44-5)
126 – Sam Brancale, Eden Prairie, 12th (35-1)
132 – Ben Morgan, Forest Lake, 12th (38-2)
138 – Grant Nehring, Saint Cloud Apollo, 11th (43-3)
145 – Mark Hall, Apple Valley, 8th (42-0)
152 – TJ Ohara, Tartan, 10th (40-2)
160 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 12th (48-1)
170 – Kyle Begin, Anoka, 12th (38-2)
182 – Chase Morlock, Moorhead, 11th (41-4)
195 – Tommy Petersen, Lakeville South, 11th (31-1)
220 – Michael Burckhardt, Coon Rapids, 11th (39-4)
285 – Bryce DeBoer, Albert Lea Area, 12th (26-8)


2011
Class AAA
103 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 9th (46-2)
112 – Jordan Kingsley, Apple Valley, 12th (45-3)
119 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 10th (41-0)
125 – Dakota Trom, Apple Valley, 11th (43-2)
130 – Mark Hall, Apple Valley, 7th (46-3)
135 – Matt Kelliher, Apple Valley, 12th (45-4)
140 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 11th (46-2)
145 – Zach Rohr, Hastings, 12th (38-4)
152 – Destin McCauley, Apple Valley, 12th (49-0)
160 – Kyle Begin, Anoka, 11th (41-2)
171 – Jake Waste, Apple Valley, 12th (48-1)
189 – Nathanial Swoyer, Willmar, 12th (36-1)
215 – Zane Petersen, Lakeville South, 12th (41-1)
285 – Donny Longendyke, White Bear Lake Area, 12th (46-1)
Class AA
103 – Kyle Gliva, Simley, 10th (44-1)
112 – Brett Stolarzyk, Stewartville, 10th (37-6)
119 – Pedro DeLao, Simley, 11th (43-7)
125 – Joey Munos, South Saint Paul, 11th (41-0)
130 – Matt Nelson, Big Lake, 12th (40-1)
135 – Gabe Fogarty, Scott West, 11th (36-2)
140 – Jake Short, Simley, 10th (46-3)
145 – Nick Wanzek, Simley, 10th (47-3)
152 – Tyler Mergen, Monticello, 12th (46-0)
160 – Taylor Lewandowski, Foley, 11th (43-5)
171 – Sebastian Gardner, Monticello, 12th (44-2)
189 – Broc Berge, Kasson-Mantorville, 10th (40-1)
215 – Michael Kroells, Scott West, 11th (44-0)
285 – Austin Goergen, Caledonia/Houston/Spring Grove, 11th (38-0)
Class A
103 – Cameron Sykora, Border West, 8th (44-4)
112 – Jacob Braaten, Minnewaska Area, 12th (39-3)
119 – Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 11th (42-4)
125 – Oakley McLain, Kenyon-Wanamingo, 11th (41-5)
130 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 12th (43-1)
135 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 12th (36-3)
140 – Clint Poster, Pierz, 12th (44-0)
145 – Curt Maas, Medford, 11th (37-0)
152 – Alex Steffel, BOLD, 12th (37-7)
160 – Alex Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 12th (35-2)
171 – Josh Willaert, LeSueur-Henderson, 12th (40-2)
189 – Kody Sorenson, Frazee, 12th (47-1)
215 – Jon Gorter, Pipestone Area, 12th (42-1)
285 – Alex Yeager, Badger/Greenbush-Middle River, 11th (37-3)


2010
Class AAA
103 – Sam Brancale, Eden Prairie, 10th (42-0)
112 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 9th (49-0)
119 – Dakota Trom, Apple Valley, 10th (46-2)
125 – Matt Kelliher, Apple Valley, 11th (47-2)
130 – Daniel Woiwor, Apple Valley, 9th (32-12)
135 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 10th (48-1)
140 – Devin Scott, Apple Valley, 12th (44-5)
145 – Dylan Ness, Bloomington Kennedy, 12th (44-0)
152 – Destin McCauley, Apple Valley, 11th (49-0)
160 – Steve Keogh, Apple Valley, 11th (48-2)
171 – Zak Coates, Henry Sibley, 12th (39-2)
189 – Dalton Henderson, Owatonna, 12th (30-2)
215 – Mitch Hrovat, Centennial, 12th (43-1)
285 – Donny Longendyke, White Bear Lake Area, 11th (47-0)
Class AA
103 – Nate Thomas, Kasson-Mantorville, 9th (46-4)
112 – Mike Fuenffinger, Hibbing, 11th (39-4)
119 – Joey Munos, South Saint Paul, 10th (41-3)
125 – Drew Fleming, Watertown-Mayer/Lutheran, 12th (34-1)
130 – Jake Short, Simley, 9th (37-9)
135 – Tommy Glenn, Simley, 12th (42-5)
140 – Andrew Youngblom, Mora, 12th (42-1)
145 – Tyler Mergen, Monticello, 11th (39-1)
152 – Nick Tourville, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park, 12th (42-3)
160 – Kurtis Julson, Simley, 12th (44-3)
171 – Stephen Loosbrock, Adrian, 12th (46-2)
189 – Spencer Johnson, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin, 12th (38-3)
215 – Marshal Ash, Milaca, 12th (41-5)
285 – Austin Goergen, Caledonia/Houston/Spring Grove, 10th (34-4)
Class A
103 – Isaac Novacek, Badger/Greenbush-Middle River, 10th (38-1)
112 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 11th (42-2)
119 – Travis Borchert, Browerville/Eagle Valley, 12th (45-0)
125 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 11th (42-3)
130 – Drew Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (45-2)
135 – Curt Maas, Medford, 10th (37-2)
140 – Tony Vaske, River Valley, 12th (36-1)
145 – Justin Buss, Chatfield, 12th (30-0)
152 – Ryan Thompson, Benson, 12th (36-1)
160 – Cooper Moore, Jackson County Central, 10th (45-2)
171 – Josh Willaert, LeSueur-Henderson, 11th (41-2)
189 – Joel Bauman, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (45-1)
215 – Brandon Manderschied, Minnewaska Area, 12th (34-2)
285 – Dustin Caspers, BOLD, 12th (33-4)


2009
Class AAA
103 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 8th (47-1)
112 – Dakota Trom, Apple Valley, 9th (45-4)
119 – Matt Kelliher, Apple Valley, 10th (47-2)
125 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 9th (49-0)
130 – Justin LaValle, Apple Valley, 12th (49-0)
135 – Robert Fisher, Bloomington Kennedy, 12th (43-1)
140 – Luke Vaith, Hastings, 12th (42-4)
145 – Danny Zilverberg, Wayzata, 12th (26-0)
152 – Jake Begin, Anoka, 12th (38-4)
160 – Zak Coates, Henry Sibley, 11th (41-4)
171 – Tyler Lehmann, Apple Valley, 11th (49-0)
189 – Erik Berdahl, Coon Rapids, 12th (41-4)
215 – Tony Nelson, Cambridge-Isanti, 12th (47-0)
285 – Jacob Kettler, Anoka, 12th (28-1)
Class AA
103 – Jacoby Bergeron, Thief River Falls/Goodridge, 10th (43-2)
112 – Drew Fleming, Watertown-Mayer/Lutheran, 11th (40-3)
119 – Jake Grisell, Mahtomedi, 12th (33-4)
125 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 12th (47-2)
130 – Devon Bonds, Saint Paul Humboldt, 12th (37-8)
135 – Ryan Swenson, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley, 10th (40-5)
140 – Brady Schrupp, Becker, 12th (41-0)
145 – Kevin Fynboh, Thief River Falls/Goodridge, 12th (43-4)
152 – Blaine Miller, Plainview-Elgin-Millville, 11th (47-2)
160 – Jordan Campa, Saint Michael-Albertville, 11th (41-7)
171 – Travis Peralta, Thief River Falls/Goodridge, 12th (43-4)
189 – Mic Berg, Simley, 12th (43-2)
215 – Kris Olson, Foley, 12th (45-1)
285 – Billy Frank, Princeton, 12th (34-2)
Class A
103 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 10th (43-0)
112 – Christian Skillings, Minneota, 10th (42-1)
119 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 10th (41-4)
125 – Drew Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 11th (31-3)
130 – Jason Sunderman, LeSueur-Henderson, 12th (34-5)
135 – Jon Kerzman, Paynesville Area, 12th (39-5)
140 – Jake Long, West Central Area/Ashby, 11th (42-1)
145 – Ryan Thompson, Benson, 11th (32-2)
152 – Tyler Yule, Medford, 12th (42-7)
160 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (50-0)
171 – Mitch Hagen, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (49-0)
189 – Joel Bauman, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 11th (45-2)
215 – McKale Evenson, Pelican Rapids, 12th (34-3)
285 – Jon Farnell, Chatfield, 12th (42-0)


2008
Class AAA
103 – Eric Devos, Apple Valley, 8th (49-0)
112 – Ben Morgan, Forest Lake, 8th (40-3)
119 – Destin McCauley, Apple Valley, 9th (48-0)
125 – Robert Fisher, Bloomington Kennedy, 11th (37-5)
130 – Justin LaValle, Apple Valley, 11th (46-4)
135 – Matt Mincey, Apple Valley, 12th (47-1)
140 – Derek Schreiner, Wayzata, 12th (43-0)
145 – Carter Adams, Coon Rapids, 11th (43-4)
152 – Jake Deitchler, Anoka, 12th (38-0)
160 – Shamus O’Grady, Coon Rapids, 12th (45-3)
171 – Tyler Lehmann, Apple Valley, 10th (36-5)
189 – Billy Morgan, Rosemount, 12th (40-0)
215 – Jake Kahnke, Prior Lake, 12th (49-0)
285 – Sam Maresh, Champlin Park, 12th (46-0)
Class AA
103 – Drew Fleming, Watertown-Mayer, 10th (44-2)
112 – Justin Nelson, Big Lake, 12th (40-2)
119 – Pat LeVasseur, Hutchinson, 12th (24-1)
125 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 11th (46-2)
130 – Tossaporn Suparat, North Branch, 11th (38-3)
135 – Joe Selly, Montgomery-Lonsdale/Le Center, 12th (43-2)
140 – Eric Yngsdal, Byron, 12th (44-2)
145 – Kevin O’Brien, Becker, 11th (41-0)
152 – Wade Gobin, Cannon Falls/Randolph, 12th (36-5)
160 – Eric Reinert, Watertown-Mayer, 12th (41-3)
171 – Jordan Linn, Foley, 10th (42-4)
189 – Drew Ross, Fergus Falls, 12th (39-0)
215 – Matt Groff, Mahtomedi, 12th (37-0)
285 – Zach Loppnow, Lake City, 12th (37-1)
Class A
103 – Christian Skillings, Minneota, 9th (41-3)
112 – Ben Meyer, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (43-1)
119 – Julius Stone, Browerville/Eagle Valley, 11th (36-7)
125 – Zak Lambert, Bertha-Hewitt/Verndale, 12th (37-2)
130 – Ohlen Von, Jackson County Central, 12th (47-1)
135 – Nathan Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (45-0)
140 – Jake Bonsack, United South Central, 12th (37-3)
145 – Torey Stewart, Jackson County Central, 12th (45-3)
152 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 11th (47-0)
160 – Matt Pfarr, LeSueur-Henderson, 12th (40-2)
171 – Travis Rutt, Jackson County Central, 12th (48-1)
189 – Caleb Lines, Jackson County Central, 12th (47-3)
215 – Parker Brand, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 12th (44-0)
285 – Tyler Lindhart, Zumbrota-Mazeppa, 12th (36-3)


2007
Class AAA
103 – Eric Devos, Apple Valley, 7th (38-10)
112 – Destin McCauley, Apple Valley, 8th (48-1)
119 – Derek Schreiner, Wayzata, 11th (46-2)
125 – Matt Mincey, Apple Valley, 11th (49-0)
130 – Josh Wiseman, Champlin Park, 11th (37-4)
135 – Calvin Wolff, Prior Lake, 12th (41-1)
140 – Lucas Murray, Anoka, 12th (42-1)
145 – Jake Deitchler, Anoka, 11th (40-0)
152 – Matt Mauseth, Rochester Mayo, 12th (37-2)
160 – Robby Kriesel, Saint Francis, 12th (40-2)
171 – Luke Munkelwitz, Forest Lake, 12th (40-1)
189 – Jake Kahnke, Prior Lake, 11th (41-0)
215 – Patrick Mahan, Owatonna, 12th (45-0)
285 – Sam Maresh, Champlin Park, 11th (41-0)
Class AA
103 – Garret Garness, Kasson-Mantorville, 8th (40-4)
112 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 10th (44-1)
119 – Ohlen Von, Jackson County Central, 11th (47-1)
125 – Cody Adams, Mankato East, 12th (40-0)
130 – Joe Selly, Montgomery-Lonsdale/Le Center, 11th (41-0)
135 – Tony Valek, Scott West, 11th (42-5)
140 – Jake Saatzer, Mound-Westonka, 12th (41-1)
145 – Joe Grygelko, Saint Michael-Albertville, 12th (46-1)
152 – Mike Guehna, Perham, 12th (41-1)
160 – Travis Rutt, Jackson County Central, 11th (47-1)
171 – Mike Schmitz, Stewartville, 12th (43-0)
189 – Zac Nielsen, Zimmerman, 12th (41-0)
215 – Hakan Binek, Staples-Motley, 12th (39-1)
285 – Will Lutmer, Adrian, 12th (39-0)
Class A
103 – Clint Poster, Pierz, 8th (37-0)
112 – Matt Benson, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley, 11th (28-2)
119 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 12th (44-0)
125 – Kirk Anderson, Barnesville, 12th (46-0)
130 – Joe Murphy, Trinity at River Ridge, 12th (40-1)
135 – Adam Helgeson, Sauk Centre, 12th (26-4)
140 – Ben Anderson, Frazee, 12th (39-1)
145 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 10th (39-0)
152 – Tad Merritt, Canby, 12th (46-1)
160 – Trent Sovde, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (37-1)
171 – Mitch Brekke, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th (43-2)
189 – Tony Willaert, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (35-1)
215 – Nick Fischer, Waterville-Elysian-Morristown, 11th (30-6)
285 – Nick Mackenthun, Norwood Young America, 11th (30-3)


2006
Class AAA
103 – Destin McCauley, Apple Valley, 7th (46-3)
112 – Derek Schreiner, Wayzata, 10th (44-1)
119 – Terrance Young, Minneapolis Edison, 12th (44-2)
125 – Matt Mincey, Apple Valley, 10th (45-4)
130 – Derek Bomstad, Hutchinson, 12th (45-1)
135 – Jason Adams, Coon Rapids, 12th (45-0)
140 – Jake Deitchler, Anoka, 10th (45-1)
145 – Johnny Brandtjen, Simley, 12th (44-1)
152 – Jordan Kolbow, Forest Lake, 12th (38-1)
160 – Derek Skala, Owatonna, 12th (41-5)
171 – Julian Mancha, St. Paul Humboldt, 12th (42-3)
189 – Dusty Iverson, Anoka, 12th (51-0)
215 – Sam Maresh, Champlin Park, 10th (39-4)
275 – Ben Berhow, Albert Lea Area, 12th (47-2)
Class AA
103 – David Thorn, St. Michael-Albertville, 9th (47-2)
112 – Cody Adams, Mankato East, 11th (43-0)
119 – Dan Greeno, St. Michael-Albertville, 12th (43-6)
125 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 12th (49-0)
130 – Torey Stewart, Jackson County Central, 10th (42-4)
135 – Beau Penk, Litchfield, 12th (39-1)
140 – Travis Elg, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin, 12th (43-0)
145 – Chad Little, St. Michael-Albertville, 12th (44-5)
152 – Steven Vedders, Milaca, 12th (42-3)
160 – Mike Schmitz, Stewartville, 11th (41-1)
171 – Kenny Moenkedick, Perham, 12th (43-0)
189 – Nick Henning, Fulda/Murray County Central, 12th (42-0)
215 – Joe Nord, Waconia, 12th (44-0)
275 – Jared Knips, Jackson County Central, 12th (41-4)
Class A
103 – Jeremy Anderson, Atwater-Cosmos-Grove City, 10th (44-1)
112 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 11th (49-0)
119 – Andy Forstner, Madelia/Truman, 12th (40-0)
125 – Joe Murphy, Trinity at River Ridge, 11th (44-1)
130 – Brady Schneeberger, West Central Area/Ashby, 12th (40-5)
135 – Krey Cory, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 11th (42-3)
140 – Nate Willaert, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (34-3)
145 – Tad Merritt, Canby, 11th (48-1)
152 – Warren Gall, Pierz, 12th (46-3)
160 – Kyle Girtz, Pierz, 12th (42-6)
171 – Torrey Line, Browerville/Eagle Valley, 11th (45-0)
189 – Matt Leither, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (38-8)
215 – Justin Schwanz, St. James, 12th (41-3)
275 – Shawn Stanislawski, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (41-2)


2005
Class AAA
103 – Trey Bertram, Hastings, 9
112 – Terrance Young, Minneapolis Edison, 11
119 – Zach Bigboy, Bloomington Kennedy, 12
125 – Jayson Ness, Bloomington Kennedy, 12
130 – Ryan Adams, Coon Rapids, 12
135 – Richard Fessler, Apple Valley, 12
140 – Jarred McCarthy, Farmington, 11
145 – Mitch Millner, Simley, 12
152 – Tim Matheson, Centennial, 12
160 – Tom Lacombe, Apple Valley, 12
171 – Russell Smith, Owatonna, 12
189 – Dusty Iverson, Anoka, 11
215 – Steve Larson, Apple Valley, 12
275 – Brady Wilson, Faribault, 12
Class AA
103 – Cody Adams, Mankato East, 10
112 – Brian Beilke, Sauk Centre, 12
119 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 11
125 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 12
130 – Sam Schad, Long Prairie-Grey Eagle, 11
135 – Zach Winter, Sauk Centre, 12
140 – Justin Turek, New Prague, 12
145 – Levi Price, Cannon Falls/Randolph, 12
152 – Colby Alberts, Kasson Mantorville, 12
160 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 12
171 – Andy Przekwas, Roseau, 12
189 – Levi Bullerman, Adrian, 12
215 – Joe Nord, Waconia/Mayer Lutheran, 11
275 – Kyle Bailey, Kasson Mantorville, 12
Class A
103 – AJ Jenniges, Wabasso, 9
112 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 10
119 – Kirk Anderson, Barnesville, 10
125 – Danny Gray, Dover-Eyota, 12
130 – Brandan Schunk, Wabasso, 12
135 – Kenny Sandt, United South Central/Alden-Conger, 12
140 – Casey Gray, Wheaton/Herman-Norcross, 12
145 – Sean Glenz, Paynesville Area, 11
152 – Scott Thompson, Benson, 12
160 – Joe Bunne, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 12
171 – Zac Nielsen, Zimmerman, 10
189 – Chris McPhail, Pine Island, 12
215 – Justin Schwanz, St. James, 11
275 – Evan Hacker, Canby, 11


2004
Class AAA
103 – Alex Meger, Owatonna, 10
112 – Zack Bigboy, Bloomington Kennedy, 11
119 – Charlie Falck, Apple Valley, 12
125 – Richard Fessler, Apple Valley, 11
130 – T.J. Parlin, Austin, 12
135 – Adam Elseth, Albert Lea, 12
140 – Michael Fessler, Apple Valley, 12
145 – Mitch Millner, Simley, 11
152 – Mike Quamme, Northfield, 12
160 – Mike Felling, Hutchinson, 12
171 – Josh Zabel, Rochester Mayo, 12
189 – Ousley Early, St. Paul Johnson, 12
215 – Mike Maresh, Champlin Park, 12
275 – Kyle Massey, Champlin Park, 12
Class AA
103 – Derek Pesta, Long Prairie-Grey Eagle, 10
112 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 10
119 – Travis Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 10
125 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 11
130 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 12
135 – Cory Feehan, Rockford, 12
140 – Stephen Pilgram, Annandale/Maple Lake, 12
145 – Kurt Haakinson, Sauk Centre, 11
152 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 11
160 – Chas Betts, St. Michael-Albertville, 12
171 – Mitch Vedders, Milaca, 12
189 – Tom Nesseth, Jackson County Central, 12
215 – Jason Finley, Lake City, 12
275 – Jesse Kahn, Plainview/Elgin-Millville, 12
Class A
103 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 9
112 – Kirk Anderson, Barnesville, 9
119 – Joe Grasser, LeCenter/Cleveland, 12
125 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 12
130 – Shane Masching, Hayfield, 12
135 – Kelly Janke, Frazee, 12
140 – Craig Luberts, Pierz, 12
145 – Cory Schunk, Wabasso, 12
152 – Adam Aho, Frazee, 12
160 – Joe Bunne, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 11
171 – Justin LaGosh, Zumbrota-Mazeppa, 12
189 – Cory Harnitz, Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola, 12
215 – Dusty Faber, Martin County West, 12
275 – Jared Schwanz, St. James, 11


2003
Class AAA
103 – Zach Bigboy, Bloomington Kennedy, 10
112 – Jayson Ness, Bloomington Kennedy, 10
119 – Charlie Falck, Apple Valley, 11
125 – Richard Fessler, Apple Valley, 10
130 – T.J. Parlin, Austin, 11
135 – Jestin Hulegaard, Anoka, 12
140 – Andy Merkins, Hutchinson, 12
145 – Dustin Dahlblom, Stillwater Area, 12
152 – Andy Pickar, Brainerd, 12
160 – Kyle Anderson, Simley, 12
171 – George Lynaugh, Simley, 12
189 – Jared Massey, Centennial, 12
215 – Kyle Massey, Centennial, 11
275 – Jon May, Hutchinson, 12
Class AA
103 – Travis Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 9
112 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 11
119 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 10
125 – Tony Noyes, New London-Spicer, 12
130 – Jeff Cooley, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 12
135 – Mike Folie, Waseca, 11
140 – Peter Hayes, Wadena-Deer Creek, 12
145 – Jeremy Anderson, Thief River Falls, 12
152 – Nathan Matousek, Glencoe-Silver Lake, 10
160 – Andy Przekwas, Roseau, 10
171 – Jacob Bryce, Minnewaska Area, 11
189 – Jeremy Pederson, Becker, 11
215 – Kevan Meiners, Caledonia/Houston/Spring Grove, 12
275 – Jeff Lucas, Scott West, 12
Class A
103 – Zachary Sanders, Wabasha-Kellogg, 8
112 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 11
119 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 12
125 – Shane Masching, Hayfield, 11
130 – Kelly Janke, Frazee, 11
135 – Andy Quittschreiber, Frazee, 11
140 – Craig Luberts, Pierz, 11
145 – Shawn Plumley, BOLD, 12
152 – Mitch Kuhlman, Medford, 12
160 – Gabe Dretsch, Frazee, 12
171 – Tom Libbesmeier, Kimball Area, 12
189 – Craig Myhre, Minneota, 12
215 – Casey Finck, Bertha-Hewitt/Verndale, 12
275 – Justin Olson, Frazee, 12


2002
Class AAA
103 – Josh Hansen, Albert Lea/Glenville-Emmons, 11
112 – Charlie Falck, Apple Valley, 10
119 – Neil Wasmund, Apple Valley, 12
125 – Quincy Osborn, Grand Rapids, 12
130 – David Sadder, Totino-Grace, 12
135 – Thomas McAlpine, Elk River Area, 12
140 – Andy Pickar, Brainerd, 11
145 – Dustin Dahlblom, Stillwater Area, 11
152 – Jacob Schlottke, Apple Valley, 12
160 – George Lynaugh, Simley, 11
171 – Jared Massey, Centennial, 11
189 – Justin Walsh, Alexandria, 11
275 – Trevor Laws, Apple Valley, 11
Class AA
103 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 10
112 – Brandon Dick, St. Michael-Albertville, 10
119 – Jared Evans, Blue Earth Area, 12
125 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 12
130 – Jeff Cooley, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 11
135 – Ryan King, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 12
140 – Jason Rhoten, Kasson-Mantorville, 12
145 – David Whipps, Scott West, 12
152 – Marc Harwood, Jackson County Central, 12
160 – Travis Krinkie, Blue Earth Area, 12
171 – Ethan Vogt, Sauk Centre, 10
189 – Marty Engen, Paynesville Area, 11
275 – Ben Janike, Waseca, 12
Class A
103 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 10
112 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 11
119 – Darren Oswald, Frazee, 12
125 – Shane Masching, Hayfield, 10
130 – Joeb Oyster, Bertha-Hewitt/Verndale, 12
135 – Craig Luberts, Pierz, 10
140 – Shawn Plumley, BOLD, 11
145 – Mitch Kuhlman, Medford, 11
152 – Cory Harnitz, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 10
160 – Tony Jenson, Greenbush-Middle River/Badger, 12
171 – Tyler Bullerman, Adrian, 12
189 – Corey Feltmann, Norwood-Young America, 12
275 – Kory Andersen, St. James, 12


2001
Class AAA
103 – Charlie Falck, Apple Valley, 9
112 – Neil Wasmund, Apple Valley, 11
119 – Quincy Osborn, Grand Rapids, 11
125 – Jafari Vanier, Bloomington Kennedy, 12
130 – Jesse Marohn, Brainerd/Pillager, 12
135 – Jamell Tidwell, Bloomington Kennedy, 12
140 – Jacob Schlottke, Apple Valley, 11
145 – Travis Fuhol, Cambridge-Isanti, 12
152 – Marcus LeVesseur, Bloomington Kennedy, 12
160 – Evan Amundson, Alexandria, 12
171 – Bryan Cowdin, Worthington/SV-RL-B, 12
189 – Adam Fokken, Eastview, 12
275 – Max Lossen, Winona/Winona Cotter, 12
Class AA
103 – Jared Evans, Blue Earth Area, 11
112 – Leland Brincefield, Wadena-Deer Creek, 11
119 – Logan Brincefield, Wadena-Deer Creek, 11
125 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 11
130 – Ryan King, GMLOK, 11
135 – Mike Weyer, Milaca/Faith Christian, 12
140 – Marc Harwood, Jackson County Central, 11
145 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 12
152 – Jeremy Larson, Fillmore Central, 12
160 – Kelly Flaherty, Big Lake, 12
171 – Ryan Flaherty, Big Lake, 12
189 – Tim Kraemer, Rocori, 12
275 – Josh Bresnahan, Pequot Lks/Pine River-B, 11
Class A
103 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 9
112 – Eric Sanders, Wabasha Kellogg, 10
119 – Pat Salonek, Howard Lake-Waverly-Winsted, 10
125 – Zac Roth, LakeCrystal-Wellcome Memorial, 12
130 – David Kerzman, Paynesville Area, 12
135 – Brent Reinhard, Medford, 11
140 – Mitch Kuhlman, Medford, 10
145 – Danon Anderson, Saint James, 12
152 – Matt Nagel, Frazee, 12
160 – Tony Schlaak, NewRichlndHartlndElendalGenva, 12
171 – Tyler Bullerman, Adrian, 11
189 – John Wheelock, Janesville-Waldorf-Pemberton, 12
275 – Ryan Rosin, Nicollet, 12


2000
Class AAA
103 – Jesreal Keith, Virginia Area Co-op, 12
112 – Mark Buck, Apple Valley, 12
119 – Derek Johnson, Owatonna, 11
125 – Matt Shankey, Apple Valley, 12
130 – Chris McAlpine, Elk River Area, 12
135 – Jamell Tidwell, Bloomington Kennedy, 11
140 – Mike Verdeja, Simley, 12
145 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 11
152 – Paul Carlson, St. Francis, 12
160 – Josh McLay, Hastings, 12
171 – Brad Tupa, Faribault, 12
189 – Jordan Holm, Northfield, 12
Hwt – Chad Redmann, Apple Valley, 12
Class AA
103 – Anthony Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 9
112 – Mark Twardy, Litchfield, 12
119 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 10
125 – Austin Scarset, Redrock Central/Westbrook-Walnut Grove, 10
130 – Steve Majerus, Jackson County Central, 12
135 – Aaron Erickson, Minnewaska Area, 12
140 – Shawn Williams, Brooklyn Center, 12
145 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 11
152 – Dusty Wilking, Jackson County Central, 11
160 – Nate Baker, Jackson County Central, 12
171 – Alex Serie, Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek, 12
189 – Jon Duncombe, St. Michael-Albertville, 12
Hwt – Jake Helmin, Foley, 11
Class A
103 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 9
112 – John Schermerhorn, Frazee, 12
119 – Aaron Kloss, Pierz, 10
125 – David Kerzman, Paynesville Area, 11
130 – Blaine Kuhlman, Medford, 12
135 – Dustin Speltz, Lewiston-Altura, 11
140 – Thad Pike, Hayfield, 12
145 – Brian Miller, LeCenter, 12
152 – Matt Nagel, Frazee, 11
160 – Chris Young, Pierz, 12
171 – Joe Moon, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12
189 – Johnny Frank, Wabasso, 12
Hwt – Scott Revier, BOLD, 12


1999
Class AAA
103 – Derek Johnson, Owatonna, 10
112 – Desmond Radunz, Henry Sibley, Mendota Heights, 12
119 – Matt Shankey, Apple Valley, 11
125 – Chris McAlpine, Elk River Area, 11
130 – Ryan LeBeau, Prior Lake, 10
135 – Clint Martin, Elk River Area, 10
140 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 10
145 – Mike Wichman, Hutchinson, 11
152 – Josh McLay, Hastings, 11
160 – Bryan Cowdin, Worthington/Sioux Valley, 10
171 – Jeremy Johnson, Faribault/Bethlehem Academy, 12
189 – Jordan Holm, Northfield, 11
Hwt – Joe Mayberry, Bemidji, 12
Class AA
103 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 9
112 – Kelly Pederson, Big Lake, 11
119 – Jeff Ollestad, Mora, 10
125 – Luke Eustice, Blue Earth Area, 12
130 – Jamie Carlson, Staples-Motley, 12
135 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 10
140 – Jeff Thompson, Staples-Motley, 12
145 – Mark Carlson, Staples-Motley, 12
152 – Nate Baker, Jackson County Central, 11
160 – Mike Fiedler, Sauk Centre, 12
171 – Ryan Bruns, Marshall/Marshall Area Christian, 12
189 – Kent Crowley, Fulda/Murray County Central, Slayton, 12
Hwt – Bryce Vancura, Jackson County Central, 12
Class A
103 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 8
112 – John Schermerhorn, Frazee, 11
119 – Matt Jones, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 10
125 – Jason Foss, Royalton, 12
130 – Kyle Dillon, B0LD, Olivia, 12
135 – Matt Nagel, Frazee, 10
140 – Matt Aho, Frazee, 12
145 – Peter Miller, LeCenter, 12
152 – Jacob Volkmann, Battle Lake/Underwood/Henning, 12
160 – Miah Campbell, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12
171 – Joe Moon, NRHEG, New Richland, 11
189 – Justin Berg, NRHEG, New Richland, 12
Hwt – Mike Schuch, Jasesville-Waldorf-Pemberton, 12


1998
Class AAA
103 – Peter Zangl , New Ulm/New Ulm Cathedral
112 – Nick Ledin, Eden Prairie
119 – Dave Redinius, Eden Prairie
125 – Tony Fratzke, Hutchinson
130 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt
135 – Lance Martin, Elk River
140 – Mitch Marr, Forest Lake
145 – Josh McLay, Hastings
152 – Luke Becker, Cambridgo-Isanti
160 – Jacob Clark, South Saint Paul
171 – Jason Waln, Elk River
189 – Jason HoIm, Northfield
Hwt – Pete Campion, Fergus Falls/Hillcrest Lutheran
Class AA
103 – Scott Shepersky, Litchfield
112 – Luke Eustice, Blue Earth Area
119 – Matt Strawser, Wadena- Deer Creek
125 – Josh Roberts, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
130 – Trent Hatlevig, Caledonia/Spring Grove
135 – Mark Carlson, Staples-Motley
140 – Nate Baker, Jackson County Central
145 – Nate Hanson, Jackson County Central
152 – Todd Fuller, Annandale/Maple Lake
160 – Nick Slack, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
171 – Mike Duncombe, St. Michael-Albertville
189 – Jason Brueske, Wadena-Deer Creek
Hwt – Justin Staebler, Perham
Class A
103 – Derek Zieske, BDRSH, Renvilie
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross
119 – Corey Buenger, Chatfield
125 – Matt Nagel, Frazee
130 – Jerod Boynton, Saint Charles/Saint Charles Christian
135 – Marshall Rach, Bertha-Hewitt/Verndale
140 – Trent Gunsolus, Janesville-Waldorf-Pemberton
145 – Jacob Volkmann, Battle Lake/Underwood/Henning
152 – Jeff Adams, Janesvillle-Waldorf-Pemberton
160 – Dana Gostomczik, Janesvillle-Waldorf-Pemberton
171 – Joel Schrimpf, Goodhue
189 – Robert Kendall, Hinckley-Finlayson
Hwt – Brad Steele, Saint James


1997
Class AAA
103 – Erik Hoffman, Mankato West
112 – Nick Ledin, Eden Prairie
119 – Julio Alaniz, Mankato West
125 – Kelly McConville, Osseo
130 – Chad Erikson, Apple Valley
135 – Brad Fisher, Austin/Austin Pacelli
140 – Jake Skalicky, Simley
145 – Luke Becker, Cambridge-lsanti
152 – Jacob Clark, South Saint Paul
160 – Jeff Stewart, Apple Valley
171 – Mike Cuperus, Worthington
189 – Cory Forar, Prior Lake
Hwt – Isaiah Larson, Hastings
Class AA
103 – Ty Eustice, Blue Earth Area
112 – Matt Strawser, Wadena-Deer Creek
119 – Chad Morrow, Kasson-Mantorville
125 – Mark Carlson, Staples-Motley
130 – Trent Hatlevig, Caledenia/Spring Grove
135 – Jason Bartels, Annandale/Maple Lake
140 – Jacob Volkmann, Battle Lake/Underwood/Henning
145 – Mike Fiedler, Sauk Centre
152 – Lance Wurm, Annandale/Maple Lake
160 – Mark Newman, Mora
171 – Tony Gansen, Scott West
189 – Jake Tieje, Fairmont Area/Martin Luther, Northrop
Hwt – Justin Staebler, Perham
Class A
103 – Matt Nagel, Frazee
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross
119 – Marv Sims, Big Lake/Zion Christian
125 – Mike Weller, New York Mills
130 – Trevor Houn, Montgomery-Lonsdale
135 – Pat Harty, Hayfield
140 – Tony Thoma, Hayfield
145 – Klaus Alberts, Hayfield
152 – Dana Gostomczik, Janesvillle-Waldorf-Pemberton
160 – Dan Routh, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
171 – Joel Howard, Badger/Greenbush-Middle River
189 – Owen Elzen, Dover-Eyota
Hwt – Mark Anderson, Rockford


1996
Class AA
103 – Judd Citrowske, Apple Valley
112 – Ben Peake, Mounds View
119 – Eric Schmiesing, Saint Cloud Tech
125 – Kelly McConville, Osseo
130 – Chad Erikson, Apple Valley
135 – Luke Becker, Cambridge
140 – Josh Cagle, Faribault (cooperative)
145 – Aron Attig, Albert Lea
152 – Jeff Stewart, Apple Valley
160 – Mike Cuperus, Worthington
171 – Joel Goeden, Grand Rapids
189 – Greg Schreder, St. Cloud Tech
Hwt – Ben Bauer, Faribault (cooperative)
Class A
103 – Luke Eustice, Blue Earth Area
112 – Nick Slack, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
119 – Nick Jacob, Mound Westonka
125 – Eric Kramer, Staples-Motley
130 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
135 – Anthony Mollins, Perham
140 – Dana Paulson, Roseau
145 – Lance Warm, Annandale/Maple Lake
152 – Dana Gostomczik, Janesville-Waldorf-Pemberton
160 – Steve Saxland, Pipestone-Jasper
171 – Matt Fiedler, Sauk Centre
189 – Ryan Rettke, Morris Area/Hancock
Hwt – Lee Hiltner, Paynesville Area
Class B
103 – Kris Fier, Minneota
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross
119 – Ben Johnson, Kenyon-Wanamingo
125 – John Wegman, Saint Charles
130 – Peter Mursu, New York Mills
135 – Chad Stoneburg, Whenton/Herman-Norcross
140 – Brad Pike, Hayfield
145 – Justin Baker, Kerkhovon-Murdock-Sunburg
152 – Dan Duncombe, St Michael-Albertville
160 – Paul Fabian, Wheaton Herman-Norcross
171 – Owen Elzen, Dover-Eyota
189 – Nick Severson, Hayfield
Hwt – Ben Meyer, Pine Island


1995
Class AA
103 – Victor Dionisopolous, Simley, Inver Grove Heights
112 – Nick Jacob, Mound-Westonka
119 – Chad Erickson, Apple Valley
125 – Ty Friederichs, Osseo
130 – Josh Cagle, Faribault
135 – Dwight Ballou, Little Falls
140 – Dan Dellwo, Chisago Lakes Area, Lindstrom
145 – Anthony Jackson, Simley, lnver Grove Heights
152 – Amir Alexander, Minnetonka
160 – Aaron Craig, Faribault
171 – Joel Goeden, Grand Rapids
189 – Josh Clausen, Apple Valley
Hwt – Mike Law, Stillwater Area
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Pat Harty, Hayfield
119 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
125 – Jamey Keller, Foley
130 – Ben Zimmer, Atwater-Cosmos-Grove City
135 – Brad Pike, Hayfield
140 – Dana Paulson, Roseau
145 – John Weldon, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
152 – Tim Kinsella, Litchfield
160 – Shane Colberg, Dassel-Cokato
171 – Ryan Marx, Plainview/Elgin-Millville
189 – Jeff Ziermann, Waconia
Hwt – Simon Kern, Badger/Greenbush-Middle River


1994
Class AA
103 – Chad Erikson, Apple Valley
112 – Tony Dionosopoulos, Simley, Inver Grove Heights
119 – Ty Friederichs, Osseo
125 – Barrett Golyer, Saint Francis
130 – Josh Friedt, Rochester John Marshall
135 – Nate Vilnow, Willmar
140 – Pat Smith, Osseo
145 – Troy Marr, Forest Lake
152 – Ray Wilhelm, Stillwater Area
160 – Chad Dollansky, Saint Francis
171 – Jeff Schroeder, Simley, lnver Grove Heights
189 – Jeremy Schubert, Owatonna
Hwt – Ben Bauer, Faribault
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordon)
119 – Jamie Keller, Foley
125 – Brad Pike, Hayfield
130 – Jeremy Arndt, Wheaton/Herman-Norcross
135 – Dan Doncombe, Saint Michael-Albertville
140 – Wayne Mooney, Badger/Greenbush-Middle River
145 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
152 – Matt Skattum, Luverne/HiIIs-Beaver Creek
160 – Chris Steele, Hayfield
171 – Chad Kranz, Montevideo
189 – Cory Czepa, Fulda/Murray County Central, Slayton
Hwt – Roger Pederson, Pipestone-Jasper


1993
Class AA
103 – Brad Fisher, Austin
112 – Ty Friederichs, Osseo
119 – Henry Gerten, Rosemount
125 – Brandon Howe, Totino Grace, Fridley
130 – Brice Thornburg, Forest Lake
135 – Jason Davids, Forest Lake
140 – Jason Cuperus, Worthington
145 – Troy Marr, Forest Lake
152 – Brett Svendsen, Elk River
160 – Justin Hahn, Forest Lake
171 – Brent Hoffman, Totino Grace, Fridley
189 – Jeremy Goeden, Grand Rapids
Hwt – Jason DeVries, Forest Lake
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Brian Heimerl, Lester Prairie/Holy Trinity, Winsted
119 – Darrin Allen, Chatfield
125 – Kipp Williamson, Hayfield
130 – Jesse Curtis, Perham
135 – Rawdon Hawkinson, Watertown-Mayer
140 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
145 – Jay Stephan, Piainview/Elgin-Millville
152 – Jim Peterson, Dover-Eyota
160 – Chris Steele, Hayfield
171 – Chris Lowrie, Zumbrota-Mazeppa
189 – Link Steffen, Granite Falls-Clarkfield
Hwt – Dieken Swalla, MACCRAY, Clara City


1992
Class AA
103 – Ty Friederichs, Osseo
112 – Brandon Paulson, Anoka
119 – Brandon Howe, Totino Grace
125 – Andy Reigstad, Willmar
130 – Jason Reitmeler, Worthington
135 – Jason Cuperus, Worthington
140 – Jason Melcher, St. Francis
145 – Carl Carlson, Willmar
152 – Mike Dowdell, Totino Grace
160 – Dave Mendenhall, Albert Lea
171 – Walter Binger, Cambridge
189 – Greg Karsten, Owotonna
Hwt – KarI Jones, Apple Valley
Class A
103 – B.J. Mariotti, St. Michael-Albertville
112 – Aaron Gudahl, Blue Earth Area
119 – Bill Soine, Montevideo
125 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
130 – Tim Jansma, Heron Lake-Okabena-Lakefield
135 – Gordy Thompson, Staples Area
140 – Brad Fenske, Paynesville
145 – Jose Trevino, St. Paul Humboldt
152 – Scott Hoeft, Paynesville
160 – Jeff Egeland, Sauk Centre
171 – Tanner Young, St. Charles
189 – Link Steffen, Granite Falls-Clarkfield
Hwt – Dieken Swalla, MACCRAY, Clara City


1991
Class AA
103 – Dan Dietrich, Simley
112 – Brandon Paulson, Anoka
119 – Jason Reitmeier, Worthington
125 – Mark Wellstone, Apple Valley
130 – Erin Dougherty, Totino Grace
135 – Jason Birr, Buffalo
140 – Ryan Cummings, Osseo
145 – Scott Peterson, Alexandria
152 – Wade Short, Simley
160 – Travis Herndon, Apple Valley
171 – Walter Binger, Cambridge
189 – Tony Kenning, St. Cloud Tech
Hwt – Billy Pierce, Minneapolis Roosevelt
Class A
103 – Brian Heimerl, Lester Prairie/Holy Trinity, Winsted
112 – Mike McDougall, Lake Crystal-Wellcome Memorial
119 – Tim Jansma, Heron Lake-Okabena-Lakefield
125 – Josh Heckman, Wells-Easton/South Central
130 – Eddy Dehmer, St. Michael-Albertville
135 – Jeff Bullerman, Wells-Easton/South Central
140 – Greg Schwartz, Paynesville
145 – Shane Nelson, St. James
152 – Reese Kuck, Deer River/Northland, Remer
160 – Brian Sutter, Goodhue
171 – Chad Nelson, Stewartville
189 – Josh Tietje, Fairmont
Hwt – Shawn Ehrich, Blue Earth Area


1990
Class AA
103 – Brandon Paulson, Anoka
112 – Brian Miley, Anoka
119 – Brian Asleson, Apple Valley
125 – Erin Dougherty, Totino Grace
130 – Jason Birr, Buffalo
135 – Troy Haglund, Willmar
140 – Wade Short, Simley
145 – Chad Carlson, Willmar
152 – Tom Olson, Buffalo
160 – Jason Olson, Hibbing
171 – Travis Herndon, Apple Valley
189 – Joel Sharratt, Bloomington Kennedy
Hwt – Billy Pierce, Minneapolis Roosevelt
Class A
103 – Lenny Meine, Crookston
112 – Dennis Bly, Stewartville
119 – Jeremy LaVigne, Foley
125 – Tim Halbakken, Dover-Eyota
130 – Eddy Dehmer, St. Michnel-Albertville
135 – Chad Gage, Heron Lake-Okabena-Lakefield
140 – Kevin Newgard, Milaca
145 – Darrin Heldman, Staples-Motley
152 – Todd Lange, Martin County West, Sherburn
160 – Scott Wilts, Kerkhoven-Murdock Sunburg
171 – Chad Nelson, Stewartville
189 – Brad Loeffler, St. Clair
Hwt – Shawn Ehrich, Blue Earth Area


1989
Class AA
103 – Patton, St. Francis
112 – Fornicoia, Richfield
119 – Phillips, Anoka
125 – Hoialmen, Winona
130 – Miller, Rochester John Marshall
135 – Springer, Anoka
140 – Carlson, Willmar
145 – Kroells, Elk River
152 – Willy Short, Simley
160 – Pribyl, Monticello
171 – Schmitz, New Prague
189 – Sharratt, Bloomington Kennedy
Hwt – Tim Tekautz, Hibbing
Class A
103 – Meine, Crookston
112 – Hansen, Madison
119 – Becker, St. Michael-Albertville
125 – Bogart, Belgrade-Brooten-Elrosa
130 – VanCura, Heron Lake-Okabena-Lakefield
135 – Block, LeCenter
140 – Mack, New York Mills
145 – Kurtz, Norwood-Young America
152 – Thoreson, St. Charles
160 – Lange, Martin County West
171 – Nelson, Stewartville
189 – Loeffler, St. Clair
Hwt – Steve King, St. Clair


1988
Class AA
98 – Shawn McDowell, Grand Rapids
105 – Scanlon, Minnetonka
112 – Martin, Minneapolis Roosevelt
119 – Duren, Apple Valley
126 – Thompson, Hibbing
132 – Droegemueller, Osseo
138 – Short, Simley
145 – Jones, Minneapolis Roosevelt
155 – Harrison, Simey
167 – Olsen, New Prague
185 – Kevin Schiltz, Albert Lea
Hwt – Tim Tekautz, Hibbing
Class A
98 – Mike Peterson, Elgin-Milville
105 – Jay Walz, Brownton
112 – Merritt, Canby
119 – Dave Eustice, Janesville
126 – Ripplinger, St. Michael-Albertville
132 – Dandurand, Clarkfield
138 – Goodhart, Beardsley/Browns Valley
145 – Vymola, Norwood-Young America
155 – Corey Olson, Hayfield, Dodge Center
167 – Darren Cain, Arlington-Green Isle/Gaylord
185 – Gibson, Chokio-Alberta/Clinton/Graceville
Hwt – Dietchlor, Park Rapids


1987
Class AA
98 – Jerry Martin, Minneapolis Roosevelt
105 – Bisek, New Prague
112 – Menne, Forest Lake
119 – Todd Enger, Rochester Mayo
126 – Barrett, Columbia Heights
132 – Seeger, Grand Rapids
138 – Jones, Simley
145 – Tousignant, Faribault
155 – Kirpach, St. Francis
167 – Skapyak, Apple Valley
185 – Short, Simley
Hwt – Ziebol, Richfield
Class A
98 – Jeff Sterriker, Staples
105 – Bergeron, Oklee/Plummer
112 – Bennett, Clarissa
119 – Mike Morgan, Battle Lake/Underwood
126 – Block, LeCenter
132 – Anderson, Maple Lake
138 – Lorenson, Greenbush
145 – Corey Olson, Hayfield
155 – Darren Cain, Arlington-Green Isle
167 – Fouquette, Maple Lake
185 – Gibson, Chokio-Alberta/Clinton/Graceville
Hwt – Nelson, Grand Meodow/LeRoy-Ostrander


1986
Class AA
98 – Gary Clem, St. Francis
105 – Hegland, Apple Valley
112 – Lemair, Prior Lake
119 – D. Droegemueller, Osseo
126 – Beatty, Rosemount
132 – Matt Demaray, Apple Valley
138 – Bergeron, Wayzata
145 – Miley, Anoka
155 – Duval, Park Cottage Grove
167 – Nelson, Elk River
185 – Short, Simley
Hwt – Balcom, Fairmont
Class A
98 – Todd Bergeron, Oklee/Plummer
105 – Douglas, Hayfield
112 – Tangen, St. James
119 – Kuznik, Crookston
126 – Corey Olson, Hayfield
132 – Wurm, Maple Lake
138 – Otterness, Cannon Falls/Randolph
145 – Bullerman, Adrian
155 – Karila, Canby
167 – Ochsendorf, Dawson-Boyd
185 – Nelson, Grand Meodow/LeRoy-Ostronder
Hwt – Garvick, Paynseville


1985
Class AA
98 – Darren Droegemueller, Osseo
105 – Calliguri, Hibbing
112 – Dave Droegemueller, Osseo
119 – Houg, Albert Lee
126 – Matt Demaray, Apple Valley
132 – Bergeron, Wayzata
138 – Short, Simley
145 – Needham, Apple Valley
155 – Morgan, Bloomington Kennedy
167 – Farrell, Osseo
185 – Dillemuth, Albert Lea
Hwt – Hagert, Bloomington Kennedy
Class A
98 – Greg Schmitz, Brooten
105 – Morgan, Battle Lake/Underwood
112 – Kuznik, Crookston
119 – Mark Krier, Plainview
126 – Miller, Renville-Sacred Heart
132 – Becker, St. Michael-Albertville
138 – Dorn, Adrian
145 – Weber, Madison
155 – Massop, Mapleton/Amboy Good Thunder
167 – Storm, Walker-Hackensack
185 – Koenig, Butterfield-Odin
Hwt – Math, Aitkin


1984
Class AA
98 – Dave Calliguri, Hibbing
105 – Dan Collins, Bloomington Kennedy
112 – Matt Demaray, Apple Valley
119 – Pawlitschek, St. Paul Como Park
126 – Chris Lembeck, Bloomington Kennedy
132 – Caughey, Brainerd
138 – Fink, Park Cottage Grove
145 – Warner, Hibbing
155 – Tousignant, Faribault
167 – Dave Meier, Bloomington Kennedy
185 – Sterner, Marshall
Hwt – Ullom, Faribault
Class A
98 – Mike Buringa, Plainview
105 – Werner, Perham
112 – Mark Krier, Plainview
119 – Tougas, Oklee/Plummer
126 – Miller, Renville-Sacred Heart
132 – Engler, Fulda
138 – Dorn, Adrian
145 – McDonald, Watertown-Mayer
155 – Mikel, Medford
167 – Kvien, Roseau
185 – Palmer, Royalton
Hwt – Kevin Mettler, Mankato Loyola


1983
Class AA
98 – Rob Mullenberg, Faribault
105 – R. Habiach, Buffalo
112 – Jorgenson, Rosemount
119 – Rick Goeb, Anoka
126 – Blake Bonjean, Bloomington Kennedy
132 – Cauphey, Brainerd
138 – Koffski, Coon Rapids
145 – Green, Apple Valley
155 – Rogers, Worthington
167 – Sande, St. Paul Central
185 – Nielsen, Spring Lake Park
Hwt – Hanson, Faribault
Class A
98 – Bob Sterriker, Staples
105 – Mark Krier, Plainview
112 – Anderson, Maple Lake
119 – Miller, Renville-Sacred Heart
126 – Cyr, Oklee/Plummer
132 – Thier, Adrian
138 – McNamera, Goodhue
145 – Kastner, Elbow Lake-Wendell
155 – Christianson, Canby
167 – Palmer, Royalton
185 – Shepersky, Menahga
Hwt – Williamson, Appleton


1982
Class AA
98 – Chris Lembeck, Bloomington Kennedy
105 – Rick Goeb, Anoka
112 – Ron Cashman, Blaine
119 – Keith Gliva, Rosemount
126 – Jerry Pritchett, Apple Valley
132 – Greg Roehrick, Faribault
138 – Rex Rabine, Park Center
145 – Mike McGrath, Anoka
155 – Terry Sanders, Buffalo
167 – Paul Nielsen, Spring Lake Park
185 – Chris Peterson, Cambridge
Hwt – Jim Luzar, Richfield
Class A
98 – Bob Sterriker, Staples
105 – Dan Werner, Perham
112 – John Miller, Renvilie-Sacred Heart
119 – Blaine Dravis, Staples
126 – Phil Corbett, Staples
132 – Joel Hand, Sherburn
138 – Dean Salo, New York Mills
145 – Terry Weller, New York Mills
155 – David Schuster, Delavan
167 – Tom Theede, Lewiston
185 – Rob Payne, Hancock/Cyrus
Hwt – Rusty Becker, Adrian


1981
Class AA
98 – Jim Jorgenson, Elk River
105 – Indrelie, Albert Lea
112 – Whelan, Brainerd
119 – Roehrick, Faribault
126 – Hanna, Albert Lea
132 – Clemens, Cooper
138 – Dave Wiklund, Bloomington Kennedy
145 – Hall, Coon Rapids
155 – John Morgan, Bloomington Kennedy
167 – Dyer, St. Paul Johnson
185 – Schwab, Forest Lake
Hwt – Luzar, Richfield
Class A
98 – Rick Goeb, Monticello
105 – Dave Goeb, Monticello
112 – Lexvold, Goodhue
119 – Braaten, Glenwood/Villard
126 – Evan, Wells-Easton
132 – Heiling, Redwood Falls
138 – Barrett, Annandale
145 – Heldman, Staples
155 – Zanda, Browervilie
167 – Wolf, Adrian
185 – Meyer, Luverne
Hwt – Baumgartner, Olivia


1980
Class AA
98 – Steve Gliva, Rosemount
105 – Gene, Austin
112 – Anderson, Fridley
119 – Bergerson, Wayzata
126 – Habisch, Buffalo
132 – Dehen, Anoka
138 – Langlais, Apple Valley
145 – Todd Arens, Bloomington Kennedy
155 – Arvold, Alexandria
167 – Seeger, Minnetonka
185 – Hicks, Hastings
Hwt – Graeber, Armstrong
Class A
98 – Dave Goeb, Monticello
105 – D. Werner, Perham
112 – Mergens, Staples
119 – Wetz, Morris
126 – Kriewall, Blue Earth
132 – Woitalla, Albany
138 – Studer, Sherburn
145 – Christensen, Frazee
155 – Haag, Lewiston
167 – Gross, Blackduck
185 – Blanshan, Waconia
Hwt – Jenson, Foley


1979
Class AA
98 – Todd Guse, Austin
105 – Clem, St. Francis
112 – Grimes, Bemidji
119 – Arne, Orono
126 – Bigelbach, F. B. Kellogg
132 – Steve Carr, Moorhend
138 – Ross Redmann, Anoka
145 – Mead, Blaine
155 – Hoffman, New Ulm
167 – Brad Tufto, Bloomington Kennedy
185 – Mueller, Woodbury
Hwt – Chuck Vavrosky, Bloomington Kennedy
Class A
98 – David Pfaffingerr, Blue Earth
105 – Steve Werner, Perham
112 – Barrett, Annandale
119 – Fuchs, Paynesville
126 – Finley, Chatfield
132 – Quiram, Waterville-Elysian
138 – Squibb, Bird Island-Lake Lillian
145 – Scott Dubbelde, Pipestone
155 – Engler, Diiworth
167 – Hammers, Perham
185 – Jessen, New Richland-Hartland
Hwt – Held, Waubun


1978
Class AA
98 – Lyle Clem, St. Francis
105 – Mooney, Robbinsdale
112 – Vic Martinez, Osseo
119 – Gary LeFebvre, Elk River
126 – Robert Redmann, Anoka
132 – Bruce Arvold, Alexandria
138 – Jim Tredeau, Simley
145 – Jim Mead, Blaine
155 – Tim Houg, Moorhead
167 – Jerry Tesch, Mounds View
185 – Pat Faber, Minneapolis Edison
Hwt – Tom Brutscher, Little Falls
Class A
98 – Steve Werner, Perham
105 – Pat Halloran, Glencoe
112 – Marc Novacek, Greenbush
119 – Joe Berry, Waubun
126 – Steve Carr, Battle Lake
132 – Dave Sikora, Staples
138 – Mike Keogh, Waubun
145 – Mark Aho, Frazee
155 – John Lundberg, New London Spicer
167 – Les Mistic, Blackduck
185 – Don Dahl, Dover-Eyota
Hwt – Tom Hanson, Canby


1977
Class AA
98 – Rich Barron, Minneapolis Central
105 – Vic Martinez, Osseo
112 – Schmidt, Forest Lake
119 – Rose, Burnsville
126 – Wasmund, Worthington
132 – J. Martinez, Osseo
138 – Bonk, Buffalo
145 – Moore, Forest Lake
155 – Tesch, Mounds View
167 – Mitchell, Spring Lake Park
180 – Eisinger, Orono
Hwt – Miller, Stillwater
Class A
98 – Keith Anderberg, Braham
105 – Hackle, Appleton
112 – Merritt, Canby
119 – Steve Carr, Battle Lake
126 – Dahlheimer, St. Michael-Albertville
132 – Paul Anderson, Barnesville
138 – Knutson, New Richmond
145 – Sommers, Gaylord
155 – Mistic, Blackduck
167 – Minsink, Clarkfield
180 – Johnson, Goodhue
Hwt – Hansen, Canby


1976
Class AA
98 – Rich Barron, Minneapolis Central
105 – Fraley, Forest Lake
112 – Myers, Fridley
119 – Wasmund, Worthington
126 – Saba, Spring Lake Park
132 – Seawell, Minneapolis Edison
138 – Scott Benner, Robbinsdale
145 – S. Madigan, Mankato West
155 – M. Obrycki, Fridley
167 – K. Keckeisen, Mankato West
180 – J. Hohertz, Minnetonka
Hwt – G. Ganyo, St. Louis Park
Class A
98 – Phil Sowers, Staples
105 – Merritt, Canby
112 – Carr, Battle Lake
119 – T. Kriewall, Blue Earth
126 – F. Full, Canby
132 – Zimmer, Wabasso
138 – J. Johnson, Staples
145 – P Lippert, Olivia
155 – D. Peterson, Luverne
167 – R. Knutson, Stewartville
180 – G. Berg, Gaylord
Hwt – S. Werner, Norwood-Young America


1975
98 – Craig Jordan, Elk River
105 – Grimes, Bemidji
112 – G. Shaw, Faribault
119 – F. Full, Canby
126 – L. Kihlstadius, Albert Lea
132 – Zilverberg, Hopkins Lindbergh
138 – B. Craven, Prior Lake
145 – B. Johnson, Prior Lake
155 – Bill Babcock, St. Peter
167 – K. Berres, Parkers Prairie
180 – P. Kozlowski, Pipestone
Hwt – S. Tobin, Moorhead


1974
98 – Scott Dickinson, Fridley
105 – K. Kish, Anoka
112 – Mark Anderson, Barnesville
119 – K. Minkel, Olivia
126 – B. Sauter, Prior Lake
132 – S. Egesdahl, Minnetonka
138 – B. Schandle, Burnsville
145 – J. Huls, Holdingford
155 – Kevin Lindbergh, Fertile
167 – J. Berthiaume, Cooper
180 – B. Link, Caledonia
Hwt – B. Bennett, North St. Paul


1973
98 – Kevin Kish, Anoka
105 – M. MacArthor, Osseo
112 – O. Thayer, Fridley
119 – J. Eustice, Janesville
126 – H. Pellinen, Hutchinson
132 – B. Schandle, Burnsville
138 – K. Fladeboe, Willmar
145 – G. Hummel, Crosby-Ironton
155 – J. Lunde, Albert Lea
167 – S. Barnum, Moorhead
180 – G. Holmberg, Buffalo
Hwt – G. Pederson, Bloomington Jefferson


1972
98 – Mike MacArthur, Osseo
105 – Mark Costello, Park Rapids
115 – Brad Dale, Robbinsdale
119 – Ricky Clark, Dover-Eyota
126 – Gordy Thompson, Staples
132 – Jim Patton, Spring Lake Park
138 – Dan Doerieg, Olivia
145 – Bill Schmidt, Renville
155 – Mark Lange, Caledonia
167 – Tom Jean, Albert Lea
180 – Tom Wilmes, Osseo
Hwt – Dalfin Blaske, Osseo


1971
95 – Rick Loeding, Austin
103 – Costello, Park Rapids
112 – T. Hughes, Spring Valley
120 – W. Hartnberg, Armstrong
127 – Dick Winslow, Hayfield
133 – L. Benson, Staples
138 – L. Zilverberg, Hopkins Lindbergh
145 – L. Goodnature, Albert Lea
154 – M. Hughes, Wayzata
165 – Tom Jean, Albert Lea
175 – Brad Rheingans, Appleton
Hwt – D. Blaske, Osseo


1970
95 – Larry Malchow, Anoka
103 – Knight, Hopkins
112 – T. Svendson, Coon Rapids
120 – J. Lamphere, Cooper
127 – R. Livingood, Olivia
135 – L. Silverberg, Hopkins
138 – M. Lange, Caledonia
145 – D. Sheriff, Alexandria
154 – D. Cummings, LeRoy
165 – Tom Jean, Albert Lea
175 – Brad Rheingans, Appleton
Hwt – M. Steidl, Alexandria


1969
95 – Brad Thompson, Prior Lake
103 – Stellmach, Marshall
112 – J. Lamphere, Cooper
120 – O. Demarais, Foley
127 – M. Hickman, Buffalo
135 – R. Gautsch, Cooper
138 – D. Richards, Ellendale
145 – R. Enger, St. James
154 – R. Lee, Bemidji
165 – R. Johnson, St. Louis Park
175 – J. Farness, Cooper
Hwt – C. Scheuer, St. Cloud


1968
95 – Leon Swanson, St. Francis
103 – Hendrickson, Northfield
112 – 5. Hylbak, Hopkins
120 – J. Sorvic, Hopkins
127 – P. Saxe, Forest Lake
135 – P Marcy, Hopkins
138 – J. McPherson, Stillwater
145 – C. Plate, Grand Rapids
154 – S. Carlson, Fridley
165 – K. Anderson, St. Francis
175 – B. Backlund, Princeton
Hwt – C. Scheuer, St. Cloud


1967
95 – Bill Ross, Robbinsdale
103 – Saric, Hopkins
112 – M. Tello, Spring Lake Park
120 – J. Sorvic, Hopkins
127 – R. Lamphere, Cooper
135 – S. Perala, Windom
138 – S. Carlson, Fridley
145 – J. Johnson, Janesville
154 – C. Palmer, Fridley
165 – C. Jean, Albert Lea
175 – R. Brekke, Faribault
Hwt – T. Tripp, Osseo


1966
95 – Alex Saric, Hopkins
103 – Allen, Albert Lea
112 – M. Tello, Spring Lake Park
120 – P. Sullivan, Robbinsdale
127 – J. McPherson, Stillwater
135 – R. Holland, Fridley
138 – T. Riesselman, St. Paul Park
145 – S. Rice, LeRoy
154 – J. Lee, Bemidji
165 – K. Anderson, St. Francis
175 – G. Elzen, Faribault
Hwt – T. Tripp, Osseo


1965
95 – Ron Ruedy, Hastings
103 – Taylor, Cooper
112 – K. Stauch, Albert Lea
120 – Frank Nichols, Crosby-Ironton
127 – H. Simm, Owatonna
135 – J. Labalestra, Alexander Ramsey
138 – P. Straub, Le Sueur
145 – P. Collier, Spring Lake Park
154 – M. Maas, Fridley
165 – G. Bradshaw, Cooper
175 – D. Stamp, Brainerd
Hwt – M. Mortenson, Grand Rapids


1964
95 – Dale Sulander, Hopkins
103 – Robert Ruedy, Hastings
112 – Gary Neist, Albert Lea
120 – Mike Howe, Robbinsdale
127 – John Labalestra, Alexander Ramsey
135 – Gary Rudenick, Mankato
138 – Jim Riesselman, St. Paul Park
145 – Don Bownick, Robbinsdale
154 – George Bradshaw, Robbinsdale
165 – Joe Taylor, Thief River Falls
175 – Jim Hinz, St. Paul Park
Hwt – Don Beech, Mounds View


1963
95 – Albert Ogdie, Bloomington
103 – Entield, Northfield
112 – J. Anderson, Fridley
120 – M. Callahan, Albert Lea
127 – Howard Leopold, Redwood Falls
135 – Ron Ankeny, Blue Earth
138 – T Anderson, St. James
145 – B. Wendel, Windom
154 – S. Guggisberg, Fairfax
165 – Ervin Kallstrom, Browns Valley
175 – M. Ryback, Anoka
Hwt – Gary Hoehn, Hopkins


1962
95 – Dave Hazewinkel, Anoka
103 – Keraten, Mounds View
112 – Howard Leopold, Redwood Falls
120 – Ron Ankeny, Blue Earth
127 – B. Henry, Owatonna
135 – T. True, Austin
138 – L. Severson, Northfield
145 – Don Hasselius, Aitkin
154 – J. Beier, Grand Rapids
165 – J. Beier, Grand Rapids
175 – J. Ray, Windom
Hwt – Gary Hoehn, Hopkins


1961
95 – Howard Leopold, Redwood Falls
103 – Ron Ankeny, Blue Earth
112 – J. Johnson, Grand Rapids
120 – B. Henry, Owatonna
127 – R. Lorenz, Worthington
135 – Harlan Leopold, Redwood Falls
138 – J. Carlson, Glenwood
145 – J. Olson, White Bear Lake
154 – A. Firchau, St. James
165 – R. Basset, Robbinsdale
175 – N. Mattson, Grand Rapids
Hwt – J. Brooke, Albert Lea


1960
95 – Jerry Byers, Mankato
103 – Gary Erdman, Mound
112 – C. Quaday, Blue Earth
120 – R. Bleess, Blue Earth
127 – H. Winther, Alexander Ramsey
135 – L. Kennedy, Albert Lea
138 – L. Lyden, Mounds View
145 – J. Olson, White Bear Lake
154 – D. Christ, Mankato
165 – R. Hendrickson, Alexander Ramsey
175 – M. Rognlie, Minneapolis Washburn
Hwt – L. Schroht, Owatonna


1959
95 – Jerry Byers, Mankato
103 – Gary Erdman, Mound
112 – B. Adams, Anoka
120 – R. Bleess, Blue Earth
127 – R. Wilson, Anoka
135 – D. Frank, Blue Earth
138 – K. Kost, Anoka
145 – D. Schuster, Owatonna
154 – D. Christ, Mankato
165 – J. Hook, Robbinsdale
175 – C. Wagner, Anoka
Hwt – Stan Christ, Mankato


1958
95 – Gary Erdman, Mound
103 – Sorbrook, Crosby-Ironton
112 – O. Stottler, Princeton
120 – B. Hooper, Blue Earth
127 – L. Ward, Mankato
135 – Al DeLeon, Blue Earth
138 – J. Graham, Minneapolis Roosevelt
145 – M. Peterson, Blue Earth
154 – G. Weihrauch, St. Cloud
165 – J. Hook, Robbinsdale
175 – Stan Christ, Mankato
Hwt – B. DeCent, Crosby-Ironton


1957
95 – Harlan Leopold, Redwood Falls
103 – Naylon, Mankato
112 – B. Hooper, Blue Earth
120 – L. Ward, Mankato
127 – Al DeLeon, Blue Earth
135 – J. Kelley, Robbinsdale
138 – M. Peterson, Blue Earth
145 – D. Ostrom, Rochester
154 – H. Schlieff, Rochester
165 – John Murphy, Blue Earth
175 – Stan Christ, Mankato
Hwt – A. Russ, Blue Earth


1956
95 – Gordy Schmidt, Wayzata
103 – Noff, Owatonna
112 – J. Kline, Anoka
120 – B. Wilson, Anoka
127 – J. Kelley, Robbinsdale
135 – C. Coffee, Mound
138 – D. Sohn, Blue Earth
145 – J. Reifsteck, Blue Earth
154 – J. Kuelbs, Redwood Falls
165 – W. Koehwen, Mound
Hwt – A. Russ, Blue Earth


1955
95 – Gene Stoltman, Owatonna
103 – Al DeLeon, Blue Earth
112 – J. Kline, Anoka
120 – B. Board, Anoka
127 – D. Board, Anoka
135 – J. Reifsteck, Blue Earth
138 – Peterson, Blue Earth
145 – B. Eckstrom, Wayzata
154 – J. Paddock, Litchfield
165 – L. Glynn, Rochester
Hwt – L. Christ, Mankato


1954
95 – Bob Downey, Mankato
103 – Meyers, Rochester
112 – Shoemaker, Anoka
120 – Arnie DeLeon, Blue Earth
127 – Olson, Faribault
135 – Wadekamper, Faribault
138 – Bengston, Owatonna
145 – B. Koehnen, Mound
154 – Baker, Owatonna
165 – Minter, Owatonna
Hwt – L. Hennig, Robbinsdale


1953
95 – George Coffee, Mound
103 – Knewall, Blue Earth
112 – Arnie DeLeon, Blue Earth
120 – J. Ross, Minneapolis Marshall
127 – Kermit Zelke, Winona
135 – I. Zastrow, Wayzata
138 – Koehnen, Mound
145 – F. Weber, Blue Earth
154 – O. Dyhkoff, Wayzata
165 – J. Dale, Anoka
Hwt – Greene, Faribault


1952
95 – George Coffee, Mound
103 – Kark, Blue Earth
112 – R. Moore, Wayzata
120 – Kermit Zelke, Winona
127 – I. Zastrow, Wayzata
135 – J. Langenfeld, Hastings
138 – O. Meyers, University High
145 – C. Bengston, Owatonna
154 – R. Wayne, Faribault
165 – K. Leuer, Wayzata
Hwt – R. Kubes, Northfield


1951
95 – Joe Kelley, Albert Lea
103 – Bearl, Anoka
112 – R. Moore, Wayzata
120 – Dick Mueller, Anoka
127 – C. McIntosh, Wayzata
135 – C. Blegen, Faribault
138 – R. Malcolm, Blue Earth
145 – F. Lindberg, Anoka
154 – V. Kispert, Faribault
165 – K. Leuer, Wayzata
Hwt – P. Voldmun, Albert Lea


1950
95 – Ralph Moore, Wayzata
103 – Kermit Zelke, Winona
112 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
120 – Dick Mueller, Anoka
127 – L. Swanson, Mound
135 – R. Davis, Anoka
138 – O. LaTourelle, Bias Earth
145 – J. Mann, Robbinsdale
154 – R. Lindberg, Anoka
165 – R. Peterson, Minneapolis Marshall
Hwt – C. Radechel, Winona


1949
95 – Gerald Hendrickson, Owatonna
103 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
112 – Dick Mueller, Anoka
120 – O. Christenson, Litchfield
127 – W. Oglund, Mound
135 – F Laumann, Mound
138 – R. Vick, Robbinsdale
145 – J. Pierson, Robbinsdale
154 – R. Lindberg, Anoka
165 – C. Dilley, Rochester
Hwt – J. Hevsberg, Minneapolis Marshall


1948
95 – Bob Hyland, Austin
103 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
112 – J. Bengston, Owatonna
120 – V. Westlund, Anoka
127 – W. Bearl, Anoka
135 – J. Weimerskirsch, Litchfield
138 – W. Hardy, Austin
145 – D. Cooper, Robbinsdale
154 – D. Corrigan, Litchfield
165 – W. Friederich, Austin
Hwt – J. Dorfman, University High


1947
95 – Dwight Shroyer, Austin
103 – Folkert, Rochester
112 – Schwalbe, Mound
120 – W. Roles, Robbinsdale
127 – D. Cates, Litchfield
135 – R. lacono, Mound
138 – W. Pearson, Minneapolis Roosevelt
145 – L. Schwalbe, Mound
154 – M. Jensen, Albert Lea
165 – H. Dilley, Litchfield
Hwt – John Lund, Austin


1946
103 – Ofsthun, Robbinsdale
112 – Cates, Litchfield
120 – W. Bearl, Anoka
127 – Sandgren, Austin
135 – M. Sweet, University High
138 – A. Rice, University High
145 – D. Shumate, Robbinsdale
154 – C. Windgard, Robbinsdale
165 – R. Panchyshyn, Robbinsdale
Hwt – Engel, Robbinsdale


1945
103 – Jordan, Wayzata
112 – Nonnemacher, New Ulm
120 – Dick Pierson, Robbinsdale
127 – Dykhoff, Wayzata
135 – Rice, University High
138 – Shumate, Robbinsdale
145 – Roskob, Wayzata
154 – Goyen, Mound
165 – Gillis, Rochester
Hwt – Mattson, Minneapolis Vocational


1944
103 – Forshier, St. Louis Park
112 – Dick Pierson, Robbinsdale
120 – Brantley, Austin
127 – Tucker, Litchtield
135 – Freund, Robbinsdale
138 – Leuer, Wayzata
145 – Geyen, Mound
154 – Palmer, Mound
165 – Roles, Robbinsdale
Hwt – Ahlberg, Mound


1943
85 – George Sigafoos, Robbinsdale
95 – Richard Pierson, Robbinsdale
105 – Freund, Robbinsdale
115 – Finnemore, Minneapolis Henry
125 – Leuer, Wayzata
135 – Widdowson, Minneapolis Roosevelt
145 – Toarangean, Mound
155 – C. Westlund, Robbinsdale
165 – Ahlberg, Mound
Hwt – V. Gagne, Robbinsdale


1942
85 – Dick Obinger, Robbinsdale
95 – John Tucker, Litchfield
105 – Steve Zarby, Minneapolis Vocational
115 – Humphrey, Robbinsdale
125 – Widdowson, Minneapolis Roosevelt
135 – Kuch, Robbinsdale
145 – Larson, St. Louis Park
155 – Hadley, Minneapolis Vocational
165 – Gagne, Robbinsdale
Hwt – Cook, Robbinsdale


1941
85 – Ed Pasicznyk, Minneapolis Vocational
95 – Allan Rand, Minneapolis Vocational
105 – Humphrey, Robbinsdale
115 – D. Rooney, Robbinsdale
125 – F. Crofoot, St. Louis Park
135 – Hughes, Wayzata
145 – C. Hensel, Wayzata
155 – J. Jordan, Wayzata
165 – R. Howe, Robbinsdale
Hwt – K. Knutson, Austin


1940
85 – Hughes, Minneapolis Marshall
95 – Bob Humphrey, Robbinsdale
105 – Barber, Minneapolis Marshall
115 – D. Lunman, Minneapolis Marshall
125 – F. Crofoot, St. Louis Park
135 – Mato, Minneapolis Marshall
145 – James VanGorden, Minneapolis Marshall
155 – Berg, Minneapolis Edison
165 – E. Priebe, Robbinsdale
Hwt – A. Smith, Redwood Falls


1939
85 – Bob Hammes, Robbinsdale
95 – Robert Barber, Minneapolis Marshall
105 – Hastings, St. Louis Park
115 – Crofoot, St. Louis Park
125 – James VanGorden, Minneapolis Marshall
135 – O’Neill, Minneapolis Marshall
145 – Widstrom, Minneapolis Marshall
155 – Fay, Minneapolis Marshall
165 – Johnson, MpIs. Marshall
Hwt – Bowen, Minneapolis Washburn


1938
85 – Lynn Brakke, Milroy
95 – Don Rooney, Robbinsdale
105 – James VanGorden, Minneapolis Marshall
115 – Swarts, Osakis
125 – Taychek, Minneapolis Marshall
135 – Cecere, Minneapolis Marshall
145 – Frank DeLuc, Minneapolis Marshall
155 – Johnson, Osakis
165 – Hatfield, St. Paul Central
Hwt – Levy, Minneapolis West


1937
95 – James VanGorden, Minneapolis Marshall
105 – Ledding, Minneapolis Marshall
115 – Harlan, Minneapolis Marshall
125 – Kaufman, Minneapolis Marshall
135 – Hawkins, Osakis
145 – Frank DeLuc, Minneapolis Marshall
155 – Johnson, Osakis
165 – Furlong, Minneapolis Marshall
Hwt – Levy, Minneapolis West

© 2014 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.
banner