1999 High School Tournament Time

March 12-13, 1999 – Minnesota-Wisconsin All-Star Classic


State Tournament

Individual Brackets


Fri., Feb. 19, 1999
SECTION 8A
Semifinals
Badger/Greenbush-Middle River 33, New York Mills 24
Frazee 52, Pelican Rapids 14
Third Place
New York Mills 42, Pelican Rapids 19
Championship
Frazee 42, Badger/Greenbush-Middle River 18


Sat., Feb. 13, 1999
SECTION 1AAA
First round
Austin 51, Rosemount 15
Eagan 49, Rochester John Marshall 12
Winona 36, Lakeville 30
Quarterfinals
Albert Lea 46, Winona 13
Austin 32, Faribault 29
Northfield 36, Rochester Mayo 27
Owatonna 54, Eagan 9
Semifinals
Northfield 35, Albert Lea 30
Owatonna 44, Austin 16
Championship
Owatonna 40, Northfield 14
SECTION 2AAA
First round
Monticello 37, Worthington 26
Willmar 35, Chaska 24
Quarterfinals
Hutchinson 46, Mankato East 12
Mankato West 45, Willmar 24
New Ulm 45, Monticello 19
Prior Lake 36, Buffalo 22
Semifinals
New Ulm 32, Hutchinson 19
Prior Lake 38, Mankato West 35
Championship
New Ulm 36, Prior Lake 23
SECTION 4AAA
First round
Centennial 37, Irondale 30
Tartan 52, Roseville Area 15
St. Paul Johnson 54, North St. Paul 24
Mounds View 37, St. Paul Como Park 30
Quarterfinals
Totino Grace 35, Centennial 27
Tartan 29, White Bear Lake 22
Stillwater 45, St. Paul Johnson 21
Spring Lake Park 42, Mounds View 19
Semifinals
Totino Grace 41, Tartan 11
Stillwater 38, Spring Lake Park 21
Championship
Totino Grace 30, Stillwater Area 30 (TG wins tiebreaker, 7-6)
SECTION 6AAA
First round
Eden Prairie 60, St. Thomas Academy 12
Hopkins 32, Eastview 31
Quarterfinals
Apple Valley 67, Hopkins 0
Bloomington Jefferson 39, Burnsville 27
Bloomington Kennedy 33, Eden Prairie 31
Wayzata 38, Minnetonka 14
Semifinals
Apple Valley 57, Bloomington Jefferson 3
Wayzata 31, Bloomington Kennedy 28
Championship
Apple Valley 51, Wayzata 6
SECTION 7AAA
Championship
Cambridge-Isanti 39, Grand Rapids 23
SECTION 8AAA
Championship
Little Falls 29, Bemidji 18
SECTION 1AA
First round
Farmington 29, Kasson-Mantorville 27
Lake City 59, GMLOK 8
Stewartville 46, Byron 20
Plainview-Elgin Millville 40, Cannon Falls 24
Quarterfinals
Fillmore Central 46, Farmington 19
Zumbrota-Mazeppa 42, Lake City 17
Stewartville 34, LaCrescent 33
Caledonia/Spring Grove 33, Plainview-Elgin Millville 32
Semifinals
Fillmore Central 42, Zumbrota-Mazeppa 20
Caledonia-Spring Grove 35, Stewartville 31
Championship
Fillmore Central 38, Caledonia-Spring Grove 20
SECTION 2AA
Quarterfinals
Blue Earth Area 62, Sibley East 0
Madelia/Truman 33, LeSueur-Henderson 25
New Prague 40, River Valley 24
Scott West 36, Waseca 31
Semifinals
Blue Earth Area 37, Scott West 22
New Prague 32, Madelia/Truman 22
Championship
New Prague 25, Blue Earth Area 24
SECTION 4AA
First round
Columbia Heights 36, Watertown-Mayer 25
Mound-Westonka 57, Minnehaha Academy 11
Orono 72, Benilde-St. Margaret’s 0
Quarterfinals
Brooklyn Center 55, Columbia Heights 16
Orono 60, Fridley 3
Shakopee 47, Mound-Westonka 24
Waconia/Mayer Lutheran 56, St. Paul Arlington 12
Semifinals
Brooklyn Center 36, Shakopee 28
Waconia 30, Fridley 30 (Waconia wins on tiebreaker, 7-6)
Championship
Waconia 41, Brooklyn Center 29
SECTION 5AA
Semifinals
Dassel-Cokato 39, Litchfield 20
Paynesville 33, Rocori 27
Championship
Paynesville 39, Dassel-Cokato 20
SECTION 7AA
Championship
Staples-Motley 28, Wadena-Deer Creek 20
SECTION 8AA
First round
Deer River/Northland (Remer) 57, Red Lake County Central 10
Fosston/Bagley 33, Nashwauk-Keewatin/Greenway (Coleraine) 30
Mahnomen 44, Crookston 30
Quarterfinals
Blackduck/Cass Lake-Bena 55, Fosston/Bagley 6
Detroit Lakes 54, Mahnomen/Waubun 6
Park Rapids Area over Walker-Hackensack-Akeley, NA
Roseau 36, Deer River/Northland (Remer) 36 (Roseau winner)
Semifinals
Blackduck/Cass Lake-Bena 43, Park Rapids Area 9
Detroit Lakes 31, Roseau 25
Championship
Blackduck/Cass Lake-Bena 30, Detroit Lakes 20
SECTION 1A
Championship
Wabasha-Kellogg 29, Chatfield 24
SECTION 2A
First round
Alden-Conger 37, Blooming Prairie 33
Quarterfinals
Medford 40, Janesville-W.P. 22
New Richland-H.E.G. 39, Kenyon-Wanamingo 30
Triton 44, Alden-Conger 18
Waterville-E.M. 39, LeCenter 23
Semifinals
New Richland-H.E.G. 29, Triton 29 (NRHEG wins tiebreaker)
Waterville-E.M. 27, Medford 23
Championship
New Richland-H.E.G. 29, Waterville-E.M. 28
SECTION 3A
Quarterfinals
BOLD 65, Mankato Loyola 0
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60, Buffalo Lake-Hector/McLeod West 12
Nicollet 42, Martin County West 29
St. James 57, Gibbon-Fairfax-Winthrop 11
Semifinals
Lake Crystal-Wellcome Memorial 57, Nicollet 9
St. James 34, BOLD 22
Championship
Lake Crystal-Wellcome Memorial 27, St. James 24
SECTION 4A
Championship
Minneota 30, Adrian 24
SECTION 5A
Quarterfinals
Meadow Creek/Alliance Christian 65, Trinity at River Edge 3
Norwood-Young American 32, Concordia Academy 28
Rockford 57, DeLaSalle 16
Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 52, St. Croix Lutheran 15
Semifinals
Meadow Creek/Alliance Christian 48, Norwood-Young America 16
Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 31, Rockford 30
Championship
Meadow Creek/Alliance Christian 33, Lester Prairie 28
SECTION 7A
Quarterfinals
Bertha-Hewitt/Verndale 45, Parkers Prairie 21
Ottertail Central 51, Osakis 9
West Central Area 34, Breckenridge 31
Wheaton/Herman-Norcross 38, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 22
Semifinals
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Ottertail Central 22
Wheaton/Herman-Norcross 33, West Central Area 19
Championship
Bertha-Hewitt/Verndale 34, Wheaton/Herman-Norcross 21


Fri., Feb. 12, 1999
SECTION 3AAA
Semifinals
Hastings 58, Park of Cottage Grove 9
Simley 34, South St. Paul 25
Championship
Hastings 44, Simley 10
SECTION 2AA
First round
Sibley East 29, St. Peter 28
LeSueur-Henderson/Cleveland 43, Fairmont 25
SECTION 3AA
Semifinals
Jackson County Central 55, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 4
Montevideo 36, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25
Championship
Jackson County Central 59, Montevideo 4
SECTION 6AA
Semifinals
Foley 24, Milaca 21
St. Michael-Albertville 31, Big Lake 23
Championship
St. Michael-Albertville 27, Foley 24
SECTION 6A
Semifinals
Belgrade-B.E. 33, Eden Valley-Watkins 33 (BBE wins)
Pierz 41, Royalton 22
Championship
Pierz 35, Belgrade-Brooten-Elrosa 28
Section 2A
First Round
Le Center 45, USC 25


Thurs., Feb. 11, 1999
SECTION 3AAA
First Round
South St. Paul 57, St. Paul Humboldt 15
St. Paul Central 36, St. Paul Harding 27
Woodbury 37, Cretin-Derham Hall 24
Quarterfinals
Hastings 53, Woodbury 10
Park of Cottage Grove 34, Henry Sibley 34 (Park wins)
Simley 36, St. Paul Central 24
South St. Paul 39, St. Paul Highland Park 31
SECTION 5AAA
Osseo 39, North 23
Semifinals
Armstrong 53, Osseo 13
Maple Grove 31, Minneapolis Roosevelt 31 (Maple Grove wins)
Championship
Armstrong 35, Maple Grove 22
SECTION 4A
Adrian 32, Wabasso 26
Tracy-Milroy 48, MACCRAY 21
Minneota 43, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 14
Canby 36, Tracy-Milroy 19
Quarterfinals
Dawson-Boyd 31, BDRSH 21
SECTION 7A
First Round
Eagle Valley 36, Ortonville 30
Parkers Prairie 48, Browerville 21


Wed., Feb. 10, 1999
SECTION 5AAA
First round
Maple Grove 56, Minneapolis Southwest 10
Minneapolis Henry 37, Minneapolis Washburn 36
Minneapolis North 34, Minneapolis Edison 31
Park Center 43, Minneapolis South 25
Quarterfinals
Armstrong 57, Minneapolis Henry 15
Maple Grove 31, Cooper 29
Minneapolis Roosevelt 44, Park Center 21
Osseo 39, Minneapolis North 23


Tues., Feb. 9, 1999
Mora 13, Foley 31
Adrian 45, Tracy-Milroy 18
BOLD 60, MACCRAY 6
Fergus Falls 38, Alexandria 21
Hibbing/Chisholm 34, Virginia/Mountain Iron-Buhl 23
Stewartville 34, Kasson-Mantorville 30
Warren-Alvarado-Oslo 48, East Grand Forks Sacred Heart 16
SECTION 3AA
First round
Luverne/Hills-Beaver Creek 51, Pipestone-Jasper 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 28, Yellow Medicine East 24
Quarterfinals
Montevideo 31, Luverne/Hills-Beaver Creek 29
SECTION 5AA
First round
Annandale/Maple Lake 50, Melrose 21
Delano 34, New London-Spicer 30
Sauk Centre 51, Glencoe-Silver Lake 24
Quarterfinals
Dassel-Cokato 55, Sauk Centre 12
Litchfield 52, Albany 12
Paynesville Area 65, Delano 4
Rocori 44, Annandale/Maple Lake 16
SECTION 6AA
First Round
Becker 42, Pine City 34
Princeton 39, Sartell 29
Quarterfinals
Big Lake 45, Princeton 21
St. Michael-Albertville 64, Becker 6
SECTION 6A
First Round
Belgrade-Belgrade-Elrosa 34, Kimball Area 27
Eden Valley-Watkins 56, Rush City 10
Royalton 34, Braham 28


The Guillotine High School Tournament Time: 2018 | 2017201620152014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009


MSHSL State Tournament Results: 20182017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Comments are closed.