High School Results – January 1999

Sat., Jan. 30, 1999
Wis. Rapids 29, Apple Valley 26
Owatonna 49, Faribault 11
MEDFORD TOURNAMENT
Byron 68, Southland 6
Medford 58, Mankato Loyola 7
Byron 39, Mankato Loyola 24
Medford 71, Southland 4
Mankato Loyola 48, Southland 10
Medford 35, Byron 22
BELLE PLAINE TRIANGULAR
BOLD 33, Scott West 27
BOLD 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
ARMSTRONG INVITATIONAL
Preliminary Rounds
Eden Prairie 34, Osseo 33
Hutchinson 46, Osseo 12
Hutchinson 52, Eden Prairie 13
Minneapolis Kennedy 39, Minneapolis Roosevelt 25
Minneapolis Kennedy 45, Armstrong 20
Minneapolis Roosevelt 32, Armstrong 27
First place: Minneapolis Kennedy 37, Hutchinson 20
Third place: Minneapolis Roosevelt 39, Eden Prairie 30
Fifth place: Minneapolis Armstrong 34, Osseo 30
BIG OLE INVITATIONAL (Alexandria)
1st: Frazee 234.0
2nd: Wadena-Deer Creek 174.0
3rd: Rocori 139.5
4th: Marshall 124.0
5th: Morris Area 118.0
6th: Alexandria 94.0
7th: Willmar 65.5
8th: Moorhead 58.0
PARK REGION CONFERENCE TOURNAMENT
1st: Bertha/Hewitt/Verndale
2nd: New York Mills
3rd: Pequot Lakes/Pine River-Backus
4th: Otter Tail Central
5th: Menahga/Sebeka`
6th: Parkers Prarie
7th: Browerville
CHASKA TRIANGULAR
Lester Prairie 41, Chaska 27
Minnetonka 33, Lester Prairie 29
Minnetonka 47, Chaska 28
COOPER INVITATIONAL
Burnsville 184.5, Cooper 180, Monticello 179.0, Mounds View 134.5, Minneapolis North 99, Columbia Heights 90, Minneapolis South 68, Park Center 52
GREAT RIVER CONFERENCE TOURNAMENT
Aitkin 194.5, Braham 185, Rish City 161.5, Mille Lacs 147, Ogilvie 111.5, Hinckley-Finlayson 82
HENRY SIBLEY INVITATIONAL
Eagan 216, Lakeville 164, Hopkins 135, Henry Sibley 125.5, St. Paul Central 122, Centennial 99, St. Paul Harding 97, St. Paul Humboldt 88, St. Paul Como Park 67
LAKE CITY INVITATIONAL
Hastings 227.5, Caledonia/Spring Grove 160, Chatfield 143.5, St. Charles 111.5, Kasson-Mantorville 108.5, Plainview/Elgin-Millville 104, Lake City 101, Stewarville 85
ORONO INVITATIONAL
Bloomington Jefferson 39, Princeton 25
Bloomington Jefferson 42, St. Paul Highland Park 26
Bloomington Jefferson 53, Elk River 15
Orono 38, Edina/Richfield 19
Princeton 33, St. Paul Highland Park 30
Princeton 39, Orono 30
Princeton 58, Elk River 10
St. Paul Highland Park 40, Orono 27
PAYNESVILLE AREA TOURNEY
First place: Milaca 28, Paynesville Area 26
Third place: St. James 30, Wheaton/Herman-Norcross 26
Fifth place: Blackduck/Cass Lake-Bena 40, Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 18
Seventh place: Kimball Area 36, Sauk Centre 27
PLUM CREEK INVITATIONAL (Red Rock Central)
Minneota 176.5, Dawson-Boyd 163, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 144, Fulda/Murray County Central 102, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 102, Tracy-Milroy 100.5, MACCRAY 76, Redwood Valley 75, Gibbon-Fairfax-Winthrop 51, Pipestone-Jasper 46
WHITE BEAR LAKE TOURNEY
First round
Coon Rapids 42, White Bear Lake 19
Forest Lake 44, St. Paul Johnson 25
Pine Island 43, Irondale 22
Spring Lake Park 30, Tartan 19
Second round
Forest Lake 37, Coon Rapids 28
Spring Lake Park 42, Pine Island 24
White Bear Lake 40, St. Paul Johnson 31
Tartan 37, Irondale 20
First place: Forest Lake 35, Spring Lake Park 24
Third place: Pine Island 32, Coon Rapids 25
Fifth place: White Bear Lake 40, Tartan 29
Seventh place: Irondale 36, St. Paul Johnson 36 (Irondale winning tie-breaker)
WRIGHT COUNTY TOURNAMENT (Watertown-Mayer)
St. Michael-Albertville 249.5, Dassel-Cokato 192.5, Waconia 143, Annandale-Maple Lake 129.5 Delano 100.5, Glencoe-Silver Lake 92, Watertown-Mayer 70


Fri., Jan. 29, 1999
Kimball 21, Pierz 44
Columbia Heights 53, Benilde-St. Margaret’s 18
Sartell 48, Mound-Westonka 24
St. Michael-Albertville 2, Elk River 0, forfeit
Becker 47, Sartell 15
Fridley 44, Concordia Academy 22
Cambridge 39, Spring Lake Park/St. Anthony Village 21
St. Francis 49, Buffalo 13
Hastings 44, Hudson, Wis. 14
Monticello 45, Centennial 24
Albert Lea 45, Faribault 18
Caledonia/Spring Grove 54, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 13
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 58, Rushford-Peterson 14
Lake Crystal-Wellcome Memorial 27, Madelia/Truman 22
Little Falls 61, St. Cloud Apollo 9
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 37, Redwood Valley 28
New Ulm 60, United South Central 3
Nicollet 37, Alden-Conger 34
Southland 36, Houston 15
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin 37, Marshall 25
GREAT RIVER CONFERENCE (Mille Lacs)
1st: Aitkin 194.5
2nd: Braham 185.0
3rd: Rush City 161.5
4th: Mille Lacs 147.0
5th: Ogilvie 111.5
6th: Hinckley/Finlayson 82.0
MILACA TRIANGULAR
Milaca 71, Pine City 3
NEW LONDON-SPICER INVITATIONAL
Eden Valley-Watkins 203.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 129, New London-Spicer 127, Atwater-Cosmos-Grove City 89, Lac Qui Parle Valley 63, Melrose 51, Benson 50.5
IRONDALE TRIANGULAR
Totino-Grace 43, Irondale 19
Totino-Grace 39, Wayzata 20
ROYALTON TRIANGULAR
Big Lake 41, Royalton 21
Royalton 58, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 11


Thur., Jan. 28, 1999
Bemidji 33, Grand Rapids 23
Mora 48, North Branch 18
Parkers Prairie Panthers 15, Bertha-Hewitt-Verndale 56
Armstrong 46, Minnetonka 24
Cooper 44, Edina/Richfield 24
Wayzata 4, Hopkins 2
Apple Valley 43, Eden Prairie 17
Bloomington Jefferson 57, Chaska 7
Eagan 39, Eastview 21
Lakeville 39, Burnsville 33
Henry 34, Edison 32
Roosevelt 69, Southwest 3
Washburn 45, South 24
New Prague 40, Hutchinson 20
Shakopee 34, Farmington 33
St. Paul Como Park 44, Cretin-Derham Hall 10
Park of Cottage Grove 36, Woodbury 26
Simley 26, Henry Sibley 25
Tartan 75, North St. Paul 0
Anoka 54, Blaine 14
Champlin Park 48, Osseo 18
Forest Lake 64, Roseville 9
White Bear Lake 53, Maple Grove 12
Sibley East 36, Norwood Young America 27
Adrian 32, Luverne 21
Atwater-Cosmos-Grove City 34, Kerkhoven-Murdock-Sunberg 28
Austin 38, Mankato East 30
Bertha-Hewitt/Verndale 56, Parkers Prairie 15
Brainerd 116, St. Cloud Tech 71
Byron 28, Kasson-Mantorville 24
Blackduck/Cass Lake-Bena 72, Red Lake County Central 0
Chatfield 31, Wabasha-Kellogg 24
Creek Christian/Alliance Christian Academy 63, St. Croix Lutheran 12
Crookston 49, East Grand Forks 18
Jackson County Central 69, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 3
LeSueur-Henderson 30, LeCenter/Cleveland 30
Martin County West 40, Fairmont 26
Montgomery-Lonsdale 57, Mankato Loyola 16
New York Mills 39, Park Rapids Area 27
Paynesville Area 40, Minnewaska Area 21
Pelican Rapids 38, Otter Tail Central 26
Plainview/Elgin-Millville 33, Lewiston-Altura 31
Rush City 52, Hinckley-Finlayson 18
Sauk Rapids 33, Chisago Lakes 25
St. James 34, Madelia/Truman 21
Warren-Alvarado-Oslo 51, May-Port CG (N.D.) 18
West Fargo (ND) 58, Moorhead 12
Yellow Medicine East 32, Wabasso 31
Zumbrota-Mazeppa 34, Lake City 24
BECKER TRIANGULAR
Becker 49, Howard Lake-Waverly 15
Rockford 43, Becker 22
BOLD QUADRANGULAR
BDRSH 34, BOLD 28
Canby 39, BOLD 17
Canby 39, BDRSH 24
Minneota 33, BDRSH 22
Minneota 46, BOLD 18
CROSBY-IRONTON TRIANGULAR
Aitkin 45, Crosby-Ironton 27
Coon Rapids 64, Park Center 6
Staples-Motley 58, Crosby-Ironton 18
DETROIT LAKES TRIANGULAR
Detroit Lakes 44, Fosston/Bagley 21
Detroit Lakes 67, Theif River Falls 0
HAYFIELD TRIANGULAR
Goodhue 40, Hayfield 19
Goodhue 42, Stewartville 28
Hayfield 37, Stewartville 31
HIGHLAND PARK TRIANGULAR
Highland Park 32, Johnson 29
Highland Park 44, Harding 27
Johnson 59, Harding 18
LACRESCENT TRIANGULAR
LaCrescent 43, Viroquoa (Wis.) 18
LaCrescent 65, Black River Falls (Wis.) 12
OWATONNA TRIANGULAR
Owatonna 51, Scott West 22
Owatonna 52, Rochester Mayo 17
Owatonna 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 11
Rochester Mayo 48, New Richland-H.E.G. 21
Scott West 42, New Richland-H.E.G. 24
PIPESTONE TRIANGULAR
Brandon Valley 35, Tracy-Milroy 30
Brandon Valley 49, Pipestone Jasper 18
Tracy-Milroy 55, Pipestone-Japser 9


Wed., Jan. 27, 1999
Prior Lake 36, Northfield 21


Tues., Jan. 26, 1999
Bertha-Hewitt/Verndale 41, Browerville 22
River Valley 30, Fulda-MCC 25
Fridley 38, Brooklyn Center 23
St. Francis 40, Irondale 28
Cambridge 42, Elk River 22
Columbia Heights 36, St. Croix Lutheran 36
Cretin-Derham Hall 50, St. Thomas Academy 24
Minneapolis Edison 39, De La Salle 26
St. Paul Central 48, Minneapolis Edison 22
Alden-Conger 46, Southland 20
Dawson-Boyd 45, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 13
Filmore Central 69, Houston 0
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60, Maple River 3
Mille Lacs 48, St. Cloud Apollo 21
Red Rock Central/Wstbrook-Walnut Grove 36, Windom Area/Mt.Lk/Butterfield Odin 28
Rocori 36, Brainerd 28
Rush City 39, Concordia Academy 32
Scott West 67, Watertown-Mayer 3
St. James 60, Fairmont 6
BLUE EARTH TRIANGULAR
Jackson County Central 32, Blue Earth Area 22
HOWARD LAKE TRIANGULAR
Holdingford 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 18
Kimball Area 46, Holdingford 25
Kimball Area 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 9
MANKATO EAST QUAD
Albert Lea 42, St. Peter 26
Albert Lea 49, Mankato East 17
Mankato East 35, LeSueur-Henderson-Cleveland 30
Mankato East 38, St. Peter 36
MANKATO WEST TRIANGULAR
Mankato West 33, Waseca 25
New Prague 40, Mankato West 24
New Prague 43, Waseca 21
NORWOOD YOUNG AMERICA TRIANGULAR
Glencoe-Silver Lake 40, New London-Spicer 29
Norwood Young America 43, Glencoe-Silver Lake 22
Norwood Young America 33, New London-Spicer 33
ORONO TRIANGULAR
Mound-Westonka 34, Orono 25
Waconia 41, Mound-Westonka 25
Waconia 53, Orono 10
PRINCETON TRIANGULAR
Foley 32, Princeton 24
ST. CLOUD TECH TRIANGULAR
Royalton 37, St. Cloud Tech 21
St. Cloud Tech 41, Sartell 19
TRITON TRIANGULAR
Kenyon-Wannamingo 41, Montgomery-Lonsdale 22
Triton 44, Kenyon-Wannamingo 15
Triton 54, Montgomery-Lonsdale 9


Mon., Jan. 25, 1999
Montgomery-Lonsdale 33, Norwood Young America 30
Waterville-Elysian-Morristown 39, LeCenter/Cleveland 26


Sat., Jan. 23, 1999
Paynesville 36, Dassel Cokato 22
Canby 30, Wheaton 22
Chatfield 26, Medford 26
LAC QUI PARLE VALLEY TOURNAMENT
1st: Minnewaska Lakers (Waska) 201
2nd: Belgrade/Brooten-Elrosa Jaguars (BBE) 191
3rd: Montevideo Thunder Hawks (Monti) 169
4th: Morris Area Tigers (Morris) 150
5th: New London-Spicer Wildcats (NLS) 90
6th: LQPV Eagles (LQPV) 85
7th: Benson Braves (Ben) 51
HEART O’LAKES INVITATIONAL TOURNAMENT
1st: Frazee 273
2nd: Perham 153
3rd: Pelican Rapids 126
4th: Dilworth-Glyndon-Felton 118
5th: Breckenridge 102.5
6th: Barnesville 69.5
7th: Lake Park/Audubon 62.5
8th: Mahnomen-Waubun 36.5
CONCORDIA ACADEMY TOURNEY
Meadow Creek Christian/Alliance Christian Academy 176.5, Brooklyn Center 176.5, Montgomery-Lonsdale 173, Kenyon-Wanamingo 144, Concordia Academy 142, Rockford 129, Minnehaha Academy/Lutheran (Bloom.) 91, Trinity (Bloom.) 27
DETROIT LAKES INVITATIONAL
1st: Blackduck/Cass Lake-Bena 40, Detroit Lakes 19
3rd: Roseau 40, Moorhead 32
5th: Fergus Falls 26, Ottertail Central 26
7th: Thief River Falls 40, Red Lake County Central 25
Round 1: BCLB 58, Thief River Falls 12; Moorhead 33, Ottertail Central 31; Roseau 46, Fergus Falls 22; Detroit Lakes 72, Red Lake County Central 0
Round 2: OTC 54, TRF 16; FF 35, RLCC 21; BCLB 59, Moorhead 9; DL 33, Roseau 21
EAGAN INVITATIONAL
Milaca 50, Simley 10
Milaca 69, Osseo 0
Milaca 76, Minneapolis North 0
Osseo 37, Minneapolis North 27
Osseo 39, Simley 36
Simley 45, Minneapolis North 23
HAYFIELD TOURNAMENT
Albert Lea 184, Faribault 165, Waterville-Elysian-Morristown 148, Cooper 120, Hayfield 116, Grand Meadow-LOK 75, Blooming Prairie 72, Southland 64, United South Central 46, Roseville 44, Rushford-Peterson 41
KASSON INVITATIONAL
Championship: Wabasha-Kellogg 39, Triton 13
Third place: Fillmore Central 31, Dover-Eyota 29
Fifth place: LaCrescent 35, Plainview/Elgin-Millville 31
Seventh place: Byron 35, Winona 28
KENNEDY INVITATIONAL
Annandale/Maple Lake 39, South St. Paul 30
Armstrong 54, South St. Paul 18
Bloomington Kennedy 42, Fridley 17
Bloomington Kennedy 69, Benilde-St. Margaret’s 0
Fridley 38, Sibley East 18
Lake City 28, Armstrong 22
Lake City 45, Annandale/Maple Lake 19
Sibley East 62, 62, Benilde-St. Margaret’s 12
Championship: Bloomington Kennedy 33, Lake City 25
Third place: Armstrong 44, Fridley 19
Fifth place: Annandale/Maple Lake 43, Sibley East 25
Seventh place: South St. Paul 55, Benildge-St. Margaret’s 12
OWATONNA DUALS
Ellsworth (Wis.) 57, Minneapolis Roosevelt 10
Ellsworth (Wis.) 60, Rochester John Marshall 3
Goodhue 43, Rochester John Marshall 13
Minneapolis Roosevelt 36, LeCenter 24
Owatonna 59, LeCenter 9
Owatonna 61, Minneapolis Roosevelt 11
Championship: Ellsworth (Wis.) 34, Owatonna 25
Third place: Goodhue 46, LeCenter 17
Fifth place: Rochester John Marshall 45, Minneapolis Roosevelt 16
ST. FRANCIS TRIANGULAR
Grand Rapids 34, St. Francis 25
Grand Rapids 42, Hibbing 21
St. Francis 39, Hibbing 22
TOTINO-GRACE INVITATIONAL
Blue Earth Area 218.5, Totino-Grace 202, Coon Rapids 178, Maple Grove 104, Minneapolis Henry 80, Edina/Richfield 73, St. Thomas Academy 68, Minneapolis Southwest 50
APPLE VALLEY INVITATIONAL
First round: Anoka 28, St. Michael-Albertville 21; Cambridge 39, New Prague 24; Elk River 45, Stillwater 27
Semifinals: Apple Valley 42, Elk River 21; Cambridge 30, Anoka 21
Championship: Apple Valley 34, Cambridge 15
Third place: Anoka 36, Elk River 22
Consolation championship: New Prague 42, Stillwater 22
WOODBURY INVITATIONAL
Cannon Falls 37, Woodbury 23
Cannon Falls 45, Central 15
Cannon Falls 58, Humboldt 9
Central 34, Woodbury 25
Woodbury 32, Humboldt 15


Fri., Jan. 22, 1999
Apple Valley 46, Bloomington Jefferson 21
Apple Valley 54, Rosemount 21
Lakeville 51, Rosemount 19
Lakeville 39, Bloomington Jefferson 26
Fridley 52, Mound-Westonka 12
Buffalo 47, Monticello 22
Eastview 50, Chaska 18
Moorhead 44, Fargo North (N.D.) 30
Sauk Rapids 52, North Branch 14
Cambridge 40, St. Francis 16
Spring Lake Park/St. Anthony 34, Irondale 30
White Bear Lake 54, Roseville 19
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Menahga/Sebeka 21
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 34, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 33
Pine City 61, Hinckley-Finlayson 12
Princeton 50, St. Cloud Apollo 21
Scott West 46, Sibley East 18
PRAIRIE CONFERENCE TOURNAMENT
1st: Royalton 213
2nd: Osakis 174
3rd: Browerville 164
4th: Eagle Valley 06
5th: Upsala-Swanville Area 18
BECKER TRIANGULAR
Lester Prairie 34, Becker 33
Milaca 54, Becker 21
Milaca 70, Lester Prairie 6
BENILDE-ST. MARGARET’S QUAD
Benild-St. Margaret’s 36, Minnehaha Academy 30
Minnehaha Academy 42, Bloomington Trinity 36
Bloomington Trinity 38, St. Paul Humboldt 36
Benilde-St. Margaret’S 42, St. Paul Humboldt 31
BUFFALO LAKE-HECTOR-MCLEOD WEST TRIANGULAR
Buffalo Lake-Hector 51, Watertown-Mayer 24
Buffalo Lake-Hector 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 19
Watertown-Mayer 36, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
ORONO TRIANGULAR
Columbia Heights 37, Orono 36
Shakopee 45, Columbia Heights 19
Shakopee 46, Orono 27
TOTINO-GRACE TRIANGULAR
Blaine 48, Centennial 17
Totino Grace 33, Blaine 25
Totino Grace 53, Centennial 9
WALKER-HACKENSACK-AKELEY/NEVIS TOURNAMENT
Deer River 154, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 146, Park Rapids Area 138, Crosby-Ironton 118, Pine River/Pequot Lakes 114.5, Nashwauk-Keewatin 84.5
WEST CENTRAL INVITE
Paynesville Area 233.5, Albany 172, Sauk Centre 146, Long Prairie-Grey Eagle 118.5, Melrose 84, Litchfield 10 (disqualified)


Thurs., Jan. 21, 1999
Wadena-Deer Creek 33, Staples/Motley 17
Medford 38, Janesville Waldorf Pemberton 27
North Branch 33, Rush City 31
Armstrong 30, Cooper 28
Hopkins 36, Minnetonka 31
Wayzata 64, Edina/Richfield 3
North 36, Henry 24
Roosevelt 55, South 18
Washburn 41, Southwest 33
Prior Lake 50, Shakopee 16
Harding 36, Arlington 30
Johnson 43, Central 30
Annandale/Maple Lake 40, Glencoe-Silver Lake 25
Anoka 45, Champlin Park 19
Coon Rapids 43, Osseo 21
Forest Lake 37, Stillwater 24
Mounds View 39, Maple Grove 32
Dassel-Cokato 24, St. Michael-Albertville 22
Hutchinson 43, Farmington 21
Hutchinson 43, Buffalo 25
Alexandria 41, Willmar 24
Caledonia/Spring Grove 50, Plainview/E.M. 13
Canby 54, Worthington/Sioux Valley-R.L.B. 12
Chatfield 43, Lewiston-Altura 27
Dawson-Boyd 72, Ortonville 3
Dell Rapids (S.D.) 45, Pipestone-Jasper 27
Jackson County Central 58, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 6
LaCrescent 32, Arcadia (Wis.) 23
Milaca 64, Chisago Lakes 6
Perham 48, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Wabasha-Kellogg 44, St. Charles 15
Zumbrota-Mazeppa 41, Hayfield 13
CRETIN-DERHAM HALL TRIANGULAR
Cretin-Derham Hall 46, St. Paul Arlington 27
Cretin-Derham Hall 52, St. Paul Harding 18
St. Paul Harding 36, St. Paul Arlington 30


Tues., Jan. 19, 1999
KIFFMEYER DUALS
Medford 62, Saint Clair 8
Frazee 48, Pelican Rapids 18
Wadena-Deer Creek 41, Bertha-Hewitt/Verndale 13
Kimball 32, Annandale/ Maple Lake 31
Annandale/Maple Lake 30, Rockford 19
Kimball 40, Rockford 19
Fridley 52, Orono 13
Blackduck/Cass Lake-Bena 48, Fosston/Bagley 17
North Branch 33, Rush City 31
New Prague 39, Northfield 16
Forest Lake 36, Champlin Park 31
Glencoe-Silver Lake 36, Melrose 31
Litchfield 38, Albany 15
Minneapolis Washburn 34, De La Salle 33
Bemidji 48, Park Rapids Area 18
Browerville 43, Parkers Prairie 22
Eden Valley-Watkins 35, Becker 30
Fertile-Beltrami 44, Red Lake County Central 15
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 51, Plainview/Elgin-Millville 19
Hibbing/Chisholm 37, Virginia 15
Hillsboro (ND) 34, Fertile-Beltrami 28
Lake Crystal-Wellco Memorial 39, Nicollet 27
Lewiston-Altura 44, Rushford-Peterson 21
Litchfield 38, Albany 15
Madelia/Truman 55, Gibbon-Fairfax-Winthrop 8
Mille Lacs 44, Crosby-Ironton 22
Morris Area/Hancock 56, Benson 12
New York Mills 33, Perham 24
Norwood Young Arica 35, LeSueur-Henderson 27
Rocori (Cold Spring) 32, St. Cloud Tech 28
St. James 43, Waseca 19
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 49, Pequot Lakes/Pine River-Backus 21
Wheaton-Herman Norcross 73, Barnesville 0
Meadow Creek Christian/Alliance Christian Academy 65, Trinity of Bloomington 6
Norwood Young America 35, LeSueur-Henderson 27
Big Lake 60, Holdingford 12
Brainerd 33, Alexandria 33
Breckenridge 54, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Buffalo Lake-Hector/McLeod West 32, Atwater-Cosmos-Grove City 30
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 34, Lac Qui Parle Valley 30
MACCRAY 37, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29
Montevideo 53, New London-Spicer 11
Pierz 54, Aitkin 10
Little Falls 35, Sauk Rapids 21
Scott West 57, Mankato Loyola 9
Willmar 52, St. Cloud Apollo 16
FOLEY TRIANGULAR
Foley 54, Buffalo 11
Hutchinson 28, Foley 21
LAKEVILLE QUADRANGULAR
Owatonna 61, Lakeville 6
Owatonna 44, Prior Lake 22
Owatonna 51, Minnetonka 21
Prior Lake 40, Lakeville 26
Prior Lake 43, Minnetonka 21
Lakeville 46, Minnetonka 24
LESTER PRAIRIE/HOLY TRINITY OF WINSTED TRIANGULAR
Delano 34, Lester Prairie 27
Delano 46, Howard Lake-Waverly 16
Lester Prairie 52, Howard Lake-Waverly 12
TRACY-MILROY TRIANGULAR
Minneota 39, Tracy-Milroy 24
Tracy-Milroy 27, Red Rock Central 27 (tie)


Sun., Jan. 17, 1999
KAUKAUNA (WIS.) INVITATIONAL
St. Edward of Lakewood (Ohio) 564, Apple Valley 512, Coleman (Wis.) 439, Walsh-Jesuit (Ohio) 403, Massillon-Perry (Ohio) 402, Luxemburg-Casco (Wis.) 327, Kaukauna (Wis.) 300, St. Lawrence (Ill.) 277, Little Shoot (Wis.) 78
STEWARTVILLE INVITATIONAL
Caledonia 183, Dover-Eyota 181, Zumbrota-Mazeppa 179.5, Rochester Mayo 144, Stewartville 135.5, Hayfield 101, GMLOK 82.5, Rochester John Marshall 66


Sat., Jan. 16, 1999
Canby 48, Sisseton 18
HINCKLEY-FINLAYSON TOURNAMENT
1st: Pierz 226, 2nd: Meadow Creek 209, 3rd: Rush City 160, 4th: Mound Westonka 134, 5th: Holdingford 113.5, 6th: St. Cloud Apollo 113, 7th: Pine City 64, 8th: Hinckley-Finlayson 51
PAYNESVILLE INVITATIONAL
1st: paynesville 182.5, 2nd: Minneota 179, 3rd: Scott West 131, 4th: Dassel-Cokato 127.5, 5th: Forest Lake 123.5, 6th: Morris 117, 7th: West Central Area 92, 8th: Deer River 88
KIMBALL DUALS
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Melrose 6
Melrose 24, Ogilvie 51
Sauk Rapids 51, Ogilvie 10
Kimball 33, Belgrade-Brooten-Elrosa 36
Kimball 21, Sauk Rapids 37
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Ogilvie 12
KIFFMEYER INVITATIONAL
Championship: Hastings 29, Elk River 28
Third place: Hutchinson 35, St. Cloud Tech 19
Fifth place: Waconia 34, Sauk Centre 24
Seventh place: Brainerd 55, Moorhead 18
LUVERNE/HILLS-BEAVER-CREEK/ELLSWORTH TOURNAMENT
Brannon Valley (S.D.) 42, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 18
Brannon Valley 48, Wabasso 15
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 33, Madelia/Truman 33
Madelia/Truman 36, Wabasso 14
Madelia/Truman 36, Brannon Valley (S.D.) 20
Wabasso 38, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 20
MINNEWASKA AREA TOURNAMENT
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Long Prairie-Grey Eagle 15
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Ottertail Central 26
Minnewaska Area 46, Ottertail Central 24
Minnewaska Area 60, Long Prairie-Grey Eagle 12
Championship: Bertha-Hewitt/Verndale 37, Minnehaha Academy 32
Third place: Ottertail Central 61, Long Prairie-Grey Eagle 9
OSAKIS INVITATIONAL
1st: Albany 33, Coon Rapids 29
3rd: Osakis 32, Chokio-Alberta/Clinton -Graceville 22
5th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 36, Browerville 28
Albany 37, Osakis 24
Browerville 40, Osakis 24
Coon Rapids 37, Browerville 28
Coon Rapids 45, Chokio-Alberta/Clinton -Graceville 18
PLAINVIEW/ELGIN-MILLVILLE TOURNAMENT
Wabasha-Kellogg 188, Chatfield 178, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 170.5, Kasson-Mantorville 134, Lewiston-Altura 123, Byron 100, Plainview/Elgin-Millville 73
RIVER FALLS INVITATIONAL
At River Falls, Wis.
Anoka 214, River Falls 194, Henry-Sibley 125
STAPLES-MOTLEY TOURNAMENT
Championship: Cambridge 34, Staples-Motley 24
Third place: Frazee 49, Perham 12
Fifth place: Wadena-Deer Creek 45, Alexandria 13
STILLWATER INVITATIONAL
First round: Milaca 67, St. Paul Johnson 4; Owatonna 34, New Prague 24
Second round: New Prague 37, Simley 27; Stillwater 54, St. Paul Johnson 10
Third round: Milaca 33, Stillwater 25; Owatonna 46, Simley 7
Third place: New Prague 36, Stillwater 30
Fifth place: Simley 36, St. Paul Johnson 33
Championship: Owatonna 29, Milaca 23


Fri., Jan. 15, 1999
Eastview 34, Eden Prairie 28
Brooklyn Center 40, Columbia Heights 21
Hutchinson 39, Shakopee 29
Centennial 31, Buffalo 28
Monticello 34, Irondale 29
St. Francis 35, Spring Lake Park/St. Anthony Village 33
Blaine 68, Park Center 3
Mounds View 36, Roseville Area 33
Fridley 63, St. Croix Lutheran 6
Minnetonka 48, Minneapolis Edison 24
Blue Earth Area 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Dover-Eyota 39, Plainview/Elgin-Millville 22
Jackson County Central 40, Pipestone-Jasper 4
LaCrescent 52, West Salem (Wis.) 15
Larimore (N.D.) 42, Thief River Falls 33
Lewiston-Altura 36, St. Charles 34
Marshall 36, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 27
Montevideo 53, Benson 18
Morris Area/Hancock 44, New London-Spicer 22
Nicollet 60, Maple River 12
Paynesville Area 44, Sauk Centre 7
St. James 45, River Valley 9
Zumbrota-Mazeppa 37, Stewartville 19
FARMINGTON QUADRANGULAR
Farmington 38, Rosemount 15
Farmington 39, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 21
Northfield 40, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 25
Northfield 43, Farmington 18
Northfield 55, Rosemount 16
Rosemount 33, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
LESTER PRAIRIE/WINSTED HOLY TRINITY TRIANGULAR
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 46, Melrose 21
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 66, Trinity of Bloomington 6
Melrose 40, Trinity of Bloomington 27
NEW PRAGUE TRIANGULAR
New Prague 42, Prior Lake 22
New Prague 50, Austin 12
Prior Lake 43, Austin 27
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE INVITE
Osseo 38, Cooper 26
Owatonna 38, Cooper 15
Owatonna 47, Osseo 24
St. Michael-Albertville 33, Owatonna 17
St. Michael-Albertville 54, Osseo 12
St. Michael-Albertville 54, Cooper 3
WOODBURY TRIANGULAR
Winona 46, Woodbury 11
Winona 51, Park of Cottage Grove 13


Thurs., Jan. 14, 1999
Medford 47, Blooming Prairie 15
Bloomington Kennedy 49, Lakeville 19
Menahga/Sebeka 35, Browerville 28
Armstrong 46, Hopkins 19
Minnetonka 49, Edina/Richfield 12
Wayzata 51, Cooper 15
Eagan 43, Chaska 22
Minneapolis Edison 34, Minneapolis South 33
Minneapolis North 36, Minneapolis Southwest 25
Minneapolis Roosevelt 41, Minneapolis Henry 18
St. Paul Highland Park 37, St. Paul Arlington 32
Hastings 37, Henry Sibley 28
South St. Paul 49, Woodbury 21
Anoka 53, Osseo 12
Champlin Park 38, Elk River 28
Forest Lake 48, White Bear Lake 21
Stillwater 47, Maple Grove 15
Buffalo Lake-Hector/McLeod West 47, Glencoe-Silver Lake 18
Albert Lea 36, Owatonna 21
Alden-Conger 45, Maple River 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 31, Lac Qui Parle Valley 25
Chisago Lakes 57, Pine City 18
Dawson-Boyd 31, Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 29
Eden Valley-Watkins 51, Holdingford 20
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 50, Rushford-Peterson 24
Lake City 35, Kasson-Mantorville 29
Madelia/Truman 61, St. Clair 10
Mille Lacs 42, Ogilvie 25
Minneota 37, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 22
Pequot Lakes/Pine River-Backus 34, Crosby-Ironton 28
Pine Island 41, Byron 20
Princeton 46, North Branch 20
Rochester Mayo 40, Mankato East 22
Tartan 54, St. Cloud Apollo 13
Scott West 47, LeSueur-Henderson 21
Sibley East 28, Montgomery-Lonsdale 18
Staples-Motley 52, Detroit Lakes 10
Triton 55, Hayfield 12
Virginia/Mountain Iron-Buhl 27, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Wadena-Deer Creek 47, Park Rapids Area 10
DEER RIVER TRIANGULAR
Deer River 42, Fosston-Bagley 30
Fosston-Bagley 52, East Grand Forks 12
Deer River 45, East Grand Forks 24
BLOOMINGTON JEFFERSON DUALS
Bloomington Jefferson 46, Rosemount 18
Burnsville 31, Bloomington Jefferson 27
LONG PRAIRIE-GREY EAGLE TRIANGULAR
Perham 49, Long Prairie-Grey Eagle 13
Pierz 37, Perham 27
Pierz 51, Long Prairie-Grey Eagle 18
WATERTOWN-MAYER TRIANGULAR
Rockford 39, Watertown-Mayer 16
Waconia/Mayer Lutheran 52, Watertown-Mayer 6
EAGLE VALLEY TRIANGULAR
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Osakis 30
Bertha-Hewitt/Verndale 60, Eagle Valley 12
Osakis 42, Eagle Valley 21
RUSH CITY TRIANGULAR
Aitkin 54, Rush City 16
Little Falls 56, Aitkin 15
MPLS. WASHBURN TRIANGULAR
Minneapolis Washburn 36, Rochester Century 34
Minneapolis Washburn 63, Trinity (Bloom) 10
Rochester Century 36, Trinity (Bloom) 24
ST. PAUL JOHNSON TRIANGULAR
Cretin-Derham Hall 43, St. Paul Humboldt 22
St. Paul Johnson 52, Cretin-Derham Hall 15
St. Paul Johnson 59, St. Paul Humboldt 15


Wed., Jan. 13, 1999
Delano 51, Glencoe-Silver Lake 15
BROOKLYN CENTER TRIANGULAR
Brooklyn Center 55, St. Croix Lutheran 18
Brooklyn Center 57, Minneapolis Edison 18
Minneapolis Edison 40, St. Croix Lutheran 30


Tues., Jan. 12, 1999
Medford 46, Kenyon Wanamingo 15
Deer River/Northland 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 23
Walker-H-A/Nevis 42, Fosston/Bagley 21
Brooklyn Center 55, St. Croix Lutheran 18
Cambridge 66, Monticello 9
Totino-Grace 36, Spring Lake Park/St. Anthony 12
Delano 51, Glencoe-Silver Lake 15
Big Lake 53, Rockford 16
Brooklyn Center 57, Minneapolis Edison 18
Concordia Academy 64, Benilde-St. Margaret’s 9
Minneapolis Edison 40, St. Croix Lutheran 30
Mound-Westonka 35, Watertown-Mayer 23
Aitkin 43, Brainerd 21
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Otter Tail Central 15
Chatfield 31, Fillmore Central/L/MC 20
Crookston 40, Park Rapids 30
Grand Meadow/LO/K 39, Alden-Conger 29
Lac Qui Parle Valley 36, Benson 33
LaCrescent 41, LaCrosse (Wis.) Logan 19
LeSueur-Henderson 33, Nicollet 27
Long Prairie-Grey Eagle 40, Sartell 29
MACCRAY 39, Buffalo Lake-H/MW 25
Mille Lacs 52, Hinckley-Finlayson 15
New Ulm 57, Fairmont 6
New York Mills 47, Pequot Lakes/PR-B 21
Parkers Prairie 35, Eagle Valley 29
Red Lake CC 30, Mahnomen/Waubun 30
Red Rock Central/WWG 35, Fulda/MCC 27
St. James 44, St. Peter 24
Wabasso 30, BOLD 27
Waseca 58, United South Central 12
West Central Area 38, Fergus Falls 28
Windom Area/ML/B-O 45, Redwood Valley 16
Yellow Medicine East 34, BOLD 27
ALBANY TRIANGULAR
Albany 61, Melrose 9
Rocori 29, Albany 17
ANNANDALE/ML TRIANGULAR
Buffalo 41, Annandale/Maple Lake 20
Buffalo 40, New London-Spicer 16
Annandale/Maple Lake 44, New London-Spicer 15
BRECKENRIDGE TRIANGULAR
Breckenridge 35, Pelican Rapids 34
Perham 35, Pelican Rapids 28
Perham 38, Breckenridge 15
BYRON TRIANGULAR
Blooming Prairie 43, Byron 22
Wabasha 51, Blooming Prairie 15
Wabasha-Kellogg 47, Byron 12
COON RAPIDS TRIANGULAR
Coon Rapids 47, Mounds View 19
Mounds View 43, Eden Prairie 29
Coon Rapids 48, Eden Prairie 25
ELK RIVER TRIANGULAR
Elk River 36, Mora 22
Elk River 42, St. Francis 18
Mora 35, St. Francis 28
LESTER PRAIRIE TRIANGULAR
Lester Prairie/WHT 43, Norwood Young America 23
Kimball Area 45, Norwood Young America 21
MAPLE RIVER QUADRANGULAR
Gibbon-F-W 45, Maple River 28
New Richland-HEG 54, Maple River 15
Maple River 37, St. Clair 33
Gibbon-F-W 42, St. Clair 27
NRHEG 41, St. Clair 19
NRHEG 39, Gibbon-F-W 33


Sat., Jan. 9, 1999
HUTCHINSON INVITATIONAL
Blue Earth Area 96, Dassel-Cokato 90, Canby 80, Hutchinson 72
BISMARCK ROTARY WRESTLING TOURNAMENT
1st: Frazee 259, 2nd: Williston, N.D. 209.5, 3rd: Dickinson, N.D. 148.5, 4th: Bismarck, N.D. 145, 5th: Sidney, MT 140.5, 6th: Rapid City Stevens, S.D. 133, 7th: Jamestown, N.D. 122.5, 8th: Bismarck Century, N.D. 105
BROOKLYN CENTER INVITATIONAL
1st: Brooklyn Center 212, 2nd: Meadowcreek Christian/Alliance Academy 206, 3rd: St. Paul Central 168, 4th: Minneapolis Washburn 122, 5th: St. Paul Arlington 93.5, 6th: Minnehaha Academy/Lutheran 79.5, 7th: St. Croix Lutheran 71, 8th: Minneapolis Patrick Henry 69, 9th: Watertown-Mayer 57
CAMBRIDGE/ISANTI BLUEJACKET INVITATIONAL
1st: Cambridge/Isanti 219.5, 2nd: Bemidji 203, 3rd: Grand Rapids 149, 4th: Elk River 123, 5th: Brainerd 93, 6th: Blaine 92, 7th: St. Paul Johnson 84, 8th: Simley 53
ROYALTON TOURNAMENT
1st: Royalton 222; 2nd: Braham 215; 3rd: Long Prairie/Grey Eagle 176; 4th: Holdingford 154; 5th: Eagle Valley 122; 6th: North St. Paul 69; 7th: Granite City Baptist 46; 8th: Upsala/Swanville 10
BENSON INVITATIONAL
Minneota 219, Minnewaska Area 160.5, Marshall 142.5, Sauk Centre 125, Redwood Valley 101, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 89, Lac Qui Parle Valley 65, Benson 43
BUFFALO INVITATIONAL
Alexandria 29, Buffalo 27
Anoka 40, Armstrong 22
Anoka 43, Alexandria 7
Anoka 51, Buffalo 7
Armstrong 41, Alexandria 24
Armstrong 45, Buffalo 22
BURNSVILLE INVITATIONAL
Hastings 178.5, Litchfield 157, Austin 156, Stillwater 133.5, Rochester Mayo 125, Burnsville 95, Eagan 92.5, Eastview 60, Minneapolis Southwest 34
CHARLES CITY (Ia.) INVITE
Apple Valley 32, Charles City (Ia.) 22
Apple Valley 39, Mason City (Ia.) 27
Apple Valley 42, West Des Moines-Dowling (Ia.) 18
Apple Valley 43, Fort Dodge (Ia.) 19
COLUMBIA HEIGHTS TOURNAMENT
St. Francis 233.5, Coon Rapids 173, Fridley 154.5, Osseo 138, Chisago Lakes 126.5, Columbia Heights 76, De La Salle 47, St. Paul Harding 46.5
DICK BLACK INVITATIONAL
At Owatonna
First round: Baldwin-Woodville (Ia.) 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22; Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 39, St. Cloud Tech 21; Owatonna 36, Osage (Ia.) 32
Second round: Cumberland (Ia.) 35, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29; Owatonna 42, Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 21; St. Cloud Tech 30, Osage (Ia.) 25
Third round: Iowa City (Ia.) 57, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 12; St. Cloud Tech 36, Owatonna 26
Championship: Iowa City Central (Ia.) 51, St. Cloud Tech 16
Third place: Owatonna 36, Baldwin-Woodville (Ia.) 27
Fifth place:Osage (Ia.) 29, Cumberland (Ia.) 25
Seventh place: Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 34, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
FARMINGTON TOURNAMENT
Championship: Jackson County Central 43, Goodhue 18
Third place: Paynesville Area 27, Faribault 24
Fifth place: Bloomington Kennedy 32, Northfield 22
Seventh place: St. Michael-Albertville 54, Farmington 12
Ninth place: Lakeville 33, Henry Sibley 20
Eleventh place: Rochester John Marshall 43, Eden Prairie 20
GAGNE INVITATIONAL
At Mound-Westonka
Quarterfinals: Bloomington Jefferson 54, Mound-Westonka 13; Delano 30, Nicollet 28; Glencoe-Silver Lake 48, Edina/Richfield 22; Irondale 42, Chaska 21
Semifinals:Bloomington Jefferson 55, Glencoe-Silver Lake 17; Delano 32, Irondale 30
Consolation semifinals: Mound-Westonka 39, Edina/Richfield 25; Nicollet 36, Chaska 29
Championship: Bloomington Jefferson 42, Delano 15
Third place: Irondale 52, Glencoe-Silver Lake 22
Fifth place:Mound-Westonka 37, Nicollet 31
Seventh place: Chaska 47, Edina/Richfield 15
GRAND MEADOW/LEROY-OSTRANDER KINGSLAND INVITATIONAL
Triton 162, Medford 126, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 69, Rushford-Peterson 44
HUDSON (Wis.) INVITATIONAL
First round: Hudson (Wis.) 47, Park of Cottage Grove 23; White Bear Lake 36, Menomonie (Wis.) 28
Second round: Champlin Park 45, Park of Cottage Grove 15; Medford 40, White Bear Lake 30; Spring Lake Park 51, River Falls JV 18
Third round: Champlin Park 56, Clear Lake 16; Park of Cottage Grove 45, St. John’s (Wis.) 30; Spring Lake Park 43, Menomonie 25; White Bear Lake 46, River Falls JV 24
Fourth round: Champlin Park 65, St. John’s (Wis.) 6; Spring Lake Park 60, White Bear Lake 12
Fifth round: Champlin Park 30, Hudson (Wis.) 30; Park of Cottage Grove 42, Clear Lake (Wis.) 34; Spring Lake Park 36, Medford 28
Championship: Spring Lake Park 44, Hudson (Wis.) 27
Third place: Medford (Wis.) def. Champlin Park, forfeit
Fifth place: Park of Cottage Grove 35, White Bear Lake 28
Seventh place: Menomonie (Wis.) 40, St. John’s (Wis.) 30
Ninth place: Clear Lake (Wis.) 47, river Falls JV (Wis.) 24
LACRESCENT INVITATIONAL
Championship: Wabasha-Kellogg 40, Pine Island 15
Third place: St. Charles 42, Hayfield 26
Consolation championship: LaCrescent 42, Dover-Eyota 15
Seventh place: LaCrosse Aquinas(WI) 78, Houston 0
LITTLE FALLS INVITATIONAL
Wadena-Deer Creek 227, Pierz 176, Little Falls 173.5, Blackduck/Cass Lake-Bena 162.5, Sauk Rapids 119.5, Detroit Lakes 93
MACCRAY QUADRANGULAR
MACCRAY 48, Ortonville 25
Willmar 46, MACCRAY 21
Willmar 52, Ortonville 12
Windom Area 32, MACCRAY 30
Windom Area 36, Willmar 34
Windom Area 62, Ortonville 9
MORA INVITATIONAL
Mora 245.5, Waconia 162, Annandale/Maple Lake 160.5, Albany 151, Sartell 116, Pine City 97, St. Cloud Apollo 93.5, Hinckley-Finlayson 49
PINE TO PRAIRIE INVITE
At Fosston
Pelican Rapids 197, Fertile-Beltrami 196, Fosston/Bagley 151, Dilworth-Glyndon-Felton 131.5, Thief River Falls 126, Lake Park-Audubon 121
REDBIRD INVITATIONAL
At Montgomery-Lonsdale
Lake Crystal-Wellcome Memorial 230, Lewiston-Altura 154.5, Montgomery-Lonsdale 135..5, Blooming Prairie 128.5, Cretin-Derham Hall 125, MapleRiver 92, St. Clair 86.5, Howard Lake-Waverly-Winsted 74
WABASSO QUADRANGULAR
New Ulm 33, Wabasso 26
New Ulm 56, Tracy-Milroy 9
New Ulm 61, Martin County West 8
Tracy-Milroy 48, Martin County West 23
Wabasso 28, Tracy-Milroy 27
Wabasso 45, Martin County West 20
YELLOW MEDICINE EAST INVITE
Dawson-Boyd 36, Fulda/Murray County Central 21
Dawson-Boyd 37, Yellow Medicine East 17
Yellow Medicine East 34, Fulda/Murray County Central 30


Fri., Jan. 8, 1999
Mound-Westonka 42, Columbia Heights 36
St. Francis 41, Centennial 18
Totino Grace 34, Monticello 28
Blue Earth Area 27, St. James 23
Chatfield 37, Dover-Eyota 18
Faribault 40, Mankato East 22
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 60, Southland 15
Goodhue 41, Lewiston-Altura 23
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 66, Houston 4
LeCenter/Cleveland 48, Norwood Young America 22
Marshall 57, Pipestone-Jasper 13
New Ulm 50, Waseca 12
Pine Island 39, Kenyon-Wanamingo 27
Scott West 59, Montgomery-Lonsdale 3
St. Peter 51, United South Central 20
Triton 40, Byron 20
Wabasha-Kellogg 52, Plainview/Elgin-Millville 9
Zumbrota-Mazeppa 46, Cannon Falls 15
APPLE VALLEY DOUBLE-DUAL
Apple Valley 47, Burnsville 13
Apple Valley 28, Wayzata 28
BELGRADE-B.E. TOURNAMENT
Belgrade-Brooten-Elrosa 149, BOLD 145.5, West Central Area 134, Ottertail, Central 117.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 106, Becker 97, Atwater-Cosmos-Grove City 63, Melrose 12
CHASKA TOURNAMENT
Bloomington Kennedy 41, Eagan 12
Bloomington Kennedy 62, Chaska 7
Eagan 31, Lakeville 27
Lakeville 45, Chaska 24
LESTER PRAIRIE TRIANGULAR
Lester Prairie 37, Waconia 27
Meadow Creek Christian 34, Waconia 28
Meadow Creek Christian 39, Lester Prairie 25
MAHNOMEN/WAUBUN TOURNEY
First place: Badger-Greenbush/Middle River 38, Deer River 20
Third place: Breckenridge 31, Menahga/Sebeka 22
Fifth place: Mahnomen/Waubun 36, Frazee JV 25
Seventh place: Crookston 50, Red Lake County Central 18
MILACA TRIANGULAR
Aitkin 45, North Branch 13
Milaca 43, Aitkin 17
Milaca 61, North Branch 9
ORONO TRIANGULAR
Orono 48, St. Croix Lutheran 27
Orono 54, Benilde-St. Margaret’s 24
St. Croix Lutheran 39, Benilde-St. Margaret’s 33
ROSEMOUNT QUADRANGULAR
Bloomington Jefferson 42, Eastview 23
Bloomington Jefferson 44, Eden Prairie 21
Eden Prairie 40, Rosemount 33
Rosemount 37, Eastview 23


Thurs., Jan. 7, 1999
Rochester Mayo 32, Rochester John Marshall 23
Prior Lake 37, Hutchinson 26
Waterville Elysian Morristown 29, Medford 28
Fertile-Beltrami 53, Theif River Falls 14
Bemidji 27, Blackduck/Cass Lake-Bena 22
Dawson-Boyd 44, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 22
River Valley 35, Tracy-Milroy 29
Hopkins 43, Edina/Richfield 13
Wayzata 42, Armstrong 25
Roosevelt 51, Washburn 12
South 44, Southwest 23
Northfield 46, Shakopee 19
St. Paul Harding 57, St. Paul Humboldt 17
Hastings 67, St. Thomas Academy 3
South St. Paul 93, Tartan 88
Tartan 33, Simley 24
Blaine 43, Osseo 15
Forest Lake 51, Maple Grove 20
Stillwater 68, Roseville 6
White Bear Lake 54, Mounds View 16
Dassel-Cokato 56, Delano 3
Glencoe-Silver Lake 33, Watertown-Mayer 28
St. Michael-Albertville 52, Annandale/Maple Lake 10
Concordia Academy 52, Minnehaha Academy/Lutheran (Bloom.) 21
Foley 26, Anoka 23
Minneapolis Henry 39, De La Salle 33
Albert Lea 47, Winona 18
Bertha-Hewitt/Verndale 37, New York Mills 28
Braham 45, Rush City 22
Caledonia/Spring Grove 62, Rushford-Peterson 9
Detroit Lakes 39, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Fergus Fall 50, Barneville 12
Grand Rapids 34, Staples-Motley 22
Hillsboro (N.D.) 40, Moorhead 33
LaCrescent 52, Westby (Wis.) 12
Lake City 49, Stewartville 20
Little Falls 30, Rocori 28
Mankato West 33, Austin 32
Minneota 38, Belview-D.R.S.H. 17
Mora 47, Chisago Lakes 12
Morris Area/Hancock 50, Belgrade-B.E. 8
New London-Spicer 39, Benson 35
New Richland-H.E.G 40, Alden-Conger 30
Nicollet 44, St. Clair 18
Ogilvie 51, Hinckley-Finlayson 18
Osakis 38, Browerville 25
Parkers Prairie 31, Pequot Lakes/Pine River-Backus 26
Pelican Rapids 61, Lake Park-Audubon 7
Sibley East 36, Mankato Loyola 18
St. Cloud Tech 50, Alexandria 15
Walhalla (N.D.) 54, E.G.F. Sacred Heart 24
Warren-Alvarado-Oslo 33, East Grand Forks 32
Henry Sibley 51, North St. Paul 18
Tartan 33, Simley 24
Woodbury 48, North St. Paul 15
Champlin Park 71, Park Center 3
CRETIN-DERHAM HALL TRIANGULAR
Highland Park 35, Central 32
Highland Park 37, Cretin-Derham Hall 27
Central 39, Cretin-Derham Hall 31
JANESVILLE-W.P. TRIANGULAR
Janesville-Waldorf-Pemberton 40, Blooming Prairie 30
Lake Crystal-Wellcome Memorial 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, Blooming Prairie 18
ST. PAUL JOHNSON TRIANGULAR
St. Paul Como 53, St. Paul Arlington 15
St. Paul Johnson 40, St. Paul Como 25
St. Paul Johnson 42, St. Paul Arlington 33
WALKER-HACKENSACK-AKELEY/NEVIS TRIANGULAR
Park Rapids Area 36, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 31
Park Rapids Area 38, Crosby-Ironton 30
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 50, Crosby-Ironton 18


Tues., Jan. 5, 1999
Frazee 57, Perham 2
Plainview Elgin Millville 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 23
Deer River 35, Virginia 25
Breckenridge 40, Fergus Falls 30
Fridley 60, Benilde-St. Margaret 6
Centennial 35, Irondale 33
Belview-D.R.S.H. 44, Buffalo Lake-Hector/Mcleod W. 20
Big Lake 44, Eden Valley-Watkins 20
Breckenridge 40, Fergus Falls 30
Blackduck/Cass Lake-Bena 46, Peqout Lakes/Pine River-Backus 26
Dawson-Boyd 66, MACCRAY 6
Detroit Lakes 45, Crosby-Ironton 21
Fertile-Beltrami 37, Moorhead 28
Foley 53, Chisago Lakes 7
Foley 66, Pine City 3
LeSueur-Henderson 36, Sibley East 18
Madelia/Truman 62, Martin County West 6
Montgomery-Lonsdale 30, LeCenter/Cleveland 29
Scott West 36, Norwood Young America 23
Windom Area/Mt. Lake/Butterfield-Odin 50, Pipestone-Jasper 14
KIMBALL TRIANGULAR
Kimball 33, Becker 29
Becker 36, ACGC 52
Kimball 52, ACGC 12
BRAHAM TRIANGULAR
Braham 55, St. Paul Central 9
Meadow Creek Christian Academy 50, St. Paul Central 16
Meadow Creek Christian Academy 34, Braham 25
LAKEVILLE TRIANGULAR
Lakeville 44, Minneapolis Edison 24
Lakeville 48, Cretin-Derham Hall 32
Cretin-Derham Hall 48, Minneapolis Edison 28
LEWISTON-ALTURA TRIANGULAR
LaCrescent 144, Lewiston-Altura 112, Winona 110, Houston 27
NICOLLET TRIANGULAR
Blooming Prairie 29, Mankato Loyola 27
Nicollet 28, Blooming Prairie 27
Nicollet 41, Mankato Loyola 18
PIERZ TRIANGULAR
Pierz 52, Rockford 9
Pierz 60, Holdingford 17
Rockford 33, Holdingford 28
PRIOR LAKE TRIANGULAR
Mankato West 32, Prior Lake 26
Mankato West 43, St. Peter 18
Prior Lake 46, St. Peter 21
ROCORI TRIANGULAR
Rocori 24, Paynesville Area 24
Dassel-Cokato 46, Rocori 10
TOTINO GRACE TRIANGULAR
Cambridge 39, Osseo 24
Cambridge 39, Totino Grace 24
Totino Grace 44, Osseo 18
WORTHINGTON TRIANGULAR
BOLD 46, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 21
St. James 41, BOLD 16
St. James 53, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 12


Sat., Jan., 2, 1999
Dam SiteTournament

Bookmark the permalink.

Comments are closed.