High School Results – February 1999

Mon., Feb. 8, 1999
Princeton 37, Pine City 21
Rochester Mayo 39, Winona 26
Wabasso 29, Tracy-Milroy 28


Sat., Feb. 6, 1999
Adrian 45, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 21
Bemidji 55, Brainerd 3
Fillmore Central/Mabel-Canton 35, Caledonia/Spring Grove 19
Moorhead 45, Thief River Falls 23
Ottertail Central 34, New York Mills 32
SOUTH CENTRAL CONFERENCE TOURNAMENT
1st: New Ulm 234.5
2nd: Blue Earth Area 199.5
3rd: St. James 167
4th: Waseca 138
5th: St. Peter 104
6th: Fairmont Area 75.5
7th: United South Central 66
ANDOVER/MEADOW CREEK/ALLIANCE-MCAA TOURNAMENT
1st: Rockford 208.5
2nd: Meadow Creek/Alliance 196.5
3rd: Sartell 130
4th: St. Croix Lutheran 102.5
5th: Mankato Loyola 93
6th: Edina/Richfield 90.5
7th: DeLaSalle 74
8th: Benilde St. Margaret 71.5
EAGAN INVITATIONAL
New Richland 30, Eagan 28
Northfield 36, Eagan 24
Pine Island 34, Eagan 31
Pine Island 36, Northfield 25
Pine Island 45, New Richland 23
JEFFERSON TRIANGULAR
Bloomington Jefferson 34, Minnetonka 25
Bloomington Jefferson over St. Paul Harding, forfeit
Minnetonka 39, St. Thomas Academy 36
Minnetonka 60, St. Paul Harding 12
Wayzata 40, Bloomington Jefferson 21
Wayzata 52, St. Paul Harding 9
Wayzata 56, St. Thomas Academy 0
PINE CITY INVITATIONAL
First round
Chisago Lakes 51, North St. Paul 19
Greenway (Coleraine)/Nashwauk-Keewatin 39, Pine City 35
Virginia 44, North Branch 24
Second round
Chisago Lakes 42, Greenway/Nashwauk-Keewatin 27
North Branch 45, North St. Paul 24
Virginia 45, Pine City 26
Third round
North Branch 36, Greenway/Nashwauk-Keewatin 27
Pine City 48, North St. Paul 29
Virginia 35, Chisago Lakes 33


Fri., Feb. 5, 1999
Frazee 46, Greenbush/Middle River-Badger 17
Brainerd 57, Cloud Apollo 16
Minneapolis Roosevelt 35, St. Paul Highland Park 30
Spring Lake Park/St. Anthony 45, Centennial 16
St. Francis 49, Monticello 16
Mound-Westonka 49, St. Croix Lutheran 24
Hastings 46, Simley 15
St. Michael -Albertville 70, Glencoe-Silver Lake 6
Aitkin 78, Hinckley-Finlayson 0
Albert Lea 50, Rochester Mayo 15
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 49, MACCRAY 21
Blackduck/Cass Lake-Bena 29, Grand Rapids 25
Foley 27, Litchfield 22
Kasson-Mantorville 36, Pine Island 27
Mankato West 33, Mankato East 24
Wheaton/Herman-Norcross 58, Fergus Falls 10
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 44, Pipestone-Jasper 23
COLUMBIA HEIGHTS TRIANGULAR
Columbia Heights 51, De La Salle 12
Columbia Heights 53, Minnehaha Academy 9
Minnehaha Academy 34, De La Salle
FARMINGTON TRIANGULAR
Farmington 39, Prior Lake 22
Scott West 42, Prior Lake 30
Scott West 44, Farmington 24
HAYFIELD TRIANGULAR
Hayfield 46, Rushford 24
Lake City 58, Rushford 10
Lake City 42, Hayfield 26
LESTER PRAIRIE/WINSTED HOLY TRINITY TRIANGULAR
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 29, LeSueur-Henderson 28
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 57, Buffal Lake Hector 9
LeSueur-Henderson 58, Buffalo Lake Hector 11
MONTEVIDEO TOURNAMENT
BOLD 34, Red Rock Center 28
Dawson-Boyd 49, Red Rock Center 24
Montevideo 39, Dawson-Boyd 22
Championship: BOLD 35, Montevideo 32


Thurs., Feb. 4, 1999
Mankato East 54, Rochester John Marshall 17
Blackduck/Cass Lake-Bena 29, Grand Rapids 25
Medford 31, NRHEG 23
Fosston/Bagley 34, Red Lake County Central 34
Forest Lake 55, Mounds View 15
Royalton 55, Ogilvie 6
Sibley 39, Woodbury 31
South St. Paul 33, Park 31
Anoka 43, Coon Rapids 10
Elk River 47, Osseo 16
Maple Grove 62, Roseville Area 7
Stillwater 37, White Bear Lake 34
Apple Valley 58, Lakeville 0
Bloomington Jefferson 36, Eagan 35
Bloomington Kennedy 56, Eastview 8
Hutchinson 36, Northfield 16
New Prague 50, Shakopee 16
Waconia/Mayer Lutheran 50, Annandale/Maple Lake 15
Adrian 30, Minneota 28
Austin/Austin Pacelli 45, Winona 24
Chatfield 27, Goodhue 22
Delano 48, Watertown-Mayer 13
Detroit Lakes 29, Pelican Rapids 28
Dover-Eyota 42, Lewiston-Altura 27
Eagle Valley 36, Menahga/Sebeka 28
East Grand Forks 36, Thief River Falls 33
Fulda/Murray County Central 48, Tracy-Milroy 20
Houston 30, DeSota, Wis. 15
Jackson County Central 38, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 16
Janesville-Waldorf-Pemberton 31, Alden-Conger 29
Long Prairie-Grey Eagle 37, Browerville 25
Mora 67, Pine City 0
Plainview/Elgin-Millville 33, St. Charles 24
Rockford 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 20
Roseau 58, Crookston 18
Wabasso 37, River Valley 19
Wadena-Deer Creek 43, New York Mills 12
Waterville-Elysian-Morristown 54, Blooming Prairie 9
ATWATER-COSMOS-GROVE CITY TRIANGULAR
Belgrade-Brooten-Elrosa 53, Atwater-Cosmos-Grove City 15
Eden Valley-Watkins 33, Atwater-Cosmos-Grove City 31
Eden Valley-Watkins 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
MANKATO WEST TRIANGULAR
Owatonna 64, Hayfield 9
Owatonna 48, Mankato West 10
Mankato West 45, Hayfield 23
NORTH BRANCH TRIANGULAR
Braham 57, North Branch 12
Chisago Lakes 35, North Branch 29
UPSALA TRIANGULAR
Melrose 60, Upsala 6
Ortonville 33, Melrose 33
CHASKA TRIANGULAR
Burnsville 54, Chaska 15
Prior Lake 62, Chaska 4
CONCORDIA ACADEMY TRIANGULAR
Brooklyn Center 33, Norwood Young America 25
Brooklyn Center 44, Concordia Academy 24
Concordia Academy 32, Norwood Young America 29
EDINA/RICHFIELD TRIANGULAR
Armstrong 52, Edina/Richfield 24
Armstrong 62, Minneapolis South 9
Edina/Richfield 70, Minneapolis South 3
MINNETONKA TRIANGULAR
Minnetonka 31, Eden Prairie 31
Wayzata 30, Eden Prairie 30
Wayzata 39, Minnetonka 15
TARTAN TRIANGULAR
Rosemount 40, St. Thomas Academy 27
Tartan 39, Rosemount 20
Tartan 41, St. Thomas Academy 21


Tues., Feb. 2, 1999
Pierz 42, Big Lake 21
Rocori 51,Willmar 17
Milaca 51, Princeton 6
Blackduck/Cass Lake-Bena 56, Crookston 13
Medford 56, Southland 9
Frazee 51, Park Rapids 15
Hibbing-Chisholm 44, Brainerd 17
Fridley 51, Watertown-Mayer 15
RIVER VALLEY TRIANGULAR
River Valley 50, GFW 15
River Valley 65, BLH-MW 8


Mon., Feb. 1, 1999
Detroit Lakes 46, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18

Bookmark the permalink.

Comments are closed.