High School Results – January 2001

Tuesday, January 30
Badger-Greenbush/Middle River 57, Fosston/Bagley 12
Bemidji 32, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 22
Dassel-Cokato 57, Delano 9
Lake Crystal-Wellcome Memorial 40, New Ulm 24
Litchfield 51, Sartell 15
Little Falls 39, Aitkin 19
Maple Grove 36, Champlin Park 22
Mora 39, Ogilvie 35
Norwood Young America 49, Concordia Academy 15
Waseca 61, Shakopee 9
Watertown-Mayer 43, Orono 21
Fridley 57, St. Paul Humboldt 17
Mound Westonka 44, Fridley 20
Mound Westonka 64, St. Paul Humboldt 12
DeLaSalle 45, St. Croix Lutheran 25
Meadow Creek/Alliance Academy 67, St. Croix Lutheran 6
Meadow Creek/Alliance Academy 52, DeLaSalle 15
Madelia-Truman Tri
Madelia-Truman 55, Fairmont 18
Madelia-Truman 56, United South Central 7
Fairmont 38, United South Central 35


Saturday, January 27
Paynesville 39, Minnewaska 28
Wadena-Deer Creek 47, New York Mills 6
Bloomington Kennedy Tournament
1st: Bloomington Kennedy 33, Hastings 21
3rd: Owatonna 52, Blaine 6
5th: Champlin Park 31, Lake City 26
Semifinals
Bloomington Kennedy 49, Blaine 15
Hastings 29, Owatonna 25
First round
Blaine 36, Lake City 34
Hastings 39, Champlin Park 18
Owatonna 52, Armstrong 6
Consolation semifinals
Champlin Park 55, Armstrong 9
Lake City 51, Armstrong 16
Chaska Quad
Goodhue 71, Chaska 3
Goodhue 64, Glencoe-Silver Lake 6
Goodhue 58, Lester Prairie 9
Glencoe-Silver Lake 42, Lester Prairie 17
Glencoe-Silver Lake 57, Chaska 9
Lester Prairie 53, Chaska 21
Cooper Invitational
Burnsville 202, Cooper 178.5, Lakeville 173, Mounds View 147, Mound Westonka 98, Monticello 94.5, ColumbiaHeights 81, Minneapolis North 50.5, Park Center 36, Minneapolis South 16
Detroit Lakes Invitational
1. Detroit Lakes, 2. West Fargo, 3. Theif River Falls, 4. Fergus Falls, 5. Blackduck/Cass Lake Bena, 6. Roseau, 7. Ottertail Central, 8. Moorhead, 9. Red Lake County Central
Round 1
Detroit Lakes 36, Blackduck/Cass Lake Bena 17
Roseau 43, Red Lake County Central 27
Fergus Falls 50, Moorhead 6
Round 2
Blackduck/Cass Lake Bena 37, Ottertail Central 27
West Fargo 38, Roseau 28
Thief River Falls 30, Fergus Falls 26
Round 3
Detroit Lakes 41, Ottertail Central 18
West Fargo 45, Red Lake County Central 20
Thief River Falls 55, Moorhead 12
Round 4
Detroit Lakes 34, West Fargo 27
Blackduck/Cass Lake Bena 47, Roseau 21
Ottertail Central 51, Moorhead 18
Round 5
West Fargo 30, Thief River Falls 27
Fergus Falls 48, Roseau 15
Moorhead 44, Red Lake County Central 18
Round 6
Detroit Lakes 35, Theif River Falls 30
Fergus Falls 37, Blackduck/Cass Lake Bena 25
Ottertail Central 40, Red Lake County Central 28
Hayfield Invitational
1. Albert Lea 202.5, 2. Blue Earth Area 185, 3. Stewartville 157.5, 4. Hayfield 144.5, 5. Grand Meadow/Le Roy-Ostrander/Kingsland 118.5, 6. Waterville-Elysian-Morriston 95, 7. Chisago Lakes 92, 8. Southland 87, 9. Blooming Prairie 82, 10. United South Central 44, 11. Rushford-Peterson 34.5, 12. Elmore Academy 17
Heart of Lakes Invitational
1. Frazee 255, 2. Perham 176, 3. Barnesville 131, 4. Pelican Rapids 127.5, 5. Mahnomen/Waubun 115.5, 6. Breckenridge 95, 7. Dilworth-Glyndon-Felton 76.5, 8. Lake Park-Audubon 49
Hutchinson Quad
Hutchinson 38, Hibbing 21
St. Francis 32, Grand Rapids 31
Grand Rapids 35, Hutchinson 21
St. Francis 48, Hibbing 12
St. Francis 37, Hutchinson 22
Grand Rapids 44, Hibbing 9
Rochester Century Tournament
Cannon Falls/Randolph 59, Park Cottage Grove 12
Cannon Falls/Randolph 41, Rochester Century 21
Cannon Falls/Randolph 45, Spring Lake Park 18
Cannon Falls/Randolph 50, Fairmont 24
Rosemount Irish Duals
Northfield 54, South St. Paul 16
Northfield 29, Rosemount 25
Northfield 60, Minneapolis Edison 15
Northfield 32, Stillwater 29
Rosemount 54, South St. Paul 14
Rosemount 58, Edison 15
South St. Paul 46, Edison 17
Stillwater 53, Edison 12
Stillwater 43, South St. Paul 16
Stillwater 34, Rosemount 24
Scott West Duals
1st: Apple Valley 51, Scott West 15
3rd: Dassel-Cokato 47, Madelia-Truman 9
5th: Janesville-Waldorf-Pemberton 33, BOLD 28
Qualifying rounds
Apple Valley 58, BOLD 6
Apple Valley 36, Dassel-Cokato 17
Dassel-Cokato 43, BOLD 16
Scott West 43, Madelia-Truman 16
Scott West 43, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Madelia-Truman 35, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Bob Swalla Tournament
1st: Adrian 38, Plainview/Elgin-Millville 17
3rd: Fillmore Central 30, Wabasha-Kellogg 30
5th: Dover-Eyota 42, Rochester Mayo 20
7th: Kasson-Mantorville 36, Triton 24
Preliminary Rounds
Zumbrota-Mazeppa 58, St. Charles 12
Fillmore-Central-Lanesboro-Mabel-Canton 35, Zumbrota-Mazeppa 33
Rochester Mayo 38, Zumbrota-Mazeppa 22
Totino Grace Quad
St. Michael-Albertville 71, Fridley 0
St. Michael-Albertville 64, Osseo 6
St. Michael-Albertville 35, Totino Grace 9
Totino Grace 53, Osseo 14
Totino Grace 51, Fridley 15
Fridley 39, Osseo 33
White Bear Lake Duals
1st: Centennial 36, Forest Lake 28
3rd: White Bear Lake 34, Pine Island 31
5th: Coon Rapids 42, St. Paul Johnson 18
7th: Irondale 45, Richfield/Edina 24
Second round
Centennial 52, Pine Island 16
Forest Lake 46, White Bear Lake 15
Coon Rapids 54, Richfield/Edina 12
St. Paul Johnson 39, Irondale 22
First round
Centennial 59, Richfield/Edina 7
Pine Island 34, Coon Rapids 33
White Bear Lake 38, St. Paul Johnson 31
Forest Lake 65, Irondale 0


Friday, January 26
Badger/Geenbush-Middle River 31, Fertile-Beltrami 30
Bertha-Hewitt/Verndale 61, Menahga/Sebeka 6
Benilde-St. Margaret’s 55, Orono 18
Blaine 24, Elk River 20
Braham 36, Hinckley-Finlayson 22
Buffalo 48, Irondale 13
Cambridge-Isanti 26, Totino Grace 20
Eagan 49, Chaska 13
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 47, Rushford-Peterson 15
Hayfield 42, Zumbrota-Mazeppa 22
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37, Atwater-Cosmos-Grove City 34
Norwood Young America 27, Sibley East 23
Osakis 61, Holdingford 12
Owatonna 42, Faribault 15
Royalton 42, Browerville/Eagle Valley 24
St. Cloud Tech 28, Waconia/ Mayer Lutheran 18
St. Francis 54, Spring Lake Park 15
Stewartville 49, Byron 15
Minnetonka 50, Patrick Henry 12
St. Paul Central 45, Minnetonka 16
Alexandria Quad
Wadena-Deer Creek 46, Alexandria 18
Bemidji 34, Foley 19
Alexandria 34, Foley 33
Wadena-Deer Creek 43, Bemidji 15
Bemidji 31, Alexandria 24
Wadena-Deer Creek 40, Foley 18
Centennial Tri
Centennial 57, Monticello 12
Centennial 31, Milaca 25
Milaca 50, Monticello 15
Mora Tri
Mille Lacs 46, Pine City 23
Mora 40, Pine City 19
Mora 34, Mille Lacs 28
North Branch Tri
Chisago Lakes 36, Brooklyn Center 28
North Branch 36, Brooklyn Center 30
North Branch 40, Chisago Lakes 27
Rush City Tri
Concordia Academy 42, Ogilvie 24
Rush City 42, Concordia Academy 33
Rush City 41, Ogilvie 30
West Central Conference North Tournament
1. Paynesville 223.5, 2. Sauk Centre 183, 3. (tie) Albany and Litchfield 165, 5. Long Prairie-Grey Eagle 94, 6. Melrose 82
West Central Conference South Tournament
1. Minnewaska Area 217, 2. Morris Area-Hancock 173.5, 3. New London-Spicer 154.5, 4. Montevideo 146.5, 5. Lac Qui Parle Valley 99.5, 6. Benson 87
Walker Wolves Invitational
1. Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 179, 2. Crookston 166, 3. Deer River 155.5, 4. Pequot Lake-Pine River-Backus 150, 5. Crosby-Ironton 95.5, 6. Nashwauk-Keewatin-Greenway 74


Thursday, January 25
Albert Lea 34, Austin 32
Anoka 38, Champlin Park 18
Apple Valley 35, Bloomington Kennedy 19
Badger/Greenbush-Middle River 43, Hillsboro 25
Barnesville 36, Moorhead 30
Bemidji 41, Hibbing 17
Blaine 24, Elk River 20
Burnsville 50, Eden Prairie 13
Chatfield 34, Wabasha-Kellogg 24
Columbia Heights 60, St. Croix Lutheran 16
Dassel-Cokato 36, Becker 19
Delano 28, Watertown-Mayer 23
Dover-Eyota 47, St. Charles 15
Eden Valley-Watkins 48, Howard Lake-Waverly 13
Forest Lake 66, Roseville 6
Grand Rapids 37, Virginia Area 25
Jackson County Central 40, Windom/Mountian Lake-Butterfield-Odin 21
Lake City 32, Cannon Falls/Randolph 25
Lakeville 45, Bloomington Jefferson 22
Minneapolis Henry 54, Minneapolis South 24
Minneapolis Roosevelt 45, Minneapolis North 21
Minneapolis Washburn 34, Minneapolis Southwest 33
Minneota 28, Red Rock Central 28
New Prague 40, Hutchinson 18
Northfield 44, Farmington 24
Park Rapids 44, Detroit Lakes 20
Pequot Lakes/Pine River-Backus 42, Parkers Prairie 15
Plainview/Elgin-Millville 45, Lewiston-Altura 12
Renville County West 29, Wabasso 26
River Valley 44, New Ulm 18
Rochester Mayo 38, Rochester John Marshall 21
Robbinsdale Armstrong 34, Hopkins 33
Shakopee 36, Prior Lake 29
Simley 46, Henry Sibley 9
St. Cloud Apollo 36, Princeton 31
St. Paul Como Park 54, St. Paul Arlington 18
St. Paul Harding 59, St. Paul Humboldt 12
St. Paul Johnson 44, Cretin-Derham Hall 18
Stillwater 44, White Bear Lake 22
Triton 42, Pine Island 15
Waconia/Mayer Lutheran 47, Annandale/Maple Lake 15
Warren-Alvarado-Oslo 51, Larimore (N.D.) 28
Wayzata 30, Cooper 23
Winona 64, Rochester Century 4
Centennial 67, North St. Paul 6
Centennial 52, Tartan 9
Tartan 64, North St. Paul 12
Holdingford Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 66, Holdingford 9
Sartell 54, Holdingford 15
Belgrade-Brooten-Elrosa 42, Sartell 19
Kenyon-Wanamingo Tri
Grand Meadow/Kingland/LeRoy-Ostrander 55, Kenyon-Wanamingo 12
Grand Meadow/Kingland/LeRoy-Ostrander 35, Kasson-Mantorville 22
Kasson-Mantorville 65, Kenyon-Wanamingo 6
Kimball Tri
Kimball 41, Royalton 20
Royalton 54, Rockford 16
Kimball 57, Rockford 12
Southland Tri
Blooming Prairie 49, Southland 17
Blooming Prairie 35, Montgomery Lonsdale 29
Montgomery/Lonsdale 39, Southland 28
Staples-Motley Tri
Aitkin 45, Crosby-Ironton 25
Aitkin 45, Staples-Motley 22
Staples-Motley 51, Crosby-Ironton 21


Tuesday, January 23
Alexandria 34, Rocori 32
Belgrade-Brooten-Elrosa 55, Rockford 10
Bemidji 38, Park Rapids 21
Bertha/Hewitt-Verndale 46, Wheaton/Herman/Norcross 18
Big Lake 31, Eden Valley-Watkins 24
BOLD 63, MACCRAY 9
Brainerd 40, Sartell 22
Caladona 36, La Crescent 27
Concordia Academy 33, Howard Lake-Waverly-Winsted 4
Deer River 43, Nashwauk-Keewatin/Greenway 22
Forest Lake 48, Champlin Park 15
Frazee 67, Pelican Rapids 6
Litchfield 28, Hutchinson 27
Little Falls 42, Willmar 10
Martin Co. West 33, Estherville, IA 31
Medford 48, Blooming Prairie 16
Minnewaska 53, Montevideo 9
Morris 32, Perham 29
Norwood Young America 51, LeCenter 13
Osakis 46, Menahga-Sebeka 18
Plainview 33, Fillmore-Central 31
Redwood Valley 36, Gibbon-Fairfax-Winthrop 26
Sauk Centre 35, New London-Spicer 30
Scott West 54, Le Sueur Henderson/Cleveland 21
Sibley East 55, Mankato Loyola 12
Sibley East 54, Marshall 15
St. James 38, St. Peter 13
Thief River Falls 48, Mahnomen/Waubun 15
Wheaton/Herman-Norcross 51, Browerville/Eagle Valley 20
Columbia Heights 66, North St. Paul 12
Columbia Heights 64, Minneapolis Washburn 6
Minneapolis Washburn 36, North St. Paul 35
Minnehaha Academy 36, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 32
Watertown-Mayer 43, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 25
Watertown-Mayer 43, Minnehaha Academy 21
Minnetonka Tri
Buffalo 58, Minnetonka 15
Buffalo 41, Brooklyn Center 18
Brooklyn Center 40, Minnetonka 24
New Prague Tri
New Prague 44, Cannon Falls/Randolph 12
Northfield 34, Cannon Falls/Randolph 28
Pierz Quad
Paynesville 35, Pierz 21
Paynesville 48, Braham 19
Paynesville 47, Meadow Creek/Alliance Academy 20
Sauk Rapids Tri
Foley 48, Sauk Rapids 14
Foley 59, Annandale/Maple Lake 6
Sauk Rapids 43, Annandale/Maple Lake 27
St. Cloud Tech Tri
St. Cloud Tech 61, St. Cloud Apollo 7
St. Cloud Tech 47, Royalton 12
Royalton 46, St. Cloud Apollo 21
St. Michael-Albertville Tri
Becker 37, Glencoe-Silver Lake 27
St. Michael-Albertville 66, Glencoe-Silver Lake 0
St. Michael-Albertville 46, Becker 18


Monday, January 22
Fergus Falls 36, Ottertail Central 15


Saturday, January 20
212 Conference Tournament
1. BOLD 210, 2. Renville County West 195.5, 3. Atwater-Cosmos-Grove City 165, 4. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 143, 5. Tracy-Milroy 98.5, 6. Yellow Medicine East 94.5, 7. MACCRAY 62, 8. Buffalo Lake-Hector 59
Apple Valley Invitational
1st: Apple Valley 31, Anoka 22
3rd: Blue Earth Area 31, Cambridge-Isanti 27
Bemidji Rick Lee Tournament
1. Bemidji 206, 2. Greenbush/Middle River/Badger 152, 3. Little Falls 145, 4. Aitkin 137, 5. Hibbing 129, 6. Roseau 115, 7. Fertile-Beltrami 90, 8. Nashwauk/Keewatin 36
Browerville/Eagle Valley Invitational
1. Bertha Hewit/Verndale 267.5, 2. Parkers Prairie 141, 3. CACG 119, 4. Menagha/Sebeka 121, 5. Mahnomen/Waubun 113, 6. Melrose 108, 7. Browerville/Eagle Valley 80, 8. Ortonville 74
Concordia Tournament
Montgomery-Lonsdale 187, Meadow Creek Christian/Alliance Christian 157, Brooklyn Center 150.5, Minnehaha Academy 135, Kenyon-Wanamingo 124, Concordia Academy 89, Trinity (Bloomington) 76.5, Rockford 68
Eastview Lightning Invitational
1st: Paynesville 33, Dassel-Cokato 29
3rd: Fairbault 32, Eastview 20
5th: Prior Lake 34, Eden Prairie 30
7th: Coon Rapids 65, St. Paul Arlington 6
Consolation
Eden Prairie 36, Coon Rapids 33
Prior Lake 45, St. Paul Arlington 19
Earlier Rounds
Paynesville 48, Eden Prairie 18
Paynesville 47, Eastview 19
Lisbon Invitational Tournament
1. Frazee Mn. 252.5, 2. Hillsboro N.D. 175, 3. Linton N.D. 156.5, 4. Lisbon N.D. 132, 5. Oakes N.D. 111. 6. Whapeton N.D. 107, 7. Carrington N.D. 104, 8. Sisseton S.D. 102, 9. Ashley/Wishek N.D. 94, 10. Central Cass N.D. 76, 11. New Salem N.D.75.5, 12. Ellendale/Edgely N.D. 66
Minneota Tri
Minneota 46, Wheaton/Hermon-Norcross 16
Minneota 28, Canby 18
Canby 46, Wheaton/Hermon-Norcross 14
Mora Invitational
1. Waconia/Mayer Lutheran 203, 2. Albany 168, 3. Mora 154, 4. Annandale/Maple Lake 135, 5. Pine City 123, 6. Sartell 98, 7. Hinckley/Finlaysan 82, 8. St. Cloud Apollo 69
Park Center Duals
Division A
1st: Goodhue 38, Simley 19
3rd: Grand Rapids 41, Wayzata 22
5th: Burnsville 33, Cooper 23
7th: Stillwater 43, Mankato West 17
Round 2
Goodhue 36, Grand Rapids 27
Simley 34, Wayzata 29
Cooper 29, Stillwater 26
Burnsville over Mankato West
Round 1
Goodhue 30, Stillwater 29
Grand Rapids 34, Cooper 33
Wayzata 33, Mankato West 27
Simley 29, Burnsville 25
Division B
1st: Blaine 36, New Ulm 29
3rd: Virginia 38, Bloomington Jefferson 21
5th: Shakopee 37, Maple Grove 30
7th: Osecola Wi 40, Tartan 27
Round 2
Blaine 36, Bloomington Jefferson 20
New Ulm 45 Virginia 22
Osecola Wi 41, Maple Grove 17
Shakopee 38, Tartan 30
Round 1
Blaine 33, Osceola WI 27
Bloomington Jefferson 38, Maple Grove 21
Virginia 38, Shakopee 33
New Ulm 47, Tartan 19
Division C
Champlin Park wins Division C
Champlin Park 57, Minnetonka 9
Champlin Park 64, Chaska 12
Champlin Park 65, Mpls Patrick Henry 9
Chaska over Mpls Southwest
Irondale 54, Mpls Southwest 12
Irondale 44, Mpls Patrick Henry 24
Irondale 35, Roseville 30
Mpls Edison 42, Minnetonka 30
Mpls North over Team A
Minnetonka 60, Park Center 13
Mounds View 60, Chaska 18
Mounds View 54, Mpls North 17
Mounds View over Mpls Edison
Park Center 45, Mpls North 34
Park Center 42, Mpls Southwest 22
Roseville 35 ,Mpls Edison 30
Roseville over Team A
Mpls Patrick Henry over Team A
Preliminary Rounds:
Pool A
Wayzata 60, Chaska 16
Stillwater 39, Team A 33
Stillwater 35, Wayzata 27
Chaska over Team A
Pool B
Blaine 54, Minnetonka 12
Goodhue 50, Irondale 8
Goodhue 53, Blaine 9
Irondale 45, Minnetonka 28
Pool C
Osceola, WI 39, Shakopee 27
Shakopee 60, Park Center 3
Simley 67, Park Center 3
Smiley 39, Osceola, WI 20
Pool D
Cooper 68, Mpls North 11
Cooper 36, Tartan 29
Maple Grove 65, Mpls North 10
Tartan 48, Maple Grove 18
Pool E
Bloomington Jefferson 29, Champlin Park 22
Champlin Park 43, Mpls Edison 24
Mankato West 66, Mpls Edison 9
Mankato West 45, Blooomington Jefferson 13
Pool F
Burnsville 68, Mpls Patrick Henry 6
Burnsville 42, Virginia 27
Roseville 47, Mpls Patrick Henry 21
Virginia 36, Roseville 34
Pool G
Grand Rapids 46, Mounds View 21
Grand Rapids 41, New Ulm 21
Mounds View 56, Mpls Southwest 5
New Ulm 65, Mpls Southwest 3
Plainview/Elgin-Millville Invitational
1. Plainview/Elgin-Millville 201, 2. Wabasha-Kellogg 158.5, 3. Fillmore Central 130, 4. Byron 120.5, 5. Lewiston-Altura 120, 6. Southland 97.5, 7. Chatfield 94, 8. Henry Sibley 83.5, 9. Osseo 56
Sartell Quad
Monticello 42, Sartell 18
Princeton 35, Sartell 33
Kimball 39, Sartell 30
Monticello 35, Kimball 31
Princeton 36, Monticello 31
Kimball 47, Princeton 21
Staples-Motley Cardinal Invitational
1st: Centennial 34, Alexandria 24
3rd: Morris Area/Hancock 38, Blackduck/Cass Lake/Bena 24
5th: Ottertail Central 35, Perham 30
7th: Staples Motley 37, Pequot Lakes/Pine River/Backus 33
Semifinals
Centennial 34, Blackduck/Cass Lake/Bena 28
Alexandria 37, Morris Area/Hancock 29
1st Round
Centennial 40, Ottertail Central 18
Blackduck/Cass Lake/Bena 42, Staples-Motley 26
Morris Area Hancock 43, Pequot Lakes/Pine River/Backus 16
Alexandria 40, Perham 22
Consolation
Ottertail Central 31, Staples Motley 26
Perham 31, Pequot Lake/Pine River/Backus 31
Stewartville Invitational
1. Stewartville 175.5, 2. Caledonia 173.5, 3. GMLOK 148.5, 4. Dover-Eyota 129, 5. Hayfield 125, 6. Zumbrota-Mazeppa 114, 7. Rochester Mayo 109, 8. Rochester John Marshall 54
Windom/MLBO Cobra Invitational
1. Lake Crystal Wellcome-Memorial (LCW) 162.0, 2. Windom/MLBO (WMB) 114.5, 3. Redwood Valley (RED) 109.5, 4. River Valley (RIV) 93.5, 5. Centra1-Norwood Young America (CEN) 87.0, 6. Marshall (MAR) 69.0, 7. Martin County West (MCW) 67.0, 8. Fulda/MCC (FMC) 55.5


Friday, January 19
Browerville/Eagle Valley 32, Breckenrigde 30
Caledonia 36, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Chatfield 45, Lewiston-Altura 19
Delano 51, Rockford 16
Faribault 31, Rochester Mayo 27
Goodhue 42, Dover-Eyota 17
Milaca 26, Foley 23
New London-Spicer 41, Montevideo 24
Pine Island 39, Byron 25
Stewartville 43, Zumbrota-Mazeppa 15
Totino-Grace 54, Spring Lake Park 12
Wabasha-Kellogg 58, St. Charles 10
Waseca 58, United South Central 10
Lake Park Invitational
1. Fergus Falls 213.5, 2. Menahga/Sebeka 152.5, 3. Mahnomen/Waubun 145, 4. Barnesville 129, 5. Dilworth-Glyndon-Felton 110, 6. Warren/Alvarado/Oslo 95, 7. Pelican Rapids 88.5, 8. Lake Park-Audubon 85.5, 9. Fosston/Bagley 84.5


Thursday, January 18
Aitkin 37, Braham 26
Albany 49, Melrose 13
Annandale/Maple Lake 33, Glencoe-Silver Lake 30
Anoka 63, Osseo 3
Austin 38, Winona 19
Becker 35, Watertown-Mayer 18
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Ottertail Central 11
Blooming Prairie 38, Alden-Conger 24
Bloomington Kennedy 65, Chaska 6
Burnsville 48, Rosemount 19
Cannon Falls 50, Kenyon-Wanamingo 15
Concordia Academy 41, St. Croix Lutheran 22
Deer River 60, East Grand Forks 18
Deer River 49, Fosston/Bagley 9
Detroit Lakes 33, Staples-Motley 28
Eastview 29, Bloomington Jefferson 26
Eden Prairie 39, Eagan 21
Foley 41, Princeton 15
Forest Lake 50, Stillwater 15
Hastings 32, Prior Lake 29
Hutchinson 57, Richfield 13
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46, MACCRAY 19
Lake City 35, Kasson-Mantorville 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 53, Martin County West 12
Litchfield 48, Long Prairie-Grey Eagle 19
Minneapolis Edison 42, Minneapolis Patrick Henry 31
Minneapolis North 52, Minneapolis Southwest 22
Minneapolis Roosevelt 56, Minneapolis South 17
Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 51, Orono 16
Montgomery-Lonsdale 53, Le Sueur-Henderson/Cleveland 18
Nicollet 70, Maple River 4
Paynesville 34, Rocori 28
Pequot Lakes/Pine River-Backus 39 Crosby-Ironton 21
Robbinsdale Cooper 36, Robbinsdale Armstrong 27
Sauk Rapids/Rice 36, Chisago Lakes 28
Simley 61, St. Thomas Academy 11
St. Charles 54, Logan High School 18
St. Michael-Albertville 25, Dassel-Cokato 22
St. Paul Henry Sibley 30, South St. Paul 22
St. Paul Johnson 60, St. Paul Arlington 5
Tartan 51, Park of Cottage Grove 21
Totino-Grace 54, Blaine 12
Totino-Grace 75, Park Center 0
Waconia/ Mayer Lutheran 52, Delano 10
Wadena-Deer Creek 43, Park Rapids 9
Wayzata 58, Minnetonka 15
White Bear Lake 36, Farmington 18
Woodbury 50, North St. Paul 24
Worthington 51, Marshall 23
DeLaSalle 48, Minneapolis Washburn 27
DeLaSalle 54, Trinity 16
Minneapolis Washburn 39, Trinity 30
Belgrade-Brooten-Elrosa Tri
Pierz 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Pierz 48, Howard Lake-Waverly 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Howard Lake-Waverly 19
Hibbing Triangular
Hibbing 61, Superior 3
Hibbing 58, Nashwauk-Keewatin/Greenway 9
Superior 45, Nashwauk-Keewatin/Greenway 26


Tuesday, January 16
Big Lake 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 15
Blackduck/Cass Lake-Bena 38, Deer River/Northland Remer 22
Blooming Prairie 34, Mankato East 32
Blooming Prairie 60, St. Clair 15
BOLD 27, Wabasso 22
Brooklyn Center 36, Columbia Heights 24
Cannon Falls 51, South St. Paul 21
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 31, Lac qui Parle Valley 30
Eden Valley-Watkins 66, Holdingford 10
Frazee 42, Perham 9
Grand Meadow/Le Roy-Ostrander/Kingsland 48, Southland 15
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 30, Caledonia 25
Hayfield 33, Triton 26
Lake Crystal-Wellcome Memorial 63, Maple River 9
Little Falls 39, Alexandria 33
Mahnomen/Waubun 36, Red Lake Co. Central 22
Milaca 61, Pine City 6
Minneota 55, Yellow Medicine East 4
Minnewaska 42, New London-Spicer 17
Montgomery-Lonsdale 53, LeSueur-Henderson 18
Nicollet 54, LeSueur-Henderson/Cleveland 14
Park Rapids 42, Crookston 31
Pelican Rapids 52, Lake Park 20
Pequot Lakes/Pine River-Backus 35, New York Mills 29
Sauk Centre 36, Royalton 27
St. Cloud Tech 35, Brainerd 24
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 41, Fosston/Bagley 18
Waseca 33, New Ulm 21
Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin 31, Redwood Valley 25
Concordia Academy Tri
Benilde-St. Margaret’s 52, Concordia Academy 13
Benilde-St. Margaret’s 54, DeLaSalle 14
DeLaSalle 45, Concordia Academy 25
Melrose Quad
Paynesville 64, Melrose 9
Sauk Centre 36, Royalton 27
Paynesville 48, Sauk Centre 16
Royalton 42, Melrose 20
Paynesville 52, Royalton 12
Mora Tri
Pierz 40, Mora 21
Mora 45, Rush City 21
Pierz 53, Rush City 18
St. Cloud Apollo Tri
Rocori 65, St. Cloud Apollo 6
Rocori 50, Sauk Rapids 21
Sauk Rapids 40, St. Cloud Apollo 30
Worthington Tri
St. James 49, Worthington 15
St. James 42, Mankato West 21
Mankato West 60, Worthington 12


Monday, January 15
Janesville-Waldorf-Pemberton 38, United South Central 28
Martin Co. West 37, Madelia/Truman 31
Norwood Young America 33, Gibbon-Fairfax-Winthrop 32


Saturday, January 13
Morris 35, New London Spicer 23
Owatonna 28, Glenbard North (Ill) 24
Owatonna 32, Wisconsin Rapids 22
Anoka Invitational
Anoka 201.5, Thief River Falls 161.5, Lakeville 121, White Bear Lake 118, Alexandria 116, Cumberland 104, Robbindale Armstrong 80, Henry Sibley 67
Barnesville Team Tournament
Barnesville 63, Lake Park-Audubon 12
Barnesville 45, Central Cass 22
New York Mills 54, Warren-Alverado-Oslo 9
New York Mills 39, Barnesville 23
Barnesville 36, Otter Tail Central 33
Central Cass 41, Pelican Rapids 32
Detroit Lakes 55, Pelican Rapids 14
Otter Tail Central 31, Detroit Lakes 30
New York Mills 52, Pelican Rapids 24
Pelican Rapids 48, Warren-Alverado-Oslo 15
Detroit Lakes 47, Central Cass 15
Otter Tail Central 46, Dilworth-Glyndon-Felton 19
Warren-Alverado-Oslo 40, Lake Park-Audubon 30
Detroit Lakes 53, Dilworth-Glyndon-Felton 12
New York Mills 55, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Dilworth-Glyndon-Felton 45, Warren-Alverado-Oslo 27
Otter Tail Central 68, Lake Park-Audubon 6
Central Cass 50, Lake Park-Audubon 15
Chaska Invitational
Rochester John Marshall 165.5, Edina/Richfield 147, DeLaSalle 142, Chaska 119, St.Thomas Academy 104, Park Center 88, St. Croix Lutheran 81.5, Minneapolis Patrick Henry 66
Hinckley Jaguar Invitational
1. Pierz 195.5, 2. Hinckley-Finlayson 183, 3. Pine City 182, 4. Rush City 142, 5. St. Cloud Apollo 129, 6. Granite City Baptist 86, 7. Trinity School 72
Hopkins Paul Bengston Tournament
1. St. Paul Como Park 186.5, 2. Montevideo 142.5, 3. Princeton 138.5, 4. Maple Grove 136, 5. Hopkins 118.5, 6. Moundsview 115.5, 7. Orono 101, 8. Minnetonka 87.5
Kimball Duals
1st: St. James 37, Goodhue 19
3rd: Eden Valley-Watkins 33, Waterville-Elysian-Morristown 28
5th: Robbinsdale Cooper 44, Kimball 24
7th: Belgrade-Brooten-Elrosa 38, Sauk Rapids-Rice 30
Semifinals
St. James 38, Eden Valley-Watkins 25
Goodhue 28, Waterville-Elysian-Morristown 27
Consolation round
Robbinsdale Cooper 41, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Kimball 39, Sauk Rapids-Rice 26
First round
Eden Valley-Watkins 46, Robbinsdale Cooper 21
Goodhue 54, Kimball 12
St. James 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Waterville-Elysian-Morristown 36, Sauk Rapids-Rice 27
LaCrescent Invitational
1st: St. Francis 31, Hayfield 27
3rd: Wabasha Kellogg 36, Pine Island 19
5th: LaCrescent 36, Dover Eyota 26
7th: Barron 37, Amery 32
Semifinals
Hayfield 35, Pine Island 24
St. Francis 28, Wabasha Kellogg 22
Quarterfinals
Pine Island 38, LaCrescent 30
Hayfield 48, Amery 24
Wabasha Kellogg 46, Barron 15
St. Francis 46, Dover Eyota 6
Consolation Semi
LaCrescent 46, Amery 24
Dover Eyota 42, Barron 24
Lake City Invitational
1. Medford 156.5, 2. Hastings 155, 3. Caledonia Spring Grove 131, 4. Chatfield 129, 5. Plainview Elgin Millview 122.5, 6. Lake City 113.5, 7. Kasson Mantorville 86, 8. St. Charles 64
Milbank, SD Invitational
Jackson County Central 34, Canby 30
Canby 57 Fargo South, ND 10
Canby 52 Wheaton/Herman-Norcross 10
Canby 57 Lennox, SD 12
Minnewaska Duals
1st: Bertha Hewitt-Verndale 37, Minnewaska Area 18
3rd: Litchfield 45, West Central Area 22
5th: Kerkhoven-Murdock-Sunburg 42, Meadow Creek Alliance Academy 24
7th: Long Prairie-Grey Eagle 38, Dawson Boyd 38 (tie)
Semifinals
Bertha Hewitt-Verndale 53, West Central Area 6
Minnewaska Area 38, Litchfield 27
First Round
Bertha Hewitt-Verndale 59, Long Prairie-Grey Eagle 9
West Central Area 35, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 31
Litchfield 49, Dawson Boyd 12
Minnewaska Area 52, Meadow Creek Alliance Academy 15
Consolation Semifinals
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 45, Long Prairie-Grey Eagle 25
Meadow Creek Alliance Academy 45, Dawson Boyd 21
Monticello Invitational
1. St. Michael-Albertville 236, 2. Foley 192, 3. Rocori 173, 4. Buffalo 135, 5. Farmington 126, 6. Prior Lake 113.5, 7. Monticello 94, 8. Fairmomt 84
Osakis Silverstreak Duals
1st: Walker Hackensack Akley Nevis 37, Coon Rapids 27
3rd: Albany 42, Osakis 15
5th: Melrose 34, Browerville Eagle Valley 24
7th: Ogilvie 63, Holdingford 12
Semifinals
Walker Hackensack Akley Nevis 42, Osakis 22
Coon Rapids 42, Albany 29
Quarterfinals
Walker Hackensack Akley Nevis 60, Holdingford 12
Osakis 53, Melrose 10
Albany 52, Browerville/Eagle Valley 19
Coon Rapids 64, Ogilvie 9
Consolation Semifinals
Melrose 55, Holdingford 17
Browerville/ Eagle Valley 49, Ogilvie 14
Parkers Prairie Panther Invitational
1. Parkers Prairie 156, 2. Benson 151, 3. Royalton 149.5, 4. Ortonville 119, 5. Crosby-Ironton 102.5, 6. Breckenridge 92
Paynesville Invitational
1. Minneota 182, 2. Scott West 172.5, 3. Dassel Cokato 161.5, 4. Park Rapids 123.5, 5. Paynesville 123, 6. Forest Lake 123, 7. Deer River 74
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
1st: Elk River 31, Cambrdige 29
3rd: Albert Lea 33, Tech 31
5th: Hutchinson 38, Waconia 27
7th: Brainerd 57, Moorhead 12
Semifinals
Cambridge 42, Albert Lea 9
Elk River 32, Tech 23
Round 1
Cambridge 70, Moorhead 0
Tech 39, Brainerd 20
Elk River 37, Hutchinson 27
Albert Lea 47, Waconia 12
Consolation Semifinals
Waconia 57, Moorhead 10
Hutchinson 33, Brainerd 27
Stillwater Pony Stampede
1st: Apple Valley 50, Milaca 10
3rd: Simley 42, New Prague 19
5th: Stillwater 39, Tartan 28
7th: Minneapolis Roosevelt 34, St. Paul Arlington 22
Semifinals
Apple Valley 62, New Prague 3
Milaca 44, Simley 21
Consolation semifinals
Stillwater 40, Minneapolis Roosevelt 27
Tartan 73, St. Paul Arlington 0
Quarterfinals
Apple Valley 64, Minneapolis Roosevelt 3
New Prague 36, Stillwater 32
Simley 43, Tartan 26
Milaca 76, St. Paul Arlington 0
United South Central Rebel Invitational
1. Red Rock Central-Westbrook/Walnut Grove 235.5, 2. Madelia-Truman 140.5, 3. Blooming Prairie 133.0, 4. Gibbon-Fairfax-Winthrop 122.0, 5. United South Central 121.0, 6. Alden-Conger 97.5, 7. Mankato Loyola 67.0, 8. Maple River 62.0
Verne Gagne Invitational
1st: Centennial 51, Nicollet 16
3rd: Glencoe-Silver Lake 38, Mound Westonka 33
5th: Delano 48, Bloomington Jefferson 19
7th: Irondale 34, Fridley 32
Semifinals
Centennial 54, Glencoe-Silver Lake 9
Nicollet 52, Mound Westonka 12
Round 1
Centennial 44, Fridley 24
Glencoe-Silver Lake 34, Bloomington Jefferson 28
Mound Westonka 34, Irondale 33
Nicollet 42, Delano 21
Consolation Semifinals
Bloomington Jefferson 35, Fridley 34
Delano 39, Irondale 25
Wabbaso Quad
Mt. Lake 45, Tracy-Milroy-Balaton 22
Mt. Lake 38, New Ulm 26
New Ulm 42, Tracy-Milroy-Balaton 25
Wabbaso 29, New Ulm 28
Wabbaso 30, Mt. Lake 24
Wabbaso 40, Tracy-Milroy-Balaton 22
Wisconsin Rapids Quad
Owatonna 28, Glenbard North, IL 24
Owatonna 47, Joliet, IL 16
Owatonna 32, Wisconsin Rapids, WI 22


Friday, January 12
Blue Earth 65, United South Central 6
Cannon Falls 28, Zumbrota-Mazzeppa 33
Fergus Falls 64, Moorhead 0
Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, Janesville-Waldorf-Pemberton 19
Mound-Westonka 41, DeLaSalle 36
New Ulm 31, St. Peter 26
Plainview/Elgin-Millville 43, Dover-Eyota 13
Scott West 49, Montgomery-Lonsdale 10
Sibley East 49, LeSueur-Henderson/ Cleveland 18
St. Charles 43, Lewiston 18
Thief River Falls 41, Roseau 21
Waconia 31, Watertown-Mayer 23
Waseca 55, Fairmont 12
Becker Invitational
1. Big Lake 188.5, 2. Becker 177.0, 3. Braham 149.0, 4. New York Mills 143.5
5. Mille Lacs 143.0, 6. Howard Lake Waverly 123.0, 7. St. Cloud Apollo 103.0 , 8. Becker JV 54.0
Brooklyn Center Tri
Brooklyn Center 44, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 21
Brooklyn Center 42, Concordia Academy 21
Minneheha/Lutheran of Bloomington 45, Concordia Academy 26
Mahnomen/Waubun Cougars Team Tournament
1st: Wadena-Deer Creek 43, Frazee 22
3rd: Badger/Greenbush-Middle River 39, Blackduck/Cass Lake-Bena 27
5th: Crookston 42, Red Lake County Central 27
7th: Mahnomen/Waubun 47, Menagha/Sebeka 18
First Round
Frazee 49, Red Lake County Central 9
Badger/Greenbush-Middle River 53, Menagha/Sebeka 15
Blackduck/Cass Lake-Bena 51, Mahnomen/Waubun 21
Wadena-Deer Creek 58, Crookston 6
Second Round
Frazee 39, Badger/Greenbush-Middle River 16
Wadena-Deer Creek 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 19
Red Lake County Central 48, Menagha/Sebeka 24
Crookston 36, Mahnomen/Waubun 25


Thursday, January 11
Adrian 42, Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin 18
Aitkin 51, Rush City 12
Albert Lea 31, Rochester Mayo 26
Anoka 43, Elk River 12
Armstrong 42, Minnetonka 27
Austin 39, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 24
Bemidji 34, Little Falls 23
Bertha-Hewitt/Verndale 59, New York Mills 12
Bloomington Kennedy 54, Eden Prairie 15
Braham 54, Ogilvie 20
Burnsville 40, Eastview 24
Byron 37, Triton 28
Centennial 33, St. Francis 20
Cooper 60, Hopkins 12
Coon Rapids 42, Maple Grove 21
Dassel-Cokato 53, Annandale/Maple Lake 12
Delano 32, Glencoe Silver Lake 23
Foley 54, Mora 9
Forest Lake 42, White Bear Lake 14
Frazee 44, Detroit Lakes 14
Goodhue 31, Wabasha-Kellogg 21
Grand Rapids 48, Staples/Motley 15
Hastings 69, St. Thomas Academy 6
Lake Crystal-Wellcome Memorial 32, Madelia-Truman 25
Lakeville 63, Chaska 6
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 54, St. Croix Lutheran 17
Milaca 46, Chisago Lakes 18
Minneapolis Southwest 36, Minneapolis South 30
Minneapolis Roosevelt 33, Minneapolis Edison 30
New Prague 34, Farmington 18
Nicollet 38, Martin County West 29
Pine Island 45, Kenyon-Wanamingo 19
Rochester Century 34, Rochester JM 27
Rocori 38, Albany 23
Rosemount 44, Eagan 16
Sauk Rapids 36, North Branch 25
Simley 31, Cannon Falls 23
St. Paul Como Park 40, St. Paul Central 24
St. Paul Johnson 54, St. Paul Harding 11
Tartan 38, Woodbury 27
Thief River Falls 36, Fertile/Beltrami 22
Totino-Grace 57, Irondale 6
Worthington 45, Luverne-Hills-Beaver Creek-Ellsworth 29
Perham 59, Pelican Rapids 9
Pelican Rapids 47, Breckenridge 21
Perham 62, Breckenridge 12
Mankato West Tri
Faribault 34, Mankato West 14
Faribault 43, Prior Lake 20
Mankato West 47, Prior Lake 22
Park Rapids Tri
Walker 45, Crosby-Ironton 21
Park Rapids 57, Crosby-Ironton 9
Walker 33, Park Rapids 30
St. James Tri
St. James 36, Waterville-Elysian-Morristown 24
St. James 36, River Valley 18
Waterville-Elysian-Morristown 35, River Valley 27
Wayzata Tri
Spring Lake Park/St. Anthony Village 31, Monticello 30
Wayzata 42, Monticello 25
Wayzata 54, Spring Lake Park/St. Anthony Village 12


Tuesday, January 9
Albany 48, Long Prairie-Grey Eagle 12
Badger-Greenbush-Middle River 47, Crookston 23
Barnesville 40, Dilworth-Glyndon-Felton 25
Big Lake 34, Royalton 28
Cannon Falls 43, Janesville-Waldorf-Pemberton 23
Deer River 34, Virginia 33
DeLaSalle 55, St. Paul Humboldt 14
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 38, Delano 22
Litchfield 38, Sauk Centre 16
Little Falls 28, St. Cloud Tech 18
Martin Co. West 60, Maple River 16
Minnewaska 37, Detroit Lakes 16
Montgomery-Lonsdale 57, LeCenter 15
Nicollet 29, Madelia-Truman 22
North Branch 36, Braham 35
Parkers Prairie 36, Browerville/Eagle Valley 29
Pequot Lakes/Pine River-Backus 32, Blackduck/Cass Lake-Bena 31
Pine City 39, Princeton 24
Pine City 35, Hinkley 33
Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 27, Wabasso 16
Wadena-Deer Creek 51, Bertha-Hewitt-Verndale 15
West Central Area 46, Pelican Rapids 25
Willmar 60, Sartell 12
Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin 49, Pipestone-Jasper 13
Columbia Heights Tri
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Columbia Heights 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Fridley 22
Columbia Heights 40, Fridley 17
Holdingford Tri
Pierz 60, Holdingford 10
Pierz 61, Rockford 3
Rockford 42, Holdingford 27
Rushford Quad
Lewiston-Altura 41, Rushford-Peterson 28
La Crescent 50, Rushford-Peterson 22
Winona 54, Rushford-Peterson 15
La Crescent 38, Lewiston-Altura 23
Winona 36, Lewiston-Altura 26
Waseca Quad
Waseca 57, Austin 10
Waseca 45, Prior Lake 18
Waseca 46, Mankato East 24
Austin 36, Mankato East 32
Austin 44, Prior Lake 27


Monday, January 8
Centennial 46, Burnsville 14
Centennial 42, South St. Paul 24
Burnsville 51, South St. Paul 9


Saturday, January 6
Plainview 35, Boyceville, WI 27
Benson Braves Classic
1. Minnewaska Area 209.5, 2. Minneota 208.5, 3. Sauk Centre 133.0, 4. Redwood Valley 115.0, 5. Benson 90.0, 6. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 78.0, 7. Marshall 70.0, 8. Lac qui Parle Valley 64.0
Brooklyn Center Invitational
1. Brooklyn Center 202.5, 2. Watertown-Mayer 200.5, 3. St. Paul Central 188, 4. Minnehaha Academy/Lutheran 158, 5. Minnetonka 155.5, 6. Minneapolis Henry 58, 7. Minneapolis Washburn 46.5, 8. St. Croix Lutheran 28
Buffalo Dual Invitational
1st: Anoka 30, Foley 22
3rd: Big Lake 42, Buffalo 23
5th: Eden Prairie 45, Champlin Park 16
7th: NRHEG 45, Robinsdale Armstrong 18
Burnsville Jaycee Invitational
1. Hastings 200.5, 2. Burnsville 156, 3. Eastview 145, 4. Rochester Mayo 144.5, 5. Austin 131, 6. Como Park 106, 7. Byron 75, 8. Eagan 51.5
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational
1. Simley 191, 2. Bemidji 171.5, 3. Cambridge Isanit 150, 4. Grand Rapids 146.5, 5. Elk River 127, 6. Brainerd 116, 7. Blaine 69, 8. St. Paul Johnson 44
Cannon Falls Invitational
1. Benilde – St. Margaret 182.0, 2. Gibbon-Fairfax-Winthrop 177.0, 3. Cannon Falls 171.0, 4. Southland 167.0, 5. Shakopee 144.5, 6. Rochester Century 127.0, 7. Woodbury 102.0, 8. Orono 82.0, 9. Minneapolis Edison 79.0, 10. Mankato Loyola 75.5, 11. St. Thomas Academy 69.0, 12. Elmore Academy 27.0
Columbia Heights Invitational
1. St. Francis 224.5, 2. Coon Rapids 185, 3. Columbia Heights 171.5, 4. Osseo 137, 5. Fridley 114, 6. St. Paul Harding 113
Dam Site Tounament
1. Canby 157, 2. Wabasso 150, 3. Windom 115, 4. Dawson/Boyd 93, 5. Awater Grove City/Comos 82.5, 6. Pipestone 78, 7. Tracy Area 60, 8. Yellow Medicine East 53.5
Farmington Duals
1st: Bloomington Kennedy 37, Jackson County Central 29
3rd: St. Michael-Albertville 27, Blue Earth Area 20
5th: Goodhue 30, Paynesville 27
7th: Faribault 44, Lakeville 21
9th: Northfield 36, Farmington 25
11th: Henry Sibley 43, Rochester John Marshall 21
Championship Pool semifinals
Jackson County Central 37, Blue Earth Area 29
Bloomington Kennedy 31, St. Michael-Albertville 29
5th Place Pool semifinals
Paynesville 48, Faribault 17
Goodhue 49, Lakeville 16
Consolation Pool semifinals
Farmington 40, Henry Sibley 20
Northfield 42, Rochester John Marshall 18
Pool A
Faribault 42, Henry Sibley 16
Jackson County Central 58, Henry Sibley 7
Jackson County Central 40, Faribault
Pool B
Farmington 34, Lakeville 22
Bloomington Kennedy 52, Farmington 18
Bloomington Kennedy 43, Lakeville 21
Pool C
Goodhue 37, Northfield 15
St. Michael-Albertville 52, Northfield 9
St. Michael-Albertville 35, Goodhue 12
Pool D
Blue Earth Area 59, Rochester John Marshall 7
Paynesville 59, Rochester John Marshall 9
Blue Earth Area 42, Paynesville 24
Grand Meadow Invitational
1. Triton 128, 2. Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 126, 3. Medford 110, 4. Rushford Peterson 21
Hibbing Duals
North Division
1st: Hibbing
2nd: Virginia
South Division
1st: White Bear Lake
2nd: Chisago Lakes
Round 1
Hibbing 54, Highland Park 15
Deer River 40, Chisago Lakes 20
Virginia 54, Northwestern (WI) 9
White Bear Lake 54, Nashwauk Keewatin 15
Round 2
Hibbing 47, Northwestern (WI) 12
Virginia 35, Chisago Lakes 27
White Bear Lake 42, Deer River 30
Highland Park 50, Nashwauk Keewatin 19
Round 3
Hibbing 36, Chisago Lakes 24
Northwestern (WI), 42 Nashwauk Keewatin 24
Deer River 46, Highland Park 27
White Bear Lake 37, Virginia 31
Round 4
Hibbing 30, White Bear Lake 30
Virginia 40, Highland Park 22
Deer River 46, Norhtwestern 21
Chisago Lakes 51, Nashwauk Keewatin 15
Hudson Duals
Plainview/Elgin-Millville 35, Boyceville, WI 27
Plainview/Elgin-Millville 43, Somerset, WI 17
Plainview/Elgin-Millville 53, Stillwater 13
Hutchinson 28, Plainview/Elgin-Millville 27
LeCenter Invitational
1. Waseca 155, 2. River Valley 123.5, 3. New Prague 123.5, 4. Janesville/Waldorf/Pemberton 115.5, 5. Mankato East 98, 6. Le Sueur/Henderson 57, 7. LeCenter 51.5, 8. Kenyon/Wanamingo 31
Little Falls Flyer Invitational
1. Wadena-Deer Creek 220.5, 2. Little Falls 160.5, 3. Fergus Falls 145, 4. Detroit Lakes 122, 5. Litchfield 103, 6. Sauk Rapids 100.5, 7. Pierz 97, 8. Blackduck-Cass Lake-Bena 84
Mora Invitational
1. Waconia/Mayer Lutheran 203, 2. Albany 168, 3. Mora 154, 4. Annandale/Maple Lake 135, 5. Pine City 123, 6. Sartell 98, 7. Hinckley/Finlayson 82, 8. St. Cloud Apollo 69
Norwood Young America Invitational
1. ScottWest 205, 2. Waterville-Elysian-Morristown 163, 3. Dassel-Cokato JV 159.5, 4. Norwood Young America 129.5, 5. Glencoe-Silver Lake 99, 6. St. Peter 88.5, 7. Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 84, 8. New Prague JV 38
Ogilvie Invititional
1. Meadow Creek/Alliance Academy 209.0, 2. Robbinsdale Copper 192.5, 3. Mille Lacs 182.0, 4. South St. Paul 120.0, 5. Ogilvie 115.O, 6. Rush City 97.0, 7. Minneapolis North 80.0, 8. St. Paul Humboldt 72.5, 9. Minneapolis South 31.0
Perham Invitational
1. Park Rapids 185, 2. Perham 178, 3. New London Spicer 130, 4. Walker 117, 5. Roseau 107, 6. Staples 102, 7. New York Mills 88.5, 8. Crosby Ironton 81.5
Pine to Praire Tournament
1. Fertile-Beltrami 196, 2. Theif River Falls 195, 3. Red Lake County Central 132, 4. Fosston-Bagley 117.5, 5. Pelican Rapids 104, 6. Dilworth-Glyndon-Felton 101, 7. Lake Park-Audubon 79, 8. East Grand Forks Sacred Heart 58
Redbird Invitational
1. Lake Crystal Wellcome Memorial 200, 2. Blooming Prairie 173, 3. Montgomery-Lonsdale 163.5, 4. Martin County West 152, 5. Lewiston-Altura 131, 6. Cretin-Derham Hall 117, 7. Howard Lake-Waverly-Winsted 69, 8. St. Clair 60, 9. Maple River 42
Royalton Invitational
1. Royalton 194, 2. Braham 177.5, 3. Long Prairie 169.5, 4. Princeton 144, 5. Browerville/Eagle Valley 116, 6. Granite City Baptist 81.5, 7. Holdingford 74, 8. North St. Paul 39
Tartan Invitational
1. Totino Grace 239, 2. Rosemount 189.5, 3. Tartan 159.5, 4. North Branch 137.5, 5. Maple Grove 122, 6. Roseville 99, 7. Irondale 79.5, 8. Chaska 68


Friday, January 5
Anoka 51, Maple Grove 9
Apple Valley 44, Burnsville 22
Bloomington Kennedy 46, Lakeville 13
Brooklyn Center 60, Orono 12
Brooklyn Center 44, St. Paul Central 21
Chatfield 40, Dover-Eyota 24
Eagan 34, Bloomington Jefferson 32
Eastview 29, Eden Prarie 24
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 44, St. Charles 16
Milaca 53, Princeton 6
Plainview/Elgin-Millville 39, Wabasha-Kellogg 25
Redwood Valley 49, Worthington 17
Totino-Grace 43, Buffalo 15
Belgrade-Brooten-Elrosa Invitational
1. BOLD 134, 2. West Central 124, 3. ACGC 116, 4. Ottertail Central 108.5, 5. BBE 107, 6. KMS 105, 7. Becker 103, 8. Melrose 33
Rockford Invitational
1. Kimball 200; 2. Eden Valley-Watkins 193; 3. Sibley East 174; 4. Monticello 128.5; 5. Trinity of Bloomington 83; 6. Rockford 82; 7. Concordia Academy 57
Rocori Tri
Dassel-Cokato 36, Litchfield 23
Rocori 36, Litchfield 30
Dassel-Cokato 32, Rocori 19


Thursday, January 4
Aitkin 33, Brainerd 31
Albert Lea 47, Rochester Century 16
Bemidji 40, Greenbush/Badger-Middle River 18
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Pequot Lakes/Pine River-Backus 21
Braham 54, Rush City 13
Centennial 52, Spring Lake Park/St. Anthony 16
Como Park 55, Harding 15
Fergus Falls 50, Pelican Rapids 18
Fertile-Beltrami 53, East Grand Forks 15
Foley 25, St. Cloud Tech 21
Hastings 44, Farmington 19
Howard Lake-Waverly-Winsted 54, Holdingford 24
Lake City 47, Byron 18
Mankato West 33, Rochester Mayo 22
Minneota 49, Renville County West 3
New London-Spicer 54, Benson 9
Northfield 40, Prior Lake 24
Osseo 39, Park Center 30
Park Rapids 43, New Yourk Mills 16
Paynesville 39, Big Lake 27
Sauk Centre 54, Barnesville 12
St. Michael-Albertville 62, Annandale/Maple Lake 3
St. Peter 45, United South Central 23
Stillwater 52, Roseville 9
Waconia/ Mayer Lutheran 37, Becker 22
Waseca 60, LeSeur-Henderson 12
White Bear Lake 39, Mounds View 25
Zumbrota-Mazeppa 39, Kenyon-Wanamingo 28
Adrian Tri
Jackson County Central 36, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 27
Adrian 28, Jackson County Central 28
Adrian 36, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 27
Cannon Falls Tri
Cannon Falls 38, Tartan 24
Cannon Falls 40, Hayfield 24
Hayfield 48, Tartan 18
Faribault Quad
Faribault 36, Medford 20
Winona 41, Faribault 18
Blue Earth 42, Faribault 19
Blue Earth 42, Meford 18
Winona 43, Medford 13
Saint James Tri
Saint James 75, Maple River 0
Maple River 37, Saint Clair 24
Saint James 64, Saint Clair 6


Tuesday, January 2
GMLOK 54, Rushford-Peterson 15
Lewiston-Altura 36, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 35

Bookmark the permalink.

Comments are closed.