High School Results – February 2001


Monday, February 12
Browerville/Eagle Valley 38, Menahga/Sebeka 30
Rochester Mayo 37, Austin 22
Willmar 34, Brainerd 21


Saturday, February 10
Alexandria 30, St. Cloud Tech 29
Bemidji 29, Fergus Falls 18
Bemidji 35, Brainerd 19
Big Lake 39, Kimball 25
BOLD 40, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 17
Goodhue 33, Plainview/Elgin-Millville 20
Roseau 37, Crookston 25
Rushford Peterson 32, Kenyon Wanamingo 33
Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin 48, Marshall 21
Jefferson Tournament
Bloomington Jefferson 35, Wayzata 25
Hutchinson 31, Wayzata 22
Hutchinson 41, Bloomington Jefferson 23
Owatonna 38, Hutchinson 15
Owatonna 41, Wayzata 18
Owatonna 44, Bloomington Jefferson 15
Meadow Creek/Alliance Tournament
1. Meadow Creek/Alliance 181, 2. Benilde-St. Margaret’s 168, 3. Richfield/Edina 149, 4. Sartell 122.5, 5. Howard Lake-Waverly 104, 6. DeLaSalle 94.5, 7. Trinity 91, 8. Mankato Loyola 88, 9. Rockford 81, 10. St. Croix Lutheran 55.5
Minnetonka Duals
Minnehaha Academy/Lutheran High 35, Minnetonka 26
Minnehaha Academy/Lutheran High 51, Park of Cottage Grove 18
Minnehaha Academy/Lutheran High 69, Minnepolis South 6
Minnetonka 63, Minneapolis South 10
Minnetonka 46, Park of Cottage Grove 24
Park of Cottage Grove 54, Minneapolis South 21
Rosemount 41, Park of Cottage Grove 21
Rosemount 77, Minneapolis South 0
Rosemount 52, Minnetonka 12
Rosemount 52, Minnehaha Academy/Lutheran High 18
Morris Area/Hancock Tiger Duals
Minneota 52 Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 10
Minneota 60 Willmar 3
Minneota 51 Staples-Motley 6
Morris Area/Hancock 28 Renville County West 28
Morris Area/Hancock 31 Staples/Motley 28
Morris Area/Hancock 52 Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 22
Renville County West 33 Willmar 19
Renville County West 48 Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 12
Willmar 41 Staples/Motley 27
South Central Conference
1. Blue Earth 205, 2. Waseca 202, 3. St. James 197.5, 4. New Ulm 140, 5. St. Peter 90, 6. Fairmont 59, 7. United South Central 57
Valley Conference Tournament
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial 217, 2. Madelia-Truman 211.5, 3. Nicollet 203, 4. Martin County West 118.5, 5. Maple River 112, 6. St. Clair 66


Friday, February 9
Aitkin 64, Hinckley-Finlayson 9
Albert Lea 44, Winona 17
Blue Earth Area 47, St. Peter 6
Cambridge-Isanti 35, Forest Lake 19
Dassel-Cokato 57, Glencoe-Silver Lake 7
New York Mills 38, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 29
North Branch 34, Pine City 30
Norwood-Young America 65, Mankato Loyola 0
Paynesville 41, Atwater-Cosmos-Grove City 24
Simley 56, Tartan 12
Watertown-Mayer 39, Annadale-Maple Lake 17
Albany Purple Pride Tournament
1. Albany 160.5, 2. Becker 146, 3. New London-Spicer 127, 4. Sauk Rapids 116, 5. Osakis 106, 6. St. Cloud Apollo 73, 7. Mora 71, 8. Delano 61.5, 9. Holdingford 61
Mound-Westonka Tri
Columbia Heights 53, Chaska 11
Mound-Westonka 55, Chaska 18
Mound-Westonka 37, Columbia Heights 27
Triangular
Faribault 31, Janesville-Waldorf-Pemberton 29
New Prague 36, Janesville-Waldorf-Pemberton 24
New Prague 40, Faribault 24
Turkey Store Duals
Championship
Owatonna 44, Eastview 18
First round
Eastview 33, St. Paul Como Park 23
Owatonna 56, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 9
Second round
Owatonna 46, Mankato East 19
St. Paul Como Park 37, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 25
Third round
Eastview 36, Mankato East 27
Owatonna 51, St. Paul Como Park 14


Thusday, February 8
Anoka 43, Coon Rapids 18
Apple Valley 43, Eastview 12
Bloomington Jefferson 55, Chaska 11
Braham 33, Chisago Lakes 29
Burnsville 54, Eagan 12
Cambridge-Isanti 53, Monticello 14
Centennial 27, Totino-Grace 22
Champlin Park 34, Blaine 24
Cooper 56, Minneapolis Southwest 6
Detroit Lakes 46, Pelican Rapids 16
Eden Prairie 30, Lakeville 24
Elk River 64, Park Center 3
Foley 52, Pine City 6
Grand Rapids 43, Blackduck/Cass Lake-Bena 22
Greenbush 50, Pelican Rapids 15
New Prague 29, Northfield 28
New Ulm 29, Mankato West 22
Maple Grove 48, Osseo 18
Minnetonka 39, Hopkins 23
Park of Cottage Grove 45, DeLaSalle 27
Prior Lake 33, Farmington 32
South St. Paul 54, North St. Paul 6
Spring Lake Park 38, Irondale 20
St. Cloud Tech 39, Sauk Rapids 19
St. Francis 43, Buffalo 21
St. Paul Como Park 48, Minneapolis Roosevelt 18
Thief River Falls 53, East Grand Forks 12
Wayzata 51, Armstrong 18
Woodbury 45, St. Thomas Academy 26


Tuesday, February 6
Albert Lea 55, Worthington 16
Albert Lea 62, Fairmont 12
Bertha-Hewitt/Verndale 55, Long Prairie/Grey Eagle 11
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Browerville/Eagle Valley 7
Broweville/Eagle Valley 42, Long Prairie/Grey Eagle 27
Blooming Prairie 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 24
Brainerd 45, Rocori 18
Chatfield 37, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 24
Crookston 34, Blackduck/Cass Lake-Bena 34
Dassel-Cokato 49, Kimball 10
Forest Lake 39, Chisago Lakes 19
Forest Lake 55, Mora 9
Frazee 34, Park Rapids 16
Fridley 35, Minnetonka 33
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 60, Alden-Conger 6
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Benson 14
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 22
Litchfield 35, Robbinsdale Cooper 32
Little Falls 39, Litchfield 19
Minnetonka 46, Orono 19
Monticello 36, St. Cloud Apollo 32
Mound Westonka 39, Watertown-Mayer 27
New York Mills 28, Ottertail Central 27
Nicollet 35, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 22
Nicollet 45, Montgomery-Lonsdale 18
North Branch 59, Rush City 18
Prior Lake 38, Eden Prairie 23
Red Lake County Central 42, Bagley/Fosston 25
Red Rock Central/W-WG 27, Windom Area/ML/B-O 26
St. Charles 33, Southland 33
St. Cloud Tech 43, Sartell 18
St. Michael-Albertville 42, Elk River 10
Wayzata 52, Maple Grove 12
White Bear Lake 32, St. Paul Highland Park 24
Alexandria Tri
Alexandria 33, Willmar 27
Willmar 36, Parkers Prairie 31
Alexandria 40, Parkers Prairie 22
Barnesville Tri
Barnesville 59, Warren-Alvarado-Oslo 17
Fertile-Beltrami 56, Warren-Alvarado-Oslo 15
Barnesville 32, Fertile-Beltrami 24
Benilde-St. Margaret’s Quad
Benilde-St. Margaret’s 37, Cretin-Derham Hall 28
Waconia 68, Minneapolis Washburn 3
Benilde-St. Margaret’s 48, Minneapolis Washburn 27
Waconia 63, Cretin-Derham Hall 3
Cretin-Derham Hall 57, Minneapolis Washburn 6
Waconia 60, Benilde-St. Margaret’s 9
Caledonia Tri
Medford 35, Caledonia 22
Wabasha-Kellogg 35, Caledonia 26
Wabasha-Kellogg 41, Medford 22
Farmington Tri
Scott West 41, Waterville-Elysian-Morristown 21
Scott West 40, Farmington 20
Waterville-Elysian-Morristown 33, Farmington 30
Minnewaska Tri
Minnewaska 46, Staples Motley 17
Perham 40, Staples-Motley 21
Minnewaska 52, Perham 13
Norwood Young America Tri
Norwood Young America 36, New London-Spicer 22
Glencoe-Silver Lake 32, New London-Spicer 30
Norwood Young America 43, Glencoe-Silver Lake 17
Rockford Tri
Big Lake 61, Rockford 10
Big Lake 51, Melrose 12
Melrose 55, Rockford 11
Spring Lake Park/St. Anthony Tri
Spring Lake Park/St. Anthony 47, St. Paul Arlington 6
Stillwater 57, St. Paul Arlington 8
Stillwater 44, Spring Lake Park/St. Anthony 23
Triangluar
United South Central 42, Maple River 32
LeSueur-Henderson 42, Maple River 33
LeSueur-Hendreson 33, United South Central 33


Monday, February 5
Eden Valley-Watkins 35, Brooten-Belgrade-Elrosa 19
Hibbing 35, Virginia 29
Kimball Triangular
Kimball 36, Pierz 33
Albany 54, Pierz 14
Albany 39, Kimball 22


Saturday, February 3
Canby 37, Red Rock Central 17
9th Grade League Individual State Tournament
1. Eastview 127.5, 2. St. Michael Albertville 120, 3. Apple Valley 119, 4. Foley 117, 5. Cambridge 100.5, 6. Eden Prairie 79.5, 7. St. Paul Johnson 79, 8. Bloomington Kennedy 78, 9. Jackson County Central 72, 10. Albert Lea 68.5, 11. Frazee 64, 12. Hutchinson 57
Alexandria Big Ole Tournament
1. Wadena-Deer Creek 210, 2. Frazee 205, 3. Alexandria 128.5, 4. Rocori 128, 5. Willmar 104.5, 6. Morris Area 99, 7. Marshall 62.5, 8. Moorhead 55.5
Armstrong Invitational
Championship
Bloomington Kennedy 33, Anoka 17
Semifinals
Bloomington Kennedy 31, Goodhue 20
Anoka 56, Eden Prarie 9
Quarterfinals
Bloomington Kennedy 55, Osseo 18
Goodhue 50, Minneapolis Roosevelt 8
Eden Prarie 39, Armstrong 36
Anoka 66, Park of Cottage Grove 6
Consolation semifinals
Osseo 39, Roosevelt 28
Armstrong 39, Park of Cottage Grove 32
Centennial Duals
Centennial 54, Austin 18
Centennial 28, St. Cloud Tech 18
Centennial 34, New Prague 25
Centennial 41, Lakeville 19
Centennial 66, Hopkins 6
St. Cloud Tech 48, Austin 13
St. Cloud Tech 58, Hopkins 9
St. Cloud Tech 36, Lakeville 17
Lakeville 59, Hopkins 9
Lakeville 38, New Prague 17
Lakeville 44, Austin 18
New Prague 39, St. Cloud Tech 19
New Prague 60, Hopkins 15
New Prague 49, Austin 18
Austin 46, Hopkins 30
Fertile/Beltrami Northwest Invitational
1. Park Rapids 210, 2. Badger/Greenbush/Middle River 191.5, 3. Detroit Lakes 149.5, 4. Theif River Falls 141.5, 5. Crookston 114, 6. Roseau 113, 7. Fertile/Beltrami 94, 8. Red Lake County Central 70.5, 9. Mahnomen 67, 10. Warren Alverado Oslo
Grand Rapids Great Northern Tournament
1st: Owatonna 39, Hastings 11
3rd: Bemidji 32, Little Falls 23
5th: Cambridge Isanti 36, Grand Rapids 25
7th: Virginia 46, St. Paul Arlington 25
First Round
Hastings 65, St. Paul Arlington 6
Owatonna 40, Grand Rapids 25
Bemidji 53, Virginia 4
Little Falls 31, Cambridge Isanti 29
Second Round
Owatonna 33, Bemidji 20
Hastings 42, Little Falls 9
Grand Rapids 32, Virginia 28
Cambridge Isanti 63, St. Paul Arlington 3
Hiawatha Valley League Conference Tournament
1. Hayfield 177.5, 2. Stewartville 154.5, 3. Triton 151, 4. Lake City 135, 5. Cannon Falls 126, 6. Zumbrota-Mazeppa 119, 7. Kenyon-Wanamingo 105, 8. Pine Island 104, 9. Kasson-Mantorville 103, 10. Byron 88
Orono Dual Tournament
1st: Bloomington Jefferson 46, Highland Park 15
3rd: St. Charles 36, Princeton 26
5th: Minneapolis Edison 42, Orono 31
Princeton 43, Orono 24
Highland Park 45, Princeton 19
Highland Park 32, Orono 29
Bloomington Jefferson 66, Minneapolis Edison 4
St. Charles 37, Minneapolis Edison 30
Bloomington Jefferson 33, St. Charles 30
Park Region Conference
1. Bertha Hewitt/Verndale 218, 2. New York Mills 139.5, 3. Osakis 137, 4. Ottertail Central 130, 5. Pequot Lakes/Pine River/Backus 128, 6. Parkers Prairie 116, 7. West Central Area 96.5, 8. Menagha/Sebeka 85, 9. Browerville/Eagle Valley 45
Paynesville Duals
Championship Pool
1st: Milaca 25, Paynesville 23
Milaca 32, Simley 22
Paynesville 29, Renville County West 25
Milaca 30, Renville County West 29
Paynesville 37, Simley 22
Simley 39, Renville County West 16
Round 1
Simley 42, Perham 18
Reville County West 30, Sauk Centre 26
Paynesville 37, Buffalo 24
Consolation Pool
Perham 39, Sauk Centre 21
Buffalo 34, Sauk Centre 31
Perham 33, Buffalo 27
Pine City Invitational
Pine City 72, North St. Paul 0
Pine City 57, Nashwauk-Keewatin 9
Pine City 44, Rush City 24
Rush City 44, Nashwauk-Keewatin 24
Rush City 48, North St. Paul 18
Tartan Quad
Irondale 33, Tartan 31
Irondale 42, Richfield 19
St. Paul Como Park 38, Tartan 18
St. Paul Como Park 36, Richfield 36
St. Paul Como Park 39, Irondale 27
Tartan 55, Richfield 18
Wright County Conference Tournament
1. St. Michael-Albertville 229, 2. Dassel-Cokato 210, 3. Waconia 155, 4. Becker 121.5, 5. Watertown-Mayer 98.5, 6. Delano 82, 7. Glencoe/Silver Lake 75, 8. Annandale/Maple Lake 28


Friday, February 2
Albert Lea 44, Winona 17
Barnesville 54, Lake Park-Audubon 21
Barnesville 33, Breckenridge 26
Blue Earth Area 47, St. Peter 6
Buffalo 51, Spring Lake Park 22
Faribault 29, Mankato East 29
Foley 46, Chisago Lakes 13
Kimball 39, Howard Lake Waverly/Winsted 31
Minneota 24, Adrian 21
Minnewaska 39, Tracy-Milroy-Balaton 20
Minnewaska 47, River Valley 12
North Branch 34, Pine City 30
Waseca 32, St. James 23
St. Cloud Apollo 37, Sartell 31
Brainerd 45, St. Cloud Apollo 20
Great River Conference
1. Aitkin 223, 2. Mille Lacs 171, 3. Braham 138.5, 4. Hinckley-Finlayson 135, 5. Rush City 131.5, 6. Ogilvie 102
New London-Spicer Invitational
1. Eden Valley-Watkins 153, 2. Atwater-Cosmos-Grove City 146, 3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 135.5, 4. Royalton 112, 5. New London-Spicer 97, 6. Benson 51, 7. Melrose 44


Thursday, February 1
Albany 41, Royalton 19
Annandale/Maple Lake 49, Rockford 23
Anoka 43, Blaine 16
Austin 47, Rochester John Marshall 18
Barnesville 52, Enderlin 23
Barnesville 58, May-Port-CG 18
Bemidji 34, Grand Rapids 21
Big Lake 39, Howard Lake-Waverly 21
Canby 35, Paynesville 21
Cannon Falls/Randolph 50, Pine Island 9
Centennial 39, Cambridge-Isanti 11
Champlin Park 66, Osseo 4
Coon Rapids 73, Park Center 0
Cooper 49, Minnetonka 15
Cretin-Derham Hall 34, St. Paul Harding 33
Crosby-Ironton 39, Long Prairie-Grey Eagle 21
Eastview 50, Woodbury 7
Elk River 38, Maple Grove 26
Foley 41, Litchfield 12
Goodhue 33, Chatfield 23
Henry Sibley 69, North St. Paul 0
Hibbing 34, Deer River 28
Jackson County Central 47, Worthington 10
Kasson-Mantorville 32, Byron 29
Lake City 29, Zumbrota-Mazeppa 28
Lakeville 37, Eastview 16
Martin Co. West 56, St. Clair 18
Madelia/Truman 66, Maple River 6
Medford 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 19
Minneapolis Roosevelt 48, Minneapolis Henry 24
Minneapolis Washburn 40, Minneapolis South 36
Minneapolis Southwest 32, Minneapolis Edison 29
Minnewaska 47, Osakis 13
Minnewaska 42, Alexandria 26
Mound-Westonka 44, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 24
Northfield 39, Shakopee 21
Norwood Young America 35, Montgomery-Lonsdale 23
Otter Tail Central 49, Pelican Rapids 18
Park of Cottage Grove 47, St. Thomas Academy 24
Park Rapids 56, Mahnomen/Waubun 13
Perham 62, Dilworth-Glyndon-Felton 3
Princeton 29, Mora 29, tie
Prior Lake 44, Richfield 13
Rocori 30, Little Falls 24
Rosemount 34, Eden Prairie 21
St. Cloud Tech 43, Armstrong 21
St. James 50, Madelia/Truman 15
St. Paul Como 29, St. Paul Highland Park 27
St. Paul Johnson 42, St. Paul Central 19
Totino-Grace 65, Monticello 9
Wayzata 44, Hopkins 27
Wadena-Deer Creek 51, Staples-Motley 9
Brooklyn Center 47, St. Paul Humboldt 12
Brooklyn Center 67, St. Paul Arlington 6
St. Paul Arlington 36, St. Paul Humboldt 33
Irondale 46, Fridley 15
St. Francis 52, Irondale 15
St. Francis 67, Fridley 4
Triton 33, Kenyon-Wanamingo 30
Triton 37, Blooming Prairie 33
Blooming Prairie 46, Kenyon-Wanamingo 21
Hayfield 38, Stewartville 26
Hayfield 54, Rushford-Peterson 16
Stewartville 54, Rushford-Peterson 15
Madelia-Truman 66, Maple River 6
St. James 50, Madelia-Truman 15
Apple Valley Tri
Apple Valley 72, Eagan 0
Apple Valley 57, Spring Lake Park 3
Spring Lake Park 39, Eagan 27
Fairfax Tri
Eden Valley-Watkins 37, Gibbon/Fairfax/Winthrop/McLeod West 22
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Eden Valley-Watkins 28
Minnweska Tri
Osakis 37, Alexandria 33
Minnweska 47, Osakis 13
Rochester Century Quad
Rochester Century 51, New Richland-Hartland/Ellendale-Geneva 12
Mankato West 43, Rochester Century 21
Southland 45, Rochester Century 28
Southland 34, New Richland-Hartland/Ellendale-Geneva 25
Sauk Centre Tri
Belgrade-Brooten-Elrosa 38, Morris Area/Hancock 25
Sauk Centre 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Morris Area/Hancock 36, Sauk Centre 35
Sauk Rapids Tri
Milaca 47, Sauk Rapids 16
Milaca 38, Pierz 15
Sauk Rapids 45, Pierz 27
Thief River Falls Tri
Detroit Lakes 47, Fosston/Bagley 19
Detroit Lakes 34, Thief River Falls 31
Thief River Falls 55, Fosston/Bagley 11
Tri-Valley Tournament
1. Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 150.5, 2. Concordia Academy 137.5, 3. Meadow Creek Christian/Alliance Christian 136.5, 4. DeLaSalle 81, 5. Trinity of Bloomington 63, 6. St. Croix Lutheran 56.5


Bookmark the permalink.

Comments are closed.