High School Results – January 2002

Thursday, January 31
Anoka 48, Blaine 18
Bloomington Kennedy 33, Eden Prairie 23
BOLD, Canby 9
Brooklyn Center 51, Benilde-St. Margaret’s 12
Bertha Hewitt-Verndale 53, Browerville-Eagle Valley 12
Buffalo 41, Spring Lake Park/St. Anthony 19
Burnsville 36, Eastview 16
Cannon Falls 20, Pine Island 34
Centennial 32, Cambridge-Isanti 22
Champlin Park 50, Osseo 10
Cooper 50, Minnetonka 15
Crookston 42, East Grand Forks 25
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 31, Dover-Eyota 29
Forest Lake 54, White Bear Lake 6
Goodhue 38, Plainview/Elgin-Millville 18
Greenbush-Middle River/Badger 43, Red Lake County Central 18
Hastings 36, Stillwater 18
Hayfield 36, Stewartville 25
Henry Sibley 66, St. Thomas 6
Hibbing 46, Deer River 16
Hutchinson 44, Farmington 15
Kasson-Mantorville 48, Byron 16
Lake Crystal-Wellcome Memorial 47, Nicollet 22
Le Sueur-Henderson/Cleveland 36, Le Center 35
Madelia/Truman 63, Maple River 3
Mankato West 41, Austin 18
Minneapolis Roosevelt 49, Minneapolis Henry 18
Minneapolis Washburn 47, Minneapolis South 30
Montgomery-Lonsdale 39, Mankato Loyola 32
New Prague 57, Prior Lake 15
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Blooming Prairie 27
New York Mills 40, Pequot Lakes/Pine River-Backus 19
Northfield 39, Shakopee 18
Ottertail Central 60, Pelican Rapids 16
Pierz 57, Big Lake 9
Pine Island 34, Cannon Falls 20
Princeton 60, Pine City 12
Rochester Mayo 42, Faribault 25
Rosemount 46, Eagan 12
St. Clair 38, Martin Co. West 30
St. Francis 47, Irondale 22
St. James 52, St. Peter 12
St. Paul Como Park 50, St. Paul Arlington 9
St. Paul Harding 66, St. Paul Humboldt 6
Tartan 48, Richfield 19
Wabasso 48, Yellow Medicine East 15
Wadena-Deer Creek 57, Staples-Motley 10
Waterville-Elysian-Morristown 38, Alden-Conger 22
Woodbury 42, Park of Cottage Grove 24
Zumbrota-Mazeppa 33, Lake City 27
Detroit Lakes Triangular
Detroit Lakes 37, Foston-Bagley 9
Thief River Falls 32, Detroit Lakes 27
Thief River Falls 53, Foston-Bagley 12
Kindred Brawl
Barnesville 64, Enderlin 12
Barnesville 48, May-Port-CG 24
Owatonna Duals
Round 1
Owatonna 69, Rochester John Marshall 3
Scott West 50, Rochester Century 22
Round 2
Mankato East 62, Rochester John Marshall 9
Owatonna 44, Scott West 18
Round 3
Scott West 41, Mankato East 21
Owatonna 60, Rochester Century 3
Round 4
Scott West 54, Rochester John Marshall 3
Owatonna 52, Mankato East 12
Sibley East Triangular
Norwood Young America 46, Marshall 14
Sibley East 41, Norwood Young America 12
Sibley East 62, Marshall 6
Wayzata Quadrangular
Coon Rapids 50, Wayzata 6
Coon Rapids 73, Park Center 0
Hopkins 51, Park Center 24
Wayzata 59, Hopkins 12
Wayzata 55, Park Center 14
Triangular
Bemidji 43 Fergus Falls 9
Bemidji 52 Brainerd 11
Fergus Falls 37 Brainerd 21


Wednesday, January 30
Columbia Heights 44, Minneapolis North 22
Mounds View Quadrangular
Mounds View 63, St. Paul Arlington 11
Roseville 43, Mounds View 12
Roseville 66, St. Paul Arlington 9
Spring Lake Park 30, Roseville 26
Spring Lake Park 35, Mounds View 28
Spring Lake Park 70, St. Paul Arlington 6


Tuesday, January 29
Albany 40, Royalton 20
Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Kingsland 48, Austin 14
Greenbush-Middle River/Badger 48, Bagley/Fosston 10
Hibbing 47, Blackduck/Cass Lake-Bena 14
Howard Lake-Waverly-Winsted 42, Rockford 21
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 35, Trinity 27
Minneapolis Edison 67, Minneapolis Southwest 0
North Branch 38, Braham 21
Ortonville 52, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 19
Perham 48, Detroit Lakes 16
Waconia 34, Norwood-Young America 20
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Benilde-St. Margaret’s 54, Cretin-Derham Hall 18
Benilde-St. Margaret’s 54, Minneapolis Washburn 21
Cretin-Derham Hall 49, Minneapolis Washburn 27
Buffalo Lake-Hector Triangular
Buffalo Lake-Hector 48, Mankato Loyola 24
Buffalo Lake-Hector 50, Maple River 18
Maple River 45, Mankato Loyola 23
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 52, Glencoe-Silver Lake 7
Dassel-Cokato 52, Mound Westonka 15
Glencoe-Silver Lake 42, Mound Westonka 26
Mille Lacs Triangular
Mille Lacs 41, Pequot Lakes/Pine River-Backus 29
Mille Lacs 55, Crosby-Ironton 9
Pequot Lakes/Pine River-Backus 36, Crosby-Ironton 33
New Ulm Triangular
New Ulm 36, Fairmont 35
Medelia-Truman 57, Fairmont 11
Medelia-Truman 55, New Ulm 18
Paynesville Triangular
Paynesville 50, Rocori 10
Paynesville 52, Annandale/Maple Lake 11
Rocori 35, Annandale/Maple Lake 25
Sauk Rapids-Rice Triangular
Becker 37, Sauk Rapids-Rice 33
Hutchinson 39, Becker 19
Hutchinson 40, Sauk Rapids-Rice 25
St. Cloud Tech Triangular
St. Cloud Tech 40, Fergus Falls 15
St. Cloud Tech 47, Monticello 17
Fergus Falls 28, Monticello 24
Thief River Falls Quadrangular
Round 1
Red Lake County Central 36, Crookston 28
Thief River Falls 51, Warren/Alverado/Oslo 21
Round 2
Red Lake County Central 48, Warren/Alverado/Oslo 15
Crookston 39, Thief River Falls 31
Round 3
Crookston 42, Warren/Alverado/Oslo 27
Thief River Falls 42, Red Lake County Central 30
Wayzata Quadrangular
Centennial 55, Fridley 19
Centennial 52, Wayzata 13
Centennial 52, Mounds View 13
Wayzata 55, Fridley 15
Wayzata 40, Mounds View 30
Mounds View 42, Fridley 32


Saturday, January 26
St. Cloud Tech 39, Willmar 25
Asics Tigers Super Duals
at Broken Arrow, Oklahoma
Apple Valley 26, Broken Arrow 25 (Oklahoma)
Apple Valley 34, El Reno 21 (Oklahoma)
Apple Valley 54, Platte County 14 (Missouri)
Bloomington Kennedy Tournament
Champlin Park 36, Hastings 28
Champlin Park 41, Lake City 16
Lake City 40, Blaine 24
Owatonna 43, Bloomington Kennedy 19
Owatonna 44, Robbinsdale Armstrong 25
Consolation round
Blaine 31, Robbinsdale Armstrong 30
Hastings 53, Robbinsdale Armstrong 9
5th: Hastings 46, Blaine 12
3rd: Bloomington Kennedy 33, Lake City 22
1st: Owatonna 40, Champlin Park 17
Bob Swalla Duals
Round 1
St. Charles 43, Byron 22
Triton 32, Rochester Mayo 30
Zumbrota-Mazeppa 47, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 19
Dover-Eyota 33, Kasson-Mantorville 32
Plainview/Elgin-Millville 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 11
Round 2
Adrian 56, St. Charles 12
Triton 35, Zumbrota-Mazeppa 34
Waseca 37, Dover-Eyota 28
Wabasha-Kellogg 31, Plainview/Elgin-Millville 27
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 27, Kasson-Mantorville 24
Rochester Mayo 51, Byron 10
Round 3
Adrain 55, Triton 5
Waseca 46, Wabasha-Kellogg 17
Plainview/Elgin-Millville 53, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 9
Rochester Mayo 33, Dover-Eyota 21
Zumbrota-Mazeppa 36, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31
Kasson-Mantorville 47, Byron 20
Round 4
3rd place: Wabasha-Kellogg 40, Triton 25
1st Cons. Champ.: Plainview/Elgin-Millville 34, Rochester Mayo 30
2nd Cons. Champ.: St. Charles 36, Zumbrota-Mazeppa 30
Dover-Eyota 41, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Round 5
Championship: Adrain 32, Waseca 22
BOLD Tournament
Bertha-Hewitt/Verndale 48, Madelia/Truman 19
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Atwater-Cosmos-Grove City 23
BOLD 37, Bertha-Hewitt/Verndale 16
BOLD 50, Atwater-Cosmos-Grove City 9
BOLD 54, Madelia/Truman 3
Madelia/Truman 37, Atwater-Cosmos-Grove City 31
Chaska Quadrangular
Chaska 51, Lester Prairie 24
Glencoe-Silver Lake 42, Chaska 29
Glencoe-Silver Lake 47, Lester Prairie 20
Goodhue 54, Glencoe-Silver Lake 10
Goodhue 56, Chaska 18
Goodhue 67, Lester Prairie 3
Darrell Sohn Cooper Invitational
1. Burnsville 245, 2. Mille Lacs 183, 3. Cooper 177.5, 4. Ogilvie 136.5, 5. Columbia Heights 89.5, 6. Minneapolis North 69, 7. Park Center 49.5, 8. Minneapolis South 25.5, 9. Mahtomedi 24
Detroit Lakes Invitational
Round 1
Detroit Lakes 52,Moorhead 16
Fergus Falls 46, Roseau 15
West Fargo 51, Red Lake County Central 11
Thief River Falls 32, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Round 2
Fergus Falls 30, Detroit Lakes 25
Roseau 33, Moorhead32
West Fargo34, Thief River Falls 25
Blackduck/Cass Lake-Bena 49, Red Lake County Central 42
7th: Moorhead 55 Red Lake County Central 18
5th: Blackduck/Cass Lake-Bena 41Roseau 31
3rd: Detroit Lakes 42, Thief River Falls 21
1st: West Fargo 39Fergus Falls 15
Eden Prairie Invitational
1. Mankato West 163.5, 2. Tartan 157.5, 3. Dassel-Cokato 151.5, 4. Faribault 148.5, 5. Wayzata 119, 6. Eden Prairie 116, 7. Sommerset (Wis.) 96.5, 8. Hopkins 29
Grand Rapids Quadrangular
Grand Rapids 42, St. Francis 22
Hibbing 35, Hutchinson 19
Hibbing 38, Grand Rapids 25
Hibbing 46, St. Francis 23
Hutchinson 36, Grand Rapids 29
St. Francis 31, Hutchinson 27
Hayfield Tournament
1. Blue Earth Area 189, 2. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 167, 3. Hayfield 147, 4. Stewartville 132.5, 5. Albert Lea 123, 6. Waterville-Elysian-Morristown 122.5, 7. Southland 85.5, 8. United South Central 82.5, 9. Blooming Prairie 62, 10. Lewiston-Atura 47, 11. Rushford-Peterson 44, 12. Chisago Lakes 16.5
Heart ‘O Lakes Tournament
1. Frazee 259.5, 2. Perham 212.0, 3. West Central 165.0, 4. Barnesville 137.0, 5. Dilworth-Glyndon Felton 84.5, 6. Lake Park/Audubon 62.5, 7. Breckenridge 43.0, 8. Pelican Rapids 40.0
Henry Sibley Invitational
1. Henry Sibley 178.5, 2. Roseville 172.5, 3. Woodbury 141, 4. Eagan 138, 5. St. Paul Como 118.5, 6. St. Paul Harding 114.5, 7. St. Paul Central 89, 8. Rochester John Marshall 55
Rochester Century Invitational
1. Cannon Falls 198, 2. Spring Lake Park 140, 3. Rochester Century 132, 4. Fairmont 107, 5. Park of Cottage Grove 101
Scott West Duals
Dassel-Cokato 42, Farmington 14
Scott West 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
Dassel-Cokato 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Scott West 46, Farmington 14
Farmington 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Scott West 27, Dassel-Cokato 27
Walnut Grove Plum Creek Tournament
1. Minneota 190, 2. Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin184.5, 3. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 161.5, 4. Pipestone-Jasper 103, 5. Yellow Medecine East 84, 6. Tracy-Milroy-Balaton 78.5, 7. Redwood Valley 74, 8. Fulda/Murray County Central 65, 9. Dawson-Boyd 61, 10. MACCRAY 53
West Central North Conference
1. Litchfield 230.0, 2. Paynesville 214.0, 3. Sauk Centre 141.0, 4. Long Prairie/Grey Eagle 134.0, 5. Albany 129.5, 6. Melrose 75.0
West Central South Conference
1. Minnewaska Area 237.5, 2. New London-Spicer 165.0, 3. Montevideo 144.0, 4. Morris Area/Hancock 132.0, 5. Benson 125.0, 6. Lac Qui Parle Valley Eagles
West Central Inter-Conference Championship
Paynesville 28, Minnewaska 26
White Bear Lake Duals
First round
Pine Island 36, St. Paul Johnson 23
Coon Rapids 43, White Bear Lake 14
Forest Lake 59, Irondale 3
Second round
Centennial 42, Pine Island 19
Forest Lake 35, Coon Rapids 24
White Bear Lake 34, Irondale 29
5th: White Bear Lake 36, St. Paul Johnson 27
3rd: Coon Rapids 45, Pine Island 7
1st: Centennial 51, Forest Lake 20


Friday, January 25
Anoka 30, Champlin Park 20
Atwater-Cosmos-Grove City 31, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 30
Greenbush-Middle River/Badger 42, Fertile-Beltrami 21
Mankato West 34, New Ulm 25
New Richland-H.E.G. 39, United South Central 21
Northfield 30, New Prague 22
Norwood Young America 32, Montgomery-Lonsdale 31
Rush City 49, Ogilvie 22
St. Francis 44, Spring Lake Park/St. Anthony 26
St. James 27, Blue Earth Area 25
St. Michael-Albertville 32, Elk River 21
Totino-Grace 30, Cambridge-Isanti 21
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 40, Watertown-Mayer 15
Dassel-Cokato 56, Mankato East 9
Mankato East 35, Watertown-Mayer 26
Buffalo Triangular
Buffalo 46, Irondale 19
Buffalo 50, Mounds View 24
Irondale 31, Mounds View 30
Foley Triangular
Wadena-Deer Creek 65, Alexandria 5
Wadena-Deer Creek 43, Foley 18
Hayfield Triangular
Hayfield 34, Caledonia/Houston/Spring Grove 27
Caledonia/Houston/Spring Grove 39, Zumbrota-Mazeppa 23
Kasson-Mantorville Triangular
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37, Kasson Mantorville 18
Kasson-Mantorville 38, Kenyon-Wanamingo 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 53, Kenyon-Wanamingo 18
Minneapolis Edison Quadrangular
Minneapolis Edison 39, Woodbury 18
Minneapolis Edison 43, Osseo 27
Minneapolis Edison 54, Cretin-Derham Hall 14
Osseo 39, Woodbury 22
Osseo 53, Cretin-Derham Hall 9
Woodbury 43, Cretin-Derham Hall 15
Monticello Triangular
Centennial 54, Monticello 11
Milaca 51, Monticello 15
Milaca 31, Centennial 28
Pierz Quadrangular
Lakeville 32, Meadow Creek/Alliance Academy 27
Lakeville 46, Braham 18
Pierz 42, Meadow Creek/Alliance Academy 22
Pierz 45, Lakeville 22
Pierz 52, Braham 18
Meadow Creek/Alliance Academy 36, Braham 36
Walker Wolf Pack Invitational
1. Deer River-Northland 216.5, 2. Pequot Lakes-Pine River 182, 3. Staples-Motley 152, 4. Walker-Hackensack-Akeley 143, 5. Crosby-Ironton 86, 6. Nashwauk-Keewatin 74


Thursday, January 24
Albert Lea 47, Austin 15
Barnesville 30, Moorhead 24
Becker 47, Annandale/Maple Lake 8
Bemidji 32, Hibbing 21
Bertha-Hewitt/Verndale 42, New York Mills 14
Breckenridge 31, CACGB 31
Burnsville 37, Wayzata 27
Cannon Falls 33, Lake City 23
Coon Rapids 46, Osseo 15
Detroit Lakes 41, Park Rapids 19
Eastview 34, Lakeville 17
Elk River 37, Blaine 26
Farmington 42, Shakopee 24
Foley 51, Chisago Lakes 9
Forest Lake 46, Stillwater 21
Goodhue 48, Chatfield 25
Grand Rapids 44, Virginia Area 13
Hastings 39, Roseville 20
Henry Sibley 41, Tartan 21
Hinckley-Finlayson 33, Braham 21
Larimore (N.D.) 44, Warren-Alvarado-Oslo 24
Le Sueur-Henderson/Cleveland 44, Mankato Loyola 26
Maple Grove 69, Park Center 0
Minneapolis Henry 30, Minneapolis South 22
Minneapolis Roosevelt 45, Minneapolis North 24
Minneota 41, Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 23
Minnetonka 42, Armstrong 24
Mora 34, Princeton 34
Orono 41, Fridley 31
Pine Island 39, Triton 18
Richfield 63, North St. Paul 10
Robbinsdale/Cooper 56, Hopkins 11
Rush City 39, Trinity of Bloomington 28
Simley 65, South St. Paul 3
St. Cloud Tech 52, Alexandria 9
St. Croix 72, Concordia Academy 3
St. Michael-Albertville 57, Glencoe-Silver Lake 12
St. Paul Como Park 57, St. Paul Humboldt 15
St. Paul Harding 33, St. Paul Central 28
Saint Thomas Academy 64, Mahtomedi 6
Waconia 49, Delano 13
West Central Area 33, Wheaton-Herman-Norcross 32
White Bear Lake 40, Woodbury 32
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 39, Jackson County Central 24
Canby Triangular
Adrian 30, Canby 22
Adrian 58, Worthington 6
Canby 55, Worthington 6
Crosby-Ironton Triangular
Aitkin 47, Staples-Motely 17
Aitkin 60 Crosby-Ironton 12
Staples-Motely 40 Crosby-Ironton 27
Triangular
Blooming Prairie 41, Montgomery-Lonsdale 26
Southland 33, Montgomery-Lonsdale 30
Southland 36, Blooming Prairie 27
Triangular
Nicollet 48, Alden-Conger 21
Nicollet 45, St. Clair 22
St. Clair 49, Alden-Conger 18
Mapleton Triangular
Gibbon-Fairfax-Winthrop-McLeod West 54, Maple River 18
Maple River 34, Lester Prairie31


Tuesday, January 22
Adrian 53, Fulda/Murray County Central 12
Aitkin 36, Mille Lacs 23
BOLD 64, Glencoe-Silver Lake 6
Brooklyn Center 48, Minnetonka 24
Eden Valley-Watkins 42, Big Lake 20
Farmington 58, Richfield/Edina 5
Fertile/Beltrami 30, Red Lake County Central 25
Glencoe-Silver Lake 46, Buffalo Lake-Hector 21
Gibbons-Fairfax-Winthrop 40, Redwood Valley 25
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Mound-Westonka 27
Madelia-Truman 37, St. Peter 27
Maple River 39, Alden-Conger 34
Menahga/Sebeka 42, Osakis 25
Mille Lacs 36, Aitkin 23
Nashwauk-Keewatin/Greenway 35, Deer River/Northland 29
New London-Spicer 35, Sauk Centre 29
Norwood-Young America 46, Le Center 16
Perham 53, Morris Area 9
Scott West 51, Montgomery-Lonsdale 12
Sibley East 48, LeSueur-Hend./SP 15
Totino-Grace 38, St. Francis 10
Wadena-Deer Creek 38, New York Mills 22
Waseca 55, New Ulm 18
Willmar 37, Brainerd 31
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 39, Holdingford 27
Sartell-St. Stephen 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Benilde-St. Margaret’s 72, Concordia Academy 0
DeLaSalle 36, Benilde-St. Margaret’s 31
DeLaSalle 66, Concordia Academy 3
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Alexandria 16
Bemidji 34, Bertha-Hewitt/Verndale 19
Bemidji 46, Alexandria 9
Browerville-Eagle Valley Triangular
Browerville-Eagle Valley 6, CACGB 33
Ortonville 34, CACGB 31
Ortonville 36, Browerville-Eagle Valley 31
Kenyon-Wanamingo Triangular
Blooming Prairie 38, Triton 31
Blooming Prairie 39, Kenyon-Wanamingo 25
Triton 52, Kenyon-Wanamingo 18
Milaca Triangular
Milaca 46, Sauk Rapids-Rice 19
Pierz 37, Milaca 20
Pierz 51, Sauk Rapids-Rice 21
New Prague Triangular
Faribault 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
New Prague 50, Faribault 14
New Prague 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
St. Peter Triangular
Madelia-Truman 36, United South Central 24
Madelia-Truman 37, St. Peter 27
Warren-Alvarado-Oslo Triangular
Mahnomen/Waubun 49, Mayport-Clifford (N.D.) 8
Mahnomen/Waubun 55, Warren-Alvarado-Oslo 18
Warren-Alvarado-Oslo 36, Mayport-Clifford (N.D.) 34


Monday, January 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 31, Plainview/Elgin-Millville 22


Saturday, January 19
212 Conference Tournament
1. BOLD 251.0, 2. Renville County West 173.0, 3. Kerkhoven-Murdock-Sunberg 161.0, 4. Atwater-Cosmos-Grove City 117.5, 5. Yellow Medicine East 91.0, 6. MACCRAY 87.5, 7. Tracy-Milroy 74.0, 8. Ortonville 36.0
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji 177.5, 2. St Cloud Tech 177, 3. Badger/Greenbush-Middle River 135.5, 4. Aitkin 129.5, 5. Deer River/Northland Remer 109, 6. Little Falls 109, 7. Roseau 108.5, 8. Blackduck/Cass Lake-Bena 65.5, 9. Nashwauk-Keewatin-Greenway 40
Concordia Academy Tournament
1. Brooklyn Center 180, 2. Montgomery Lonsdale 176.5, 3. Meadow Creek/Alliance Academy 165.5, 4. Kenyon-Wanamingo 130, 5. Minnehaha/Lutheran of Bloomington 110.5, 6. Trinity School at River Ridge 107, 7. Rockford 58.5, 8. Concordia Academy 30
Eastview Invitational
First round
Paynesville 70, Prior Lake 4
Eastview 43, Faribault 25
Coon Rapids 42, Eden Prairie 16
Dassel-Cokato 51, Winona 19
Semifinals
Paynesville 33, Eastview 19
Dassel-Cokato 45, Coon Rapids 11
Consolation semifinals
Faribault 46, Prior Lake 27
Eden Prairie 37, Winona 16
7th: Winona 41, Prior Lake 26
5th: Faribault 38, Eden Prairie 33
3rd: Coon Rapids 27, Eastview 25
1st: Paynesville 34, Dassel-Cokato 26
Frazee Dual Meet Tournament
Round 1
Frazee 52, Moorhead 12
Pierz 44, Fertile/Beltrami 17
Round 2
Frazee 50, Fertile/Beltrami 12
Minnewaska, 41 Pierz 13
Round 3
Pierz 51, Moorhead 21
Minnewaska 42, Fertile/Beltrami 22
Round 4
Frazee 38, Minnewaska 18
Fertile/Beltrami 40, Moorhead 26
Round 5
Frazee 37, Pierz 21
Minnewaska 57, Moorhead 9
Janesville-Waldorf-Pemberton Invitational
First Round
St. James 38, Sibley East 17
Centennial 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Second Round
St. James 47, Mankato Loyola 23
Centennial 39, Kasson-Mantorville 32
Championship
Centennial 36, St. James 20
Luverne Tournament
Brandon Valley (S.D.) 51, Montevideo 10
Brandon Valley (S.D.) 38, Madelia/Truman 18
Wabasso 44, Brandon Valley (S.D.) 15
Minnesota Ninth Grade Wrestling League State Team Tournament
9th: Annandale/Maple Lake 61, Cambridge 12
7th: BOLD 43, Detroit Lakes 25
5th: St. Michael-Albertville 47, Kasson Mantorvill 25
3rd: Albert Lea 39, Apple Valley 38
1st: Milaca 39, Foley 33
Owatonna Federated Duals
First round
Adrian 54, LeCenter 13
Cambridge-Isanti 44, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 12
Ellsworth (Wis.) 35, Triton 27
Glenwood City (Wis.) 33, St. Paul Johnson 30
Medford 53, Rochester Century 8
Owatonna 54, Minneapolis Roosevelt 15
Second round
Adrian 31, Medford 22
Cambridge-Isanti 40, Ellsworth (Wis.) 10
Owatonna 48, Glenwood City (Wis.) 11
Rochester Century 42, LeCenter 30
St. Paul Johnson 38, Minneapolis Roosevelt 25
Triton 41, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29
Third round
Ellsworth (Wis.) 40, Glenwood City (Wis.) 17
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Minneapolis Roosevelt 22
Owatonna 43, Cambridge-Isanti 9
St. Paul Johnson 40, Triton 30
Fourth round
Adrian 29, Cambridge-Isanti 23
Medford 36, Ellsworth (Wis.) 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, LeCenter 20
Rochester Century 34, Triton 30
Fifth round
Adrian 27, Owatonna 25
LeCenter 39, Minneapolis Roosevelt 30
Medford 40, Glenwood City (Wis.) 19
St. Paul Johnson 37, Rochester Century 26
Park Center Tournament
Wayzata 36, New Ulm 32
New Ulm 39, Tartan 33
Elk River 52, New Ulm 15
New Ulm 43, Stillwater 27
New Ulm 33, Buffalo 33
Maple Grove 35, Shakopee 28
Mpls. Edison 38, Maple Grove 30
Maple Grove 46, Irondale 20
Maple Grove 29, Virginia Area 27
Hibbing 56, Tartan 7
Hibbing 43, Wayzata 16
Hibbing 37, Robbinsdale Cooper 18
Hibbing 29, Burnsville 24
Simley 36, Hibbing 13
Tartan 63, Minneapolis Southwest 6
Tartan 39, Mounds View 30
Tartan 36, Roseville 28
Simley 50, Grand Rapids 18
Simley 46, Rosemount 6
Simley 55, Blaine 9
Simley 74, Mpls. Southwest 0
Blaine 38, Roseville 20
Burnsville 59, Irondale 10
Champlin Park 59, Virginia 14
Osceola 73, Minneapolis Henry 0
Grand Rapids 30, Rosemount 30
Grand Rapids 42, Osceola 28
Buffalo 37, Elk River 32
Cooper 58, Park Center 4
Mankato West 35, Stillwater 26
Minneapolis Edison 51, Moundsview 12
Wayzata 39, Stillwater 33
Mankato West 41, Wayzata 22
Osceola (WI) 39, Wayzata 27
Plainview/Elgin-Millville Tournament
1. Wabasha-Kellogg 189.5, 2. Henry Sibley 152, 3. Southland 131, 4. Plainview/Elgin-Millville 123, 5. Byron 118, 6. Chatfield 81, 7. Lewiston-Altura 80, 8. Osseo 68, 9. Fillmore Central 59
Stewartville Invatational
1. GMLOK 164, 2. Stewartville 160, 3. Rochester Mayo 143, 4. Caledonia 142.5, 5. Hayfield 135, 6. Dover Eyoto 134.5, 7. Zumrota Mazeppa 134, 8. Rochester John Marshall 36
Wheaton Triangular
Minneota 26, Canby 17
Minneota 45, Wheaton 18
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin Cobra Invitational
1. Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin (WMB) 190.0, 2. Lake Crystal Welcome Memorial (LCW) 109.5, 3. Central of Norwood Young America (CEN) 108.0, 4. Redwood Valley (RED) 105.5, 5. Fulda/Murray County Central (FMC) 69.0, 6. River Valley (RIV) 68.5, 7. Martin County West (MCW) 47.0, 8. Marshall (MAR) 38.0


Friday, January 18
Breckenridge 39, Browerville-Eagle Valley 30
Burnsville 32, Bloomington Kennedy 16
Centennial 46, Buffalo 22
Delano 53, Rockford 20
Eastview 57, Chaska 15
Eden Valley-Watkins 66, Holdingford 15
Farmington 34, New Prague 24
Foley 33, Meadow Creek/Alliance Academy 26
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37, Southland 26
Hastings 58, Park of Cottage Grove 7
Hutchinson 36, Shakopee 24
Kimball 45, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 15
Meadow Creek/Alliance Academy 46, Princeton 22
Minnewaska 54, Morris Area 9
New York Mills 43, Osakis 22
Ogilvie 35, Royalton 29
Pine Island 42, Byron 15
Lake Park/Audubon Tournament
1. Fergus Falls 187, 2. Menaga/Sebeka 166.5, 3. Mahnomen/Wabun 159, 4. Barnesville 154, 5. Dilworth Glyndon Felton 116, 6. Foston/Bagley 92, 7. Lake Park Audubon 79, 8. Pelican & Waren-Alvarado-Oslo 63
Lakeville Triangular
Apple Valley 55, Lakeville 9
Apple Valley 48, Forest Lake 12
Forest Lake 46, Lakeville 16
Mound-Westonka Triangular
DeLaSalle 46, Brooklyn Center 45
Mound-Westonka 33, Brooklyn Center 20
Mound-Westonka 46, De LaSalle 22
Triangular
Spring Lake Park 48, Chisago Lakes 10
Totino-Grace 75, Chisago Lakes 0
Totino-Grace 56, Spring Lake Park 6


Thursday, January 17
Aitkin 60, Braham 6
Alexandria 36, Rocori 34
Anoka 50, Osseo 9
Bemidji 29, Grand Rapids 24
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Menahga/Sebeka 16
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Cannon Falls 42, Kenyon-Wanamingo 27
Champlin Park 43, Maple Grove 18
Dassel-Cokato 24, St. Michael-Albertville 21
Detroit Lakes 38, Staples-Motley 20
Eden Prairie 37, Eagan 23
Forest Lake 44, Roseville 12
Glencoe-Silver Lake 36, Delano 24
Hibbing 47, Superior 12
Lake City 42, Kasson-Mantorville 14
Madelia-Truman 66, St. Clair 6
Minneapolis Edison 62, Minneapolis Henry 12
Minneapolis North 58, Minneapolis Southwest 10
Minneapolis Roosevelt 55, Minneapolis South 11
Montgomery-Lonsdale 36, LeCenter 33
New London- Spicer 40, Benson 25
Nicollet 44, Maple River 24
Richfield/Edina 33, Saint Thomas Academy 27
Rochester Mayo 38, Mankato West 14
Rosemount 54, Bloomington Jefferson 15
Scott West 59, Le Sueur-Henderson/Cleveland 11
Simley 78, North St. Paul 0
St. Paul Johnson 46, Harding 18
Tartan 51, South St. Paul 17
Thief River Falls 37, Greenbush/Middle River/Badger 24
Waconia/Mayer Lutheran 31, Becker 21
Wadena-Deer Creek 46, Park Rapids 13
Watertown-Mayer 35, Annandale/Maple Lake 18
Wayzata 31, Robinsdale Cooper 26
White Bear Lake 31, Stillwater 29
Willmar 34, Little Falls 31
Woodbury 34, Mounds View 32
Pierz Triangular
Pierz 71, Belgrade-Brooten-Elrosa 0
Howard Lake-Waverly 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Pierz 45, Howard Lake-Waverly 24
Fridley Triangular
Minnetonka 50, Minneapolis Washburn 20
Minnetonka 39, Fridley 26
Fridley 35, Minneapolis Washburn 33
Mankato East Triangular
Albert Lea 45, Mankato East 21
Albert Lea 43, St. Peter 26


Tuesday, January 15
Adrian 45, Madison (S.D.) 12
Benilde St. Margaret’s 51, Fridley 23
Bertha-Hewitt/Verndale 57, Wheaton-Herman Norcross 15
BOLD 34, Wabasso 12
Deer River 40, Blackduck/Cass Lake-Bena 24
Frazee 33, Perham 22
Hinckley-Finlayson 30, Crosby-Ironton 24
Lac qui Parle Valley 42, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsly 26
Madelia/Truman 46, Martin County West 15
Mahnomen/Wauben 36, Red Lake County Central 27
Minneota 49, Yellow Medicine East 12
Montgomery-Lonsdale 47, Waterville-Ellysian-Morristown 19
New York Mills 60, Browerville/Eagle Valley 9
Park Rapids Area 42, Crookston 25
Paynesville 33, Litchfield 20
Sauk Centre 29, Albany 27
St. James 41, Red Rock Central 15
St. James 55, Worthington 12
St. Michael-Albertville 52, Monticello 13
West Central 32, Fergus Falls 23
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 48, Redwood Valley 17
Austin Quadrangular
Mankato East 45, Austin 24
Austin 62, Prior Lake 9
Waseca 40, Austin 20
Waseca 63, Prior Lake 7
Waseca 43, Mankato East 19
Mankato East 57, Prior Lake 13
Owatonna Dick Black Invitational
First round
Owatonna 64, Winona 0
Centennial 50, St. Paul Central 21
Second round
Owatonna 35, Centennial 23
Winona 47, St. Paul Central 24
Third round
Owatonna 50, St. Paul Central 12
Centennial 40, Winona 24
New Prague Triangular
New Prague 35, Cannon Falls 22
Northfield 27, New Prague 26
Northfield 40, Cannon Falls 19
Sauk Rapids-Rice Tournament
Braham 42, Mora 25
Sauk Rapids-Rice 36, Braham 33
Sauk Rapids-Rice 42, Mora 22
Silver Lake Triangular
New London-Spicer 33, Glencoe-Silver Lake 23
New London-Spicer 40, Norwood-Young America 30
Norwood-Young America 41, Glencoe-Silver Lake 22


Saturday, January 12
Sibley East 49, LeCenter 19
Anoka Invitational
1. Anoka 200, 2. Cumberland (WI) 142, 3. Henry Sibley 127.5, 4. River Falls (WI) 109, 5. Winona 101.5, 6. Armstrong 100.5, 7. White Bear Lake 96, 8. Alexandria 81.5.
Chaska Tournament
1. Chaska 224.5, 2. De Lasalle 195, 3. Rochester John Marshall 149, 4. Saint Thomas Academy 131, 5. Richfield/Edina 122.5, 6. Park Centre 98, 7. Minneapolis Henry 74.5, 8. Saint Croix Lutheran (defaulted)
Hinckley-Finlayson Invitiational
1. Pierz 245.0, 2. Hinckley-Finlayson 195.0, 3. St. Cloud Apollo 155.0, 4. Rush City 153.5, 5. Trinity of Bloomington 100.0, 6. Pine City 91, 7. Granite City Baptist 49.0, 8. Concordia Academy 44.0
Kimball Tournament
Cooper 31, Eden Valley-Watkins 30
St. James 48, Kimball 10
St. James 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 13
3rd: Eden Valley-Watkins 37, Kimball 28
1st: St. James 30, Cooper 29
LaCrescent Invitational
1st: St. Francis 34, Pine Island 22
3rd: Lakeville 37, Hayfield 25
5th: Wabasha-Kellogg 40, LaCrescent 18
7th: Dover-Eyota 42, Barron, WI 24
Lake City Invitational
1. Medford 221, 2. Caledonia 162, 3. Lake City 147, 4. Plainview Elgin Millville 141, 5. Saint Charles 114, 6. Chatfield 87, 7. Kasson Mantorville 76, 8. Riceville IA 73
Milbank (SD) Tournament
Canby 36, Sioux Falls (SD) Roosevelt 26
Canby 51, Jackson County Central 13
Canby 56, Fargo (ND) South 15
Milbank (SD) 44, Canby 16
Minnewaska Duals
1st Round
Bertha Hewitt/Verndale 51 West Central Area 14
Litchfield 58 Dawson-Boyd 9
Long Prairie-Grey Eagle 42 KMS 19
Minnewaska 56 Pelican Rapids 9
Semifinals
Bertha Hewitt/Verndale 35 Long Prairie-Grey Eagle 33
Minnewaska 32 Litchfield 21
Consolation Semifinals
Dawson-Boyd 36 Pelican Rapids 22
KMS 51 West Central Area 15
7th: West Central Area 41 Pelican Rapids 30
5th: KMS over Dawson-Boyd
3rd: Litchfield 46 Long Prairie-Grey Eagle 12
1st: Minnewaska 33 Bertha Hewitt/Verndale 31
Monticello Invitational
1. St. Micheal-Albertville 208.0, 2. Farmington 193.0, 3. Foley 173.0, 4. Rocori 149.0, 5. Buffalo 96.5, 6. Prior Lake 86.5, 7. Monticello 77.5, 8. Fairmont 63.0
Paynesville Invitational
1. Minneota 171.5, 2. Paynesville 171.0, 3. Scott West 161.0, 4. Forest Lake 152.0, 5. Dassel Cokato 141.5, 6. Park Rapids 98.0, 7. Deer River 76.5, 8. Sartell-St. Stephen 52.0
Parkers Prairie Invitational
1. Benson 154.5, 2. Ortonville 146, 3. Foley 129.5 , 4. Parkers Prairie 121, 5. Breckenridge 80.5, 6. Royalton 80, 7. Crosby-Ironton 79
Royalton Invitational
1. Long Prairie 241, 2. Braham 164, 3. Princeton 161.5, 4. Royalton 160, 5. Browerville/Eagle Valley 149, 6. North St. PauI 52, 7. Holdinglord 39, 8. Upsala Swanville 36, 9. GC Baptist 19
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
Round 1
St. Cloud Tech 31, Hastings 28
Elk River 27, Hutchinson 23
Waconia 38, Albert Lea 21
Cambridge 59, Brainerd 3
Round 2
St. Cloud Tech 25, Elk River 22
Cambridge 43, Waconia 12
Hutchinson 37, Hastings 29
ALbert Lea 47, Brainerd 24
Round 3
1st: Cambridge 36, St. Cloud Tech 18
3rd: Waconia 34, Elk River 20
5th: Albert Lea 39, Hutchinson 22
7th: Hastings 41, Brainerd 25
Stillwater Pony Stampede
First round
Milaca 72, St. Paul Arlington 5
Goodhue 27, New Prague 25
Stillwater 49, Tartan 15
Simley 66, Minneapolis Roosevelt 3
Consolation semifinals
Tartan 48, Minneapolis Roosevelt 23
New Prague 72, St. Paul Arlington 3
Semifinals
Milaca 36, Goodhue 22
Simley 50, Stillwater 10
7th: Minneapolis Roosevelt 48, St. Paul Arlington 17
5th: New Prague 51, Tartan 13
3rd: Goodhue 37, Stillwater 32
1st: Simley 50, Milaca 7
Mayville (ND) May-Port-CG Tournament
1. Hillsboro 243, 2. Crookston 160, 3. Velva 151, 4. Barnesville 146, 5. Larimore 120, 6. MPCG 110, 7. Ellendale/Edgely 110, 8. North Border 88, 9. East Grand Forks 88, 10. West Fargo 67, 11. Central Cass 55, 12. Kindred 29, 13. East Grand Forks Sacred Heart 25
Mound Westonka Verne Gagne Invitational
First round
Centennial 38, Fridley 21
Glencoe-Silver Lake 43, Irondale 21
Bloomington Jefferson 40, Mound Westonka 30
Nicollet 42, Delano 21
Semifinals
Centennial 45, Glencoe-Silver Lake 19
Nicollet 38, Bloomington Jefferson 25
Consolation semifinals
Irondale 48, Fridley 18
Mound Westonka 39, Delano 22
7th: Delano 57, Fridley 12
5th: Mound Westonka 45, Irondale 26
3rd: Bloomington Jefferson 36, Glencoe-Silver Lake 28
1st: Centennial 39, Nicollet 24
Osakis Dual Tournament
Quarterfinals
Coon Rapids 59, Holdingford 8
Melrose 51, Osakis 9
Browerville-Eagle Valley 42, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 21
Albany 58, Ogilvie 8
Semifinals
Coon Rapids 40, Melrose 10
Albany 46, Browerville Eagle Valley 18
Osakis 48, Holdingford 24
Walker-Hackensack-Akely-Nevis 39, Ogilvie 34
1st: Coon Rapids 26, Albany 25
3rd: Melrose 27, Browerville Eagle Valley 23
5th: Osakis 37, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 35
7th: Ogilvie 57, Holdingford 10
Superior (WI) Classic
1. Grand Rapids 265.5, 2. Mora 182.5, 3. Spooner (WI) 163, 4. Superior (WI) 123, 5. Park Falls (WI) 122, 6. Shell Lake (WI) 111.5, 7. Virginia 91, 8. Turtle Lake (WI) 71, 9. Northwestern (WI) 69, 10. Bloomer (WI) 66.5, 11. Northwoods (WI) 9
United South Central Tournament
1. Madelia-Truman 198, 2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 175, 3. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 144.5, 4. United South Central 134.5, 5. Blooming Prairie 134, 6. Mankato Loyola 83.5, 7. Alden-Conger 82, 8. Maple River 63
Wabasso Quadrangular
New Ulm 45, Tracy-Milroy/Balaton 24
Wabasso 65, New Ulm 6
Wabasso 55, Tracy-Milroy/Balaton 7
Wabasso 34, Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 23
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 45, New Ulm 27
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 49, Tracy-Milroy/Balaton 21


Friday, January 11
Albert Lea 31, Rochester Mayo 27
Blaine 39, Osseo 15
Blue Earth Area 50, New Ulm 16
Cannon Falls 30, Zumbrota-Mazeppa 27
Eastview 33, Bloomington Kennedy 21
Grand Meadow/Kingsland/L-O 37, Caledonia/Houston/Spring Grove 24
Jackson County Central 46, Redwood Falls 24
Kasson Mantorville 41, Hayfield 23
Lester Prairie 39, St. Croix Lutheran 31
Litchfield 31, Willmar 18
Mankato West 39, Faribault 21
Orono 33, Minnehaha Academy 28
Princeton 40, Chisago Lakes 29
Rosemount 42, Eden Prairie 16
Sibley East 49, LeCenter 19
St. James 54, United South Central 9
Thief River Falls 48, Roseau 20
Wabasha-Kellogg 44, Chatfield 15
St. Michael-Albertville 32, Waconia 15
Waseca 45, Waterville Elysian Morristown 12
Becker Invitational
1. Becker 218.0, 2. New York Mills 168.5, 3. Mille Lacs 146.5, 4. Howard Lake-Waverly 145.5, 5. Meadow Creek Alliance 133.0, 6. Big Lake 99.0, 7. Braham 94.0, 8. St. Cloud Apollo 60.0
Mahnomen-Waubun Tournament
First Round
Badger/Greenbush-Middle River 48, Menahga/Sebeka 18
Wadena-Deer Creek 53, Crookston 15
Frazee 62, Red Lake County Central 3
Blackduck/Cass Lake-Bena 32, Mahnomen/Waubun 27
Second round
Wadena-Deer Creek 36, Badger/Greenbush-Middle River 25
Frazee 53, Blackduck/Cass Lake-Bena 10
Menahga/Sebeka 36, Crookston 33
Mahnomen/Waubun 41, Red Lake County Central 25
Third Round
1st: Frazee 31, Wadena-Deer Creek 30
3rd: Badger/Greenbush-Middle River 45, Blackduck/Cass Lake-Bena 22
5th: Mahnomen/Waubun 38, Menahga/Sebeka 27
7th: Crookston 36, Red Lake County Central 36
Triangular
Columbia Heights 59, Rockford 13
DeLaSalle 33, Columbia Heights 32
DeLaSalle 54, Rockford 18


Thursday, January 10
Aitkin 69, Rush City 3
Becker 49, Delano 9
Bemidji 44, Little Falls 21
Bertha-Hewitt/Verndale 62, Osakis 4
Braham 45, Ogilvie 27
Byron 43, Triton 24
Cambridge-Isanti 46, Buffalo 18
Centennial 40, St. Francis 25
Champlin Park 67, Park Center 3
East Grand Forks 39, Warren-Alvarado-Oslo 24
Eastview 49, Somerset (WI) 18
Elk River 29, Anoka 25
Fergus Falls 28, Barnesville 24
Forest Lake 62, Park of Cottage Grove 6
Frazee 33, Detroit Lakes 22
Grand Rapids 47, Staples-Motley 19
Hastings 46, Mounds View 16
Hibbing 52, Virginia Area 15
Hinckley/Finlayson 37, Mora 28
Lakeville 39, Eagan 27
Maple Grove 28, Coon Rapids 27
Medford 55, Blooming Prairie 12
Minneapolis Edison 45, Minneapolis Roosevelt 12
Minneapolis North 48, Minneapolis Washburn 22
Minneapolis South 49, Minneapolis Southwest 30
Minneota 43, Renville County West 21
Minnetonka 50, Hopkins/Blake 16
New London-Spicer 44, Montevideo 12
New York Mills 34, Menahga/Sebeka 27
Nicollet 40, Martin County West 24
Northfield 40, Farmington 18
Ottertail Central 42, Browerville/Eagle Valley 21
Perham 58, Pelcian Rapids 10
Pelcian Rapids 39, Breckenridge 21
Perham 70, Breckenridge 0
Richfield/Edina 51, Mahtomedi 24
Rocori 27, Albany 25
Roseau 37, Deer River 30
Roseville 30, White Bear Lake 28
Shakopee 46, Prior Lake 15
Simley 50, Henry Sibley 9
Spring Lake Park/St. Anthony 43, Monticello 21
Stewartville 30, Lake City 24
Stillwater 37, Woodbury 26
South Saint Paul 36, Saint Thomas Academy 18
Tartan 72, North St. Paul 6
Thief River Falls 44, Fertile-Beltrami 24
Wabasso 48, Gibbon-Fairfax-Winthrop/MW 13
Watertown-Mayer 38, Glencoe-Silver Lake 19
Wayzata 40, Robinsdale Armstrong 22
Red Rock Cent./Westbrook-Walnut Grove 45, Fulda/Murray County Cent. 18
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 63, Marshall 10
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 33, Hutchinson 26
Dassel-Cokato 47, Annandale/Maple Lake 6
Hutchinson 43, Annandale/Maple Lake 21
St. Clair Quadrangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 37, River Valley 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 64, Maple River 6
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 46, St. Clair 23
St. Clair 54, Maple River 18
St. Clair 37, River Valley 27
River Valley 56, Maple River 18
St. Paul Highland Park 40, St. Paul Arlington 30
Willmar 58, Sartell 12
Totino Quadrangular
Totino Grace 67, Fridley 3
Totino Grace 55, Osseo 9
Totino Grace 62, Irondale 6
Osseo 40, Irondale 22
Osseo 52, Fridley 13
Irondale 51, Fridley 19
Triangular
Park Rapids 50, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Park Rapids 62, Crosby-Ironton 9
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 36, Crosby-Ironton 34


Tuesday, January 8
Albany 39, Melrose 22
Albert Lea 33, Butterfield-Odin/Mountain Lake/Windom Area 22
Badger-Greenbush-Middle River 49, Crookston 18
Barnesville 31, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Brainerd 40, Aitkin 15
Burnsville 38, Shakopee 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 48, Decorah (IA) 21
Cavalier (ND) 39, Warren 24
Deer River 39, Virginia 24
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 46, Lewiston-Altura 23
Lake Crystal-Wellcome Memorial 51, St. Clair 22
Little Falls 37, Alexandria 21
Madelia-Truman 36, Nicollet 21
Mahnomen-Waubun 40, Fosston/Bagley 30
Maple River 33, Martin County West 33
Norwood-Young America 55, Le Sueur-Henderson/Cleveland 18
Scott West 39, LeCenter 22
St. Croix 72, Granite City 6
Sisseton (SD) 58, Chokio/Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 13
St. Cloud Tech 31, Foley 24
West Central Area 51, Pelican Rapids 15
Wheaton/Herman/Norcross 51, Belgrade-B.E. 14
Wadena-Deer Creek 37, Bertha-Hewitt-Verndale 18
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin 38, Pipestone-Jasper 19
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 45, Columbia Heights 19
Brooklyn Center 39, Cretin-Derham Hall 28
Columbia Heights 44, Cretin-Derham Hall 22
Buffalo Triangular
New London-Spicer 35, Annandale/Maple Lake 22
New London-Spicer 36, Buffalo 29
Annandale/Maple Lake 37, Buffalo 21
Meadow Creek Aliance Academy Triangular
Meadow Creek Aliance Academy 45, Trinity 26
Minnetonka 56, Trintiy of Bloomington 12
Minnetonka 37, Meadow Creek Aliance Academy 35


Saturday, January 5
Benson Classic Invitational
1. Minnewaska 206.0, 2. Minneota 200.0, 3. Sauk Centre 178.5, 4. Benson 171.0, 5. Lac qui Parle Valley 92.0, 6. Redwood Valley 87.0, 7. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 68.0, 8. Marshall 43.5
Bismarck Tournament
1. Frazee (Minn.) 193.5, 2. Rapid City (S.D.) Stevens 164, 3. Bismarck 145, 4. West Fargo 137.5, 5. Minot 120, 6. (tie) Beulah and Dickinson 113.5. , 8. Bismarck Century 106, 9. Napoleon 105, 10. Williston 92.5, 11. Grand Forks Red River 89, 12. Wahpeton 77.5, 13. Jamestown 76.5, 14. Sidney (Mont.) 76, 15. (tie) Belcourt, Glendive (Mont.), and Lisbon 71, 18. Rapid City (S.D.) Central 62, 19. Mandan 59.5, 20. Valley City 59, 21. Fargo South 58.5, 22. Fargo North 45, 23. Bismarck St. Mary’s 41.5, 24. Grand Forks Central 31, 25. Devils Lake 20
Brooklyn Center Invitational
1. Watertown-Mayer 199, 2. Brooklyn Center 198, 3. St. Paul Central 157.5, 4. Minnetonka 148, 5. St. Croix Lutheran 130, 6. Minnehaha Academy/Lutheran High 118.5, 7. Mpls. Patrick Henry 46, 8. Mpls. Washburn 43
Buffalo Invitational
First round
Alexandria 33, Eden Prairie 30
Armstrong 43, Ellsworth JV (WI) 24
Buffalo 53, Big Lake 15
Foley 64, Richfield 3
Second round
Alexandria 32, Buffalo 28
Eden Prairie 42, Big Lake 13
Ellsworth JV (WI) 54, Richfield 18
Foley 40, Armstrong 24
1st: Foley 40, Alexandria 24
3rd:Buffalo 49, Armstrong 30
5th: Eden Prairie 34, Ellsworth JV (WI) 25
7th: Big Lake 42, Richfield 30
Burnsville Tournament
1. Burnsville 215, 2. Eastview 175.5, 3. Byron and Hastings 129, 5. Austin 119, 6. Rochester Mayo 116, 7. Eagan 81.5, 8. St. Paul Como Park 50
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational
1. Cambridge-Isanti 182, 2. Grand Rapids 162, 3. Bemidji 160, 4. Elk River 137.5, 5. Brainerd 121, 6. St. Paul Johnson 96, 7. Blaine 91
Cannon Falls Invitational
1. Shakopee 188 pts, 2. Southland 186 pts, 3. GFW-McCleod West 168.5 pts, 4. Woodbury 162.0, 5. Cannon Falls 160.0, 6. Rochester Century 134.0, 7. Rushford Peterson 128.0, 8. Mankato Loyola 84.0, 9. Benilde-St. Margaret 74.0, 10. St. Thomas Academy 68.0, 11. Orono 59.0, 12. Elmore Academy 15.0
Columbia Heights Invitational
St. Francis 188, Coon Rapids 186.5, Somerset (WI) 135, Osseo 120.5, Columbia Heights 109, DeLaSalle 105.5, St. Paul Harding 85, Fridley 47
Dam Site Tournament
1. Wabasso 182, 2. Canby 138, 3. Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 133, 4. Renville County West 98, 5. Pipestone-Jasper 59, 6. Dawson-Boyd 51, 7. Yellow Medicine East 41, 8. Tracy-Milroy-Balaton 26
Farmington Duals
Pool A
Scott West 45, Faribault 15
Jackson County Central 43, Faribault 29
Scott West 50, Jackson County Central 13
Pool B
Northfield 51, Henry Sibley 17
Northfield 37, Blue Earth Area 26
Blue Earth Area 58, Henry Sibley 15
Pool C
Goodhue 41, Bloomington Kennedy 21
St. Michael-Albertville 48, Bloomington Kennedy 7
St. Michael-Albertville 28, Goodhue 25
Pool D
Paynesville 35, Farmington 24
Farmington 72, Rochester John Marshall 0
Paynesville 66, Rochester John Marshall 3
Championship Pool
Paynesville 33, Scott West 24
Northfield 42, St. Michael-Albertville 15
5th Place Pool
Farmington 45, Jackson County Central 25
Blue Earth Area 38, Goodhue 27
Consolation Pool
Faribault 38, Henry Sibley 28
Bloomington Kennedy 60, Rochester John Marshall 3
1st: Northfield 35, Paynesville 26
3rd: Scott West 31, St. Michael-Albertville 21
5th: Blue Earth Area 36, Farmington 20
7th: (Tie) Goodhue 32, Jackson County Central 32
9th: Bloomington Kennedy 40, Faribault 25
11th: Henry Sibley 42, Rochester John Marshall 11
Fertile-Beltrami Pine to Prairie Tournament
1. Thief River Falls 217, 2. Red Lake County Cent. 169, 3. Fertile-Beltrami 147, 4. Menahga-Sebeka 139, 5. Dilworth-Glyndon-Felton 86.5, 6. Lake Park-Audubon 84, 7. Fosston-Bagley 83
Hibbing Duals
Hibbing 51, St. Paul Highland Park 14
White Bear Lake 55, Virginia 16
Hibbing 57, Virginia 17
Hibbing 63, Nashwauk-Keewatin 12
St. Paul Highland Park 34, Nashwauk-Keewatin 12
Hibbing 48, White Bear Lake 15
Virginia 48, Nashwauk-Keewatin 27
LeCenter Bezdichek Invitational
1. Waseca 208, 2. New Prague 130, 3. LeCenter 101, 4. LeSueurHenderson/Cleveland 90, 5. Mankato East 85, 6. JWP 64, 7. River Valley 48.5, 8. Kenyon Wanamingo 28
Little Falls Flyer Invitational
1. Wadena/Deer Creek 207, 2. Pierz 174, 3. Litchfield 162, 4. Detroit Lakes 152, 5. Little Falls 140, 6. Sauk Rapids 91.5, 7. Fergus Falls 86
MACCRAY Quadrangular
Barnesville 40, MACCRAY 30
Barnesville 39, Ortonville 30
Willmar 42, Barnesville 13
Montgomery-Lonsdale Invitational
1. Lake Crystal-Welcome Memorial 221, 2. Blooming Prairie 170, 3. Howard Lake-Waverly 167.5, 4. Montgomery-Lonsdale 157.5, 5. Martin County West 101.5, 6. Maple River 87.5, 7. St. Clair 85.5, 8. Mankato West (JV) 80, 9. Cretin-Derham Hall 57
Mora Tournament
1. Waconia/Mayer Lutheran 201, 2. Albany 180, 3. Annandale/Maple Lake 176, 4. Hinckley-Finlayson 142, 5. Mora 126, 6. St. Cloud Apollo 104, 7. Pine City 52, 8. Sartell 45
Norwood-Young America Central Invitational
1. Eden Valley-Watkins 170.0, 2. Waterville-Elysian-Morristown 159.0, 3. Norwood-Young America 137.5, 4. Glencoe-Silver Lake 127.0, 5. St. Peter 115.5, 6. Lester Praire-Winsted Holy Trinity 111.5, 7. Litchfield (JV) 99.0, 8. New Prague (JV) 31.0
Ogilvie Invitational
1. Mille Lacs 214, 2. Robbinsdale-Cooper 189, 3. Rush City 131.5, 4. Meadow Creek Alliance Academy 129, 5. Ogilvie 119, 6. South St. Pau 112, 7. Minneapolis North 69.5, 8. Minneapolis South 56, 9. St. Paul Humboldt 37
Perham Dual Tournament
Round 1
Perham 57, Crosby-Ironton 13
New York Mills 43, Roseau 23
New London-Spicer 33, Park Rapids 33 (NLS wins on criteria)
Staples-Motley 37, Walker-Hackensack-Ackley 33
Consolation Bracket
Roseau 51, Crosby-Ironton 17
Park Rapids 52, Walker-Hackensack-Ackley 17
Semi-Final
Perham 37, New York Mills 22
New London-Spicer 55, Staples-Motley 11
7th: Walker-Hackensack-Ackley 42, Crosby-Ironton 29
5th: Park Rapids def. Roseau
3rd: New York Mills 53, Staples-Motley 10
1st: Perham 33, New London-Spicer 30
Royalton Invitational
1. Long Prairie-Grey Eagle 241, 2. Braham 164, 3. Princeton 161.5, 4. Royalton 160, 5. Browerville/Eagle Valley 149, 6. North St. Paul 52, 7. Holdingford 39, 8. Upsala/Swansville 36, 9. Granite City Baptist 19
Simley Invitational
1. Simley 203, 2. Anoka 170, 3. Champlin Park 122, 4. Morris Area 100, 5. Minneapolis Edison 87.5, 6. Mahnomen-Waubun 69, 7. NRHEG 62, 8. Chisago Lakes 32
Tartan Tournament
1. Totino Grace 229, 2. Rosemount 168.5, 3. Tartan 147, 4. North Branch 120.5, 5. Roseville 108.5, 6. Chaska 108, 7. Maple Grove 94, 8. Irondale 81


Friday, January 4
Anoka 47, Maple Grove 10
Bloomington Kennedy 39, Eagan 21
Burnsville 49, Lakeville 8
Caledonia/Houston/Spring Grove 31, Southland 31
Camridge-Isanti 53, Irondale 13
Chisago Lakes 33, Pine City 21
Coon Rapids 39, Blaine 10
Eastview 58, Prescott (WI) 12
Eastview 30, Wayzata 21
Goodhue 28, Wabasha Kellogg 25
GMLOK 58, Rushford-Peterson 7
Hayfield 33, Cannon Falls 26
Milaca 28, Foley 22
North Branch 34, Princeton 22
Simley 25, Forest Lake 24
St. Charles 54, Lewiston 17
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. BOLD 215, 2. KMS 120, 3. Becker 114, 4. ACGC 103, 5. Melrose 89, 6. WCA 75.5, 7. OTC 69.5, 8. BBE 34.5
Mound-Westonka Triangular
Delano 51, Orono 14
Mound-Westonka 56, Orono 18
Rockford Invitational
1. Sibley East 188, 2. Kimball 174, 3. Eden Valley-Watkins 164, 4. Park Of Cottage Grove 115, 5. Buffalo Lake-Hector 100, 6. Rockford 92, 7. Trinity of Bloomington 65, 8. Concordia Academy 31


Thursday, January 3
Annandale/Maple Lake 50, Delano 13
Bertha-Hewitt/Verndale 58, Parkers Prairie 10
Braham 39, Rush City 28
Byron 34, Lake City 33
Centennial 40, Tartan 24
Dilworth-Glyndon-Felton 45, Breckenridge 22
Elk River 28, Champlin Park 27
Farmington 39, Hastings 21
Fergus Falls 39, Pelican Rapids 16
Kasson Mantorville 58, Triton 9
Long Prairie-Grey Eagle 36, Sauk Centre 29
Mankato West 46, Rochester John Marshall/Lourdes 18
Minnewaska Area 50, Benson 17
Montevideo 34, Yellow Medicine East 28
New Ulm 34, River Valley 29
New York Mills 36, Park Rapids 24
Owatonna 58, Austin 7
Paynesville 58, Big Lake 9
Redwood Valley 37, Worthington 24
Rochester Mayo 35, Rochester Century 21
Rosemount 41, Chaska 32
St. Cloud Tech 42, Brainerd 24
St. James 57, Martin County West 3
St. Michael-Albertville 35, Becker 23
Tartan 36, Spring Lake Park 28
Totino-Grace 52, Buffalo 7
Waconia/Mayer Lutheran 38, Watertown-Mayer 12
Waseca 40, Shakopee 18
Windom Area/Mt. Lake/Btrfld-Odin 63, Fulda/Murray County Central 10
North Branch 45, Fridley 12
Fridley 31, Columbia Heights 31
Mille Lacs 52, Mora 14
Pierz 49, Mille Lacs 20
Centennial Triangular
Centennial 40, Tartan 24
Centennial 49, Spring Lake Park/St. Anthony Village 18
Tartan 36, Spring Lake Park/St. Anthony Village 24
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 34, Litchfield 22
Dassel-Cokato 46, Rocori 17
Litchfield 48, Rocori 15
Holdingford Triangular
Howard Lake-Waverly 63, Holdingford 6
Howard Lake-Waverly 34, Royalton 27
Royalton 48, Holdingford 12
Park of Cottage Grove Quadrangular
DeLaSalle 30, St. Paul Highland Park 28
DeLaSalle 37, Park of Cottage Grove 30
Henry Sibley 39, DeLaSalle 30
Henry Sibley 43, St. Paul Highland Park 26
Henry Sibley 44, Park of Cottage Grove 22
Park of Cottage Grove 36, St. Paul Highland Park 30
Triangular
Nicollet 32, Blooming Prairie 25
Nicollet 52, Mankato Loyola 16
Blooming Prairie 47, Mankato Loyola 16
Triangular
Canby 55, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 13
Canby 38, Renville County West 22

Bookmark the permalink.

Comments are closed.