High School Results – February 2002

Saturday, February 9
Crookston 34, Roseau 28
Lake Park-Audubon 45, Warren/O/A 27
Lake Park-Audubon 32, East Grand Forks 30
Bloomington Jefferson Tournament
Owatonna 52, Bloomington Jefferson 12
Wayzata 46, Bloomington Jefferson 20
Bloomington Jefferson 45, Minneapolis Southwest 27
Owatonna 58, Minneapolis Southwest 6
Owatonna 50, Wayzata 3
Wayzata 50, Minneaplois Southwest 9
Minnetonka Dual Tournament
Round robin
Minnehaha/Lutheran of Bloomington 64, Minneapolis South 6
Minnetonka 58, Minneapolis South 13
Minnetonka 43, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 21
Park of Cottage Grove 39, DeLaSalle 28
Rosemount 55, DeLaSalle 9
Rosemount 62, Park of Cottage Grove 6
5th: DeLaSalle 66, Minneapolis South 8
3rd: Park of Cottage Grove 32, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 28
1st: Rosemount 64, Minnetonka 3
South Central Conference
1. Waseca 205.5, 2. Blue Earth Area 194.5, 3. St. James 152, 4. New Ulm 136.5, 5. St. Peter 114, 6. United South Central 100.5, 7. Fairmont 84
Tomahawk Conference Quadrangular
Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 37, River Valley 29
Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 57, Buffalo Lake-Hector 5
River Valley 45, Buffalo Lake-Hector 18
Wabasso 45, Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 9
Wabasso 63, River Valley 6
Wabasso 69, Buffalo Lake-Hector 3


Friday, February 8
Anoka 36, Coon Rapids 17
Apple Valley 33, Bloomington Kennedy 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 31, Wabasha-Kellogg 30
Cambridge-Isanti 43, Forest Lake 10
Champlin Park 29, Blaine 26
Frazee 42, Bertha-Hewitt/Verndale 19
Goodhue 46, St. Charles 14
GMLOK 34, Fillmore Central 25
Lake Park-Audubon 72, EGF Sacred Heart 0
Medford 39, Caledonia/Houston/Spring Grove18
Montevideo 34, Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 30
BOLD 47, Montevideo 12
Waconia/Mayer Lutheran 28, St. Cloud Tech 27
Albany Purple Pride Invitational
1. New London-Spicer 180, 2. Albany 158.5, 3. Becker 146.5, 4. Sauk Rapids 141, 5. Delano 101, 6. St. Cloud Apollo 85, 7. Osakis 84, 8. Mora 78.5, 9. Holdingford 10
Benilde St. Margaret’s Triangular
Benilde St. Margaret’s 41, Minnehaha Academy 25
Benilde St. Margaret’s 46, Trinity 26
Minnehaha Academy 32, Trinity 22
Little Falls Triangular
Foley 30, Little Falls 24
Elk River 45, Little Falls 17
Foley 28, Elk River 23
Scott West Dual Tournament
Round 1
Scott West 42, Norwood-Young America 19
Hastings 35, Waterville-Morristown-Elysian 25
Round 2
Scott West 42, Hastings 13
Waterville-Morristown-Elysian 31, Norwood-Young America 28
Round 3
Scott West 48, Waterville-Morristown-Elysian 15


Thursday, February 7
Bemidji 56, Moorhead 9
Brooklyn Center 55, Fridley 15
Brooklyn Center 70, Concordia Academy 0
Buffalo 33, St. Francis 26
Burnsville 63, Chaska 6
Cannon Falls 37, Kasson Mantorville 28
Cooper 42, Armstrong 21
Dassel Cokato 35, Becker 24
Detroit Lakes 62, Pelican Rapids 4
Eden Valley-Watkins 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 23
Farmington 49, Prior Lake 15
Fosston 45, Warren-Alvarado-Oslo 25
GMLOK 26, Lake City 25
Grand Rapids 34, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Henry Sibley 53, Richfield 15
Maple Grove 30, Osseo 29
Mille Lacs 55, Rush City 17
New Prague 38, Shakopee 19
Northfield 24, Hutchinson 21
Rosemount 25, Eastview 21
Simley 54, Tartan 9
Spring Lake Park/St. Anthony 31, Irondale 22
Saint Thomas Academy 54, Minneapolis North 24
St. Cloud Apollo 36, Princeton 24
Thief River Falls 39, East Grand Forks 24
Virginia Area 43, Deer River 16
Waconia 48, Glencoe-Silver Lake 16
Wadena-Deer Creek 43, Perham 22
Watertown-Mayer 39, Delano 15
Wayzata 52, Minnetonka 9
Blooming Prairie Triangular
Hayfield 43, Le Center 22
Hayfield 46, Blooming Prairie 18
Le Center 34, Blooming Prairie 33
Lakeville Triangular
Eden Prairie 26, Sibley East 26
Lakeville 28, Sibley East 20
Lakeville 45, Eden Prairie 18
Lester Prairie/Holy Trinity Triangular
Buffalo Lake-Hector 47, Lester Prairie/Holy Trinity 24
Buffalo Lake-Hector 48, LeSueur-Henderson 28
Lester Prairie/Holy Trinity 34, LeSueur-Henderson 30
Owatonna Turkey Store Duals
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Montgomery-Lonsdale 24
Owatonna 54, Rochester Mayo 6
Rochester Mayo 46, Montgomery-Lonsdale 16
Owatonna 44, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 16
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, Rochester Mayo 31
Owatonna 57, Montgomery-Lonsdale 6
Ottertail Central Triangular
Wheaton-Herman/Norcross 63, Breckenridge 6
Wheaton-Herman/Norcross 48, Ottertail Central 14
Sauk Centre Triangular
Sauk Centre 32, Canby 26
Sauk Centre 44, Benson 16
Quadrangular
Centennial 54, Stillwater 16
Centennial 46, St. Paul Johnson 15
Stillwater 51, St. Paul Johnson 10
Totino Grace 49, Stillwater 17
Totino Grace 49, St. Paul Johnson 12
Totino Grace 26, Centennial 24
Triangular
Fergus Falls 38 Parkers Prairie 28
Fergus Falls 44 Alexandria 18


Tuesday, February 5
Blackduck/Cass Lake-Bena 39, Crookston 25
Buffalo 34, Hutchinson 24
Caledonia/Houston/Spring Grove 58, Lewiston-Altura 8
Dassel-Cokato 55, Kimball 10
Frazee 45, Park Rapids Area 13
Hibbing 58, Virginia Area 10
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 15
Lac qui Parle Valley 51, MACCRAY 21
Lake Park-Audubon 46, Pelican Rapids 19
LeSueur-Henderson 37, Maple River 36
Mille Lacs 34, Princeton 27
Monticello 45, Woodbury 21
Orono 35, Benilde-St. Margaret’s 33
Red Lake County Central 36, Fosston/Bagley 21
River Valley 45, Buffalo Lake-Hector 21
St. Cloud Tech 58, Sartell 9
Wadena-Deer-Creek 31, Bemidji 23
Willmar 47, Alexandria 12
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin 40, Red Rock Central/WWG 18
Triangular
Scott West 44, Mankato West 12
Scott West 47, New Prague 12
New Prague 38, Mankato West 21
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 47, Woodbury 17
Annandale/Maple Lake 34, Monticello 29
Monticello 45, Woodbury 21
Eagle Bend Triangular
West Central 57, Browerville-Eagle Valley 14
West Central 42, Royalton 27
Royalton 33, Browerville-Eagle Valley 30
Fertile-Beltrami Triangular
Barnesville 54, Warren-Alvarado-Olso 15
Fertile-Beltrami 35, Barnesville 18
Mapleton Triangular
United South Central 51, LeSueur-Henderson 19
United South Central 57, Maple River 3
United South Central 51, LeSueur-Henderson 19
Minneapolis Washburn Quadrangular
Minneapolis Washburn 50, St. Paul Humboldt 16
Minneapolis Washburn 53, North St. Paul 24
North St. Paul 45, St. Paul Humboldt 21
St. Croix Lutheran 42, Minneapolis Washburn 36
St. Croix Lutheran 54, North St. Paul 16
St. Croix Lutheran 60, St. Paul Humboldt 14
Little Falls Triangular
Litchfield 54, St. Cloud Apollo 7
Litchfield 44, Little Falls 19
Mound Westonka Triangular
Mound Westonka 38, Chaska 34
Watertown-Mayer 44, Mound Westonka 19
Watertown-Mayer 49, Chaska 22
Norwood-Young America Triangular
Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 33, De La Salle 30
Norwood-Young America 50, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 21
Norwood-Young America 55, De La Salle 12
St. Thomas Academy Triangular
St. Thomas Academy 42, St. Paul Highland Park 36
St. Thomas Academy 54, Minneapolis Southwest 15
Staples-Motley Triangular
Minnewaska 32, Perham 24
Minnewaska 64, Staples-Motley 0
Perham 53, Staples-Motley 7


Saturday, February 2
St. Paul Harding 47, St. Thomas Academy 23
Caledonia/Houston/Spring Grove 46, MFL Mar Mac 30
Caledonia/Houston/Spring Grove 62, Postville 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 46, Waukon 30
Minnesota 9th Grade State Individual Tournament
1. Totino Grace 94.5, 2. Apple Valley 82.0, 3. Foley 81.5, 4. Albert Lea 73.0, 5. Cambridge 68.0, 6. Faribault 64.5, 7. BOLD 62.0, 8. Wabasha/Kellogg 60.0, 9. Hastings 57.0, 10. Hutchinson 56.0
Armstrong Invitational
Round 1
Anoka 48, Minneapolis Roosevelt 9
Bloomington Kennedy 41, Osseo 15
Rosemount 59, Armstrong 9
Goodhue 45, Eden Prairie 19
Round 2
Rosemount 31, Goodhue 30
Anoka 32, Bloomington Kennedy 26
Osseo 31, Minneapolis Roosevelt 29
Armstrong 33, Eden Prairie 32
1st: Rosemount 29, Anoka 25
3rd: Goodhue 33, Bloomington Kennedy 28
5th: Armstrong 33, Osseo 27
7th: Eden Prairie 38, Minneapolis Roosevelt 31
Alexandria Big Ole Invitational
1. Wadena-Deer Creek 219, 2. Frazee 218, 3. Willmar 150, 4. Rocori 112, 5. Morris 89.5, 6. Alexandria 62, 7. Moorhead 50, 8. Marshall 45.5
Centennial Tournament
Blaine 38, United South Central 23
Centennial 36, New Prague 19
Centennial 42, Dover-Eyota 20
Centennial 51, Blaine 10
Centennial 56, United South Central 14
Centennial 60, Lakeville 8
Dover-Eyota 32, Lakeville 31
Dover-Eyota 41, Blaine 24
Dover-Eyota 48, United South Central 15
Lakeville 41, Blaine 19
Lakeville 42, United South Central 20
New Prague 35, Lakeville 13
New Prague 36, Dover-Eyota 27
New Prague 50, Blaine 6
New Prague 57, United South Central 12
Grand Rapids Tournament
Simley 27, Owatonna 15
Hiawatha Valley League Conference Tournament
1. Stewartville 179.5, 2. Pine Island 142, 3. Zumbrota Mazzepa 136.5, 4. Kasson Mantorville 131, 5. Hayfield 121.5, 6. Triton 117.5, 7. Lake city 108.5, 8. Cannon Falls 105, 9. Byron 89, 10. Kenyon Wanamingo 15
Meadow Creek Alliance Invitational
1. Howard Lake-Waverly-Winsted 171.5, 2. Meadow Creek Alliance 152, 3. DeLaSalle 144, 4. Sartell 113.5, 5. Edina-Richfield 11, 6. Trinity 96, 7. Mankato-Loyola 90.5, 8. Benilde-St. Margaret’s 84, 9. Rockford 77.5, 10. St. Croix Lutheran 64, 11. Concordia Academy 12
Orono Duals
First round
Minneapolis Edison 47, Orono 15
Princeton 38, Bloomington Jefferson 19
Second round
Princeton 54, St. Paul Highland Park 19
St. Charles 42, Orono 19
Third round
Bloomington Jefferson 42, St. Paul Highland Park 25
Minneapolis Edison 28, St. Charles 25
5th: Orono 41, St. Paul Highland Park 31
3rd: St. Charles 36, Bloomington Jefferson 28
1st: Minneapolis Edison 35, Princeton 33
Park Region Conference
1. Bertha-Hewitt/Verndale 204.5, 2. Pequot Lakes/Pine River-Backus 150, 3. Ottertail Central 123, 4. Parkers Prairie 122.5, 5. New York Mills 121, 6. Menahga/Sebeka 114, 7. Browerville/Eagle Valley 94, 8. Osakis 28
Paynesvile Tournament
Hutchinson 27, Perham 27
Mankato West 44, West Central Area 22
Milaca 38, Hutchinson 24
Milaca 40, Renville County West 16
Paynesvile 40, Sauk Centre 14
Paynesville 51, West Central Area 13
Perham 42, Renville County West 18
Sauk Centre 31, Mankato West 24
7th: West Central 34, Renville County West 28
5th: Perham 39, Mankato West 19
3rd: Sauk Centre 33, Hutchinson 27
1st: Paynesville 27, Milaca 26
Pine City Quadrangular
Rush City 58, Nashwauk-Keewatin/Greenway 12
Pine City 30, South St. Paul 30
Rush City 48, South St. Paul 12
Nashwauk-Keewatin/Greenway 57, Pine City 12
Rush City 62, Pines City 18
Nashwauk-Keewatin/Greenway 37, South St. Paul 15
St. James Quadrangualar
Janesville-Waldorf-Pemberton 36, Alden-Conger 35
Long Prairie-Grey Eagle 40, Janesville-Waldorf-Pemberton 23
St. James 48, Long Prairie-Grey Eagle 13
St. James 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
St. James 59, Alden-Conger 9
Suburban East Conference Tournament
1. Forest Lake 202.5, 2. Hastings 182, 3. Stillwater 168, 4. Roseville 113, 5. White Bear Lake 113, 6. Woodbury 80.5, 7. Mounds View 79, 8. Park of Cottage Grove 68
Tartan Quadrangular
Tartan 72, Mahtomedi 6
Tartan 49, St. Paul Como Park 16
Tartan 34, Irondale 29


Friday, February 1
Adrian 26, Minneota 25
Milaca 72, Chisago Lakes 6
New Ulm 41, St. Peter 30
Paynesville 37, Canby 25
Redwood Valley 42, Luverne 30
Apple Valley Quadrangular
Apple Valley 52, Eastview 12
Apple Valley 65, Chaska 6
Apple Valley 48, Centennial 13
Centennial 47, Eastview 22
Elk River Quadrangular
Buffalo 30, Elk River 26
Buffalo 33, Maple Grove 28
Champlin Park 39, St. Francis 26
Elk River 39, St. Francis 18
Elk River 47, Maple Grove 18
St. Francis 33, Maple Grove 25
Foley Quadrangular
Litchfield 52, Brainerd 17
Litchfield 56, Mora 7
Litchfield 36, Foley 18
Great River Conference
1. Mille Lacs 206.5, 2. Aitkin 190.0, 3. Braham 160.0, 4. Hinckley-Finlayson154.0, 5. Rush City 121.5, 6. Ogilvie
Lake Park Audubon Triangular
Breckenridge 33, Lake Park Audubon 31
Barnesville 39, Breckenridge 22
Barnesville 42, Lake Park Audubon 20
New London-Spicer Invitational
1. New London-Spicer 140.0, 2. Kerkhoven-Murdock-Sundburg 137.0, 3. Eden Valley-Watkins 104.0, 4. Atwater-Comos-Grove City 99.5, 5. Melrose 84.0, 6. Benson 78.0, 7. Lac qui Parle Valley 73.5, 8. Royalton 63.0
Patrick Henry Triangular
Minnetonka 52, St. Paul Central 18
Minnetonka 54, Patrick Henry 22
St. Paul Central 39, Patrick Henry 34
Wright County Conference
1. St. Michael-Albertville 191.5, 2. Dassel-Cokato 188, 3. Waconia/Mayer Lutheran 158, 4. Becker 128.5, 5. Watertown-Mayer 115.5, 6. Glencoe-Silver Lake 101, 7. Delano 80, 8. Annandale/Maple Lake 58

Bookmark the permalink.

Comments are closed.