High School Results – February 2003

Thursday, February 13
Breckenridge 36, Ortonville 28


Tuesday, February 11
Bertha-Hewitt Verndale 73, Osakis 6
St. Cloud Apollo 41, Sauk Rapids 34
St. Cloud Tech 43, Alexandria 18


Monday, February 10
Dawson-Boyd 64, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 6


Saturday, February 8
Apple Valley 40, Frazee 15
Morris Area/Hancock 40, Alexandria 30
Bloomington Jefferson Jaguar Invitational
First round
Wayzata 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22
Owatonna 70, St. Paul Central
Second round
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 38, Bloomington Jefferson 33
Owatonna 57, Wayzata 11
Third round
Wayzata 42, Bloomington Jefferson 33
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, St. Paul Central 9
Fourth round
Owatonna 53, Bloomington Jefferson 12
Wayzata 59, St. Paul Central 24
Final round
Bloomington Jefferson 49, St. Paul Central 25
Owatonna 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Minnetonka Tournament
Pool A
DeLaSalle 38, Brooklyn Center 26
DeLaSalle 45, Minneapolis South 31
Minneapolis South 48, Brooklyn Center 23
Minnetonka 63, DeLaSalle 15
Minnetonka 77, Brooklyn Center 3
Minnetonka 78, Minneapolis South 0
Pool B
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 36, Park of Cottage Grove 34
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 57, Park Center 24
Park of Cottage Grove 58, Park Center 19
Rosemount 49, Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 19
Rosemount 59, Park of Cottage Grove 15
Rosemount 73, Park Center 6
7th: Park Center 42, Brooklyn Center 21
5th: Park of Cottage Grove 48, Minneapolis South 24
3rd: Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 54, DeLaSalle 18
1st: Rosemount 43, Minnetonka 19
Montevideo Tournament
BOLD 58, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 15
Dawson-Boyd 49, Montevideo 26
1st: BOLD 64, Dawson-Boyd 8
3rd: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 38, Montevideo 36
South Central Tournament
1. New Ulm 206.5
2. St. James 198
3. Waseca 188
4. Blue Earth Area 175
5. St. Peter 109.5
6. Fairmont 85


Friday, February 7
Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Rockford 18
Braham 48, Chisago Lakes 21
Cambridge-Isanti 33, Totino-Grace 23
Coon Rapids 47, Champlin Park 17
Frazee 49, Bertha-Hewitt/Verndale 20
Irondale 66, Monticello 12
Lakeville 36, Burnsville 30
New Prague 36, Shakopee 25
New York Mills 68, Walker-Hackensack-Akley-Nevis 9
Ogilvie 42, Pine City 21
Pipestone Area 45, Worthington 24
Plainview/Elgin-Millville 32, Goodhue 27
Rocori 66, Sartell 14
Roseau 37, Crookston 27
Sibley East 40, Bloomington Jefferson 22
St. Cloud Tech 36, Waconia 33
Albany Purple Pride Invitational
1. Becker 238.5
2. New London-Spicer 175
3. Albany 151
4. Delano 115
5. Mora 103.5
6. St. Cloud Apollo 88
7. Sauk Rapids 86.5
8. Holdingford 75
9. Osakis 54.5
Centennial Triangular
Buffalo 46, Tartan 22
Centennial 58, Buffalo 17
Centennial 60, Tartan 14
Elk River Triangular
Elk River 46, Blaine 22
St. Michael-Albertville 34, Elk River 23
St. Michael-Albertville 50, Blaine 12
Hinckley-Finlayson Triangular
Hinckley-Finlayson 45, Virginia Area 36
Hinckley-Finlayson 60, Crosby-Ironton 18
LeSueur-Henderson/Cleveland Triangular
LeSueur-Henderson/Cleveland 51, Buffalo Lake-Hector 16
LeSueur-Henderson/Cleveland 57, Lester Prairie 19
Milaca Triangular
Milaca 45, Princeton 16
Milaca 40, Aitkin 20
Scott West Triangular
Hastings 41, Eden Prairie 25
Scott West 57, Hastings 6
Valley Conference Tournament
1st: Lake Crystal-Wellcome Memorial 212.0
2nd: Madelia-Truman 208.0
3rd: Nicollet 150.0
4th: Maple River 147.0
5th: St. Clair 132.0
6th: Martin County West 118.5
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 45, Chaska 19
Mound Westonka 43, Chaska 30
Watertown-Mayer 40, Mound Westonka 33


Thursday, February 6
Aitkin 56, Hinckley-Finlayson 9
Albert Lea 68, Rochester Century 6
Anoka 38, Maple Grove 25
Bemidji 39, Moorhead 24
Blooming Prairie 66, Alden-Conger 10
Bloomington Kennedy 43, Eagan 26
Caledonia/Houston/Spring Grove 50, Dover-Eyota 24
Cannon Falls 40, Kasson-Mantorville 27
Cooper 60, Armstrong 12
Detroit Lakes 48, Pelican Rapids 20
Eden Prairie 31, Eastview 31
Farmington 46, Prior Lake 31
Fergus Falls 39, Alexandria 15
Foley 31 Forest Lake 30
Hibbing 69, Nashwauk/Keewatin 7
Lac qui Parle Valley 42, Ortonville 26
Lake City 35, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 30
Lakeville 36, Burnsville 30
Mahnomen/Waubun 35, Fertile-Beltrami 35 (8-6 match split)
Mille Lacs 53, Rush City 15
Mora 37, Chisago Lakes 27
Owatonna 31, Rochester Mayo 28
Richfield/Edina 50, Mahtomedi 21
Rosemount 58, Chaska 13
Simley 67, Henry Sibley 6
South St. Paul 60, St. Thomas Academy 9
St. Cloud Tech 51, St. Cloud Apollo 20
Staples-Motley 52, Park Rapids Area 18
Thief River Falls 54, East Grand Forks 23
Wadena-Deer Creek 33, Perham 30
Watertown-Mayer 40, Delano 25
Wayzata 52, Minnetonka 22
Twin Cities Championship
Minneapolis Edison 43, St. Paul Johnson 31
at Breckenridge
Barnesville 52, Ottertail Central 15
Barnesville 51, Breckenridge 21
Ottertail Central 39, Breckenridge 32
Wheaton/Herman-Norcross 61, Breckenridge 14
Medford Quad
Medford 40, United South Central 26
Goodhue 49, Triton 22
Medford 48, Triton 25
Goodhue 49, United South Central 18
Goodhue 48, Medford 26
United South Central 46, Triton 27
Morris Area/Hancock Tournament
1. Minneota 254.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 198
3. Morris Area/Hancock 169.5
4. West Central Area 142
5. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 110.5
6. Renville County West 76
at Osseo
Osseo 78, Andover 6
Wabasha-Kellogg 34, Osseo 33
Paynesville Triangular
Pierz 59, Atwater-Cosmos-Grove City 16
Pierz 34, Paynesville 33
Southland Quad
Southland 45, Byron 29
Northwood-Kensett 38-Hayfield 27
Southland 36, Hayfield 33.
Northwood-Kensett 42,Byron 24
Northwood-Kensett 52, Southland 27
St. Croix Lutheran Triangular
Minneapolis Washburn 60, Hopkins/Blake 24
St. Croix Lutheran 43, Minneapolis Washburn 36
St. Croix Lutheran 44, Hopkins/Blake 36
Tartan Triangular
Park of Cottage Grove 66, North St. Paul 12
Tartan 37, Park of Cottage Grove 35
Tartan 81, North St. Paul 0


Tuesday, February 4
Benilde-St. Margaret’s 54, Minneapolis Washburn 27
Brainerd 51, Sauk Rapids 25
Caledonia/Houston/Spring Grove 38, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 21
Centennial 69, Monticello 9
Chatfield 54, Lewiston-Altura 24
Columbia Heights 36, Rockford 23
Crookston 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Dassel Cokato 51, Glencoe Silver Lake 13
Dilworth-Glyndon-Felton 38, Mahnomen-Waubun 35
Foley 47, Chisago Lakes 24
Greenbush-Middle River/Badger 38, Thief River Falls 27
Henry Sibley 71, North St. Paul 9
Hibbing 57, Virginia Area 16
Lake Park-Audubon 42, Pelican Rapids 35
Litchfield 30, Paynesville 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 42, Ogilvie 24
North Branch 52, Rush City 17
Norwood-Young America 57, Lester Prairie/Holy Trinity 21
Red Lake County Central 45, Fosston/Bagley 30
St. Cloud Tech 43, Little Falls 21
Wheaton/Herman-Norcross 60, Parkers Prairie 15
White Bear Lake 43, River Falls (WI) 29
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 47, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 22
Yellow Medicine East 40, Atwater-Cosmos-Grove City 24
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Morris Area 31, Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Sauk Centre 57, Morris Area 18
Sauk Centre 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Buffalo Triangular
Maple Grove 51, Montgomery-Lonsdale 26
Maple Grove 38, Buffalo 30
Buffalo 42, Montgomery-Lonsdale 34
Lakeville Quad
Eden Prarie 67, Cretin-Derham Hall 0
Eden Prarie 55, Mounds View 14
Eden Prarie 45, Lakeville 15
Lakeville 54, Cretin-Derham Hall 18
Lakeville 47, Mounds View 9
Mounds View 63, Cretin-Derham Hall 6
LeSeuer-Henderson Triangular
United South Central 43, Maple River 27
Maple River 40, LeSeuer-Henderson 30
Perham Triangular
Minnewaska 37, Perham 18
Minnewaska 53, Staples-Motley 17
Perham 42, Staples-Motley 27
St. Michael-Albertville Triangular
St. Michael-Albertville 57, Big Lake 19
St. Michael-Albertville 54, Mound Westonka 7
Mound Westonka 49, Big Lake 27
Southland Triangular
Southland 48, Rushford Petersen 29
Southland 66, Alden-Conger 6
Warren-Alvarado-Oslo Triangular
Barnesville 42, Fertile-Beltrami 21
Barnesville 67, Warren-Alvarado-Oslo 9
Triangular
Blooming Prairie 36, Hayfield 36
Blooming Prairie 34, Le Center 32
Hayfield 51, Le Center 28
Triangular
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 40, Fulda/Murray County Central 39
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 42, Fairmont 36
Fulda/Murray County Central 51, Fairmont 30
Triangular
Waseca 39, Mankato East 26
Waseca 55, St. Peter 6
Mankato East 41, St. Peter 34
Triangular
Norwood Young America 51, De La Salle 18
Norwood Young America 57, Lester Prairie 21
Lester Prairie 37, De La Salle 36
Triangular
Cambridge-Isanti 33, Stillwater 30
Cambridge-Isanti 61, Spring Lake Park/St. Anthony 9
Stillwater 40, Spring Lake Park/St. Anthony 22


Monday, February 3
Ottertail Central 51, Osakis 23
Redwood Valley 34, River Valley 31


Saturday, February 1
9th Grade and Under Individual State Tournament
1. Albert Lea 129.0
2. St Michael/Albertville 92.0
3. St Francis 85.0
4. Foley 76.0
5. New Prague 73.0
6. Totino Grace 66.5
7. Frazee 66.0
7. Stillwater 66.0
9. Bold 54.5
10. Minnetonka 53.0
11. Wayzata 49.0
12. Simley 48.0
13. Fertile/Beltrami 47.0
14. Litchfield 45.5
14. Owatonna 45.5
16. Minneapolis Edison 43.0
17. Rocori 41.0
18. Anoka 40.0
19. New London/Spicer 35.0
19. Scott West 35.0
Alexandria Big Ole Invitational
1. Frazee 230
2. Minnewaska Area 184
3. Wadena-Deer Creek 181
4. Willmar 132.5
5. Rocori 107
6. Alexandria 96.5
7. Moorhead 87
8. Morris Area 51
Centennial Tournament
Blaine 40, Dover-Eyota 37
Centennial 39, Blaine 35
Centennial 42, New Prague 27
Centennial 48, Coon Rapids 24
Centennial 49, Dover-Eyota 22
Centennial 56, Wayzata 20
Coon Rapids 29, New Prague 23
Coon Rapids 49, Wayzata 21
Coon Rapids 52, Dover-Eyota 16
New Prague 38, Blaine 29
New Prague 39, Spring lake park 24
New Prague 47, Dover-Eyota 30
Wayzata 44, Blaine 31
Wayzata 48, Spring lake park 23
Wayzata 51, Dover-Eyota 19
Fertile-Beltrami Northwest Invitational
1. Badger-Greenbush-Middle River 221.5
2. Thief River Falls 171.5
3. Fertile-Beltrami 155.5
4. Roseau 142.0
5. Mahnomen-Wauben 135.0
6. Crookston 121.0
7. Blackduck/Cass Lake-Bena 80.0
8. Park Rapids 71.0
9. Red Lake County Central 55.0
10. Warren-Alvarado-Oslo 32.0
Great Northern Duals
Round One
Owatonna 47, Deer River/Northland 9
Simley 47, Grand Rapids 19
Round Two
Bemidji 53, Grand Rapids 17
Cambridge-Isanti 62, Deer River/Northland 9
Round Three
Owatonna 40, Cambridge-Isanti 13
Simley 41, Bemidji 18
5th: Grand Rapids 49, Deer River/Northland 23
3rd: Cambridge-Isanti 27, Bemidji 24
1st: Simley 32, Owatonna 18
HVL Tournament
1. Stewartville 195.5
2. Pine Island 184.5
3. Kasson Mantorville 161.5
4. Lake City 146.5
5. Cannon Falls 141
6. Triton 103.5
7. Zumbrota Mazeppa 81
8. Hayfield 77.5
9. Byron 69
10. Kenyon Wanamingo 60
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy Invitational
1st: Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 195.0
2nd: Trinity at River Ridge 124.5
3rd: Richfield/Edina 117.0
4th: St. Croix Lutheran 97.5
5th: Rockford 97.0
6th: Melrose 94.0
7th: ManKato Loyola 91.0
8th: DeLaSalle 87.0
9th: Howard Lake-Waverly-Winsted 81.5
10th: Sartell 71.5
11th. Meadow Creek JV 29
Park Region Conference Tournament
1. Bertha-Hewitt/Verndale 215
2. New York Mills 187
3. Menahga/Sebeka 181
4. Parkers Prairie 126
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 121.5
6. Ottertail Central 104
7. Browerville 89
8. Osakis 27
Paynesville Tournament
First round
Milaca 79, Renville County West 0
New Ulm 34, Sauk Centre 28
Paynesville 75, Milaca JV 6
Perham 32, Hutchinson 32 (tie)
Second round
Hutchinson 48, Milaca JV 22
Milaca 52, New Ulm 18
Paynesville 37, Perham 19
Sauk Centre 51, Renville County West 25
7th: Milaca JV 48, Renville County West 25
5th: Hutchinson 35, Sauk Centre 32
3rd: Perham 31, New Ulm 28
1st: Paynesville 45, Milaca 23
Pine City Tournament
Greenway/Nashwauk-Keewatin 37, Rush City 33
Greenway/Nashwauk-Keewatin 39, North St. Paul 36
Greenway/Nashwauk-Keewatin 45, Pine City 29
North St. Paul 54, Pine City 30
Rush City 37, North St. Paul 32
Rush City 55, Pine City 24
Robbinsdale Armstrong Invitational
First round
Rosemount 67, Robbinsdale Armstrong 12
Osseo 39, Bloomington Kennedy 27
Goodhue 60, Champlin Park 6
Eden Prairie 69, Roosevelt 9
Second round
Rosemount 53, Osseo 15
Goodhue 31, Eden Praire 30
Bloominton Kennedy 42, Roosevelt 21
Champlin Park 36, Robbinsdale Armstrong 21
1st: Rosemount 35, Goodhue 27
3rd: Eden Prairie 32, Osseo 27
5th: Bloomington Kennedy 48, Champlin Park 13
7th: Roosevelt 46, Robbinsdale Armstrong 27
Stillwater Tournament
1. Hastings 190.5
2. Stillwater 172.5
3. Forest Lake 167
4. Woodbury 147.5
5. White Bear Lake 139
6. Mounds View 129
7. Roseville 107
8. Park of Cottage Grove 41
Suburban East Tournament
At Stillwater
1. Hastings 190.5
2. Stillwater 172.5
3. Forest Lake 167
4. Woodbury 147.5
5. White Bear Lake 139
6. Mounds View 129
7. Roseville 107
8. Park of Cottage Grove 41.
Titan Duals
First round
Irondale 59, St. Paul Como Park 15
Tartan 45, Prior Lake 25
Second round
Irondale 59, Prior Lake 13
Tartan 54, St. Paul Como Park 19
Third round
Irondale 38, Tartan 32
St. Paul Como Park 39, Prior Lake 33
Wabasha-Kellogg Tournament
First round
Pool A
Apple Valley 54, Shakopee 18
Pool B
St. Michael-Albertville 61, Blue Earth 11
Second round
Pool A
Shakopee 39, Wabasha-Kellogg 31
Pool B
St. Michael-Albertville 34, Medford 30
Third round
Pool A
Apple Valley 65, Wabasha-Kellogg 3
Pool B
Medford 50, Blue Earth 12
5th: Wabasha-Kellogg 31, Blue Earth 31
3rd: Shakopee 45, Medford 26
1st: Apple Valley 51, St. Michael-Albertville 10

Bookmark the permalink.

Comments are closed.