2005 USA Wrestling Junior and Cadet National Championships

2005 USA Wrestling Cadet and Junior Nationals

July 23-30 • Fargo, ND


Team Minnesota results:

  • Cadet Greco-Roman (10 All-Americans) Photos
  • Junior Greco-Roman (10 All-Americans) Photos
  • Cadet Freestyle (5 All-Americans) Photos
  • Junior Freestyle (9 All-Americans) Photos 1  • Photos 2
  • Women’s Freestyle (4 All-Americans) Photos 

USA Wrestling Junior and Cadet National Championships Results:

Minnesota Cadet and Junior All-Americans

Minnesota High School Wrestler Files


Team Minnesota Cadet Greco-Roman

Cadet 84 lbs.

115 – Wade Adams (MN) – 2nd Place

  • Wade Adams (MN) over Cody Libengood (Ohio) 11-0
  • Wade Adams (MN) Bye
  • Wade Adams (MN) fall Mike Briskin (Connecticut) :28
  • Wade Adams (MN) over Alex Kostenborder (Oregon) 4-4
  • Wade Adams (MN) over Erik Thomas (Texas) 10-0
  • 1st: Andrew Long (Iowa) fall Wade Adams (MN) 1:51

116 – Danny Zilverberg (MN) – 3rd Place

  • Danny Zilverberg (MN) fall Shane Bambarger  (Pennsylvania) 2:00
  • Danny Zilverberg (MN) Bye
  • Danny Zilverberg (MN) fall Liam Geraghty (California) :47
  • Andrew Long (Iowa) fall Danny Zilverberg (MN) :42
  • Danny Zilverberg (MN) over Kenny Sanders (Washington) 6-1
  • 3rd: Danny Zilverberg (MN) over Alex Kostenborder (Oregon) 9-3

Cadet 91 lbs.

203 – Daniel Tenney (MN) – DNP

  • Daniel Tenney (MN) over Jamie Warczynski (Illinois) 9-2
  • Daniel Tenney (MN) fall Mike Vallentine (Utah) :31
  • Sheldon Wilder (North Carolina) over Daniel Tenney (MN) 5-3
  • Daniel Osterman (Michigan) over Daniel Tenney (MN) 4-1

208 – Cody Hansen (MN) – DNP

  • Cody Hansen (MN) over Cody Dill (New York) 11-3
  • Zack Zummo (Pennsylvania) over Cody Hansen (MN) 11-0
  • Cody Hansen (MN) fall David Taylor (Ohio) 1:27
  • Grant Sutter (Wisconsin) over Cody Hansen (MN) 4-0

Cadet 98 lbs.

339 – Cole Von Ohlen (MN) – 7th Place

  • Cole Von Ohlen (MN) over Jeremy Dombrady (Ohio) 10-0
  • Cole Von Ohlen (MN) fall Casey Davis (Oregon) 1:00
  • Cole Von Ohlen (MN) over Bryson Fukushima (Hawaii) 12-1
  • Cole Von Ohlen (MN) fall Brian Wood (Virginia) 1:28
  • Cole Von Ohlen (MN) Bye
  • Cole Von Ohlen (MN) over Jake Love (Montana) 10-0
  • Ian Paddock (New York) over Cole Von Ohlen (MN) 4-0
  • Eric Grajales (Florida) over Cole Von Ohlen (MN) 12-0
  • 7th: Cole Von Ohlen (MN) over Seth Moe (Wisconsin) 6-1

324 – Cody Lensing (MN) – DNP

  • Eric Luna (Oregon) over Cody Lensing (MN) 2-0
  • Cody Lensing (MN) over Rob Broda (New York) 10-0
  • Cody Lensing (MN) over Chris Keech (Delaware) 7-0
  • Nathan Furches (Kansas) over Cody Lensing (MN) 3-1

Cadet 105 lbs.

403 – Patrick Smith (MN) – DNP

  • Patrick Smith (MN) over Demetrius Madry (Florida) 8-0
  • Greg Gogonas (Texas) fall Patrick Smith (MN) :48
  • Patrick Smith (MN) fall Mark Taylor (North Carolina) 2:57
  • Gerald Jenkins (Oklahoma) over Patrick Smith (MN) 8-1

440 – Derek Schreiner (MN) – DNP

  • Derek Schreiner (MN) over Tyler Grask (Iowa) 4-0
  • Derek Schreiner (MN) over Zach Mendenhall (Montana) 12-1
  • Tyler Clark (Illinois) over Derek Schreiner (MN) 3-0
  • Christopher Albright (Pennsylvania) over Derek Schreiner (MN) 4-0

Cadet 112 lbs.

543 – Brian Litch (MN) – DNP

  • Tuler Ehret (Louisiana) fall Brian Litch (MN) 1:38
  • Brian Litch (MN) over Jake O`Hara (Pennsylvania) 17-10
  • Brian Litch (MN) over Rich Alarcon (California) 13-5
  • Max Ortega (New Mexico) fall Brian Litch (MN) 3:40

546 – Patrick Levasseur (MN) – DNP

  • Kyle Williams (North Dakota) over Patrick Levasseur (MN) 8-6
  • Patrick Levasseur (MN) over Tony Cleary (Wisconsin) 10-0
  • Jimmy Chase (Illinois) over Patrick Levasseur (MN) 8-0

Cadet 119 lbs.

660 – Bret Joarnt (MN) – DNP

  • Estephan Greene (Delaware) over Bret Joarnt (MN) 5-3
  • Frankie Newport (Oregon) fall Bret Joarnt (MN) 1:45

Cadet 125 lbs.

701 – Coty Massmann (MN) – DNP

  • Drake Smith (Colorado) fall Coty Massmann (MN) :43
  • Cameron Rosenfield (Oregon) fall Coty Massmann (MN) :14

743 – Torey Stewart (MN) – DNP

  • Torey Stewart (MN) over Adam Wilson (Michigan) 13-0
  • Torey Stewart (MN) over David K. Mcclain (Maryland) 11-0
  • Aaron Senzee (Missouri) over Torey Stewart (MN) 8-4
  • Torey Stewart (MN) fall Jacob Jaeger (New Jersey) 1:08
  • Hollan Gravley (Alaska) fall Torey Stewart (MN) 1:24

776 – Joe Meinert (MN) – DNP

  • Joe Meinert (MN) over Chase Moody (Wyoming) 9-3
  • Joe Meinert (MN) over Chris Townsend (North Carolina) 10-5
  • Frank Sade (Michigan) over Joe Meinert (MN) 9-2)
  • Joe Meinert (MN) Bye
  • Derek Ellis (California) over Joe Meinert (MN) 6-1

Cadet 130 lbs.

821 – Jacob Deitchler (MN) – 1st Place

  • Jacob Deitchler (MN) over Mac Tovey (Illinois) 8-1
  • Jacob Deitchler (MN) over Kaleb Bolton (Virginia) 13-1
  • Jacob Deitchler (MN) over Dave Cawley (Pennsylvania) 5-0
  • Jacob Deitchler (MN) over  Jacob Meredith (California) 5-0
  • Jacob Deitchler (MN) over Trevor Melde (New Jersey) 6-2
  • Jacob Deitchler (MN) over Dallas Hintz (Washington) 10-0
  • Jacob Deitchler (MN) over Marshall Koethe (Iowa) 3-1
  • Jacob Deitchler (MN) over Dylan Joiner (Missouri) 3-0
  • Jacob Deitchler (MN) over Donnie Vinson (New York) 6-0
  • 1st: Jacob Deitchler (MN) over Travis Rutt (MN) 5-3

843 – Jacob Lumley (MN) – DNP

  • Dylan Joiner (Missouri) over Jacob Lumley (MN) 10-0
  • Marshall Koethe (Iowa) over Jacob Lumley (MN) 10-0

816 – Travis Rutt (MN) – 2nd Place

  • Travis Rutt (MN) over Chris Harris (Michigan) 10-0
  • Travis Rutt (MN) over Stephen Bosak (Pennsylvania) 8-0
  • Travis Rutt (MN) fall Sharif Gray (Virginia) 1:18
  • Travis Rutt (MN) over Bobby Barney (Texas) 11-0
  • Travis Rutt (MN) over T.J Hepburn (Connecticut) 9-4
  • Travis Rutt (MN) over Josh Speelman (Ohio) 11-0
  • Travis Rutt (MN) fall Robert Hunter (California) 2:14
  • Travis Rutt (MN) fall Aldon Isenberg (Kansas) 1:57
  • 1st: Jacob Deitchler (MN) over Travis Rutt (MN) 5-3

Cadet 135 lbs.

919 – Mathias Baker (MN) – DNP

  • Trey Edmonds (Nevada) fall Mathias Baker (MN) 1:53
  • Jeffrey Lesser (New York) over Mathias Baker (MN) 3-2

943 – Joe Grygelko (MN) – 4th Place

  • Joe Grygelko (MN) over David Hayes (Idaho) 11-1
  • Joe Grygelko (MN) over Jeff Sommers (Michigan) 8-0
  • Joe Grygelko (MN) over Dusty Yates (North Dakota) 11-0
  • Joe Grygelko (MN) over Trent Weatherman (Iowa) 4-2
  • Seth Easter (West Virginia) over Joe Grygelko (MN) 5-2
  • Joe Grygelko (MN) over Trey Edmonds (Nevada) 10-0
  • Joe Grygelko (MN) over Josh Roosa (Pennsylvania) 4-3
  • Jake Salazar (Utah) over Joe Grygelko (MN) 4-1
  • 3rd: Quentin Wright (Pennslyvania) over Joe Grygelko (MN) 7-0

965 – Travis Rath (MN) – DNP

  • Travis Rath (MN) Bye
  • Ethan Parks (Oregon) over Travis Rath (MN) 7-2
  • Travis Rath (MN) over Todd Porter (Missouri) 6-0
  • Travis Rath (MN) over Andrew Dionne (Virginia) 10-0
  • Trey Edmonds (Nevada) over Travis Rath (MN) 6-0

916 – Justin Aube (MN) – DNP

  • Justin Aube (MN) over Samuel Myers (Virginia) 3-0
  • Justin Aube (MN) over James Rafferty (New Jersey) 5-4
  • Robert Robinson (Pennsylvania) over Justin Aube (MN) 10-0
  • Tyler Davis (Florida) over Justin Aube (MN) 11-1

942 – Travis Utley (MN) – DNP

  • Zak Cibula (Wisconsin) over Travis Utley (MN) 10-0
  • Thomas Graszl (Ohio) over Travis Utley (MN) 8-0

Cadet 140 lbs.

1011 –  Grant Goettl (MN) – DNP

  • Zach Kearney (Oregon) over Grant Goettl (MN) 7-5
  • Anthony Conway (Indiana) over Grant Goettl (MN) 9-1

1010 – Michael Davis (MN) – DNP

  • Michael Davis (MN) fall Dan Schreimann (Missouri) :52
  • Michael Davis (MN) fall Tyler Bushee (Delaware) 1:01
  • Michael Davis (MN) fall Dillon Evans (Pennsylvania) 3:45
  • Jess Stevens (Ohio) over Michael Davis (MN) 10-5
  • Michael Davis (MN) over Andrew Gasber (Ohio) 9-0
  • Alec Ortiz (Oregon) over Michael Davis (MN) 12-0

Cadet 145 lbs.

1101 – Matt Mauseth (MN) – 7th Place

  • Brett Ewing (Ohio) over Matt Mauseth (MN) 12-9
  • Matt Mauseth (MN) over Peter Lovaas (Illinois) 10-0
  • Matt Mauseth (MN) over Justin Dorsch (Pennsylvania) 13-0
  • Matt Mauseth (MN) fall Brad Welter (Wisconsin) 1:53
  • Matt Mauseth (MN) over Kramer Whitelaw (Maryland) 11-0
  • Matt Mauseth (MN) over John Velieri (New York) 11-0
  • Josh Stalcup (Oregon) over Matt Mauseth (MN) 3-1
  • 7th: Matt Mauseth (MN) over Mikey Swigart (Colorado) 11-0

1131 – Zach Pesch (MN) – DNP

  • Patrick Ferm (Oklahoma) fall Zach Pesch (MN) 2:37
  • Mike D`Alessandro (Ohio) over Zach Pesch (MN) 8-1

1126 – Travis Anderson (MN) – DNP

  • Gabe Garcia (Ohio) over Travis Anderson (MN) 11-0
  • John Sternlicht (New Jersey) over Travis Anderson (MN) 10-0

1154 – Justin Skillings (MN) – DNP

  • Darius Williams (Tennessee) fall Justin Skillings (MN) 2:16
  • Justin Skillings (MN) over Patrick Mcintosh (North Carolina) 6-1
  • Justin Skillings (MN) over Wyatt Blake (Iowa) 11-0
  • Chucky Bennett (Indiana) over Justin Skillings (MN) 4-2

Cadet 152 lbs.

1225 – Wade Gobin (MN) – DNP

  • Wade Gobin (MN) fall Jeremy Dupont (Oregon) 2:55
  • Romero Cotton (Kansas) over Wade Gobin (MN) 7-1
  • Michael Chaires (New York) over Wade Gobin (MN) 11-0

1230 – Trent Sovde (MN) – DNP

  • Trent Sovde (MN) over Sean Fisher (Connecticut) 11-0
  • Micah Sohl (Washington) over Trent Sovde (MN) 5-2
  • Trent Sovde (MN) over Angel Carillo (Arizona) 10-0
  • Chris Hacker (Oklahoma) over Trent Sovde (MN) 11-0

1254 – David Cox (MN) – DNP

  • David Cox (MN) Bye
  • Michael Stumbras (Illinois) fall David Cox (MN) 1:58
  • Cayle Byers (Alaska) over David Cox (MN) 11-0

Cadet 160 lbs.

1321 – Joseph Navratil (MN) – DNP

  • Justin Grosse (Colorado) over Joseph Navratil (MN) 14-1
  • Gavin Carlson (Alaska) over Joseph Navratil (MN) 10-0

1343 –  Torrey Line (MN) – 1st Place

  • Torrey Line (MN) fall Zach Sesar (California) :30
  • Torrey Line (MN) over Josh Schuh (North Dakota) 11-0
  • Torrey Line (MN) over Erik Schuth (New York) 12-2
  • Torrey Line (MN) over Robert Kellogg (Iowa) 9-0
  • Torrey Line (MN) Bye
  • Torrey Line (MN) over Derrick Adkins (Oklahoma) 9-0
  • Torrey Line (MN) over Kirk Smith (Idaho) 4-0
  • Torrey Line (MN) over Dan Mahoney (Pennsylvania) 6-2
  • 1st: Torrey Line (MN) over Tito Pica (California) 11-0

1340 – Tony Willaert (MN) – DNP

  • Bryan Bourne (New York) over Tony Willaert (MN) 5-0
  • Clarence Neely (Missouri) over Tony Willaert (MN) 10-0

1348 – Ben Ginther (MN) – DNP

  • Ryan Krellwitz (Oregon) over Ben Ginther (MN) 5-0
  • Ben Ginther (MN) over Paul Kordich (Ohio) 7-6
  • Ben Ginther (MN) Bye
  • Tito Pica (California) over Ben Ginther (MN) 5-1

Cadet 171 lbs.

1421 – Justin Nelson (MN) – DNP

  • Scott Burger (Texas) over Justin Nelson (MN) 8-2
  • Craig Greene (Ohio) over Justin Nelson (MN) 5-1

1428 – David Maxwell (MN) – DNP

  • Richard Lopez (Oklahoma) over David Maxwell (MN) 10-0
  • Robert Prigmore (Texas) fall David Maxwell (MN) :42

Cadet 189 lbs.

1513 – Patrick Mahan (MN) – 3rd Place

  • Patrick Mahan (MN) over Sam Spauer (Oregon) 3-0
  • Patrick Mahan (MN) over Benji Martin (Washington) 3-0
  • Patrick Mahan (MN) over Vance Grube (Wisconsin) 4-0
  • Patrick Mahan (MN) over Jozef Musial (Idaho) 3-0
  • Marcell Dubose (Michigan) fall Patrick Mahan (MN) 2:48
  • Patrick Mahan (MN) over Daniel Canfield (Ohio) 6-5
  • 3rd: Patrick Mahan (MN) over Patrick Daddino (New York) 4-3

Cadet 215 lbs.

1610 – Jeremy Miller (MN) – DNP

  • Alex Titus (Oregon) fall Jeremy Miller (MN) :42
  • Jeremy Miller (MN) over Chad Short (Arizona) Forf
  • Atticus Disney (Kansas) fall Jeremy Miller (MN) :21

Cadet 275 lbs.

1733 – Mike Dralle (MN) – DNP

  • Ivan Muller (Louisiana) fall Mike Dralle (MN) 3:25
  • Jarett Owens (Oregon) fall Mike Dralle (MN) 3:45

1740 – Andrew Peralta (MN) – 8th Place

  • Andrew Peralta (MN) over Alex Thomas (Kansas) 8-4
  • Andrew Peralta (MN) fall Ryan Arends (Iowa) :11
  • Andrew Peralta (MN) fall Zack Tourageau (Arizona) :38
  • Myles Caragein (Pennsylvania) over Andrew Peralta (MN) 10-0
  • Andrew Peralta (MN) Bye
  • Matt Fairbrother (Utah) over Andrew Peralta (MN) inj. def.
  • 7th: Stephen Andrus (Kansas) med. forf. Andrew Peralta (MN)

Team Minnesota Junior Greco-Roman

Junior 98 lbs.

110 – Paul Tellgren (MN) – DNP

  • Jake Quinton (Pennsylvania) over Paul Tellgren (MN) 11-1
  • Mitchell Lofstedt (Oregon) over over Paul Tellgren (MN) disq.

Junior 105 lbs.

211 – Jared Fields (MN) – DNP

  • Johnny Lopez (Arizona) over Jared Fields (MN) 10-1
  • Jared Fields (MN) over Mayhden Nassar (Michigan) 11-0
  • Kellen Aura (California) over Jared Fields (MN) 10-0

208 – Jason Brill (MN) – 6th Place

  • Marty Eng (Oregon) over Jason Brill (MN) 10-0
  • Jason Brill (MN) over Jojo Ojeda (Wyoming) 10-0
  • Jason Brill (MN) fall 4:26
  • Jason Brill (MN) over Sergio Valdez (California) 10-1
  • Jason Brill (MN) bye
  • Vito Krischke (Missouri) fall Jason Brill (MN) 4:31
  • 5th: Jeremiah Barkac (Maine) over Jason Brill (MN) 13-3

Junior 112 lbs.

301 – Zachary Sanders (MN) – 5th Place

  • Zachary Sanders (MN) over Bruce Winton (Wyoming) 11-0
  • Zachary Sanders (MN) fall Dustin Brodmerkel (Pennsylvania) 4:10
  • Zachary Sanders (MN) fall Kendall Mowey (North Carolina) 4:59
  • Zachary Sanders (MN) over Joshua Bellinger (New York) 11-0
  • Bill Chamberlain (Pennsylvania) over Zachary Sanders (MN) 3-2
  • Zachary Sanders (MN) over Larry Perez (Kansas) 17-8
  • Tony Mustari (Colorado) over Zachary Sanders (MN) 8-5
  • 5th: Zachary Sanders (MN) over Matt McNaughton (Illinois) 10-0

Junior 119 lbs.

401 – Seth Flodeen (MN) – 3rd Place

  • Seth Flodeen (MN) fall Aric Tarr (Montana) 1:09
  • Seth Flodeen (MN) fall Tucker Grass (Connecticut) :22
  • Seth Flodeen (MN) over Terry Bartholomew (Maryland) 11-0
  • Seth Flodeen (MN) over Shane Doughman (Texas) 10-0
  • Seth Flodeen (MN) over Cory Fish (Washington) 4-3
  • Seth Flodeen (MN) fall Preston Gentry (Idaho) :27
  • Franklin Gomez (Puerto Rico) over Seth Flodeen (MN) 5-4
  • Seth Flodeen (MN) over Bradley Pataky (Pennsylvania) 15-4
  • 3rd: Seth Flodeen (MN) over Galloway Longnecker (Pennsylvania) 14-1

Junior 125 lbs.

544 –  Zach Hansen (MN) – DNP

  • Justin Newell (Georgia) over Zach Hansen (MN) 10-5
  • Mike Beckstead (Washington) fall Zach Hansen (MN) 3:47

Junior 130 lbs.

619 – Jayson Ness (MN) – DNP

  • Jayson Ness (MN) over Jeremy Bryant (Indiana) 13-0
  • Jayson Ness (MN) over Jeff Kline (Pennsylvania) 10-0
  • Jayson Ness (MN) over Jared Nelson (Colorado) 10-0
  • Jayson Ness (MN) fall Jake Thompson (Idaho) 2:28
  • Jayson Ness (MN) over Alex Piasecki (Florida) 10-0
  • Ryan Moyer (Missouri) over Jayson Ness (MN) 9-7
  • Adam Frey (Pennsylvania) fall Jayson Ness (MN) :22

659 – Mike Vruno (MN) – DNP

  • Adam Frey (Pennsylvania) over Mike Vruno (MN) 11-0
  • Mike Vruno (MN) fall Kody Hitchcock (Michigan) 1:53
  • Ryan Smith (Oregon) fall Mike Vruno (MN) :31

614 – Paul Bjorkstrand (MN) – DNP

  • Paul Bjorkstrand (MN) over Ryan Nye (Florida) 10-0
  • Paul Bjorkstrand (MN) over Jamal Parks (Oklahoma) 10-6
  • Paul Bjorkstrand (MN) over Josiah Wagoner (Indiana) 10-0
  • Jake Swenson (Utah) over Paul Bjorkstrand (MN) 13-1
  • Elijah Hutchinson (Alaska) over Paul Bjorkstrand (MN) 7-1

656 – Danny Card (MN) – DNP

  • Justin Edge (Florida) fall Danny Card (MN) 2:14
  • Jeff Laabs (California) fall Danny Card (MN) 2:31

Junior 135 lbs.

707 – Spencer Flodeen (MN) – DNP

  • Darrion Caldwell (New Jersey) fall Spencer Flodeen (MN) :38
  • Anwar Gores (New York) over Spencer Flodeen (MN) 11-0

749 – David Albrecht (MN) – DNP

  • David Albrecht (MN) over Matt Vacanti (Nebraska) disq
  • Barrett Abel (California) over David Albrecht (MN) 15-5
  • Withdrawn

724 – Beau Hansen (MN) – DNP

  • Joe Breen (Maryland) fall Beau Hansen (MN) :30
  • Chris Wanke (Indiana) fall Beau Hansen (MN) 1:57

Junior 140 lbs.

805 – Beau Penk (MN) – DNP

  • Beau Penk (MN) over Nathan Schweitzer (North Dakota) 10-0
  • Mike Tanko (Ohio) over Beau Penk (MN) 13-3
  • Beau Penk (MN) over Mike Tanko (Ohio) 11-0
  • JP O’Connor (New York) fall Beau Penk (MN) 1:57

831 – Nate Willaert (MN) – DNP

  • Nate Willaert (MN) over (Withdrawn) forf
  • Nate Willaert (MN) over Richie Moreno (Arizona) 4-1
  • Greg Lapinski (Wisconsin) over Nate Willaert (MN) 14-6
  • Adam Klingsheim (California) fall Nate Willaert (MN) :58

824 – Codey Schultz (MN) – DNP

  • Lance Houghdahl (Wisconsin) fall Codey Schultz (MN) 3:34
  • Codey Schultz (MN) over Jewel Jackson (California) 12-2
  • John Basting (North Dakota) over Codey Schultz (MN) 10-0

854 – Travis Elg (MN) – DNP

  • Travis Elg (MN) over Ashtin Primus (Pennsylvania) 13-1
  • Travis Elg (MN) over Mark Beaudry (Colorado) 9-3
  • Travis Elg (MN) over Justin Mauser (Arizona) 11-0
  • Travis Elg (MN) over Bobby Vinson (Montana) 12-2
  • Sean Joyce (Florida) over Travis Elg (MN) 12-9
  • John Dibala (Oregon) fall Travis Elg (MN) 1:26

Junior 145 lbs.

925 – Jon Brandtjen (MN) – DNP

  • Jason Brew (Michigan) over Jon Brandtjen (MN) 19-14
  • Matt Cathell (Delaware) fall Jon Brandtjen (MN) :58

926 – Levi Price (MN) – 3rd Place

  • Levi Price (MN) over Andrew Bradley (Delaware) 13-8
  • Levi Price (MN) over Michael Rushin (Virginia) 10-0
  • Levi Price (MN) over Kyle Rodgers (Connecticut) 11-2
  • Levi Price (MN) over Kamarudeen Usman (Texas) 5-0
  • Levi Price (MN) over David Wiese (Alaska) 13-2
  • Brent Metcalf (Michigan) over Levi Price (MN) 8-1
  • Levi Price (MN) over Kurt Swartz (Washington) 3-2
  • Levi Price (MN) over Volodmyr Rozdolsky (Illinois) 6-6 OT
  • 3rd: Levi Price (MN) over Luke Manual (California) 3-2 OT

958 – Brett Landrum (MN) – DNP

  • Robby Willey (Maryland) fall Brett Landrum (MN) 5:32
  • Brett Landrum (MN) over John Ponce Jr. (Arizona) 13-2
  • Brett Landrum (MN) fall Jordan Duffield (Montana) 2:30
  • John Luscombe (California) fall Brett Landrum (MN) :24

Junior 152 lbs.

1017 – Chris Leuer (MN) – DNP

  • James Dederich (Wisconsin) over Chris Leuer (MN) 11-5
  • Jon Reader (Michigan) fall Chris Leuer (MN) :58

1024 – Ben Anderson (MN) – DNP

  • Chris Orr (Illinois) over Ben Anderson (MN) 5-0
  • Kurt Kinser (Indiana) fall Ben Anderson (MN) 4:47

Junior 160 lbs.

1133 – Matt Schrupp (MN) – DNP

  • Matt Schrupp (MN) over Zachary Osborn (Indiana) 10-0
  • Jesse Robbins (Florida) over Matt Schrupp (MN) 3-0
  • Matt Schrupp (MN) over John Pycraft (Ohio) 12-10
  • Matt Schrupp (MN) over Roger Sawyer (New York) 13-3
  • Aaron Denson (Nebraska) fall Matt Schrupp (MN) 3:29

1159 – Tim Matheson (MN) – 8th Place

  • Tim Matheson (MN) fall Tommy Timothy (Florida) :52
  • Tim Matheson (MN) fall Bryan Hugo (Washington) 2:21
  • Tim Matheson (MN) Italo Marino (Connecticut) 10-0
  • Tim Matheson (MN) fall Buck Raymond (New York) 1:36
  • Tim Matheson (MN) bye
  • Landis Wright (Pennsylvania) fall Tim Matheson (MN) 1:55
  • Jesse Robbins (Florida) over Tim Matheson (MN) 6-3
  • 7th: Jake Grygelko (MN) over Tim Matheson (MN) 10-5

1140 – Jake Grygelko (MN) – 7th Place

  • Jake Grygelko (MN) over Cory Nelson (Ohio) 6-0
  • Jake Grygelko (MN) over Scotty Brummeler (Georgia) 12-1
  • Jake Grygelko (MN) over Mathew Bailes (Kansas) 19-17
  • Jake Grygelko (MN) over Max Bailey (Missouri) 12-0
  • Jake Grygelko (MN) over 26 11-8
  • Rocky Cozart (Florida) over Jake Grygelko (MN) 10-0
  • Colby Covington (Oregon) over Jake Grygelko (MN) 12-2
  • 7th: Jake Grygelko (MN) over Tim Matheson (MN) 10-5

Junior 171 lbs.

1245 –  Kaleb Young (MN) – 6th Place

  • Kaleb Young (MN) fall Johnathan Ruelle (Arizona) 2:10
  • Kaleb Young (MN) over Bart Schaefer (Indiana) 10-0
  • Kaleb Young (MN) over Tre’ Leckbee (Washington) 10-0
  • Kaleb Young (MN) over Ian Heinisch (Colorado) 6-5
  • Dave Woodall (Pennsylvania) over Kaleb Young (MN) 3-0
  • Kaleb Young (MN) bye
  • Kaleb Young (MN) over Travis Edwards (California) 6-2
  • Rick Loera (Illinois) over Kaleb Young (MN) 8-0
  • Jeff James (Oklahoma) over Kaleb Young (MN) 12-1
  • 5th: Duke Burk (Illinois) over Kaleb Young (MN) 5-0

Junior 189 lbs.

1317 – Kevin Landry (MN) – DNP

  • Bill Schindel (Ohio) over Kevin Landry (MN) 7-5
  • Kevin Landry (MN) over Adam Gleixner (Illinois) 10-3
  • Kevin Landry (MN) fall Matthew Edmondson (Georgia) 3:10
  • Trevor Perry (Michigan) over Kevin Landry (MN) 4-2

1312 – David Goeblisch (MN) – DNP

  • David Goeblisch (MN) over Anthony Morales (Nevada) 5-3
  • Louis Caputo (Missouri) over David Goeblisch (MN) 12-0
  • Jarrett Edison (Kansas) over David Goeblisch (MN) 10-0

Junior 215 lbs.

1429 – Brent Eidenschink (MN) – 3rd Place

  • Brent Eidenschink (MN) over Ashton Gilmore (Virginia) 10-0
  • Brent Eidenschink (MN) over Travis Stem (Pennsylvania) 6-0
  • Brent Eidenschink (MN) over Dustin Bauman (Wisconsin) 5-0
  • Brent Eidenschink (MN) over Deron Sharp (New Jersey) 3-1
  • Brent Eidenschink (MN) over Bret Thomas (Ohio) 6-1
  • Brent Jones (Virginia) over Brent Eidenschink (MN) 11-0
  • Brent Eidenschink (MN) bye
  • 3rd: Brent Eidenschink (MN) over Daniel Erekson (Idaho) 3-1 OT

1406 – Jayson Bowlsby (MN) – 7th Place

  • Robby Smith (California) fall Jayson Bowlsby (MN) 1:14
  • Jayson Bowlsby (MN) over Joey Meyer (Oklahoma) 10-0
  • Jayson Bowlsby (MN) over Paden Jenkins (Montana) 11-0
  • Jayson Bowlsby (MN) over Spencer Carr (Ohio) 10-0
  • Jayson Bowlsby (MN) over Paul Collins (Oregon) 11-0
  • Jayson Bowlsby (MN) over Zach Covington (Iowa) 3-2
  • Ryan Nachtrab (Ohio) fall Jayson Bowlsby (MN)
  • 7th: Jayson Bowlsby (MN) over Dustin Bauman (Wisconsin) 10-0

1432 – Tyler Hemmesch (MN) – DNP

  • Tyler Hemmesch (MN) fall Andrew Nielsen (Washington) :31
  • Tyler Hemmesch (MN) fall Justin Powell (Ohio) :42
  • Justin Cooper (Indiana) fall Tyler Hemmesch (MN) 1:06
  • Daniel Erekson (Idaho) over Tyler Hemmesch (MN) 6-0

Junior 275 lbs.

1513 – Mike Marzinske (MN) – DNP

  • Michael Magee (Washington) fall Mike Marzinske (MN) 1:23
  • Jerey Norwood (Iowa) fall Mike Marzinske (MN) 1:06

1537 – Evan Osterhoudt (MN) – DNP

  • Evan Osterhoudt (MN) fall Jamie Matticks (Colorado) 1:11
  • Evan Osterhoudt (MN) fall Mike Riddell (Washington) :24
  • Evan Osterhoudt (MN) fall Jesse Hernandez (Oklahoma) 1:59
  • Drake McCoy (Georgia) over Evan Osterhoudt (MN) 5-0
  • Charlie Alexander (Oregon) over Evan Osterhoudt (MN) 4-1

1544 – Brady Wilson (MN) – 7th Place

  • Brady Wilson (MN) over Payton Towery (New Mexico) 12-0
  • Brady Wilson (MN) over Jack Danilkowicz (Illinois) 3-0
  • Brady Wilson (MN) over Jake Stebnitz (Wisconsin) 10-0
  • Brady Wilson (MN) over Gannon Bunner (West Virginia) 11-0
  • Brady Wilson (MN) bye
  • Brady Wilson (MN) over Mike Nijoka (Texas) 10-0
  • Erik Nye (California) fall Brady Wilson (MN) 2:57
  • Nathan Fernandez (Oklahoma) over Brady Wilson (MN) 13-8
  • 7th: Brady Wilson (MN) over Charlie Alexander (Oregon) 3-0

Team Minnesota Cadet Freestyle

Cadet 84 lbs.

No Entries

Cadet 91 lbs.

213 – David Thorn (MN) – DNP

  • David Thorn (MN) over Alberto Ramos (Oklahoma) 11-0
  • David Thorn (MN) over Anthony Jaramillo (California) 11-0
  • David Thorn (MN) over Kyler Killian (Pennsylvania) 12-2
  • BJ Futrell (Illinois) over David Thorn (MN) 5-4
  • Zack Zummo (Pennsylvania) over David Thorn (MN) 4-2

229 – Daniel Tenney (MN) – DNP

  • Jacob Lauderdale (Washington) over Daniel Tenney (MN) 12-0
  • Steven Salinas (California) over Daniel Tenney (MN) 14-4

232 – Cody Hansen (MN) – DNP

  • David Taylor (Ohio) fall Cody Hansen (MN) 2:28
  • Cody Hansen (MN) over Austin Mogg (Oklahoma) 8-0
  • Cody Hansen (MN) bye
  • Mark Rappo (Pennsylvania) fall Cody Hansen (MN) 3:33

Cadet 98 lbs.

312 – Cole Von Ohlen (MN) – DNP

  • Cole Von Ohlen (MN) over Paul Montoya (Colorado) 11-1
  • Ben Sergent (Ohio) over Cole Von Ohlen (MN) forf
  • Withdrawn

Cadet 105 lbs.

427 – Patrick Smith (MN) – DNP

  • Demtrius Johnson (Tennessee) over Patrick Smith (MN) 10-0
  • Patrick Smith (MN) over Matthew Cabanas (Virginia) 10-3
  • Patrick Smith (MN) over Chris Crawford (Oklahoma) 8-5
  • Patrick Smith (MN) over Phillip Holloway (Georgia) 3-0
  • Robert Ward (Pennsylvania) over Patrick Smith (MN) 10-0

475 – Nick Anderson (MN) – DNP

  • Chad Mitchell (Georgia) over Nick Anderson (MN) 12-0
  • Dominick Oddo (New York) fall Nick Anderson (MN) :18

438 – Mike Murphy (MN) – DNP

  • Mike Murphy (MN) over Kalem Bennet (Kansas) 3-1
  • Nick Leinfelder (Illinois) over Mike Murphy (MN) 11-0
  • Steve Mitcheff (Ohio) over Mike Murphy (MN) 12-0

478 – Andy Anderson (MN) – DNP

  • Logan Matthews (Alabama) over Andy Anderson (MN) 6-4
  • Demetrius Madry (Florida) fall Andy Anderson (MN) 2:21

Cadet 112 lbs.

529 – Tom Kelliher (MN) – DNP

  • John Garza (Arizona) over Tom Kelliher (MN) 13-7
  • Tom Kelliher (MN) over Terrell McKinley (Nebraska) 14-13
  • Bobby Wunnicke (Wisconsin) over Tom Kelliher (MN) 14-5

577 – David Zilverberg (MN) – DNP

  • David Zilverberg (MN) over Nathan Armstrong (Idaho) 10-0
  • Tyler Caldwell (Kansas) over David Zilverberg (MN) 6-1
  • Joe Stanzione (Pennsylvania) fall David Zilverberg (MN) :51

506 – Trey Bertram (MN) – DNP

  • Trey Bertram (MN) over Aaron Ely (Kansas) 9-4
  • Trey Bertram (MN) over Herb Krischke (Missouri) 10-0
  • Trey Bertram (MN) over Justin Arredondo (California) 3-1
  • Trey Bertram (MN) over James Williams (Florida) 7-4
  • Trey Bertram (MN) over Shane Stephenson (Idaho) 13-3
  • Tyler Mashkow (New York) over Trey Bertram (MN) 8-5
  • Nikko Triggas (California) fall Trey Bertram (MN) 2:40

572 – James Locke (MN) – DNP

  • Shane Smith (Pennsylvania) fall James Locke (MN) :41
  • Zac Hancock (Ohio) over James Locke (MN) 6-2

Cadet 119 lbs.

6051 – Jared Erlanson (MN) – DNP

  • Jared Erlanson (MN) over Brett Delich (Kansas) 11-7
  • Pat Zamaria (Ohio) over Jared Erlanson (MN) 11-0
  • Andrew Sauders (Illinois) over Jared Erlanson (MN) 10-0

6091 – Aaron Laine (MN) – DNP

  • Aaron Laine (MN) over Jay Plemon (Wisconsin) 13-3
  • Alex Exstrom (New York) over Aaron Laine (MN) 6-0
  • Nick Flynn (Kansas) over Aaron Laine (MN) 6-3

6032 – Colter Uscola (MN) – DNP

  • Colter Uscola (MN) over Zach Reeb (Kansas) 5-4
  • Marty Uehlin (Missouri) over Colter Uscola (MN) 9-5
  • Ryan Wilson (New Jersey) fall Colter Uscola (MN) :14

Cadet 125 lbs.

7027 – Matt Pfarr (MN) – DNP

  • Brandon Bucher (Pennsylvania) over Matt Pfarr (MN) 12-5
  • Matt Pfarr (MN) over Travis Wade (Nevada) 8-1
  • Matt Pfarr (MN) over Jacob Mirocha (Iowa) 6-4
  • Michael Doria (New York) over Matt Pfarr (MN) 4-3

7055 – Joe Meinert (MN) – DNP

  • Joe Meinert (MN) fall Matt Whittenburg (Georgia) 1:54
  • Joe Meinert (MN) over Dane Griggs (Wyoming) 8-4
  • Alec Hoffman (Iowa) fall Joe Meinert (MN) 3:18
  • Brandon Ward (Indiana) over Joe Meinert (MN) 3-0

7097 – Torey Stewart (MN) – DNP

  • Hollan Gravely (Alaska) over Torey Stewart (MN) 14-8
  • Torey Stewart (MN) fall Brock Coutu (Connecticut) 3:04
  • Torey Stewart (MN) over Sid Bice (South Dakota) 11-5
  • Devaughan Perkins (Nebraska) over Torey Stewart (MN) 6-3

7026 – Kurt Knutson (MN) – DNP

  • Kurt Knutson (MN) over Frankie Acosta (New Jersey) 11-1
  • Kurt Knutson (MN) over Jarvis Beames (Idaho) 10-0
  • Kurt Knutson (MN) over Colin Zoski (Virginia) 8-2
  • Craig Wilson (Missouri) over Kurt Knutson (MN) 2-1
  • Michael Robinson (Pennsylvania) over Kurt Knutson (MN) 10-0

7062 – Robert Marshall (MN) – DNP

  • Robert Marshall (MN) over Kurt Rosenstiel (Oregon) 10-0
  • adam Wilson (Michigan) over Robert Marshall (MN) 5-1
  • Robert Marshall (MN) over Aaron Briggs (Arizona) 6-4
  • Dave Cawley (Pennsylvania) fall Robert Marshall (MN) 1:41

7100 – Kevin Steinhaus (MN) – DNP

  • Kevin Steinhaus (MN) over Tyler Carew (Iowa) 10-0
  • Dustin Deckard (New Jersey) over Kevin Steinhaus (MN) 5-1
  • Kevin Steinhaus (MN) over Zach Eunice (Louisiana) 14-5
  • Matt Bogusz (Pennsylvania) fall Kevin Steinhaus (MN) :34

Cadet 130 lbs.

823 – Matt Mincey (MN) – DNP

  • Matt Mincey (MN) over Zac Mastro (Florida) 9-4
  • Matt Mincey (MN) over Richard Moore (Wyoming) 11-0
  • Michael Fennell (New York) over Matt Mincey (MN) 11-0
  • Matt Mincey (MN) over Cameron Rosenfield (Oregon) 11-8
  • Eric Starks (Washington) over Matt Mincey (MN)11-0

853 – Jacob Deitchler (MN) – DNP

  • Jacob Deitchler (MN) over Josh Barnett (Michigan) 8-5
  • Jacob Deitchler (MN) over Matt Thomas (California) 11-0
  • Jacob Deitchler (MN) over Casey Cruz (Colorado) 10-0
  • Sean Bilodeau (Massachusetts) over Jacob Deitchler (MN) 12-2
  • Jacob Deitchler (MN) over Donnie Tasser (Pennsylvania) 7-0
  • Micah Bollinger (Pennsylvania) over Jacob Deitchler (MN) 12-0

877 – Adam Ourada (MN) – DNP

  • Chase Cuthbertson (Alabama) over Adam Ourada (MN) 10-0
  • Jacob Earp (North Carolina) over Adam Ourada (MN) 9-0

840 – Travis Rutt (MN) – 3rd Place

  • Travis Rutt (MN) over Aaron Faust (Georgia) 10-0
  • Travis Rutt (MN) over Jimmy Peterson (Texas) 11-0
  • Travis Rutt (MN) over Zach Gregoire (Montana) 10-0
  • Travis Rutt (MN) over Donnie Vinson (New York) 10-0
  • Travis Rutt (MN) over Taylor Crane (Missouri) 12-2
  • Travis Rutt (MN) over Jacob Meredith (California) 10-0
  • Travis Rutt (MN) over Dallas Hintz (Washington) 12-0
  • Travis Rutt (MN) over Marshall Koethe (Iowa) 13-3
  • Alex Meade (Delaware) over Travis Rutt (MN) 4-2
  • 3rd: Travis Rutt (MN) over Chase Cuthbertson (Alabama) 10-0

878 – Calvin Wolfe (MN) – DNP

  • Bobby Barney (Texas) over Calvin Wolfe (MN) 14-4
  • Chris Harris (Michigan) over Calvin Wolfe (MN) 7-6

Cadet 135 lbs.

901 – Mike Mason (MN) – DNP

  • Justin Hewitt (New York) over Mike Mason (MN) 13-2
  • David Hayes (Idaho) over Mike Mason (MN) 10-0

939 – Jake Johnson (MN) – DNP

  • Nick Tenan (Connecticut) over Jake Johnson (MN) 5-0
  • Mallie Shuster (Pennsylvania) over Jake Johnson (MN) 6-0

930 – Alex Zeien (MN) – DNP

  • Kevin Zeien (Minnesota) over Alex Zeien (MN) 4-3
  • Kyle Cuthbertson (Alabama) over Alex Zeien (MN) 13-2

970 – Ross Lefebvre (MN) – DNP

  • Kevin Hardy (Ohio) over Ross Lefebvre (MN) 12-1
  • Ross Lefebvre (MN) over Todd Porter (Missouri) 5-2
  • Johnny Keopp (Texas) over Ross Lefebvre (MN) 11-0

Cadet 140 lbs.

1019 – Zach DeLong (MN) – DNP

  • Jess Stevens (Ohio) fall Zach DeLong (MN) 2:37
  • Corey Peltier (Rhode Island) over Zach DeLong (MN) 10-0

1045 – John Vaith (MN) – DNP

  • Hunter Meys (New York) fall John Vaith (MN) 3:06
  • John Vaith (MN) over Frank Flores (California) 7-4
  • Vince Ramos (Illinois) over John Vaith (MN) 3-2

1018 – Chris Harmon (MN) – DNP

  • Andrew Howe (Indiana) over Chris Harmon (MN) 11-0
  • Anthony Wills (Ohio) over Chris Harmon (MN) 8-2

1064 – Adam Petersen (MN) – DNP

  • Adam Petersen (MN) over Anthony Conway (Indiana) 13-6
  • Adam Petersen (MN) over Andrew Dionne (Virginia) 1:51
  • Adam Petersen (MN) over Jordan Couch (Texas) 8-3
  • Jedd Moore (Ohio) over Adam Petersen (MN) 10-0
  • Andrew Clement (Virginia) over Adam Petersen (MN) 10-3

Cadet 145 lbs.

1123 – Mitch Shemon (MN) – DNP

  • Mitch Shemon (MN) over Terrance Eppenger (Indiana) 13-3
  • Noah Hatton (Washington) over Mitch Shemon (MN) 10-0
  • Mitch Shemon (MN) over Luck Ferguson (Illinois) 4-2
  • Eren Civan (Maryland) over Mitch Shemon (MN) 10-0

1161 – Matt Mauseth (MN) – 6th Place

  • Matt Mauseth (MN) over Brent Haynes (Missouri) 7-0
  • Matt Mauseth (MN) over Cole Shafer (Utah) 16-5
  • Matt Mauseth (MN) over Colton Tweed (Michigan) 10-0
  • Matt Mauseth (MN) fall Chucky Bennett (Indiana) 1:14
  • Matt Mauseth (MN) over Eddie Warren (Ohio) 14-4
  • Brian Letters (Pennsylvania) over Matt Mauseth (MN) 8-5
  • Matt Mauseth (MN) over Fran O’Brien (Florida) 12-0
  • Eren Civan (Maryland) over Matt Mauseth (MN) 13-2
  • 5th: George Bancroft (Florida) over Matt Mauseth (MN) 5-2

1146 – Dan Copp (MN) – DNP

  • Scott Elliot (Kansas) over Dan Copp (MN) 10-0
  • Dan Copp (MN) over Zach Arman (Indiana) 10-8
  • Brian Tanen (Pennsylvania) over Dan Copp (MN) 9-1

Cadet 152 lbs.

1223 – Trent Sovde (MN) – DNP

  • Alex Farrara (New York) fall Trent Sovde (MN) 3:22
  • Trent Sovde (MN) over Sean Fisher (Connecticut) 7-4
  • Robert Kellogg (Iowa) over Trent Sovde (MN) 11-8

1249 – Zach Pesch (MN) – DNP

  • Cody Brown (Wyoming) over Zach Pesch (MN) 9-0
  • Zach Pesch (MN) fall Tommy Kendzia (Virginia) :55
  • David Bonin (Louisiana) over Zach Pesch (MN) 4-0

1232 – Wade Gobin (MN) – DNP

  • Cody Yohn (Colorado) fall Wade Gobin (MN) 2:57
  • Grant Gambrall (Iowa) over Wade Gobin (MN) 11-0

Cadet 160 lbs.

1305 – Dan Runck (MN) – DNP

  • Dan Runck (MN) over Matt Gillespie (Florida) 8-7
  • Dan Runck (MN) over Felix Padilla (New Mexico) 10-0
  • Dan Runck (MN) over Dan Olan (Pennsylvania) 7-3
  • Ed Buffington (Alaska) over Dan Runck (MN) 10-0
  • Cameron Mills (New York) fall Dan Runck (MN) :35

1345 –  Torrey Line (MN) – 3rd Place

  • Torrey Line (MN) over Aaron Berscheidt (Kansas) 11-0
  • Torrey Line (MN) Chris Perry (Oklahoma) 4-3
  • Torrey Line (MN) Vinnie Pedretti (Wisconsin) 11-0
  • Torrey Line (MN) over Scott Harvey (New York) 10-0
  • Torrey Line (MN) bye
  • Torrey Line (MN) fall Ricky Nagy (California) :12
  • Kirk Smith (Idaho) over Torrey Line (MN) 5-4
  • Torrey Line (MN) over Dan Mahoney (Pennsylvania) 6-3
  • 3rd: Torrey Line (MN) over Lucas Munkelwitz (MN) 10-0

1304 – Lucas Munkelwitz (MN) – 4th Place

  • Lucas Munkelwitz (MN) over Nick Demarinis (Ohio) 10-0
  • Luke Rebertus (Maryland) over Lucas Munkelwitz (MN) 6-5
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Bryan Bourne (New York) 8-1
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Derrick Thompson (Oklahoma) 10-0
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Karl Deciantis (Pennsylvania) 13-3
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Derrick Adkins (Oklahoma) 9-5
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Paul Kordich (Ohio) 9-8
  • Lucas Munkelwitz (MN) over Clete Hanson (Washington) 9-0
  • 3rd: Torrey Line (MN) over Lucas Munkelwitz (MN) 10-0

1334 – Bryce Mikel (MN) – DNP

  • Ryan Black (New York) over Bryce Mikel (MN) 6-0
  • Nick Hylton (West Virginia) over Bryce Mikel (MN) 6-3

Cadet 171 lbs.

1451 – Nate Plonski (MN) – DNP

  • RJ Barrett (Georgia) over Nate Plonski (MN) 5-4
  • Derek Rottenberg (California) fall Nate Plonski (MN) 1:41

1430 – Jake Kahnke (MN) – DNP

  • Jake Kahnke (MN) over Derrick Jones (Oklahoma) 10-0
  • Nick Bowman (Missouri) over Jake Kahnke (MN) 12-6
  • Jake Kahnke (MN) over Erik Schuth (New York) 12-5
  • Jake Kahnke (MN) over Peter Simon (New Jersey) 7-6
  • Jake Kahnke (MN) over Robert Prigmore (Texas) 6-3
  • Andy Thomas (West Virginia) over Jake Kahnke (MN) 7-1

Cadet 189 lbs.

1509 – Wesley Reardon (MN) – DNP

  • Wesley Reardan (MN) over John Hall (California) 5-2
  • Wesley Reardan (MN) over Justin Zellweger (Indiana) 10-2
  • Luke Watkins (Indiana) over Wesley Reardan (MN) 15-3
  • Jerome Ward (Illinois) over Wesley Reardan (MN) 10-0

1540 – Cullen Berg (MN) – DNP

  • Cullen Berg (MN) over Matt Lindamood (West Virginia) 7-2
  • Brodie Ambrose (Iowa) over Cullen Berg (MN) 4-0
  • Jozef Musial (Idaho) over Cullen Berg (MN) 4-2

Cadet 215 lbs.

1609 – Patrick Mahan (MN) – 6th Place

  • Patrick Mahan (MN) over Billy Deal (Oklahoma) 1:12
  • Patrick Mahan (MN) over Landon Winowiecki (Michigan) 9-5
  • DJ Bruce (Illinois) over Patrick Mahan (MN) 10-0
  • Patrick Mahan (MN) over Tyler Manning (Wisconsin) 8-3
  • Patrick Mahan (MN) over Chris Dunning (Illinois) 5-1
  • Patrick Mahan (MN) over Dillion Heesch (Iowa) 12-0
  • Dom Bradley (Missouri) over Patrick Mahan (MN) 15-3
  • 5th: Dan Craig (Michigan) over Patrick Mahan (MN) 4-0

1626 Andy Trembath (MN) – DNP

  • Brandon Moran (Oregon) fall Andy Trembath (MN) 1:25
  • Dan Craig (Michigan) fall Andy Trembath (MN) :50

Cadet 275 lbs.

1709 – Jerrod Kuisle (MN) – DNP

  • Alex Hansen (Illinois) fall Jerrod Kuisle (MN) :16
  • Ben Kuhar (Ohio) over Jerrod Kuisle (MN) 11-0

1736 – Andrew Peralta (MN) – DNP

  • Matt Fairbrother (Utah) over Andrew Peralta (MN) inj. def.
  • Withdrawn

Team Minnesota Junior Freestyle

Junior 98 lbs.

108 – Tanner Weltzin (MN) – DNP

  • Tanner Weltzin (MN) over Michael Townsend (North Carolina) 11-0
  • Tommy Bennett (Florida) fall Tanner Weltzin (MN) :28
  • David Staines (Louisiana) fall Tanner Weltzin (MN) 1:28

Junior 105 lbs.

No Entry

Junior 112 lbs.

307 – Aaron Short (MN) – DNP

  • Eric Azersky (New York) over Aaron Short (MN) 8-3
  • Jayk Cobbs (Virginia) fall Aaron Short (MN) :45

308 – Zachary Sanders (MN) – 3rd Place

  • Zachary Sanders (MN) over Michael McAuliffe (Illinois) 10-0
  • Zachary Sanders (MN) over Garrett Schnettler (New York) 11-0
  • Zachary Sanders (MN) fall Daniel Coyne (Indiana) 1:00
  • Zachary Sanders (MN) over James Nicholson (Iowa) 11-5
  • Zachary Sanders (MN) over Timmy Peskar (Ohio) 5-3
  • Zachary Sanders (MN) over Jordan Alfaro (North Carolina) 10-0
  • Zachary Sanders (MN) over Pat Feeley (Rhode Island) 5-1
  • Tony Mustari (Colorado) over Zachary Sanders (MN) 10-0
  • Zachary Sanders (MN) over Donny Altman (Kansas) 10-0
  • 3rd: Zachary Sanders (MN) over Matthew Kyler (Pennsylvania) 8-6

362 – Brian Litch (MN) – DNP

  • Brian Litch (MN) bye
  • Timmy Peskar (Ohio) over Brian Litch (MN) 10-0
  • Bill Chamberlain (Pennsylvania) over over Brian Litch (MN) 1:00

Junior 119 lbs.

447 – Travis Cleberg (MN) – DNP

  • Travis Cleberg (MN) over Zach Tolbert (Maryland) 7-6
  • Rollie Peterkin (Massachusetts) over Travis Cleberg (MN) 10-0
  • Jay Ivanco (Pennsylvania) over Travis Cleberg (MN) 11-0

473 – Andy Hackenmueller (MN) – DNP

  • Derrick Gibbs (Oklahoma) over Andy Hackenmueller (MN) 12-0
  • Galloway Longnecker (Pennsylvania) over Andy Hackenmueller (MN) 10-0

426 – Mike Thorn (MN) – 5th Place

  • Mike Thorn (MN) over Troy Dolan (Pennsylvania) 11-1
  • Mike Thorn (MN) over Bobby Joyce (Illinois) 11-1
  • Mike Thorn (MN) over Jeremy Ensley (Idaho) inj. def.
  • Mike Thorn (MN) over Kyle Ruschell (Wisconsin) 12-2
  • Mike Thorn (MN) over Zach Fraley (West Virginia) 11-0
  • Mike Thorn (MN) over Flip Novochkov (California) 4-2
  • Mike Thorn (MN) over Angel Olea (California) 12-1
  • Bradley Pataky (Pennsylvania) fall Mike Thorn (MN) :45
  • Mike Thorn (MN) bye
  • Ross Gitomer (NJ) over Mike Thorn (MN) 5-3
  • 5th: Mike Thorn (MN) over Rollie Peterkin (Massachusetts) 11-6

Junior 125 lbs.

557 – Seth Flodeen (MN) – DNP

  • Seth Flodeen (MN) over Aaron Navarrete (California) 14-5
  • Tyler Leljedal (Pennsylvania) over Seth Flodeen (MN) 11-1
  • Seth Flodeen (MN) fall David Crow (Utah) 1:00
  • Seth Flodeen (MN) over over Josh Wheeler (Tennessee) 10-0
  • Brian Shelton (Oklahoma) fall Seth Flodeen (MN) 1:27

508 – Zach Hansen (MN) – DNP

  • Jared Rueda (New York) over Zach Hansen (MN) 14-4
  • Zach Hansen (MN) over Cory Bloodgood (Kansas) 12-6
  • Mike Grey (New Jersey) over Zach Hansen (MN) 10-0

Junior 130 lbs.

6013 – Dietrich Moren (MN) – DNP

  • Dalton Bullard (Illinois) fall Dietrich Moren (MN) 1:00
  • Michael Holt (Utah) over Dietrich Moren (MN) 12-0

6055 – Paul Bjorkstrand (MN) – DNP

  • Cory Manson (Tennessee) over Paul Bjorkstrand (MN) 13-3
  • Matt kelly (Iowa) over Paul Bjorkstrand (MN) 12-11

6093 – Vick Zeien (MN) – DNP

  • Luke Cherep (Illinois) over Vick Zeien (MN) 15-5
  • JJ Anderson (Iowa) over Vick Zeien (MN) 10-0

6008 – Jayson Ness (MN) – 3rd Place

  • Jayson Ness (MN) over Vincente Varela (New Mexico) 13-2
  • Jayson Ness (MN) over Dustin Hicks (Georgia) 10-0
  • Jayson Ness (MN) over Gene Allgood (Virginia) 11-0
  • Jayson Ness (MN) over Brandon Precin (Illinois) 5-4
  • Jayson Ness (MN) over Tyler Shinn (Oklahoma) 3-1
  • Jayson Ness (MN) over Daniel Summers (California) 11-0
  • Jayson Ness (MN) over Jake Thompson (Idaho) 10-0
  • Adam Frey (Pennsylvania) over Jayson Ness (MN) 11-6
  • Jayson Ness (MN) over Joe Slaton (Iowa) 7-4
  • 3rd: Jayson Ness (MN) over Kyle Anson (Iowa) 14-4

6048 – Justin Kolander (MN) – DNP

  • Elijah Hutchinson (Alaska) fall Justin Kolander (MN) 2:24
  • Colby Pisani (Pennsylvania) over Justin Kolander (MN) 20-10

6080 – John Sundgren (MN) – DNP

  • Joe Slaton (Iowa) over John Sundgren (MN) 11-0
  • Adam Frey (Pennsylvania) over John Sundgren (MN) 10-0

Junior 135 lbs.

7013 – Jarred McCarthy (MN) – DNP

  • Jarred McCarthy (MN) over Blake Kenny (Indiana) 18-8
  • Jarred McCarthy (MN) over Duran Flagat (Montana) 14-4
  • Jarred McCarthy (MN) over Ryan Cubberly (Ohio) 10-0
  • Frank Battaglia (Illinois) over Jarred McCarthy (MN) inj. def.
  • Withdrawn

7041 – Matt Baarson (MN) – DNP

  • Lucas Chesher (Washington) over Matt Baarson (MN) 1:02
  • Shay Lawrence (Utah) over Matt Baarson (MN) 15-5

7024 – Bryce Mackey (MN) – DNP

  • Bryce Mackey (MN) over Lam Le (Virginia) 7-5
  • Bryce Mackey (MN) over Zavier Ramirez (Arizona) 12-0
  • Trinity Perkins (Nevada) fall Bryce Mackey (MN) 1:22
  • Bryce Mackey (MN) over Kyle Kidder (Michigan) 13-4
  • Brent Parks (Oregon) over Bryce Mackey (MN) 9-7

7058 – Jason Adams (MN) – DNP

  • Jason Adams (MN) over Zach Rousslang (Washington) 11-0
  • Jason Adams (MN) over Tyler Gilfeather (Montana) 12-2
  • Jason Adams (MN) over Barrett Abel (California) 14-4
  • Zach Baily (Missouri) over Jason Adams (MN) 6-2
  • Jason Adams (MN) over Chase Gallatin (Texas) 19-7
  • Balum Kellon (Pennsylvania) over Jason Adams (MN) 16-6

Junior 140 lbs.

8015 – Jacob Handegard (MN) – DNP

  • Mark Beaudry (Colorado) over Jacob Handegard (MN) 10-0
  • Adam Hall (Idaho) fall Jacob Handegard (MN) :36

8061 – Ryan Adams (MN) – 4th Place

  • Ryan Adams (MN) fall JP Prince (Alabama) 2:43
  • Ryan Adams (MN) over Patrick Simon (Florida) 10-0
  • Ryan Adams (MN) fall Joey Metzler (Virginia) 4:01
  • Ryan Adams (MN) fall AJ Agazaru (Florida) 2:37
  • Ryan Adams (MN) over Rocco Depaolo (Colorado) 10-0
  • Ryan Adams (MN) over Nick Bertucci (Illinois) 10-0
  • Ryan Adams (MN) bye
  • Ryan Adams (MN) over Patrick McLemore (Ohio) 4-3
  • Travis Blasco (New Jersey) over Ryan Adams (MN) 9-1
  • Ryan Adams (MN) over Adam Hall (Idaho) 6-3
  • 3rd: Lance Palmer (Ohio) over Ryan Adams (MN) 4-0

8020 – Zachery Evans (MN) – DNP

  • Brent Boardman (Indiana) fall Zachery Evans (MN) 1:44
  • Zachery Evans (MN) over Zach Brown (Oklahoma) 18-7
  • Dwayne Tolleson (Florida) fall Zachery Evans (MN) 3:25

8066 – Dan Crone (MN) – DNP

  • Robby Willey (Maryland) over Dan Crone (MN) 9-3
  • Brian Graham (Missouri) over Dan Crone (MN) 7-4

Junior 145 lbs.

943 – Gabe Krenik (MN) – DNP

  • Mikey Davis (Ohio) over Gabe Krenik (MN) 10-0
  • Brandon Sitch (Washington) over Gabe Krenik (MN) 13-0

912 – Mike Christians (MN) – DNP

  • Casey Hanson (North Dakota) fall Mike Christians (MN) 5:32
  • Tyler Grayson (Missouri) fall Mike Christians (MN) :38

944 – Eric Elleby (MN) – DNP

  • Jeff Becker (Pennsylvania) over Eric Elleby (MN) 11-0
  • Eric Elleby (MN) over Chad Peck (South Dakota) 12-1
  • Kevin Clem (Indiana) over Eric Elleby (MN) 10-0

962 – Patrick Taylor (MN) – DNP

  • Nathaniel Holt (Utah) over Patrick Taylor (MN) 11-0
  • Patrick Taylor (MN) over Aaron Mannenbach (Oregon) 7-4
  • Patrick Taylor (MN) over Rodney Padilla (Colorado) 13-3
  • Brent Metcalf (Michigan) over Patrick Taylor (MN) 10-0

Junior 152 lbs.

10015 – David Hauge (MN) – DNP

  • Colt Sponseller (Ohio) over David Hauge (MN) 6-4
  • Ryan Morningstar (Iowa) over David Hauge (MN) 11-0

10051 – Shane Swenson (MN) – DNP

  • Victor Mocco (New Hampshire) over Shane Swenson (MN) 10-0
  • Cahnelan Porter (Indiana) over Shane Swenson (MN) 10-0

10069 – Dave Bjorkstrand (MN) – 6th Place

  • Dave Bjorkstrand (MN) over Kevin Frazier (Oklahoma) 8-7
  • Dave Bjorkstrand (MN) over Tom Slater (Iowa) 11-1
  • Dave Bjorkstrand (MN) fall Nick Swenson (Utah) 1:39
  • Dave Bjorkstrand (MN) over Brian Sheehan (Massachusetts) 10-0
  • Dave Bjorkstrand (MN) over Paul Paddock (New York) 12-1
  • Dave Bjorkstrand (MN) over Mike Rico (California) 11-1
  • Jon Reader (Michigan) over Dave Bjorkstrand (MN) 11-1
  • Dave Bjorkstrand (MN) bye
  • Ryan Morningstar (Iowa) over Dave Bjorkstrand (MN) 10-0
  • 5th: Jake Kerr (Iowa) fall Dave Bjorkstrand (MN) 1:08

10012 – Chad Stenson (MN) – DNP

  • Joey Knox (Georgia) over Chad Stenson (MN) 11-0
  • AJ Forsythe (Texas) over Chad Stenson (MN) 10-0

10050 – Jordan Kolbow (MN) – DNP

  • Jordan Kolbow (MN) over Brooks Kopsa (Iowa) 14-4
  • Jordan Kolbow (MN) over Andy Erickson (South Dakota) 11-0
  • Jordan Kolbow (MN) over Derek Peperas (New Mexico) 3-2
  • Shane Vernon (Oklahoma) over Jordan Kolbow (MN) 5-1
  • Bryon Sigmon (North Carolina) over Jordan Kolbow (MN) 5-0

Junior 160 lbs.

1111 – Tim Matheson (MN) – DNP

  • Tim Matheson (MN) fall Tom Creutz (Wisconsin) 1:45
  • Tim Matheson (MN) over Zach Callas (California) inj. def.
  • Bryan Deutsch (Indiana) over Tim Matheson (MN) 15-12
  • Keegan Davis (Oregon) over Tim Matheson (MN) 16-14

1169 – Jeff Erkel (MN) – DNP

  • Dustin Olsen (Idaho) over Jeff Erkel (MN) 9-7
  • Nick Heendricks (Michigan) over Jeff Erkel (MN) 7-4

1118 – Dustin Horner (MN) – DNP

  • Dustin Horner (MN) over Joe Mount (California) 9-3
  • Dustin Horner (MN) over Kyle Henderson (South Dakota) 12-1
  • Dustin Horner (MN) over Quinn Boyce (Michigan) 11-1
  • Dustin Horner (MN) over Jantzen Minton (Virginia) 8-0
  • Alex Caruso (New Jersey) over Dustin Horner (MN) 11-0
  • Colby Covington (Oregon) fall Dustin Horner (MN) 2:17

1162 – Aaron Cook (MN) – DNP

  • Aaron Cook (MN) over Mike Milano (Ohio) 6-3
  • Gerhardt Yuksinick (Utah) over Aaron Cook (MN) 12-1
  • Kyle Bounds (Washington) fall Aaron Cook (MN) :35

Junior 171 lbs.

1213 – Kaleb Young (MN) – DNP

  • Jacob Ison (Ohio) over Kaleb Young (MN) 10-0
  • Zach Gieson (Oregon) over Kaleb Young (MN) 11-1

1269 – Tom Duncombe (MN) – DNP

  • Patrick Driscoll (Oregon) fall Tom Duncombe (MN) :58
  • Tom Duncombe (MN) over Ryan Fell (West Virginia) 11-4
  • Andy Johnson (South Dakota) fall Tom Duncombe (MN) :50

1226 – Judd Connell (MN) – DNP

  • JJ Davis (South Carolina) over Judd Connell (MN) 11-1
  • Judd Connell (MN) fall Ben Howarth (Colorado) 3:16
  • Jarion Beets (Iowa) fall Judd Connell (MN) :26

1274 – Justin Phillippi (MN) – DNP

  • Eric Brennan (Colorado) over Justin Phillippi (MN) 7-4
  • Justin Phillippi (MN) over Riley Orozco (Nevada) 13-10
  • Clint Eakins (Iowa) over over Justin Phillippi (MN)11-0

Junior 189 lbs.

1361 – Chris McPhail (MN) – DNP

  • Chris McPhail (MN) over Nate Willard (California) 10-0
  • Chris McPhail (MN) over Ryan Mattox (Oklahoma) 12-2
  • Max Askren (Wisconsin) fall Chris McPhail (MN) 1:11
  • Chris McPhail (MN) over Collin Brooks (Oregon) 18-8
  • Chris McPhail (MN) over Eddie Philips (Michigan) 10-3
  • Kyle Bergstedt (California) fall Chris McPhail (MN) 1:43

1312 – Brenden Faust (MN) – DNP

  • Michell Eichenauer (Oklahoma) over Brenden Faust (MN) 7-4
  • Sonny Yohn (Colorado) over Brenden Faust (MN) 11-0

1346 – Alex McLaughlin (MN) – DNP

  • Devan McDonald (Iowa) fall Alex McLaughlin (MN) :33
  • Alex McLaughlin (MN) fall Bennett Hortman (Texas) :18
  • Kevin Owen (Montana) over Alex McLaughlin (MN) 7-6

Junior 215 lbs.

1419 – Joe Nord (MN)

  • Joe Nord (MN) over John Ott (Missouri) 6-2
  • Brent Jones (Virginia) over Joe Nord (MN) 12-2
  • Joe Nord (MN) over Sheldon Cramer (Idaho) 12-2
  • Joe Nord (MN) over Nick Shandri (Iowa) 11-0
  • Joe Nord (MN) fall Ryan Nachtrab (Ohio) :35
  • Joe Nord (MN) over AJ Hunte (Massachusetts) 18-6
  • Tyler Hemmesch (MN) over Joe Nord (MN) 14-3
  • 7th: Joe Nord (MN) vs Nate Sipes (Pennsylvania)

1453 – Tyler Hemmesch (MN) – 4th Place

  • Tyler Hemmesch (MN) over Paden Jenkins (Montana) 10-0
  • Tyler Hemmesch (MN) fall Corey Johnson (Oklahoma) :15
  • Tyler Hemmesch (MN) fall David Bernstein (Connecticut) 1:03
  • Tyler Hemmesch (MN) bye
  • Tyler Hemmesch (MN) over AJ Hunte (Massachusetts) 12-0
  • Daniel Erekson (Idaho) over Tyler Hemmesch (MN) 10-0
  • Tyler Hemmesch (MN) over Joe Nord (MN) 14-3
  • Tyler Hemmesch (MN) over Brent Jones (Virginia) inj. def.
  • 3rd: Cody Gardner (California) over Tyler Hemmesch (MN) 8-2

1402 – Brent Eidenschink (MN) – 5th Place

  • Brent Eidenschink (MN) over Anthony Morales (Nevada) 6-0
  • Brent Eidenschink (MN) fall Trevor Brandvold (Wisconsin) :57
  • Brent Eidenschink (MN) over Joe Stumpfoll (Illinois) 12-1
  • Brent Eidenschink (MN) over Kevin Lester (Idaho) 10-0
  • Brent Eidenschink (MN) fall Mitch Sander (Iowa) 1:26
  • Brent Eidenschink (MN) over David Zabriskie (New Jersey) 5-4
  • Robby Smith (California) over Brent Eidenschink (MN) 5-2 OT
  • Cody Gardner (Virginia) over Brent Eidenschink (MN) 4-3
  • 5th: Brent Eidenschink (MN) over Brent Jones (Virginia) inj. def.

Junior 275 lbs.

1523 – Curtis Giesler (MN) – DNP

  • Erik Nye (California) over Curtis Giesler (MN) 11-0
  • Zachary Smith (Washington) over Curtis Giesler (MN) 6-0

1547 – Jared Knips (MN) – DNP

  • Jared Knips (MN) over Joshua Tangeman (Ohio) :44
  • Ben Hohensee (Missouri) fall Jared Knips (MN) 1:07
  • Mike Nijoka (Texas) over Jared Knips (MN) 4-0

1569 – Bill Lundblad (MN) – 5th Place

  • Bill Lundblad (MN) bye
  • Bill Lundblad (MN) fall AJ Brooks (Delaware) 3:16
  • Bill Lundblad (MN) fall Mac Gerber (Oregon) 1:35
  • Bill Lundblad (MN) over Justin Faithful (Maryland) 11-0
  • Bill Lundblad (MN) fall Ethan Leroy (Kansas) :49
  • Drake McCoy (Georgia) fall Bill Lundblad (MN) fall 1:02
  • Bill Lundblad (MN) fall Jimmy Powers (New Jersey) 2:07
  • Erik Nye (California) fall Bill Lundblad (MN) 1:11
  • 5th: Bill Lundblad (MN) fall Andrew Blume (California) 2:52

1506 – Evan Hacker (MN) – DNP

  • Evan Hacker (MN) over Cash Field (Montana) 3-0
  • Evan Hacker (MN) fall Jeff Yohn (Pennsylvania) 1:22
  • Evan Hacker (MN) fall Matt Bosley (West Virginia) 2:20
  • Jimmy Almy (New York) fall Evan Hacker (MN) 1:54
  • Andrew Blume (California) over Evan Hacker (MN) 4-2

1544 – Brett LeBrun (MN) – DNP

  • Brett LeBrun (MN) fall Evan Benjamin (Texas) 3:30
  • Mark Snogrand (Idaho) fall Brett LeBrun (MN) 4:40
  • Chris Dempsey (Pennsylvania) fall Brett LeBrun (MN) 2:16

Team Minnesota Women

Women 95 lbs.

No Entries

Women 102 lbs.

215 – Rachael Holthaus (MN) – 6th Place

  • Rachael Holthaus (MN) over Rayna Hirata (Hawaii) 10-0
  • Rachael Holthaus (MN) bye
  • Rachael Holthaus (MN) over Christina Varland (Wyoming) 7-0
  • Camie Yeik (Washington) over Rachael Holthaus (MN) 5-4
  • Alyssa Lampe (Wisconsin) over Rachael Holthaus (MN) 7-1
  • 5th: Whitney Conder (Washington) over Rachael Holthaus (MN) 5-3

Women 110 lbs.

313 – Kelli Rasmussen (MN) – 3rd Place

  • Kelli Rasmussen (MN) fall Jessica Stein (Michigan) 1:30
  • Kelli Rasmussen (MN) fall Kristen Campbell (California) :55
  • Kelli Rasmussen (MN) over Brooke Sauer (Colorado) 2:22
  • Kelli Rasmussen (MN) over Catey Beatty (Ohio) 5-4
  • Kelli Rasmussen (MN) over Dianna Acors (New York) 11-0
  • Michaela Hutchinson (Alaska) over Kelli Rasmussen (MN) 4-0
  • Kelli Rasmussen (MN) over Schuyler Brown (Virginia) 13-3
  • 3rd: Kelli Rasmussen (MN) over Kathrine Fulp-Allen (California) 6-5

328 – Alicia Short (MN) – DNP

  • Amanda Breezley (Ohio) over Alicia Short (MN) 10-0
  • Ashley Painter (Texas) fall Alicia Short (MN) 3:35

Women 119 lbs.

409 – Chelynne Pringle (MN) – 3rd Place

  • Chelynne Pringle (MN) fall Karlean Lawson (Oregon) :29
  • Chelynne Pringle (MN) fall Heather Morley (Iowa) 1:06
  • Chelynne Pringle (MN) over Trinity Plessinger (California) 8-7
  • Chelynne Pringle (MN) over Jennifer Germany (California) 3-1
  • Chelynne Pringle (MN) over Amber Miracle (Wisconsin) 10-0
  • Chelynne Pringle (MN) fall Hillary Liebman (Washington) 1:27
  • Nicole Darrow (New York) over Chelynne Pringle (MN) 6-2
  • 3rd: Chelynne Pringle (MN) over Leann Barney (Texas) 7-3

Women 128 lbs.

523 – Ashley Johnson (MN) – 8th Place

  • Ashley Johnson (MN) over Elimey Espana (California) 5-4
  • Jessica Jauck (California) over Ashley Johnson (MN) 13-1
  • Ashley Johnson (MN) over Ashley Lohan (New York) 4-3
  • Ashley Johnson (MN) bye
  • Trisha Kulas (Michigan) over Ashley Johnson (MN) 7-1
  • 7th: Christine Cunningham (California) over Ashley Johnson (MN) 5-0

524 – Adara Thomas (MN) – DNP

  • Adara Thomas (MN) fall Shasta Olson (Michigan) 2:59
  • Adara Thomas (MN) bye
  • Shorna Brown (New York) fall Adara Thomas (MN) 5:04
  • Cheyenne Stokes (Oklahoma) fall Adara Thomas (MN) 1:04

Women 138 lbs.

No Entries

Women 148 lbs.

No Entries

Women 160 lbs.

806 – Leah Doran (MN) – DNP

  • Lacey Novinska (Wisconsin) fall Leah Doran (MN) :26
  • Leah Doran (MN) over Mandie Fenton (California) 10-0
  • Georgerra Lamon (California) fall Leah Doran (MN) 3:58

Women 175 lbs.

No Entries

Women 195 lbs.

No Entries

Women 220 lbs.

No Entries

Bookmark the permalink.

Comments are closed.