High School Results – January 2006

Tuesday, January 31
BOLD/Buffalo Lake-Hector 34, Minnewaska 23
Delano 52, Orono 25
Dover-Eyota 33, Zumbrota-Mazeppa 21
Adrian 84, Luverne/Hills-Beaver Creek 0
Forest Lake 72, Woodbury 0
Fergus Falls 52, St. Cloud Tech 15
Frazee 37, Barnesville 24
Hayfield 42, Blooming Prairie 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 54, Benson 10
Mahnomen/Waubun 59, Hawley 15
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 63, Minnehaha Academy/Concordia Academy 13
New London-Spicer 49, Renville County West 15
Perham 46, Detroit Lakes 32
Plainview/Elgin-Millville 31, Pine Island 20
St. Croix Lutheran 35, Braham 24
Wabasso 36, Minneota 24
Waseca 55, Waterville-Elysian-Morristown 12
Wheaton/Herman-Norcross 47, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 17
Aitkin Triangular
Aitkin 64, Rush City 12
Aitkin 62, Chisago Lakes 12
Chisago Lakes 49, Rush City 18
Atwater-Cosmos-Grove City Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 30, Eden Valley-Watkins 28
Atwater-Cosmos-Grove City 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 16
Atwater-Cosmos-Grove City 59, Trinity 10
Eden Valley-Watkins 44, Belgrade-Brooten-Elrosa 28
Eden Valley-Watkins 56, Trinity 13
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 38, Osakis 32
Bertha-Hewitt/Verndale 63, Browerville/Eagle Valley 18
Browerville/Eagle Valley 34, Osakis 24
East Grand Forks Triangular
Roseau 57, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18
Roseau 68, East Grand Forks 12
East Grand Forks 42, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Fulda/Murray County Central Triangular
Fulda/Murray County Central 58, Worthington 15
Fulda/Murray County Central 72, Fairmont 6
Worthington 51, Fairmont 28
Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 46, Mound-Westonka 32
Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 61, Rockford 9
Mound-Westonka 51, Rockford 18
Little Falls Triangular
Foley 62, Alexandria 7
Little Falls 37, Foley 19
Little Falls 50, Alexandria 15
MACCRAY Triangular
Marshall 41, MACCRAY 31
Redwood Valley 45, Marshall 26
Redwood Valley 48, MACCRAY 15
Madelia/Truman Triangular
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 39, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 34
Madelia/Truman 59, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 13
Madelia/Truman 63, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Montgomery-Lonsdale/Le Center Triangular
Montgomery-Lonsdale/Le Center 56, Northfield 15
Montgomery-Lonsdale/Le Center 71, Minneapolis Roosevelt 6
Northfield 63, Minneapolis Roosevelt 15
Mora Quadrangular
Zimmerman 56, Melrose 18
North Branch 63, Melrose 9
Mora 39, North Branch 31
Mora 48, Melrose 24
Prior Lake Triangular
Prior Lake 32, Buffalo 23
Prior Lake 47, Eden Prairie 23
Rochester Century Triangular
Albert Lea Area 37, Caledonia/Houston/Spring Grove 14
Caledonia/Houston/Spring Grove 43, Rochester Century 19
Albert Lea Area 58, Rochester Century 9
Rush City Triangular
Aitkin 64, Rush City 12
Aitkin 62 Chisago Lakes 12
Sartell Triangular
Albany 45, Sartell 25
Sauk Rapids-Rice 46, Albany 24
Sauk Rapids-Rice 55, Sartell 9
Thief River Falls Quadrangular
Crookston 47, Red Lake County Central/Win-E-Mac 30
Crookston 51, Warren-Alvarado-Oslo 27
Red Lake County Central/Win-E-Mac 66, Warren-Alvarado-Oslo 12
Thief River Falls 43, Crookston 30
Thief River Falls 43, Warren-Alvarado-Oslo 30
Thief River Falls 45, Red Lake County Central/Win-E-Mac 28
United South Central Triangular
St James 34, United South Central 26
St James 79, Martin County West 0
United South Central 71, Martin County West 0
Yellow Medicine East Triangular
Dawson-Boyd 60, Ortonville 16
Yellow Medicine East 36, Dawson-Boyd 21
Yellow Medicine East 58, Ortonville 12
Triangular
Crosby-Ironton 45, Hawley 20
Browerville/Eagle Valley 54, Hawley 30
Browerville/Eagle Valley 50, Crosby-Ironton 25


Monday, January 30
Caledonia/Houston/Spring Grove 65, DeSoto (WI) 18


Saturday, January 28
Adrian Quadrangular
Albert Lea 41, Canby 10
Adrian 63, Worthington 9
Albert Lea 44, Adrian 10
Canby 66, Worthington 6
Canby 34, Adrian 18
Bloomington Kennedy Dave Ahrens Dual Tournament
1st: Hastings 38, Eagan 21
3rd: Champlin Park 42, Bloomington Kennedy 34
5th: Minnetonka 57, Robbinsdale Armstrong 20
Caledonia/Houston/Spring Grove Quadrangular
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Stewartville 23
Caledonia/Houston/Spring Grove 69, La Crescent 8
Caledonia/Houston/Spring Grove 84, Winona 0
La Crescent 70, Winona 0
Stewartville 58, La Crescent 12
Stewartville 74, Winona 6
Detroit Lakes Laker Duals
Pool 1
Bemdji 72, Blackduck/Cass Lake-Bena 9
Greenbush-Middle River/Badger 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 3
Greenbush-Middle River/Badger 31, Bemidji 30 (Criteria 8 matches to 6 )
Pool 2
Little Falls 66, Fergus Falls 6
Little Falls 39, Detroit Lakes 22
Fergus Fall 36, Detroit Lakes 34
1st: Little Falls 4,1 Greenbush-Middle River/Badger 28
3rd: Bemidji 47, Fergus Falls 21
5th: Detroit Lakes 63, Blackduck/Cass Lake-Bena 6
Elk River Tournament
1 Elk River 199.5
Austin 199.5
3 Stillwater 149.5
4 Brainerd/Pillager 147
5 Osseo 127.5
6 Zimmerman 120.5
7 Rogers 75
8 St. Paul Harding 44
Frazee Heart of Lakes Tourney 
1 Frazee 241.5
2 Perham 240
3 Barnesville 129.5
4 Breckenridge 114.5
5 West Central/Ashby 93.5
6 Dilworth-Glyndon-Felton 81
7 Hawley 64
8 Pelican Rapids 63
9 Lake Park-Audubon 32.5
Grand Rapids Skip Nalan Invitational
1. Aitkin 194.5
2. Hibbing 174
3. Grand Rapids 169.5
4. Deer River 152.5
5. Roseau 145.5
6. Naswauk Keewatin 77
7. Walker 73
8. Virginia 67
9. Ogilvie 54
Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
Blue Earth 45, St. Clair 25
Blue Earth 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 35, Blue Earth 25
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 39, St. Clair 19
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 50, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
St. Clair 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Kassson-Mantorville Swalla Duals
First Round
Southland 32, Kasson-Mantorville 25
Glencoe-Silver Lake 41, Rochester Mayo 24
Wabasha-Kellogg 39, Byron 33
Dover-Eyota 48, Waseca 18
Round Two
Kasson-Montorville 39, Mora 26
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 38, Byron 23
Zumbrota-Mazeppa 31, Rochester Mayo 29
Plainview-Elgin-Millville 42, Dover-Eyota 30
Third Round
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 31, Wabasha-Kellogg 27
Glencoe-Silver Lake 39, Zumbrota-Mazeppa 26
Plainview-Elgin-Millville 63, Waseca 10
Semifinals
Plainview 36, Southland 27
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 44, Glencoe-Silver Lake 22
Consolation Semifinals
Dover-Eyota 33, Kasson Mantorville 26
Wabasha-Kellogg 34, Zumbrota-Mazeppa 27
Byron 38, Rochester Mayo 38 (More Falls)
Waseca 43, Mora 25
1st: Plainview-Elgin-Millville 46, New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 23
3rd: Southland 41, Glencoe-Silver Lake 22
5th: Wabasha-Kellogg 39, Dover-Eyota 36
7th: Kasson-Mantorville 35, Zumbrota-Mazeppa 25
9th: Byron 42, Waseca 33
11th: Rochester Mayo 49, Mora 21
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Plum Creek Tournament
1 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 192.5
2 Minneota 160.5
3 Fulda/Murray County Central 155
4 Dawson-Boyd 151
5 Tracy-Milroy-Balaton 134.5
6 United South Central 126
7 MACCRAY 24
8 Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 22
9 Luverne/Hills-Beaver Creek 5.5
River Valley Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 32, Sibley East 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial 36, River Valley 30
Sibley East 37, River Valley 24
Robbinsdale Cooper Tournament
First Round
Goodhue 48, Robbinsdale Cooper 24
Mankato West 52, Chaska 22
Park 37, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 30
Wayzata 36, Totino-Grace 30
Second Round
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 53, Chaska 19
Goodhue 45, Totino-Grace 31
Mankato West 39, Robbinsdale Cooper 33
Wayzata 34, Park 28
Third Round
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 48, Robbinsdale Cooper 19
Park 48, Mankato West 27
Totino-Grace 59, Chaska 21
Wayzata 30, Goodhue 25
Rochester Century Tournament
1 Cannon Falls 123
2 Rochester Century 114
3 Fairmont 75
4 Minneapolis Southwest 40
5 Minneapolis Roosevelt 9
Rosemount Tournament
First Round
New Prague 58, Woodbury 15
Rosemount 45, Andover 33
Second Round
Andover 54, Woodbury 22
New Prague 39, Rosemount 35
Third Round
New Prague 62, Andover 18
Rosemount 45, Woodbury 21
Scott West Tournament
First Round
Dassel-Cokato 39, Medford 25
Scott West 73, Minneapolis Henry 6
Waconia 42, Minneapolis Edison 26
Second Round
Dassel-Cokato 48, Minneapolis Edison 25
Medford 54, Minneapolis Henry 17
Scott West 56, Waconia 12
Third Round
Minneapolis Edison (Winner by criteria) 39, Medford 39 (tie)
Scott West 52, Dassel-Cokato 6
Waconia 78, Minneapolis Henry 3
Fourth Round
Dassel-Cokato 70, Minneapolis Henry 7
Scott West 65, Minneapolis Edison 12
Waconia 47, Medford 24
Fifth Round
Scott West 59, Medford 9
Tartan Tournament
First Round
Lake City 55, Roseville 15
Tartan 63, St. Paul Como Park 9
Second Round
Lake City 52, Irondale 21
Tartan 57, Roseville 22
Third Round
Irondale 39, Roseville 30
Lake City 84, St. Paul Como Park 0
Fourth Round
St. Paul Como Park 57, St. Paul Como Park 22
Tartan 34, Lake City 28
Fifth Round
Roseville 58, St. Paul Como Park 16
Tartan 52, Irondale 21
White Bear Lake Tournament
First Round
Cambridge-Isanti 66, Blaine 9
Coon Rapids 54, Minneapolis South 18
Forest Lake 81, St. Paul Johnson 0
White Bear Lake 35, Pine Island 15
Second Round
Blaine 39, Minneapolis South 33
Coon Rapids 30, Cambridge-Isanti 22
Forest Lake 49, White Bear Lake 11
Pine Island 72, St. Paul Johnson 9
7th: Minneapolis South 53, St. Paul Johnson 18
5th: Pine Island 59, Blaine 13
3rd: Cambridge-Isanti 28, White Bear Lake 25
1st: Forest Lake 32, Coon Rapids 17


Friday, January 27
Cambridge-Isanti 36, Becker 16
Greenbush-Middle River/Badger 49, Fertile-Beltrami 16
Hastings 39, Forest Lake 22
Hibbing 51, Thief River Falls 21
New Prague 57, Farmington 21
North Branch 38, Robbinsdale Cooper 21
Sauk Rapids 45, Monticello 23
Scott West 38, Simley 19
Sibley East 32, Montgomery-Lonsdale 25
St. Francis 74, Spring Lake Park 0
Wabasha-Kellogg 60, St. Charles 18
Buffalo Triangular
Buffalo 51, Mound-Westonka 26
St. Michael-Albertville 47, Buffalo 15
St. Michael-Albertville 64, Mound-Westonka 3
at Chisago Lakes
Henry Sibley 69, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 7
Henry Sibley 36, Chisago Lakes 34
Henry Sibley 48, Mounds View 22
Eden Valley-Watkins Triangular
Eden Valley-Watkins 41, Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 11
Eden Valley-Watkins 45, Watertown-Mayer 19
Watertown-Mayer 40 Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 19
Faribault Triangular
Faribault 66, Richfield 7
Medford 42, Faribault 29
Mankato West Triangular
Mankato East 45, Mankato West 15
Mankato East 76, Winona 6
Mankato West 67, Winona 9
Maple River Triangular
St. Peter 66, Martin County West 13
Maple River 43, St. Peter 31
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy Tournament
1 Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 225
2 St. Croix Lutheran 154.5
3 Trinity 132.5
4 Benilde-St. Margaret’s 130.5
5 Sartell 101
6 Nicollet 90
7 De La Salle 81
8 Rockford 78
9 Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy JV 0
10 Trinity (Bloomington) JV 0
Osseo Triangular
Champlin Park 52, Osseo 18
Eastview 40, Champlin Park 34
Eastview 60, Osseo 9
Pierz Quadrangular
Foley 60, Braham 5
Foley 60, Osakis 9
Osakis 46, Braham 24
Pierz 39, Foley 22
Pierz 57, Braham 12
Pierz 64, Osakis 12
Rogers Triangular
Fridley 46, Mahtomedi 29
Rogers 46, Fridley 28
Rogers 56, Mahtomedi 18
Rosemount Quadrangular
Eagan 47, Rosemount 28
Eagan 54, Lakeville South 22
Eastview 47, Rosemount 20
Eastview 68, Lakeville South 4
West Central Conference North Tournament 
1 Minnewaska, 204.5
2 New London-Spicer 181
3 Long Prairie-Grey Eagle 173
4 Albany 148.5
5 Paynesville 144.5
6 Sauk Centre 127
7 Melrose 50
West Central Conference South Tournament
1 Atwater-Cosmos-Grove City 249
2 BOLD/Buffalo Lake-Hector 224
3 Yellow Medicine East 213.5
4 Montevideo 158
5 Lac qui Parle Valley 60
6 Morris Area/Hancock 56
7 Benson 48
Willmar Triangular
St. Cloud Apollo 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 33
Willmar 50, St. Cloud Apollo 20
Willmar 60, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Zimmerman Triangular
Big Lake 47, Mille Lacs 21
Big Lake 56, Zimmerman 8


Thursday, January 26
Albert Lea Area 53, Austin 15
Annandale/Maple Lake 39, Watertown-Mayer 27
Anoka 64, Andover 9
Blooming Prairie 31, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Blue Earth Area 40, St. James 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Southland 15
Cannon Falls 52, Hayfield 21
Centennial 45, Elk River 19
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 44, West Central Area 17
Coon Rapids 54, Maple Grove 14
Crookston 55, Bagley/Fosston 24
Delano 55, Mound-Westonka 15
Detroit Lakes 47, Park Rapids 30
Foley 45, Mora 18
Fridley 45, Minnehaha Academy/Concordia Academy 17
Goodhue 39, Dover-Eyota 25
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 43, Chatfield 22
Grand Rapids 50, Virginia 20
Henry Sibley 70, Richfield 7
Hutchinson 31, Prior Lake 27
Kasson-Mantorville 39, Lake City 26
Litchfield 41, Dassel-Cokato 19
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 57, Ogilvie 9
Minneota 53, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Minnetonka 45, Hopkins 28
Moorhead 47, Dilworth-Glyndon-Felton 16
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Waterville-Elysian-Morristown 25
New Ulm 64, Fairmont 7
New York Mills 43, Bertha-Hewitt/Verndale 28
North St. Paul 37, Tartan 36
Ottertail Central 52, Menahga/Sebeka 27
Park 49, Woodbury 18
Pine Island 36, Kenyon-Wanamingo 28
Rochester Century 37, Lakeville North 36
Rochester John Marshall/Lourdes 37, Rochester Mayo 36
Rocori 43, Brainerd 24
St. Paul Harding 60, St. Paul Arlington 14
St. Paul Highland Park 49, St. Paul Johnson 27
St. Paul Humboldt 48, St. Paul Central 30
St. Thomas Academy 39, South St. Paul 35
Stewartville 35, Byron 27
United South Central 44, Medford 16
Wabasha-Kellogg 60, St. Charles 12
Wabasso 49, Renville County West 14
Wayzata 54, Robbinsdale Armstrong 22
White Bear Lake 41, Stillwater 22
Kimball Triangular
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48, Royalton 21
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 61, Kimball 7
Kimball 43, Royalton 24
Mahnomen/Waubun Triangular
Mahnomen/Waubun 56, East Grand Forks 20
Mahnomen/Waubun 75, Fisher/Sacred Heart 0
Mapleton Triangular
Maple River 56, Martin County West 12
Maple River 43, Saint Peter 31
Pipestone Triangular
Pipestone Area 79, Luverne/Hills-Beaver Creek 0
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 43, Pipestone Area 27
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 82, Luverne/Hills-Beaver Creek 0
Redwood Valley Triangular
Jackson County Central 59, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 16
Jackson County Central 68, Redwood Valley 8
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 48, Redwood Valley 32
Rochester Century Triangular
Lakeville North 66, Winona 18
Rochester Century 37, Lakeville North 36
Rochester Century 66, Winona 12
Shakopee Triangular
Glencoe-Silver Lake 54, Northfield 14
Shakopee 35, Glencoe-Silver Lake 34
Shakopee 63, Northfield 7
St. Paul Como Park Quadrangular
Minneapolis Edison 48, St. Paul Como Park 24
Minneapolis Edison 57, Minneapolis Southwest 18
Minneapolis North 40, De La Salle 36
Minneapolis Roosevelt 39, Minneapolis North 27
Minneapolis Roosevelt 42, De La Salle 30
St. Paul Como Park 45, Minneapolis Southwest 31
Triton Triangular
Zumbrota-Mazeppa 57, Triton 18
Plainview/Elgin-Millville 42, Zumbrota-Mazeppa 24
Plainview/Elgin-Millville 49, Triton 24


Wednesday, January 25
Mounds View Triangular
Mounds View 57, Roseville 18
Mounds View 51, Cretin-Derham Hall 17
Roseville 54, Cretin-Derham Hall 19


Tuesday, January 24
Adrian 42, Wabasso 24
Atwater-Cosmos-Grove City 65, Morris Area/Hancock 9
Big Lake 32, Monticello 20
Fertile-Beltrami 58, Red Lake County Central/Win-E-Mac 16
Frazee 57, Pelican Rapids 15
Grand Forks Central (ND) 43, East Grand Forks 24
Greenbush-Middle River/Badger 42, Roseau 30
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 15
Mahnomen/Waubun 66, Warren-Alvarado-Oslo 12
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 38, Spring Lake Park 29
Menahga/Sebeka 47, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Minnewaska 74, Melrose 4
Moorhead 43, Breckenridge 20
Montgomery-Lonsdale/Le Center 48, Norwood Young America 23
New London-Spicer 39, Albany 19
North Branch 36, Braham 33
Orono 52, DeLasalle 15
Rocori 46, St. Cloud Tech 25
Rush City 53, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 23
Sibley East 33, LeSueur-Henderson 28
St. Michael-Albertville 42, Milaca 18
Waconia 32, Glencoe Silver Lake 31
Wadena-Deer Creek 49, New York Mills 21
Willmar 60, Sartell 18
Aitkin Triangular
Aitkin 52, Staples-Motley 18
Aitkin 56, Crosby-Ironton 15
Crosby-Ironton 37, Staples-Motley 37 (tie)
Bemidji Triangular
Bemidji 50, Bertha-Hewitt/Verndale 21
Bertha-Hewitt/Verndale 36, Alexandria 34
Lac qui Parle Valley Triangular

Benson 47, Lac qui Parle Valley 27
Lac qui Parle Valley 36, MACCRAY 36
Luverne Triangular
Tracy-Milroy-Balaton 60, Luverne/Hills-Beaver Creek 4
Tracy-Milroy-Balaton 38, Fulda-Murray County Central 24
Mankato East Triangular
Waseca 46, St. Peter 30
Mankato East 40, Waseca 21
Mankato East 53, St. Peter 16
Park Triangular
Park 37, Henry Sibley 30
St. Francis 48, Park 21
St. Francis 51, Henry Sibley 15
Sauk Rapids-Rice Triangular
Little Falls 48, Sauk Rapids-Rice 18
Little Falls 60, Zimmerman 14
Sauk Rapids-Rice 59, Zimmerman 6
at Waukon (IA)
Caledonia/Houston/Spring Grove 40, Crestwood (Cresco, IA) 22
Caledonia/Houston/Spring Grove 45, Waukon (IA) 26


Monday, January 23
Columbia Heights Triangular
St. Croix Lutheran 49, Columbia Heights 23
Hopkins 42, St. Croix Lutheran 38
Hopkins 54, Columbia Heights 29


Saturday, January 21
Alexandria Triangular
Moorhead 36, Elk River 35
Moorhead 39, Alexandria 23
Alexandria 34, Elk River 32
Apple Valley Invitational
1 Anoka 243.5
2 Scott West 187
3 Apple Valley 173.5
4 Eagan 142
5 Osceola (WI) 123
6 Minneapolis Edison 103.5
7 Rosemount 88.5
8 Burnsville 63
9 Blaine 61.5
10 Richfield 37
BOLD/Buffalo Lake-Hector Quadrangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 27, Yellow Medicine East 26
Annandale/Maple Lake 35, BOLD/Buffalo Lake-Hector 32
BOLD/Buffalo Lake-Hector 39, Bertha-Hewitt/Verndale 27
Annandale/Maple Lake 46, Bertha-Hewitt/Verndale 23
Yellow Medicine East 46, Bertha-Hewitt/Verndale 13
Yellow Medicine East 33, Annandale/Maple Lake 23
Cambridge-Isanti Bluejacket Duals
Round 1
Simley 33, Centenniel 31
Cambridge-Isanti 62, North Branch 6
Forest Lake 67, St. Cloud Apollo 6
Pierz 74, Woodbury 3
Round 2
Pierz 37, Simley 19
North Branch 42, St. Cloud Apollo 27
Centennial 66, Woodbury 9
Forest Lake 38, Cambridge-Isanti 18
Round 3
Centennial 54, North Branch 15
St. Cloud Apollo 39, Woodbury 37
Pierz 27, Forest Lake 24
Simley 40, Cambridge-Isanti 21
Camden Conference Tournament
1. Canby 238
2. Minneota 176.5
3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 164
4. Dawson-Boyd 156
5. Tracy-Milroy-Balaton 155
6. Renville County West 83.5
7. MACCRAY 72
Eastview Quadrangular
St. Francis 37, Coon Rapids 22
St. Francis 47, Eastview 18
St. Francis 31, Albert Lea 27
Eden Prairie Tournament
1 Prior Lake 223
2 Wayzata 221
3 Willmar 153
4 Shakopee 142.5
5 Minnetonka 125
6 Faribault 104
7 Eden Prairie 87
8 Somerset (WI) 68
Hayfield Tournament
1 Creighton Prep 226
2 Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 188.5
3 Blue Earth Area 170
4 Stewartville 133.5
5 United South Central 96.5
6 Blooming Prairie 95.5
7 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 84.5
8 Hayfield 83
9 Winona 24
Henry Sibley Tournament
1 Henry Sibley 222
2 Big Lake 221
3 Rochester John Marshall/Lourdes 172.5
4 Rochester Mayo 167
5 St. Paul Highland Park 110
6 Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 78
7 Columbia Heights 64
8 Nicollet 56
Hutchinson Invitational
 
1. St. Michael-Albertville 277.5
2. Hutchinson 203.5
3. Jackson County Central 181
4. Totino Grace 141.5
5. Montevideo 136
6. Farmington 69
7. St. Paul Johnson 61.5
8. Bloomington Jefferson 18
Knighthawk Classic 
1 Montgomery Lonsdale/LeCenter 213.0
2 Sibley East 200.5
3 Kenyon-Wanamingo 200.0
4 Braham 130.0
5 Trinity 104.0
6 Brooklyn Center/Concordia Academy-R 82.5
7 Minnehaha Academy/Concordia Academy-B 66.0
8 Rockford 49.0
9 Mounds Park Academy 5.5
Luverne Cardinal Duals
Round 1
Sioux Falls Lincoln (SD)  61, Luverne 18
Wabasso 44, Brandon Valley (SD) 30
Pipestone Area 62, Worhtington 22
Round 2
Pipestone Area 44, Brandon Valley (SD) 28
Worthington 60, Luverne 27
Wabasso 67, Sioux Falls Lincoln (SD) 6
Round 3
Wabasso 43, Pipestone 18
Worthington 40, Sioux Falls Lincoln (SD) 36
Brandon Valley (SD) 69 Luverne 9
Round 4
Wabasso 71, Luverne 6
Brandon Valley (SD) 54, Worthington 27
Pipestone Area 60, Sioux Falls Lincoln (SD) 14
Minnesota 9th Grade & Under League State Team Tournament
Round One
Albert Lea 61, Simley 13
Bloomington Kennedy 76, St. Cloud Tech 12
Milaca 57, Eagan 27
White Bear Lake over New Prague, Forfeit
Detroit Lakes 34, Plainview/Elgin-Millville 33
Cambridge-Isanti 46, BOLD 26
Adrian 59, Coon Rapids 22
Forest Lake 43, Wayzata 33
Round Two
Albert Lea 38, Litchfield 19
Frazee 37, Bloomington Kennedy 29
Delano 60, Milaca 19
St. Michael-Albertville 62, White Bear Lake 18
Hastings 63, Detroit Lakes 18
Foley 58, Cambridge-Isanti 24
Adrian 56, Totino-Grace 24
Scott West 70, Forest Lake 12
Round Three
Championship
Albert Lea 40, Frazee 34
Delano 38, St. Michael-Albertville 28
Foley 52, Hastings 13
Adrian 39, Scott West 31
Consolation – Tier II
Simley 45, St. Cloud Tech 27
Eagan over New Prague, Forfeit
Plainview/Elgin-Millville 49, BOLD 27
Coon Rapids 40, Wayzata 39
Round Four
Consolation
St. Michael-Albertville 43, Frazee 26
Hastings 40, Scott West 30
Consolation – Tier I
Bloomington Kennedy 44, Litchfield 30
Milaca 48, White Bear Lake 27
Detroit Lakes 38, Cambridge-Isanti 37
Forest Lake 45, Totino-Grace 41
Consolation – Tier II
Eagan 69, Simley 13
Plainview/Elgin-Millville 45, Coon Rapids 39
Round Five
Championship
Delano 47, Albert Lea 22
Foley 48, Adrian 24
Consolation – Tier I
Bloomington Kennedy 48, Milaca 36
Detroit Lakes 60, Forest Lake 20
Placement Round
1st: Foley 36, Delano 27
3rd: Adrian 46, Albert Lea 24
5th: Hastings 49, St. Michael-Albertville 20
7th: Scott West 46, Frazee 26
Tier I Consolation: Bloomington Kennedy 54, Detroit Lakes 19
Tier II Consolation: Eagan 40, Plainview/Elgin-Millville 33
Mounds View Quadrangular
Robbinsdale Cooper 48, Maple Grove 24
Mounds View 42, Spring Lake Park 25
Mounds VIew 49, Robbinsdale Cooper 20
Mounds View 53, Maple Grove 18
Spring Lake Park 56, Maple Grove 21
Orono Quadrangular
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 51, Orono 25
St Charles 48, Robbinsdale Armstrong JV 24
St Charles 42, Orono 41
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 60, Robbinsdale Armstrong JV 0
Orono 60, Robbinsdale Armstrong JV 12
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 57, St. Charles 19
Park Center Duals
New Ulm 63, Chaska 15
Hibbing 45, Chaska 25
Park Center 60, Chaska 15
New Ulm 41, Hibbing 18
New Ulm 53, Goodhue 15
Bemidji 40, New Ulm 31
South St. Paul Veldman Invite
1. Mankato East 247.0
2. Cannon Falls 170.0
3. North St. Paul 165.5
4. Minneapolis South 146.0
5. Souith St. Paul 131.0
6. Andover 128.0
7. Northfield 127.0
8. Mound Westonka 123.0
9. Benilde St. Margaret’s 123.0
10. Rogers 83.5
11. St. Paul Central 70.0
12. St. Paul Harding 60.0
St. Paul Humboldt Hawk Duals 
1. Lakeville South 4-0
2. St. Cloud Tech 3-1
3. Saint Thomas Academy 3-1
4. Cretin-Derham Hall 2-2
5. St. Paul Humboldt 2-2
6. Mahtomedi 1-3
7. De La Salle 1-3
8. JV Allstars 0-4
Round 1
Humboldt 40, Mahtomedi 17
Saint Thomas Academy 45, Cretin-Derham Hall 25
St. Cloud Tech 56, De La Salle 12
Lakeville South 75, JV Allstars 6
Round 2
Cretin-Derham Hall 43, Humboldt 42 (tiebreaker critera #6)
Saint Thomas Academy over Mahtomedi
Lakeville South 51, St. Cloud Tech 18
De La Salle 40, JV Allstars 30
Round 3
Saint Thomas Academy 39, Humboldt 37
Cretin-Derham Hall 27, Mahtomedi 15
St. Cloud Tech 60, JV Allstars 12
Lakeville South 54, De La Salle 29
Championship Round
Lakeville South 63, Cretin Derham Hall 21
St Cloud Tech 48, Saint Thomas Academy 24
Humboldt 47, JV Allstars 36
Mahtomedi over De La Salle
Staples-Motley Duals
1st: Perham 43, Fertile-Beltrami 15
3rd: Long Prairie-Grey Eagle 42, Sauk Centre 23
5th: Sartell 36, Staples-Motley 27
7th: Morris Area/Hancock 46, Hawley 27
Semifinals
Perham 64, Sauk Centre 10
Fertile-Beltrami 40, Long Praire-Grey Eagle 28
Quarterfinals
Perham 64, Sartell 13
Sauk Centre 60, Hawley 15
Long Prairie-Grey Eagle 61, Staples-Motley 16
Fertile-Beltrami 54, Morris Area/Hancock 18
Consolation Semifinals
Sartell 40, Hawley 39
Staples-Motley 44, Morris Area/Hancock 28
Wheaton Invite
1. Wadena-Deer Creek 197
2. Grand Rapids 167.5
3. Wheaton/Herman-Norcross 166
4. Ortonville
5. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley
Windom Cobra Invitational
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial 157.5
2. Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 154
3. Waseca 137.5
4. Norwood-Young America 107
5. River Valley 104
6. Marshall 98
7. Martin County West 19
8. Redwood Valley 17

Friday, January 20
Alexandria 48, St. Cloud Apollo 14
Anoka 54, Champlin Park 13
Blue Earth Area 49, St. Peter 22
Bloomington Kennedy 54, Eden Prairie 10
Cambridge-Isanti 36, Big Lake 24
Canby 38, BOLD/Buffalo Lake-Hector 22
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 52, Lac qui Parle Valley 24
Dover-Eyota 67, St. Charles 10
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 22
Hastings 46, Park (Cottage Grove) 17
Henry Sibley 34, Eastview 30
Holdingford 63, Kimball 13
Little Falls 72, St. Cloud Tech 4
Madelia/Truman 66, Martin County West 6
Minnewaska 34, Paynesville 31
New Ulm 38, Waseca 28
Osseo 48, Maple Grove 31
Plainview/Elgin-Millville 33, Wabasha-Kellogg 28
Scott West 45, Watertown-Mayer 15
St. James 66, Fairmont 9
St. Michael-Albertville 62, Monticello 3
United South Central 32, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31 (3rd criteria most pins)

Wadena-Deer Creek 46, Park Rapids 25
Eastview Triangular
Eastview 57, Chaska 6
Henry Sibley 33, Eastview 30
Fulda/Murray County Central Triangular
Fulda/Murray County Central 53, River Valley 27
River Valley 55, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Foley Triangular
Foley 32, Annandale/Maple Lake 23
Foley 54, Becker 16
Annandale/Maple Lake 36, Becker 22
Lake Park Raider Invitational
 
1. Barnesville 174
2. Dilworth/Glyndon-Felton 169
3. Mahnomen/Waubun 167
4. Fergus Falls 149
5. Pelican Rapids 145.5
6. Fosston/Bagley 84.5
7. Menahga/Sebeka 81.5
8. Warren-Alvarado-Oslo 79
9. Lake Park/Audubon 32
New London-Spicer Wildcat Invitational
1. Eden Valley-Watkins 236
2. New London-Spicer 222
3. Dassel-Cokato 164
4. Benson 136.5
5. Belgrage-Brooten-Elrosa 108.5
6. Delano 77
7. NLS All-Stars 57
8. Melrose 40
New Prague Quadrangular
Lakeville North 41, Northfield 36
LeSueur-Henderson 27, New Prague 24
LeSueur-Henderson 58, Northfield 12
LeSueur-Henderson 67, Lakeville North 9
New Prague 49, Lakeville North 17
New Prague 49, Northfield 21
Orono Tournament
Teams: Brooklyn Center/Concordia Academy, Orono, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis South, Minneapolis Washburn, Minnetonka, Robbinsdale Armstrong, Roseville
Osakis Tournament
First Round
Aitkin 47, Albany 29
Browerville/Eagle Valley 37, Ottertail Central 36
Litchfield 71, Walker-Hackensack-Akeley 0
Osakis 37, Pequot Lakes/Pine River-Backus 24
Second Round
Aitkin 52, Osakis 14
Albany 38, Pequot Lakes/Pine River-Backus 31
Litchfield 57, Browerville/Eagle Valley 6
Ottertail Central 57, Walker-Hackensack-Akeley 12
Third Round
Albany 57, Ottertail Central 18
Browerville/Eagle Valley 38, Osakis 28
Litchfield 27, Aitkin 25
Pequot Lakes/Pine River-Backus 52, Walker-Hackensack-Akeley 18
Waterville-Elysian-Morristown Triangular
Maple River 41, Waterville-Elysian-Morristown 33
Maple River 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 7
Waterville-Elysian-Morristown 33, Janesville-Waldorf-Pemberton 31


Thursday, January 19
Austin 60, Mankato West 10
Bagley/Fosston 39, East Grand Forks 28
Frazee 40, Detroit Lakes 25
Glencoe-Silver Lake 33, Dassel-Cokato 28
Greenbush-Middle River/Badger 39, Thief River Falls 31
Henry Sibley 45, Tartan 18
Kenyon-Wanamingo 33, Kasson-Mantorville 28
Lac qui Parle Valley 37, Morris Area/Hancock 34
Lake City 42, Cannon Falls 23
Litchfield 40, Watertown-Mayer 24
Long Prairie-Grey Eagle 37, Minnewaska 35
Madelia-Truman 59, Nicollet 9
Milaca 58, Mora 6
Montgomery-Lonsdale/Le Center 34, LeSueur-Henderson 27
Pierz 40, Aitkin 19
Pine Island 32, Zumbrota-Mazeppa 30
Roseau 56, Cavalier 15
Royalton 39, Ogilvie 28
Sibley East 45, Norwood Young America 27
South St. Paul 54, Mahtomedi 24
St. Paul Highland Park 38, St. Paul Como Park 25
Stewartville 71, Triton 0
Stillwater 48, Cretin-Derham Hall 26
Wadena-Deer Creek 46, Park Rapids 25
Wabasso 35, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 71, Redwood Valley 4
Chatfield Triangular
Chatfield 35, Goodhue 32
Southland 33, Goodhue 25
Southland 36, Chatfield 30
MCAA Conference Tournament
1 Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 189.0
2 Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 173.5
3 St. Croix Lutheran 131.5
4 Trinity at River Ridge 106.0
5 DeLaSalle 60.0
New York Mills Quadrangular
New York Mills 70, Parkers Prairie 9
Pelican Rapids 47, Menahga-Sebeka 19
New York Mills 54, Menahga-Sebeka 20
Pelican Rapids 46, Parkers Prairie 27
New York Mills 62, Pelican Rapids 16
Parkers Prairie 51, Menagha-Sebeka 30
St. Paul Humboldt Triangular
Mounds View 70, St. Paul Arlington 12
Mounds View 49, St. Paul Humboldt 24
St. Paul Humboldt 57, St. Paul Arlington 19
Totino-Grace Quadrangular
St. Michael-Albertville 77, Columbia Heights 0
St. Michael-Albertville 77, Fridley 3
St. Michael-Albertville 63, Totino-Grace 3


Wednesday, January 18
Chisago Lakes 66, Minneapolis Southwest 18


Tuesday, January 17
Alexandria 53, Sartell 9
Greenbush-Middle River/Badger 43, Bemidji 22
Becker 65, Rogers 3
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Menahga/Sebeka 21
BOLD/Buffalo Lake-Hector 40, Montevideo 24
Browerville/Eagle Valley 38, Pequot Lakes/Pine River-Backus 33
Fertile-Beltrami 42, Dilworth-Glyndon-Felton 26
Frazee 37, Perham 20
Kenyon-Wanamingo 46, Medford 15
Lake Crystal-Wellcome Memorial 73, Martin County West 6
New Prague 33, Mankato East 33 (winner by criteria)
Maple River 53, Fairmont 24
Minnewaska 39, Albany 25
Montgomery-Lonsdale/Le Center 47, St. Peter 19
New London-Spicer 54, Melrose 20
New York Mills 56, Ottertail Central 18
North Branch 45, Rush City 26
Osakis 41, Wheaton/Herman-Norcross 32
Park Rapids 39, Crookston 30
Pierz 46, Kimball 6
St. Clair 53, Nicollet 18
Tracy-Milroy-Balaton 62, Renville County West 9
Yellow Medicine East 44, Benson 18
Big Lake Triangular
Big Lake 34, Chisago Lakes 22
Foley 55, Chisago Lakes 6
Foley 35, Big Lake 18
Brainerd Triangular
Sauk Rapids 52, Brainerd/Pillager 20
Moorhead 31, Sauk Rapids 29
Moorhead 50, Brainerd/Pillager 26
Breckenridge Triangular
Breckenridge 40, Staples-Motley 27
Staples-Motley 58, Parkers Prairie 12
Breckenridge 60, Parkers Prairie 18
Dawson-Boyd Triangular
Dawson-Boyd 39, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
Dawson-Boyd 56, Lac qui Parle Valley 18
DeLaSalle Triangular
Minneapolis South 50, St. Croix Lutheran 24
Minneapolis South 60, De La Salle 16
St. Croix Lutheran 60, De La Salle 23
Fergus Falls Triangular
Fergus Falls 44, St. Cloud Apollo 32
St. Cloud Apollo 66, Hawley 10
Fergus Falls 68, Hawley 6
Lake City Triangular
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 45, La Crescent 27
Lake City 39, La Crescent 36
Lake City 40, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Maple River Triangular
Madelia-Truman 35, Maple River 28
Madelia-Truman 57, Fairmont 16
Ogilvie Triangular
Holdingford 51, Ogilvie 20
Zimmerman 41, Holdinford 27
Zimmerman 65, Ogilvie 18
Paynesville Quadrangular
Litchfield 41, Paynesville 29
Long Prairie-Grey Eagle 42, Paynesville 28
Paynesville 53, Trinity (Bloomington) 20
Rockford Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Royalton 34
Belgrade-Brooten-Elrosa 58, Rockford 12
Royalton 51, Rockford 18
Rocori Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Rocori 19
Atwater-Cosmos-Grove City 66, Willmar 6
Willmar 42, Rocori 29


Saturday, January 14
Annadale/Maple Lake Lightning Duals
1st: Annadale/Maple Lake 40, Waconia 20
3rd: Buffalo 39, Sauk Rapids-Rice 24
5th: Robbinsdale Armstrong, 43 Blaine 24
7th: Chaska 50, Princeton 16
Semifinals
Annadale/Maple Lake 54, Sauk Rapids-Rice 13
Waconia 30, Buffalo 29 (Winner by criteria)
Quarterfinals
Annadale/Maple Lake 71, Princeton 3
Sauk Rapids-Rice 53, Robbinsdale Armstrong 15
Buffalo 55, Blaine 10
Waconia 53, Chaska 19
Consolation Semifinals
Robbinsdale Armstrong 62, Princeton 12
Blaine 55, Chaska 21
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Aitkin 185
2. Little Falls 181
3. Greenbush-Middle River/Badger 176
4. Bemidji 170
5. Eastview 132
6. Roseau 122.5
7. Deer River 98
8. Detroit Lakes 54
9. Blackduck/Cass Lake-Bena 45.5
10. Nashwauk-Keewatin/Greenway 35
Centennial Quadrangular
Centennial 49, Shakopee 21
Centennial 55, Chisago Lakes 16
Centennial 59, Spring Lake Park 6
Shakopee 33, Chisago Lakes 30
Shakopee 59, Spring Lake Park 11
Cochrane-Fountain City/Alma Duals
Goodhue 59, North Crawford-Seneca 18
Goodhue 63, Cochrane-Fountain City/Alma 12
Goodhue 75, Arcadia 6
Goodhue 69, Mondovi 3
Goodhue 54, Mauston 18
Hinckley-Finlayson Jaguar Invitational
1. Hinckley-Finlayson-Pine City-Willow River 202
2. Rush City 191
3. Mound Westonka 164
4. Holdingford 153.5
5. Ogilvie 130
6. Virginia 70
7. Granite City Baptist 13
Kimball Duals
Round 1
Atwater-Cosmos-Grove City 66, Trinity 3
St. James 61, Forest Lake 18
Eden Valley-Watkins 43 Long Prairie-Grey Eagle 24
Round 2
Atwater-Cosmos-Grove City 40, St. James 13
Eden Valley 46, Forest Lake 21
Long Prairie-Grey Eagle 61, Kimball 13
Trinity 48, Kimball 19
5th: Forest Lake 35, Trinity 19
3rd: St. James 28, Long Prairie-Grey Eagle 34
1st: Atwater-Cosmos-Grove City 52, Eden Valley-Watkins 9
Lake City Tournament
1. Park of Cottage Grove 198
2. Kasson-Mantorville 183.5
3. River Falls (WI) 173.5
4. Chatfield 169.5
5. Lake City 166
6. Medford 150
7. Saint Charles 68
8. Saint Paul Johnson 21
May-Port CG Invitational
1. Howard Lake Waverly Winsted/Lester Prairie 238
2. Crookston 184
3. Hillsboro 155.5
4. Central Cass 108
5. Wahpeton JV 104
6. May-Port CG 102.5
7. North Border 99.5
8. East Grand Forks 98
9. Cavalier 97
10. Larimore 97
11. Kindred 47
12. West Fargo JV 42
13. Sacred Heart 16
Milbank Dual Tournament
Canby 54, Montevideo 6
Fargo South 48, Montevideo 21
Montevideo 57, Souix Falls Roosevelt 21
Milbank 35, Montevideo 33
Minnewaska Lakers Duals 
1st: Jackson County Central 34, Foley 32
3rd: Minnewaska 37, Minneota 25
Semifinals
Jackson County Central 47, Minneota 24
Foley 35, Minnewaska 24
Quarterfinals
Jackson County Central 37, Bertha-Hewitt/Verndale 31
Minneota 44, Wheaton-Herman-Norcross 24
Foley 44, Rocori 21
Round Robin Pool
Bertha-Hewitt-Verndale 40 Wheaton-Herman-Norcross 29
Bertha-Hewitt-Verndale 46, Rocori 24
Rocori 40, Wheaton-Herman-Norcross 32
Monticello Tournament
1 Prior Lake 227.5
2 White Bear Lake 193.5
3 Monticello 182
4 Lakeville North 115
5 Maple Grove 106.5
6 Hopkins 95
7 Minneapolis Southwest 50
8 Richfield 45
Moorhead Gadberry Duals
1st: Perham 33, Litchfield 32
3rd: New York Mills 39, Grand Rapids 34
5th: Dickinson (ND) 57, West Fargo (ND) 24
Semifinals
Perham 42, Moorhead 17
Litchfield 49, West Fargo (ND) 20
Quarterfinals
Perham 47, Dickinson (ND) 26
Moorhead 40, Grand Rapids 25
Litchfield 50, New York Mills 20
Consolaion Semifinals
Grand Rapids 39, Dickinson (ND) 33
New York Mills 49, West Fargo (ND) 22
North St. Paul Triangular
Cannon Falls 40, North St. Paul 38
Cannon Falls 60, Columbia Heights 23
North St. Paul 51, Columbia Heights 23
Owatonna Touranment
First round
Adrian 39, Pine Island 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 47, Lakeville South 27
Owatonna 46, Rochester Century 29
Wayzata 44, Rosemount 28
Second round
Adrian 58, Rosemount 13
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 66, Rochester Century 0
Owatonna 41, Lakeville South 37
Wayzata 60, Pine Island 15
Third round
Adrian 34, Wayzata 31
Owatonna 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 21
Pine Island 45, Pine Island 28
Rochester Century 56, Lakeville South 24
Fourth round
Adrian 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28
Owatonna 43, Wayzata 26
Pine Island 55, Lakeville South 24
Rosemount 40, Rochester Century 30
Fifth round
Owatonna 33, Adrian 29
Pine Island 46, Rochester Century 19
Rosemount 54, Lakeville South 26
Wayzata 43, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 26
Parkers Prairie Panther Invitational
1 Pelican Rapids 198.5
2 Foley “B” 184
3 Ortonville 179
4 Benson 178
5 Parkers Prairie 153
6 OtterTail Central 141.5
7 Crosby-Ironton 131
8 Unattached 56
Paynesville Invitational
1. Scott West (SW) 285
2. Paynesville (PAY) 241.5
3. Dassel Cokato (DC) 204.5
4. Waseca (WAS) 182.5
5. Thief River Falls (TRF) 178. 5
Plainview/Elgin-Millville Invitational
1 Plainview/Elgin-Millville 224
2 Wabasha-Kellogg 188.5
3 Henry Sibley 178.5
4 Byron 170
5 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 139
6 Farmington 100
7 Merino Co 80
8 Zimmerman 63
9 Winona 19
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals 
First round
Albert Lea 66, St. Cloud Tech 10
Hutchinson 30, Cambridge 23
Hastings 65, Elk River 7
Apple Valley 55, St. Cloud Apollo/Cathedral 12
Second round
Albert Lea 54, Hutchinson 8
Apple Valley 29, Hastings 22
Cambridge 65, St. Cloud Tech 7
Elk River 44, St. Cloud Apollo/Cathedral 25
7th: St. Cloud Tech 34, St. Cloud Apollo/Cathedral 31
5th: Cambridge 51, Elk River 12
3rd: Hastings 41, Hutchinson 15
1st: Albert Lea 35, Apple Valley 20
St. Croix Lutheran Tournament
1 Rochester John Marshall/Lourdes 249.5
2 Park Center 240
3 St. Croix Lutheran 195
4 Brooklyn Center/Concordia Academy 148
5 St. Thomas Academy 104
6 Minneapolis Henry 75
7 Fridley 73.5
8 St. Paul Arlington 30
9 Minneapolis North 23
10 Mounds Park Academy 7
St. Francis Quadrangular
St. Francis 46, Willmar 24
St. Francis 44, New London-Spicer 15
St. Francis 41, Glencoe-Silver Lake 23
Glencoe-Silver 39, Willmar 29
New London-Spicer 34, Glencoe-Silver Lake 33
New London-Spicer 36, Willmar 19
Stewartville Invitational 
1 Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 223.5
2 Stewartville 215.0
3 Caledonia/Houston/Spring Grove 186.5
4 Zumbrota-Mazeppa 168.0
5 Rochester Mayo 130.0
6 Dover-Eyota 121.5
7 Hayfield 83.0
8 Burnsville 49.5
9 Fairmont 46.5
Stillwater Stampede Duals
1st: Milaca 46, Osceola (WI) 27
3rd: Menomonie (WI) 38, New Prague 36
5th: Stillwater 48, Tartan 24
7th: Somerset (WI) 49, St. Paul Como Park 35
Semifinals
Milaca 54, Menomonie (WI) 14
Osceola (WI) 54, New Prague 21
Quarterfinals
Milaca 73, Somerset (WI) 0
Menomonie (WI) 36, Tartan 34
New Prague 35, Stillwater 28
Osceola (WI) 69, St. Paul Como Park 69-9
Consolation Semfinals
Tartan 56, Somerset (WI) 24
Stillwater 69, St. Paul Como Park 4
Wabasso Quadrangular
Wabasso 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Wabasso 41, Fulda/Murray County Central 24
New Ulm 32, Wabasso 31
New Ulm 43, Fulda/Murray County Central 29
New Ulm 53, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
Fulda/Murray County Central 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 23
Waterville-Elysian-Morristown Tournament
Montgomery-Lonsdale/Le Center 38, St. Clair 29
Mankato West 46, Waterville-Elysian-Morristown 27
St. Clair 56, St. Paul Humboldt 17
Mankato West 41, Woodbury 29
Waterville-Elysian-Morristown 49, Woodbury 30
Mankato West 47, St. Paul Humboldt 33
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 61, Woodbury 14
St. Clair 46, Wateville-Elysian-Morristown 29


Friday, January 13
Anoka 31, Forest Lake 21 
Dilworth-Glyndon-Felton 64, Hawley 16
Elk River 45, Osseo 31
Fargo North 36, Fertile-Beltrami 34
Glencoe Silver Lake 62, Mound Westonka 13
Hibbing 36, Roseau 25
Litchfield 61, Delano 12
Mahnomen/Waubun 36, Crookston 31
Milaca 34, Foley 16
Minneapolis Edison 39, Blaine 38
Plainview/Elgin-Millville 57, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 6
Rochester Mayo 37, Faribault/Bethlehem Academy 36
St. Michael-Albertville 49, Simley 10
Wayzata 46, Buffalo 27
Becker Triangular
Becker 45, Braham 22
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 48, Braham 25
Becker 40, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 46, Lac qui Parle Valley 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57, Lac qui Parle Valley 16
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Belgrade-Brooten-Elrosa 23
LeSueur-Henderson Triangular
Maple River 32, United South Central 25
LeSueur-Henderson 37, Maple River 30
LeSueur-Henderson 51, United South Central 16
Mahnomen/Waubun Duals
First round
Badger/Greenbush-Middle River 57, Menahga/Sebeka 18
Frazee 59, Red Lake County Central/Red Lake Falls/Win-E-Mac 16
Mahnomen/Waubun 36, Crookston 31
Wadena-Deer Creek 71, Blackduck/Cass Lake-Bena 12
Consolation round
Crookston 40, Menahga/Sebeka 39
Red Lake County Central/Red Lake Falls/Win-E-Mac 49, Blackduck/Cass Lake-Bena 30
Championship round
Badger/Greenbush-Middle River 60, Mahnomen/Waubun 10
Frazee 35, Wadena-Deer Creek 18
7th: Menahga/Sebeka 57, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
5th: Crookston 33, Red Lake County Central/Red Lake Falls/Win-E-Mac 23
3rd: Wadena-Deer Creek 46, Mahnomen/Waubun 19
1st: Frazee 33, Badger/Greenbush-Middle River 30
Pierz Triangular
Pierz 63, Mille Lacs 15
Pierz 42, Mora 27
Mora 54, Mille Lacs 20
Rocori Triangular
Rocori 48, Melrose 25
Rocori 63, Sartell 18
Sartell 39, Melrose 36
Watertown-Mayer Triangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 66, Rockford 3
BOLD/Buffalo Lake-Hector 36, Watertown-Mayer 23


Thursday, January 12
Aitkin 40, Grand Rapids 27
Albany 66, Melrose 7
Albert Lea Area 78, Winona 0
Atwater-Cosmos-Grove City 62, Lac qui Parle Valley 12
Austin 39, Rochester John Marshall/Lourdes 32
Bertha-Hewitt/Verndale 38, Ottertail Central 35
Blue Earth 37, Waseca 27
Braham 39, Mora 34
Byron 52, Triton 17
Canby 45, Tracy-Milroy-Balaton 17
Chatfield 57, St. Charles 21
Dover-Eyota 43, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 25
Eastview 57, Eden Prairie 6
Fergus Falls 39, Barnesville 33
Fertile-Beltrami 36, Thief River Falls 35
Forest Lake 73, Cretin-Derham Hall 6
Hastings 67, Roseville 6
Henry Sibley 46, North St. Paul 21
Kimball 46, Rockford 29
Lakeville North 43, Lakeville South 33
Minneapolis Henry 40, Minneapolis Southwest 36
Minneapolis South 78, Minneapolis North 3
Minneota 42, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 26
Monticello 67, Rogers 6
Moorhead 44, Detroit Lakes 22
Morris/Hancock 38, Ortonville 36
Mounds View 56, Woodbury 12
New London-Spicer 52, Benson 16
Norwood Young America 44, Orono 30
Osakis 45, Menahga/Sebeka 29
Owatonna 52, Mankato East 15
Pine Island 47, Cannon Falls 18
Renville County West 45, MACCRAY 29
Rosemount 53, Chaska 22
Sauk Rapids-Rice 61, Staples-Motley 17
Sibley East 52, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 24
St. Francis 43, Totino-Grace 17
St. James 38, New Ulm 34
St. Michael-Albertville 64, Big Lake 3
St. Paul Humboldt 40, St. Paul Harding 39 (Humboldt wins on 8th criteria.)
St. Thomas Academy 60, Mahtomedi 24
Stewartville 43, Lake City 18
Stillwater 45, Irondale 30
Tartan 69, Richfield 9
Watertown/Mayer 34, Waconia 28
Wheaton/Herman-Norcross 47, Hawley 29
White Bear Lake 48, Park Cottage Grove 19
Zumbrota-Mazeppa 30, Kasson-Mantorville 21
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes Area 56, Zimmerman 18
Chisago Lakes Area 44, North Branch 26
North Branch 48, Zimmerman 24
Dassel-Cokato Triangular
Annandale/Maple Lake 48, Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 16
Annandale/Maple Lake 53, Dassel-Cokato 13
Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 51, Dassel-Cokato 21
Fairmont Triangular
River Valley 38, St. Peter 37
St. Peter 62, Fairmont 15
Mankato West Triangular
Rochester Century 42, Mankato West 33
Lake Crystal-Wellcome Memorial 57, Rochester Century 12
Lake Crystal-Wellcome Memorial 50, Mankato West 20
Marshall Triangular
Marshall 43, Worthington 24
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 48, Marshall 15
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 49, Worthington 30
Medford Triangular
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 44, St. Clair 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 46, Medford 14
Minneapolis Roosevelt Quadrangular
Minneapolis Edison 37, Robbinsdale Cooper 34
Minneapolis Edison 49, Minneapolis Washburn 30
Robbinsdale Cooper 52, Minneapolis Washburn 22
Robbinsdale Cooper 72, Minneapolis Roosevelt 9
Minneapolis Washburn 70, Minneapolis Roosevelt 12
Minneapolis Edison 42, Minneapolis Roosevelt 26
Montgomery-Lonsdale/Le Center Triangular
Jackson County Central 34, Montgomery-Lonsdale/Le Center 28
Scott West 33, Jackson County Central 28
Scott West 37, Montgomery-Lonsdale/Le Center 15
Pelican Rapids Triangular
Pelican Rapids 34, Breckenridge 29
Perham 51, Pelican Rapids 17
Perham 73, Breckenridge 3
Mille Lacs Triangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 36, Mille Lacs 34
Mille Lacs 44, Holdingford 30
New York Mills Triangular
New York Mills 56, Browerville/Eagle Valley 19
Frazee 43, New York Mills 25
Browerville/Eagle Valley 43, New York Mills 25
Royalton Triangular
Eden Valley-Watkins 59, Royalton 15
Eden Valley-Watkins 53, Rush City 22
Rush City 43, Royalton 35
Sauk Centre Quadrangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 35, Sauk Centre 32
Minnewaska 39, Alexandria 26
Minnewaska 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Alexandria 45, Sauk Centre 12
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Triangular
Crosby-Ironton 48, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 30
Park Rapids Area 42, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Park Rapids Area 45, Crosby-Ironton 30
Yellow Medicine East Triangular
Pipestone 39, Montevideo 29
Yellow Medicine East 40, Montevideo 17
Yellow Medicine East 42, Pipestone 25
Tuesday, January 10
Annandale/Maple Lake 42, Monticello 15
BOLD/Buffalo Lake-Hector 57, Benson 6
Bemdji 37, Hibbing 33
Braham 63, Ogilvie 18
Brainerd/Pillager 52, Sartell 15
Browerville/Eagle Valley 42, Ottertail Central 27
Buffalo 31, Becker 22
Canby 56, Renville County West 9
Cavalier (ND) 45, East Grand Forks 25
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Barnesville 33
Foley 47, Albany 12
Greenbush-Middle River/Badger 65, Crookston 9
Jackson County Central 53, Pipestone Area 15
Litchfield 34, Howard Lake-Waverly-Winsted/Lester Prairie 24
Little Falls 62, St. Cloud Apollo 10
Long Prairie-Grey Eagle 39, Sauk Centre 31
Mahnomen/Waubun 70, Bagley/Fosston 3
Maple River 60, Nicollet 15
Meadow Creek/Rivers Christian 39, Norwood Young America 37
Mille Lacs 45, Royalton 30
Minnewaska 39, New London-Spicer 19
Moorhead 42, Fergus Falls 19
New Ulm 38, River Valley 31
Pierz 69, Holdingford 9
Sibley East 36, Watertown-Mayer 23
Sauk Rapids 35, Rocori 32
Tracy-Milroy-Balaton 50, MACCRAY 13
White Bear Lake 37, Hudson (WI) 25
Willmar 63, St. Cloud Tech 15
Albany Triangular
Foley 45, Melrose 24
Foley 47, Albany 12
Columbia Heights Triangular
Columbia Heights 42, Orono 33
Orono 48, Brooklyn Center/Concordia Academy 23
Columbia Heights 39, Brooklyn Center/Concordia Academy 39
(Columbia Heights wins on criteria “G” most near falls)
Osakis Triangular
New York Mills 48, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
New York Mills 46, Osakis 27
Osakis 63, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 13
St. Peter Triangular
Madelia/Truman 39, St. Peter 28
United South Central/Alden-Conger 31, Madelia/Truman 30
United South Central/Alden-Conger 39, St. Peter 36
Wadena-Deer Creek Triangular
Wadena-Deer Creek 51, Breckenridge 24
Wadena-Deer Creek 54, Bertha-Hewitt/Verndale 18
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Breckenridge 33
Waterville-Elysian-Morristown Triangular
New Prague 40, Waterville-Elysian-Morristown 33
New Prague 59, Faribault 21
Waterville-Elysian-Morristown 38, Faribault 33


Monday, January 9
Caledonia/Houston/Spring Grove 51, Chatfield 16


Saturday, January 7
Benson Tournament
1 Minnewaska 242.5
2 Mahnomen/Waubun 205
3 Benson 156
4 Ortonville 154
5 Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley 142
6 Lac qui Parle Valley 72
7 Richfield 40
Bismarck (ND) Rotary Tournament
1 Sidney 204.5
2 Napoleon 154.0
3 Bismarck150.0
3 Frazee 150.0
5 Fargo South 115.5
6 West Fargo 107.5
7 Mandan 101.0
7 Simley 101.0
9 Fargo North 99.0
10 Rapid City Stevens 97.5
11 Detroit Lakes 95.0
12 Grand Forks Red River 93.0
13 Wahpeton 87.0
14 Dickinson 80.0
15 Jamestown 78.0
16 Williston 74.5
17 Rapid City Central 64.0
18 Belcourt Turtle Mt Community 63.0
19 Aberdeen 60.0
20 Beulah 57.5
21 Glendive Dawson County 55.5
22 Bismarck Century 51.5
23 Irondale 45.0
24 Grand Forks Central 38.0
25 Minot 35.0
26 Bismarck St. Marys 25.0
Brooklyn Center Invitational
1 Brooklyn Center/Concordia Academy 224.5
2 Minnetonka 135.5
3 Rockford 133
4 Mahtomedi 125
5 Minneapolis Henry 117
6 St. Paul Central 112
7 Minneapolis North 45
8 Mounds Park Academy 22
Buffalo Bison Duals
1st: Foley 45, Big Lake 18
3rd: Alexandria 43, Moundsview 31
5th: Buffalo 42, Ellsworth (WI) 27
Pool Matches
Alexandria 35, Buffalo 27
Foley 40, Buffalo 14
Foley 34, Alexandria 30
Alexandria 52, Faribault 21
Buffalo 49, Faribault 13
Big Lake 52, St. Cloud Tech 22
Mounds View 48, St. Cloud Tech 28
Ellsworth (WI) 43, St. Cloud Tech 28
Faribault 39, Tech 34
Big Lake 65 Ellsworth (WI) 7
Big Lake 54 Mounds View 12
Burnsville Jaycee Invitational 
1. Hastings 250.5
2. Eastview 182
3. Byron 155
4. Austin 149.5
5. Burnsville 120
6. Cumberland, WI 102.5
7. St. Paul Humboldt 76
8. Minneapolis Southwest 36
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite 
1. Cambridge-Isanti 212
2. Bemidji 194.5
3. Grand Rapids 154
4. Champlain Park 128.5
5. Elk River 120
6. Blaine 117.5
7. Brainerd 111.5
8. Princeton 44
Cannon Falls Invitational
1. Cannon Falls 220.0
2. Shakopee 218.0
3. Southland 211.0
4. Rochester Century 144.0
5. Lewiston-Altura/Rushford Peterson 139.0
6. St Croix Lutheran 120.0
7. ZImmerman 109.5
8. Benilde-St Margaret 104.0
9. Woodbury 97.0
10. St Charles 90.0
11. GFW/McLeod West 76.0
12. Elmore Academy 7.0
Central Cass Letterman’s Tournament
1. Webster 280
2. Ashley-Wishek 157.5
3. Velva-Garrison-Max 152.5
4. Oakes 149.5
5. Moorhead 142
6. Lisbon 124
7. Rolla 113.5
8. Ellendale-Edgily 105.5
9. Lamoure 95.5
10. Central Cass 92.5
11. Hillsboro 89.5
12. Valley City 87
13. Cavalier 68
14. Larimore 52
15. May-Port-CG 50
16. North Border 48
17. West Fargo JV 35
18. Fargo South JV 17.5
19. Kindred 16
20. Rugby 4
Charles City (Iowa) Duals
Apple Valley 44, Oskaloosa (Iowa) 21
Apple Valley 37, Charles City (Iowa) 22
Apple Valley 48, Lewis Central (Iowa) 21
Apple Valley 40, Iowa City 22
Columbia Heights Invitaitonal 
1 Coon Rapids 269
2 St. Francis 269
3 Osseo 139
4 Fridley 114.5
5 Columbia Heights 94
6 St. Paul Harding 91.5
7 Washburn 81.5
8 DeLaSalle 58
Deuel Co. (SD) Team Tournament
Dawson-Boyd 74, Sisseton (SD) 5
Dawson-Boyd 73, Milbank JV 4
Dawson-Boyd 60, Flandreau (SD) 10
Farmington Dual Tournament
Bracket A
Albert Lea/Glenville-Emmons 30, Scott West 20
Albert Lea/Glenville-Emmons 51, Eagan 12
Albert Lea/Glenville-Emmons 62, Lakeville North 18
Albert Lea/Glenville-Emmons 67, Farmington 9
Eagan 53, Farmington 30
Eagan 54, Lakeville North 16
Lakeville North 40, Farmington 36
Scott West 45, Eagan 24
Scott West 53, Farmington 18
Scott West 69, Lakeville North 3
Bracket B
Bloom. Kennedy 40, Chatfield 32
Bloom. Kennedy 45, Henry Sibley 23
Bloom. Kennedy 64, South St. Paul 18
Chatfield 56, South St. Paul 22
Henry Sibley 38, Paynesville 37
Henry Sibley 39, Chatfield 30
Henry Sibley 53, South St. Paul 24
Paynesville 37, Bloom. Kennedy 23
Paynesville 51, Chatfield 25
Paynesville 59, South St. Paul 18
Hibbing Duals 
1. Centennial 4-0
2. White Bear Lake 3-1
3. Hibbing 2-2
4. Chisago Lakes 3-1
5. Park Center 2-2
6. Crookston 1-3
7. Walker-Hackensack-Akly-Nevis 2-2
8. Virginia 1-3
9. Nashwauk-Kewatin/Greenway 0-4
Round 1
Centennial 71, Virginia 0
White Bear Lake 70, Nashwauk-Kewatin/Greenway 12
Hibbing 71, Walker-Hackensack-Akly-Nevis 3
Round 2
Park Center 55, Walker-Hackensack-Akly-Nevis 21
Centennial 40, Crookston 24
White Bear Lake 42, Chisago Lakes 24
Round 3
Hibbing 51, Park Center 27
Chisago Lakes 57, Nashwauk-Kewatin/Greenway 21
Crookston 51, Virginia 22
Round 4
Centennial 44, Hibbing 11
Chisago Lakes 31, Crookston 28
Walker-Hackensack-Akly-Nevis 57, Nashwauk-Kewatin/Greenway 24
Round 5
White Bear Lake 45, Hibbing 24
Park Center 40, Crookston 37
Walker-Hackensack-Akly-Nevis 39, Virginia 36
Round 6
Centennial 38, White Bear Lake 31
Chisago Lakes 45, Park Center 26
Virginia over Nashwauk-Kewatin/Greenway
Hopkins Invitational
1 Prior Lake 228
2 Montevideo 182
3 Minnetonka 161.5
4 Hopkins 133
5 Minneapolis South 123
6 Waterville-Elysian-Morristown 106
7 St. Thomas Academy 78
8 Orono 77
9 The Benjamin School (Fla.) 68
10 St. Paul Como Park 50
Hudson (WI) Tournament
First round
Ellsworth (Wis.) 53, Park of CG 9
Hudson (Wis.) 51, St. Paul Johnson 22
Hutchinson 46, Cameron (Wis.) 33
Stillwater 55, Clear Lake (Wis.) 24
Second round
Ellsworth (Wis.) 69, St. Paul Johnson 6
Hudson (Wis.) 37, Park of CG 31
Hutchinson 42, Clear Lake (Wis.) 39
Stillwater 60, Cameron (Wis.) 10
Third round
Clear Lake (Wis.) 58, Cameron (Wis.) 23
Ellsworth (Wis.) 56, Hudson (Wis.) 12
Park of CG 59, St. Paul Johnson 18
Stillwater 62, Hutchinson 11
Fourth round
Cameron (Wis.) 47, St. Paul Johnson 32
Ellsworth (Wis.) 48, Stillwater 18
Hutchinson 54, Hudson (Wis.) 27
Park of CG 43, Clear Lake (Wis.) 30
La Crescent Invitational
First Round
Wabasha-Kellogg 57, La Crescent 15
Caledonia/Houston/Spring Grove 54, La Crosse Logan 16
Dover-Eyota 44, Pine Island 22
Barron 43, Sparta 22
Round 2
Caledonia/Houston/Spring Grove 40, Wabasha-Kllogg 26
Dover-Eyota 55, Barron 21
Logan 54, La Crescent 21
Pine Island 44, Sparta 25
7th: La Crescent 35, Sparta 29
5th: Pine Island 40, Logan 27
3rd: Wabasha-Kellogg 49, Barron 24
1st: Caledonia/Houston/Spring Grove 47, Dover-Eyota 16
Montgomery-Lonsdale/Le Center Bezdichek Tournament
1. Mankato East 150
2. LeSueur-Henderson 136.5
3. Kenyon-Wanamingo 123
4. Montgomery-Lonsdale/Le Center 123
5. Medford 101.5
6. River Valley 76.5
7. Triton 44
8. Janesville-Waldorf-Pemberton 43
Mora Invitational 
1 Annandale/Maple Lake 193
2 St. Michael-Albertville 175.5
3 Waconia 151
4 Mora 139
5 New London-Spicer 135
6 Albany 108
7 Sartell 89
8 Braham 63
Mound-Westonka Tournament
First round
Glencoe-Silver Lake 65, Rogers 10
Plainview/Elgin-Millville 59, Armstrong 16
Second round
Mound-Westonka 38, Rodgers 34
Plainview/Elgin-Millville 39, Delano 22
Third Round
Armstrong 35, Delano 34
Glencoe-Silver Lake 55, Mound-Westonka 23
1st: Glencoe-Silver Lake 33, Plainview/Elgin-Millville 30
3rd: Armstrong 55, Mound- Westonka 15
5th: Delano 63, Rodgers 15
Norwood Young America Central Invitational
1. Sibley East 217
2. Howard Lake Waverly Winsted/Lester Prairie 182
3. Norwood Young America 141
4. Minneota 123.5
5. Northfield 110
6. Maple Grove 96
7. Renville County West 91
8. Minneapolis Edison 82.5
9. Minnehaha Academy 53.5
Ogilvie Lions Invitational
1 Eden Valley-Watkins 216
2 Watertown-Mayer 196.5
3 Rush City 172
4 St. Cloud Apollo 133
5 Crosby-Ironton 133
6 Isle/Onamia 132
7 Cooper 119
8 Ogilvie 33
Fertile-Beltrami Pine to Prairie Tournament
1. Fertile-Beltrami 229.5
2. Menaga-Sebeka 163.5
3. Staples Motley 140.5
4. Hawley 134.0
4. Fosston 134.0
6. Red Lake County Central 131.0
7. Lake Park 34.0
Royalton Invitational
1 Browerville/Eagle Valley 190
2 New York Mills 178
3 North St. Paul 151.5
4 Sauk Rapids-Rice 140.5
5 West Central/Ashby 127
6 Holdingford 116
7 Royalton 99
8 Kimball 85
9 Granite City Baptist Ill. 12
10 Upsala/Swanville 4
Southern Minnesota Alliance Tournament
1. Jackson County Central 210
2. Blue Earth Area 201
3. New Ulm 194.5
3. Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 194.5
4. St. James 191
5. Waseca 167
6. Marshall 125
7. Pipestone Area 102
8. St. Peter 99
9. Worthington 57
10. Fairmont 56
11. Redwood Valley 38.5
12. Luverne 6
Tartan Invitational
1 Tartan 173
2 Rosemount 171
3 North Branch 164
4 Amery (WI) 145
5 Chaska 131
6 St. Paul Highland Park 120
7 Andover 97
8 Roseville 86.5
9 Winona 48.5
United South Central Rebel Invitational
1 Lake Crystal-Wellcome-Memorial 226
2 United South Central 203.5
3 Madelia-Truman 187.5
4 Hayfield 135
5 Lakeville South 115
6 Red Rock Central 90
7 Martin County West 43
Yellow Medicine East Dam Site Tournament
1. Canby 166.5
2. Yellow Medicine East 152.5
3. Wabasso 141
4. Tracy-Milroy-Balaton 116
5, Willmar 81
6. Wheaton-Herman-Norcross 79


Friday, January 6
Apple Valley 46, Eastview 12
Greenbush-Middle River/Badger 54, Mahnomen/Waubun 20
Cambridge-Isanti 77, Rogers 0
Eastview 52, South St. Paul 14
Forest Lake 57, Stillwater 9
Montevideo 57, The Benjamin School (FL) 20
Southland 34, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 29
Wheaton/Herman-Norcross 52, Parkers Prairie 21
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational 
1 Atwater-Cosmos-Grove City 188.5
2 Becker 139.5
3 Long Prairie-Grey Eagle 119
4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 110
5 Sauk Centre 85
6 Ottertail Central 82.5
7 Belgrade-Brooten-Elrosa 66
8 Melrose 27
Brooklyn Center Triangular
Fridley 42, Brooklyn Center/Concordia Academy 39
Waconia 67, Fridley 4
Waconia 69, Brooklyn Center/Concordia Academy 3
Elk River Triangular
Bemidji 37, Elk River 37 (tie)
Coon Rapids 30, Bemidji 26
Coon Rapids 47, Elk River 17
Little Falls Quadrangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 27, Litchfield 25
Little Falls 40, BOLD/Buffalo Lake-Hector 25
Little Falls 41, Litchfield 19
Pierz 33, Little Falls 25
Pierz 42, BOLD/Buffalo Lake-Hector 18
Pierz 46, Litchfield 11
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva Quadrangular
Dassel-Cokato 36, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 32
Dassel-Cokato 39, Mankato West 21
Mankato West 37, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 27
Maple River 34, Dassel-Cokato 26
Maple River 35, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
Maple River 37, Mankato West 34
Rocori Triangular
Milaca 38, Perham 18
Perham 49, Rocori 19
Milaca 51, Rocori 13
Robbinsdale Cooper Triangular
Robbinsdale Cooper 82, Minneapolis North 0
Totino-Grace 58, Robbinsdale Cooper 10
Totino-Grace 78, Minneapolis North 3
Wabasha-Kellogg Quadrangular
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 60, C-FC/Alma 22
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 69, I/G16
Wabasha-Kellogg 72, I/G 12
Wabasha-Kellogg 81, C-FC/ALMA 0


Thursday, January 5
Aitkin 40, Brainerd 27
Albany 44, Long Prairie-Grey Eagle 33
Alexandria 47, Fergus Falls 20
Anoka 52, Park Center 16
Blaine 46, Osseo 19
Burnsville 38, Rosemount 33
Caledonia/Houston/Spring Grove 49, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Cannon Falls 40, Zumbrota-Mazeppa 24
Centennial 64, Andover 12
East Grand Forks 45, Larimore 28
Eden Prarie 37, Lakeville South 31
Eden Valley-Watkins 66, Kimball Area 7
Goodhue 65, St. Charles 9
Greenbush-Middle River/Badger 54, Mahnomen/Waubun 20
Hastings 55, Mounds View 12
Henry Sibley 48, South St. Paul 27
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 45, Braham 20
Holdingford 42, Sartell 39
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49, Renville County West 16
LeSueur-Henderson 36, Mankato East 35
Montevideo 57, Lac qui Parle Valley 24
Monticello 43, Buffalo 18
New London-Spicer 41, Sauk Centre 24
North Branch 47, Fridley 27
Owatonna 50, Austin 24
Park 74, Cretin-Derham Hall 3
Paynesville 66, Melrose 6
Pine Island 36, Byron 28
Pipestone Area 58, Flandreau 18
Roseau 42, Thief River Falls 22
Sibley East 30, Madelia-Truman 29
Stewartville 33, Kasson-Mantorville 27
St. Cloud Apollo 47, Ogivile 26
St. Michael-Albertville 55, Becker 15
St. Paul Como Park 42, St. Paul Humboldt 36
Tartan 56, St. Thomas 12
Tracy-Milroy-Balaton 40, Dawson-Boyd 22
Wabasso 56, Benson 12
Waconia 34, Dassel-Cokato 22
Wadena-Deer Creek 42 Menahga-Sebeka 30
Watertown Mayer 46, Delano 27
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 37, Glencoe-Silver Lake 24
Annandale/Maple Lake 77, Rockford 0
Glencoe-Silver Lake 66, Rockford 8
Canby Triangular
Canby 42, Minneota 18
Minneota 55, Ortonville 10
Canby 76, Ortonville 1
Dover-Eyota Triangular
Plainview/Elgin-Millville 51, Dover-Eyota 21
Plainview/Elgin-Millville 43, Chatfield 29
Dover-Eyota 41, Chatfield 27
Osakis Triangular
Osakis 48, Parkers Prairie 21
Osakis 59, Hawley 10
Scott West Triangular
Scott West 47, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 21
Scott West 37, New Prague 21
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 50, New Prague 25
Triangular
St. Paul Johnson 57, Minneapolis Washburn 22
Minneapolis Washburn 63, St. Paul Arlington 12
St. Paul Arlington 16, St. Paul Johnson 59


Tuesday, January 3
Aitkin 62, Braham 6
Atwater-Cosmos-Grove City 59, Benson 18
Burnsville 36, Eden Prairie 30
Cavalier (ND) 60, Warren-Alvarado-Oslo 22
Frazee 44, Fergus Falls 15
New York Mills 57, Park Rapids Area 18
Owatonna 37, Rochester Mayo 31
Red Lake County Central 50, East Grand Forks 21
Rochester John Marshall/Lourdes 32, Mankato East 31
Rocori 42, St. Cloud Apollo 33
Sartell 39, Royalton 27
Shakopee 54, Rosemount 25
St. Paul Highland Park 58, Cretin-Derham Hall 15
Wabasso 45, River Valley 19
Willmar at Alexandria, ppd.
Zumbrota-Mazeppa 63, St. Charles 12
Dawson-Boyd Triangular
Dawson-Boyd 54, MACCRAY 19
Dawson-Boyd 55, Ortonville 22
Ortonville 39, MACCRAY 31
Morris Area/Hancock Quadrangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 36, Morris/Hancock 18
BOLD/Buffalo Lake-Hector 45, Breckenridge 17
BOLD/Buffalo Lake-Hector 59, St. Peter 15
Breckenridge 48, Morris Area/Hancock 27
St. Peter 42, Breckenridge 39
St. Peter 51, Morris Area/Hancock 24
New Ulm Triangular
New Ulm 37, Madelia/Truman 29
Madelia/Truman 41, Marshall 16
New Ulm 35, Marshall 31
Renville County West Triangular
Yellow Medicine East 72, Renville County West 0
Yellow Medicine East 71, Redwood Valley 0
Renville County West 46, Redwood Valley 30

Bookmark the permalink.

Comments are closed.