High School Results – February 2007

Tuesday, February 13, 2007
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52, Benson 14
North Branch 54, Columbia Heights 24
Saint James 63, Saint Peter 16
Stewartville 54, Hayfield 12
Fertile-Beltrami Triangular
Barnsville 71, Warren-Alvarado-Oslo 5
Fertile-Beltrami 48, Warren-Alvarado-Oslo 33
Barnsville 51, Fertile-Beltrami 24


Monday, February 12, 2007
Albert Lea 54, Mankato East 18
Hayfield 49, Triton 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52, MACCRAY 13
New Ulm 64, Saint Peter 10
Red Lake County Central/Win-E-Mac 45, Warren-Alvarado-Oslo 30
Spring Lake Park/St. Anthony 37, Irondale  28
Saint Paul Highland Park 56, Saint Paul Johnson 9
Sibley East 27, Montgomery-Lonsdale/Le Center 26
Janesville-Waldorf-Pemberton Invitational
1. Jackson County Central 204.5
2. Eagan 186.5
3. Maple River 143.0
4. Southland 109.0
5. Blue Earth Area 107.0
6. Waterville Elysian Morristown 104.0
7. United South Central 98.0
8. Janesville Waldorf Pemberton 59.0
Ortonville Triangular
Yellow Medicine East 57, Dawson-Boyd 13
Yellow Medicine East 61, Ortonville 12


Saturday, February 10, 2007
Apple Valley 45, Simley 9
Atwater-Cosmos-Grove City 48, Minnewaska 20
Dassel-Cokato 54, Mound-Westonka 16
Frazee 42, Fergus Falls 21
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36, Delano 24
Rosemount 46, Chaska 24
Wadena-Deer Creek 41, Staples-Motley 39
Wayzata 46, Saint Michael-Albertville 17
Ninth Grade and Under State Tournament
Held at Saint John’s University
Barnesville Triangular
Barnesville 76, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
Barnesville 69, Lake Park-Audubon 6
BOLD/Buffalo Lake-Hector Triangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 30, Wabasso 29
Wabasso 60, Morris Area/Hancock 10
Breckenridge Cowboy Duals
Round 1
Roseau 70, Hawley 5
Breckenridge 47, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 27
Round 2
Wheaton/Herman-Norcross 65, Hawley 18
Wilmar 44, Breckenridge 19
Round 3
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21, Wilmar 53
Wheaton/Herman-Norcross 41, Roseau 30
5th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 60, Hawley 16
3rd: Breckenridge 45, Roseau 27
1st: Wheaton/Herman-Norcross 39, Wilmar 32
Duals at Cannon Falls
Cannon Falls 73, Saint Croix Lutheran 3
Cannon Falls 58, Farmington 16
Cannon Falls 37, Rochester John Marshall 33
Rochester John Marshall 49, Farmington 30
Austin 50, Farmington 21
Austin 51, Saint Croix Lutheran 28
Trinity at River Ridge 40, Saint Croix Lutheran 39
Austin 35, Triton 33
Rochester John Marshall 48, Triton 20
Triton 42, Saint Croix Lutheran 39
Fertile Northwest Tournament
1. Badger-Greenbush-Middle River 238.5
2. Thief River Falls 238.0
3. Crookston 166.0
4. Fertile-Beltrami 110.5
5. Blackduck/Cass Lake-Bena 75.0
6. Warren-Alvarado-Oslo 72.0
7. Red Lake County Central 70.0
8. JV All Stars 68.5
9. Unattached 8.0
Lake Conference JV Tournament
1 Apple Valley 190.0
2 Eagan 136.0
3 Eastview 134.0
4 Burnsville 108.0
5 Chaska 89.0
6 Kennedy 83.0
7 Lakeville South 77.0
8 Rosemount 61.5
9 Lakeville North 55.0
10 Edin Prairie 29.0
Martin County West Maverick Invitational
1. Sibley East 184
2. St. James 171.5
3. Blue Earth Area 137
4. Fairmont 80
5. Martin County West 30
Park Region Conference
1. Pequot Lakes/Pine River-Backus 227.0
2. New York Mills 215.0
3. Bertha-Hewitt/Verndale 153.0
4. Ottertail Central 138.0
5. Osakis 127.0
6. Parkers Prairie 94.0
7. Browerville/Eagle Valley 92.0
8. United North Central 65.5
Suburban East Coference Tournament
1. Hastings 278.5
2. Forest Lake 181.5
3. Mounds View 165
4. Park 144
5. White Bear Lake Area 129.5
6. Stillwater 113
7. Roseville Area 71.5
8. Woodbury 55
9. Cretin-Derham Hall 30
Zumbrota-Mazeppa Invitational
1. Zumbrota-Mazeppa 166.0
2. Kenyon-Wanamingo 161.5
3. Kasson-Mantorville 125.5
4. Mankato East 119.0
5. Pine Island 114.5
6. LeSueur-Henderson 106.5
7. Rochester Century 100.0
8. Southland 90.0
9. Waconia 87.0


Friday, February 9, 2007
Annandale-Maple Lake 39, Litchfield 13 
East Grand Forks 41, Lake Park-Audubon 31
East Grand Forks 46, Warren-Alvarado-Oslo 33
Howard Lake-Waverly-Winsted 33, Meadow Creek/Rivers Academy 29
Lake Park-Audubon 45, Warren-Alvarado-Oslo 28
Mankato East 39, Mankato West 30 
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 39, Medford 27
Pelican Rapids 35, Detroit Lakes 22
Pelican Rapids 36, Dilworth-Glyndon-Felton 34
Perham 58, Detroit Lakes 12
Saint Michael-Albertville 28, Cambridge-Isanti 25
Sartell 47, Alexandria 28
Thief River Falls 62, Lake Park-Audubon 9
Thief River Falls 51, Warren-Alvarado-Oslo 15
Zumbrota-Mazeppa 64, St. Charles 9
Albany Purple Pride Tournament 
1. New London Spicer 210
2. Becker 165
3. Albany 155
4. Mora 147.5
5. Osakis 117.5
6. St. Cloud Apollo 91
7. Montevideo 73
8. Melrose 59
Belgrade-Brooten-Elrosa Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 52, Eden Valley-Watkins 11
Atwater-Cosmos-Grove City 57, Trinity at River Ridge 12
Atwater-Cosmos-Grove City 61, Belgrade-Brooten-Elrosa 12
Eden Valley-Watkins 36, Trinity at River Ridge 30
Eden Valley-Watkins 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Glencoe Quadrangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30, Dassel-Cokato 25
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 50, Hopkins 20
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 72, Benilde-Saint Margaret’s 7
Dassel-Cokato 69, Benilde-Saint Margaret’s 7
Dassel-Cokato 62, Hopkins 11
Great River Conference
1. Aitkin 263
2. Mille Lacs 214.5
3. Ogilvie 122
4. Hinckley-Finlayson 116
5. Rush City 99
6. Braham 94.5
Greenbush Triangular
Greenbush-Middle River/Badger 73, Hawley 6
Barnesville 66, Hawley 12
Barnesville 38, Greenbush-Middle-River-Badger 27
Mound-Westonka Whitehawk Invitational
1. Scott West 257.5
2. Hutchinson 195
3. Eastview 136
4. Buffalo 13.5
5. Mound-Westonka 127.5
6. Chaska 124.5
7. St. Paul Como Park 60.5
8. Minneapolis De La Salle 16
Paynesville Triangular
Rocori 42, MACCRAY 31
Paynesville 56, MACCRAY 15
Paynesville 39, Rocori 24
Pierz Triangular
Pierz 59, Kimball Area 15
Pierz 39, Long Prairie-Grey Eagle 36
Long Prairie-Grey Eagle 55, Kimball Area
Red Lake County Central Triangular
Thief River Falls 64, Red Lake County Central/Win-E-Mac 18
Fosston/Bagley 56, Red Lake County Central/Win-E-Mac 18
Valley Conference Tournament
1. Maple River 174.5
2. Madelia/Truman 155
3. River Valley 137
4. Lake Crystal-Wellcome Memorial 127.5
5. Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 83
6. St. Clair 79
7. Martin County West 23
8. Nicollet 0
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Wolf Pack Invitational
1. Staples-Motley 229
2. Deer River 192
3. Crosby-Ironton 160
4. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 129
5. Cloquet 84.5
6. Virginia/Mountain Iron-Buhl 73
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 78


Thursday, February 8, 2007
Aitkin 75, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 0
Albert Lea 54, Rochester Mayo 15
Annandale/Maple Lake 47, Delano 22 
Barnesville 30, Frazee 28
Becker 46, Zimmerman 23
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Long Prairie-Grey Eagle 31
Big Lake 34, Becker 21
Brainerd/Pillager 56, Saint Cloud Tech 12
Caledonia/Houston/Spring Grove 55, Southland 18
Canby 34, Marshall 19
Cannon Falls 59, Triton 16
Columbia Heights 45, Irondale 27
Detroit Lakes 49, Fosston/Bagley 18
Elk River Area 37, Champlin Park 32
Hastings 57, Stillwater 4
Holdingford 44, Royalton 32
Kasson-Mantorville 72, Triton 6
Litchfield 63, Orono 12
Mahnomen/Waubun 46, Dilworth-Glyndon-Felton 27
Mahnomen-Waubun 55, Fertile-Beltrami 12
Maple River 51, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Mille Lacs 38, Crosby-Ironton 36
Mounds View 33, Park 29
New Ulm 42, Blue Earth Area 28
New York Mills 38, Pequot Lakes/Pine River-Backus 29
Park Rapids Area 36, Fosston/Bagley 31
Perham 56, Minnewaska Area 11
Perham 58, Wadena-Deer Creek 9
Pine Island 31, Lake City 30
Scott West 42, Litchfield 21 
Zumbrota-Mazeppa 35, Wabasha-Kellogg 27 
Blooming Prairie Triangular
Waterville-Elysian-Morristown 48, Blooming Prairie 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center 50, Waterville-Elysian-Morristown 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center 59, Blooming Prairie 12
Duals at Byron
Kenyon-Wanamingo 35, Stewartville 23
Kenyon-Wanamingo 47, Byron 15
Cannon Falls 47, Byron 19
Centennial Triangular
Centennial 38, Osseo 26
Centennial 31, Henry Sibley 30
Henry Sibley 42, Osseo 22
Melrose Triangular
Eden Valley-Watkins 44, Melrose 25
Eden Valley-Watkins 54, Princeton 19
Princeton 43, Melrose 29
Morris Area/Hancock Tigers Invitational 
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 218.5
2. Wheaton/Herman-Norcross 179.5
3. Breckenridge 166
4. Benson 128
5. Morris Area/Hancock 106
6. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 103.5
7. West Central Area 95
8. Ortonville 82
Parkers Prairie Triangular
Parkers Prairie 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 28
Sauk Centre 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Sauk Centre 45, Parkers Prairie 30
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Quadrangular
Yellow Medicine East 42, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 21
Wabasso 51, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 10
Yellow Medicine East 55, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Wabasso 31, Yellow Medicine East 26
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 46, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Rockford Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60, Kimball Area 9
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 49, Rockford 22
Twin Cities Championship
Saint Paul Highland Park 35, Minnepaolis South 24
Duals at Willmar
Willmar 40, Sauk Rapids-Rice 22
Willmar 47, Alexandria 28
Fergus Falls 51, Saint Cloud Apollo 22
Little Falls 56, Rocori 16
Saint Cloud Apollo 54, Rocori 10
Sauk Rapids-Rice 36, Saint Cloud Apollo 35


Wednesday, February 7, 2007
Anoka 53, Champlin Park 9
Anoka 70, Blaine 3
Centennial 63, Maple Grove 6
Coon Rapids 38, Elk River Area 28
Eagan 58, Burnsville 18
Eastview 54, Lakeville North 18
Eastview 66, Richfield 6
Saint Michael-Albertville 60, Princeton 12

Bookmark the permalink.

Comments are closed.