High School Results – February 2008

Saturday, February 9, 2008
Chatfield Duals
Round One
Apple Valley 64, Chatfield 6
Jackson County Central 44, Medford 13
Round Two
Apple Valley 65, Medford 12
Chatfield 35, Jackson County Central 31
Round Three
Medford 39, Chatfield 25
Apple Valley 51, Jackson County Central 21
Minnetonka Dual Tournament
Round 1
Minnetonka 63, DeLaSalle 12
Park Center 41, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 15
Mankato West 33, Minneapolis South 23
Round 2
Minnetonka 39, Minneapolis South 27
Mankato West 70, Park Center 3
DeLaSalle 42, Minnehaha/Concordia/Mounds 30
Round 3
Park Center 38, DeLaSalle 21
Mankato West 37, Minnetonka 28
Minneapolis South 74, Minnehaha/Concordia/Mounds 5
Round 4
Mankato West 80, Minnehaha/Concordia/Mounds 0
Minneapolis South 55, DeLaSalle 15
Minnetonka 68, Park Center 11
Round 5
Mankato West 78, DeLaSalle 0
Minneapolis South 48, Park Center 15
Minnetonka 81, Minnehaha/Concordia/Mounds 0
Morris Area/Hancock Tigers Invitational 
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 190
2. Dawson-Boyd 155
3. Royalton/Swanville 141.5
4. West Central Area/Ashby 133
5. Morris Area/Hancock 121.5
6. Willmar 100.5
7. Ortonville 96
8. Benson 94.5
South Central Conference Tournament
1. Waseca 199.0
2. Saint James 168.0
3. Blue Earth Area 159.5
4. New Ulm 150.0
5. Saint Peter 122.0
6. Fairmont 73.0


Friday, February 8, 2008
Bemidji 49, Moorhead 24
Caledonia/Houston/Spring Grove 51, Southland 26
Canby 52, Dawson-Boyd 12
Little Falls 39, Saint Cloud Tech 30
Long Prairie-Grey Eagle 46, Pierz 32
Minnetonka 48, Robbinsdale Cooper 18
Saint Michael-Albertville 31, Milaca 26
Scott West 30, Watertown-Mayer 21
Tracy-Milroy-Balaton 41, Worthington/Round Lake-Brewster 21
Virginia/Mountain Iron-Buhl 41, Nashwauk-Keewatin/Greenway 24
Wabasso 45, BOLD/Buffalo Lake-Hector 15
Albany Purple Pride Tournament 
1. New London-Spicer 225
2. Albany 159.5
3. Osakis 144.5
4. Saint Cloud Apollo 138
5. Mora 137
6. Becker 123.5
7. Montevideo 83
8. Melrose 28
Eden Valley-Watkins Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 57, Belgrade-Brooten-Elrosa 11
Atwater-Cosmos-Grove City 62, Eden Valley-Watkins 6
Eden Valley-Watkins 34, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Great River Conference
1. Aitkin 233.5
2. Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 175
3. Mille Lacs 158
4. Ogilvie 130.5
5. Rush City 126
6. Cloquet 105.5
7. Braham 96
Hawley Quadrangular
Greenbush-Middle River/Badger 73, Hawley 6
Barnesville 65, Hawley 12
Red Lake County Central 48, Hawley 27
Greenbush-Middle River/Badger 50, Barnesville 19
Hayfield Duals
Saint Charles 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
Saint Charles 36, Lake City 35
Hayfield 59, Saint Charles 15
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 41, Holdingford 31
Royalton/Swanville 35, Howard Lake-Waverly-Winsted 33
Royalton/Swanville 40, Holdingford 22
Minneota Triangular
Yellow Medicine East 32, Pipestone Area 24
Minneota 48, Pipestone Area 22
Minneota 28, Yellow Medicine East 27
Mound-Westonka Whitehawk Invite
1. Buffalo 217.0
2. Hutchinson 210.5
3. Chaska 151.5
4. Waconia 138.5
5. Eastview 107.0
6. Mound-Westonka 88.0
7. Fridley 86.5
8. Saint Paul Como Park 59.0
Paynesville Quadrangular
Kimball 50, Rocori 19
Kimball 54, MACCRAY 21
Paynesville 51, Rocori 7
Paynesville 52, Kimball 18
Paynesville 57, MACCRAY 12
Rocori 55, MACCRAY 21
Minnesota River Conference Tournament
1. LeSueur-Henderson
2. Montgomery-Lonsdale/Le Center
3. Sibley East
4. Norwood Young America
Owatonna Triangular
New Prague 33, Rochester Mayo 29
Owatonna 36, Rochester Mayo 25
Owatonna 81, Minneapolis Roosevelt 0
Rochester Mayo 66, Minneapolis Roosevelt 6
Saint Anthony Triangular
Spring Lake Park/Saint Anthony 78  Columbia Heights 0
Spring Lake Park/Saint Anthony 54, Saint Paul Humboldt 30
Saint Paul Humboldt 65, Columbia Heights 3
Valley Conference
1. Madelia/Truman 231.5
2. Maple River 208.5
3. River Valley 178.5
4. Lake Crystal-Wellcome Memorial 148
5. Martin County West 123.5
6. Saint Clair 111.
7. Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West ()
8. Nicollet 29


Thursday, February 7, 2008
Albert Lea 63, Rochester John Marshall 7
Austin 37, Mankato East 35
Becker 51, Princeton 30
Bloomington Kennedy 59, Chaska 11
Brainerd 56, Saint Cloud Tech 15
Burnsville 34 Lakeville North 31
Byron 36, Kasson-Mantorville 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 51, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Cambridge-Isanti 50, Henry Sibley 24
Canby 52, Dawson-Boyd 12
Champlin Park 49, Elk River 14
Coon Rapids 65, Andover 7
Deer River/Northland 41, Virginia/Mountain Iron-Buhl 33
Detroit Lakes 45, Pelican Rapids 26
Eastview 49, Eden Prairie 16
Fosston/Bagley 40, Park Rapids 33
Grand Rapids 56, Blackduck/Cass Lake-Bena 21
Hutchinson 36, Farmington 23
Irondale 60, Columbia Heights 4
Kenyon-Wanamingo 46, Cannon Falls/Randolph 18
Lac qui Parle Valley 52, MACCRAY 28
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41, Medford 31
New York Mills 63, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
Ottertail Central  44, Breckenridge/C-T 24
Perham 49, Wadena-Deer Creek 14
Pine Island 46, Triton 31
Rochester Century 56, Winona 15
Roseau 38, Crookston/Fisher 32
Saint Francis 76, Fridley 0
Saint Michael-Albertville 37, Big Lake 16
Shakopee 44, New Prague 28
Tracy-Milroy-Balaton 41, Worthington/Round Lake-Brewster 21
Trinity at River Ridge 60, Saint Croix Lutheran 18
Wabasso 45, BOLD/Buffalo Lake-Hector 15
Waseca 52, Lake City 19
Willmar 36, Rocori 29
Zumbrota-Mazeppa 38, Goodhue 21
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center/Concordia Academy 48, South Saint Paul 26
South Saint Paul 67, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 8
Browerville Double Dual
Browerville/Eagle Valley 63, United North Central 10
Browerville/Eagle Valley 42, Staples-Motley 27
Dassel-Cokato Triangular
Monticello 33, Dassel-Cokato 27
Dassel-Cokato 41, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 21
Fergus Falls Triangular
Saint Cloud Apollo 61, Wheaton/Herman-Norcross 17
Fergus Falls 38, Wheaton/Herman-Norcross 32
Fergus Falls 36, Saint Cloud Apollo 18
Grand Meadow Double Dual
Dover-Eyota 36, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 21
United South Central 43, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 21
Minneota Triangular
Yellow Medicine East 32, Pipestone Area 24
Minneota 48, Pipestone Area 22
Minneota 28, Yellow Medicine East 27
North Branch Double Dual
North Branch 60, Spring Lake Park/Saint Anthony 18
North Branch 63, Mora 11
Osseo Triangular
Centennial 50, Osseo 10
Centennial 37, Totino-Grace 23
Totino-Grace 57, Osseo 19
Rosemount Double Dual
Rosemount 49, Tartan 20
Rosemount 31, Eagan 23
Waterville-Elysian-Morristown Triangular
Waterville-Elysian-Morristown 47, Blooming Prairie 33
Montgomery-Lonsdale/Le Center 70, Blooming Prairie 12
Montgomery-Lonsdale/Le Center 45, Waterville-Elysian-Morristown 32


Tuesday, February 5, 2008
Adrian 51, Tracy-Milroy-Balaton 13
Albany 36, Rocori 30
Delano 51, Annandale/Maple Lake 17
Crookston/Fisher 61, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
Delano 51, Annandale-Maple Lake 17
Fairmont 39, Martin County West 35
Frazee 52, Park Rapids 21
Mille Lacs 45, Holdingford 28
North Branch 48, Braham 27
Osakis 39, Sauk Centre 27
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46, Renville County West 36
Royalton 43, Pierz 33
Trinity at River Ridge 63, Cretin-Derham Hall 11
United South Central 51, Triton 15
Wabasha-Kellogg 45, Southland 30
Waconia 36, Norwood-Young America 31
Wadena-Deer Creek 34, Barnesville 32
Double Dual
Alexanadria 63, Willmar 13
Alexanadria 55, Sartell-Saint Stephen 15
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular

Bertha-Hewitt/Verndale 57, Long Prairie-Grey Eagle 15
Bertha-Hewitt/Verndale 61, Breckenridge 15
Long Prairie-Grey Eagle 44, Breckenridge 24
Brainerd Triangular
Aitkin 50, Sauk Rapids-Rice 16
Aitkin 36, Brainerd/Pillager 27
Brainerd/Pillager 31, Sauk Rapids-Rice 26
Meadow Creek/Rivers Academy Triangular
Meadow Creek/Rivers Academy 39, Andover 34
Meadow Creek/Rivers Academy 52, Ogilvie 24
Andover 48, Ogilvie 30
Minnewaska Triangular
Minnewaska 52, Staples-Motley 20
Perham 45, Minnewaska 18
Perham 62, Staples-Motley 6
Sibley East Triangular
Redwood Valley 54, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 18
Sibley East 36, Redwood Valley 34
Sibley East 66, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 9


Monday, February 4, 2008
Hibbing 43, Virginia/Mountain Iron-Buhl 24
Red Lake County Central Triangular
Thief River Falls 54, Warren-Alvarado-Oslo 18
Thief River Falls 41, Red Lake County Central 30
Red Lake County Central 42, Warren-Alvarado-Oslo 30


Saturday, February 2, 2008
Albert Lea 43, Owatonna 15
Apple Valley 36, Waverly-Shell Rock (IA) 30 
Mankato East 66, Winona/Cotter 15
Mankato West 65, Winona/Cotter 9
Trinity at River Ridge 72, Minneapolis Washburn 6
Alexandria Tournament
1. Alexandria 232
2. Minnewaska 166.5
3. Frazee 149.5
4. Wadena-Deer Creek 145
5. Moorhead 87
6. Rocori 80
7. Morris Area/Hancock 76.5
8. Willmar 81
Anoka Duals
First Round
Eagan 35, Anoka 25
Hastings 51, Rosemount 18
Second Round
Anoka 43, Saint Francis 32
Hastings 36, Yellow Medicine East 22
Third Round
Rosemount 37, Yellow Medicine East 29
Saint Francis 39, Eagan 24
5th: Anoka 39, Rosemount 30
3rd: Yellow Medicine East 40, Eagan 27
1st: Hastings 51, Saint Francis 17
Blaine Bengal Duals 
Rochester Mayo 42, Bemidji 33
Rochester Mayo 45, Blaine 29
Cambridge-Isanti 58, Rochester Mayo 6
Coon Rapids 47, Cambridge-Isanti 13
Bemidji 39, Spring Lake Park/Saint Anthony 38
Spring Lake Park/Saint Anthony 35, Highland Park 17
Spring Lake Park/Saint Anthony 42, Blaine 27
Cannon Falls Duals
Cannon Falls/Randolph 57, La Crescent 18
Cannon Falls/Randolph 53, Austin/Lyle 22
Cannon Falls/Randolph 25, Montgomery-Lonsdale/Le Center 42
Cannon Falls/Randolph 38, Rochester John Marshall 32
Fertile-Beltrami Tournament
1. Thief River Falls/Goodridge 236
2. Greenbush-Middle River/Badger 216
3. Crookston/Fisher 146
4. Park Rapids 128
5. Roseau 107
6. Fertile-Beltrami 86
7. Red Lake County Central 84
8. Warren-Alvarado-Oslo 35
9. Blackduck/Cass Lake-Bena 30
Janesville-Waldorf-Pemberton Invitational
1. Jackson County Central 260.0
2. Chatfield 179.0
3. Maple River 145.5
4. Triton 95.5
5. Sibley East 90.0
6. Waterville-Elysian-Morristown 76.0
7. Janesville-Waldorf-Pemberton 63.5
8. Saint Clair 46.0
Martin County West Invitational
1. Saint James 195.5
2. Blue Earth Area 173.5
3. Pipestone Area 158.5
4. Lakeville South 154.0
5. Martin County West 88.0
6. Redwood Valley 75.5
7. Fairmont 48.0
8. Luverne/Hills-Beaver Creek 18.0
9. Nicollet 14.0
Ninth Grade and Under League Individual State Tournament
1. GMLOK – 126 pts
2. STMA – 85
3. Simley – 75
4. Hastings – 66.5
5. Paynesville – 58
5. Grand Rapids – 58
7. JCC – 56
8. Caledonia/Houston/Spring Grove – 52.5
9. Apple Valley – 52
10. Cambridge-Isanti – 47
11. Eagan – 45
12. Foley – 42
13. Mahnomen-Waubun – 39
14. Willmar – 38
15. Totino-Grace – 36.5
16. Maple Grove – 35
17. Scott West – 34
18. Milaca – 31
19. ACGC – 27
19. Detroit Lakes – 27
Park Region Conference Tournament
1. Bertha Hewitt/Verndale 186.5
2. New York Mills 185.5
3. Pequot Lakes/Pine River-Backus 171
4. Browerville/Eagle Valley 149
5. Osakis 145.5
6. Ottertail Central 125
7. Parkers Prairie 114
8. United North Central 42
Paynesville Bulldog Duals 
Quarterfinals
Perham 55, Sauk Centre 9
Watertown-Mayer 43, Paynesville 18
Milaca 38, Buffalo 14
Canby 39, BOLD/Buffalo Lake-Hector 19
Semifinals
Perham 33, Watertown-Mayer 21
Canby 28, Milaca 25
Consolations Semifinals
Buffalo 59, Sauk Centre 12
Paynesville 36, BOLD/Buffalo Lake-Hector 25
1st: Perham 34, Canby 14
3rd: Watertown-Mayer 34, Milaca 26
5th: Buffalo 32, Paynesville 30
7th: BOLD/Buffalo Lake-Hector 50, Sauk Centre 28
Rogers Royal Rumble
First Round
Mille Lacs 60, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 13
Ogilvie 38, Saint Paul Johnson 29
Renville County West 39, Holdingford 30
Rogers 46, Mound-Westonka 30
Second Round
Mille Lacs 50, Ogilvie 17
Minnehaha/Concordia/Mounds Park 34, Saint Paul Johnson 30
Mound-Westonka 39, Holdingford 35
Renville County West 56, Rogers 14
1st: Renville County West 43, Mille Lacs 26
3rd: Rogers 50, Ogilvie 13
5th: Mound-Westonka 60, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 12
7th: Holdingford 61, Saint Paul Johnson 21
Saint Michael-Albertville Duals
Annandale/Maple Lake 31, Mounds View 27
Foley 30, Saint Michael-Albertville 22
Foley 54, Annandale/Maple Lake 10
Foley 57, Mounds View 7
Prior Lake 36, Foley 21
Prior Lake 36, Saint Michael-Albertville 24
Prior Lake 45, Annandale/Maple Lake 18
Prior Lake 50, Mounds View 16
Saint Michael-Albertville 49, Mounds View 18
Saint Michael-Albertville 52, Annandale/Maple Lake 18
Stillwater Quadrangular
Eden Prairie 49, Saint Paul Harding 27
Farmington 24, Saint Paul Harding 15
Farmington 39, Eden Prairie 30
Stillwater 54, Eden Prairie 19
Stillwater 54, Saint Paul Harding 19
Farmington 36, Stillwater 35 (Farmington wins on criteria)
Wabasha-Kellogg Duals
Plainview-Elgin-Millville 41, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30
Plainview-Elgin-Millville 46, Wabasha-Kellogg 24
Wabasha-Kellogg 47, Lake City 24
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 40, Lake City 39
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 60, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 16
Wabasha-Kellogg 48, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Lake City 33
Zumbrota-Mazeppa Tournament
1. Kenyon-Wanamingo 227.5
2. LeSueur-Henderson 152.5
3. Zumbrota-Mazeppa 139
4. Dover-Eyota 137.5
5. Southland 120
6. Pine Island 112
7. Rochester Century 101.5
8. Kasson-Mantorville 94
9. Wayzata 61.5


Friday, February 1, 2008
Aitkin 42, Little Falls 27
Atwater-Cosmos-Grove City 50, Pierz 25
Cambridge-Isanti 73, Zimmerman 3
Dawson-Boyd 47, Marshall/Lakeview 27
Dover-Eyota 58, Wabasha-Kellogg 9
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 38, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 35
Holdingford 38, Kimball 28
Kenyon-Wanamingo 44, Stewartville 23
LeSueur-Henderson 37, Sibley East 23
Mille Lacs 36, Royalton/Swanville 33
Montgomery-Lonsdale/Cleveland/Le Center 47, Norwood-Young America 22
Monticello 52, Elk River 15
New London-Spicer 52, BOLD/Buffalo Lake-Hector 9
Plainview/Elgin-Millville 56, Southland 15
Robbinsdale Armstrong 45, Richfield 24
Saint James 36, Waseca 34
Saint Michael-Albertville 65, Princeton 12
Sisseton (SD) 48, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 36
Apple Valley Quadrangular
Apple Valley 73, Eastview 3
Apple Valley 64, Chaska 3
Apple Valley 73, Lakeville South 6
Lakeville South 42, Chaska 33
Eastview 43, Lakeville South 24
Breckenridge Triangular
Barnesville 63, Lake Park-Audubon 9
Barnesville  47, Breckenridge  22
Breckenridge 49, Lake Park-Audubon 25
Foley Quadrangular
Becker 44, Sauk Rapids-Rice 36
Centennial 46, Sauk Rapids-Rice 21
Centennial 54, Becker 15
Foley 38, Centennial 21
Foley 46, Sauk Rapids-Rice 19
Foley 48, Becker 21

Fridley Triangular
Totino-Grace 46, Brooklyn Center/Concordia Academy 15
Totino-Grace 66, Fridley 12

Melrose Triangular
Eden Valley-Watkins 51, Melrose 25
Eden Valley-Watkins 31, Belgrade-Brooten-Elrosa 29
Belgrade-Brooten-Elrosa 64, Melrose 4
Mora Triangular
Mora 54, Virginia/Mountain Iron-Buhl 12
Mora 58, Braham 16
Virginia/Mountain Iron-Buhl 45, Braham 17
New Prague Triangular
Scott West 29, Windom Area 28
Windom Area 48, New Prague 15
Saint Francis Triangular
Milaca 76, Chisago Lakes 0
Milaca 46, Saint Francis 19
Spring Lake Park/Saint Anthony Triangular
Simley 69, Spring Lake Park/Saint Anthony 6
Simley 62, Roseville 9
Spring Lake Park/Saint Anthony 38, Roseville 27
Wolf Pack Invitational
1. Staples-Motley 196.5
2. Fosston/Bagley 174
3. Deer River/Northland 170.5
4. Crosby-Ironton (CI) 140.5
5. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 114
6. East Grand Forks 111
7. Cloquet 109
8. Nashwauk-Keewatin/Greenway 84
Willmar Triangular
Albany 52, Willmar 24
Willmar 39, Saint Cloud Tech 30

Bookmark the permalink.

Comments are closed.