High School Results – December 2008

Tuesday, December 30, 2008
Eau Claire North Tournament
Woodbury 70, Marathon (Wis.) 12
Woodbury 49, Whitehall (Wis,) 9
Woodbury 49, Eau Claire North 22
Championship
Woodbury 59, Eau Claire Memorial 9
Pine Island Holiday Tournament
Centennial 48, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 24
Centennial 49, Pine Island 17
Centennial 39, Rochester Mayo 36
Centennial 49, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 17
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 36, Rochester Mayo 34
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 37, Pine Island 28
Rochester Mayo 37, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36
Rochester Mayo 43, Pine Island 33
Pine Island 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 26
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 24


Mon-Tue, December 29-30, 2008
Bi-State Classic (La Crosse, WI)
Minnesota teams competing:
Bloomington Kennedy
Caledonia/Houston/Spring Grove
Eastview
La Crescent
Lakeville South
South Saint Paul
Lourdes OTW Wrestling Classic (Oshkosh, WI)
Minnesota teams competing:
Burnsville
Eden Prairie


Saturday, December 27, 2008
Albert Lea 46, Anoka 17


Tuesday, December 23, 2008
Albert Lea 57, Rochester Mayo 18
Frazee 48, Wadena-Deer Creek 24
Martin County West 69, Luverne 10
Zumbrota-Mazeppa 54, Pine Island 18
Cannon Falls/Randolph Triangular
Plainview-Elgin-Millville 49, Hayfield 21
Hayfield 56, Cannon Falls/Randolph 19
Plainview-Elgin-Millville 58, Cannon Falls/Randolph 10
Osakis Quadrangular
Paynesville Area 48, Bertha-Hewitt/Verndale 20
Kimball Area 40, Osakis 30
Paynesville Area 55, Osakis 18
Bertha-Hewitt-Verndale 45, Kimball Area 30
Paynesville Area 58, Kimball Area 15
Bertha-Hewitt-Verndale 51, Osakis 27
Mankato East Triangular
LeSueur-Henderson 39, New Prague 32
LeSueur-Henderson 45, Mankato East 25
New Prague 62, Mankato East 15
Maple River Invitational
1. Maple River 197.0
2. New Ulm 174.0
3. Mankato West 142.0
4. United South Central 128.0
5. Staples-Motley 117.0
6. Saint Clair/Mankato Loyola 93.0
Owatonna Federated Duals
Owatonna 67, North St. Paul
Owatonna 36, Delano 30
Owatonna 42, Denver-Tripoli (IA) 24
Apple Valley 59, Owatonna 12
Rogers Triangular
Rogers 67, Columbia Heights 6
Rogers 45, St. Paul Johnson 32
St. Paul Johnson 57, Columbia Heights 3


Monday, December 22, 2008
Border West 45, Pelican Rapids 21
Hibbing 72, Nashwauk-Keewatin/Greenway 6


Saturday, December 20, 2008
Austin/Austin Pacelli 47, Faribault 25
Fillmore Central Holiday Invitational
1. Plainview-Elgin-Milville 261
2. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 154
3. Chatfield 142.5
4. Decorah, IA
5. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 87
6. Pine Island 86.5
7. Aquinas, WI 58
8. La Crescent 56
9. Winona 40
10. Hayfield 0
Frazee Quadrangular
Bemidji 42, Parkers Prairie 37
Frazee 60, Bemidji 15
Frazee 55, Parkers Prairie 12
Sauk Rapids-Rice 40, Bemidji 22
Sauk Rapids-Rice 54, Parkers Prairie 18
Kenyon Wanamingo Tournament
1 Kenyon Wanamingo 289
2 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 190
3 Rosemount 172
4 Lake City 142
5 Cannon Falls/Randolph 136
6 Triton 105
7 Blooming Prairie 57
8 Saint Croix Lutheran 43
Richfield Charley Turner Duals
Round 1
Elk River 74, Cretin Derham Hall 6
Lakeville North 47, Brooklyn Center/ Concordia Academy 17
Robbinsdale Cooper 64, Richfield 9
Eagan 37, Shakopee 36 (criteria)
Round 2
Elk River 42, Lakeville North 36
Robbinsdale Cooper 43, Eagan 26
Brooklyn Center/ Concordia Academy 56, Cretin Derham Hall 24
Shakopee 66, Richfield 12
7th: Cretin Derham Hall 42, Richfield 27
5th: Shakopee 69, Brooklyn Center/ Concordia Academy 10
3rd: Eagan 53, Lakeville North 15
1st: Robbinsdale Cooper 36, Elk River 28
Saint Charles Dual Tournament
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 38, Rochester John Marshall 30
Rochester John Marshall 51, St. Charles 24
Rochester John Marshall 76, St. Paul Central 4
Rochester John Marshall 74, St. Paul Highland Park 6
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 65, St. Paul Central 12
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 66, St. Paul Highland Park 6
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 67, St. Charles 9


Fri-Sat, December 19-20, 2008
Big Bear Tournament 
1. Thief River Falls/Goodridge 212.0
2. Hutchinson 186.0
3. Crookston 172.0
4. Deer River 158.5
5. Hibbing 154.0
6. Badger/Greenbush-Middle River 147.5
7. Fergus Falls 131.0
8. Little Falls 119.5
9. Brainerd/Pillager 118.0
10. Dilworth-Glyndon-Felton 114.5
11. New York Mills 109.5
12. Roseau 105.5
13. Aitkin 95.5
14. Pequot Lakes/Pine River-Backus 94.5
15. Detroit Lakes 93.0
16. Wadena-Deer Creek 87.5
17. Fosston/Bagley 86.0
18. Park Rapids Area 73.5
19. West Central Area 68.5
20. East Grand Forks/Sacred Heart 63.0
21. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 53.5
22. Moorhead 50.0
23. United North Central 49.0
24. Crosby Ironton 47.0
25. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 44.0
26. Fertile-Beltrami 38.0
27. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 36.0
28. Virginia/Mountain Iron-Buhl 35.0
29. Barnesville 26.0
30. Lake Park-Audubon 20.0
31. Nashwauk-Keewatin/Greenway 17.0
32. Red Lake County Central 14.0
33. Marshall County West 7.0
Minnesota Christmas Tournament 
1. Apple Valley 273.5
2. Simley 225.5
3. Hastings 154.0
4. St. Michael-Albertville 152.5
5. Bismarck, ND 130.0
6. Bloomington Kennedy 128.0
7. Albert Lea 117.5
8. Cambridge-Isanti 108.0
9. Coon Rapids 94.5
9. (Tie) St. Francis 94.5
11. Scott West 93.5
12. Anoka 91.0
13. Henry Sibley 85.0
14. Totino-Grace 77.5
15. Prior Lake 70.0
16. Dover-Eyota 68.0
17. Forest Lake 64.5
18. Jackson County Central 63.5
19. Rochester Mayo 61.5
20. Chaska 57.5
21. White Bear Lake 56.0
21. (Tie) Watertown-Mayer/Lutheran 56.0
23. Waconia 52.0
24. Orono 43.0
24. (Tie) Wabash-Kellogg 43.0
26. Wayzata 39.0
27. Stewartville 37.0
28. St. Paul Humboldt 28.5
29. Moundsview 27.0
30. Minneapolis South 18.0
31. Champlin Park 10.0


Friday, December 19, 2008
Adrian 30, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 23
Annandale/Maple Lake 42, Big Lake 36
Centennial 58, Elk River 9
Lakeville South 42, Farmington 34
Woodbury 47, Tartan 26
Canby Quadrangular
Canby 63, Ortonville 9
Canby 45, Tracy-Milroy-Balaton 25
Tracy-Milroy-Balaton 78, Ortonville 5
Tracy-Milroy-Balaton 51, Montevideo 19
Montevideo 51, Ortonville 27
Canby 38, Montevideo 28
Chisago Lakes Quadrangular
Chisago Lakes 50, Rush City 24
Chisago Lakes 53, St. Croix Falls, Wisc. 27
Goodhue 42, Chisago Lakes 30
Goodhue 45, St. Croix Falls, Wisc. 27
Goodhue 54, Rush City 22
St. Croix Falls, Wisc. 48, Rush City 36
Fridley Quadrangular
North Branch 81, Minneapolis Edison 0
North Branch 78, Fridley 6
North Branch 75, DeLaSalle 12
DeLaSalle 33, Fridley 29
DeLaSalle 54, Minneapolis Edison 3
Fridley 42, Minneapolis Edison 12
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Quadrangular
Sibley East 46, Saint Peter 26
Sibley East 46, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24
Howard Lake Waverly-Winsted 43, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
Saint Peter 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 40
Milaca Quadrangular
Milaca 33, St. Cloud Apollo 27
Milaca 61, Pierz 6
Milaca 58, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 7
St. Cloud Apollo 59, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 14
St. Cloud Apollo 57, Pierz 15
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 40, Pierz 36
Osseo Quadrangular
Park 48, Irondale 20
Osseo 42, Irondale 33
Mille Lacs 57, Irondale 19
Richfield Quadrangular
Hopkins 63, Richfield 15
Mound Westonka 63, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 12
Richfield 42, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 30
Hopkins 37, Mound Westonka 36
Hopkins 63, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 18
Rocori Triangular
Becker 41, Rocori 31
Rocori 39, Eden Valley-Watkins 35
Eden Valley-Watkins 32, Becker 28
Sauk Centre Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 60, Osakis 12
Atwater-Cosmos-Grove City 64, Sauk Centre 6
Sauk Centre 41, Osakis 33
Waseca Triangular
Waseca 45, Montgomery-Lonsdale/Le Center 32
Waseca 42, New Prague 32
Zimmerman Quadrangular
Andover 48, Meadow Creek/Spectrum 34
Andover 40, Princeton 39
Andover 49, Zimmerman 33
Princeton 48, Meadow Creek/Spectrum 35
Princeton 40, Zimmerman 27
Zimmerman 42, Meadow Creek/Spectrum 33


Thursday, December 18, 2008
Aitkin 57, Ogilvie 19
Alexandria 41, Brainerd/Pillager 35
Anoka 58, Park Center 9
Blue Earth Area 49, New Ulm 12
Byron 53, Lake City 12
Cambridge-Isanti 57, Rogers 6
Cannon Falls/Randolph 45, Goodhue 33
Coon Rapids 49, Maple Grove 12
Delano 51, Annandale/Maple Lake 18
Dover-Eyota 33, Caledonia/Houston/Spring Grove 22
Eagan 33, Eden Prairie 28
Eden Valley-Watkins 38, Royalton/Upsala 31
Frazee 39, Pelican Rapids 28
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 46, Mound-Westonka 27
Hastings 38, Park 28
Kasson-Mantorville 34, Kenyon-Wanamingo 15
Kimball 40, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Lakeville South 39, Lakeville North 29
Little Falls 37, Fergus Falls 36
Milaca 31, New London-Spicer 29
Osakis 45, Pierz 24
Perham 59, Ottertail Central 9
Rochester John Marshall 71, Winona 3
Rosemount 30, Bloomington Kennedy 29
Roseville 54, Cretin-Derham Hall 24
Saint Cloud Apollo 43, Rocori 30
Sibley East 47, River Valley 15
St. James 50, St. Peter 24
St. Michael-Albertville 50, Buffalo 9
Stewartville 49, Triton 22
Stillwater 36, Woodbury 28
Tartan 39, North St. Paul 32
Waseca 70, Fairmont 12
Yellow Medicine East 40, Marshall/Lakeview 18
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 66, Minneapolis Washburn 18
Robbinsdale Cooper 69, Minneapolis Washburn 12
DeLaSalle Triangular
Brooklyn Center/Concordia Academy 47, DeLaSalle 30
Brooklyn Center/Concordia Academy 72, Minneapolis North 6
DeLaSalle 42, Minneapolis North 21
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley Triangular
Adrian 31, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 22
Adrian 60, Montevideo 9
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 69, Montevideo 9
Eastview Quadrangular
Apple Valley 66, Burnsville 12
Apple Valley 56, Eastview 11
Chaska 47, Burnsville 36
Eastview 62, Chaska 9
Foley Double Dual
Foley 48, Melrose 6
Monticello 54, St. Cloud Tech 15
St. Cloud Tech 57, Melrose 18
Foley 53, Monticello 9
Kimball Area Triangular
Browerville/Eagle Valley 43, Kimball Area 33
Browerville/Eagle Valley 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Long Prairie-Grey Triangular
Minnewaska Area 48, Holdingford 24
Minnewaska 55, Long Prairie-Grey Eagle 23
Madelia/Truman/Martin Luther Triangular
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 42, Madelia/Truman/Martin Luther 30
Madelia/Truman/Martin Luther 48, Norwood Young America 18
Mora Triangular
Mora 45, Big Lake 18
Mora 51, Albany 25
Big Lake 45, Albany 28
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva Triangular
Montgomery-Lonsdale/Cleveland/Le Center 38, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34
Montgomery-Lonsdale/Cleveland/Le Center 41, Martin County West 23
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 39, Martin County West 29
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Quadrangular
Wabasso 47, River Valley 26
Wabasso 57, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 16
Wabasso 51, MACCRAY 21
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 42, MACCRAY 33
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 37, Redwood Valley 34
South St. Paul Triangular
New Prague 63, South St. Paul 15
New Prague 66, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 12
South St. Paul 51, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 18
St. Thomas Academy Triangular
Mahtomedi 50, St. Thomas Academy 28
Simley 60, St. Thomas Academy 21
Simley 65, Mahtomedi 9
Totino-Grace Triangular
Totino-Grace 47, Spring Lake Park 12
Totino-Grace 84, Benilde-Saint Margaret’s 0
Spring Lake Park 76, Benilde-Saint Margaret’s 0
Waconia Triangular
BOLD 40, Watertown-Mayer 17
BOLD 42, Waconia 26


Wednesday, December 17, 2008
Champlin Park 41, Blaine 34


Tuesday, December 16, 2008
BOLD 36, Paynesville 31
Benson 57, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 11
Big Lake 56, Princeton 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 40, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Cloquet/Esko 42, Virginia/Mountain Iron-Buhl 33
Delano 59, Rockford 21
Dover-Eyota 47, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 22
Eden Valley-Watkins 48, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 39, Chisago Lakes 33
Kasson-Mantorville 44, Hayfield 18
Kenyon-Wanamingo 48, Pine Island 16
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56, MACCRAY 15
Litchfield 42, Orono 28
Mille Lacs 45, Holdingford 24
New York Mills 49, Park Rapids 21
Owatonna 64, Austin/Austin Pacelli 3
River Valley 36, Martin County West 32
St. Cloud Tech 59, Sartell-Saint Stephen 15
St. James 51, Worthington/Round Lake-Brewster 21
Tracy-Milroy-Balaton 49, Marshall/Lakeview 16
West Central Area/Ashby 53, Breckenridge 24
Zumbrota-Mazeppa 37, Chatfield 22
Atwater-Cosmos-Grove City Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 43, Eden Valley-Watkins 15
Eden Valley-Watkins 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Atwater-Cosmos-Grove City 57, Renville County West 18
Blackduck/Cass Lake-Bena Triangular
Mahnomen/Waubun 46, Blackduck/Cass Lake-Bena 27
Blackduck/Cass Lake-Bena 46, Walker/Hackensack/Akeley/Nevis 22
Grand Forks (ND) Red River Quadrangular
Crookston 44, Grand Forks Red River 30
Crookston 55, Grand Forks Central 18
Grand Forks Central 45, East Grand Forks/Sacred Heart 34
Grand Forks Red River 39, East Grand Forks/Sacred Heart 30
LeSueur-Henderson Triangular
Waconia 37, Madelia/Truman/Martin Luther 31
LeSueur-Henderson 39, Madelia/Truman/Martin Luther 30
Waconia 37, LeSueur-Henderson 31
Maple River Quadrangular
Maple River 51, Mankato East 30
Maple River 58, St. Clair/Mankato Loyola 19
Maple River 74, Blooming Prairie 6
St. Clair/Mankato Loyola 45, Blooming Prairie 36
Mankato East 42, St. Clair/Mankato Loyola 37
Mankato East 58, Blooming Prairie 24
Pelican Rapids Triangular
Pelican Rapids 76, Hawley 0
Pelican Rapids 76, Lake Park-Audubon 6
Prior Lake Triangular
Prior Lake 50, Mankato West 21
Lakeville South 40, Mankato West 30
Prior Lake 48, Lakeville South 27
Royalton/Upsala Quadrangular
Kimball Area 60, Ogilvie 21
Kimball Area 66, Crosby-Ironton 13
Royalton/Upsala 33, Kimball Area 31
Royalton/Upsala 55, Crosby-Ironton 12
Royalton/Upsala 63, Ogilvie 13
Ogilvie 46, Crosby-Ironton 40
Rush City Triangular
Aitkin 57, Trinity at River Ridge 9
Aitkin 72, Rush City 7
Trinity at River Ridge 64, Rush City 15
Zimmerman Triangular
Zimmerman 39, Maple Grove 36
Brooklyn Center 45, Zimmerman 31
Maple Grove 48, Brooklyn Center 29


Saturday, December 13, 2008
Andover Tournament
1 Chippewa Falls (Wis.) 243
2 Andover 186
3 Princeton 167.5
4 Orono 132
5 North St. Paul 127
6 Centennial 123.5
7 St. Paul Como Park 120
8 Robbinsdale Armstrong 90.5
9 Nashwauk-Keewatin/Greenway 36
10 Unattached 2
Barnesville Dual Meet Tournament
Quarterfinals
Fargo South 54, Parkers Prairie 16
New York Mills 43, Barnesville 28
Fargo North 37, Pelican Rapids 33
Lisbon ND 45, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Consolation
Parkers Prarie 37, Barnesville 36
Pelican Rapids 48, Dilworth-Glyndon-Felton 33
Semifinals
Fargo South 58, New York Mills 17
Fargo North 51, Lisbon 30
7th: Dilworth-Glyndon-Felton 45, Barnesville 27
5th: Pelican Rapids 68, Parkers Prarie 12
3rd: Lisbon 45, New York Mills 30
1st: Fargo South 36, Fargo North 33
Brainerd Paul Bunyan Invitational 
1 Foley 290.5
2 Little Falls 162
3 BOLD 161
4 Frazee 136
5 Brainerd/Pillager 128
6 Pierz 103
7 Grand Rapids 99.5
8 Becker 80.5
9 Burnsville 79
10 Bemidji 75.5
11 Pequot Lakes/Pine River-Backus 70.5
12 Royalton/Upsala 63
13 Osakis 61
14 Staples-Motley 57
Byron Dave Scharberg Memorial Tournament
Round 1
Rochester Mayo 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 32
Owatonna 46, LaCrescent  18
Dover Eyota 42, Byron 32
Hayfield 48, Rochester John Marshall 24
Round 2
Dover Eyota 42, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 31
Owatonna 39, Hayfield 22
Rochester John Marshall 45, LaCrescent 33
Byron 37, Rochester Mayo 36
Round 3
Byron 47, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 23
Owatonna 56, Rochester John Marshall 18
Dover Eyota 48, Rochester Mayo 29
Hayfield 42, LaCrescent 19
Round 4
7th: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, LaCrescent 19
5th: Rochester Mayo 43, Rochester John Marshall 27
3rd: Byron 36, Hayfield 32
1st: Owatonna 57, Dover Eyota 12
Chaska Tournament
1 Buffalo 181
2 New Prague 177
3 Mankato West 176.5
4 Minnetonka 166
5 Chaska 151.5
6 Champlin Park 110
7 Hopkins 87
Coon Rapids Duals
First Round
Coon Rapids 29, Columbia Heights 0
Mounds View 43, White Bear Lake 25
Scott West 45, Henry Sibley 22
St. Michael-Albertville, 62 Osseo 13
Second Round
Coon Rapids 45, Mounds View 19
Scott West 31, St. Michael-Albertville 21
White Bear Lake 75, Columbia Heights 3
Henry Sibley 46, Osseo 34
1st: Scott West 44, Coon Rapids 29
3rd: St. Michael-Albertville 53, Mounds View 12
5th: Henry Sibley 38, White Bear Lake 32
7th: Osseo 66, Columbia Heights 12
Crookston Pirates Boosters Invitational
1. Crookston 216.5
2. Mahnomen/Waubun 182
3. Roseau 153.5
4. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 148
5. East Grand Forks/Sacred Heart 134
6. United North Central 107
7. Hawley 48
8. Red Lake County Central 40
9. Marshall County West 10
Delano Invitational
1 Delano 224.5
2 Mora 209.5
3 Spring Lake Park/Saint Anthony 163.5
4 St. Peter 118.0
5 Waconia 107.5
6 Brooklyn Center/Concordia Academy 75.0
7 Minneapolis Southwest 43.0
Grand Forks Central Sertoma Tournament
First Round
Turtle Mountain 36, GF Central 31
Valley City 72, Fertile-Beltrami 12
Thief River Falls 66, Devils Lake 6
Jamestown 59, Larimore 23
Second Round
Bismarck St. Mary’s 36, GF Red River 31
Deer River 55, West Fargo 21
Perham 56, Wahpeton 15
Bismarck Century 52, Central Cass 18
Third Round
Thief River Falls 60, Jamestown 11
Perham 44, Bismarck Century 23
Valley City 46, Turtle Mountain 18
Deer River 48, Bismarck St. Mary’s 33
Fourth Round
Wahpeton 40, Central Cass 33
Devils Lake 54, Larimore 12
West Fargo 35, GF Red River 24
GF Central 43, Fertile-Beltrami 29
Jackson County Central Pizza Ranch Invitational
1. Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 188.5
2. Adrian 166
3. Jackson County Central 160
4. Sioux City East 131
5. (tie) Madelia/Truman/Martin Luther 131
6. Stewartville 124
7. Eagan 109
8. Fulda/Murray County Central 107
9. Wabasha-Kellogg 73.5
10. Worthington/Round Lake-Brewster 69.5
11. Redwood Valley 57.5
12. Martin County West 55
13. Montevideo 54
14. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46.5
15. Fairmont 36
16. Luverne 19
Maple Grove Invitational 
1 Maple Grove 201
2 Roseville 190
3 Woodbury 182.5
4 River Valley 167
5 Belgrade-Brooten-Elrosa 132.5
6 Mahtomedi 96
7 Park Center 81
8 Mora 62
9 Irondale 58
10 Turtle Lake 42
11 Benilde-St. Margaret’s 27.5
Milaca Wolves Duals
First Round
Holdingford 43, Albany 30
Milaca 48, Elk River 16
Sauk Rapids-Rice 43, Cloquet/Esko 18
Stillwater 49, Elk River 20
Second Round
Albany 36, Cloquet/Esko 32
Milaca 39, Stillwater 27
Sauk Rapids-Rice 34, Holdingford 30
1st: Milaca 49, Sauk Rapids-Rice 17
3rd: Stillwater 46, Holdingford 28
5th: Elk River 45, Albany 30
Minneapolis Edison’s Twin Cities Championships
1 St. Paul Johnson 203.5
2 St. Paul Harding 189
3 Cretin-Derham Hall 181.5
4 St. Paul Humboldt 127.5
5 St. Paul Highland Park 123.5
6 St. Paul Central 108
7 Minneapolis Washburn 53
8 Minneapolis Patrick Henry 50.5
9 Minneapolis Edison 29
10 Minneapolis Roosevelt 9
11 St. Paul Arlington 6
Park Tournament
First Round
Blue Earth Area 75, Woodbury JV 0
Chatfield 42, Cannon Falls/Randolph 36
Goodhue 48, Tartan 33
Park 40, Rochester Century 24
Second Round
Blue Earth Area 57, Cannon Falls/Randolph 14
Chatfield 66, Woodbury JV 12
Goodhue 31, Park 30
Tartan 51, Rochester Century 27
Third Round
Blue Earth Area 48, Chatfield 19
Cannon Falls/Randolph 60, Woodbury JV 18
Goodhue 45, Rochester Century 27
Park 32, Tartan 25
1st: Blue Earth Area 61, Goodhue 9
3rd: Chatfield 42, Park 24
5th: Cannon Falls/Randolph 45, Tartan 31
7th: Rochester Century 57, Woodbury JV 24
Park Rapids Dual Tournament
Hibbing 48, Bertha-Hewitt/Verndale 25
Park Rapids 47, Blackduck/Cass Lake-Bena 24
Wadena-Deer Creek 42, Park rapids 34
Bertha-Hewitt/Verndale 56, Blackduck/Cass Lake-Bena 15
Hibbing 48, Park Rapids 18
Wadena-Deer Creek 61, Blackduck/Cass Lake-Bena 16
Hibbing 43, Wadena-Deer Creek 31
Bertha-Hewitt/Verndale 45, Park Rapids 33
Plainview-Elgin-Millville Duals
Plainview-Elgin-Millville 31, Albert Lea 28
Plainview-Elgin-Millville 33, Kasson-Mantorville 18
Plainview-Elgin-Millville 59, Caledonia/Houston/Spring Grove 9
Albert Lea 42, Kasson-Mantorville 20
Albert Lea 47, Caledonia/Houston/Spring Grove 24
Kasson-Mantorville 49, Caledonia/Houston/Spring Grove 22
Prior Lake Ron Edwards Invitational
1 Prior Lake 228
2 Montgomery-Lonsdale/Le Center 199
3 Dassel-Cokato 181
4 Glencoe-Silver Lake 106.5
5 St. Thomas Academy 76.5
6 Rogers 65
7 Nicollet 35
8 Gibbon-Fairfax-Winthrop 17
Shakopee Tournament
1 Rosemount 240.5
2 Shakopee 230.5
3 Austin 175.5
4 Lakeville South 158.5
5 Prescott 140.5
6 Rocori 133
7 Triton 110
8 St. Cloud Tech 97
9 Blaine 71
10 Blooming Prairie 40
Southland Team Tournament
1st: Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
2nd: St. Ansger (IA)
3rd: Saint Clair/Mankato Loyola
4th: Southland
5th Minnehaha/Concordia/Mounds Park
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 49, Saint Clair/Mankato Loyola 26
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 72, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 3
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 57, St. Ansger 21
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 42, Southland 30
St. Ansger 52, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 0
St. Ansger 45, Southland 33
St. Ansger 46, Saint Clair/Mankato Loyola 36
Saint Clair/Mankato Loyola 42, Southland 36
Saint Clair/Mankato Loyola 60, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 11
Southland 42, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 12
St. James Classic Invitational
1 Minneota 221
2 St. James 184.5
3 Lake Crystal-Wellcome Memorial 174
4 Wabasso 156
5 Paynesville 146
6 LeSueur-Henderson 117.5
7 De La Salle 45
8 Fridley 12
St. Francis Invitational
1. Anoka 160.5
2. Bloomington Kennedy 153
3. Centennial 149
4. St. Francis 109
5. Forest Lake 99
6. Farmington 80
7. Annandale-Maple Lake 72
8. Unattached
Trinity School Dual Tournament
Round 1
Ogilvie 66, Minneapolis North 15
Norwood Young America 48, Mound Westonka 30
Rockford 54, St. Croix Lutheran 27
Trinity at River Ridge 78, Braham 6
Round 2
Rockford 54, Minneapolis North 17
Mound Westonka 66, Braham 12
Ogilvie 61, St. Croix Lutheran 18
Trinity at River Ridge 48, Norwood Young America 25
Round 3
St. Croix Lutheran 72, Minneapolis North 12
Rockford 48, Ogilvie 27
Trinity at River Ridge 69, Mound Westonka 11
Norwood Young America 60, Braham 18
Championship Round
1st: Trinity at River Ridge 36, Rockford 33
3rd: Norwood Young America 48, Ogilvie 25
5th: Mound Westonka 48, St. Croix Lutheran 33
7th: Braham 24, Minneapolis North 17
Watertown (SD) Tournament
Canby 55, Sioux Falls O’Gorman 19
Canby 57, Madison 20
Canby 72, Sioux Falls Roosevelt 3
Canby 51, Watertown 21
Wayzata Tournament
Ellsworth WI 48, Watetown-Mayer/Lutheran 17
Ellsworth WI 65, Wayzata 7
Apple Valley 45, Cambridge-Isanti 21
Apple Valley 60, Ellsworth WI 11
Apple Valley 74, Watertown-Mayer/Lutheran 0
Apple Valley 75, Wayzata 6
Cambridge-Isanti 40, Ellsworth WI 28
Cambridge-Isanti 48, Wayzata 15
Cambridge-Isanti 62, Watetown-Mayer/Lutheran 10
Wayzata 37, Watetown-Mayer/Lutheran 36
West Central Area Grant County Invitational
1 Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 175
2 Alexandria 173
3 Greenbush-Middle River/Badger 170
4 Fergus Falls 158
5 Border West 132
6 Browerville/Eagle Valley 118
7 Mille Lacs 87.5
8 Ottertail Central 86.5
9 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 78
10 West Central Area/Ashby 72
11 Lake Park-Audubon 37
12 Ortonville 23
13 Unattached 0


Friday, December 12, 2008
Annandale/Maple Lake 46, Waconia 30
Badger-Greenbush-Middle River 45, New York Mills 26
Bloomington Kennedy 62, Lakeville North 15
Centennial 61, Maple Grove 16
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 51, Ogilive 21
Sibley East 44, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
St. Francis 59, Irondale 12
Watertown-Mayer/Lutheran 47, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 22
Anoka Triangular
Anoka 67, Blaine 10
Osseo 35, Blaine 33
Big Lake Hornets Invitational
1 St. Cloud Apollo 212
2 Monticello 191
3 North Branch 184
4 Big Lake 168.5
5 Sartell 96.5
6 Meadow Creek/Specdrum 85.5
7 Rush City 54
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center/Concordia Academy 60, Mound-Westonka 24
Minnetonka 60, Brooklyn Center/Concordia Academy 22
Minnetonka 60, Mound-Westonka 15
Chatfield Triangular
Chatfield 42, St. Charles 30
Chatfield 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 27
Faribault Triangular
Rochester Mayo 47, Faribault 27
Rochester Mayo 50, North St. Paul 24
Grand Forks, ND Sertoma Invitational
Thief River Falls 66, Devils Lake  6
Thief River Falls 60, Jamestown 11
Thief River Falls 46, Valley City 21
Hutchinson Quadrangular
Hutchinson 51, New Ulm 18
Hutchinson 52, Mankato East 21
New Ulm 48, Mankato East 20
Scott West 52, New Ulm 7
Scott West 55, Mankato East 22
Litchfield Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 43, Litchfield 21
New London-Spicer 48, Litchfield 15
Atwater-Cosmos-Grove City 34, New London-Spicer 31
Melrose Quadrangular
Kimball 45, Zimmerman 31
Kimball 62, Melrose 12
Holdingford 52, Melrose 24
Milaca Triangular
Aitkin 46, Milaca 26
Cloquet-Esko 45, Aitkin 18
Milaca 69, Cloquet-Esko 7
Northfield Tournament
Owatonna 56, Northfield 14
Hastings 33, Owatonna 15
Hastings 60, Rochester Century 12
Hastings 55, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Eastview 33, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 33 (EV wins by criteria #1)
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 42, Rochester John Marshall 21
Eastview 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 18
Owatonna 50, Eastview 12
Totino-Grace Triangular
Totino-Grace 58, Chisago Lakes 21
Totino-Grace 66, Minneapolis South 10
Chisago Lakes 41, Minneapolis South 33
Willmar Cardinal Classic
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 205
2. Minnewaska 178.5
3. Benson 171
4. Yellow Medicine East 163
5. Willmar 133
6. Eden Valley-Watkins 113
7. Sauk Centre 106.5


Thursday, December 11, 2008
Aitkin 40, Staples-Motley 27
Albert Lea 59, Mankato West 7
Annandale/Maple Lake 46, Waconia 30
Austin 63, Winona 12
Byron 34, Zumbrota-Mazeppa 27
Chaska 40 Lakeville South 36
Delano 49, Dassel-Cokato 21
East Grand Forks/Sacred Heart 53, Red Lake County Central 12
Eastview 53, Burnsville 13
Foley 59, Albany 9
Forest Lake 55, White Bear Lake 24
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 38, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 30
Hastings 50, Woodbury 14
Lake City 31, Cannon Falls/Randolph 30
Little Falls 46, Willmar 27
Mahnomen/Waubun 45, Detroit Lakes 32
Maple River 54, Martin County West 23
Marshall/Lakeview 36, Redwood Valley 34
Milaca 39, Mora 25
Minneapolis Washburn 48, Minneapolis North 6
Montgomery-Lonsdale/Le Center 46, St. Peter 36
New Prague 54, Armstrong 18
New Richland 38, United So. Central 29
Plainview/Elgin-Millville 48, Waseca 17
Renville County West 42, Montevideo 33
Rocori 56, Sartell-Saint Stephen 15
Rosemount 47, Eden Prairie 21
Saint Paul Humboldt 47, Saint Paul Arlington 12
Spring Lake Park/Saint Anthony 78, Fridley 0
St. Cloud Apollo 49, St. Cloud Tech 18
St. Michael-Albertville 52, Monticello 13
St. Thomas Academy 46, Richfield 34
Stewartville 39, Pine Island 33
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 47, Fulda/Murray County Central 21
Adrian Quadrangular
Adrian 50, Tri-Valley SD 19
Adrian 64, Harrisburg SD 15
Adrian 37, Canton SD 22
Canton SD 66, Harrisburg SD 13
Canton SD 40, Tri-Valley SD 25
Tri-Valley SD 57, Harrisburg SD 24
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 43, Faribault 30
Chisago Lakes 44, St. Paul Como Park 33
St. Paul Como Park 43, Faribault 35
Henry Sibley Triangular 
Mahtomedi 40, Henry Sibley 31
North St. Paul 45, Mahtomedi 36
Henry Sibley 48, North St. Paul 26
Hutchinson Triangular
Hutchinson 48, Becker 20
Hutchinson 55, Zimmerman 21
Becker 48, Zimmerman 24
Madelia/Truman Quadrangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, Tracy-Milroy-Balaton 36
Tracy-Milroy-Balaton 65, Fairmont 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 44, Madelia/Truman/Martin Luther 18
Tracy-Milroy-Balaton 40, Madelia/Truman/Martin Luther 28
Madelia/Truman/Martin Luther 52, Fairmont 24
Minneapolis Triangular
Minneapolis South 63, Minneapolis Henry 18
Minneapolis South 51, Minneapolis Southwest 25
Park Rapids Triangular
Blackduck/Cass Lake-Bena 46, United North Central 33
Park Rapids 39, Blackduck/Cass Lake-Bena 25
Park Rapids 51, United North Central 24
Paynesville Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 43, Paynesville Area 19
Atwater-Cosmos-Grove City 60, Long Prairie-Grey Eagle 12
Paynesville Area 56, Long Prairie-Grey Eagle 10
Simley Triangular
Simley 79, Tartan 0
Simley 66, South St. Paul 6
South St. Paul 55, Tartan 24
Triton Triangular
Kenyon-Wanamingo 70, Blooming Prairie 6
Triton 56, Blooming Prairie 18
Kenyon-Wanamingo 57, Triton 21
Walker Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 46, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Deer River 39, Pequot Lakes/Pine River-Backus 28
Deer River 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Zimmerman Triangular
Becker 51, Zimmerman 24
Hutchinson 55, Zimmerman 21
Hutchinson 48, Becker 20


Wednesday, December 10, 2008
Fergus Falls 45, Sauk Rapids-Rice 33


Tuesday, December 9, 2008
Albany 38, Long Prairie-Grey Eagle 34
Bloomington Kennedy 33, Prior Lake 30
Blue Earth Area 33, Jackson County Central 29
Border West 48, West Central Area/Ashby 27
Elk River 41, Champlin Park 25
Foley 56, Sauk Centre 9
Fosston/Bagley 57, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Frazee 48, Bertha-Hewitt/Verndale 21
Hibbing 59, Virginia/Mountain Iron-Buhl 13
Kimball Area 37, Rockford 35
Mille Lacs 60, Ogilvie 19
Minneota 54, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 31
New London-Spicer 49, Melrose 6
Orono 43, Mound-Westonka 28
Ottertail Central 50, Barnesville 30
Pierz 55, Crosby-Ironton 6
Roseau 42, Bemidji 33
Staples-Motley 31, Detroit Lakes 24
Thief River Falls/Goodridge 42, Crookston 22
Trinity at River Ridge 45, Meadow Creek/Spectrum 30
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 33, LeSueur-Henderson 25
Browerville/Eagle Valley Triangular
Browerville/Eagle Valley 43, Royalton/Upsala 21
Royalton/Upsala 51, Osakis 28
Browerville/Eagle Valley 48, Osakis 28
East Grand Forks/Sacred Heart Quadrangular
North Border/Cavalier 59, East Grand Forks 21
East Grand Forks 48, Marshall Cty West 0
East Grand Forks 54, May-Port-GA 16
North Border/Cavalier 84, Marshall Cty West 0
May-Port-GA 51, Marshall Cty West 10
Hinckley Quadrangular
Princeton 45, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 28
North Branch 45, Colquet 20
Cloquet 44, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 15
North Branch 51, Princeton 16
North Branch  59, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 15
Cloquet 38, Pinceton 36
MACCRAY Quadrangular
Benson 36, Tracy-Milroy-Balaton 33
Benson 58, MACCRAY 19
Tracy-Milroy-Balaton 59, Renville County West 16
Tracy-Milroy-Balaton 63, MACCRAY 10
MACCRAY 45, Renville County West 36
Maple River Quadrangular
Maple River 42, Waseca 33
Maple River 39, Sibley East 31
Medford 46, Maple River 21
Marshall Triangular
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 59, New Ulm 18
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 60, Marshall/Lakeview 9
New Ulm 36, Marshall/Lakeview 28
Parkers Prairie Triangular
Pelican Rapids 47, Parkers Prairie 28
Pelican Rapids 52, New York Mills 15
New York Mills 47, Parkers Prairie 34
Perham Triangular
Perham 62, Dilworth-Glyndon-Felton 11
Perham 58, Wadena-Deer Creek 15
Saint Cloud Tech Triangular
Buffalo 43, St. Cloud Tech 18
Buffalo 49, Rocori 13
St. Cloud Tech 43, Rocori 30
St. Croix Lutheran Quadrangular
Minnetonka 69, Minneapolis North 10
Minnetonka 71, St. Croix Lutheran 10
Worthington/Round Lake-Brewster Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 44, Worthington/Round Lake-Brewster 20
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 54, Luverne 6
Worthington/Round Lake-Brewster 56, Luverne 21
Yellow Medicine East Triangular
BOLD 46, Minnewaska 27
Minnewaska 37, Yellow Medicine East 30
Yellow Medicine East 39, BOLD 24


Monday, December 8, 2008
Fertile-Beltrami 66, Red Lake County Central 30
River Valley 52, Saint Clair/Mankato Loyola 24
South Saint Paul Triangular
Northfield 48, South Saint Paul 27
South Saint Paul 64, Saint Paul Humboldt 18
Northfield 65, Saint Paul Humboldt 9


Saturday, December 6, 2008
Atwater-Cosmos-Grove City Tournament
1st: Atwater-Cosmos-Grove City 232
2nd: LeSueur-Henderson 132
3rd: Saint James 125
4th: Kimball Area 102
5th: Osakis  89
5th: West Central Area/Ashby 89
Blue Earth Area Dick Maher Invite
1 Jackson County Central 174
2 Adrian 168
3 Blue Earth Area 144
4 Madelia/Truman 139.5
5 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 134
6 Brainerd/Pillager 132
7 Maple River 124.5
8 United South Central 107.5
9 Worthington/Round Lake-Brewster 99
10 Martin County West 83.5
Chisago Lakes Tournament

First round
Grand Rapids 34, Forest Lake 33
Hibbing 41, Blaine 28
Kenyon-Wanamingo 39, Mora 31
Second round
Forest Lake 37, Hibbing 30
Grand Rapids 58, Blaine 16
Mora 45, Chisago Lakes 20
Third round
Kenyon-Wanamingo 43, Grand Rapids 25
Mora 54, Hibbing 15
Fourth round
Chisago Lakes 39, Blaine 36
Kenyon-Wanamingo 49, Forest Lake 19
Eastview Duals
First round
Eastview 76, St. Paul Central 0
Stillwater 29, Spring Lake Park 34
Second round
Eastview 37, Stillwater 28
Kasson-Mantorville 76, St. Paul Central 0
Third round
Eastview 32, Spring Lake Park 30
Kasson-Mantorville 59, Stillwater 4
Fourth round
Kasson-Mantorville 42, Eastview 12
Spring Lake Park 62, St. Paul Central 16
Faribault Dick Shiels Invitational
1. Austin 212.5
2. Park Cottage Grove 210
3. Princeton 192
4. Andover 183
5. Faribault 127
6. Baldwin Woodville, WI 125
7. Spring Valley, WI 105
8. St. Paul Humboldt 63
9. Norwood Young America 55
10. Blooming Prairie 41
Foley Duals
Round 1
Foley 50, Cloquet 6
Royalton 48, Pierz 35
Becker 53, Parkers Prairie 21
Paynesville 47, Rocori 22
Round 2
Foley 51, Royalton 9
Becker 34, Paynesville 33
Pierz 45, Cloquet 20
Rocori 39, Parkers Prairie 32
Placement Matches
7th: Parkers Prairie 39, Cloquet 30
5th: Rocori 45, Pierz 32
3rd: Paynesville 42, Royalton 22
1st: Foley 55, Becker 18
Fosston ‘Alfred Olson’ Memorial Invitational
1. Crookston 207
2. Fosston-Bagley 176
3. Mahnomen-Waubun 169
4. Roseau 166
5. Detroit Lakes 131
6. Ottertail Central 127
7. Blackduck/Cass Lake-Bena 115
8. Walker-Hackensack-Akeley ()106
9. Nashwauk-Keewatin 85
10.Fertile-Beltrami 64
11. Red Lake County Central 12
Fridley Tiger Invitational
1 Champlin Park 248
2 Hopkins 178
3 Irondale 171.5
4 North St. Paul 167.5
5 Fridley 93
6 Mound-Westonka 87.5
7 Minneapolis Washburn 32
8 Minneapolis Patrick Henry 30.5
Glencoe-Silver Lake Invitational
1. Hutchinson 236
2. River Valley 164
3. Watertown-Mayer 159
4. Howard Lake-Waverly-Winsted 127
5. St. Clair 105
6. Trinity School at River Ridge 60
7. Glencoe-Silver Lake 39
8. Gibbon-Fairfax-Winthrop 2
Hastings Duals
First round
Centennial 31, Prior Lake 28
Coon Rapids 41, Stoughton (Wis.) 28
Hastings 40, Rosemount 18
Second round
Coon Rapids 36, Prior Lake 35
Hastings 43, Centennial 35
Stoughton (Wis.) 42, Rosemount 26
Third round
Centennial 37, Stoughton (Wis.) 35
Coon Rapids 32, Rosemount 28
Hastings 48, Prior Lake 24
Fourth round
Centennial 36, Rosemount 34
Hastings 38, Coon Rapids 19
Prior Lake 40, Stoughton (Wis.) 29
Hillsboro Duals
Central Cass 61, Team JV (West Fargo & Others) 9
Central Cass 58, LaMoure 21
Central Cass 36, Pelican Rapids 33
Central Cass 58, Lake Park Audubon 18
Central Cass 50, Barnesville 19
Hillsboro 45, North Border-Cavalier 34
Hillsboro 63, Lake Park-Audubon 18
Hillsboro 54, LaMoure 15
Hillsboro 48, Barnesville 36
Pelican Rapids 42, Hillsboro 24
Pelican Rapids 63, MayPortCG 17
Pelican Rapids 39, North Border-Cavalier 31
Pelican Rapids 72, Team JV 9
North Border-Cavalier 78, Lake Park-Audubon 6
North Border-Cavalier 46, Barnesville 28
North Border-Cavalier 64, LaMoure 18
Barnesville 60, LaMoure 24
Barnesville 48, MayPortCG 27
Lake Park-Audubon 42, MayPortCG 33
Lake Park-Audubon 43, Team JV 24
MayPortCG 36, Team JV 33
MayPortCG 36, LaMoure 29
Lakeville North Paul Wolf Panther Invite 
1. Hudson, WI 248.5
2. New Richmond, WI 145.00
3. Woodbury 139.00
4. Lakeville South 123.00
5. Farmington 111.00
6. Robbinsdale Cooper 109.00
7. South Saint Paul 104.50
8. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 97.00
9. Maple Grove 96.00
10. Chaska 85.50
11. Lakeville North 78.00
12. Henry Sibley 67.50
13. Robbinsdale Armstrong 41.00
14. Minneapolis Southwest 21.00
15. Cretin-Derham Hall 20.00
16. Turtle Lake 30.00
Litchfield Invitational
1. Totino-Grace 215.5
2. Alexandria 176.0
3. Eden Valley-Watkins 155.5
4. Litchfield 143.5
5. Albany 130.0
6. Tartan 96.0
7. Zimmerman 87.0
Monticello Duals
Big Lake 42, Sauk Rapids-Rice 27
Bloomington Kennedy 56, Sauk Rapids-Rice 14
New Ulm Eagles 63, Minneapolis Southwest 12
St. Francis 37, New Ulm Eagles 33
St. Francis 61, Mpls. Southwest 12
Little Falls 42, Annandale/Maple Lake 27
Little Falls 42, North Branch 30
North Branch 48, Annandale/Maple Lake 25
St. Cloud Apollo 36, Monticello 26
Consolation
Monticello 45, Big Lake 27
New Ulm 39, North Branch 27
Sauk Rapids-Rice 49, Minneapolis Southwest 21
Semifinals
Bloomington Kennedy 40, Little Falls 28
St. Francis 30, St. Cloud Apollo 28
final round
1st: St. Francis 39, Bloomington Kennedy 30
3rd: St. Cloud Apollo 38, Little Falls 25
5th: Monticello 46, New Ulm 30
7th: North Branch 41, Big Lake 39
9th: Sauk Rapids-Rice 36, Annandale/Maple Lake 33
New Prague Dual Tournament
Champions: Owatonna Huskies
Round 1
Waseca 39, Sibley East 29
Owatonna 58, Cannon Falls 3
New Prague 38, St. Peter 32
Eagan 39, Chatfield 29
Round 2
New Prague 46, Chatfield 21
Eagan 42, St. Peter 28
Owatonna 50, Waseca 9
Sibley East 40, Cannon Falls 24
Round 3
Waseca 46, Cannon Falls 24
Owatonna 46, Sibley East 18
St. Peter 42, Chatfield 28
New Prague 44, Eagan 24
Round 4
Waseca 41, Eagan 28
St. Peter 45, Cannon Falls 27
Sibley East 42, Chatfield 26
Owatonna 57, New Prague 13
Osseo Ken Droegemueller Invitational
1. Scott West 251.0
2. Medford 233.5
3. Wayzata 151.5
4. Mounds View 141.5
5. Buffalo 137.5
6. Meadow Creek 74.5
7. Eden Prairie 70.0
7. Como Park 70.0
9. Osseo 61.0
10. Rogers 57.5
11. Benilde St. Margaret 29.0
Redwood Valley Duals
Pool A
Redwood Valley 54, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 24
Tracy-Milroy-Balaton 51, Redwood Valley 13
Tracy-Milroy-Balaton 68, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 9
Pool B
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 61, Red Rock Central 9
Wabasso 51, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 15
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37, Wabasso 25
1st: Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 43, Tracy-Milroy-Balaton 18
3rd: Wabasso 51, Redwood Valley 20
5th: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 34
Rochester Duals
Round 1
Albert Lea Area 43, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 15
Stewartville 43, Rochester John Marshall 28
Plainview-Elgin-Millville 42, Rochester Mayo 22
Apple Valley 50, Anoka 18
Simley 59, Mankato East 6
Round 2
Albert Lea Area 42, Stewartville 27
Apple Valley 48, Plainview-Elgin-Millville 27
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 38, Rochester Mayo 24
Rochester Mayo 45, Mankato East 36
Simley 49, Anoka 9
Round 3
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 40, Stewartville 27
Apple Valley 49, Rochester Century 24
Simley 46, Albert Lea Area 11
Plainview-Elgin-Millville 53, Mankato East 18
Anoka 62, Rochester John Marshall 12
Round 4
Rochester John Marshall 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37
Apple Valley 45, Albert Lea Area 24
Simley 49, Plainview-Elgin-Millville 16
Mankato East 36, Rochester Century 36 – ME wins by criteria
Anoka 39, Rochester Mayo 27
Round 5
Rochester Mayo 42, Stewartville 36
Rochester Century41, Rochester John Marshall 30
Rush City Tournanment
1. Mille Lacs 225.5
2. Brooklyn Center/Concordia Academy 180.0
3. St. Paul Johnson 145.5
4. Ogilvie 132.0
5. Luck 118.5
6. Rush City 107.0
7. Crosby Ironton 103.5
8. Braham 29.0
Saint Michael-Albertville Knights Invitational
1. St. Michael-Albertville 249
2. Delano 190.5
3. Dassel-Cokato 157
4. Elk River 138.5
5. Montgomery-Lonsdale/LeCenter ()131
6. St. Cloud Tech 107
7. Deer River 94
8. Moorhead 57
St. Paul Highland Park Tournament
1 Roseville 150
2 St. Paul Harding 108
3 Park Center 102
4 Mahtomedi 99.5
5 St. Thomas Academy 71
6 St. Paul Highland Park 50.5
7 Minneapolis North 32
8 Minneapolis South 10
Wadena-Deer Creek Tournament
1 Perham 232
2 Thief River Falls/Goodridge 163
3 Greenbush-Middle River/Badger 155
4 Long Prairie-Grey Eagle 134.5
5 Bertha-Hewitt/Verndale 110
6 Wadena-Deer Creek 108
7 Pequot Lakes/Pine River-Backus 106
8 Sauk Centre 105
Wahpeton Dan Unruh Memorial Invite
1 Fergus Falls 210.0
2 Wahpeton 190.0
3 Frazee 189.0
4 Lisbon 186.0
5 New York Mills 143.0
6 Minnetonka 112.5
7 Border West 112.0
8 West Fargo 106.5
9 Brookings 99.5
10 Sisseton 64.0
11 GF Central 29.0
12 Breckenridge 26.0
13 Kindred 21.0
14 Minnehaha/Concordia/Mounds Park 20.0
15 Tiospa Zina 0.0
Watertwon (SD) Tournament
Canby 55, Milbank (SD) 16
Canby 49, Watertown (SD) 20
Canby 36, Yankton (SD) 34
Finals: Aberdeen Centra (SD) 26, Canby 25
Winona Invite
1 Holmen 201.0
2 Dover-Eyota 200.5
3 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 140.0
4 Pine Island 128.5
5 St. Charles 112.5
6 Lewiston- Altura/Rushford-Peterson 108.0
7 Lake City 80.0
8 Wabasha-Kellogg 78.0
9 Caledonia/Houston/Spring Grove 73.0
10 La Crescent 72.0
11 Winona/Winona Cotter 17.0
12 Cochrane-Foutain City/Alma 15.0


Friday, December 5, 2008
Anoka 72, Osseo 12
Buffalo 42, Rogers 20
Champlin Park 40, Maple Grove 32
Coon Rapids 53, Andover 12
Crookston 64, Fertile-Beltrami 18
Dover-Eyota 48, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Hastings 40, Roseville 28
Hutchinson 32, Dassel-Cokato 28
Kasson-Mantorville 59, Pine Island 15
Little Falls 51, Aitkin 25
Milaca 57, Long Prairie-Grey Eagle 19
Moorhead 124.55, Buffalo 123.25
Shakopee 48, Lakeville North 24
Robbinsdale Cooper 57, Irondale  20
St. Francis 49, North Branch 21
Watertown-Mayer 36, St. Peter 34
Belgrade-Brooten-Elrosa Tournament
1 New London-Spicer 161
2 Yellow Medicine East 131
3 Eden Valley-Watkins 105
4 Dilworth-Glyndon-Felton 101.5
5 Browerville/Eagle Valley 99
6 Holdingford 73
7 Willmar 73
8 Belgrade-Brooten-Elrosa 70
BOLD Quadrangular
Adrian 34, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 26
Adrian 35, BOLD 26
Minneota 32, Adrian 31
Minneota 37, BOLD 22
Minneota 38, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 25
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 38, BOLD 21
Columbia Heights Quadrangular
Totino-Grace 82, Columbia Heights 0
Totino-Grace 81, Minneapolis North 0
Totino-Grace 81, DeLaSalle 0
Fridley Triangular
Chisago Lakes 54, Fridley 21
Chisago Lakes 57, Benilde-St. Margaret’s 18
Fridley 42, Benilde-St. Margaret’s 30
Melrose Earlybird Tournament 
1. Kerhoven-Murdock-Sandburg 259.5
2. Staples-Motley 181
3. Rockford 133
4. Montevideo 125
5. Sartell 94
6. Ortonville 58
7. Melrose 37
8. Nicollet 29
Owatonna Quadrangular
Owatonna 74, Mankato West 0
Scott West 44, Owatonna 18
Owatonna 51, Grand Rapids 18
Saint Michael-Albertville Triangular
St. Michael-Albertville 55, Zimmerman 6
St. Michael-Albertville 67, Deer River 12
Zimmerman 43, Deer River 31
White Bear Lake Quadrangular
Cambridge-Isanti 40, Hibbing 30
Cambridge-Isanti 44, Mahtomedi 24
Cambridge-Isanti 58, White Bear Lke 6
Hibbing 52, Mahtomedi 22
White Bear Lake 36, Hibbing 27
White Bear Lake 57, Mahtomedi 15


Thursday, December 4, 2008
Bertha-Hewitt/Verndale 45, Parkers Prairie 23
Big Lake 43, Becker 31
Blue Earth 36, United South Central 19
Cambridge-Isanti 49, Monticello 18
Forest Lake 49, Cretin-Derham Hall 25
Jackson County Central 39, Lake Crystal-Wellcome Memorial 32
Kenyon-Wanamingo 52, Byron 20
Lake City 46, Goodhue 24
Mounds View 46, Stillwater 27
New London-Spicer 60, Sauk Centre 13
Saint Charles 45, LaCrosse Logan 36
St. Thomas Academy 52, Brooklyn Center/Concordia Academy-Roseville 27
Stewartville 48, Cannon Falls/Randolph 26
Farmington Triangular
Farmington 48, Brooklyn Center/Concordia Academy-Roseville 22
Farmington 48, St. Thomas Academy 21
Ottertail Central Triangular
Pelican Rapids 49, Ottertail Central 24
Pelican Rapids 54, West Central/Ashby 24
Paynesville Area Triangular
Paynesville Area 33, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 26
Paynesville Area 45, Benson 24
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37, Benson 33
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Tracy-Milroy-Balaton 49, Pipestone Area 23
Tracy-Milroy-Balaton 45, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 27
Pipestone Area 42, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 28
Triton Triangular
Hayfield 37, Triton 35
Hayfield 46, Southland 25
Triton 48, Southland 24
Triangular
Minneapolis South 70, Minneapolis North 3
Minneapolis South 57, Minneapolis Roosevelt 12

Bookmark the permalink.

Comments are closed.