High School Results – February 2009

Saturday, February 14, 2009
Breckenridge Cowboy Duals
Round 1
Browerville-Eagle Valley 60, East Grand Forks/Sacred Heart 12
Yellow Medicine East 64, Breckenridge/Campbell-Tintah 09
Round 2
Border West 65, East Grand Forks/Sacred Heart 09
Moorhead 50, Breckenridge/Campbell-Tintah 12
Round 3
Browerville-Eagle Valley 44, Border West 27
Yellow Medicine East 67, Moorhead 6
5th: East Grand Forks/Sacred Heart 44, Breckenridge/Campbell-Tintah 30
3rd: Border West 45, Moorhead 24
1st: Browerville-Eagle Valley 31, Yellow Medicine East 29
Chatfield Quadrangular

Apple Valley 40, Chatfield 18
Apple Valley 60, Jackson County Central 12
Chatfield 42, Jackson County Central 33
Medford 42, Jackson County Central 24
Medford 43, Chatfield 15
Lake Conference JV Tournament
1 Apple Valley 190.0
2 Eastview 153.5
3 Eagan 128.0
4 Lakeville South 119.0
5 Bloomington 116.0
6 Rosemount 88.0
7 Burnsville 63.5
8 Lakeville North 51.0
9 Chaska 47.0
10 Eden Prairie 46.0
Minnetonka Tournament
First Round
DeLaSalle 52, Minneapolis Southwest 24
Mankato West 52, Park Center 15
Minnetonka 50, Minneapolis South 27
Second Round
Mankato West 45, Minnetonka 31
Minneapolis South 60, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 6
Park Center 39, DeLaSalle 25
Third Round
DeLaSalle 48, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 21
Mankato West 64, Minneapolis Southwest 12
Minnetonka 66, Park Center 11
Fourth Round
Minnetonka 71, Minneapolis Southwest 6
Mankato West 77, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 4
Park Center 36, Minneapolis South 34
Fifth Round
Mankato West 55, Minneapolis South 18
Minnetonka 73, DeLaSalle 6
Minneapolis Southwest 34, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 9
Morris Invite
1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 264.0
2 Benson 186.5
3 West Central/Ashby 128.5
4 Fosston/Bagley 127.0
5 Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 116.0
6 Willmar 103.0
7 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 102.0
8 Ortonville 73.5
9 Crosby-Ironton 68.5
10. Unattached 6.0
Suburban East Tournament
1 Hastings 259.5
2 Stillwater 145.5
3 Forest Lake 142
4 White Bear Lake 132.5
5 Mounds View 132
6 Park 128
7 Woodbury 124.5
8 Roseville 114.5
9 Cretin-Derham Hall 16.5
South Central Conference Tournament
1 Waseca 217.5
2 Blue Earth Area 204.5
3 Saint James 195.5
4 Saint Peter 158.5
5 Fairmont 102
6 New Ulm 0
Trinity at River Triangular
Eden Prairie 45, Trinity at River Ridge 32
Eden Prairie 54, Saint Croix Lutheran 12
Trinity at River Ridge 69, Saint Croix Lutheran 9


Friday, February 13, 2009
BOLD 26, Wabasso 20
Chatfield 44, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 23
Dover-Eyota 57, Wabasha-Kellogg 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 56, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Mankato East 40, Austin/Austin Pacelli 35
Owatonna 53, Rochester Mayo 9
Pine Island 56, Goodhue 18
Saint Francis 46, Robbinsdale Cooper 16
Saint Michael-Albertville 33, Milaca 17
Scott West 72, Watertown-Mayer/Lutheran 3
Staples-Motley 45, Crosby-Ironton 15
West Central (SD) 52, Luverne 28
Albany Purple Pride Tournament 
1. Mora 228.0
2. Atwater-Cosmos-Grove City 172.0
3. Saint Cloud Apollo 143.5
4. Becker 128.0
5. Albany 121.0
6. Osakis 120.0
7. Kimball 92.0
8. Montevideo 38.0
9. Melrose 9.0
Glencoe-Silver Lake Quadrangular
Dassel-Cokato 67, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 11
Dassel-Cokato 48, Faribault 14
Dassel-Cokato 44, Rocori 20
Rocori 65, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 12
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31, Faribault 39
Great River Conference
1. Mille Lacs 211.0
2. Aitkin 204.5
3. Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 175.0
4. Ogilvie 126.0
5. Cloquet/Esko 108.0
6. Rush City 96.0
7. Braham 68.5
Plainview-Elgin-Millville Triangular
Plainview-Elgin-Millville 73, Southland 6
Plainview-Elgin-Millville 84, Rochester John Marshall 0
Rochester John Marshall 40, Southland 26
Minnesota River Conference Tournament
Participating Schools:
Le Sueur-Henderson ()
Montgomery-Lonsdale-LeCenter ()
Norwood Young America ()
Sibley East ()
Mound-Westonka Tournament
1 Waconia 185.5
2 Hutchinson 177.0
3 Buffalo 174.5
4 Eastview 128.5
5 South Saint Paul 107.0
6 Saint Paul Como Park 84.5
7 Fridley 69.0
8 Mound-Westonka 62.0
Valley Conference Tournament
1 Lake Crystal-Wellcome Memorial 247.0
2 River Valley 195.0
3 Martin County West 189.0
4 Maple River 181.0
5 Madelia/Truman/Martin Luther 157.0
6 Saint Clair/Mankato Loyola 116.0
7 Nicollet 60.0
8 Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 10.0


Thursday, February 12, 2009
Albert Lea 50, Rochester John Marshall 16
Alexandria 34, Little Falls 26
Apple Valley 49, Eden Prairie 6
Bloomington Kennedy 41, Eastview 24
Border West 38, Osakis 21
Champlin Park 61, Irondale 12
Crookston 42, Roseau 18
Deer River 60, Virginia/Mountain Iron-Buhl 24
Delano 58, Orono 9
Fergus Falls 34, Saint Cloud Tech 30
Fosston/Bagley 40, Park Rapids Area 31
Frazee 46, Detroit Lakes 16
Grand Rapids 43, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 25
Hastings 39, Mounds View 27
Hutchinson 48, Farmington 21
Irondale 42, Park Center 36
Kasson-Mantorville 64, Goodhue 6
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48, Benson 28
Maple Grove 44, Blaine 29
Litchfield 39, Annandale/Maple Lake 26
Medford 45, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 22
Monticello 65, Rogers 6
New York Mills 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 17
Park Rapids Area 56, Crosby-Ironton 21
Pelican Rapids 33, Staples-Motley 30
Renville County West 44, Redwood Valley 25
Rochester Century 57, Winona 19
Rosemount 50, Burnsville 10
Saint Cloud Apollo 53, Willmar 10
Saint Michael-Albertville 52, Big Lake 13
Saint Paul Harding 36, Minneapolis South 30
Spring Lake Park/Saint Anthony 33, North Branch 27
Stillwater 34, Forest Lake 33
Wadena-Deer Creek 59, Barnesville 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 54, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Zumbrota-Mazeppa 38, Dover-Eyota 21
Belgrade-Brooten-Elrosa Quadrangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 34, Sauk Centre 33
Belgrade-Brooten-Elrosa 43, Parkers Prairie 31
Paynesville 52, Belgrade-Brooten-Elrosa 20
Paynesville 64, Parkers Prairie 15
Sauk Centre 37, Paynesville 24
Sauk Centre 57, Parkers Prairie 15
Centennial Triangular
Andover 51, North Saint Paul 21
Centennial 61, Andover 12
Centennial 62, North Saint Paul 12
Champlin Park Triangular
Champlin Park 50, Park Center 18
Champlin Park 61, Irondale 12
Irondale 42, Park Center 36
Elk River Triangular
Elk River 49, Osseo 27
Saint Francis 51, Elk River 14
Saint Francis 62, Osseo 6
Eden Valley-Watkins Triangular
Eden Valley-Watkins 36, Pierz 28
Eden Valley-Watkins 48, Rockford 19
Rockford 40, Pierz 39
Mahnomen/Waubun Quadrangular
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Mahnomen/Waubun 32
Mahnomen/Waubun 45, Fertile-Beltrami 30
Mahnomen/Waubun 69, Hawley 12
Minnehaha Quadrangular
Melrose Area 60, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 11
Minnehaha/Concordia/Mounds Park 39, Benilde-Saint Margaret’s 22
Saint Thomas Academy 46, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 15
Melrose Area 59, Benilde-Saint Margaret’s 21
Saint Thomas Academy 48, Benilde-Saint Margaret’s 6
Saint Thomas Academy 39, Melrose Area 39 (STA wins on Criteria F)
Pipestone Triangular
Minneota 32, Yellow Medicine East 26
Yellow Medicine East 47, Pipestone Area 23
United South Central Quadrangular
United South Central 84, Blooming Prarie 0
United South Central 48, Triton 12
United South Central 36, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 30
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, Triton 27
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 57, Blooming Prairie 18


Wednesday, February 11, 2009
Bloomington Kennedy 59, Chaska 19


Tuesday, February 10, 2009
Adrian 58, Tracy-Milroy-Balaton 3
Aitkin 51, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 12
Albany 36, Holdingford 28
Alexandria 30, Fergus Falls 27
Apple Valley 42, Lakeville South 24
Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Melrose 27
Benson 66, Ortonville 12
Border West 48, Parkers Prairie 21
Brainerd/Pillager 41, Sartell-Saint Stephen 19
Dassel-Cokato 39, Monticello 28
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 33, Canby 25
Delano 47, Litchfield 20
Fosston/Bagley 54, Fertile-Beltrami 27
Fulda/Murray County Central 37, Pipestone 30
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 48, Southland 27
Hibbing 62, Virginia/Mountain Iron-Buhl 15
MACCRAY 39, Montevideo 35
Mankato West 49, Faribault 21
Moorhead 46, East Grand Forks/Sacred Heart 26
New London-Spicer 53, Annandale/Maple Lake 8
Rochester John Marshall 47, Mankato East 26
Saint Peter 65, Fairmont 12
Wabasso 34, Yellow Medicine East 32
Long Prairie-Grey Eagle Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 33, Long Prairie-Grey Eagle 28
Long Prairie-Grey Eagle 55, Breckenridge 24
Minnewaska Area Quadrangular
Eden Valley-Watkins 30, Minnewaska Area 25
Eden Valley-Watkins 46, Sauk Centre 22
Minnewaska Area 42, Kimball Area 32
Minnewaska Area 55, Sauk Centre 18
Kimball Area 35, Sauk Centre 24
Roseville Area Triangular
Park 31, Roseville Area 25
Park 47, South Saint Paul 21
Roseville Area 60, South Saint Paul 15
Saint Cloud Tech Triangular
Saint Cloud Tech 48, Bemidji 27
Saint Cloud Tech 49, Willmar 25
United North Central Triangular
Browerville/Eagle Valley 41, New York Mills 27
New York Mills 60, United North Central 9
Wadena-Deer Creek Quadrangular
Detroit Lakes 48, Wadena-Deer Creek 23
Pequot Lakes/Pine River-Backus 33, Crosby-Ironton 4
Pequot Lakes/Pine River-Backus 40, Detroit Lakes 39 (PLPRB wins on 5th criteria)
Pequot Lakes/Pine River-Backus 41, Wadena-Deer Creek 33
Wadena-Deer Creek 57, Crosby-Ironton 19
Watertown-Mayer/Lutheran Quadrangular
New Prague 41, Sibley East 27
New Prague 44, Watertown-Mayer/Lutheran 24
Sibley East 43, Watertown-Mayer/Lutheran 22
Watertown-Mayer/Lutheran 43, Orono 32
WEM/JWP Triangular
United South Central 40, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 54, Waseca 33


Monday, February 9, 2009
Glencoe-Silver Lake Duals
Waconia 63, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 56, Noorwood Young America 21


Saturday, February 7, 2009
Albert Lea 39, Owatonna 18
Rochester Mayo 41, Mankato West 27
Alexandria “Big Ole” Tounament 
1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 240.5
2 Alexandria 200.5
3 Minnewaska Area 134
4 Wadena-Deer Creek 106
5 Rocori 101
6 Frazee 95
7 Moorhead 80.5
8 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 65.5
Anoka Tornado Duals
Anoka 54, Fergus Falls 18
St. Francis 52, Fergus Falls 23
Eagan 33, Fergus Falls 31
Yellow Medicine East 45, Eagan 21
Yellow Medicine East 31, New London-Spicer 25
Hastings 33, Yellow Medicine East 15
Armstrong Invitational
First round
Apple Valley 56, Robbinsdale Armstrong 6
Eastview 53, Faribault 21
Maple Grove 44, Goodhue 22
Woodbury 44, Osseo 24
Second round
Apple Valley 74, Woodbury 6
Eastview 44, Maple Grove 18
Faribault 51, Goodhue 30
Osseo 54, Robbinsdale Armstrong 24
1st: Apple Valley 66, Eastview 12
3rd: Woodbury 39, Maple Grove 36
5th: Osseo 45, Faribault 30
7th: Robbinsdale Armstrong 36, Goodhue 25
Cannon Falls/Randolph Tournament
Pool A
Cannon Falls/Randolph 37, Hopkins 34
Montgomery-Lonsdale/Le Center 47, Cannon Falls/Randolph 30
Montgomery-Lonsdale/Le Center 51, Hopkins 27
Pool B
Farmington 42, Minneapolis Patrick Henry 12
Rochester John Marshall 38, Minneapolis Patrick Henry 4
Rochester John Marshall 39, Farmington 30
5th: Hopkins 69, Minneapolis Patrick Henry 8
3rd: Cannon Falls/Randolph 39, Farmington 30
1st: Montgomery-Lonsdale/Le Center 38, Rochester John Marshall 37 (criteria)
Classic Suburban Conference Tournament
Teams:
Henry Sibley
Hill-Murray
Mahtomedi
North
Richfield
Simley
South St. Paul
St. Thomas Academy
Tartan
Fertile-Beltrami Northwest Invitational
1 Thief River Falls/Goodridge 220.0
2 Badger/Greenbush-Middle River 205.0
3 Crookston 184.5
4 Mahnomen/Waubun 126.0
5 Roseau 123.5
6 Park Rapids 114.5
7 Fertile-Beltrami 74.0
8 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 32.0
9 Red Lake County Central 23.0
10 Marshall County West 2.0
Mankato East Couger Invitational
1 Wayzata 141.5
2 Hayfield 134.0
3 Lakeville South 123.0
4 LeSueur-Henderson 116.0
5 Tomah, Wis. 89.0
6 Austin/Austin Pacelli 88.5
7 Marshall/Lakeview 86.0
8 Mankato East 77.0
MCW Subway Invitational Tourney
1. Blue Earth Area 200.5
2. Martin County West 150
3. Worthington/Round Lake-Brewster 145
4. Pipestone Area 130
5. Redwood Valley 78
6. Fairmont 71.5
Minnesota 9th Grade Wrestling League State Championships
1. St. Michael-Albertville 100.0
2. Frazee 87.5
3. Foley 87.0
4. Minneota 72.0
5. Simley 69.0
6. Cambridge-Isanti 63.5
7. Hastings 54.0
8. Forest Lake 53.0
9. Maple Grove 52.0
10. St. Cloud Tech 50.0
11. Eden Prairie 49.0
12. Rosemount 43.0
12. (Tie) New London-Spicer 43.0
12. (Tie) Atwater-Cosmos-Grove City 43.0
15. Plainview-Elgin-Millville 40.0
16. Park 39.0
17. Jackson County Central 38.0
18. Scott West 37.0
19. St. Francis 35.0
20. Breckenridge 33.0
21. Mora 32.5
22. Apple Valley 28.5
23. Hutchinson 27.0
23. (Tie) Henry Sibley 27.0
23. (Tie) Becker 27.0
26. Adrian 25.0
26. (Tie) Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 25.0
26. (Tie) Norwood Young America 25.0
29. Centennial 24.0
30. Milaca 23.0
30. (Tie) Elk River 23.0
Mora Quadrangular
Mora 62, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 9
Princeton 53, Virginia/Mountain Iron-Buhl 21
Mora 64, Virginia/Mountain Iron-Buhl 6
Princeton 40 , Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 28
Mora 53, Princeton 15
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 42, Virginia/Mountain Iron-Buhl 37
Park Region Conference
1. Browerville/Eagle Valley 218
2. Osakis 150
3. Bertha-Hewitt/Verndale 145
4. Pequot Lakes/Pine River-Backus 138
5. New York Mills 130
6. Parkers Prairie 99.5
7. Ottertail Central 88
8. United North Central 77
Paynesville Area Tournament
First round
BOLD 35, Litchfield 25
Buffalo 34, Paynesville Area 28
Perham 53, Sauk Centre 16
Watertown-Mayer/Lutheran 31, Canby 30
Second round
BOLD 44, Watertown-Mayer/Lutheran 21
Canby 35, Paynesville Area 28
Perham 38, Buffalo 16
Sauk Centre 32, Litchfield 29
Third round
Canby 33, Buffalo 29
Litchfield 34, Paynesville Area 33
Perham 39, BOLD 12
Watertown-Mayer/Lutheran 45, Sauk Centre 21
Rogers Royal Rumble
Quarterfinals
Holdingford 49, Saint Paul Johnson 17
Mille Lacs 58, Minnehaha Academy 15
Renville County 70, Mound-Westonka 12
Rogers 42, Ogilvie 18
Consolation semifinals
Ogilvie 36, Minnehaha Academy 18
SP Johnson 51, Mound-Westonka 21
Semifinals
Mille Lacs 49, Rogers 11
Renville County West 39, Holdingford 33
7th: Mound-Westonka 51, Minnehaha 12
5th: Saint Paul Johnson 54, Ogilvie 18
3rd: Holdingford 43, Rogers 21
1st: Renville County West 46, Mille Lacs 25
Saint Michael-Albertville Duals
First round
Foley 57, Mounds View 9
Saint Michael-Albertville 49, Annandale/Maple Lake 23
Second round
Mounds View 52, Annandale/Maple Lake 18
Saint Michael-Albertville 34, Prior Lake 27
Third round
Foley 67, Annandale/Maple Lake 6
Prior Lake 41, Mounds View 28
Fourth round
Foley 38, Prior Lake 25
Saint Michael-Albertville 53, Mounds View 15
Fifth round
Prior Lake 64, Annandale/Maple Lake 11
Saint Michael-Albertville 24, Foley 21
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
1 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 134.0
2 Maple River 129.5
3 Chatfield 102.5
4 Totino-Grace 95.5
5 Jackson County Central 93.0
6 Sibley East 88.0
7 Saint Clair 78.5
8 Southland 69.5
9 Burnsville 68.5
10 Triton 53.0


Friday, February 6, 2009
Aitkin 48, Pierz 29
Byron 51, Goodhue 15
Hastings 50, Forest Lake 18
North Branch 38, Chisago Lakes 24 
Paynesville 42, Eden Valley-Watkins 17
Rush City 44, Cloquet/Esko 28
Waconia 55, Saint Peter 22
Willmar 39, Montevideo 37
Windom 45, River Valley 29
at Brainerd
Saint Cloud Apollo 45, Brainerd/Pillager 21
Brainerd/Pillager 41, Saint Cloud Tech 30
Foley Quadrangular
Foley 57, Becker 15
Centennial 54, Sauk Rapids-Rice 7
Foley 67, Sauk Rapids-Rice 6
Centennial 51, Becker 16
Foley 50, Centennial 13
Becker 56, Sauk Rapids-Rice 15
Lake Park Triangular
Barnesville 66, Breckenridge/Campbell-Tintah 15
Breckenridge/Campbell-Tintah 45, Lake Park-Audubon 18
Minnetonka Quadrangular
Simley 54, Minnetonka 19
Minnetonka 60, Minneapolis Washburn 12
Minnetonka 70, Fridley 12
Montevideo Triangular
Minneota 49, Montevideo 18
Minneota 59, Willmar 11
Willmar 39, Montevideo 37
Redwood Valley Triangular
Worthington/Round Lake-Brewster 43, Redwood Valley 32
Madelia/Truman/Martin Luther 46, Redwood Valley 24
Madelia/Truman/Martin Luther 42, Worthington/Round Lake-Brewster 24
Robbinsdale Armstrong Quadrangular
Robbinsdale Armstrong 42, Norwood Young America 33
Hutchinson 59, Robbinsdale Armstrong 13
Hutchinson 43, Norwood Young America 21
Stillwater 51, Robbinsdale Armstrong 27
Stillwater 66, Norwood Young America 10
Rochester Century Triangular
Rochester Mayo 40, Rochester John Marshall 27
Rochester Mayo 43, Rochester Century 33
Spring Lake Park/Saint Anthony Triangular
Andover 41, Osseo 21
Andover 41, Spring Lake Park/Saint Anthony 33
Spring Lake Park/Saint Anthony 45, Osseo 27
Walker Wolfpack Invitational
1. Staples-Motley 224.5
2. Deer River 194.5
3. Fosston/Bagley 164
4. East Grand Forks/Sacred Heart 136
5. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 92
6. Crosby-Ironton 72
7. Hawley 49
8. Nashwauk-Keewatin/Greenway 44
Watertown-Mayer/Lutheran Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 42, Rockford 28
Watertown-Mayer/Lutheran 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Watertown-Mayer/Lutheran 61, Rockford 12


Thursday, February 5, 2009
Alexandria 47, Willmar 27
Andover 43, Champlin Park 27
Anoka 50, Centennial 13
Barnesville 53, Fertile-Beltrami 19
Bloomington Kennedy 57, Burnsville 15
Browerville/Eagle Valley 44, Sauk Centre 12
Buffalo 39, Monticello 26
Chaska 35, Eden Prairie 30
Coon Rapids 61, Osseo 12
Crookston 46, East Grand Forks/Sacred Heart 21
Dassel-Cokato 58, Orono 15
Eagan 55, Lakeville North 18
Eastview 43, Eden Prairie 21
Hayfield 43, Lake City 25
Holdingford 45, Pierz 17
Hopkins 51, Robbinsdale Armstrong 15
Irondale 42, Fridley 37
Kasson-Mantorville 53, Byron 10
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 54, Yellow Medidine East 10
Kenyon-Wanamingo 69, Cannon Falls/Randolph 3
Litchfield 58, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Mahnomen/Waubun 64, Lake Park-Audubon 10
Mille Lacs 42, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 33
Minnewaska Area 41, Belgrade-Brooten-Elrosa 12
Mounds View 35, Park 25
New London-Spicer 36, BOLD 22
Pelican Rapids 34, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Pequot Lakes/Pine River-Backus 46, New York Mills 24
Perham 55, Park Rapids Area 10
Pine Island 32, Triton 31
Rochester John Marshall 42, Faribault 23
Rochester Mayo 34, Austin/Austin Pacelli 33
Rosemount 54, Lakeville South 18
Saint Charles 42, Southland 34
Saint Francis 45, Spring Lake Park 21
Saint Michael-Albertville 69, Princeton 3
Saint Paul Como Park 36, Saint Paul Central 25
Sartell-Saint Stephen 42, Albany 37
Scott West 58, Henry Sibley 12
Sibley East 43, Montgomery-Lonsdale/Le Center 35
Stewartville 66, La Crescent 10
Stillwater 46, White Bear Lake 23
Tartan 54, Saint Thomas Academy 18
Wabasha-Kellogg 58, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Waseca 37, New Ulm 30
Watertown-Mayer/Lutheran 43, Annandale/Maple Lake 27
Woodbury 35, Roseville 19
Woodbury 55, North 21
Zumbrota-Mazeppa 60, Goodhue 15
Albert Lea Triangular
Albert Lea Area 64, Rochester Century 9
Albert Lea Area 73, Mankato East 6
Badger/Greenbush-Middle River Triangular
Badger/Greenbush-Middle River 45, Marshall County West 0
Badger/Greenbush-Middle River 52, Red Lake County Central 0
Fosston/Bagley Triangular
Detroit Lakes 39, Fosston/Bagley 28
Thief River Falls/Goodridge 44, Detroit Lakes 21
Thief River Falls/Goodridge 51, Fosston/Bagley 24
Marshall/Lakeview Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 48, Renville County West 23
Renville County West 38, Marshall/Lakeview 35
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 43, Marshall/Lakeview 18
Minneota Triangular
Minneota 69, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 6
Minneota 45, Benson 25
Minnetonka Quadrangular
Minnetonka 30, Richfield 24
Minnetonka 46, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 59, Richfield 12
Wayzata 83, Richfield 0
Wayzata 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 23
Wayzata 46, Minnetonka 23
Redwood Valley Triangular
Pipestone Area 48, Redwood Valley 31
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 60, Redwood Valley 21
Saint Cloud Apollo Triangular
Saint Cloud Apollo 51, Moorhead 21
Saint Cloud Apollo 49, Sauk Rapids-Rice 18
Moorhead 28, Sauk Rapids-Rice 23
Shakopee Triangular
Mankato West 43, Shakopee 26
Mankato West 58, Farmington 15
Shakopee 42, Farmington 29
Totino-Grace Triangular
Cambridge-Isanti 43, Robbinsdale Cooper 30
Cambridge-Isanti 46, Totino-Grace 24
Totino-Grace 39, Robbinsdale Cooper 17
Tri-Metro Conference Tournament
1. Trinity at River Ridge 170
2. Brooklyn Center/Concordia Academy 133
3. Saint Croix Lutheran 118
4. DeLaSalle 115
5. Meadow Creek/Spectrum 96
6. Minnehaha/Concordia/Mounds Park 49.5
Waconia Triangular
Delano 55, Mound-Westonka 18
Delano 53, Waconia 21


Wednesday, February 4, 2009
Melrose  42, Ortonville  33
South Saint Paul Triangular
Eden Prairie 57, South Saint Paul 18
Eden Prairie 56, Saint Paul Como Park 15


Tuesday, February 3, 2009
Badger/Greenbush-Middle River 55, Fosston/Bagley 14
Blue Earth Area 32, Waseca 24
Brainerd/Pillager 37, Aitkin 28
Browerville/Eagle Valley 40, Bertha-Hewitt/Verndale 27
Dover-Eyota 43, Hayfield 27
Foley 41, Atwater Cosmos Grove City 15
Frazee 59, Barnesville 10
Hibbing 53, Bemidji 15
Kasson-Mantorville 52, Stewartville 9
Maple River 39, River Valley 34
Minneapolis South 53, Richfield 9
Monticello 39, Becker 32
New London-Spicer 34, Dassel-Cokato 28
Perham 41, Detroit Lakes 19
Rocori 45, Sauk Rapids-Rice 23
Royalton/Upsala 39, Pierz 27
Sibley East 35, Madelia/Truman/Martin Luther 32
Tracy-Milroy-Balaton 45, Worthington/Round Lake-Brewster 25
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 69, Lake Park-Audubon 3
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 71, Fairmont 12
Zumbrota-Mazeppa 53, Triton 19
Breckenridge Triangular
Wadena-Deer Creek 54, Breckenridge/Campbell-Tintah 20
Border West 60, Breckenridge/Campbell-Tintah 18
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Kimball 36, Long Prairie-Grey Eagle 34
Kimball 37, Howard Lake-Waverly-Winsted 23
Long Prairie-Grey Eagle 39, Howard Lake-Waverly-Winsted 36
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 64, Belgrade-Brooten-Elrosa 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 14
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 15
Lakeville North
Mankato West 51, Lakeville North 25
Mankato West 53, Champlin Park 0
Maple River Tri/Quad
Chaska 44, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 48, Maple River 27
Maple River 39 River Valley 34
Maple River 43 Chaska 24
Ortonville Triangular
West Central Area/Ashby 72, Melrose 9
West Central Area/Ashby 55, Ortonville 22
Thief River Falls/Goodridge Triangular
Roseau 54, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
Thief River Falls/Goodridge 57, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 6
Thief River Falls/Goodridge 61, Roseau 11


Monday, February 2, 2009
Annandale/Maple Lake 38, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32

Bookmark the permalink.

Comments are closed.