Big Bear Tournament

Big Bear Tournament
December 17-18, 2010 – Fri-Sat at Cass Lake-Bena HS


1. Fergus Falls 180.0
2. Badger/Greenbush-Middle River 167.5
3. Thief River Falls/Goodridge 166.5
4. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 143.5
5. Wadena-Deer Creek 136.5
6. Willmar 133.0
7. Aitkin 128.5
8. Crookston 124.5
9. Brainerd/Pillager 116.5
10. Moorhead 102.5
11. Staples-Motley 100.5
t12. Dilworth-Glyndon-Felton 96.0
t12. Hibbing 96.0
14. New York Mills 91.5
15. Pequot Lakes/Pine River-Backus 88.5
16. Big Lake 87.0
17. Walker-Hackensack-Akeley 80.5
18. Park Rapids Area 77.0
19. West Central Area/Ashby 72.5
t20. Detroit Lakes 71.5
t20. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 71.5
t22. Mahnomen/Waubun 65.0
t22. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 65.0
t24. Deer River 64.5
t24. Robbinsdale Cooper 64.5
26. Barnesville 58.0
27. United North Central 49.5
28. Fosston/Bagley 47.5
29. Nashwauk-Keewatin/Greenway 43.0
30. United Clay Becker 41.0
31. Fertile-Beltrami 33.0
32. Crosby-Ironton 32.5
33. Virginia Area 27.0
34. Roseau 25.5
35. West Marshall 21.0
36. Red Lake County Central 12.5

Brackets

Medal Matches
103 lbs.
1. Marlo Bell (Fergus Falls) 9-8
2. Tommy Selander (New York Mills)
3. Gabe Foltz (Detroit Lakes) fall 5:28
4. Tyler Karl (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector)
5. Sam Waln (Wadena-Deer Creek) 5-3
6. Ryan Bergeron (Badger/Greenbush-Middle River)
7. Bryton Mulz (Brainerd/Pillager) fall 1:47
8. Colton LaPlant (Aitkin)
112 lbs.
1. Isaac Novacek (Badger/Greenbush-Middle River) 2-1 3OT
2. Shane Novak (New York Mills)
3. Tyler Giza (Fergus Falls) 8-0
4. Ben Baumgartner (Park Rapids Area)
5. Nick Bruss (Nashwauk-Keewatin/Greenway) 5-4
6. Stuart Brandt (Barnesville)
7. Tone Fuenffinger (Hibbing) fall 2:36
8. Evan Nelson (Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta)
119 lbs.
1. Abbot Aho (Fergus Falls) 7-2
2. Mitch Steffens (Wadena-Deer Creek)
3. Jacob Rositas (Moorhead) 7-0
4. Austin Hjelle (Thief River Falls/Goodridge)
5. Brandon Waage (Badger/Greenbush-Middle River) inj def
6. Sarri Abdisa (Robbinsdale Cooper)
7. Deven Donais (Big Lake) 10-4
8. Aaron Trunt (Nashwauk-Keewatin/Greenway)
125 lbs.
1. Mike Fuenffinger (Hibbing) 12-1
2. Jacoby Bergeron (Thief River Falls/Goodridge)
3. Eric Madson (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector) fall 1:17
4. Hans Peppel (Barnesville)
5. Maison Roberts (New York Mills) 14-3
6. Luke Harfig (Park Rapids Area)
7. Logan Gage (United Clay Becker) fall 2:36
8. Cody Weiland (Crosby-Ironton)
130 lbs.
1. Alex Johannes (Willmar) 12-7
2. Brian Wold (Aitkin)
3. Jordan Heldman (Staples-Motley) 4-2 OT
4. Brock Tallackson (Moorhead)
5. Bryce Ortloff (Deer River) 10-6
6. Chris Schmidt (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector)
7. Sam Klingfus (United Clay Becker) 4-2
8. Jake Malone (United North Central)
135 lbs.
1. Matt Nelson (Big Lake) 7-2
2. Hayden Zillmer (Crosby-Ironton)
3. Chaz Abrahamson (Thief River Falls/Goodridge) 4-0
4. Seth Felland (West Central Area/Ashby)
5. Luke Boran (Brainerd/Pillager) 11-1
6. Parker Jackson (Detroit Lakes)
7. Jordan Rentz (Wadena-Deer Creek) 6-1
8. Seth Pollock (Willmar)
140 lbs.
1. Myrone Bell (Fergus Falls) 8-3
2. Garret Hoffner (Mahnomen/Waubun)
3. Jamie Brazil (Robbinsdale Cooper) 13-1
4. Joe Rathmanner (Big Lake)
5. Thomas Gullickson (Badger/Greenbush-Middle River) 9-3
6. Holden Nelson (Thief River Falls/Goodridge)
7. Shane White (Brainerd/Pillager) 8-6 OT
8. Devin Wicks (Walker-Hackensack-Akeley)
145 lbs.
1. Jordan Chounard (Aitkin) fall 2:32
2. Mack Glasby (Brainerd/Pillager)
3. Matt Laugen (Fergus Falls) fall 1:49
4. Cody Benz (Hibbing)
5. Blake Wienmann (Walker-Hackensack-Akeley) 8-1
6. Kyle Martineau (West Central Area/Ashby)
7. Blake Bergeron (Crosby-Ironton) 5-3
8. Jacob Wegscheid (Wadena-Deer Creek)
152 lbs.
1. Anthony Caputo (Crookston) 5-2
2. Peter harrison (Pequot Lakes/Pine River-Backus)
3. Cody Milhausen (Willmar) 2-0
4. Dalton Stevens (Aitkin)
5. Tim Ostby (Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta) 13-6
6. Tomm Ingle (Badger/Greenbush-Middle River)
7. Anthony Settergren (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector) fall 5:56
8. Nathaniel Holucek (Thief River Falls/Goodridge)
160 lbs.
1. Chase Morlock (Moorhead) 5-3
2. Tejay Wojochowski (Badger/Greenbush-Middle River)
3. Jon Pikop (West Central Area/Ashby)
4. Darian Rubner (Pequot Lakes/Pine River-Backus)
5. Brent Lisson (Staples-Motley) 9-4
6. Blake Olson (Fosston/Bagley)
7. Scot Kern (Dilworth-Glyndon-Felton) 9-3
8. Kevin Handt (Aitkin)
171 lbs.
1. Shawn Johnson (Dilworth-Glyndon-Felton) 13-8
2. Christian Harrison (Pequot Lakes/Pine River-Backus)
3. Danny Pike (Park Rapids Area) 8-4
4. Tyler Kohlmeier (Brainerd/Pillager)
5. Bryant Marquedant (Fergus Falls) 6-2
6. Blake Petrich (Staples-Motley)
7. Timm Ingle (Badger/Greenbush-Middle River) 10-7
8. Joe Anderson (Walker-Hackensack-Akeley)
189 lbs.
1. Nathanial Swoyer (Willmar) 1-0
2. Kyle White (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector)
3. Chandler Trout (Staples-Motley) 5-2
4. Hunter Rosenfeldt (Dilworth-Glyndon-Felton)
5. Ben Evans (Badger/Greenbush-Middle River) 7-5 OT
6. Christopher Zimmer (Walker-Hackensack-Akeley)
7. Isaac Lustila (Wadena-Deer Creek) fall 2:56
8. Josh Edlund (Crookston)
215 lbs.
1. Brody Davidson (Crookston) 7-5
2. Garrett Edelman (Walker-Hackensack-Akeley)
3. Brandon Ritter (Park Rapids Area) inj def
4. Harvey McMahon (Fergus Falls)
5. Tony Reurink (Wadena-Deer Creek) 8-4
6. Keaton Laymon (Willmar)
7. Alex Goodwin (Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus) fall 1:34
8. Anthony Lorenson (Badger/Greenbush-Middle River)
Heavyweight
1. Nick Cervantes (Thief River Falls/Goodridge) fall :41
2. Alex Yeager (Badger/Greenbush-Middle River)
3. Zach Gibson (Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta) 3-2 OT
4. Jordan McArthur (Mahnomen/Waubun)
5. Dylan Anderson (Wadena-Deer Creek) 6-5
6. David DeYonge (Staples-Motley)
7. Neil Baumgarner (Deer River) fall :45
8. Josh Piepmeier (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.