2011 NHSCA National Wrestling Championships

2011 NHSCA National Wrestling Championships
March 30-April 3 at Virginia Beach, VA

Team Minnesota Freshmen
Mar 30-1 Wed-Fri – Freshman Division

112 Hunter Retzlaff, Saint Peter (4-2) DNP
119 Dylan Herman, United South Central (1-2) DNP
119 AJ Riley, Chatfield (2-2) DNP
130 Mason Moreno, Hayfield (6-2) 4th Place
135 Jake Deutschlander, Benilde-Saint Margaret’s (1-2) DNP
171 Andrew Bounds, Bertha-Hewitt/Verndale (2-2) DNP
171 Colten Carlson, United South Central (6-1) 3rd Place
189 Nathan Rose, Sibley East (5-0) Champion

Team Minnesota Sophomores
Mar 30-1 Wed-Fri – Sophomore Division

112 Jaydon Grommersch, Nicollet (2-2) DNP
112 Zackary Kuhns, Maple River (3-2) DNP
112 Shane Novak, New York Mills (2-2) DNP
125 Jordan Hanan, Annandale/Maple Lake (3-2) DNP
135 Devin Campbell, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis (0-2) DNP
140 Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther (6-2) 4th Place
140 Holden Nelson, Thief River Falls/Goodridge (3-2) DNP
145 Nick Stafford, Border West (2-2) DNP
152 William Noll, Centennial (2-2) DNP
171 Tyler Jakes, Mankato West (3-3) 8th Place

Team Minnesota Juniors
Mar 30-1 Wed-Fri – Junior Division

119 Mitch Steffens, Wadena-Deer Creek 1-2) DNP
130 Tyler Pasvogel, Sibley East (0-2) DNP
145 Curt Maas, Medford (4-3) 6th Place
152 Brett Pfarr, LeSueur-Henderson (5-1) 2nd Place
160 Ben Sullivan, Apple Valley (5-1) 2nd Place
171 Austin Rinke, Border West (0-2) DNP
189 Corbin Farrell, Apple Valley (2-2) DNP
285 Colin Turchin, Bertha-Hewitt/Verndale (3-2) DNP

Team Minnesota Seniors
Apr 1-3 Fri-Sun – Senior Division

103 Tommy Selander, New York Mills (1-2) 7th Place
119 Jacoby Bergeron, Thief River Falls/Goodridge (2-2) DNP
125 William McCarthy, Border West (1-2) DNP
125 Jesse Jaeger, Maple River (1-2) DNP
130 Taylor McCalip, Border West (0-2) DNP
140 Dustin Dylla, United South Central (1-2) DNP
140 Brett Schwartz, LeSueur-Henderson (0-2) DNP
145 Myles Moreno, Hayfield (0-2) DNP
152 Anthony Caputo, Crookston (5-2) 4th Place
152 Alex Steffel, BOLD (0-2) DNP
160 Alex Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther (2-2) DNP
160 Brent O’Halloran, BOLD (2-2) DNP
171 Kevin Hahn, Parkers Prairie (1-2) DNP
171 Brandon Pederson, Waseca (4-2) DNP
171 Josh Willaert, Le Sueur-Henderson (3-2) DNP
215 Tyler Carlson, Mora (1-2) DNP
285 Brock Horwath, Stillwater (2-2) DNP

Bookmark the permalink.

Comments are closed.