2011 USA Wrestling Cadet Freestyle National Championships

July 20-22 at the FargoDome in Fargo, ND

The Guillotine Coverage Page

Cadet Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

Cadet Freestyle Results for Minnesota

Final Top Ten Team Scores:

1.Illinois70
2.Pennsylvania60
3.Minnesota42
4.Oklahoma41
5.Missouri40
6.New Jersey34
7.Iowa32
8.California31
9.Ohio28
10.Oregon24

Cadet-91 – Kyle Nordstrom
Match #1 Miguel Silva (Illinois) over Kyle Nordstrom (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #2 Kyle Nordstrom (Minnesota) over JB Gierlich (California) Dec 7-1,6-3
Match #3 Andrew North (New York) over Kyle Nordstrom (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-91 – Gannon Volk – 1st Place
Match #1 Gannon Volk (Minnesota) over Gage Branson (Ohio) Dec 2-0,7-0
Match #2 Gannon Volk (Minnesota) over Gage Currier (Montana) Fall 1:00
Match #3 Gannon Volk (Minnesota) over Kaid Brock (Oklahoma) Dec 1-3,5-3,3-1
Match #4 Gannon Volk (Minnesota) over Nicholas Koch (Illinois) Fall 1:23
Match #5 Gannon Volk (Minnesota) over Carlos Fuentez (Illinois) TF 7-0,8-0
Match #6 Isaac Jimenez (Texas) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 3-4,2-1,3-1
Match #7 Gannon Volk (Minnesota) received a bye.
Match #8 Isaac Jimenez (Texas) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 4-3,1-2,1-3
Match #9 Gannon Volk (Minnesota) over Kaid Brock (Oklahoma) Dec 1-3,5-3,3-1
Championship: Match #10 Gannon Volk (Minnesota) over Miguel Silva (Illinois) Fall 1:53

Cadet-98 – Maolu Woiwor
Match #1 Ke-shawn Hayes (Missouri) over Maolu Woiwor (Minnesota) TF 7-0,7-0
Match #2 Maolu Woiwor (Minnesota) over Joe Mondragon (Utah) Fall 2-0,1:27
Match #3 Maolu Woiwor (Minnesota) received a bye.
Match #4 Maolu Woiwor (Minnesota) over Bryson Beard (Washington) Fall 1:26
Match #5 Stevan Micic (Indiana) over Maolu Woiwor (Minnesota) Fall 6-0,1:03

Cadet-98 – David Flynn
Match #1 Cole Karem (Pennsylvania) over David Flynn (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #2 David Flynn (Minnesota) over Alex Wimbish (Arizona) Dec 3-2,7-0
Match #3 Steve Simpson (Maryland) over David Flynn (Minnesota) Dec 2-8,7-0,8-5

Cadet-98 – Aaron Dick
Match #1 Jacob Cottey (Indiana) over Aaron Dick (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Tyrone Klump (Pennsylvania) over Aaron Dick (Minnesota) TF 7-1,6-0

Cadet-105 – Tommy Thorn – 1st Place
Match #1 Tommy Thorn (Minnesota) over JT Stancil (Colorado) TF 6-0,6-0
Match #2 Tommy Thorn (Minnesota) over Kyle Pfeifle (South Dakota) TF 7-0,7-0
Match #3 Tommy Thorn (Minnesota) over Landon Bailey (Montana) Dec 5-3,8-2
Match #4 Tommy Thorn (Minnesota) over Domenic Forys (Pennsylvania) Dec 5-4,7-2
Match #5 Tommy Thorn (Minnesota) over Cody Karstetter (Oklahoma) Dec 2-0,6-0
Match #6 Tommy Thorn (Minnesota) over Joseph Velliquette (Missouri) TF 6-0,6-0
Match #7 Tommy Thorn (Minnesota) over Jaydin Clayton (Missouri) TF 8-0,7-0
Match #8 Tommy Thorn (Minnesota) over Jaydin Clayton (Missouri) TF 8-0,7-0
Match #9 Tommy Thorn (Minnesota) received a bye.
Match #10 Tommy Thorn (Minnesota) over Zac Hall (Michigan) Fall 0-1,7-0,0:38
Championship: Match #11 Tommy Thorn (Minnesota) over Ronnie Bresser (Oregon) Dec 7-0,0-0,3-1

Cadet-105 – Reid Lyden
Match #1 Reid Lyden (Minnesota) over Kyson Levin (Utah) TF 7-7,6-0
Match #2 Reid Lyden (Minnesota) over Glenn Robertson (Washington) Dec 3-1,1-0
Match #3 Zac Hall (Michigan) over Reid Lyden (Minnesota) TF 7-0,7-0
Match #4 Reid Lyden (Minnesota) received a bye.
Match #5 Jaydin Clayton (Missouri) over Reid Lyden (Minnesota) Dec 5-3,7-0

Cadet-105 – Jacob Nehk
Match #1 Tommy Walton (North Dakota) over Jacob Nehk (Minnesota) 6-0,ID
Match #2 Craig DeLaCruz (New Jersey) over Jacob Nehk (Minnesota) ID

Cadet-105 – Isaac Wangen
Match #1 Javier Jimenez (California) over Isaac Wangen (Minnesota) TF 8-0,7-0
Match #2 Cody Karstetter (Oklahoma) over Isaac Wangen (Minnesota) Fall 1:15

Cadet-105 – Zach Siegle
Match #1 Zach Siegle (Minnesota) over Brian Guerrero (California) Dec 2-0,2-0
Match #2 Zach Siegle (Minnesota) over Logan Boese (North Dakota) TF 7-0,6-0
Match #3 Zach Siegle (Minnesota) over Dylan Schulte (Montana) Fall 3-2,1:03
Match #4 Fredy Stroker (Pennsylvania) over Zach Siegle (Minnesota) Dec 2-0,2-0
Match #5 Darian Cruz (Pennsylvania) over Zach Siegle (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-112 – Seth Gross – 1st Place
Match #1 Seth Gross (Minnesota) over Dylan Realbuto (New York) TF 7-0,6-0
Match #2 Seth Gross (Minnesota) over Treylan Kobayashi (Hawaii) TF 8-2,6-0
Match #3 Seth Gross (Minnesota) over Dean Parker (California) Fall 1:33
Match #4 Seth Gross (Minnesota) over Josh Newberg (Washington) TF 7-0,7-1
Match #5 Seth Gross (Minnesota) over Christopher Cos (Colorado) Fall 0:25
Match #6 Joseph McKenna (New Jersey) over Seth Gross (Minnesota) Dec 7-1,1-2,6-1
Match #7 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Match #8 Seth Gross (Minnesota) over Josh Alber (Illinois) Dec 0-2,2-0,1-1
Match #9 Seth Gross (Minnesota) over Barlow McGhee (Illinois) Dec 1-2,3-3,5-0
Match #10 Joseph McKenna (New Jersey) over Seth Gross (Minnesota) Dec 7-1,1-2,6-1
Match #11 Seth Gross (Minnesota) received a bye.
Championship: Match #12 Seth Gross (Minnesota) over Andrew Crone (Wisconsin) Dec 5-2,6-2

Cadet-112 – Jackson Schauer
Match #1 Dalton George (West Virginia) over Jackson Schauer (Minnesota) Fall 0:15
Match #2 Anthony Petrone (Florida) over Jackson Schauer (Minnesota) TF 6-0,8-0

Cadet-112 – Kyle Gliva – 6th Place
Match #1 Kyle Gliva (Minnesota) over Sam Schussler (Washington) Fall 9-1,0:45
Match #2 Kyle Gliva (Minnesota) over Dominic Naso (Illinois) Dec 5-1,7-0
Match #3 Kyle Gliva (Minnesota) over Jack Mutchnik (Maryland) Dec 3-0,3-0
Match #4 Kyle Gliva (Minnesota) over Cole Walter (Pennsylvania) Dec 3-1,6-0
Match #5 Kyle Gliva (Minnesota) over Zech Bresser (Oregon) Dec 3-1,4-2
Match #6 Andrew Crone (Wisconsin) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 0-2,2-1,5-3
Match #7 Kyle Gliva (Minnesota) over Anthony Petrone (Florida) Dec 1-0,3-1
Match #8 Kyle Gliva (Minnesota) over Brandon James (Indiana) Dec 0-4,5-2,2-1
Match #9 Andrew Crone (Wisconsin) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 0-2,2-1,5-3
Match #10 Sebastian Pique (Illinois) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 4-0,0-1,1-1
Match #11 Kyle Gliva (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Joseph McKenna (New Jersey) over Kyle Gliva (Minnesota) Dec 8-0,1-0

Cadet-112 – Bryce Rippentrop
Match #1 Andrew Crone (Wisconsin) over Bryce Rippentrop (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #2 Bryce Rippentrop (Minnesota) over Gali Khikmatulin (New York) Fall 2-8,0:54
Match #3 Brandon James (Indiana) over Bryce Rippentrop (Minnesota) Fall 0:17

Cadet-112 – Kyle Benjamin
Match #1 Anthony Boccasini (New York) over Kyle Benjamin (Minnesota) Fall 5-0,0:20
Match #2 Joe Ghione (New Jersey) over Kyle Benjamin (Minnesota) Dec 6-0,4-1

Cadet-119 – Luke Rowh
Match #1 Luke Rowh (Minnesota) over Ryan Travelletti (Oklahoma) TF 7-0,7-0
Match #2 Luke Rowh (Minnesota) over Trevor Schermer (Louisiana) ID
Match #3 Luke Rowh (Minnesota) received a bye.
Match #4 Joshua Parrett (Ohio) over Luke Rowh (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #5 Colton Schilling (Oregon) over Luke Rowh (Minnesota) Fall 1:03

Cadet-119 – Luke Zilverberg
Match #1 Luke Zilverberg (Minnesota) over Kasey Klapprodt (South Dakota) Fall 6-0,0:49
Match #2 Luke Zilverberg (Minnesota) over Josh Bostic (Ohio) Fall 0:23
Match #3 Luke Zilverberg (Minnesota) over Billy Ward (New Jersey) Dec 5-4,6-0
Match #4 Luke Zilverberg (Minnesota) over Justin Acuff (Oregon) Dec 7-0,3-1
Match #5 Gary Wayne Harding (Oklahoma) over Luke Zilverberg (Minnesota) Dec 1-0,2-0
Match #6 PJ Klee (California) over Luke Zilverberg (Minnesota) Dec 5-3,4-3

Cadet-119 – Ben Brancale
Match #1 Ben Brancale (Minnesota) over Will Steltzlen (Oklahoma) Fall 0-7,5-3,1:10
Match #2 Ben Brancale (Minnesota) over Alex Rich (Oregon) Dec 6-0,6-3
Match #3 James Flint (Florida) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 3-2,1-0
Match #4 Nicholas Gil (Illinois) over Ben Brancale (Minnesota) Dec 3-0,3-0

Cadet-119 – Tone Fuenffinger
Match #1 Izaak Tobin (Oregon) over Tone Fuenffinger (Minnesota) TF 10-3,7-0
Match #2 Cole Weaver (Michigan) over Tone Fuenffinger (Minnesota) TF 7-0,6-0

Cadet-119 – Cole Sladek – 6th Place
Match #1 Cole Sladek (Minnesota) over Alijah Jeffery (Iowa) Dec 2-0,6-0
Match #2 Cole Sladek (Minnesota) over Tanner Crissler (North Dakota) TF 6-0,6-0
Match #3 Cole Sladek (Minnesota) over Zach Smith (Wisconsin) TF 10-4,7-0
Match #4 Cole Sladek (Minnesota) over Daniel Lewis (Missouri) TF 6-0,7-1
Match #5 Cole Sladek (Minnesota) over Nicholas Gil (Illinois) Dec 5-2,3-2
Match #6 Cole Sladek (Minnesota) received a bye.
Match #7 Cole Sladek (Minnesota) over Sam Gross (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #8 Cole Weaver (Michigan) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 2-2,1-3,1-0
Match #9 Cole Weaver (Michigan) over Cole Sladek (Minnesota) Dec 2-2,1-3,1-0
Match #10 Aaron Pico (California) over Cole Sladek (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #11 Cole Sladek (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Tate Robinson (Tennessee) over Cole Sladek (Minnesota) Fall 5-6,0:42

Cadet-125 – Lincoln Mallinger
Match #1 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Jared Suppes (Kansas) Dec 6-0,5-2
Match #2 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Patrick Rashed (Iowa) Dec 3-0,4-0
Match #3 Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Lincoln Mallinger (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #4 Lincoln Mallinger (Minnesota) over Chris Weiler (Pennsylvania) Dec 1-3,2-1,6-3
Match #5 Brandon Bruner (Tennessee) over Lincoln Mallinger (Minnesota) Dec 2-1,1-0

Cadet-125 – Roman Wundrow
Match #1 Aaron Cisneros (Colorado) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 1:53
Match #2 Austin Ward (Indiana) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 6-2,0:42

Cadet-125 – Brett Stolarzyk
Match #1 Dennis Gustafson (Virginia) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 6-8,2-1,5-0
Match #2 Brett Stolarzyk (Minnesota) over Mitch Sellers (Oklahoma) Fall 6-0,1:25
Match #3 Hunter Sutton (Maryland) over Brett Stolarzyk (Minnesota) Dec 0-6,2-0,4-0

Cadet-125 – Mark Voss
Match #1 Mark Voss (Minnesota) over Austin Phillips (Ohio) TF 6-0,6-0
Match #2 Mark Voss (Minnesota) over Jon Jay Chavez (California) Dec 4-0,3-1
Match #3 Blaine Invernon (Idaho) over Mark Voss (Minnesota) Dec 4-0,3-0
Match #4 Mark Voss (Minnesota) over Levi Moss (Indiana) Dec 1-0,3-1
Match #5 Nick Anderson (New Jersey) over Mark Voss (Minnesota) Dec 1-4,1-1,4-3

Cadet-125 – Tanner Mills
Match #1 Tanner Mills (Minnesota) over Matthew Leshinger (New York) Fall 3-0,1:43
Match #2 Tanner Mills (Minnesota) over Mitchell Snyder (California) TF 6-0,7-0
Match #3 Edgar Bright (Ohio) over Tanner Mills (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #4 Luke Wolfenberger (Oklahoma) over Tanner Mills (Minnesota) Dec 5-3,7-2

Cadet-130 – Mason Brownlee
Match #1 Mason Brownlee (Minnesota) over Benito Gutierrez (Colorado) Dec 6-0,3-0
Match #2 Mason Brownlee (Minnesota) over Justin Street (Virginia) Dec 2-1,7-0
Match #3 Brogan Humphrey (Kansas) over Mason Brownlee (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #4 Justin Staudenamyer (Pennsylvania) over Mason Brownlee (Minnesota) Dec 7-1,5-2

Cadet-130 – Nikolaus Borchert
Match #1 Ian Evans (Pennsylvania) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #2 Walker Damewood (Oregon) over Nikolaus Borchert (Minnesota) Dec 4-0,3-0

Cadet-130 – Alexi Bode
Match #1 Austin Schoen (Illinois) over Alexi Bode (Minnesota) Fall 7-0,0:39
Match #2 Jordan Rivera (Florida) over Alexi Bode (Minnesota) Dec 6-2,5-1

Cadet-130 – Mack Short
Match #1 Mack Short (Minnesota) over Anders Jensen-Freiberg (Arizona) Fall 1:39
Match #2 Johnny Pellegrino (Illinois) over Mack Short (Minnesota) Dec 4-3,3-0
Match #3 Chris Wilkes (Missouri) over Mack Short (Minnesota) TF 6-0,7-0

Cadet-135 – Andrew Fogarty
Match #1 Markus Scheidel (Ohio) over Andrew Fogarty (Minnesota) Dec 4-3,5-3
Match #2 Andrew Fogarty (Minnesota) over Andrew DeHart (Oregon) Fall 3-0,1:05
Match #3 Andrew Fogarty (Minnesota) over Brandon Baker (Missouri) Dec 6-1,2-0
Match #4 Kaden Lindley (Utah) over Andrew Fogarty (Minnesota) Dec 4-2,6-0

Cadet-135 – Mason Moreno
Match #1 Mason Moreno (Minnesota) over Tucker Black (Iowa) TF 6-0,7-0
Match #2 Grant LaMont (Utah) over Mason Moreno (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #3 Mason Moreno (Minnesota) over Chas Peterson (Oregon) Fall 0:27
Match #4 Kevin Cooper (Kentucky) over Mason Moreno (Minnesota) Fall 1:42

Cadet-135 – Chris Pfarr
Match #1 Robert Kim (Hawaii) over Chris Pfarr (Minnesota) Fall 2-2,6-0,0:41
Match #2 Austin Marvel (Colorado) over Chris Pfarr (Minnesota) Fall 5-0,1:32

Cadet-140 – Coltan Laganiere
Match #1 Coltan Laganiere (Minnesota) over Tony Palumbo (Pennsylvania) Dec 3-1,2-1
Match #2 Coltan Laganiere (Minnesota) over Isaac Bast (Ohio) Dec 3-0,2-1
Match #3 Coltan Laganiere (Minnesota) over Colton Jackson (Florida) TF 8-0,7-0
Match #4 Alex Smith (Colorado) over Coltan Laganiere (Minnesota) Dec 2-2,3-3,3-0
Match #5 Coltan Laganiere (Minnesota) over Wyatt Passentino (Oregon) Dec 8-0,0-5,2-1
Match #6 Kenny Martin (Nebraska) over Coltan Laganiere (Minnesota) Fall 1:07

Cadet-140 – Sam Begin
Match #1 Ryan Harris (Ohio) over Sam Begin (Minnesota) Dec 5-0,6-0
Match #2 Tre` Marler (Indiana) over Sam Begin (Minnesota) Dec 6-0,4-2

Cadet-140 – Parker Jackson
Match #1 Eli Garcia (Ohio) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 5-3,4-4
Match #2 Parker Jackson (Minnesota) over Tristan Sommer (Florida) Dec 3-0,5-2
Match #3 Nikko Villarreal (California) over Parker Jackson (Minnesota) Dec 7-0,3-0

Cadet-140 – TJ Ohara
Match #1 TJ Ohara (Minnesota) over Timonthy Keblesh (Ohio) Dec 2-4,6-3,6-0
Match #2 TJ Ohara (Minnesota) over Sean Lynch (Illinois) Dec 8-4,4-4,6-0
Match #3 TJ Ohara (Minnesota) over Fox Baldwin (Florida) Dec 4-3,5-5,4-4
Match #4 Matthew Moody (Georgia) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 3-2,4-0
Match #5 Peter Nagy (Iowa) over TJ Ohara (Minnesota) Dec 1-0,5-0

Cadet-145 – Paden Moore
Match #1 Paden Moore (Minnesota) over Terry Mason (Nevada) Dec 2-1,3-0
Match #2 Dylan Milonas (New Jersey) over Paden Moore (Minnesota) Fall 0:25
Match #3 Chandler Rogers (Washington) over Paden Moore (Minnesota) Fall 1:12

Cadet-145 – Jake Deutchlander
Match #1 Jake Deutchlander (Minnesota) over Kiante Davis (Oregon) Fall 0:22
Match #2 Jake Deutchlander (Minnesota) over Sky Walker (Texas) Dec 2-0,0-1,1-0
Match #3 Garrett Hammond (Pennsylvania) over Jake Deutchlander (Minnesota) Fall 1:30
Match #4 Jake Deutchlander (Minnesota) over Jordan Dieringer (Wisconsin) Dec 8-0,0-6,6-2
Match #5 Heath Coles (Pennsylvania) over Jake Deutchlander (Minnesota) Dec 6-0,2-0

Cadet-145 – Dan Marquette
Match #1 Dan Marquette (Minnesota) over Alex Martin (Louisiana) Fall 4-4,1-3,1:22
Match #2 Toby Hague (New Jersey) over Dan Marquette (Minnesota) TF 6-0,7-0
Match #3 Dan Marquette (Minnesota) over Jared Cicchetti (Texas) Fall 1:36
Match #4 Peter Renda (Pennsylvania) over Dan Marquette (Minnesota) TF 7-0,7-0

Cadet-152 – Austin Boniface
Match #1 Hunter White (Florida) over Austin Boniface (Minnesota) Dec 3-3,4-5,3-2
Match #2 Tyler McLean (Washington) over Austin Boniface (Minnesota) Dec 9-1,4-2

Cadet-152 – Carter Focht
Match #1 Tyler Grimaldi (New York) over Carter Focht (Minnesota) Dec 5-1,5-0
Match #2 Austin Wilson (Montana) over Carter Focht (Minnesota) TF 8-1,6-0

Cadet-152 – Mitch Lange
Match #1 Josh Llopez (Maryland) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 6-0,1-0
Match #2 Mitch Lange (Minnesota) over Benjamin Loya (Wyoming) TF 7-0,6-0
Match #3 Mitch Lange (Minnesota) over Austin Pettinato (Illinois) TF 7-0,9-2
Match #4 Jared Johnson (Kansas) over Mitch Lange (Minnesota) Dec 1-5,4-1,6-3

Cadet-160 – Austin Maanum
Match #1 Adam Drain (Iowa) over Austin Maanum (Minnesota) Dec 4-2,3-3
Match #2 Austin Maanum (Minnesota) over Eric Harper (Washington) TF 5-0,6-0
Match #3 Joseph Cortese (Illinois) over Austin Maanum (Minnesota) TF 6-0,6-0

Cadet-160 – Andy Rachuy
Match #1 Louis Cosce (California) over Andy Rachuy (Minnesota) Fall 1:21
Match #2 Andy Rachuy (Minnesota) over Anthony Gardner (Kansas) Dec 3-0,3-1
Match #3 Andy Rachuy (Minnesota) over Trey Miller (Florida) Dec 6-0,6-1
Match #4 Elliott Antler (Connecticut) over Andy Rachuy (Minnesota) Dec 5-2,2-1

Cadet-160 – Danny Vitale – 6th Place
Match #1 Danny Vitale (Minnesota) over Brandon Gilligan (Illinois) Dec 2-0,1-0
Match #2 Danny Vitale (Minnesota) over Colin Navickas (California) Dec 0-3,1-1,2-0
Match #3 Clark Doyle (Iowa) over Danny Vitale (Minnesota) Fall 1:03
Match #4 Danny Vitale (Minnesota) over Jordan Lara (New Mexico) Dec 3-9,3-3,6-2
Match #5 Danny Vitale (Minnesota) over Brice Inbody (Oklahoma) Dec 3-2,3-0
Match #6 Danny Vitale (Minnesota) over Louis Cosce (California) Dec 1-0,4-0
Match #7 Kyle Bateman (Oregon) over Danny Vitale (Minnesota) Dec 6-0,4-1
5th Place: Match #8 Adam Drain (Iowa) over Danny Vitale (Minnesota) Dec 6-0,5-2

Cadet-171 – Will Balow
Match #1 Will Balow (Minnesota) over Isaiah Zimmer (New York) TF 7-0,6-0
Match #2 Will Balow (Minnesota) over Reid Shipley (Oregon) Dec 1-0,2-1
Match #3 Raymond O`Donnell (Pennsylvania) over Will Balow (Minnesota) Dec 3-1,3-1
Match #4 Will Balow (Minnesota) over Trevor Smith (California) Dec 0-3,1-0,2-1
Match #5 Will Balow (Minnesota) over Nick Favale (Illinois) Fall 6-1,0:57
Match #6 Parker Vonegidy (North Carolina) over Will Balow (Minnesota) Dec 2-0,1-0

Cadet-171 – Jake Briggs
Match #1 Troy Seymour (New York) over Jake Briggs (Minnesota) Fall 1:22
Match #2 Christian Vazquez (Florida) over Jake Briggs (Minnesota) Dec 2-0,4-2

Cadet-171 – Tommy Longendyke
Match #1 Troy Hembury (Pennsylvania) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 5-1,6-1
Match #2 Tommy Longendyke (Minnesota) over Chase Kraklio (Iowa) Fall 6-0,1:10
Match #3 Nick Corba (Ohio) over Tommy Longendyke (Minnesota) Dec 2-1,3-2

Cadet-171 – Codie Lafromboise – 8th Place
Match #1 Codie Lafromboise (Minnesota) over Marcus Johnson (Pennsylvania) Dec 2-9,7-6,7-0
Match #2 Codie Lafromboise (Minnesota) over Zachary Martinez (Virginia) Dec 3-2,4-2
Match #3 Codie Lafromboise (Minnesota) over Nick Harper (Missouri) Fall 6-0,1:02
Match #4 Codie Lafromboise (Minnesota) over Mason Kumashiro (California) Fall 0:26
Match #5 Dalton Johnson (Nevada) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 0-7,3-3,8-5
Match #6 Codie Lafromboise (Minnesota) received a bye.
Match #7 Ricky Robertson (Illinois) over Codie Lafromboise (Minnesota) Dec 1-1,6-0
7th Place: Match #8 Immanual Barber (California) over Codie Lafromboise (Minnesota) Fall 1:02

Cadet-189 – Will Van Sant
Match #1 John Loflin (Colorado) over Will Van Sant (Minnesota) Dec 3-0,1-0
Match #2 Daniel Hawkins (Maryland) over Will Van Sant (Minnesota) Dec 4-0,2-0

Cadet-189 – Sam Minske
Match #1 Mitch Sliga (Indiana) over Sam Minske (Minnesota) Fall 0:51
Match #2 Sam Minske (Minnesota) over Mathew Welch (Montana) Fall 5-1,0:48
Match #3 Corey Damiana (New Jersey) over Sam Minske (Minnesota) Dec 5-4,2-6,3-1

Cadet-215 – Nathan Preston
Match #1 Nathan Preston (Minnesota) over Terrion Jones (Illinois) Fall 6-0,0:52
Match #2 Nathan Preston (Minnesota) over Miracle Tausaga (California) TF 6-0,7-0
Match #3 Nathan Rotert (South Dakota) over Nathan Preston (Minnesota) Dec 8-3,4-0
Match #4 Christian Jenco (New Jersey) over Nathan Preston (Minnesota) Fall 3-1,7-6,1:42

Cadet-215 – Jordan Stevens
Match #1 Jordan Stevens (Minnesota) over Andres Rodriquez (Idaho) Fall 6-0,0:40
Match #2 Reggie Williams (New York) over Jordan Stevens (Minnesota) TF 6-0,8-2
Match #3 Austin Edison (Wisconsin) over Jordan Stevens (Minnesota) Dec 3-2,0-6,3-1

Cadet-215 – Tommy Peterson
Match #1 Tommy Peterson (Minnesota) over David Henry (Oregon) Dec 0-1,4-1,6-2
Match #2 Tommy Peterson (Minnesota) over Reed Ambrosius (Wisconsin) Fall 7-0,1:42
Match #3 J`den Cox (Missouri) over Tommy Peterson (Minnesota) Dec 3-0,5-0
Match #4 Tommy Peterson (Minnesota) over Ryan Maas (Iowa) Dec 6-0,2-1
Match #5 Kyle Snyder (Maryland) over Tommy Peterson (Minnesota) Dec 4-1,6-0

Cadet-285 – Jerrad Nieland
Match #1 Tate Dulany (Virginia) over Jerrad Nieland (Minnesota) Dec 1-0,5-2
Match #2 Jerrad Nieland (Minnesota) over Garrett Poorman (Pennsylvania) Fall 0:40
Match #3 Jake Scanlan (Iowa) over Jerrad Nieland (Minnesota) Dec 3-0,2-0

Cadet-285 – Sam Stoll – 1st Place
Match #1 Sam Stoll (Minnesota) over Zach Wood (Michigan) Fall 1:21
Match #2 Sam Stoll (Minnesota) over Rhett Hoy (North Carolina) Fall 0:13
Match #3 Sam Stoll (Minnesota) over Shaquille Williams (New York) Fall 0:22
Match #4 Sam Stoll (Minnesota) over Jacob Semple (Missouri) Dec 1-0,7-2
Match #5 Sam Stoll (Minnesota) received a bye.
Match #6 Sam Stoll (Minnesota) over Michael Johnson (Illinois) Dec 2-0,3-0
Match #7 Sam Stoll (Minnesota) over Wesley Bernard (Indiana) Dec 2-0,6-0
Championship: Match #8 Sam Stoll (Minnesota) over Chet Spears (Oregon) Dec 4-3,4-2

Bookmark the permalink.

Comments are closed.