2011 USA Wrestling Junior Freestyle National Championships

July 21-23 at the FargoDome in Fargo, ND

The Guillotine Coverage Page

Junior Freestyle Brackets/Results on TrackWrestling.com

Junior Freestyle Results for Minnesota

Final Top Ten Team Scores:

1.Illinois93
2.Iowa55
3.Wisconsin32
4.Ohio30
5.California29
6t.Michigan27
6t.Minnesota27
8.Florida26
9.Virginia24
10.New York22

 

Junior-98 – Trent Piepenburg – 7th Place
Match #1 Trent Piepenburg (Minnesota) over Alex White (Florida) Dec 2-3,1-0,6-0
Match #2 Drew Romero (Colorado) over Trent Piepenburg (Minnesota) Dec 5-0,3-0
Match #3 Tommy Pawelski (Illinois) over Trent Piepenburg (Minnesota) Dec 4-0,6-0
7th Place: Match #4 Trent Piepenburg (Minnesota) over Chris Trillo (Texas) TF 7-0,6-0

Junior-105 – Gabe Foltz – DNP
Match #1 Gabe Foltz (Minnesota) over Justin Scott (Missouri) Dec 0-3,3-1,3-2
Match #2 Gabe Foltz (Minnesota) over Martin Rodriguez (Michigan) Dec 2-6,2-0,4-0
Match #3 Johnson Mai (California) over Gabe Foltz (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #4 Javier Vieyra (Kansas) over Gabe Foltz (Minnesota) Dec 1-1,4-2

Junior-105 – Erik Olson – DNP
Match #1 Erik Olson (Minnesota) over Deondre Wilson (Indiana) Dec 4-3,2-1
Match #2 Lucas Malmberg (New York) over Erik Olson (Minnesota) Dec 0-6,3-3,6-0
Match #3 Jonathon Johnson (South Carolina) over Erik Olson (Minnesota) Dec 4-0,6-0

Junior-105 – Jarred Oftedahl – 7th Place
Match #1 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Grant Boggs (Montana) Fall 6-10,0:54
Match #2 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Aaron Beckman (Missouri) Fall 1:27
Match #3 Javier Vieyra (Kansas) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Dec 5-0,6-2
Match #4 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Christian Carbajal (Hawaii) Fall 0:23
Match #5 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Jan Rosenberg (New Jersey) Fall 3-6,0:35
Match #6 Johnson Mai (California) over Jarred Oftedahl (Minnesota) Dec 4-0,4-0
7th Place: Match #7 Jarred Oftedahl (Minnesota) over Adam Burchett (Washington) Fall 0:27

Junior-119 – Tyler Jenson – DNP
Match #1 Tyler Jenson (Minnesota) over Josh Plotske (California) Dec 6-0,7-4
Match #2 Evan Silver (Maryland) over Tyler Jenson (Minnesota) Fall 0:37
Match #3 Tyler Jenson (Minnesota) received a bye.
Match #4 Nyama Godwin (Pennsylvania) over Tyler Jenson (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-119 – Isaac Novacek – DNP
Match #1 Jace Johnson (Idaho) over Isaac Novacek (Minnesota) Dec 0-1,2-2,6-4
Match #2 Max Rogers (New Jersey) over Isaac Novacek (Minnesota) Fall 7-0,1:35

Junior-125 – Roman Wundrow – DNP
Match #1 Benny Rager (Pennsylvania) over Roman Wundrow (Minnesota) TF 7-0,6-0
Match #2 Nathan Kraisser (Maryland) over Roman Wundrow (Minnesota) Fall 6-0,1:20

Junior-125 – Juan Torres – DNP
Match #1 Hunter Weber (Wisconsin) over Juan Torres (Minnesota) Dec 7-3,6-0
Match #2 Juan Torres (Minnesota) over Dominic Buono (Arizona) Dec 6-4,6-0
Match #3 Richard Lewis (New Jersey) over Juan Torres (Minnesota) Dec 1-0,0-4,1-0

Junior-125 – Sam Brancale – DNP
Match #1 Sam Brancale (Minnesota) over Zach Lyall (Pennsylvania) Fall 7-0,0:23
Match #2 Sam Brancale (Minnesota) over Raymond Evans (Idaho) Fall 1:23
Match #3 Sam Brancale (Minnesota) over Jesse Holton (New York) Fall 1:51
Match #4 Sam Brancale (Minnesota) over Jarod Maynes (Washington) Dec 6-0,4-0
Match #5 Sam Brancale (Minnesota) over Eric Friedman (Maryland) Dec 1-0,1-2,9-2
Match #6 Caleb Richardson (New Jersey) over Sam Brancale (Minnesota) Dec 1-0,5-1
Match #7 Sam Brancale (Minnesota) over Robbie Mathers (Arizona) Dec 0-6,5-1,7-4
Match #8 Rossi Bruno (Florida) over Sam Brancale (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-125 – Henry Wolfbauer – DNP
Match #1 Aspen Kmiec (Kansas) over Henry Wolfbauer (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Joey Dance (Virginia) over Henry Wolfbauer (Minnesota) Fall 6-0,0:54

Junior-130 – Branden Schorr – DNP
Match #1 Val Rauser (Utah) over Branden Schorr (Minnesota) Fall 10-3,0:10
Match #2 Anthony Sakaoka (California) over Branden Schorr (Minnesota) Dec 4-1,7-0

Junior-130 – Austin Walz – DNP
Match #1 Peter Russo (Oregon) over Austin Walz (Minnesota) Dec 6-0,5-0
Match #2 Austin Roper (Missouri) over Austin Walz (Minnesota) Fall 8-0,0:23

Junior-130 – Tanner Trembley – DNP
Match #1 Tanner Trembley (Minnesota) over Abraham Hernandez (Utah) Dec 4-1,7-0
Match #2 Tanner Trembley (Minnesota) over Devin Reynolds (Oregon) Dec 1-1,6-0
Match #3 Jared McKinley (Indiana) over Tanner Trembley (Minnesota) Dec 4-0,2-0
Match #4 Kevin Norstrem (Florida) over Tanner Trembley (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-130 – Ben Henle – DNP
Match #1 Roarke Langer (Wisconsin) over Ben Henle (Minnesota) Dec 2-0,3-3
Match #2 Ben Henle (Minnesota) over Jay Stine (Wyoming) Dec 1-0,1-1,3-2
Match #3 Pat Hutton (Maryland) over Ben Henle (Minnesota) Dec 5-2,3-3

Junior-130 – Eliot Jurries – DNP
Match #1 Eliot Jurries (Minnesota) over Tucker MacGregor (Connecticut) Dec 1-0,1-0
Match #2 Eliot Jurries (Minnesota) over Jimmy Carpenter (Missouri) Dec 2-0,4-0
Match #3 Eliot Jurries (Minnesota) over James McCord (Maryland) Dec 4-0,2-0
Match #4 Eliot Jurries (Minnesota) over Brigg Butler (Utah) Dec 2-0,3-0
Match #5 Jacob Velarde (Washington) over Eliot Jurries (Minnesota) Dec 4-1,6-0
Match #6 Brian Crutchmer (Oklahoma) over Eliot Jurries (Minnesota) Dec 8-2,4-2

Junior-130 – Mitch Bengtson – DNP
Match #1 Mitch Bengtson (Minnesota) over Cole Mendenhall (Montana) Dec 0-2,1-0,4-1
Match #2 Mitch Bengtson (Minnesota) over Petey Martinez (Texas) TF 6-0,6-0
Match #3 Mitch Bengtson (Minnesota) over Robert Ruiz (Connecticut) Dec 3-0,6-0
Match #4 Kyle Larson (Iowa) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 3-1,1-0
Match #5 Mitch Bengtson (Minnesota) over Devon Jackson (Indiana) Dec 2-5,2-2,6-0
Match #6 Mitch Bengtson (Minnesota) over Leroy Barnes (Missouri) Dec 3-3,4-2
Match #7 Jared McKinley (Indiana) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 7-0,3-1

Junior-135 – Ben Morgan – DNP
Match #1 Ben Morgan (Minnesota) over Landon Eck (Alaska) TF 6-0,6-0
Match #2 Ben Morgan (Minnesota) over Travis Barroquillo (Indiana) TF 7-0,7-0
Match #3 Connor Ryan (Iowa) over Ben Morgan (Minnesota) Dec 2-1,1-0
Match #4 Ben Morgan (Minnesota) over Zach Carter (Ohio) TF 7-0,7-0
Match #5 Quinton Murphy (New York) over Ben Morgan (Minnesota) Fall 7-0,0:23

Junior-135 – Garret Garness – DNP
Match #1 Mike Labry (Ohio) over Garret Garness (Minnesota) Dec 2-1,6-0
Match #2 Garret Garness (Minnesota) over Sam Chalkley (Iowa) Dec 0-1,5-0,1-1
Match #3 Steven Rodrigues (New York) over Garret Garness (Minnesota) Dec 2-0,5-0

Junior-135 – Matt Kelliher – 4th Place
Match #1 Matt Kelliher (Minnesota) over Cody Albarado (Alabama) Fall 0:41
Match #2 Matt Kelliher (Minnesota) over Allen Cornelius (New York) Dec 7-0,3-2
Match #3 Matt Kelliher (Minnesota) over Adam Pain (California) Fall 0:49
Match #4 Matt Kelliher (Minnesota) over Andrew Napieraj (Michigan) Dec 2-1,6-2
Match #5 Ty Davis (Ohio) over Matt Kelliher (Minnesota) Dec 4-1,7-0
Match #6 Matt Kelliher (Minnesota) over Connor Clarke (Oregon) Fall 8-0,1:25
Match #7 Matt Kelliher (Minnesota) over John Meeks (Iowa) Dec 4-2,2-1
Match #8 Matt Kelliher (Minnesota) over Tyler Goodwin (Maryland) Dec 2-1,4-3
Match #9 Matt Kelliher (Minnesota) received a bye.
Match #10 Ty Davis (Ohio) over Matt Kelliher (Minnesota) Dec 4-1,7-0
Match #11 Matt Kelliher (Minnesota) over John Meeks (Iowa) Dec 4-2,2-1
3rd Place: Match #12 Quinton Murphy (New York) over Matt Kelliher (Minnesota) TF 7-0,2-5,9-3

Junior-135 – Zach Stepan – DNP
Match #1 Zach Stepan (Minnesota) over Chase Call (Idaho) Fall 0-1,2-0,1:46
Match #2 John Meeks (Iowa) over Zach Stepan (Minnesota) Dec 3-0,4-0
Match #3 Zach Stepan (Minnesota) over Jullian Purdy (California) Dec 3-3,4-1
Match #4 Tyler Goodwin (Maryland) over Zach Stepan (Minnesota) TF 7-0,10-2

Junior-140 – Mike Jarnot – DNP
Match #1 Ryan Slaugh (Wyoming) over Mike Jarnot (Minnesota) Dec 5-4,4-2
Match #2 Jeremiah Lutz (Georgia) over Mike Jarnot (Minnesota) Fall 7-0,0:57

Junior-140 – Jake Short – 2nd Place
Match #1 Jake Short (Minnesota) over Brian Sergi (California) Fall 3-0,1:49
Match #2 Jake Short (Minnesota) over Jacob Spadoni (Washington) TF 6-0,6-0
Match #3 Jake Short (Minnesota) over Mitch Newhouse (Ohio) Dec 3-1,3-1
Match #4 Jake Short (Minnesota) over Colin Dolata (Wisconsin) Fall 6-0,0:49
Match #5 Jake Short (Minnesota) over Ty Lydic (Pennsylvania) TF 6-0,6-0
Match #6 Jake Short (Minnesota) over Angelo Silvestro (Illinois) Dec 1-0,2-0
Match #7 Jake Short (Minnesota) over Kaleb Baker (Tennessee) TF 7-0,7-0
Match #8 Jake Short (Minnesota) received a bye.
Match #9 Jake Short (Minnesota) over Casey George (Idaho) Dec 3-0,1-1,1-0
Match #10 Jake Short (Minnesota) over Angelo Silvestro (Illinois) Dec 1-0,2-0
Championship: Match #11 Jason Tsirtsis (Indiana) over Jake Short (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-140 – Jonathan Dill – DNP
Match #1 Jim Spangler (Illinois) over Jonathan Dill (Minnesota) Dec 1-3,4-1,6-0
Match #2 Jonathan Dill (Minnesota) over Dan Vantassel (Nevada) Fall 4-0,0:46
Match #3 Matt Cimato (Pennsylvania) over Jonathan Dill (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-140 – Brett Peterson – DNP
Match #1 Brett Peterson (Minnesota) over Colton Marshall (Utah) Fall 1-3,6-0,0:26
Match #2 CJ Cobb (New Jersey) over Brett Peterson (Minnesota) Dec 6-0,2-0
Match #3 Luis Flores (Wyoming) over Brett Peterson (Minnesota) Dec 6-0,6-4

Junior-140 – Hayden Zillmer – DNP
Match #1 Hayden Zillmer (Minnesota) over Tevin Lasky (Oklahoma) TF 6-0,6-0
Match #2 Hayden Zillmer (Minnesota) over Cody Ross (Florida) Dec 1-1,1-0
Match #3 Hayden Zillmer (Minnesota) over Keenan Hagerty (Missouri) Dec 1-0,2-1
Match #4 Hayden Zillmer (Minnesota) over Kevin Moylan (Illinois) Dec 1-0,1-0
Match #5 Natrelle Deminson (California) over Hayden Zillmer (Minnesota) Dec 4-0,1-0
Match #6 Hayden Zillmer (Minnesota) over Joe Schumacher (North Dakota) Dec 1-0,1-0
Match #7 Matt Cimato (Pennsylvania) over Hayden Zillmer (Minnesota) Dec 3-1,1-0

Junior-140 – Dillon Smith – DNP
Match #1 Jeremy Golding (Washington) over Dillon Smith (Minnesota) Dec 2-0,6-0
Match #2 Travis Smith (Wisconsin) over Dillon Smith (Minnesota) Dec 4-0,4-0

Junior-145 – Broc Bartylla – DNP
Match #1 Mike Divito (New Jersey) over Broc Bartylla (Minnesota) Dec 7-2,8-0
Match #2 Broc Bartylla (Minnesota) over Brenden Hall (Illinois) Dec 3-1,1-7,2-2
Match #3 Blake Roulo (Virginia) over Broc Bartylla (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-145 – Colton Doty – DNP
Match #1 Colton Doty (Minnesota) over Camilo Rodriguez (New York) Fall 1-4,1:36
Match #2 Gabriel Moreno (Iowa) over Colton Doty (Minnesota) Fall 6-0,1:00
Match #3 Gabriel Turetsky (Massachusetts) over Colton Doty (Minnesota) Dec 1-3,2-0,5-2

Junior-145 – Garret Hoffner – DNP
Match #1 Garret Hoffner (Minnesota) over TJ Miller (New Jersey) Dec 4-1,5-3
Match #2 Cohl Fulk (Pennsylvania) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 2-0,5-1
Match #3 Lee Arias (Wyoming) over Garret Hoffner (Minnesota) Dec 5-7,5-4,6-4

Junior-145 – Brandon Kingsley – 4th Place
Match #1 Brandon Kingsley (Minnesota) over Adam Hendrickson (California) Fall 1:16
Match #2 Brandon Kingsley (Minnesota) over Devin Bera (Wisconsin) Fall 7-0,0:15
Match #3 Brandon Kingsley (Minnesota) over Grant Steen (Washington) TF 6-0,7-0
Match #4 Brandon Kingsley (Minnesota) over Eric Hoffman (Maryland) TF 6-0,6-0
Match #5 Brandon Kingsley (Minnesota) over Jacob Falk (Utah) Fall 0:50
Match #6 Brandon Kingsley (Minnesota) over Tony Parks (Iowa) Dec 6-0,6-3
Match #7 Brandon Kingsley (Minnesota) over Mark Pinero (Louisiana) Fall 0:34
Match #8 Brian Murphy (Illinois) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 1-0,1-1
Match #9 Brandon Kingsley (Minnesota) over Gabriel Moreno (Iowa) Dec 1-1,7-2
Match #10 Brian Murphy (Illinois) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 0-1,1-1
Match #11 Brandon Kingsley (Minnesota) received a bye.
3rd Place: Match #12 Jake Sueflohn (Wisconsin) over Brandon Kingsley (Minnesota) Dec 7-1,4-3

Junior-145 – Zach Friederich – DNP
Match #1 Peter Galli (Maryland) over Zach Friederich (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #2 Zach Friederich (Minnesota) over Dakota Mauzay (Washington) Fall 0:51
Match #3 Ryne Cokeley (Kansas) over Zach Friederich (Minnesota) Dec 3-1,6-0

Junior-152 – Nick Wanzek – DNP
Match #1 Nick Wanzek (Minnesota) over Dominic Sipe (Texas) Fall 6-0,1:05
Match #2 Nick Wanzek (Minnesota) over Rodrigo Santos (Nevada) Fall 7-0,0:31
Match #3 Nick Wanzek (Minnesota) over Joey Kubica (Illinois) Dec 4-0,4-0
Match #4 Nick Wanzek (Minnesota) over Chase White (Nebraska) Dec 1-1,3-0
Match #5 Duke Pickett (Virginia) over Nick Wanzek (Minnesota) Dec 3-0,2-0
Match #6 Nick Wanzek (Minnesota) over Russ Parsons (New Jersey) Dec 5-4,3-0
Match #7 Coleman Hammond (California) over Nick Wanzek (Minnesota) Dec 3-1,1-0

Junior-152 – Ben Cousins – DNP
Match #1 Ben Cousins (Minnesota) over Reed Burgener (Wyoming) TF 6-0,5-0
Match #2 Cougar Babin (Texas) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 5-1,4-3
Match #3 Coleman Hammond (California) over Ben Cousins (Minnesota) Dec 3-1,4-1

Junior-152 – Jordan Rothers – DNP
Match #1 Jordan Rothers (Minnesota) over Brenden Andreasen (Arizona) Fall 6-0,0:52
Match #2 Jordan Rothers (Minnesota) received a bye.
Match #3 Jordan Rothers (Minnesota) over Robert Elam (West Virginia) TF 8-2,7-0
Match #4 Jordan Rothers (Minnesota) over Mason Bender (South Dakota) Dec 7-0,3-2
Match #5 Jordan Rothers (Minnesota) over Stefan Weidemann (California) Fall 0-1,3-2,0:46
Match #6 Nick Becker (Wisconsin) over Jordan Rothers (Minnesota) Dec 2-0,7-3
Match #7 Jordan Rothers (Minnesota) over T J Fox (Ohio) Fall 1:35
Match #8 Edwin Cooper (Illinois) over Jordan Rothers (Minnesota) Fall 6-0,0:23

Junior-152 – Gabe Fogarty – DNP
Match #1 Gabe Fogarty (Minnesota) over Shay Christiansen (Montana) Fall 0:34
Match #2 Gabe Fogarty (Minnesota) over Tyler Simpson (Kansas) TF 6-0,7-0
Match #3 T J Fox (Ohio) over Gabe Fogarty (Minnesota) Dec 8-1,1-0
Match #4 Gabe Fogarty (Minnesota) over Beau Vrancken (New Jersey) 0-6,3-2,ID
Match #5 Austin Dewey (Idaho) over Gabe Fogarty (Minnesota) Fall 1-2,6-5,1:38

Junior-152 – Daniel Woiwor – DNP
Match #1 Daniel Woiwor (Minnesota) over Chris Dowdy (New Jersey) Dec 2-0,7-0
Match #2 Daniel Woiwor (Minnesota) over John Austin Jones (Alabama) Dec 3-0,6-0
Match #3 Daniel Woiwor (Minnesota) over Kyle Ash (Oklahoma) Dec 3-3,2-0
Match #4 Clark Glass (Florida) over Daniel Woiwor (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-160 – Micah Barnes – 7th Place
Match #1 Micah Barnes (Minnesota) over Michael Cloud (Montana) TF 6-0,6-0
Match #2 Micah Barnes (Minnesota) over Nathan Johnston (Wyoming) Fall 0:44
Match #3 Micah Barnes (Minnesota) over Matthew Gray (Wisconsin) Dec 6-0,4-0
Match #4 Micah Barnes (Minnesota) over Max Kreiger (Iowa) Dec 2-1,1-0
Match #5 Micah Barnes (Minnesota) over James Wilson (California) Dec 1-1,1-0,1-0
Match #6 Micah Barnes (Minnesota) over Austin Wilson (Nebraska) Dec 1-0,2-0
Match #7 Mark Martin (Ohio) over Micah Barnes (Minnesota) Dec 0-1,2-0,2-0
Match #8 Zac Skates (Oklahoma) over Micah Barnes (Minnesota) Dec 0-2,2-2,2-0
7th Place: Match #9 Micah Barnes (Minnesota) over Dylan Reel (Illinois) Fall 1:52

Junior-160 – Luke Schmit – DNP
Match #1 Michael Nord (North Dakota) over Luke Schmit (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Luke Schmit (Minnesota) over Taylor Becker (Oregon) Dec 4-5,1-0,1-0
Match #3 Alex Dieringer (Wisconsin) over Luke Schmit (Minnesota) TF 7-0,7-0

Junior-160 – Darick Vancura – DNP
Match #1 Darick Vancura (Minnesota) over Jason Grimes (Georgia) Dec 1-6,6-1,1-0
Match #2 Darick Vancura (Minnesota) over JJ Francis (Florida) TF 6-0,7-0
Match #3 Dillon Reid (California) over Darick Vancura (Minnesota) Fall 0:12
Match #4 Jackson Fox (Wisconsin) over Darick Vancura (Minnesota) Fall 0:29

Junior-160 – Steven Keogh – 5th Place
Match #1 Steven Keogh (Minnesota) over Brett Brigman (Maryland) TF 8-0,6-0
Match #2 Steven Keogh (Minnesota) over Nick Georgan (Illinois) Fall 3-0,0:32
Match #3 Steven Keogh (Minnesota) received a bye.
Match #4 Steven Keogh (Minnesota) over Lorenzo Thomas (Pennsylvania) Dec 5-0,0-4,1-1
Match #5 Steven Keogh (Minnesota) over Jackson Fox (Wisconsin) TF 6-0,7-0
Match #6 Steven Keogh (Minnesota) over Reece Lefever (Indiana) Dec 1-0,6-0
Match #7 Steven Keogh (Minnesota) over Dillon Reid (California) Fall 1:47
Match #8 Alex Meyer (Iowa) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 5-5,2-6,3-1
Match #9 Alex Dieringer (Wisconsin) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 0-7,3-0,3-0
Match #10 Alex Meyer (Iowa) over Steven Keogh (Minnesota) Dec 5-5,6-2,1-3
Match #11 Steven Keogh (Minnesota) received a bye.
5th Place: Match #12 Steven Keogh (Minnesota) over Spartacus Chino (Illinois) Dec 8-2,5-0

Junior-160 – Ben Sullivan – DNP
Match #1 Ben Sullivan (Minnesota) over Chase Fuson (Washington) Dec 4-2,7-0
Match #2 Ben Sullivan (Minnesota) over Andy Walton (North Dakota) TF 7-0,6-0
Match #3 Ben Sullivan (Minnesota) over Cameron VanCamp (Indiana) TF 8-1,6-0
Match #4 Spartacus Chino (Illinois) over Ben Sullivan (Minnesota) Dec 3-1,5-0
Match #5 Jordan Wohlfert (Michigan) over Ben Sullivan (Minnesota) Dec 2-5,6-1,6-0

Junior-171 – Clayton Jennison – DNP
Match #1 Clayton Jennison (Minnesota) over Ross Taylor (Utah) Fall 1-1,1:41
Match #2 Brandon Griffin (Oregon) over Clayton Jennison (Minnesota) Dec 7-0,7-5
Match #3 Cody Caldwell (Iowa) over Clayton Jennison (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-171 – Miles Hammerlund – DNP
Match #1 Joe Rimel (Maryland) over Miles Hammerlund (Minnesota) Dec 6-0,6-2
Match #2 Jacob Morrissey (Wisconsin) over Miles Hammerlund (Minnesota) Fall 0:41

Junior-171 – Corbin Farrell – DNP
Match #1 Brooks Climmons (Georgia) over Corbin Farrell (Minnesota) TF 7-1,6-0
Match #2 Colin Hedash (Pennsylvania) over Corbin Farrell (Minnesota) Dec 4-0,4-5,2-0

Junior-171 – Ricky Briggs – DNP
Match #1 Ricky Briggs (Minnesota) over Orion Cosce (California) Dec 2-0,3-2
Match #2 Ricky Briggs (Minnesota) over Sheldon Rhoden (Connecticut) Dec 5-1,6-4
Match #3 Cody Pych (Illinois) over Ricky Briggs (Minnesota) Dec 6-0,6-1
Match #4 Kyle Crutchmer (Oklahoma) over Ricky Briggs (Minnesota) TF 7-0,6-0

Junior-171 – Kyle Begin – DNP
Match #1 Tommy Kimbrell (Ohio) over Kyle Begin (Minnesota) Dec 2-9,6-0,3-2
Match #2 Kyle Begin (Minnesota) over Joey Dondero (Idaho) Dec 6-0,6-1
Match #3 Pat Downey (Florida) over Kyle Begin (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-189 – Jake Waste – DNP
Match #1 Jake Waste (Minnesota) over Ian Early (Indiana) TF 6-0,8-1
Match #2 Jake Waste (Minnesota) over Devin Smith (Virginia) Fall 5-1,1:35
Match #3 Jake Waste (Minnesota) over Brandon Larson (North Dakota) Fall 7-0,0:21
Match #4 Jake Waste (Minnesota) over Derek Thomas (Utah) Dec 5-3,3-0
Match #5 Jake Waste (Minnesota) over Frank Mattiace (New Jersey) Dec 1-0,1-0
Match #6 Ben Stroh (Montana) over Jake Waste (Minnesota) Dec 4-4,2-3,6-0
Match #7 Jahwon Akui (Illinois) over Jake Waste (Minnesota) Dec 1-0,1-0

Junior-189 – Broc Berge – DNP
Match #1 Broc Berge (Minnesota) over Mickey Pelfrey (Iowa) Dec 4-0,1-0
Match #2 Timothy Dudley (South Carolina) over Broc Berge (Minnesota) Dec 2-1,5-0
Match #3 Broc Berge (Minnesota) over Paul Alessandrini (New York) Dec 2-0,2-0
Match #4 Devin Peterson (Wisconsin) over Broc Berge (Minnesota) TF 6-0,6-0

Junior-189 – Mitchell Eull – DNP
Match #1 Taylor McGiffen (Illinois) over Mitchell Eull (Minnesota) Dec 4-0,6-0
Match #2 Nolan Boyd (Oklahoma) over Mitchell Eull (Minnesota) TF 6-0,7-0

Junior-215 – Nicholas Edling – DNP
Match #1 Turner Young (Oregon) over Nicholas Edling (Minnesota) Dec 4-1,3-3
Match #2 Taylor Hellman (North Dakota) over Nicholas Edling (Minnesota) Dec 3-0,2-1

Junior-215 – Michael Kroells – DNP
Match #1 Josh Marchok (Illinois) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-3,8-0
Match #2 Michael Kroells (Minnesota) over Skyler Carroll (Montana) TF 6-0,6-0
Match #3 Michael Kroells (Minnesota) over Alex Bambic (Arizona) TF 7-0,6-0
Match #4 Morgan McIntosh (California) over Michael Kroells (Minnesota) Dec 3-0,6-0

Junior-215 – Tony Reurink – DNP
Match #1 Brad Johnson (Illinois) over Tony Reurink (Minnesota) TF 6-0,6-0
Match #2 Tony Reurink (Minnesota) over Elijah Thompson (Texas) Dec 1-1,5-1
Match #3 Tyler Smith (California) over Tony Reurink (Minnesota) Dec 4-0,1-6,2-1

Junior-285 – Tanner Lowe – DNP
Match #1 Austin Marsden (Illinois) over Tanner Lowe (Minnesota) TF 7-0,9-2
Match #2 Tanner Lowe (Minnesota) over Michael-Bodean Bates (Hawaii) Fall 7-0,0:23
Match #3 Travis Morgan (Oklahoma) over Tanner Lowe (Minnesota) Dec 1-0,3-0

Junior-285 – Matt Kadrlik
Match #1 Matt Kadrlik (Minnesota) over Nick Nusekabel (Ohio) Dec 3-0,2-1
Match #2 Alex Henry (Virginia) over Matt Kadrlik (Minnesota) Dec 7-3,4-1
Match #3 Gaylen Edmo (Idaho) over Matt Kadrlik (Minnesota) Dec 5-0,1-0

Bookmark the permalink.

Comments are closed