2011 World Championships Results

Individual Brackets: Freestyle | Greco | Women at TheMat.com

Freestyle Team Standings
1 Russia, 43
2 Iran, 41
3 United States, 38
4 Azerbaijan, 37
5 Georgia, 34
6 Kazakhstan, 29
7 Japan, 23
8 Belarus, 22
9 Bulgaria, 15
10 Turkey, 13
11 Cuba, 12
12 Ukraine, 11
13 Puerto Rico, 9
14 Uzbekistan, 8
15 Mongolia, 7
16 Armenia, 6
16 France, 6
16 Latvia, 6
16 Nigeria, 6
16 Venezuela, 6
16 Kyrgyzstan, 6
22 Slovakia, 5
23 Tajikistan, 4
24 Hungary, 3
25 China, 2
25 Greece, 2
25 Ireland, 2
28 Albania, 1
28 Germany, 1
28 Moldova, 1

U.S. Freestyle Results

55 kg/121 lbs. – Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids) – 5th
WIN Marcel Ewald (Germany), 1-0, 0-1, 1-0
WIN Alexandru Chirtoaca (Moldova), fall 1:25
WIN Nikolay Noev (Tajikistan), 2-1, 0-3, 4-3
WIN Shinichi Yumoto (Japan), 7-4, 6-5
LOSS Radoslav Velikov (Bulgaria), 0-1, 0-1
LOSS Hassan Rahimi (Iran), 0-1, 0-4

60 kg/132 lbs. – Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC) – 9th
WIN Guillermo Cervantes Torres (Mexico), 2-1, 2-0
WIN Bilel Douissa (Tunisia), 6-0, fall 0:46
LOSS Didier Pais (France), 1-4, 3-3, 0-4

66 kg/145.5 lbs. – Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
LOSS Andriy Stadnik (Ukraine), 1-2, 0-4

74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids) – 1st
WIN Dmytro Rochniak (Ukraine), 3-1, 4-2
WIN Denis Tsargush (Russia), 1-3, 1-0, 2-1
WIN Ricardo Moreno (Venezuela), 2-1, 1-0
WIN Ashraf Aliyev (Azerbaijan), 0-1, 5-4, 3-0
WIN Sadegh Goudarzi (Iran), 3-2, 4-1

84 kg/185 lbs. – Cael Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC) – 5th
WIN Alejandro Gallardo Ocampo (Mexico), 6-0, 7-0
LOSS Sharif Sharifov (Azerbaijan), 1-3, 1-4
WIN Chan-Uk Yoon (Korea), fall 0:50
WIN Yermek Baiduashov (Kazakhstan), 4-3, 0-1, 2-1
WIN Alireza Goudarzi (Iran), 6-0, 1-0
LOSS Albert Saritov (Russia), 0-1, 0-3

96 kg/211.5 lbs. – Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC) – 3rd
WIN Krassimir Kochev (Bulgaria), 1-0, 5-0
WIN Yunbilige Wu (China), 7-0, 6-0
LOSS Serhat Balci (Turkey), 0-1, 0-1
WIN Rustam Iskandari (Tajikistan), fall 1:50
WIN Taimuraz Tigiyev (Kazakhstan), 0-3, 3-2, 2-1

120 kg/264.5 lbs. – Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids) – 5th
WIN Aiaal Lazarev (Kyrgyzstan), 3-0, 4-0
WIN Marid Mutalimov (Kazakhstan), 0-1, 1-0, 1-0
WIN Artur Taymazov (Uzbekistan), 0-1, 2-1, 1-0
LOSS Aleksei Shemarov (Belarus), 0-1, 0-1
LOSS Davit Modzmanashvili (Georgia), 0-1, 1-0, 0-1

Freestyle Results

55 kg/121 lbs.
1. Viktor Lebedev (Russia)
2. Radislav Velikov (Bulgaria)
3. Daulet Niyabekov (Kazakhstan)
3. Hassan Rahimi (Iran)
5. Mihran Jaburyan (Armenia)
5. Nick Simmons (USA)

60 kg/132 lbs.
1 Besik Kudukhov (Russia)
2 Franklin Gomez (Puerto Rico)
3 Kenichi Yumoto (Japan)
3 Dauren Zhumagazyyev (Kazakhstan)
5 Didier Pais (France)
5 Malkhaz Zarkua (Georgia)
7 Alejandro Valdez Tobier (Cuba)
8 Zelimkhan Huseynov (Azerbaijan)
9 Reece Humphrey (USA)
10 Rizvan Gadzhiev (Belarus)

66 kg/145.5 lbs.
1 Mehdi Taghavi Kermani (Iran)
2 Tatsuhiro Yonemitsu (Japan)
3 Jabrayil Hasanov (Azerbaijan)
3 Livan Lopez Azcuy (Cuba)
5 Leonid Bazin (Bulgaria)
5 Adam Batirov (Russia)
7 Innokenti Innokentev (Kyrgyzstan)
8 Jakub Kacenak (Slovakia)
9 Andriy Stadnik (Ukraine)
10 Vladimir Gotisan (Moldova)

74 kg/163 lbs.
1 Jordan Burroughs (USA)
2 Sadegh Saeed Goudarzi (Iran)
3 Ashraf Aliyev (Azerbaijan)
3 Davit Khutshishvili (Georgia)
5 Ricardo Robertty Moreno (Venezuela)
5 Abdulkhakim Shapiyev (Kazakhstan)
7 Rashid Kurbanov (Uzbekistan)
8 Murad Gaidarov (Belarus)
9 Chongyao Zhang (China)
10 Andriy Skyyka (Germany)

84 kg/185 lbs.
1 Sharif Sharifov (Azerbaijan)
2 Ibragim Aldatov (Ukraine)
3 Dato Marsagishvili (Georgia)
3 Albert Saritov (Russia)
5 Armands Zvirbulis (Latvia)
5 Cael Sanderson (USA)
7 Alireza Goudarzi (Iran)
8 Shinya Matsumoto (Japan)
9 Alex Dolly (Ireland)
10 Yermek Baiduashov (Kazakhstan)

96 kg/211.5 lbs.
1 Reza Yazdani (Iran)
2 Serhat Balci (Turkey)
3 Ruslan Sheikhau (Belarus)
3 Jake Varner (USA)
5 Sinivie Boltic (Nigeria)
5 Taimuraz Tigiyev (Kazakhstan)
7 Rustam Iskandari (Tajikistan)
8 Gergely Sandor Kiss (Hungary)
9 Jozef Jaloviar (Slovakia)
10 Kurban Kurbanov (Uzbekistan)

120 kg/264.5 lbs.
1 Alexei Shemarov (Belarus)
2 Bilyal Makhov (Russia)
3 Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan)
3 Davit Modzmanashvili (Georgia
5 Chuluunbat Jargalsaikhan (Mongolia)
5 Tervel Dlagnev (USA)
7 Fatih Cakiroglu (Turkey)
8 Artur Taymazov (Uzbekistan)
9 Ioannis Arzoumanidis (Greece)
10 Fatjon Baro (Albania)

Greco-Roman Team Standings
1 Russia, 41
2 Turkey, 35
3 Iran, 30
4 Belarus, 25
5 Kazakhstan, 23
6 Bulgaria, 21
6 Azerbaijan, 21
8 Korea, 20
9 Armenia, 19
9 Hungary, 19
11 Cuba, 17
12 Poland, 15
12 Switzerland, 15
14 Croatia, 14
15 Georgia, 9
15 China, 9
15 Germany, 9
18 Finland, 8
19 Egypt, 6
19 North Korea, 6
19 United States, 6
19 Venezuela, 6
23 Japan, 5
24 Greece, 4
24 Slovenia, 4
26 Italy, 3
26 Kyrgyzstan, 3
26 Romania, 3
29 Mexico, 1
29 Slovakia, 1
29 Ukraine, 1

U.S. Greco-Roman Results

55 kg/121 lbs. – Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army), dnp/27th
LOSS Arsen Eraliev (Kyrgyzstan), 0-1, 0-1

60 kg/132 lbs. – Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), dnp/35th
LOSS Luis Liendo (Venezuela), 0-3, 0-1

66 kg/145.5 lbs. – Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) – 5th
WIN Aleksandar Maksimovic (Serbia), 1-0, 2-1
WIN Alberto Mota Brea (Dominican Republic), 4-0, 4-0
WIN Pan Zheng (China), 1-0, 6-2
WIN Kanatbek Begaliev (Kyrgyzstan), 0-4, 2-0, 4-3
LOSS Manuchar Tskhadaia (Georgia), 0-4, 0-4
LOSS Pedro Herrera (Cuba), 0-1, 0-1

74 kg/163 lbs. – Andy Bisek, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) – 20th
WIN Alexsandr Kazakevic (Lithuania), 1-0, 0-1, 3-1
LOSS Askhat Dilmukhamedov (Kazakhstan), 0-1, 0-1

84 kg/185 lbs. – Cheney Haight, Boise, Idaho (New York AC),, dnp/26th
LOSS Janarbek Kenjeev (Kyrgyzstan), 0-1, 1-0, 0-1

96 kg/211.5 lbs. – Justin Ruiz, Orem, Utah (New York AC), dnp/20th
LOSS Jimmy Lidberg (Sweden), 0-2, 0-1
WIN Hassine Ayari (Tunisia), 2-0, 1-0
LOSS Timofej Dzeynichenko (Belarus), 0-2, 0-1

120 kg/264.5 lbs. – Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army), dnp/24th
LOSS Nurmankhan Tinaliyev (Kazakhstan), 1-0, 0-1, 0-2

Greco-Roman Results

55 kg/121 lbs.
1 Rovshan Bayramov (Azerbaijan)
2 Elbek Tazhyiev (Belarus)
3 Shujin Li (China)
3 Bekkhan Mankiev (Russia)
5 Péter Modos (Hungary)
5 Won Chol Yun (North Korea)
7 Gyu-Jin Choi (Korea)
8 Kohei Hasegawa (Japan
9 Roman Amoyan (Armenia)
10 Vyugar Ragymov (Ukraine)

60 kg/132 lbs.
1 Omid Haji Noroozi (Iran)
2 Almat Kebispayev (Kazakhstan)
3 Zaur Kuramagomedov (Russia)
3 Ivo Angelov (Bulgaria)
5 Ji-Hyun Jung (Korea)
5 Luis Liendo (Venezuela)
7 Hasan Aliyev (Azerbaijan)
8 Vahan Juharyan (Armenia)
9 Tonimir Sokol (Croatia)
10 Manuel Lopez Salcero (Mexico)

66 kg/145.5 lbs.
1 Saeid Morad Abdvali (Iran)
2 Manuchar Tskhadaia (Georgia)
3 Hyeon-Woo Kim (Korea)
3 Pedro Isaac Mulens (Cuba)
5 Frank Stabler (Germany)
5 Justin Lester (USA)
7 Tamás Lorincz (Hungary)
8 Kanatbek Begaliev (Kyrgyzstan)
9 Yuji Okamoto (Japan)
10 Pan Zheng (China)

74 kg/163 lbs.
1 Roman Vlasov (Russia)
2 Selcuk Cebi (Turkey)
3 Neven Zugaj (Croatia)
3 Arsen Jufalakyan (Armenia)
5 Robert Rosengren (Sweden)
5 Askhat Dilmukhamedov (Kazakhstan)
7 Jure Kuhar (Slovenia)
8 Péter Bacsi (Hungary)
9 Farshad Alizadeh Kalehkeshi (Iran)
10 Ionel Puscasu (Romania)

84 kg/185 lbs.
1 Alim Selimau (Belarus)
2 Damian Janikowski (Poland)
3 Nazmi Avluca (Turkey)
3 Rami Heitaniemi (Finland)
5 Alan Khugaev (Russia)
5 Saman Ahman Tahmasebi (Azerbaijan)
7 Nenad Zugaj (Croatia)
8 Andrea Minguzzi (Italy)
9 Se-Yeol Lee (Korea)
10 Marian Mihalik (Slovakia)

96 kg/211.5 lbs.
1 Elis Guri (Bulgaria)
2 Jimmy Lidberg (Sweden)
3 Rustam Totrov (Russia)
3 Cenk Idem (Turkey)
5 Mohammed Abdelfatah (Egypt)
5 Tsimafei Dzeinicheka (Belarus)
7 Artur Aleksanyan (Armenia)
8 Mirko Englich (Germany)
9 Alin Alexuc-Ciurariu (Romania)
10 Shalva Gadabadze (Azerbaijan)

120 kg/264.5 lbs.
1 Riza Kayaalp (Turkey)
2 Mijain Lopez (Cuba)
3 Nurmakhan Tinaliyev (Kazakhstan)
3 Bashir Asgari Babanjazadeh Darzi (Iran)
5 Mihály Deak-Bardos (Hungary)
5 Lukasz Banak (Poland)
7 Xenofon Koutsioumpas (Greece)
8 Ivan Ivanov (Bulgaria)
9 Yuri Patrikeev (Armenia)
10 Aleksandr Anuchin (Russia)

Women’s Team Standings
1 Japan, 52
2 Canada, 33
3 Mongolia, 32
3 United States, 32
5 Russia, 31
5 Azerbaijan, 31
7 China, 29
8 Ukraine, 28
9 Sweden, 17
10 Belarus, 16
11 Kazakhstan, 14
12 Bulgaria, 10
12 North Korea, 10
14 Hungary, 9
14 India, 9
16 France, 7
17 Cameroon, 6
17 Colombia, 6
17 Turkey, 6
20 Norway, 4
21 Austria, 3
21 Estonia, 3
21 Poland, 3
24 Germany, 2
24 Venezuela, 2
26 Brazil, 1
26 Czech Republic, 1
26 Mexico, 1
26 Senegal, 1

U.S. Women’s Freestyle Results

48 kg/105.5 lbs. – Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) – 7th
WIN Iwona Matkowska (Poland), 3-1, 4-0
WIN Sim Hyang So (North Korea), 1-0, 4-3
WIN Oleksandra Kogut (Ukraine), 5-1, 1-0
LOSS Mariya Stadnyk (Azerbaijan), 1-3, 0-2
LOSS Jyldyz Eshimova-Turtbayeva (Kazakhstan), 0-1, 1-0, 0-1

51 kg/112.25 lbs. – Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (Gator WC) – dnp/13th
WIN Estera Dobre (Romania), 3-0, 1-0
LOSS Kum Ok Han (North Korea), 0-6, 0-1

55 kg/121 lbs. – Helen Maroulis, Rockville, Md. (New York AC) – 5th
WIN Aiym Abdildina (Kazakhstan), 6-0, 6-2
WIN Valya Trandeva (Bulgaria), 1-2, fall 0:33
LOSS Saori Yoshida (Japan), fall 1:09
WIN Emriye Musta (Turkey), 5-2, 6-2
WIN Alma Valencia Acosto (Mexico), 5-0, 4-0
LOSS Ida-Theres Nerell (Sweden), fall 1:26

59 kg/130 lbs. – Kelsey Campbell, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
LOSS Agata Pietrzyk (Poland), 0-1, 2-0, 6-1

63 kg/138.75 lbs. – Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (Gator WC) – 5th
WIN Sandra Roa Velandia (Colombia), 7-5, 0-1, 1-0
WIN Luz Clara Vazquez (Argentina), 3-1, 2-1
WIN Hanna Johansson (Sweden), 1-0, 2-0
WIN Laura Skujina (Latvia), 1-0, 3-0
LOSS Kaori Icho (Japan), 0-3, 0-3
LOSS Ruixue Jing (China), 0-2, 0-1

67 kg/147.5 lbs. – Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC) – 3rd
LOSS Luozhuoma Xi (China), 1-4, 0-1
WIN Martine Dugrenier (Canada), 1-1, 3-1
WIN Burcu Orskaya (Turkey), 1-0, 1-0

72 kg/158.5 lbs. – Ali Bernard, New Ulm, Minn. (Gator WC) – 3rd
WIN Jenny Fransson (Sweden), 7-6, 2-1
WIN Jiao Wang (China), 4-6, 8-7, fall 1:56
WIN Ohnewa Akuffo (Canada), 1-0, fall 2nd period
LOSS Stanka Zlateva (Bulgaria), 1-3, 0-2
WIN Guzel Manyurova (Kazakhstan), fall 1:40

Women’s Freestyle Results

48 kg/105.5 lbs.
1 Hitomi Obara Sakamoto (Japan)
2 Mariya Stadnyk (Azerbaijan)
3 Shasha Zhao (China)
3 Zhuldyz Eshimova (Kazakhstan)
5 Carol Huynh (Canada)
5 Carolina Castillo Hidalgo (Colombia)
7 Clarissa Chun (USA)
8 Tatyana Samkova (Russia)
9 Mayelis Caripa Castillo (Venezuela)
10 Isabelle Sambou (Senegal)

51 kg/112.25 lbs.
1 Zamira Rakhmanova (Russia)
2 Otgontsetseg Davaasukh (Mongolia)
3 Patimat Bagomedova (Azerbaijan)
3 Jessica MacDonald Bondy (Canada)
5 Rathi Neha (India)
5 Mareka Shidochi (Japan)
7 Kum Ok Han (North Korea)
8 Yanan Sun (China)
9 Alexandra Engelhardt (Germany)
10 Maryia Ivanova Yahorava (Belarus)

55 kg/121 lbs.
1 Saori Yoshida (Japan)
2 Tonya Verbeek (Canada)
3 Tetyana Lazereva (Ukraine)
3 Ida-Theres Nerell (Sweden)
5 Mariya Gurova (Russia)
5 Helen Maroulis (USA)
7 Yuliya Ratkevich (Azerbaijan)
8 Geeta Geeta (India)
9 Katarzyna Krawczyk (Poland)
10 Alma Valencia Escoto (Mexico)

59 kg/130 lbs.
1 Ganna Vasylenko (Ukraine)
2 Sofia Mattsson (Sweden)
3 Takako Saito (Japan)
3 Sona Ahmadli (Azerbaijan)
5 Dorj Narmandakh (Mongolia)
5 Amanda Gerhart (Canada)

63 kg/138.75 lbs.
1 Kaori Icho (Japan)
2 Marianna Sastin (Hungary)
3 Nasanburmaa Ochirbat (Mongolia)
3 Ruixue Jing (China)
5 Ran Mi Kim (North Korea)
5 Elena Pirozhkova (USA)

67 kg/147.5 lbs.
1 Luozhuoma Xi (China)
2 Oyunsuren Banzragch (Mongolia)
3 Yoshiko Inoue (Japan)
3 Adeline Gray (USA)
5 Alina Makhynia (Ukraine)
5 Burcu Orskaya (Turkey)
7 Martine Dugrenier (Canada)
8 Iryna Ysyrkevich (Belarus)
9 Nadya Sementsova (Azerbaijan)
10 Natalia Kuksina (Russia)

72 kg/158.5 lbs.
1 Stanka Zlateva (Bulgaria)
2 Ekaterina Bukina (Russia)
3 Ali Bernard (USA)
3 Vasilisa Marzaliuk (Belarus)
5 Guzel Manyurova (Kazakhstan)
5 Laure Ali (Cameroon)
7 Maja Gunvor Erlandsen (Norway)
8 Mae Epp (Estonia)
9 Cinthya Vescan (France)
10 Aline Da Silva Ferreira (Brazil)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.