Morris Area Tigers Invitational

Saturday, February 11, 2012

Morris Area Tigers Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (KMS) 241
2. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 165.0
3. Pequot Lakes/Pine River-Backus 164.0
4. Fosston/Bagley (FB) 146
5. Breckenridge/Campbell-Tintah (BREC) 104
6. West Central Area/Ashby (WCA) 76
7. Luverne (LUV) 59.5
8. Ortonville (ORT) 27

Morris Area Tigers Invitational 2012

Outstanding Wrestler: Jordon Rothers (KMS) 11th Grade 160 Pounds

Individual Brackets

106 Pounds
1. Jordan Engler (KMS) Tech. Fall 3:44
2. Nate Adkins (PLPRB)
3. Mitchell Ascheman (MA) 8-6
4. Tyler Onstad (WCA)
5. Nick Stelz (ORT) Fall 2:50
6. Matt Musterman (MA)

113 Pounds
1. Conrad Kondos (BREC) Dec. 7-3
2. Nick Meyer (KMS)
3. Travis Ostby (MA) Fall 2:30
4. Jake Larkin (WCA)
5. Triston Rubner (PLPRB) Fall :50
6. Cody Hess (LUV)

120 Pounds
1. Cody Peters (KMS) Dec. 7-6
2. Evan Nelson (MA)
3. Ben Marx (FB) Dec. 8-1
4. Joe Harrison (PLRPRB)
5. Aaron Collins (KMS) Fall :51
6. Cyrus Halverson (LUV)

126 Pounds
1. Lamberto Rodriaquez (KMS) Fall :20
2. Casey Thorson (KMS)
3. Dillan Johnson (MA) Dec. 5-0
4. Sean Albert (WCA)
5. Nick Gravdahl (PLPRB) Fall :43
6. Colby Gimmestad (ORT)

132 Pounds
1. Garret Sander (FB) Dec. 6-2
2. Jace Loge (PLPRB)
3. Eli Dooyema (LUV) Dec. 6-4
4. Jared Krieger (KMS)
5. Kyle Mickelsen (WCA)
6. Bye

138 Pounds
1. Zach Carlson (KMS) Fall 3:33
2. Jesse Differding (BREC)
3. Alexi Bode (FB) Fall 1:32
4. Kyle Jordan (PLPRB)
5. Royal Crow (WCA) Fall 2:37
6. Zack Gillette (LUV)

145 Pounds
1. Tim Ostby (MA) Dec. 8-7
2. Jessie Engler (KMS)
3. Derek Sonenstahl (PLPRB) Fall 1:42
4. Josh Stuehrenberg (BREC)
5. Spencer Oeltjenbruns (LUV) 11-2
6. Kyle McClung (FB)

152 Pounds
1. Darian Rubner Maj. Dec. (PLPRB) 9-1
2. Wyatt Nordskog (FB)
3. Josh Peterson (BREC) Dec. 2-1 OT
4. Kyle Baker (KMS)
5. Michael Whitney (BREC) Dec. 6-4
6. Seth Nelson (MA)

160 Pounds
1. Jordon Rothers (KMS) 3-2
2. Stephan Erlandson (BREC)
3. Peter Harrison (PLPRB) Fall 3:17
4. Wyatt Lafriniere (FB)
5. Warren Oberg (WCA) Fall 1:43
6. Osmund Miller (PLPRB)

170 Pounds
1. Connor Metzger (MA) 7-4
2. Blake Olson (FB)
3. Chase Norton (KMS) Maj. Dec. 15-4
4. Justin Mackenthun (PLPRB)
5. Zach Willpacht (BREC) Fall :44
6. Derek Nordick (BREC)

182 Pounds
1. Greg Erlandson (BREC) Dec. 5-1
2. Wytt Aubert (LUV)
3. Alex Mond (KMS) Fall :45
4. Dylan Fjerstad (FB)
5. Wade Ehlers (MA) Fall 1:22
6. T. J. Waskosky (WCA)

195 Pounds
1. Devin Hagen (FB) 5-2
2. Austin Rothers (KMS)
3. Jared Adkins (PLPRB) Default
4. Dillan Roggenbuck (ORT)
5. Tyler Moser (MA)
6. Bye

220 Pounds
1. Joel Harrison (MA) 3-1 OT
2. Ethan Supler (WCA)
3. D. J. Reker (LUV) Fall 3:26
4.Josh Albright (FB)
5. Nick Kramp (PLPRB) Fall 3:33
6. Kyle Rockensock (ORT)

285 Pounds
1. Zach Gibson (MA) Dec. 2-1
2. Issac Froehlich (KMS)
3. Luke Juve (FB) Fall 3:11
4. Kurt Kent (PLPRB)
5. Cole Rundquist (WCA)
6. Bye

Bookmark the permalink.

Comments are closed.