USA Wrestling Northern Plains Junior Freestyle Regional Championships

USA Wrestling Northern Plains Junior Freestyle Regional Championships Results
May 12, 2012 at Waterloo, IA

Brackets/Results at TrackWrestling.com

Junior – 100 Results
1st Place – Carlos Fuentez Jr. of Illinois
2nd Place – Nolan Hellickson of Iowa

Junior – 106 Results
1st Place – Gannon Volk of Minnesota
2nd Place – Aaron Dick of Minnesota
3rd Place – Austin` Anderly of Minnesota
4th Place – Ryan Schmalen of Iowa
1st: Gannon Volk (Minnesota) over Aaron Dick (Minnesota) Dec 3-1,7-4
3rd: Austin` Anderly (Minnesota) over Ryan Schmalen (Iowa) Fall 6-0,1:42

Junior – 113 Results
1st Place – Jarred Oftedahl of Minnesota
2nd Place – Skyler Petry of Minnesota
3rd Place – Dan Kelly of Iowa
4th Place – Sam Phillips of Iowa
1st: Jarred Oftedahl (Minnesota) over Skyler Petry (Minnesota) TF 6-0,6-0
3rd: Dan Kelly (Iowa) over Sam Phillips (Iowa) Fall 1:09

Junior – 120 Results
1st Place – Dylan Peters of Iowa
2nd Place – Alijah Jeffery of Iowa
3rd Place – Tommy Thorn of Minnesota
4th Place – Drake Swarm of Iowa
1st: Dylan Peters (Iowa) over Alijah Jeffery (Iowa) Fall 6-0,0:12
3rd: Tommy Thorn (Minnesota) over Drake Swarm (Iowa) Dec 3-0,2-0

Junior – 126 Results
1st Place – Sawyer Farris of Iowa
2nd Place – Nate Thomas of Minnesota
3rd Place – Leighton Gaul of Iowa
4th Place – Hunter Slifka of Iowa
1st: Sawyer Farris (Iowa) over Nate Thomas (Minnesota) Dec 7-0,2-3,2-0
3rd: Leighton Gaul (Iowa) over Hunter Slifka (Iowa) Fall 1:20

Junior – 132 Results
1st Place – Jack Hathaway of Iowa
2nd Place – Brett Marcum of Iowa
3rd Place – Christopher Carton of Illinois
4th Place – Nathan Shank of Iowa
1st: Jack Hathaway (Iowa) over Brett Marcum (Iowa) TF 7-0,6-0
3rd: Christopher Carton (Illinois) over Nathan Shank (Iowa) Dec 6-0,4-1

Junior – 138 Results
1st Place – Sam Brancale of Minnesota
2nd Place – Kyle Larson of Iowa
3rd Place – Brett Stolarzyk of Minnesota
4th Place – Mitchel Lexvold of Minnesota
1st: Sam Brancale (Minnesota) over Kyle Larson (Iowa) Dec 1-0,7-0
3rd: Brett Stolarzyk (Minnesota) over Mitchel Lexvold (Minnesota) Fall 6-0,0-7,0:56

Junior – 145 Results
1st Place – Brandon Sorensen of Iowa
2nd Place – Wayne Voss of Minnesota
3rd Place – Logan Thomsen of Iowa
4th Place – Colton Gladwell of Illinois
1st: Brandon Sorensen (Iowa) over Wayne Voss (Minnesota) TF 8-1,7-0
3rd: Logan Thomsen (Iowa) over Colton Gladwell (Illinois) Dec 1-1,3-2,1-0

Junior – 152 Results
1st Place – Connor Ryan of Iowa
2nd Place – Ben Cousins of Minnesota
3rd Place – Tommy Brewster of Illinois
4th Place – Paden Moore of Minnesota
1st: Connor Ryan (Iowa) over Ben Cousins (Minnesota) ID
3rd: Tommy Brewster (Illinois) over Paden Moore (Minnesota) Dec 1-1,7-0

Junior – 160 Results
1st Place – Matt Gray of Wisconsin
2nd Place – Trace Engelkes of Illinois
3rd Place – Nick Georgean of Illinois
4th Place – Adam Cooling of Minnesota
1st: Matt Gray (Wisconsin) over Trace Engelkes (Illinois) Dec 4-2,6-0
3rd: Nick Georgean (Illinois) over Adam Cooling (Minnesota) Dec 1-0,2-1

Junior – 170 Results
1st Place – Cooper Moore of Minnesota
2nd Place – Justin Koethe of Iowa
3rd Place – Zeb Wahle of Iowa
4th Place – Carson Powell of Iowa
1st: Cooper Moore (Minnesota) over Justin Koethe (Iowa) Dec 3-1,4-1
3rd: Zeb Wahle (Iowa) over Carson Powell (Iowa) Dec 6-3,6-0

Junior – 182 Results
1st Place – Alex Meyer of Iowa
2nd Place – Brett Pfarr of Minnesota
3rd Place – Jacyn Goebel of Iowa
4th Place – Mitchell Anderson of Wisconsin
1st: Alex Meyer (Iowa) over Brett Pfarr (Minnesota) Dec 3-1,1-2,6-0
3rd: Jacyn Goebel (Iowa) over Mitchell Anderson (Wisconsin) Fall 9-1,0-6,1:01

Junior – 195 Results
1st Place – Jared Bartel of Iowa
2nd Place – Joey Dedick of Wisconsin
3rd Place – Marcus Harrington of Iowa
4th Place – Joseph Marnin of Iowa
1st: Jared Bartel (Iowa) over Joey Dedick (Wisconsin) Dec 1-0,1-0
3rd: Marcus Harrington (Iowa) over Joseph Marnin (Iowa) Dec 6-1,7-2

Junior – 220 Results
1st Place – Willie Miklus of Iowa
2nd Place – Daniel Gaffey of Iowa
3rd Place – Nathan Preston of Minnesota
4th Place – Adam Walther of Iowa
1st: Willie Miklus (Iowa) over Daniel Gaffey (Iowa) Fall 1:34
3rd: Nathan Preston (Minnesota) over Adam Walther (Iowa) Dec 6-0,3-4,3-3

Junior – 285 Results
1st Place – Jeremy Brazil of Illinois
2nd Place – Jake Scanlan of Iowa
3rd Place – Jerrad Nieland of Minnesota
4th Place – Kaleb Staack of Iowa
1st: Jeremy Brazil (Illinois) over Jake Scanlan (Iowa) Fall 1-0,1:40

Bookmark the permalink.

Comments are closed.