Rochester Yellowjacket Open

November 3, 2012 at Rochester, MN.

Rochester Yellowjacket Open Brackets/Results at TrackWrestling.com

OPEN – 125
1st Place – Carson Henry of Unattached
2nd Place – Denzel King of Triton Community College
3rd Place – Jered Kemp of Rochester Community and Technical College
4th Place – John Bush of Minnesota West Community College
5th Place – Ruben Bermudez of Ridgewater Community College
6th Place – Lametrios Simmons of Triton Community College
1st Place Match – Carson Henry (Unattached) won by pin over Denzel King (Triton Community College) (Pin 2:22)
3rd Place Match – Jered Kemp (Rochester Community and Technical College) won by decision over John Bush (Minnesota West Community College) (Dec 10-7)
5th Place Match – Ruben Bermudez (Ridgewater Community College) won by pin over Lametrios Simmons (Triton Community College) (Pin 3:17)

OPEN – 133
1st Place – Luke Betchwars of Minnesota State Mankato
2nd Place – Pedro Delao of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Alexander Johannes of Minnesota State Mankato
4th Place – Noah Schlee of Minnesota State Mankato
5th Place – Zach Goldberg of Rochester Community and Technical College
6th Place – Frank Wilczek of Ridgewater Community College
1st Place Match – Luke Betchwars (Minnesota State Mankato) won by decision over Pedro Delao (Rochester Community and Technical College) (Dec 9-8)
3rd Place Match – Alexander Johannes (Minnesota State Mankato) won by decision over Noah Schlee (Minnesota State Mankato) (Dec 10-4)
5th Place Match – Zach Goldberg (Rochester Community and Technical College) won by pin over Frank Wilczek (Ridgewater Community College) (Pin 0:27)

OPEN – 141
1st Place – Alphonso Vruno of Minnesota State Mankato
2nd Place – Brent Johnson of Itasca Community College
3rd Place – Hayden Rouser of Ridgewater Community College
4th Place – Stephen Delwiche of Ridgewater Community College
5th Place – Matt Magner of Minnesota West Community College
6th Place – John Grahms of Ridgewater Community College
1st Place Match – Alphonso Vruno (Minnesota State Mankato) won by major decision over Brent Johnson (Itasca Community College) (Maj 16-5)
3rd Place Match – Hayden Rouser (Ridgewater Community College) won by decision over Stephen Delwiche (Ridgewater Community College) (Dec 8-3)
5th Place Match – Matt Magner (Minnesota West Community College) won by pin over John Grahms (Ridgewater Community College) (Pin 1:52)

OPEN – 149
1st Place – Thomas Allen of Minnesota State Mankato
2nd Place – Klinton Van Heuveln of Ridgewater Community College
3rd Place – Grant Kyllo of Rochester Community and Technical College
4th Place – Josh Halicke of Minnesota State Moorhead
5th Place – Aaron Doraska of Ridgewater Community College
6th Place – Daniel Wieman of Ridgewater Community College
1st Place Match – Thomas Allen (Minnesota State Mankato) won by decision over Klinton Van Heuveln (Ridgewater Community College) (Dec 11-7)
3rd Place Match – Grant Kyllo (Rochester Community and Technical College) won by decision over Josh Halicke (Minnesota State Moorhead) (Dec 4-3)
5th Place Match – Aaron Doraska (Ridgewater Community College) won by injury default over Daniel Wieman (Ridgewater Community College) (Inj.)

OPEN – 157
1st Place – Shane Fessenmaier of Ridgewater Community College
2nd Place – Jesse Punchochar of Minnesota State Moorhead
3rd Place – Don McGregor of Triton Community College
4th Place – Devin Wicks of Ridgewater Community College
5th Place – Jadon Evans of Minnesota West Community College
6th Place – Charlie Pesch of Minnesota State Mankato
1st Place Match – Shane Fessenmaier (Ridgewater Community College) won by decision over Jesse Punchochar (Minnesota State Moorhead) (Dec 5-3)
3rd Place Match – Don McGregor (Triton Community College) won by decision over Devin Wicks (Ridgewater Community College) (Dec 12-5)
5th Place Match – Jadon Evans (Minnesota West Community College) won by injury default over Charlie Pesch (Minnesota State Mankato) (Inj.)

OPEN – 165
1st Place – Dominic Sipe of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Greg Gainey of Minnesota West Community College
3rd Place – Daniel Murakami of Minnesota State Moorhead
4th Place – Dale Barner of Rochester Community and Technical College
5th Place – Brad Maas of Minnesota State Mankato
6th Place – Connor Pariseau of Duluth
1st Place Match – Dominic Sipe (Rochester Community and Technical College) won by decision over Greg Gainey (Minnesota West Community College) (Dec 5-4)
3rd Place Match – Daniel Murakami (Minnesota State Moorhead) won by decision over Dale Barner (Rochester Community and Technical College) (Dec 4-2)
5th Place Match – Brad Maas (Minnesota State Mankato) won by decision over Connor Pariseau (Duluth) (Dec 5-2)

OPEN – 174
1st Place – Clay Olson of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Ben Tinkham of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Trevor Mahlum of Ridgewater Community College
4th Place – Mike Smith of Duluth
5th Place – Ben Goodwin of Minnesota West Community College
6th Place – Matthew Dahl of Winona
1st Place Match – Clay Olson (Rochester Community and Technical College) won by decision over Ben Tinkham (Rochester Community and Technical College) (Dec 5-3)
3rd Place Match – Trevor Mahlum (Ridgewater Community College) won by major decision over Mike Smith (Duluth) (Maj 13-1)
5th Place Match – Ben Goodwin (Minnesota West Community College) won by major decision over Matthew Dahl (Winona) (Maj 17-8)

OPEN – 184
1st Place – Josh Vaughan of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Logan Barrett of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Brady Thisius of Ridgewater Community College
4th Place – Lucas Moderow of Minnesota State Moorhead
5th Place – Chad Kirkhove of Triton Community College
6th Place – Jake Emerfoll of Minnesota State Mankato
1st Place Match – Josh Vaughan (Rochester Community and Technical College) won by decision over Logan Barrett (Rochester Community and Technical College) (Dec 5-4)
3rd Place Match – Brady Thisius (Ridgewater Community College) won by major decision over Lucas Moderow (Minnesota State Moorhead) (Maj 9-1)
5th Place Match – Chad Kirkhove (Triton Community College) won by major decision over Jake Emerfoll (Minnesota State Mankato) (Maj 18-5)

OPEN – 197
1st Place – Jacob Minske of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Jerome Paul of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Nick Edling of Minnesota State Mankato
4th Place – Alex Thurber of Ridgewater Community College
5th Place – Taylor Andrews of Minnesota West Community College
6th Place – Joel Koch of Ridgewater Community College
1st Place Match – Jacob Minske (Rochester Community and Technical College) won by decision over Jerome Paul (Rochester Community and Technical College) (Dec 3-0)
3rd Place Match – Nick Edling (Minnesota State Mankato) won by decision over Alex Thurber (Ridgewater Community College) (Dec 11-4)
5th Place Match – Taylor Andrews (Minnesota West Community College) won by decision over Joel Koch (Ridgewater Community College) (Dec 3-1)

OPEN – 285
1st Place – Isaac Eichmann of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Don Dawson of Minnesota State Mankato
3rd Place – Michael DeLeon of Triton Community College
4th Place – Scott Ammons of Triton Community College
5th Place – Dan Lovik of Minnesota State Mankato
6th Place – Dominick Platow of Ridgewater Community College
1st Place Match – Isaac Eichmann (Rochester Community and Technical College) won by decision over Don Dawson (Minnesota State Mankato) (Dec 3-1)
3rd Place Match – Michael DeLeon (Triton Community College) won by pin over Scott Ammons (Triton Community College) (Pin 1:23)
5th Place Match – Dan Lovik (Minnesota State Mankato) won by injury default over Dominick Platow (Ridgewater Community College) (Inj.)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.