Big Bear Tournament

Big Bear Tournament
December 14-15
1. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 213.0
2. Willmar 164.5
3. Thief River Falls/Goodridge 151.5
4. Bemidji 148.0
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 147.0
6. United North Central 126.0
7. Barnesville 123.5
8. Badger/Greenbush-Middle River 118.0
9. New York Mills 113.0
10. Fergus Falls 110.0
11. Big Lake 109.0
12. MAHACA 108.0
13. Crookston 97.0
14. Champlin Park 94.5
15. Detroit Lakes 92.5
16. Bertha-Hewitt/Verndale 80.0
t17. Blackduck/Cass Lake-Bena 78.0
t17. Aitkin 78.0
19. Mahnomen/Waubun 64.0
t20. Park Rapids Area 63.5
t20. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 63.5
22. United Clay Becker 60.0
23. Crosby-Ironton 54.0
24. Staples-Motley 53.0
25. Hibbing 52.0
t26. Roseau 45.0
t26. Nashwauk-Keewatin/Greenway 45.0
28. Fosston/Bagley 44.0
29. Dilworth-Glyndon-Felton 30.0
30. Deer River 27.0
31. West Marshall 24.0
32. Wadena-Deer Creek 22.0
33. Red Lake County Central 21.5
34. Robbinsdale Cooper 18.0
35. West Central Area/Ashby/Evansville 16.0

Brackets

106
1 Anthony Phillipson (Pequot Lakes/Pine River-Backus) fall 5:58
2 Andrew Nissen (Blackduck/Cass Lake-Bena)
3 Dylan Pundsack (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) maj dec (score n/a)
4 Alex Davis (Champlin Park)
5 Caleb Keifer (Crosby-Ironton) default
6 Logan Donais (Big Lake) fall 1:33
7 Tyler Bare (Aitkin)
8 Tyler O’Beirne (Bemidji)

113
1 Abbott Aho (Fergus Falls) 9-5
2 Brian Maas (Bemidji)
3 Wyatt Becker (Badger/Greenbush-Middle River) 4-1
4 Stephen Holucak (Thief River Falls/Goodridge)
5 Zac Anderson (Barnesville) default
6 Jeremiah Harper (New York Mills)
7 Caleb Voss (Crosby-Ironton) fall 1:50
8 Logan Wadsworth (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart)

120
1 Shane Novak (New York Mills) 11-2
2 Zach Lueders (Willmar)
3 Riley Drew (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) 4-2
4 Stuart Brandt (Barnesville)
5 Travis Ostby (MAHACA) fall :41
6 Nolan Booge (Park Rapids Area)
7 Tristan Jaques (Big Lake) 2-1
8 Brett Jerome (Roseau)

126
1 Tyler Giza (Fergus Falls) 5-3
2 Jake Malone (United North Central)
3 Aaron Trunt (Nashwauk-Keewatin/Greenway) 5-0
4 Nate Mittag (Willmar)
5 Evan nelson (MAHACA) default
6 Logan Crosby (Bemidji)
7 Kole LeFebvre (Mahnomen/Waubun) 6-1
8 Tyler Karl (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart)

132
1 Ben Baumgartner (Park Rapids Area) 12-5
2 Tone Fuenffinger (Hibbing)
3 Cody Weiland (Crookston) 13-6
4 Craig Maas (Bemidji)
5 Blake Miller (Staples-Motley) default
6 Austin Miley (Willmar)
7 Luke Pundsack (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) fall 1:29
8 Noah Bernier (Thief River Falls/Goodridge)

138
1 Eric Madson (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) 3-2
2 Max Pajari (United North Central)
3 Austin Hjelle (Thief River Falls/Goodridge) 6-3
4 Jace Loge (Pequot Lakes/Pine River-Backus)
5 Brian Wold (Aitkin) default
6 Zach Baker (Detroit Lakes)
7 Rylee Anderson (Barnesville) 7-2
8 Dillan Johnson (MAHACA)

145
1 Drey Loge (Pequot Lakes/Pine River-Backus) 2-0
2 Parker Jackson (Detroit Lakes)
3 Mason Swegarden (United Clay Becker) 1-0
4 Travis Deegan (Willmar)
5 Wyatt Juhl (Big Lake) fall 5:02
6 Kody Lefebvre (Mahnomen/Waubun)
7 Jayfen Sikorski (Roseau) default
8 Jacob Jenson (Badger/Greenbush-Middle River)

152
1 Garrett Hoffner (Mahnomen/Waubun) 9-4
2 Colton Carlson (Willmar)
3 Chris Schmidt (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) 10-4
4 Bryce Ortloff (Deer River)
5 Wyatt Hanson (Crookston) 7-4
6 Dane Ringquist (Fergus Falls)
7 Kacee Skoog (New York Mills) default
8 Chris Holmbeck (Nashwauk-Keewatin/Greenway)

160
1 Holden Nelson (Thief River Falls/Goodridge) 6-5
2 Tomm Ingle (Badger/Greenbush-Middle River)
3 Isaak Novak (Aitkin) 1-0
4 Cody Berry (Champlin Park)
5 Blake Bergeron (Crookston) fall 3:38
6 Drew Peterson (Bemidji)
7 Cody Knaeble (Big Lake) 10-9
8 Hunter Olson (Barnesville)

170
1 Nathanael Holecek (Thief River Falls/Goodridge) 15-5
2 Kade Johnson (Bemidji)
3 Connor Metzger (MAHACA) 7-4
4 Jordan Heldman (Staples-Motley)
5 Isaac Goedtke (Barnesville) fall 1:53
6 Dylan Hultunen (United North Central)
7 John Westman (Badger/Greenbush-Middle River) 18-6
8 Grego Fraser (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart)

182
1 Collin Huckbody (Walker-Hackensack-Akeley/Nevis) 12-3
2 Brady Gross (Blackduck/Cass Lake-Bena)
3 Gannon Jordahl (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) 4-3
4 Noah Pesola (New York Mills)
5 Laquan Wallace (Champlin Park) 11-7
6 Gus Makovsky (Fergus Falls)
7 Tristan Palmer (United North Central) 4-0
8 Dana Berg (Barnesville)

195
1 Dillon Card (Bertha-Hewitt/Verndale) 8-4
2 Josh Edlund (Crookston)
3 Paxton Jordahl (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart) 5-4
4 Colton Laymon (West Marshall)
5 Tyler Patron (New York Mills) default
6 Chris Zimmer (Walker-Hackensack-Akeley/Nevis)
7 Abram Aho (Fergus Falls) fall 3:26
8 Mike Blume (Big Lake)

220
1 Taylor Carlson (United North Central) 7-4
2 Jake Filk (Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart)
3 Kyle JOhnson (Barnesville) 4-3 OT
4 Mat Pepper (United Clay Becker)
5 Joel Harrison (MAHACA) 7-3
6 Jordan Murphy (Fosston/Bagley)
7 Dalton Baker (Bertha-Hewitt/Verndale) 5-1
8 Tanner Templin (Blackduck/Cass Lake-Bena)

285
1 Cass Herzog (Willmar) 5-1
2 Al Johnson (Bemidji)
3 Jared Adkins (Pequot Lakes/Pine River-Backus) 3-1
4 Colton Pollock (Big Lake)
5 Max Carlson (New York Mills) fall 5:59
6 Jon Erickson (Thief River Falls/Goodridge)
7 Cole Grinsteinner (Crosby-Ironton) 1-0
8 James Huewe (Detroit Lakes)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.