Coon Rapids Cardinal Invitational

Coon Rapids Cardinal Invitational

Championship

Saint Michael-Albertville 42 Cambridge-Isanti 15
106 Mitchell McKee (STMA) Fall Brody Kuntz (CBI)
113 Aaron Dick (STMA) Dec. Monty Fredrickson (CBI) 3-2
120 Colton Schoen (STMA) Dec. Travis Swenson (CBI) 4-3
126 Tommy Thorn (STMA) Fall Jessie Siekkinen (CBI)
132 Tanner Mills (STMA) Fall James Fredrickson (CBI)
138 Mark Voss (STMA) Maj. Dec. Nate Nassif (CBI) 13-4
145 Cole Sladek (STMA) Maj. Dec. David Kent (CBI) 13-4
152 Travis Holt (CBI) Dec. Dec. Lincoln Mallinger (STMA) 5-2
160 Codie Skog (CBI) Dec. Thor Holstad (STMA) 8-4
170 Ty Torgerson (CBI) Dec. Owen Gammel (STMA) 4-1
182 Jordan Joseph (STMA) Maj. Dec. Russel Leboe (CBI) 12-4
195 Dakota Johnson (CBI) Fall Jake Briggs (STMA)
220 Ricky Briggs (STMA) Dec. Kyle Chromy (CBI) 10-4
285 Mike Kessler (STMA) Dec. Derrick Demars (CBI) 6-0

Third Place

Lakeville North 41 White Bear Lake 31

Semifinals

Saint Micheal-Albertville 59 White Bear Lake 3
106 Mitchell McKee(STMA) Fall Matt Muedeking (WBL)
113 Aaron Dick (STMA) Fall Andy Andress (WBL)
120 Colton Shoen (STMA) Dec. Andy Martin (WBL) 9-2
126 Tommy Thorn (STMA) Tech Fall Grant Baldwin (WBL) 19-4
132 Tanner Mills (STMA) Tech Fall Jordan Dufresne 17-2
138 Mark Voss (STMA) Maj. Dec. Elijah Muedeking (WBL) 15-5
145 Cole Sladek (STMA) Dec. Joel Dittel (WBL) 11-4
152 Lincoln Mallinger (STMA) Fall Robert Kowlaski (WBL)
160 Thor Holstead (STMA) Dec. Greg Wilcox (WBL) 7-0
170 Tommy Longendyke (WBL) Dec. Owen Gammel (STMA) 9-2
182 Jordan Joseph (STMA) Fall Matt Orloske (WBL)
195 Jake Briggs (STMA) Dec. Jance Anderson (WBL) 4-0
220 Ricky Briggs (STMA) Fall Tyler Hubman (WBL)
285 Mike Kessler (STMA) Dec. Jeremy Seed (WBL) 3-2

Cambridge-Isanti 53 Lakeville North 14
106 Brady Kuntz (CBI) Dec. Wade Sullivan (LN) 2-0
113 Monty Frederickson (CBI) Fall Seth Anderson 3:34
120 Travis Swenson (CBI) Fall Jacob Forar (LN) 2:56
126 Jessie Siekkinen (CBI) Dec. Avery Scarsella (LN) 10-5
132 J Frederickson (CBI) Fall Ryan Conrad (LN) 4:11
138 Nate Nassif (CBI) Dec. Brent Gothman (LN) 7-1
145 Colton Pasvogel (LN) Dec. David Kent (CBI) 10-9
152 Travis Holt (CBI) Maj. Dec. Justin Dunnell (LN) 16-2
160 Ty Torgerson (CBI) Maj. Dec. Lucas Westrich (LN) 22-10
170 Cody Skog (CBI) Fall Phillip Leung (LN) 2:47
182 Russell Leboe (CBI) Won by Forfeit
195 Benjamin Krynski (LN) Fall Kyle Willette (CBI) 1:25
220 Aaron Almedina (LN) Fall Derick DeBaerc (CBI) :56
285 Derick Demars (CBI) Fall Jack Goeman (LN) 2:39

Quarterfinals

Saint Michael-Albertville 53 Zumbrota-Mazeppa 3
106 Mitchell McKee (STMA) Fall Luke Tupper (ZM)
113 Aaron Dick (STMA) Dec. Joey Majerus (ZM) 7-5 OT
120 Colton Shoen (STMA) Dec. Freedom Hunt (ZM) 6-0
126 Tommy Thorn (STMA) Fall Caden Steffen (ZM) :41
132 Tanner Mills (STMA) Maj. Dec. Devin Manzy (ZM) 11-2
138 Mark Voss (STMA) Dec. Mitchell Watkins (ZM) 6-2
145 Cole Sladek (STMA) Maj. Dec. Cody Heitman (ZM) 14-3
152 Lincoln Mallinger (STMA) Dec. Hunter Prodxinski (ZM) 7-2
160 Chase Steffen (ZM) Dec. Thor Holstad (STMA) 8-2
170 Jordan Joseph (STMA) Dec. Dillon Downes (ZM) 5-3
182 Owen Gammel (STMA) Dec. Andy Siems (ZM) 5-0
195 Jake Briggs (STMA) Dec. Evan Block (ZM) 9-2
220 Ricky Briggs (STMA) Fall Jordan Roninngen (ZM)
285 Mike Kessler (STMA) Fall Shane Body (ZM)

White Bear Lake 34 Ellsworth, WIS 27
106 Matt Muedeking (WBL) Dec. Cody Raebel (EL) 4-0
113 Andy Andress (WBL) Fall Devin Drier (EL) :46
120 Jon Lentz (EL) Fall Andy Martin (WBL) 5:24
126 Grant Baldwin (WBL) Maj. Dec. Jacob Fuchs (EL) 16-4
132 Brad Cain (EL) Dec. Jordan Dufresne (WBL) 10-8
138 Elijah Muedeking (WBL) Dec. Dan Langer (EL) 6-3
145 Joe Dittel (WBL) Dec. Triston Mueller (EL) 6-5
152 Josh Hines (EL) Fall Robert Kowalski (WBL) 2:35
160 Logan Kemmerer (EL) Fall Greg Wilcox (WBL) 1:48
170 Tommy Longendyke (WBL) Dec. Cable Frandson (EL) 5-3
182 Hank Holdonfy (EL) Fall Matt Orloske (WBL) 1:11
195 Jance Anderson (WBL) Dec. Devries Murphy (EL) 9-2
220 Tyler Hubman (WBL) Dec. Jake Murphy (EL) 8-2
285 Jeremy Seed (WBL) Fall Brock Stuldt (EL) 3:23

Lakeville North 36 Coon Rapids 33
106 Wade Sullivan (LN) Fall Chris Bothwell (CR) 1:57
113 Josh Bryant (CR) Fall Seth Anderson (LN) 4:51
120 Joe Anderson (CR) Dec. Collin Degrammont (LN) 9-8
126 Jordan Peterson (CR) Dec. Avery Scarsella (LN) 7-0
132 Cooper Anderson (CR) Fall Ryan Conrad (LN) 3:16
138 Dane Anderson (LN) Dec. Keyanu Baker (CR) 10-6
145 Colton Pasvogel (LN) fall Nick Olson (CR) :55
152 Justin Dunnell (LN) Dec. Nate Julkowski (CR) 6-2
160 Lucas Westrich (LN) Default Tyler Berdahl (CR)
170 Alex Calderilla (CR) Dec. Phillip Leung (LN) 8-5
182 Ryan Jones (CR) Fall Austin Scarsella (LN) 3:06
195 Benjamin Krynski (LN) Fall Jon Chmilowsky (CR) 3:10
220 Aaron Almedina (LN) Fall Alex Wiser (CR) 5:34
285 Michael Burckhardt (CR) Fall Brent Gothman (LN) 1:38

Cambridge-Isanti 60 Mounds View 15

Consolations

Coon Rapids 47 Mounds View 25

Zumbrota-Mazeppa 40 Mounds View 26

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?