High School Results – Saturday, December 15, 2012

Big Bear Tournament
December 14-15
1. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 213.0
2. Willmar 164.5
3. Thief River Falls/Goodridge 151.5
4. Bemidji 148.0
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 147.0
6. United North Central 126.0
7. Barnesville 123.5
8. Badger/Greenbush-Middle River 118.0
9. New York Mills 113.0
10. Fergus Falls 110.0
11. Big Lake 109.0
12. MAHACA 108.0
13. Crookston 97.0
14. Champlin Park 94.5
15. Detroit Lakes 92.5
16. Bertha-Hewitt/Verndale 80.0
t17. Blackduck/Cass Lake-Bena 78.0
t17. Aitkin 78.0
19. Mahnomen/Waubun 64.0
t20. Park Rapids Area 63.5
t20. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 63.5
22. United Clay Becker 60.0
23. Crosby-Ironton 54.0
24. Staples-Motley 53.0
25. Hibbing 52.0
t26. Roseau 45.0
t26. Nashwauk-Keewatin/Greenway 45.0
28. Fosston/Bagley 44.0
29. Dilworth-Glyndon-Felton 30.0
30. Deer River 27.0
31. West Marshall 24.0
32. Wadena-Deer Creek 22.0
33. Red Lake County Central 21.5
34. Robbinsdale Cooper 18.0
35. West Central Area/Ashby/Evansville 16.0
Columbia Heights Al Ogdie Invite
1. Howard Lake-Waverly-Winsted 186.0
2. Columbia Heights 178.0
3. Spectrum 152.0
4. Washington Technology 139.0
5. Minneapolis Patrick Henry 121.0
6. Trinity at River Ridge 95.5
7. Minneapolis Roosevelt 93.0
8. Saint Agnes 93.0
Dassel-Cokato Duals
New London-Spicer 37, Becker 31
Shakopee 58 Dassel-Cokato 21
Shakopee 39, New London-Spicer 27
Dassel-Cokato 24, Becker 44
Shakopee 37 Becker 28
East Ridge Ruckus
1 Eagan 210
2 East Ridge 169
3 Rochester Century 147.5
4 Zimmerman 146.5
5 Orono 79
6 Spring Lake Park/Saint Anthony 64
7 Eastview 57
8 Saint Thomas Academy High School 36
9 Saint Thomas Academy 0
10 Saint Paul Humboldt 0
Fillmore Central Wolves Wrestling Holiday Tournament
1. Chatfield 221.5
2. Decorah 166.0
3. Plainview-Elgin-Millville 157.0
4. Caledonia/Houston/Spring Grove 130.0
5. Pine Island 94.5
6. Dover-Eyota 93.5
7. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 89.0
8. Austin/Austin Pacelli 70.5
9. Winona 61.5
10. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 54.5
11. Decorah Red 48.5
12. LaCrescent 41.0
Frazee Les Kertscher Dual Invitational
Quarterfinals
Frazee 47 Kimball Area 20
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 51 Lisbon 15
Minneota 45 Perham 21
Foley 37 Brainerd/Pillager 30
Consolations Semifinals
Lisbon 43 Kimball Area 30
Brainerd/Pillager 41 Perham 30
Semifinals
Frazee 40 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 20
Foley 39 Minneota 24
Championship
Frazee 44 Foley 24
Third Place
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 34 Minneota 21
Fifth Place
Lisbon 36 Brainerd/Pillager 33
Seventh Place
Perham 40 Kimball Area 36
Kenyon-Wanamingo Dave Mauseth Invitational
1. Kenyon-Wanamingo 179.5
2. Cannon Falls/Randolph 172.0
3. Rosemount 156.0
4. Faribault 126.5
5. Northfield 125.0
6. Burnsville 124.0
7. Triton 118.0
8. Windom/Mountain Lake 113.5
9. Blooming Prairie 76.0
10. Medford 51.0
Minnesota Christmas Tournament
December 14-15
1. St. Michael-Albertville 256.5
2. Apple Valley 247.5
3. Kasson-Mantorville 245.0
4. Simley 177.5
5. Cambridge-Isanti 161.0
6. West Fargo 160.5
7. Albert Lea 144.5
8. Prior Lake 137.0
9. Scott West 129.5
10. Owatonna 127.0
11. Jackson 114.5
12. Lancaster 114.0
13. Bismarck 108.5
14. Hastings 107.5
15. Wayzata 105.0
16. New Prague 103.5
17. Watertown-Mayer 102.5
18. Totino Grace 95.0
19. Huron 90.5
20. Wabasha-Kellogg 80.0
21. Centennial 76.0
22. Stillwater 73.0
23. White Bear Lake 71.5
24. Amery 68.5
25. Rochester Mayo 68.0
26. Coon Rapids 66.0
27. Stewartville 64.5
28. Forest Lake 55.0
29. Henry Sibley 54.5
30. Bloomington Kennedy 52.5
31. Lake City 50.0
32. St. Francis 48.0
33. Spirit Lake Park 47.0
34. Irondale 40.0
35. Moundsview 25.5
36. Rochester John Marshall 24.0
Northwestern (WI) Robert Mackey Duals
1st: Pine City/Hinckley-Finlayson
2nd: Rice Lake
3rd: Superior
4th: Ashland
5th: Northwestern
6th: bayfield
Round 1
Superior defeated Northwestern 75-6
Rice Lake defeated Ashland 49-24
Pine City/Hinckley-Finlayson defeated bayfield 60-12
Round 2
Pine City/Hinckley-Finlayson defeated Northwestern 66-12
Ashland defeated bayfield 54-11
Rice Lake defeated Superior 47-28
Round 3
Northwestern defeated bayfield 36-28
Superior defeated Ashland 46-36
Pine City/Hinckley-Finlayson defeated Rice Lake 46-25
Round 4
Rice Lake defeated Northwestern 58-12
Pine City/Hinckley-Finlayson defeated Ashland 52-21
Superior defeated bayfield 66-18
Round 5
Ashland defeated Northwestern 51-12
Rice Lake defeated bayfield 54-18
Pine City/Hinckley-Finlayson defeated Superior 54-27
Northwood IA Tournament
Lake Mills 37 Byron 30
Byron 54, Northwood-Kensett 27
Redwood River Riot
December 14-15
1. Wabasso/Red Rock Central 190.0
2. United South Central 153.0
3. Maple River 147.0
4. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 134.5
5. Sibley East 132.5
6. Saint James Area 119.5
7. Alexandria 112.5
8. Marshall/Lakeview 89.0
9. Madelia/Truman/Martin Luther 87.5
9. BOLD 87.5
11. Sartell-Saint Stephen 85.5
11. Fairmont/Martin County West 85.5
13. Tri-City United/Cleveland 77.0
14. Canby 74.0
15. Worthington/Round Lake-Brewster 73.0
16. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 69.0
16. Mankato West 69.0
18. Litchfield 67.5
19. Quad County 66.0
20. River Valley 62.5
21. LeSueur-Henderson 59.0
22. Rocori 43.0
23. Fulda/Murray County Central 37.0
24. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 36.0
25. Minneapolis South 34.0
26. Redwood Valley/Cedar Mountain 27.0
27. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 19.0
28. Saint Paul Johnson 17.0
Richfield/Edina Charley Turner Memorial Duals
Round 1:
Lakeville North 69, Cretin-Derham Hall 12
Minnetonka 44, Richfield/Edina 28
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 66, Roseville 15
Eastview 73, Brooklyn Center/Concordia Academy 3
Round 2:
Lakeville North 75, Minnetonka 3
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 50, Eastview 27
Richfield/Edina 54, Cretin-Derham Hall 18
Roseville 54, Brooklyn Center/Concordia Academy 24
1st: Lakeville North 47, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24
3rd: Eastview 54, Minnetonka 17
5th: Richfield/Edina 39, Roseville 34
7th: Brooklyn Center/Concordia Academy 44, Cretin-Derham Hall 30
Saint Charles Tournament
La Crosse Logan 45 Saint Charles 30
La Crosse Logan 57 Saint Paul Harding 18
La Crosse Logan 58 Saint Paul Central 18
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 52 La Crosse Logan 27
Bookmark the permalink.

Comments are closed.