Litchfield Invitational

Litchfield Invitational
1 Atwater-Cosmos-Grove City (ACGC) 240
2 Anoka (ANK) 173
3 Big Lake (BL) 160.5
4 Litchfield (LIT) 130
5 Alexandria (ALEX) 164.5
6 Sauk Rapids-Rice (SR) 89
7 Totino-Grace (TG) 71
8 Albany (ALB) 70

Litchfield Invitational 2012

Placement Matches:

106 Pounds
Championship
Logan Donias (BL) Dec. Jaxon Sommers (TG) 10-4
Third Place
Ryan Molinaro (ACGC) Ben Bogart (ALEX) Dec. Ryan Molnaro (ACGC) 5-0
Fifth Place
Tony Bemboom (SR) Fall Marcus Mergen (ALB) 2:00

113 Pounds
Championship
Taylor Rau (SR) Maj. Dec. Matt Schlangen (ALB) 9-1
Third Place
Cole Eischens (ANK) Fall Ethan Houseman (ACGC) :29
Fifth Place
Derek Fruetel (LIT) Fall Dylan Kriese (ALEX) 4:17

120 Pounds
Championship
Trent Piepenburg (ALEX) Dec. Robert Rassmussen (ACGC) 6-4
Third Place
Brady Winkels (ALB) Dec. Tristan Jacques (BL) 4-2
Fifth Place
Dylan Penk (LIT) Fall Brent Lindgren (SR) 1:30

126 Pounds
Championship
Derek Dengerud (ACGC) Dec. Blake Olhausen (ALEX) 5-2
Third Place
Drew Kern (BL) Connor Hoff (LIT) Dec. Drew Kern (BL) 7-6
Fifth Place
Patrick Liebl (BL) Dec. Matt Gullickson (TG) 8-3

132 Pounds
Championship
Tyler Burghuis (ACGC) Dec. Tyler Jones (LIT) 8-6
Third Place
Liam Strong (ANK) Fall Daulton Stringer (BL) 3:27
Fifth Place
Carter Walch (TG) Fall Tryg Burgau (ALEX) 1:37

138 Pounds
Championship
Austin Walz (SR) Fall Pierce Rothenbacher (TG) 1:04
Third Place
Preston Flarherty (BL) Maj. Dec. Leo Kerfeld (ALB) 14-5
Fifth Place
Tristan Johnson (ALEX) Fall Ryan Anderson (LIT) 2:15

145 Pounds
Championship
Larry Bomstad (ACGC) Fall Tony Hubbard (ALEX) 5:28
Third Place
Josiah Brown (BL) Dec. John Tawflick (ANK) 5-3
Fifth Place
Jared Florell (TG) Fall Kodi Krone (ANK) 4:26

152 Pounds
Championship
Brandon Krone (ANK) Fall Carter Holthaus (ALB) 5:45
Third Place
Logan Peterson (ACGC) Dec. Walker Thiele (ANK) 5-2
Fifth Place
Cole Knaeble (BL) Dec. Corey Pritchett (LIT) 3-1 OT

160 Pounds
Championship
Lee Whitcomb (ACGC) Dec. Sam Begin (ANK) 4-2 OT
Third Place
Cody Knaeble (BL) Dec. Sheldon Rasmussen (ACGC) 6-5
Fifth Place
Jake Kalkbrenner (LIT) Fall Cody Klabunde (LIT) :08

170 Pounds
Championship
Matt Njos (ANK) Dec. Jacob Peterson (ACGC) 9-6
Third Place
Matthew Whitcomb (ACGC) Dec. A. J. Sanford (SR) 6-1
Fifth Place
Wyatt Kaping (LIT) Fall Ryan Odelius (SR) 1:44

182 Pounds
Championship
Maverick Whitcomb (ACGC) Fall Nathan King (LIT) 3:08
Third Place
Brandon Holthaus (BL) Fall Royce Myron (ANK) 2:59
Fifth Place
Andrew Moske (ALEX) Fall Kolton Farnik (SR) 3:54

195 Pounds
Championship
Michael Blume (BL) Fall Jake Olson (ANK) 3:07
Third Place
Walker Kaping (LIT) Dec. Charlie Rudy (SR) 1-0
Fifth Place
Jordan Nelson (ACGC) Shawn Nelson (ALEX)

220 Pounds
Championship
Max Kaping (LIT) Dec. Jordan Fester (ACGC) 4-3
Third Place
John Pugh (TG) Jeremy Rodman (ANK) Fall John Pugh (TG) 2:59
Fifth Place
Phil Duncan (BL) Dec. Mike Lieser (SR) 8-5

285 Pounds
Lucas Damm (ACGC)
Semifinals Matches
106 Pounds
Logan Donais (BL) Fall Marcus Mergen (ALB) :47
Jaxon Sommers (TG) Dec. Ben Bogart (ALEX) 4-0

113 Pounds
Matt Schlangen Maj. Dec. (ALB) Dylan Kriese (ALEX) 13-0
Taylor Rau (SR) Fall Derek Fruetel (LIT) 5:32

120 Pounds
Trent Piepenburg (ALEX) Dec. Tristan Jacques (BL) 2-0
Robert Rassmussen (ACGC) Dec. Brady Winkels (ALB) 4-3

126 Pounds
Derek Dengerud (ACGC) Tech. Fall Drew Kern (BL) 4:20
Blake Olhausen (ALEX) Tech. Fall Matt Gullickson (TG) 4:46

132 Pounds
Tyler Burghuis (ACGC) Fall Tryg Burgau (ALEX) 2:38
Tyler Jones (LIT) Fall Daulton Stringer (BL) 2:31

138 Pounds
Austin Waltz (SR) Dec. Preston Flaherty (ANK) 5-4
Pierce Rothenbacher (TG) Dec. Tristan Johnson (ALEX) 10-5

145 Pounds
Larry Bomstad (ACGC) Fall Josiah Brown (BL) 2:47
Tony Hubbard (ALEX) Maj. Dec. Jared Florell (TG) 20-6

152 Pounds
Brandon Krone (ANK) Dec. Logan Peterson (ACGC) 4-2
Carter Holthaus (ALB) Dec. Walker Thiele (TG) 12-7

160 Pounds
Lee Whitcomb (ACGC) Dec. Cody Knaeble (BL) 6-0
Sam Begin (ANK) Fall Sheldon Rasmussen (ACGC) 2:42

170 Pounds
Jacob Peterson (ACGC) Fall Wyatt Kaping (LIT) 5:35
Matt Njos (ANK) Dec. Matthew Whitcomb (ACGC) 3-2

182 Pounds
Maverick Whitcomb (ACGC) Tech. Fall Royce Myren (ANK) 4:55
Brandon Holthaus (BL) Dec. Nathan King (LIT) 5-1

195 Pounds
Walker Kaping (LIT) Michael Blume (BL) Dec. Walker Kaping (LIT) 5-1
Jake Olson (ANK) Maj. Dec. Charlie Rudy (SR) 14-4

220 Pounds
Max Kaping (LIT) Fall Jeremy Rodman (ANK) 4:58
Jordan Fester (ACGC) Fall John Pugh (TG) 3:12

285 Pounds
Round Robin
Lucas Damms (ACGC)
Triten Lundstene (ANK)
Colton Pollock (BL)
Trent Klejeski (SR)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?