Minnewaska Area Triangular

Minnewaska Area Triangular

West Central

BOLD 42 Sauk Centre-Melrose 24
106 Antonio Ortiz (M/SC) Won by Forfeit
113 Brady Zitzman (BOLD) Maj. Dec. Jordan Winter (M/SC) 12-2
120 Benny Garcia (BOLD) Fall Noah Lezer (M/SC) 1:30
126 Will Funk (M/SC) Dec. Zach Malecek (BOLD) 7-0
132 Brett Gund (BOLD) Fall Junior Perez (M/SC) 2:54
138 Mitchell Wolbeck (M/SC) Fall Andrew Hanson (BOLD) 3:03
145 Tommy Lotzka (M/SC) Fall Derrick Lothert (BOLD) :22
152 Chaz Rousch (BOLD) Dec. Derek Karasch (M/SC) 6-1
160 Ben Steffel (BOLD) Tech Fall Cole McElwain (M/SC) No time
170 Alex Hatch (BOLD) Dec. Devan Fischer (M/SC) 9-2
182 Arturo Stefanoni (M/SC) Dec. Joel Erickson (BOLD) 6-5
195 Manuel Garcia (BOLD) Fall Alex Thomson (M/SC) 3:06
220 Felix Longoria (BOLD) Won by Forfeit
285 Trevor Nissen (BOLD) Dec. Charlie Bornhorst (M/SC) 9-2

BOLD 47 Minnewaska Area 27
106 Joseph Weaver (MIN) Won by Forfeit
113 Brady Zitzman (BOLD) Won by Forfeit
120 Benny Garcia (BOLD) Maj. Dec. Spencer Winter (MIN) 14-3
126 Zach Malecek Fall Bret Ingebretson (MIN) 2:41
132 Brett Grund (BOLD) Dec. Gary Steffenson (MIN) 6-3
138 Caleb Blaisdell (MIN) Fall Andrew Hansen (BOLD) 2:38
145 Derrick Lothert (BOLD) Fall Julius Rohrbach (MIN) 1:25
152 Chaz Roush (BOLD) Won by Forfeit
160 Ben Steffel (BOLD) Maj. Dec. Brook Wollschlager (MIN) 10-2
170 Alex Hatch (BOLD) Won by Forfeit
182 Taylor Lundebrek (MIN) Fall Joel Erickson (BOLD) 1:36
195 Brady Jacobs (MIN) Dec. Manuel Garcia (BOLD) 4-3 OT
220 J.R. Formo (MIN) Fall Felix Longoria (BOLD) 2:35
285 Trevor Nissen (BOLD) Won by Forfeit

Minnewaska Area 46 Sauk Centre-Melrose 36
106 Jordan Winter (M/SC) Won by Forfeit
113 Joseph Weaver (MIN) Fall Antonio Ortiz (M/SC) 3:30
120 Spencer Winter (MIN) Fall Noah Lieser (M/SC) 3:12
126 Will Funk (M/SC) Fall Brett Ingebretson (MIN) 2:43
132 Gary Steffenson (MIN) Fall Junior Perez (M/SC) 1:52
138 Caleb Blaisdell (MIN) Dec. Mitchell Wolbeck (M/SC) 7-5
145 Tommy Latzka (M/SC) Fall Julius Rohrbach (MIN) :26
152 Dereck Karasch (M/SC) Won by Forfeit
160 Brook Wollschlager (MIN) Fall Victor Scherping (M/SC) 3:44
170 Devan Fischer (M/SC) Fall Jacob Lutterman (MIN) 28
182 Taylor Lundebrek (MIN) Fall Artura Stefanoni (M/WC) 1:48
195 Bradley Jacobs (MIN) Fall Alex Thompson (M/SC) 5:24
220 J. R. Formo (MIN) Fall Jimmy Thomas (M/SC) 1:49
285 Chance Borhorst (M/SC) Won by Forfeit

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?