Redwood River Riot

Redwood River Riot
December 14-15
1. Wabasso/Red Rock Central 190.0
2. United South Central 153.0
3. Maple River 147.0
4. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 134.5
5. Sibley East 132.5
6. Saint James Area 119.5
7. Alexandria 112.5
8. Marshall/Lakeview 89.0
9. Madelia/Truman/Martin Luther 87.5
9. BOLD 87.5
11. Sartell-Saint Stephen 85.5
11. Fairmont/Martin County West 85.5
13. Tri-City United/Cleveland 77.0
14. Canby 74.0
15. Worthington/Round Lake-Brewster 73.0
16. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 69.0
16. Mankato West 69.0
18. Litchfield 67.5
19. Quad County 66.0
20. River Valley 62.5
21. LeSueur-Henderson 59.0
22. Rocori 43.0
23. Fulda/Murray County Central 37.0
24. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 36.0
25. Minneapolis South 34.0
26. Redwood Valley/Cedar Mountain 27.0
27. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 19.0
28. Saint Paul Johnson 17.0

Outstanding Wrestler: Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 170
Pin Award: Jake Wentzlaff, Sibley East, 152 - 5 pins

Brackets/Results

106 pounds
1st: Austin Anderly (LeSueur-Henderson) fall 5:23 Domonic Alger (United South Central)
3rd: Charlie Dundas (Mankato West) dec 11-6 Ben Bogart (Alexandria)
5th: Mario Gomez (River Valley) dec 6-3 Rylee Molitor (Sartell-Saint Stephen)
7th: Hser Eh Pwae (Worthington/Round Lake-Brewster) dec 7-4 Caleb Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg)
113 pounds
1st: Trevor Schultz (Fairmont/Martin County West) maj dec 10-2 Zack Kuhns (Maple River)
3rd: Cody Hanson (Saint James Area) maj dec 9-1 Brady Zitzmann (BOLD)
5th: Dillon Kubiatowicz (New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva) maj dec 10-2 Colten Specht (Quad County)
7th: Adam Kunz (Rocori) fall 3:57 Adam Knutson (United South Central)
120 pounds
1st: Anthony Luft (Worthington/Round Lake-Brewster) maj dec 13-0 Spencer Jenniges (Wabasso/Red Rock Central)
3rd: Nick Meyer (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) dec 6-2 Jacob Gonsalez (United South Central)
5th: Trent Piepenburg (Alexandria) INJ DEF Quentin Beiningen (Canby)
7th: Logan Axford (Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove) dec 7-3 Dillion Thooft (Redwood Valley/Cedar Mountain)
126 pounds
1st: Richard Soto (Saint James Area) dec 9-3 Russell Caldwell (Maple River)
3rd: Cody Peters (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) dec 6-0 Josh Altermatt (Wabasso/Red Rock Central)
5th: Sam Baier (River Valley) dec 7-1 Blake Olhausen (Alexandria)
7th: Isaac Pfeffer (Madelia/Truman/Martin Luther) fall 3:19 Levi Nelson (Tri-City United/Cleveland)
132 pounds
1st: Dylan Herman (United South Central) fall 3:25 Bryon Forstner (Madelia/Truman/Martin Luther)
3rd: Tyler Jones (Litchfield) dec 10-3 Derek Christians (Wabasso/Red Rock Central)
5th: Jason Meyer (Sibley East) dec 6-4 Mason Rutt (Tri-City United/Cleveland)
7th: Cody Buerman (Rocori) dec 5-3 Trevor Fagen (Quad County)
138 pounds
1st: Mason Brownlee (Tri-City United/Cleveland) maj dec 12-3 Hunter Retzlaff (Sibley East)
3rd: Derek Herman (United South Central) dec 9-2 TJ Fulton (Wabasso/Red Rock Central)
5th: Zach Motschke (Sartell-Saint Stephen) dec 4-2 Michael Straw (Minneapolis South)
7th: Brock Northern (Canby) dec 9-4 Isaac Carreon (Saint James Area)
145 pounds
1st: Tony Hubbard (Alexandria) dec 11-5 Aaron Trio (Maple River)
3rd: Brandon Strong (Minneapolis South) maj dec 21-7 Jon Whitney (Madelia/Truman/Martin Luther)
5th: Tyler Logan (New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva) dec 7-4 Dominic Ourada (Wabasso/Red Rock Central)
7th: Nick Warne (Rocori) Inj def Nick Stoks (Canby)
152 pounds
1st: Zach Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) dec 6-0 Tanner Rohlik (Wabasso/Red Rock Central)
3rd: Joe Weber (Fairmont/Martin County West) dec 3-1 Chaz Rousch (BOLD)
5th: Austin Campbell (Canby) fall 3:45 Kyle Schoneck (Maple River)
7th: Jake Wenzlaff (Sibley East) fall 5:56 Zach Fischer (Quad County)
160 pounds
1st: Chris Pfarr (LeSueur-Henderson) dec 5-3 Josh Selly (Tri-City United/Cleveland)
3rd: Mitchell Schroepfer (Wabasso/Red Rock Central) dec 6-1 Xavier Dahlgren (Mankato West)
5th: Mitch Stoltzman (Maple River) dec 3-1 Ben Steffel (BOLD)
7th: Zack Gleiter (Saint James Area) dec 6-2 Theo Deuel (Sartell-Saint Stephen)
170 pounds
1st: Adam Cooling (Madelia/Truman/Martin Luther) dec 4-1 Jordon Rothers (Kerkhoven-Murdock-Sunburg)
3rd: Aaron Bates (Sibley East) dec OT 6-5 Alex Hatch (BOLD)
5th: Dillon Parpart (New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva) dec 7-5 Ben Loosbrock (Fulda/Murray County Central)
7th: Blake Altermatt (Wabasso/Red Rock Central) maj dec 13-4 Blake Schroeder (Worthington/Round Lake-Brewster)
182 pounds
1st: Colten Carlson (United South Central) dec 1-0 Daniel Vitale (Sartell-Saint Stephen)
3rd: Jordan Schroepfer (Wabasso/Red Rock Central) fall 0:56 Campbell Hofstetter (Marshall/Lakeview)
5th: Devin Wolle (Saint James Area) dec 7-3 Christian Full (Canby)
7th: Tyler Olsen (Maple River) maj dec 16-5 Nathan King (Litchfield)
195 pounds
1st: Tyler Jakes (Mankato West) dec 9-5 Jordan Staab (Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley)
3rd: Carson Hagen (Worthington/Round Lake-Brewster) maj dec 9-1 Casey Decker (Maple River)
5th: Logan Sonnek (United South Central) dec 5-3 Keith Maxon (New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva)
7th: Brady Bierl (Wabasso/Red Rock Central) maj dec 12-4 Jared Holland (Marshall/Lakeview)
220 pounds
1st: Nathan Rose (Sibley East) T-fall 20-5 Justin Cumberbatch (Alexandria)
3rd: Brady Goeble (Sartell-Saint Stephen) dec 10-4 Max Kaping (Litchfield)
5th: Justin Varpness (Marshall/Lakeview) dec 4-3 Chase Norton (Kerkhoven-Murdock-Sunburg)
7th: Brian Behrends (Fulda/Murray County Central) dec 5-3 Trevor Nissen (BOLD)
285 pounds
1st: Lance Briard (River Valley) dec 3-2 Colton Hines (Fairmont/Martin County West)
3rd: Austin Nath (Marshall/Lakeview) fall 1:40 Alex Schroepfer (Wabasso/Red Rock Central) fall 0:28
5th: Jason Mertens (Quad County) fall 3:46 Alex Burns (Tri-City United/Cleveland)
7th: Tyler Hoffman (Rocori) dec 4-1 Victor Torres (Saint James Area)
Bookmark the permalink.

Comments are closed.