NWCA/Cliff Keen Division I National Dual Meet Championships

National Duals

The 2013 NWCA/Cliff Keen Division I National Dual Meet Championships take place on Sunday, February 17 at four regional sites and Friday-Saturday, February 22-23 in Minneapolis, Minn.


Finals Schedule and Information
Friday, February 22 and Saturday, February 23, 2013

At University of Minnesota

Tickets – click here
All-Session: $ 40.00
Single Session: $15 for sessions 1 and 2; $20 for session 3


nationaldualsfinals2013


Championship:

Minnesota defeated Oklahoma State 28-9
125 – David Thorn (Minnesota) over Eddie Klimara (Oklahoma State) Dec 5-2
133 – Chris Dardanes (Minnesota) over Jonathon Morrison (Oklahoma State) TB-2 4-2
141 – Nick Dardanes (Minnesota) over Julian Feikert (Oklahoma State) Maj 14-5
149 – Jordan Oliver (Oklahoma State) over Dylan Ness (Minnesota) Dec 6-4
157 – Alex Dieringer (Oklahoma State) over Danny Zilverberg (Minnesota) Dec 3-1
165 – Tyler Caldwell (Oklahoma State) over Cody Yohn (Minnesota) Dec 7-2
174 – Logan Storley (Minnesota) over Chris Perry (Oklahoma State) Pin 8:20
184 – Kevin Steinhaus (Minnesota) over Christopher Chionuma (Oklahoma State) Dec 4-3
197 – Scott Schiller (Minnesota) over Blake Rosholt (Oklahoma State) Dec 6-2
285 – Tony Nelson (Minnesota) over Alan Gelogaev (Oklahoma State) Pin 4:50

3rd Place Match:

Missouri defeated Iowa 18-16
125 – Alan Waters (Missouri) over Matt McDonough (Iowa) Dec 3-0
133 – Tony Ramos (Iowa) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Josh Dziewa (Iowa) over Nicholas Hucke (Missouri) Maj 10-2
149 – Drake Houdashelt (Missouri) over Brody Grothus (Iowa) Dec 6-2
157 – Kyle Bradley (Missouri) over Derek St. John (Iowa) Dec 4-3
165 – Nick Moore (Iowa) over Zach Toal (Missouri) OT 3-1
174 – Michael Evans (Iowa) over Todd Porter (Missouri) Dec 5-2
184 – Mike Larson (Missouri) over Ethen Lofthouse (Iowa) Dec 3-2
197 – Brent Haynes (Missouri) over Nathan Burak (Iowa) Dec 1-0
285 – Dominque Bradley (Missouri) over Bobby Telford (Iowa) SV-2 4-2

Semifinals:

Oklahoma State defeated Missouri 22-9
125 – Alan Waters (Missouri) over Eddie Klimara (Oklahoma State) Dec 3-1
133 – Jonathon Morrison (Oklahoma State) over Nathan McCormick (Missouri) Dec 5-1
141 – Nicholas Hucke (Missouri) over Julian Feikert (Oklahoma State) Dec 4-1
149 – Jordan Oliver (Oklahoma State) over Drake Houdashelt (Missouri) Maj 15-5
157 – Alex Dieringer (Oklahoma State) over Kyle Bradley (Missouri) Dec 6-2
165 – Tyler Caldwell (Oklahoma State) over Zach Toal (Missouri) Dec 4-0
174 – Chris Perry (Oklahoma State) over Todd Porter (Missouri) Dec 3-2
184 – Christopher Chionuma (Oklahoma State) over Mike Larson (Missouri) SV-1 6-4
197 – Brent Haynes (Missouri) over Darnell Bortz (Oklahoma State) Dec 10-4
285 – Alan Gelogaev (Oklahoma State) over Dominque Bradley (Missouri) Dec 4-3

Minnesota defeated Iowa 22-15
125 – Matt McDonough (Iowa) over David Thorn (Minnesota) Dec 8-2
133 – Tony Ramos (Iowa) over Chris Dardanes (Minnesota) Pin 6:40
141 – Nick Dardanes (Minnesota) over Mark Ballweg (Iowa) Maj 12-4
149 – Dylan Ness (Minnesota) over Mike Kelly (Iowa) Pin 2:39
157 – Derek St. John (Iowa) over Danny Zilverberg (Minnesota) Dec 7-4
165 – Nick Moore (Iowa) over Cody Yohn (Minnesota) Dec 4-2
174 – Logan Storley (Minnesota) over Michael Evans (Iowa) Dec 3-1
184 – Kevin Steinhaus (Minnesota) over Grant Gambrall (Iowa) Dec 4-0
197 – Scott Schiller (Minnesota) over Nathan Burak (Iowa) Dec 9-3
285 – Tony Nelson (Minnesota) over Bobby Telford (Iowa) Dec 3-1

Quarterfinals:

Oklahoma State defeated Illinois 33-3
125 – Jesse Delgado (Illinois) over Eddie Klimara (Oklahoma State) Dec 4-3
133 – Jonathon Morrison (Oklahoma State) over Daryl Thomas (Illinois) Maj 12-1
141 – Julian Feikert (Oklahoma State) over Steven Rodrigues (Illinois) Dec 3-2
149 – Jordan Oliver (Oklahoma State) over Caleb Ervin (Illinois) Pin 0:58
157 – Alex Dieringer (Oklahoma State) over Matt Nora (Illinois) Maj 14-5
165 – Tyler Caldwell (Oklahoma State) over Conrad Polz (Illinois) Dec 2-0
174 – Chris Perry (Oklahoma State) over Jordan Blanton (Illinois) Dec 2-1
184 – Christopher Chionuma (Oklahoma State) over Tony Dallago (Illinois) Dec 7-5
197 – Blake Rosholt (Oklahoma State) over Mario Gonzalez (Illinois) 2OT 6-3
285 – Alan Gelogaev (Oklahoma State) over Chris Lopez (Illinois) Maj 17-5

Missouri defeated Ohio State 28-6
125 – Alan Waters (Missouri) over Nikko Triggas (Ohio State) Pin 3:58
133 – Logan Stieber (Ohio State) over Nathan McCormick (Missouri) Dec 8-2
141 – Hunter Stieber (Ohio State) over Nicholas Hucke (Missouri) Dec 8-4
149 – Drake Houdashelt (Missouri) over Cam Tessari (Ohio State) Dec 4-2
157 – Kyle Bradley (Missouri) over Josh Demas (Ohio State) SV-1 4-2
165 – Zach Toal (Missouri) over Mark Martin (Ohio State) Dec 1-0
174 – Todd Porter (Missouri) over Nick Heflin (Ohio State) Dec 4-3
184 – Mike Larson (Missouri) over Cody Magrum (Ohio State) Dec 5-0
197 – Brent Haynes (Missouri) over Andrew Campolattano (Ohio State) Dec 5-0
285 – Dominque Bradley (Missouri) over Andrew Campolattano (Ohio State) Maj 12-4

Minnesota defeated Virginia Tech 28-8
125 – Jarrod Garnett (Virginia Tech) over David Thorn (Minnesota) Dec 10-7
133 – Chris Dardanes (Minnesota) over Erik Spjut (Virginia Tech) Maj 14-4
141 – Nick Dardanes (Minnesota) over Zach Neibert (Virginia Tech) Dec 9-2
149 – Dylan Ness (Minnesota) over Nick Brascetta (Virginia Tech) Dec 7-6
157 – Danny Zilverberg (Minnesota) over Jesse Dong (Virginia Tech) Dec 5-0
165 – Peter Yates (Virginia Tech) over Cody Yohn (Minnesota) TF 18-2
174 – Logan Storley (Minnesota) over Austin Gabel (Virginia Tech) Dec 8-2
184 – Kevin Steinhaus (Minnesota) over Nick Vetterlein (Virginia Tech) Pin 4:33
197 – Scott Schiller (Minnesota) over Bobby LaVelle (Virginia Tech) Dec 9-7
285 – Tony Nelson (Minnesota) over David Marone (Virginia Tech) Dec 4-0

Iowa defeated Cornell 21-16
125 – Matt McDonough (Iowa) over Nahshon Garrett (Cornell) Dec 8-3
133 – Tony Ramos (Iowa) over Bricker Dixon (Cornell) Pin 6:11
141 – Michael Nevinger (Cornell) over Mark Ballweg (Iowa) Dec 3-1
149 – Christopher Villalonga (Cornell) over Mike Kelly (Iowa) Dec 3-1
157 – Derek St. John (Iowa) over Jesse Shanaman (Cornell) Maj 11-3
165 – Kyle Dake (Cornell) over Nick Moore (Iowa) Maj 13-4
174 – Michael Evans (Iowa) over George Pickett (Cornell) Maj 11-2
184 – Steve Bosak (Cornell) over Ethen Lofthouse (Iowa) Dec 3-2
197 – Jace Bennett (Cornell) over Nathan Burak (Iowa) Dec 6-3
285 – Bobby Telford (Iowa) over Jacob Aiken-Phillips (Cornell) Maj 9-0


Regional Schedule and Information
Sunday, February 17, 2013

Host sites:

Cornell University Regional Champion: Cornell

  • Round 1 – 12:00 pm CT
    • #1 Cornell 42, #4 Hofstra 0
    • #3 Nebraska 28, #2 Virginia 8
  • Round 2 – 2:00 pm CT
    • 1st: #1 Cornell 19, #3 Nebraska 17
    • 3rd: #2 Virginia 21, #4 Hofstra 15
  • Brackets and Results

1st Place

Cornell defeated Nebraska 19-17
125 – Nahshon Garrett (Cornell) over Eric Coufal (Nebraska) Maj 11-3
133 – Bricker Dixon (Cornell) over Shawn Nagel (Nebraska) Dec 3-2
141 – Michael Nevinger (Cornell) over Ridge Kiley (Nebraska) Dec 6-2
149 – Jake Sueflohn (Nebraska) over Christopher Villalonga (Cornell) Maj 12-3
157 – James Green (Nebraska) over Jesse Shanaman (Cornell) Dec 5-2
165 – Kyle Dake (Cornell) over Tyler Koehn (Nebraska) Pin 3:57
174 – Robert Kokesh (Nebraska) over Marshall Peppelman (Cornell) Maj 13-3
184 – Steve Bosak (Cornell) over Josh Ihnen (Nebraska) Dec 3-0
197 – Caleb Kolb (Nebraska) over Jace Bennett (Cornell) Dec 7-5
285 – Spencer Johnson (Nebraska) over Stryker Lane (Cornell) Dec 5-2

3rd Place

Virginia defeated Hofstra 21-15
125 – Matthew Snyder (Virginia) over Steve Bonanno (Hofstra) Dec 5-2
133 – Jamie Franco (Hofstra) over George DiCamillo (Virginia) Dec 6-2
141 – Luke Vaith (Hofstra) over Jimmy Nehls (Virginia) Dec 5-2
149 – Derek Valenti (Virginia) over Cody Ruggirello (Hofstra) Dec 5-3
157 – Tyler Banks (Hofstra) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Nicholas Sulzer (Virginia) over Nick Terdick (Hofstra) Dec 13-6
174 – Jonathan Fausey (Virginia) over Jermaine John (Hofstra) Dec 3-2
184 – Stephen Doty (Virginia) over David Heitman (Hofstra) Pin 3:00
197 – Zach Nye (Virginia) over Tim Murphy (Hofstra) Dec 4-0
285 – Zeal McGrew (Hofstra) over Patrick Gillen (Virginia) Dec 3-1

Semifinals:

Cornell defeated Hofstra 42-0
125 – Nahshon Garrett (Cornell) over Steve Bonanno (Hofstra) Dec 11-5
133 – Bricker Dixon (Cornell) over Jamie Franco (Hofstra) Dec 4-3
141 – Michael Nevinger (Cornell) over Luke Vaith (Hofstra) Dec 3-0
149 – Christopher Villalonga (Cornell) over Cody Ruggirello (Hofstra) Dec 6-2
157 – Jesse Shanaman (Cornell) over Tyler Banks (Hofstra) Dec 2-1
165 – Kyle Dake (Cornell) over Nick Terdick (Hofstra) Pin 1:57
174 – Marshall Peppelman (Cornell) over Jermaine John (Hofstra) Dec 3-2
184 – Steve Bosak (Cornell) over David Heitman (Hofstra) Pin 1:47
197 – Jace Bennett (Cornell) over Tim Murphy (Hofstra) Pin 1:51
285 – Stryker Lane (Cornell) over Zeal McGrew (Hofstra) Pin 1:11

Nebraska defeated Virginia 28-8
125 – Matthew Snyder (Virginia) over Eric Coufal (Nebraska) TF 16-0
133 – George DiCamillo (Virginia) over Shawn Nagel (Nebraska) Dec 8-2
141 – Ridge Kiley (Nebraska) over Joseph Spisak (Virginia) Dec 5-0
149 – Jake Sueflohn (Nebraska) over Derek Valenti (Virginia) Dec 2-0
157 – Brandon Wilbourn (Nebraska) over Unknown (Unattached) Forf
165 – James Green (Nebraska) over Nicholas Sulzer (Virginia) Dec 5-2
174 – Robert Kokesh (Nebraska) over Jonathan Fausey (Virginia) Dec 7-4
184 – Josh Ihnen (Nebraska) over Stephen Doty (Virginia) Maj 11-3
197 – Caleb Kolb (Nebraska) over Michael Salopek (Virginia) Dec 8-2
285 – Spencer Johnson (Nebraska) over Derek Papagianopoulos (Virginia) Dec 8-2

Kent State University Regional Champion: Oklahoma State

  • Round 1 – 12:00 pm CT
    • #1 Oklahoma State 34, #4 Kent State 10
    • #3 Northern Iowa 24, #2 Wisconsin 15
  • Round 2 – 2:00 pm CT
    • 1st: #1 Oklahoma State 39, #3 Northern Iowa 7
    • 3rd: #4 Kent State 33, #2 Wisconsin 10
  • Brackets and Results

1st Place

Oklahoma State defeated Northern Iowa 39-7
125 – Edward Klimara (Oklahoma State) over Ryan Jauch (Northern Iowa) Maj 10-2
133 – Jonathon Morrison (Oklahoma State) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Joey Lazor (Northern Iowa) over Julian Feikert (Oklahoma State) Maj 10-1
149 – Jordan Oliver (Oklahoma State) over Bart Reiter (Northern Iowa) Maj 13-4
157 – Alex Dieringer (Oklahoma State) over David Bonin (Northern Iowa) Pin 6:34
165 – Tyler Caldwell (Oklahoma State) over Jarrett Jensen (Northern Iowa) Maj 15-2
174 – Chris Perry (Oklahoma State) over Kyle Lux (Northern Iowa) Pin 6:10
184 – Ryan Loder (Northern Iowa) over Christopher Chionuma (Oklahoma State) Dec 6-1
197 – Blake Rosholt (Oklahoma State) over Taylor Kettman (Northern Iowa) TF 19-2
285 – Alan Gelogaev (Oklahoma State) over Blayne Beale (Northern Iowa) Maj 16-6

3rd Place

Kent State defeated Wisconsin 33-10
125 – Steve Mitcheff (Kent State) over Matthew Cavallaris (Wisconsin) Pin 2:55
133 – Tyler Graff (Wisconsin) over Mackenzie McGuire (Kent State) Dec 8-2
141 – Thomas Kelliher (Wisconsin) over Lukas Kern (Kent State) Dec 6-0
149 – Andy Candiello (Kent State) over Unknown (Unattached) Forf
157 – Tommy Sasfy (Kent State) over Charles York (Wisconsin) Dec 7-6
165 – Caleb Marsh (Kent State) over Alex Yde (Wisconsin) Dec 5-2
174 – Sam Wheeler (Kent State) over SCOTT LIEGEL (Wisconsin) Dec 10-5
184 – Casey Newburg (Kent State) over Unknown (Unattached) Forf
197 – Dustin Kilgore (Kent State) over Jackson Hein (Wisconsin) Pin 4:56
285 – Connor Medbery (Wisconsin) over Keith Witt (Kent State) Maj 10-1

Semifinals:

Oklahoma State defeated Kent State 34-10
125 – Steve Mitcheff (Kent State) over Edward Klimara (Oklahoma State) Dec 3-2
133 – Mackenzie McGuire (Kent State) over Jonathon Morrison (Oklahoma State) Dec 3-2
141 – Julian Feikert (Oklahoma State) over Lukas Kern (Kent State) Pin 6:38
149 – Jordan Oliver (Oklahoma State) over Andy Candiello (Kent State) Pin 4:02
157 – Alex Dieringer (Oklahoma State) over Tommy Sasfy (Kent State) Pin 2:13
165 – Tyler Caldwell (Oklahoma State) over Caleb Marsh (Kent State) Dec 4-1
174 – Chris Perry (Oklahoma State) over Mike Vollant (Kent State) Maj 11-2
184 – Christopher Chionuma (Oklahoma State) over Casey Newburg (Kent State) Dec 9-5
197 – Dustin Kilgore (Kent State) over Blake Rosholt (Oklahoma State) Maj 12-3
285 – Alan Gelogaev (Oklahoma State) over Keith Witt (Kent State) Pin 0:39

Northern Iowa defeated Wisconsin 24-15
125 – Ryan Jauch (Northern Iowa) over Matthew Cavallaris (Wisconsin) Maj 11-3
133 – Tyler Graff (Wisconsin) over Levi Wolfensperger (Northern Iowa) Pin 2:55
141 – Joey Lazor (Northern Iowa) over Thomas Kelliher (Wisconsin) Maj 10-2
149 – Bart Reiter (Northern Iowa) over Unknown (Unattached) Forf
157 – David Bonin (Northern Iowa) over Charles York (Wisconsin) Maj 14-1
165 – Jarrett Jensen (Northern Iowa) over Frank Cousins Jr. (Wisconsin) Dec 8-1
174 – SCOTT LIEGEL (Wisconsin) over Kyle Lux (Northern Iowa) Dec 7-3
184 – Ryan Loder (Northern Iowa) over Benjamin Cox (Wisconsin) Dec 8-2
197 – Jackson Hein (Wisconsin) over Taylor Kettman (Northern Iowa) Dec 4-0
285 – Connor Medbery (Wisconsin) over Blayne Beale (Northern Iowa) Dec 6-0

Oregon State Regional Champion: Virginia Tech

  • Round 1 – 3:00 pm CT
    • #1 Virginia Tech 33, #4 Oklahoma 6
    • #2 Oregon State 22, #3 Michigan 13
  • Round 2 – 5:00 pm CT
    • 1st: #1 Virginia Tech 19, #2 Oregon State 15
    • 3rd: #3 Michigan 27,  #4 Oklahoma 19
  • Brackets and Results

1st Place

Virginia Tech defeated Oregon State 19-15
125 – Jarrod Garnett (Virginia Tech) over Joey Palmer (Oregon State) Dec 8-3
133 – Erik Spjut (Virginia Tech) over Drew Van Anrooy (Oregon State) Dec 3-2
141 – Michael Mangrum (Oregon State) over Zach Neibert (Virginia Tech) Dec 7-3
149 – Scott Sakaguchi (Oregon State) over Nick Brascetta (Virginia Tech) Dec 3-1
157 – Jesse Dong (Virginia Tech) over Roger Pena (Oregon State) Dec 5-4
165 – Peter Yates (Virginia Tech) over Seth Thomas (Oregon State) TF4 15-0
174 – Austin Gabel (Virginia Tech) over Cody Weishoff (Oregon State) Dec 6-2
184 – Nick Vetterlein (Virginia Tech) over Austin Morehead (Oregon State) Dec 15-8
197 – Taylor Meeks (Oregon State) over Derrick Borlie (Virginia Tech) Inj 0:00
285 – Chad Hanke (Oregon State) over David Marone (Virginia Tech) Dec 7-6

3rd Place

Michigan defeated Oklahoma 27-19
125 – Kyle Garcia (Oklahoma) over Sean Boyle (Michigan) Dec 9-8
133 – Rosario Bruno (Michigan) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Kendric Maple (Oklahoma) over James Hillock (Michigan) TF 18-3
149 – Eric Grajales (Michigan) over Unknown (Unattached) Forf
157 – Matt Lester (Oklahoma) over Michael Carpenter (Michigan) TF 18-0
165 – Patrick Graham (Oklahoma) over Taylor Massa (Michigan) Dec 5-1
174 – Daniel Yates (Michigan) over Matt Reed (Oklahoma) Pin 5:23
184 – Christopher Heald (Michigan) over Nolan McBryde (Oklahoma) Dec 10-4
197 – Maxwell Huntley (Michigan) over Brad Johnson (Oklahoma) DQ
285 – Keldrick Hall (Oklahoma) over Benjamin Apland (Michigan) Dec 6-5

Semifinals:

Virginia Tech defeated Oklahoma 33-6
125 – Jarrod Garnett (Virginia Tech) over Kyle Garcia (Oklahoma) Maj 17-4
133 – Erik Spjut (Virginia Tech) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Kendric Maple (Oklahoma) over Unknown (Unattached) Forf
149 – Nick Brascetta (Virginia Tech) over Nick Lester (Oklahoma) Dec 8-2
157 – Jesse Dong (Virginia Tech) over Justin DeAngelis (Oklahoma) Maj 8-0
165 – Peter Yates (Virginia Tech) over Patrick Graham (Oklahoma) Dec 7-2
174 – Austin Gabel (Virginia Tech) over Matt Reed (Oklahoma) Maj 11-2
184 – Nick Vetterlein (Virginia Tech) over Nolan McBryde (Oklahoma) Dec 10-6
197 – Derrick Borlie (Virginia Tech) over Brad Johnson (Oklahoma) Dec 8-2
285 – David Marone (Virginia Tech) over Keldrick Hall (Oklahoma) SV-1 3-1

Oregon State defeated Michigan 22-13
125 – Sean Boyle (Michigan) over Joey Palmer (Oregon State) Dec 10-6
133 – Drew Van Anrooy (Oregon State) over Rosario Bruno (Michigan) Dec 3-1
141 – Michael Mangrum (Oregon State) over James Hillock (Michigan) Maj 12-4
149 – Eric Grajales (Michigan) over Scott Sakaguchi (Oregon State) Dec 6-4
157 – Roger Pena (Oregon State) over Michael Carpenter (Michigan) Dec 8-4
165 – Taylor Massa (Michigan) over Seth Thomas (Oregon State) Dec 13-7
174 – Daniel Yates (Michigan) over Cody Weishoff (Oregon State) Maj 13-4
184 – Austin Morehead (Oregon State) over Christopher Heald (Michigan) Pin 4:16
197 – Taylor Meeks (Oregon State) over Maxwell Huntley (Michigan) Dec 7-5
285 – Chad Hanke (Oregon State) over Benjamin Apland (Michigan) Dec 3-2

University of Missouri Regional Champion: Missouri

  • Round 1 – 10:00 am CT
    • #1 Missouri 27, #4 Maryland 13
    • #2 Purdue 20, #3 Wyoming 16
  • Round 2 – 12:00 pm CT
    • 1st: #1 Missouri 27, #2 Purdue 15
    • 3rd: #3 Wyoming 20, #4 Maryland 12
  • Brackets and Results

1st Place

Missouri defeated Purdue 27-15
125 – Alan Waters (Missouri) over Camden Eppert (Purdue) Maj 15-3
133 – Nathan McCormick (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Brandon Nelsen (Purdue) over Nicholas Hucke (Missouri) Dec 8-4
149 – Drake Houdashelt (Missouri) over Frankie Porras (Purdue) TF 20-5
157 – Tommy Churchard (Purdue) over Kyle Bradley (Missouri) Dec 9-5
165 – Pat Robinson (Purdue) over Trevor Wiest (Missouri) Dec 6-1
174 – Todd Porter (Missouri) over Chad Welch (Purdue) Maj 17-4
184 – Johnny Eblen (Missouri) over Andrew Wiseman (Purdue) Maj 15-2
197 – Braden Atwood (Purdue) over Brent Haynes (Missouri) Pin 3:13
285 – Dominque Bradley (Missouri) over Alex White (Purdue) Maj 21-7

3rd Place

Maryland defeated Wyoming 20-12
125 – Tyler Cox (Wyoming) over Shane Gentry (Maryland) SV-1 13-11
133 – Geoffrey Alexander (Maryland) over Kasey Garnhart (Wyoming) Dec 11-7
141 – McCade Ford (Wyoming) over Shane Arechiga (Maryland) Dec 5-4
149 – Louis Mascola (Maryland) over Brandon Richardson (Wyoming) Dec 4-2
157 – Andy McCulley (Wyoming) over Danny Orem (Maryland) Dec 8-1
165 – Dakota Friesth (Wyoming) over Domenic Derobertis (Maryland) Dec 6-3
174 – Josh Asper (Maryland) over Lee Helbig (Wyoming) Dec 9-5
184 – Jimmy Sheptock (Maryland) over Shane Woods (Wyoming) Maj 13-2
197 – Christian Boley (Maryland) over Michael Poulos (Wyoming) Maj 13-3
285 – Dallas Brown (Maryland) over Leland Pfeifer (Wyoming) Dec 8-5

Semifinals:

Missouri defeated Maryland 27-13
125 – Alan Waters (Missouri) over Shane Gentry (Maryland) Maj 11-2
133 – Nathan McCormick (Missouri) over Geoffrey Alexander (Maryland) Dec 4-1
141 – Nicholas Hucke (Missouri) over Shane Arechiga (Maryland) Dec 6-2
149 – Drake Houdashelt (Missouri) over Louis Mascola (Maryland) Maj 13-4
157 – Kyle Bradley (Missouri) over Danny Orem (Maryland) Maj 12-1
165 – Zach Toal (Missouri) over Domenic Derobertis (Maryland) Dec 8-1
174 – Josh Asper (Maryland) over Todd Porter (Missouri) Dec 3-1
184 – Jimmy Sheptock (Maryland) over Johnny Eblen (Missouri) Maj 10-2
197 – Christian Boley (Maryland) over Brent Haynes (Missouri) Pin 2:59
285 – Dominque Bradley (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf

Purdue defeated Wyoming 20-16
125 – Tyler Cox (Wyoming) over Camden Eppert (Purdue) Maj 19-7
133 – Cashé Quiroga (Purdue) over Kasey Garnhart (Wyoming) Maj 12-4
141 – Brandon Nelsen (Purdue) over Zach Zehner (Wyoming) Pin 6:15
149 – Ivan Lopouchanski (Purdue) over Brandon Richardson (Wyoming) Dec 4-1
157 – Andy McCulley (Wyoming) over Tommy Churchard (Purdue) Dec 6-2
165 – Dakota Friesth (Wyoming) over Pat Robinson (Purdue) Dec 7-3
174 – Chad Welch (Purdue) over Lee Helbig (Wyoming) Maj 13-1
184 – Shane Woods (Wyoming) over Kyle Mosier (Purdue) Dec 3-2
197 – Alfonso Hernandez (Wyoming) over Braden Atwood (Purdue) SV-1 9-7
285 – Alex White (Purdue) over Leland Pfeifer (Wyoming) Dec 4-1

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?