Big Ten Championships

Big Ten Championships results. March 9-10, 2013 at Champaign, Ill.

Brackets (pdf)

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1. Penn State 151.0
2. Minnesota 139.0
3. Iowa 133.5
4. Ohio State 109.5
5. Illinois 85.5
6. Michigan 75.0
7. Nebraska 61.0
8. Northwestern 56.0
9. Purdue 38.0
10. Wisconsin 37.0
11. Indiana 30.5
12. Michigan State 22.0

Big Ten Co-Coaches of the Year: J Robinson (MINN) and Cael Sanderson (PSU)
Big Ten Wrestler of the Year: Ed Ruth (PSU)
Big Ten Freshman of the Year: Connor Medbery (Wisc)
Big Ten Tournament Oustanding Wrestler: Jesse Delgado (ILL)

Big Ten Conference NCAA National Championships automatic qualifiers:
125: top 7
133: top 7
141: top 6
149: top 8
157: top 7
165: top 8
174: top 8
184: top 6
197: top 8
285: top 9
Total: 74

125 Pounds
1st Place – Jesse Delgado of Illinois
2nd Place – Matt McDonough of Iowa
3rd Place – Nicholas Megaludis of Penn State
4th Place – Sean Boyle of Michigan
5th Place – Nikko Triggas of Ohio State
6th Place – David Thorn of Minnesota
7th Place – Joe Duca of Indiana
8th Place – Camden Eppert of Purdue
1st: Jesse Delgado (Illinois) 20-3 over Matt McDonough (Iowa) 20-3 (Dec 10-4).
3rd: Nicholas Megaludis (Penn State ) 24-3 over Sean Boyle (Michigan) 22-10 (Dec 4-1).
5th: Nikko Triggas (Ohio State) 21-12 over David Thorn (Minnesota) 13-10 (TB-1 3-2).
7th: Joe Duca (Indiana) 15-16 over Camden Eppert (Purdue) 23-13 (Dec 8-3).

133 Pounds
1st Place – Logan Stieber of Ohio State
2nd Place – Tony Ramos of Iowa
3rd Place – Tyler Graff of Wisconsin
4th Place – Chris Dardanes of Minnesota
5th Place – Jordan Conaway of Penn State
6th Place – Daryl Thomas of Illinois
7th Place – Rossi Bruno of Michigan
8th Place – Shawn Nagel of Nebraska
1st: Logan Stieber (Ohio State) 22-0 over Tony Ramos (Iowa) 26-1 (SV-1 3-1).
3rd: Tyler Graff (Wisconsin) 28-5 over Chris Dardanes (Minnesota) 17-6 (Dec 4-1).
5th: Jordan Conaway (Penn State ) 16-8 over Daryl Thomas (Illinois) 17-10 (Dec 4-1).
7th: Rossi Bruno (Michigan) 14-16 over Shawn Nagel (Nebraska) 16-17 (Dec 5-2).

141 Pounds
1st Place – Hunter Stieber of Ohio State
2nd Place – Mark Ballweg of Iowa
3rd Place – Nick Dardanes of Minnesota
4th Place – Brandon Nelsen of Purdue
5th Place – Bryan Pearsall of Penn State
6th Place – Pasquale Greco of Northwestern
7th Place – Camryn Jackson of Michigan
8th Place – Thomas Kelliher of Wisconsin
1st: Hunter Stieber (Ohio State) 31-0 over Mark Ballweg (Iowa) 21-5 (Dec 8-3).
3rd: Nick Dardanes (Minnesota) 25-7 over Brandon Nelsen (Purdue) 25-12 (Maj 13-3).
5th: Bryan Pearsall (Penn State ) 23-9 over Pasquale Greco (Northwestern) 14-11 (SV-1 4-2).
7th: Camryn Jackson (Michigan) 11-6 over Thomas Kelliher (Wisconsin) 12-17 (Pin 3:25).

149 Pounds
1st Place – Dylan Ness of Minnesota
2nd Place – Jake Sueflohn of Nebraska
3rd Place – Ivan Lopouchanski of Purdue
4th Place – Andrew Alton of Penn State
5th Place – Dan Osterman of Michigan State
6th Place – Ian Paddock of Ohio State
7th Place – Eric Grajales of Michigan
8th Place – Caleb Ervin of Illinois
1st: Dylan Ness (Minnesota) 14-4 over Jake Sueflohn (Nebraska) 22-5 (Pin 3:27).
3rd: Ivan Lopouchanski (Purdue) 27-2 over Andrew Alton (Penn State ) 26-4 (Pin 4:09).
5th: Dan Osterman (Michigan State) 20-12 over Ian Paddock (Ohio State) 15-7 (Dec 6-3).
7th: Eric Grajales (Michigan) 22-6 over Caleb Ervin (Illinois) 19-12 (Pin 2:40).

157 Pounds
1st Place – Jason Welch of Northwestern
2nd Place – James Green of Nebraska
3rd Place – Derek St. John of Iowa
4th Place – Josh Demas of Ohio State
5th Place – Danny Zilverberg of Minnesota
6th Place – Dylan Alton of Penn State
7th Place – Ryan Watts of Michigan State
8th Place – Taylor Walsh of Indiana
1st: Jason Welch (Northwestern) 30-1 over James Green (Nebraska) 20-4 (Pin 6:38).
3rd: Derek St. John (Iowa) 26-2 over Josh Demas (Ohio State) 18-10 (Dec 3-2).
5th: Danny Zilverberg (Minnesota) 16-12 over Dylan Alton (Penn State ) 25-6 (Dec 6-2).
7th: Ryan Watts (Michigan State) 21-12 over Taylor Walsh (Indiana) 29-10 (Dec 3-2).

165 Pounds
1st Place – David Taylor of Penn State
2nd Place – Conrad Polz of Illinois
3rd Place – Cody Yohn of Minnesota
4th Place – Nick Moore of Iowa
5th Place – Taylor Massa of Michigan
6th Place – Pierce Harger of Northwestern
7th Place – Ryan Leblanc of Indiana
8th Place – Mark Martin of Ohio State
1st: David Taylor (Penn State ) 26-1 over Conrad Polz (Illinois) 20-6 (Maj 9-1).
3rd: Cody Yohn (Minnesota) 24-11 over Nick Moore (Iowa) 17-8 (SV-1 6-1).
5th: Taylor Massa (Michigan) 25-7 over Pierce Harger (Northwestern) 25-8 (TF 17-0).
7th: Ryan Leblanc (Indiana) 22-8 over Mark Martin (Ohio State) 17-16 (Dec 3-1).
*Pat Robinson (Purdue) over Frank Cousins (Wisconsin) 7-5
*Austin Wilson (Nebraska) over at Robinson (Purdue) 12-1

174 Pounds
1st Place – Matt Brown of Penn State
2nd Place – Mike Evans of Iowa
3rd Place – Robert Kokesh of Nebraska
4th Place – Jordan Blanton of Illinois
5th Place – Nick Heflin of Ohio State
6th Place – Dan Yates of Michigan
7th Place – Logan Storley of Minnesota
8th Place – Chad Welch of Purdue
1st: Matt Brown (Penn State ) 25-4 over Mike Evans (Iowa) 19-4 (Dec 7-3).
3rd: Robert Kokesh (Nebraska) 33-3 over Jordan Blanton (Illinois) 19-10 (Dec 4-3).
5th: Nick Heflin (Ohio State) 15-5 over Dan Yates (Michigan) 21-9 (Dec 5-3).
7th: Logan Storley (Minnesota) 24-3 over Chad Welch (Purdue) 22-13 (Maj 11-3).
*Lee Munster (Northwestern) over Scott Liegel (Wisconsin) 5-2

184 Pounds
1st Place – Ed Ruth of Penn State
2nd Place – Kevin Steinhaus of Minnesota
3rd Place – Ethen Lofthouse of Iowa
4th Place – Josh Ihnen of Nebraska
5th Place – CJ Magrum of Ohio State
6th Place – Tony Dallago of Illinois
7th Place – Chris Heald of Michigan
8th Place – Luke Sheridan of Indiana
1st: Ed Ruth (Penn State ) 28-0 over Kevin Steinhaus (Minnesota) 26-2 (Dec 5-3).
3rd: Ethen Lofthouse (Iowa) 17-7 over Josh Ihnen (Nebraska) 24-6 (Dec 8-1).
5th: CJ Magrum (Ohio State) 17-7 over Tony Dallago (Illinois) 12-12 (Dec 5-1).
7th: Chris Heald (Michigan) 12-18 over Luke Sheridan (Indiana) 22-14 (SV-1 3-1).

197 Pounds
1st Place – Quentin Wright of Penn State
2nd Place – Scott Schiller of Minnesota
3rd Place – Mario Gonzalez of Illinois
4th Place – Nathan Burak of Iowa
5th Place – Andrew Campolattano of Ohio State
6th Place – Max Huntley of Michigan
7th Place – Jackson Hein of Wisconsin
8th Place – Braden Atwood of Purdue
1st: Quentin Wright (Penn State ) 27-0 over Scott Schiller (Minnesota) 24-4 (Dec 5-3).
3rd: Mario Gonzalez (Illinois) 14-7 over Nathan Burak (Iowa) 17-15 (Dec 3-2).
5th: Andrew Campolattano (Ohio State) 17-10 over Max Huntley (Michigan) 17-14 (Pin 1:31).
7th: Jackson Hein (Wisconsin) 20-10 over Braden Atwood (Purdue) 25-10 (Dec 4-2).
*Caleb Kolb (Nebraska) over Alex Polizzi (Northwestern) 3-2

285 Pounds
1st Place – Tony Nelson of Minnesota
2nd Place – Mike McMullan of Northwestern
3rd Place – Bobby Telford of Iowa
4th Place – Connor Medbery of Wisconsin
5th Place – Adam Chalfant of Indiana
6th Place – Ben Apland of Michigan
7th Place – Mike McClure of Michigan State
8th Place – Jimmy Lawson of Penn State
1st: Tony Nelson (Minnesota) 28-1 over Mike McMullan (Northwestern) 18-3 (Dec 4-1).
3rd: Bobby Telford (Iowa) 19-6 over Connor Medbery (Wisconsin) 24-6 (Dec 5-2).
5th: Adam Chalfant (Indiana) 26-9 over Ben Apland (Michigan) 18-12 (Maj 16-6).
7th: Mike McClure (Michigan State) 32-5 over Jimmy Lawson (Penn State ) 22-7 (SV-1 (Fall) 7:34).
*Kosta Karageorge (Ohio State) over Chris Lopez (Illinois) 8-3
*Spencer Johnson (Nebraska) over Alex White (Purdue) 5-2

* – matches are to determine a bronze standard wrestler for NCAA Championship at-large qualifiers, they do not count towards team scores.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.