High school section assignments for the next two seasons have been released

The following is a list of new competitive sections for wrestling for the 2013-2014 and 2014-2015 school years. For more information about the Section Assignment process visit www.mshsl.org.

Wrestling
Class: A
Section: 1
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 1A
Chatfield High School
Dover-Eyota High School
Goodhue High School
Kenyon-Wanamingo High School
Lake City High School
Pine Island High School
Saint Charles High School
Triton High School
Wabasha-Kellogg High School
Zumbrota-Mazeppa High School
Coop: 199 “Fillmore C/Lanesboro/M-C
Fillmore Central High School (HOST)
Lanesboro High School
Mabel-Canton High School
Wrestling
Class: A
Section: 2
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
Blooming Prairie High School
Blue Earth Area High School
Hayfield High School
Jackson County Central High School
Maple River High School
Medford High School
New Richland-H-E-G H.S.
Southland High School
United South Central High School
Coop: 190 “Grand Meadow/LeRoy-Os/Kings
Grand Meadow High School (HOST)
Kingsland High School
LeRoy-Ostrander High School
Coop: 393 “Saint Clair/Mankato Loyola
Mankato Loyola High School
Saint Clair High School (HOST)
Wrestling
Class: A
Section: 3
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 3A
B O L D High School
Benson High School
Canby High School
Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
Minneota High School
Montevideo High School
Ortonville High School
Pipestone Area High School
Coop: 2 “Adrian Area
Adrian High School (HOST)
Ellsworth High School
Coop: 465 “Wabasso / Red Rock Central
Red Rock Central High School
Wabasso High School (HOST)
Coop: 488 “Windom/Mountain Lake
Mountain Lake High School
Windom Area High School (HOST)
Wrestling
Class: A
Section: 4
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
LeSueur-Henderson High School
Minneapolis North Community H.S.
Norwood-Young America High School
Paladin Academy
Sibley East High School
St. Agnes High School
Trinity School at River Ridge
Coop: 266 “Madelia/Truman/Martin Luther Jayhawks
Madelia High School (HOST)
Martin Luther High School
Truman High School
Coop: 399 “Saint James Area
Butterfield-Odin High School
Saint James High School (HOST)
Coop: 431 “River Valley Wildcats
Sleepy Eye High School
Springfield High School (HOST)
Coop: 521 “Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Lake Crystal-Wellcome Memorial (HOST)
Nicollet High School
Wrestling
Class: A
Section: 5
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Atwater-Cosmos-Grove City H.S.
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.
Eden Valley-Watkins High School
Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.
Kimball Area High School
Long Prairie-Grey Eagle H.S.
Minnewaska Area H.S.
Osakis High School
Paynesville Area High School
Coop: 67 “Browerville H.S.
Browerville High School (HOST)
St. John Vianney Academy
Wrestling
Class: A
Section: 6
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 6A
Barnesville High School
New York Mills High School
Pelican Rapids High School
Staples-Motley High School
Wadena-Deer Creek High School
Coop: 45 “Bertha-Hewitt/Verndale
Bertha-Hewitt High School (HOST)
Verndale High School
Coop: 63 “Breckenridge/C-Tintah
Breckenridge High School (HOST)
Campbell-Tintah High School
Coop: 346 “Prairie Valley
Eagle Valley High School
Parkers Prairie High School (HOST)
Coop: 484 “Border West Buccaneers
Clinton-Graceville-Beardsley H.S.
Herman-Norcross High School
Wheaton High School (HOST)
Coop: 505 “West Central Area/Ashby/Evansville
Ashby High School
Evansville High School
West Central Area School (HOST)
Wrestling
Class: A
Section: 7
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Aitkin High School
Crosby-Ironton High School
Deer River High School
Fond du Lac Ojibwe High School
Holdingford High School
Ogilvie High School
Pierz High School
Coop: 51 “Blackduck/Cass Lake Bena Bears
Blackduck High School (HOST)
Cass Lake-Bena High School
Coop: 317 “Nash-Kee/ Greenway
Greenway High School
Nashwauk-Keewatin High School (HOST)
Coop: 336 “Mille Lacs Raiders
Isle High School
Onamia High School (HOST)
Coop: 384 “Royalton/Upsala
Royalton High School (HOST)
Upsala High School
Wrestling
Class: A
Section: 8
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 8A
Crookston High School
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
Fertile-Beltrami High School
Frazee High School
Park Rapids Area High School
Red Lake County Central
Coop: 193 “Badger/GB-MR
Badger High School
Greenbush-Middle River High School (HOST)
Coop: 268 “Mahnomen/Waubun
Mahnomen High School (HOST)
Waubun High School
Coop: 284 “United North Central Warriors
Menahga High School (HOST)
Sebeka High School
Coop: 469 “Walker-Hack-Akeley/Nevis
Nevis High School
Walker-Hackensack-Akeley H.S. (HOST)
Coop: 472 “West Marshall Fusion
Stephen-Argyle Central High School
Warren-Alvarado-Oslo High School (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 1
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 1A
Byron High School
Kasson-Mantorville High School
La Crescent High School
Plainview-Elgin-Millville High School
Stewartville High School
Waseca High School
Coop: 6 “Albert Lea Area
Albert Lea High School (HOST)
Alden-Conger High School
Glenville-Emmons High School
Coop: 74 “Caledonia
Caledonia High School (HOST)
Houston High School
Spring Grove High School
Coop: 78 “Cannon Falls
Cannon Falls High School (HOST)
Randolph High School
Coop: 160 “Faribault High School
Bethlehem Academy
Discovery Public School of Faribault
Faribault High School (HOST)
Coop: 256 “Lewiston-Altura/Rushford-Peter
Lewiston-Altura High School (HOST)
Rushford-Peterson High School
Coop: 479 “WEM/JWP
Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.
Waterville-Elysian-Morristown H.S. (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 2
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 2AA
Chaska High School
Delano High School
Mankato East High School
Mankato West High School
New Prague High School
Saint Peter High School
Waconia High School
Coop: 39 “Scott West
Belle Plaine High School (HOST)
Holy Family Academy
Jordan High School
Coop: 180 “Glencoe – Lester Prairie
Glencoe-Silver Lake High School (HOST)
Lester Prairie High School
Coop: 224 “Hutchinson H.S.
Buffalo Lake-Hector-Stewart High School
Hutchinson High School (HOST)
Coop: 305 “Tri-City / Cleveland
Cleveland High School
Tri-City United High School (HOST)
Coop: 475 “Watertown Mayer/ Mayer Luth.
Mayer Lutheran High School
Watertown-Mayer High School (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 3
11 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3A
Luverne High School
Coop: 120 “Dawson-Boyd/Lac Qui Parle
Dawson-Boyd High School (HOST)
Lac qui Parle Valley High School
Coop: 157 “Fairmont/Martin County West
Fairmont High School (HOST)
Martin County West High School
Coop: 175 “Fulda/Murray Cty Central
Fulda High School (HOST)
Murray County Central High School
Coop: 192 “Quad County
MACCRAY High School
Renville County West High School
Yellow Medicine East H.S. (HOST)
Coop: 276 “Marshall/Lakeview Tigers
Lakeview High School
Marshall High School (HOST)
Coop: 310 “MAHACA
Chokio-Alberta High School
Hancock High School
Morris Area School (HOST)
Coop: 322 “New Ulm Eagles
Minnesota Valley Lutheran
New Ulm Cathedral High School
New Ulm High School (HOST)
Wenninger Academy
Coop: 370 “Redwood Valley/Cedar Mountain
Cedar Mountain High School
Redwood Valley High School (HOST)
Coop: 450 “Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove
Tracy-Milroy-Balaton High School (HOST)
Westbrook-Walnut Grove High School
Coop: 495 “Worthington/Round Lake-Brewster
Round Lake-Brewster
Worthington High School (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 4
11 teams in this section
AA Map
Administered by Region 4AA
Mahtomedi High School
Saint Croix Lutheran High School
Saint Paul Como Park H.S.
Saint Paul Highland Park
Saint Paul Humboldt High School
Saint Paul Johnson High School
Saint Thomas Academy
Simley High School
South Saint Paul High School
Washington Technology Magnet School
Coop: 298 “Minnehaha/DeLaSalle
DeLaSalle High School
Minnehaha Academy (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 5
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 6AA
Benilde-St. Margaret’s School
Columbia Heights High School
Fridley High School
Minneapolis Edison High School
Minneapolis Patrick Henry H. S.
Minneapolis Roosevelt High School
Minneapolis Washburn High School
Orono High School
Richfield High School
Rockford High School
Totino-Grace High School
Coop: 65 “Brooklyn Center/Concordia Acad
Brooklyn Center High School (HOST)
Concordia Academy-Roseville
Wrestling
Class: AA
Section: 6
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5A
Becker High School
Big Lake High School
Dassel-Cokato High School
Foley High School
Litchfield High School
Monticello High School
Saint Cloud Tech High School
Willmar High School
Zimmerman High School
Coop: 13 “Annand/M Lk Lightning
Annandale High School (HOST)
Maple Lake High School
Coop: 319 “New London-Spicer H.S.q
DCU Home School
New London-Spicer High School (HOST)
Coop: 780 “Spectrum
Legacy Christian Academy
Spectrum High School (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 7
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 7AA
Chisago Lakes Area High School
Grand Rapids High School
Hibbing High School
Mora High School
North Branch High School
Princeton High School
Proctor High School
Coop: 103 “Cloquet-Esko
Cloquet High School (HOST)
Esko High School
Coop: 287 “Milaca/Faith Christian
Faith Christian School
Milaca High School (HOST)
Coop: 355 “Pine City/Hinckley-Finlayson
Hinckley-Finlayson High School
Pine City High School (HOST)
Coop: 385 “Rush City/Braham
Braham High School
Rush City High School (HOST)
Coop: 462 “Virginia Area
Eveleth-Gilbert High School
Mountain Iron-Buhl High School
Virginia High School (HOST)
Wrestling
Class: AA
Section: 8
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 8A
Albany High School
Detroit Lakes High School
Fergus Falls High School
Perham High School
Roseau High School
Coop: 137 “East Grand Forks/Sacred Heart
East Grand Forks High School (HOST)
Sacred Heart High School
Coop: 170 “Fosston/Bagley
Bagley High School
Fosston High School (HOST)
Coop: 206 “Ottertail Central Bulldogs
Battle Lake High School
Henning High School (HOST)
Underwood High School
Coop: 247 “UCB Badgers
Hawley High School
Lake Park-Audubon (HOST)
Coop: 283 “Sauk Centre-Melrose
Melrose Area High School (HOST)
Sauk Centre High School
Coop: 371 “Pequot Lks/Pine River-B
Pequot Lakes High School
Pine River-Backus High School (HOST)
Coop: 446 “TRF/Goodgridge
Goodridge High School
Thief River Falls High School (HOST)
Wrestling
Class: AAA
Section: 1
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 1AA
Farmington High School
Hastings High School
Owatonna High School
Rochester Century High School
Rochester Mayo High School
Coop: 25 “Austin H.S.
Austin High School (HOST)
Austin Pacelli High School
Coop: 329 “Northfield H.S.
Arcadia Charter School
Northfield High School (HOST)
Coop: 376 “Rochester John Marshall
Rochester John Marshall (HOST)
Rochester Lourdes High School
Coop: 490 “Winona/Winona Cotter
Cotter High School
Winona High School (HOST)
Wrestling
Class: AAA
Section: 2
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 2AA
Bloomington Jefferson High School
Bloomington Kennedy High School
Chanhassen High School
Eden Prairie High School
Edina High School
Lakeville North High School
Lakeville South High School
Prior Lake High School
Shakopee High School
Wrestling
Class: AAA
Section: 3
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 3AA
Apple Valley High School
Burnsville High School
Eagan High School
East Ridge High School
Eastview High School
Henry Sibley High School
Minneapolis Southwest High School
Park High School
Rosemount High School
Wrestling
Class: AAA
Section: 4
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 4AA
Cretin-Derham Hall High School
North High School
Roseville Area High School
Saint Paul Central High School
Saint Paul Harding High School
Stillwater Area High School
Tartan High School
White Bear Lake Area High School
Woodbury High School
Wrestling
Class: AAA
Section: 5
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 5AA
Centennial High School
Champlin Park High School
Irondale High School
Maple Grove High School
Mounds View High School
Park Center High School
Rogers High School
Coop: 342 “Osseo
Maranatha Christian Academy
Osseo High School (HOST)
Coop: 433 “Spring Lake Park-St. Anthony Village
Spring Lake Park High School (HOST)
St. Anthony Village High School
Wrestling
Class: AAA
Section: 6
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 6AA
Hopkins High School
Minnetonka High School
Robbinsdale Armstrong High School
Robbinsdale Cooper High School
Rocori High School
Wayzata High School
Coop: 69 “Buffalo – West Lutheran
Buffalo High School (HOST)
West Lutheran High School
Coop: 295 “Minneapolis South
Minneapolis South High School (HOST)
Minnesota Transitions Charter School
Coop: 314 “Mound-Westonka
Holy Family Catholic High School
Mound Westonka High School (HOST)
Southwest Christian
Wrestling
Class: AAA
Section: 7
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 7AA
Andover High School
Anoka High School
Blaine High School
Cambridge-Isanti High School
Coon Rapids High School
Elk River High School
Forest Lake High School
Saint Francis High School
Saint Michael-Albertville H.S.
Wrestling
Class: AAA
Section: 8
8 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 8AA
Alexandria High School
Bemidji High School
Little Falls High School
Moorhead High School
Sartell-Saint Stephen High School
Sauk Rapids-Rice High School
Coop: 60 “Brainerd/Pillager
Brainerd High School (HOST)
Pillager High School
Coop: 394 “St. Cloud Apollo
Saint Cloud Apollo High School (HOST)
Saint Cloud Cathedral High School
Saint Cloud Christian School
Bookmark the permalink.

Comments are closed.