NCAA Division II National Championships

NCAA Division II National Championships results. March 8-9, 2013 at Birmingham, AL

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1. Nebraska-Kearney 108.0
2. St. Cloud State 105.0
3. Notre Dame College 103.5
4. Central Oklahoma 73.0
5. Upper Iowa University 49.0
6. Newberry College 43.5
7. Adams State 40.5
8. Minnesota State Mankato 35.5
9. Grand Canyon University 31.5
10. San Francisco State 28.0
11. Maryville University of St. Louis 27.0
12. Ouachita Baptist University 26.0
13. Colorado State University – Pueblo 25.0
14. University of Pittsburgh, Johnstown 21.0
15. Ashland University 19.5
15. University of Findlay 19.5
17. Lake Erie College 19.0
17. Wisconsin-Parkside 19.0
19. University of Indianapolis 18.0
20. North Carolina-Pembroke 17.0
20. Western State Colorado University 17.0
22. Colorado Mesa University 16.5
22. Truman State University 16.5
24. Kutztown Univ. Of Pennsylvania 16.0
25. Northern State 15.5
25. Simon Fraser University 15.5
27. Chadron State 12.5
28. Southwest Minnesota State 11.5
29. Gannon University 10.5
29. Mercyhurst University 10.5
31. Augustana College (SD) 9.5
32. East Stroudsburg Univ. of Pennsylvania 9.0
33. Tiffin University 8.0
34. Colorado School of Mines 6.0
35. Seton Hill University 3.5
36. West Liberty University 2.5
37. Shippensburg Univ. Of Pennsylvania 2.0
37. University of Mary 2.0
39. Anderson University 1.0
39. Fort Hays State 1.0
41. Central Missouri 0.0
41. Limestone College 0.0
41. Minnesota State Moorhead 0.0
41. New Mexico Highlands 0.0
41. Ohio Valley University 0.0

125 Pounds
1st: Jesse Hillhouse (Colorado State University – Pueblo) 29-3, Jr. over Gerald Huff (Adams State) 23-5, Jr. (SV-1 4-2).
3rd: Skylor Davis (Simon Fraser University) 24-5, Jr. over Jeffrey Vesta (Newberry College) 37-9, RS Jr. (Dec 10-4).
5th: Alex Johns (University of Indianapolis) 30-5, RS Jr. over Garrett Evans (Ouachita Baptist University) 22-7, Fr. (Dec 6-3).
7th: Willie Bohince (Mercyhurst University) 34-7, Fr. over Matthew Turek (Gannon University) 29-10, RS So. (Maj 8-0).

133 Pounds
1st: Daniel Deshazer (Nebraska-Kearney) 28-8, RS Fr. over Andrew Pokorny (St. Cloud State) 24-3, RS Jr. (Dec 7-5).
3rd: Alphonso Vruno (Minnesota State Mankato) 37-8, Fr. over Michael Labry (Ashland University) 35-4, Fr. (Dec 2-1).
5th: Casy Rowell (Central Oklahoma) 36-5, RS Jr. over Marty Carlson (Notre Dame College) 19-13, Jr. (TF 16-1).
7th: Justin Reinsma (Southwest Minnesota State) 28-9, RS Jr. over Perry Mcafee (Chadron State) 16-11, RS Sr. (Dec 6-4).

141 Pounds
1st: Naveed Bagheri (San Francisco State) 27-5, RS Sr. over Ryan Fillingame (Adams State) 24-6, RS Jr. (TB-1 5-2).
3rd: Brock Coutu (Nebraska-Kearney) 17-9, RS Jr. over Maurice Miller (Notre Dame College) 31-6, RS Fr. (Dec 8-6).
5th: Matt Nelson (St. Cloud State) 22-9, RS Fr. over Michael Hamel (Grand Canyon University) 15-6, RS So. (Maj 10-2).
7th: Dave Cawley (University of Pittsburgh, Johnstown) 24-7, RS Jr. over Daniel Ownbey (North Carolina-Pembroke) 37-3, So. (Dec 1-0).

149 Pounds
1st: Raufeon Stots (Nebraska-Kearney) 30-4, RS Sr. over Jacobd. Horn (St. Cloud State) 18-8, RS Sr. (Dec 4-3).
3rd: Ryan Maus (Truman State University) 27-11, Fr. over Deral Brown (Newberry College) 40-7, RS Jr. (Pin 4:22).
5th: Jordan Basks (Central Oklahoma) 31-6, Jr. over James Martinez (Colorado Mesa University) 17-6, RS Fr. (Maj 9-1).
7th: Cameryn Brady (University of Indianapolis) 20-5, Jr. over John Hagerty (Maryville University of St. Louis) 42-11, So. (Dec 7-5).

157 Pounds
1st: Cory Dauphin (Central Oklahoma) 28-3, Jr. over Zach Vargo (Lake Erie College) 28-9, RS Fr. (Dec 4-2).
3rd: Jeffrey Pelton (Notre Dame College) 20-4, RS Fr. over Clint Poster (St. Cloud State) 35-5, RS Fr. (Dec 8-3).
5th: Chase White (Nebraska-Kearney) 32-12, RS Fr. over Bryce Lumzy (Upper Iowa University) 33-14, RS Jr. (Dec 3-2).
7th: Dillon Bera (Wisconsin-Parkside) 22-8, RS Sr. over John Crowley (Colorado School of Mines ) 28-10, Fr. (TF 17-0).

165 Pounds
1st: Joey Davis (Notre Dame College) 30-0, Fr. over Chase Nelson (Nebraska-Kearney) 26-4, Sr. (Dec 7-5).
3rd: Cody Quinn (Minnesota State Mankato) 27-8, RS So. over Chris Watson (Central Oklahoma) 32-20, RS So. (Maj 11-2).
5th: Isaiah Jimenez (San Francisco State) 23-8, RS Sr. over Blake Ridenour (Newberry College) 32-10, RS So. (Dec 7-4).
7th: Gabe Fogarty (St. Cloud State) 27-12, Fr. over Justin Samora (Adams State) 22-14, RS So. (Maj 14-5).

174 Pounds
1st: Eric Burgey (Notre Dame College) 21-7, RS Jr. over Blake Sorensen (Upper Iowa University) 35-12, Fr. (Maj 14-3).
3rd: Mike Williams (North Carolina-Pembroke) 38-3, Sr. over Elliot Copeland (Western State Colorado University) 32-4, Fr. (SV-1 6-3).
5th: Patrick Martinez (Nebraska-Kearney) 14-2, Jr. over Brendan Mckeown (East Stroudsburg Univ. Of Pennsylvania) 23-4, RS Jr. (Maj 11-1).
7th: Kelly Henderson (Central Oklahoma) 26-7, RS Sr. over Ray Hall (Colorado State University – Pueblo) 16-14, RS Jr. (Dec 8-4).

184 Pounds
1st: Shamus O’Grady (St. Cloud State) 40-1, RS Sr. over Dallas Smith (Ouachita Baptist University) 28-6, Fr. (Maj 12-2).
3rd: Travis Mckillop (University of Pittsburgh, Johnstown) 33-2, So. over Adam Walters (University of Findlay) 28-4, RS Jr. (Dec 4-2).
5th: Jordan Debus (Chadron State) 20-12, Jr. over Mitch Schultz (Upper Iowa University) 17-7, RS Jr. (Dec 8-1).
7th: Nick Peterson (Colorado Mesa University) 27-8, Jr. over Zack Zelcs (Gannon University) 13-9, RS So. (FF).

197 Pounds
1st: Matthew Baker (Maryville University of St. Louis) 36-1, Sr. over Romero Cotton (Nebraska-Kearney) 6-2, So. (TB-1 5-4).
3rd: Carl Broghammer (Upper Iowa University) 41-5, RS So. over Brandonn Johnson (Notre Dame College) 24-7, RS Jr. (Dec 7-3).
5th: Davion Willis (Wisconsin-Parkside) 32-7, RS So. over Jayd Docken (Augustana College (SD)) 23-8, RS So. (SV-1 5-3).
7th: Joseph Brandt (Ashland University) 33-6, So. over Joe Grisko (Newberry College) 27-14, RS So. (Dec 4-3).

285 Pounds
1st: Tyrell Fortune (Grand Canyon University) 34-1, Jr. over Matthew Meuleners (Northern State) 35-5, RS Sr. (Dec 4-3).
3rd: Jake Kahnke (St. Cloud State) 23-1, RS Sr. over Ziad Haddad (Kutztown Univ. Of Pennsylvania) 27-5, RS So. (Pin 4:31).
5th: Orlando Scales (Notre Dame College) 15-3, Jr. over Cody Dauphin (Central Oklahoma) 26-8, Jr. (TB-1 2-1).
7th: Kevin Christman (Tiffin University) 19-12, RS Fr. over Andrew Tumlin (University of Findlay) 30-13, Sr. (Dec 6-3).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.