NCAA Division I West Regional

NCAA Division I West Regional results. March 9, 2013 at Laramie, WY.

Final Team Scores
1. Wyoming, 79.0
2. North Dakota State, 76.0
2. Utah Valley, 70.0
3. Air Force, 63.5
5. South Dakota State, 16.5

West Regional/WWC Automatic Qualifiers for the 2013 NCAA Championships (champions listed first)
125 – Trent Sprenkle (NDSU)
125 – Josh Martinez (AFA)
125 – Tyler Cox (WYO)
125 – Jade Rauser (UVU)
133 – Dylan Hyder (AFA)
141 – McCade Ford (WYO)
149 – Josh Wilson (UVU)
149 – Cole VonOhlen (AFA)
149 – Brandon Richardson (WYO)
157 – Josh Kreimier (AFA)
157 – Cody Pack (SDSU)
165 – Steven Monk (NDSU)
174 – L.J. Helbig (WYO)
184 – Shane Woods (WYO)
197 – Alfonso Hernandez (WYO)
285 – Adam Fager (UVU)

Tournament Awards
Outstanding Wrestler – Trent Sprenkle, North Dakota State
Most Pins – Abner Cook, Utah Valley (Fastest Pin, 47 seconds)
Coach of the Year – Roger Kish, North Dakota State
Regular Season Team Champion – North Dakota State
Tournament Champion – Wyoming

Brackets (pdf)

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Pounds
1st: Trent Sprenkle (North Dakota State) 28-4, Sr. over Martin(Josh) Martinez (Air Force) 1-1, Fr. (Dec 6-2).
3rd: Tyler Cox (Wyoming) 31-8, So. over Jade Rauser (Utah Valley) 19-8, Fr. (Pin 6:27).

133 Pounds
1st: Dylan Hyder (Air Force) 2-0, Fr. over Joshua Rodriguez (North Dakota State) 22-15, Fr. (Dec 8-5).
3rd: Chasen Tolbert (Utah Valley) 13-9, Fr. over Kasey Garnhart (Wyoming) 12-15, Sr. (Dec 4-0).

141 Pounds
1st: McCade Ford (Wyoming) 14-12, Sr. over Avery Garner (Utah Valley) 20-11, Jr. (Dec 5-2).
3rd: Mark Erickson (North Dakota State) 19-15, Sr. over Carter McElhany (Air Force) 1-2, Fr. (Maj 11-0).

149 Pounds
1st: Josh Wilson (Utah Valley) 22-8, Sr. over Cole VonOhlen (Air Force) 1-1, Jr. (MFF).
3rd: Brandon Richardson (Wyoming) 13-19, So. over Dustin Walraven (South Dakota State) 1-2, Sr. (Dec 6-4).

157 Pounds
1st: Joshua Kreimier (Air Force) 2-0, So. over Cody Pack (South Dakota State) 1-1, So. (TF 17-2).
3rd: Andy McCulley (Wyoming) 28-8, So. over Ethan Smith (Utah Valley) 10-10, So. (SV-1 4-2).

165 Pounds
1st: Steven Monk (North Dakota State) 33-3, Jr. over Curtis Cook (Utah Valley) 16-10, Jr. (Pin 2:48).
3rd: Dakota Friesth (Wyoming) 17-18, So. over Joseph Brewster (South Dakota State) 1-2, So. (Dec 4-2).

174 Pounds
1st: Lee Helbig (Wyoming) 22-10, Sr. over Monte Schmalhaus (Utah Valley) 20-10, Jr. (Dec 3-2).
3rd: Kurtis Julson (North Dakota State) 15-14, So. over Clayton Gable (Air Force) 1-2, Jr. (Dec 3-0).

184 Pounds
1st: Shane Woods (Wyoming) 24-13, So. over Macain Stoll (North Dakota State) 18-9, . (SV-1 7-5).
3rd: Devin Hightower (Air Force) 2-1, So. over Derek Thomas (Utah Valley) 9-20, Fr. (TF 17-2).

197 Pounds
1st: Alfonso Hernandez (Wyoming) 31-1, Sr. over Kallen Kleinschmidt (North Dakota State) 14-13, Sr. (TF 22-7).
3rd: David Prieto (Utah Valley) 17-14, So. over Joshua Mohr (Air Force) 1-2, Jr. (Dec 4-1).

285 Pounds
1st: Adam Fager (Utah Valley) 20-10, So. over Evan Knutson (North Dakota State) 16-14, So. (TB-1 2-1).
3rd: Leland Pfeifer (Wyoming) 3-11, So. over Bentley Alsup (Air Force) 1-2, Fr. (Dec 6-4).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.